PDA

צפייה בגרסה מלאה : 4700 או 5200.

ezraiz
15-10-12, 14:49
שלום לכולם.

אני חדש כאן אז תהיו עדינים בבקשה.
:D

אני בשלב שיעורי הבית לפני רכישה ואני מתכווננן יותר ויותר לכיוון הגרנד מסוף
שנות ה-90 עד תחילת שנות 2000 בתקציב של עד כ-40000 שקל (בתלות
במערכות שמורכבות על הרכב ומצבו הכללי)

לא חסר כלים בשוק, לשמחתי אך איני יודע אם כדאי לי להתרכז
במנועי 4700 או 5200. (ה-4000 נדיר למדי)

האם צריכה להיות לי העדפה לזה או לזה או שאין הבדלים מהותיים בכל הקשור
לאחזקה, אמינות, זמינות חלקים?

בנוסף, אשמח לשמוע על בעיות בפועל שהיו לאנשים שהתקינו מערכת גפ״מ על
הרכבים האלו. במה מתבטאות הבעיות, אם יש כאלו?

תודה מראש לכולם.
עזרא

Saar
15-10-12, 15:48
הי

אני לא מכיר את המנועים האלו יותר מדי,
לגבי הגז, הבעיות מתבטאות במנועים מתפגרים.
יהיו כאלו שיגידו שלא נכון, יהיו כאלו שיסכימו.
עובדתית, אפשר לספור על יד אחת את מספר האנשים בפורום הזה שמונעים בגז ושמחים על כך...
סער

נמרוד - מערד
15-10-12, 15:59
עזרא היי
מנועי ה4700 מנועים מדהימים חזקים ואמינים, לי הלך מנוע בגלל שימוש בגז, ה5200 יודע להתמודד טוב יותר עם גז, אין בעיה בזמינות חלקים, בארץ, ובחו"ל.
נמרוד

ezraiz
15-10-12, 17:00
תודה רבה לשניכם.

אשמח לקצת יותר פירוט - מה הולך במנוע? מה מתפגר בו?

ואם אפשר כבר לנצל את השרשור...
האם זה אפשרי לקבל הערכת מחיר מתומצתת לתוספות לשיפורי עבירות - מיגון, נעילות, הגבהה, צמיגים (עוד משהו בסיסי וחשוב?)
בהנחה שאני מכוון לאמצע הסקאלה, בכל רכיב, בהיבט של איכות (לא מוצרי זבל אבל גם לא היי-אנד)

(אגב, אם מישהו כאן גם מכיר איזה כלי למכירה ששווה להשקיע בו - אשמח לשמוע)

המון תודה חבר׳ה.

Ersten
15-10-12, 17:50
אשמח לקצת יותר פירוט - מה הולך במנוע? מה מתפגר בו?
ידוע שגז נשרף עם טמפרטורה גבוהה יותר ומהירות הבעירה שלו נמוכה יותר. כך, שנוצר מצב שחלק מהתערובת גז-אוויר בוער מחוץ לתא השריפה ופוגע, בין היתר, בשסתומים, במובילים וגם בבלוק מנוע וטבעות. הפגיע הזאת גורמת לשינוי מבנה של המתחות שמהן עשוים החלקים עד כדי כך, שהחלקים נהיים פריכים ונסדקים תחת העומס - כלומר ערס טוטאלי לכל מה שקשור וקרוב לתא השריפה במנוע. המצב מחמיר עוד יותר אם מערכת הגז הותקנה בצורה לא מקצועית.

בסופו של דבר שני דברים חשובים בעבודה של מנוע על גז - עד כמה חומרים שמהם עשוים חלקים עמידים מפני טמפרטורה גבוהה ומה רמת המקצויעות של ההתקנה.
ישנם רכבים שעם צירוף של שני הדברים מוצלחים, מסוגלים לעבוד על גז בלי שום בעיה לאורך זמן רב.
מהתגובות בפורום של האינדיאנים אני רק יכול להסיק מסקנה שלא כדאי להתקין מערכת גז על גראנד צ'רוקי

אלכסיי

boaz avrahami
15-10-12, 18:09
אני חושב שאני מבין את התחושה שלך ואנסה לעשות מעט סדר.
דבר ראשון המנועים לא יקרים ולא מהם אתה צריך לחשוש.
בנושא הגז אין קונצנזוס ויש כאלו שמבסוטים וכאלו שמקללים והמון שנרתעים להתקין מהפחד של להיכנס לסרט.
רובנו לדעתי לא משתמשים ברכב הזה כרכב יומיומי וגם אם כן אז כרכב מאוד משני...
הבעיות עלולות להיות בגיר האוטומט או ברכבים לא מתוחזקים בשרשראות של תקלות מרגיזות שעלולות לגזול זמן רב ממכונאים לאתר אותן.
אם אתה טכני ובעל ידים ימנייות ותוכל לבצע חלק מהעבודה בעצמך אז אל תפחד.
התקלות המפחידות הן בגיר או תופעות חשמל שנובעות מקצר נסתר כלשהו שמתחבא באיזה צמת חשמל....
התקלות המטרידות הן התחממות הרכב או כשלים במערכת המיזוג/אוורור.
בסה"כ יש מכונאים טובים בנמצא שיודעים לטפל ברכב הזה ובעלויות סבירות פחות או יותר.

דגמים:
יש גראנד צירוקי שנראה ZJ - יוצר בין השנים 93-98 כאשר יש תת חלוקה של 93-95 ובין 96-98.
אין הרבה שינויים חיצוניים אבל יש כמה מכניים וכמה קוסמטיים בעיקר בתוך תא הנוסעים.
לא ממש הבדלים קריטיים למעט אולי הסרן האחורי שהוא קצת יותר חזק בשנים 96-98.

החל משנת 1999 ועד 2004 מיוצר הדגם הבא שנקרא WJ.
השינויים המכניים יותר משמעותיים וגם בו יש אבולוציה בתוך הדגם בשנים שהוא יוצר.
אתה מתמקד רק בשנים הראשונות של יצורו כך שזה לא ממש משנה לדיון.

מנועים:
אם הרכב לא עם גז אז מדובר במנועים מוצלחים ללא מחלות ספציפיות.

I6 שישה צילינדר טורי, דגם המנוע הוא 242 - מנוע מוצלח ותיק ומוכר - המנוע הזה נמצא כמעט ללא שינויים בסופה, צ'ירוקי XJ, גראנד ZJ שזה הדגם לשנתונים 93-98 (עם עידכון קל בשנת 96) וגם אותו המנוע המעודכן מ 96 ממשיך גם בדגם WJ .

V8 5200 דגם מנוע הוא 318 - מנוע מוצלח וותיק ומוכר שעל בסיסו ייוצרו עוד כמה מנועים. יש מנוע דומה על בסיסו בנפח 5900 סמ"ק שנמצא אף הוא בגראנד צירוקי בשנתונים 93-98

V8 5900 דגם מנוע 360 - יותר חזק מה- 5200 לא נפוץ בארץ אבל למיטב ידיעתי אין עליו בעיות כרוניות ידועות... כאמור רלבנטי לשנים 93-98.

לגבי שנתונים 99 וצפונה אני משאיר לבעל ניסיון עם WJ כי לי אין אתם ניסיון אייש...

אם אתה מאזור גדרה תוכל להשאיר לי הודעה פרטית ואוכל לנסות לסייע לך יותר.

Jacob80
15-10-12, 19:10
רק שני תיקונים קלים למה שכתבת:
ב zj של השנים 96-98 יש עוד שינוי משמעותי שהוא טרנספר 3 מצבים עם נעילה מרכזית מכנית ולא ויסקוזית כמו שהיתה בשנים שקדמו לו
ובנוסף ה 5900 יוצר רק בשנת 98 אבל יש איזה שניים בארץ כך שזה לא ממש משנה..

אייל67
15-10-12, 19:24
V8 5900 דגם מנוע 360 - יותר חזק מה- 5200 לא נפוץ בארץ אבל למיטב ידיעתי אין עליו בעיות כרוניות ידועות... כאמור רלבנטי לשנים 93-98.

בועז,
תיקון קטן - ZJ 5.9 יוצרו בשנת מודל 98 בלבד ובכמויות קטנות מאוד - לא מאמין שימצא כזה למכירה בארץ.

אייל

sos4u
15-10-12, 19:39
בועז,
תיקון קטן - ZJ 5.9 יוצרו בשנת מודל 98 בלבד ובכמויות קטנות מאוד - לא מאמין שימצא כזה למכירה בארץ.

אייל

תאמין תאמין, בלי האמונה צ.ס.ק.א לא הייתה אוכלת אותה ...
יש אחד כזה ביד2 ... 50K יד שניה ...
אין ספק שהם נדירים פה ..וחבל.

ezraiz
15-10-12, 21:51
וואוו.... איזו היענות והירתמות. חבר׳ה - שיחקתם אותה.
איזה תענוג. חיפשתי ״סיכום מנהלים״ של הדגמים ולא מצאתי כזה.
המון תודה. הולך לעכל את החומר ובטח אחזור עם שאלות חדשות.

(נמרוד, אם אתה קורא פה, צדקת - ממש חבורה מגניבה יש כאן, תודה)

ezraiz
16-10-12, 07:24
ידוע שגז נשרף עם טמפרטורה גבוהה יותר ומהירות הבעירה שלו נמוכה יותר. כך, שנוצר מצב שחלק מהתערובת גז-אוויר בוער מחוץ לתא השריפה ופוגע, בין היתר, בשסתומים, במובילים וגם בבלוק מנוע וטבעות. הפגיע הזאת גורמת לשינוי מבנה של המתחות שמהן עשוים החלקים עד כדי כך, שהחלקים נהיים פריכים ונסדקים תחת העומס - כלומר ערס טוטאלי לכל מה שקשור וקרוב לתא השריפה במנוע. המצב מחמיר עוד יותר אם מערכת הגז הותקנה בצורה לא מקצועית.

בסופו של דבר שני דברים חשובים בעבודה של מנוע על גז - עד כמה חומרים שמהם עשוים חלקים עמידים מפני טמפרטורה גבוהה ומה רמת המקצויעות של ההתקנה.
ישנם רכבים שעם צירוף של שני הדברים מוצלחים, מסוגלים לעבוד על גז בלי שום בעיה לאורך זמן רב.
מהתגובות בפורום של האינדיאנים אני רק יכול להסיק מסקנה שלא כדאי להתקין מערכת גז על גראנד צ'רוקי

אלכסיי

אלכסיי, אם אני מבין נכון מדבריך, עיקר הבעיה הצפויה היא באזור ראש המנוע. האם מישהו תימחר החלפת
ראש מנוע אחרי קילומטראג אופייני להתחלת הבעיות מול החיסכון בדלק בתקופה הזו?

אני חושב שאני מבין את התחושה שלך ואנסה לעשות מעט סדר.
דבר ראשון המנועים לא יקרים ולא מהם אתה צריך לחשוש.
בנושא הגז אין קונצנזוס ויש כאלו שמבסוטים וכאלו שמקללים והמון שנרתעים להתקין מהפחד של להיכנס לסרט.
רובנו לדעתי לא משתמשים ברכב הזה כרכב יומיומי וגם אם כן אז כרכב מאוד משני...
הבעיות עלולות להיות בגיר האוטומט או ברכבים לא מתוחזקים בשרשראות של תקלות מרגיזות שעלולות לגזול זמן רב ממכונאים לאתר אותן.
אם אתה טכני ובעל ידים ימנייות ותוכל לבצע חלק מהעבודה בעצמך אז אל תפחד.
התקלות המפחידות הן בגיר או תופעות חשמל שנובעות מקצר נסתר כלשהו שמתחבא באיזה צמת חשמל....
התקלות המטרידות הן התחממות הרכב או כשלים במערכת המיזוג/אוורור.
בסה"כ יש מכונאים טובים בנמצא שיודעים לטפל ברכב הזה ובעלויות סבירות פחות או יותר.

דגמים:
יש גראנד צירוקי שנראה ZJ - יוצר בין השנים 93-98 כאשר יש תת חלוקה של 93-95 ובין 96-98.
אין הרבה שינויים חיצוניים אבל יש כמה מכניים וכמה קוסמטיים בעיקר בתוך תא הנוסעים.
לא ממש הבדלים קריטיים למעט אולי הסרן האחורי שהוא קצת יותר חזק בשנים 96-98.

החל משנת 1999 ועד 2004 מיוצר הדגם הבא שנקרא WJ.
השינויים המכניים יותר משמעותיים וגם בו יש אבולוציה בתוך הדגם בשנים שהוא יוצר.
אתה מתמקד רק בשנים הראשונות של יצורו כך שזה לא ממש משנה לדיון.

מנועים:
אם הרכב לא עם גז אז מדובר במנועים מוצלחים ללא מחלות ספציפיות.

I6 שישה צילינדר טורי, דגם המנוע הוא 242 - מנוע מוצלח ותיק ומוכר - המנוע הזה נמצא כמעט ללא שינויים בסופה, צ'ירוקי XJ, גראנד ZJ שזה הדגם לשנתונים 93-98 (עם עידכון קל בשנת 96) וגם אותו המנוע המעודכן מ 96 ממשיך גם בדגם WJ .

V8 5200 דגם מנוע הוא 318 - מנוע מוצלח וותיק ומוכר שעל בסיסו ייוצרו עוד כמה מנועים. יש מנוע דומה על בסיסו בנפח 5900 סמ"ק שנמצא אף הוא בגראנד צירוקי בשנתונים 93-98

בועז, שוב תודה, אם אפשר... שאלות המשך....
ע״פ ויקיפדיה יש גם הבדלים בתיבות ההילוכים בין השנתונים והמנועים השונים. האם זה
יהיה מוגזם לבקש ממך לעשות סדר גם בענייני הגיר והשידוכים שלהם לדגמי המנוע השונים?
האם יש תיבות עדיפות על האחרות?
מה קורה מבחינת צריכת דלק? האם כל המנועים דומים עד כדי זהים? (אני משער שיש הבדלים
במערכות ההזרקה, למשל, בין המנועים השונים)

אם הצלחתי לקרוא נכון את דבריך, אז אם אני מתרכז בשנתונים 93-98, פחות חשוב השנתון
ו/או הדגם, אלא יותר חשוב מצבו של האקסמפלר. האם אני צודק?
גם המחירים ביד2 תומכים בתיאוריה הזו כי אנשים מבקשים מחירים שונים ומוזרים ללא
קשר לשנתון או לדגם או אפילו לתוספות... ממש ״שוק״ (וזה לגיטימי).

sos4u
16-10-12, 08:18
אלכסיי, אם אני מבין נכון מדבריך, עיקר הבעיה הצפויה היא באזור ראש המנוע. האם מישהו תימחר החלפת
ראש מנוע אחרי קילומטראג אופייני להתחלת הבעיות מול החיסכון בדלק בתקופה הזו? לא שווה.

מנוע קומפלט עולה בין 5-10K, תוסיף עוד 2-4K לעבודה.
גם אם תכניס לחשבון שלך, מראש, החלפת מנוע אחת ל 3 שנים או 100K ק"מ על גז [ ואני יכול להעיד שהם מחזיקים יותר מזה ] עדיין, אתה יוצא בריווח.
אם לא יסתדרו לך המספרים, אני אסדר לך אותם ...פשוט תשאל שוב.
ההצדקה של כן או לא גז, תלויה בעיקר בכמות הק"מ [ הנסועה ] שלך בשנה. רכב שנוסע 20-30K ק"מ בשנה, מצדיק מעבר לשימוש בגז. במיוחד ברכבים שצורכים כ 5-6 ק"מ לליטר.
אני אתקן שהפער ב"כוח" המנוע [ המורגש ], בין שימוש בגז או בבנזין הוא הרבה פחות מ 15%... גם צריכה הגז, תהיה מעט גבוהה יותר להערכתי משהו באיזור ה 5-7%.

בועז, שוב תודה, אם אפשר... שאלות המשך....
ע״פ ויקיפדיה יש גם הבדלים בתיבות ההילוכים בין השנתונים והמנועים השונים. האם זה
יהיה מוגזם לבקש ממך לעשות סדר גם בענייני הגיר והשידוכים שלהם לדגמי המנוע השונים?
האם יש תיבות עדיפות על האחרות?
מה קורה מבחינת צריכת דלק? האם כל המנועים דומים עד כדי זהים? (אני משער שיש הבדלים
במערכות ההזרקה, למשל, בין המנועים השונים)

אם הצלחתי לקרוא נכון את דבריך, אז אם אני מתרכז בשנתונים 93-98, פחות חשוב השנתון
ו/או הדגם, אלא יותר חשוב מצבו של האקסמפלר. האם אני צודק?
גם המחירים ביד2 תומכים בתיאוריה הזו כי אנשים מבקשים מחירים שונים ומוזרים ללא
קשר לשנתון או לדגם או אפילו לתוספות... ממש ״שוק״ (וזה לגיטימי).

לא נכנס להבדלים המדוייקים, שמות הדגמים, והשידוכים בינהם. ראשנית מקוצר בזמן, שנית , הכל מופיע פה כבר לפחות 5-6 פעמים, והכי חשוב, זה פחות משנה.
בגדול, ככל ששנתון הרכב גבוה יותר [ קרוב ל 98 ] ואני מדבר על רכבים במצב אחזקה דומה, - עדיף.
מצד שני יש כמו שקראת שיפורים שנכנסו עם הזמן ובהחלט עדיפים השנתונים של 96-98. יתרון מובנה בטרנספר [ שמימלא תחליף ל 5 מצבים , אם עדיין לא עשו זאת ..] סלון פנימי הרבה יותר מפואר ואיכותי, מח' ניהול מנוע OBD2, מתקדם יותר, ועוד.
אך לצד השיפורים גם חסרונות, הגיר למשל בשנתונים החדשים יותר עדין יותר, ונוטה למחלות שלא קיימות בדגמים 93-95.

מצד המנועים - 4 ל' 6 ציל' בשורה לעומת V8 5200,
כיוון שבסופו של יום צריכת הדלק כמעט זהה, בין שני המנועים, אני אישית בחרתי ב V8, [ שלא לדבר שלא היה בנמצא ZJ אדום עם מנוע 4 ליטר ... ] מהסיבה הפשוטה, שאם כבר אני משלם על הדלק, אני מעדיף להנות מרעם ה V ... ומהכוח העדיף. כל שאר הבחינות שוליות. [ טיפולים אחזקה , זמינות החלקים - הכל חארטה. אתה קונה 4X4 כזה כי אתה רוצה, לא כי זה חסכוני...רוצה לחסוך קנה פיאט פונטו או יאריס ... ]

הזכרת שהמחירים אינם קורלטיבים לשנתון, ובצדק רב, לדעתי. רכבים בגיל כזה לא נמכרים לפי מחירון כלל. אלא ע"פ מצב הרכב הספציפי, ע"פ ההשקעה שיש בו והסבלנות של המוכר לקונה המתאים.

אני יכול לסכם ולומר, שככלל אצבע, אם אתה מחפש לקנות "מכונת טיולים", ולהשקיע מעט ככל האפשר, קנה רכב מוכן. בדוק שהוא מטופל ומושקע כהלכה, וקרוב למה שאתה מדמיין שאתה רוצה. זו הדרך החסכונית ביותר.

כל ניסיון לקנות "רכב בתול", ושיהיה במחיר הנמוך ביותר, יעלה לך יותר. [ שוב, זו אמירה מהראש, ללא קשר ללב ... ]
אבל, אם אתה מאלה שאוהבים / רוצים / נהנים להתלכלך בגריז, בריתוך, להשקיע שעות בחיפוש אחרי מע' המתלים / בולמים / לדים / כיסויים לכסאות / אלטרנטור מוגדל / תריסים למזגן ולשכב מתחת לרכב, כל הפיסקה האחרונה לא רלוונטית...לך תקנה רכב ש"לא ראה שטח" ותתחיל להשקיע ...

בהצלחה, אל תהסס לשאול שוב, יש כאן כמות ידע מדהימה. ואנשים עם שנים של נסיון, שברוב המקרים חוו את כל מה שאתה טרם יודע לשאול... ושנהנים לחלוק את הידע הזה.
הלוואי וב NASA היו יודעים על כוכבים רק חצי ... :)

Ersten
16-10-12, 14:48
אלכסיי, אם אני מבין נכון מדבריך, עיקר הבעיה הצפויה היא באזור ראש המנוע.
לא לגמרי
יש גם את הטבעות והבוחנות וחלק עליון של בלוק המנוע אשר גם הוא נחשף לטמפרטורות גבוהות

נמרוד
16-10-12, 16:12
עזרא, אני לא חושב שנכון לתמחר החלפות ראש מנוע למשל מול החסכון בדלק. לראש מנוע או מנוע (או תיבת הילוכים לצורך העניין) שהולך, יש משמעויות מעבר לתזרים. קודם כל, הרכב שלך מושבת למספר שבועות. המחיר הוא גבוה - גם במכוניות האלו שבהן מנוע משומש הוא אופציה סבירה, קשה להתחמק מתג מחיר מינימלי של 15-20K שקלים לכל הסיפור. והבעייה היא, שמישהו שעובר השתלת לב, הלב החדש אף פעם לא כמו המקורי. מעבר למנוע עצמו שהוא משומש ועלול להסתיר בעיות, כל תהליך הפרוק וההרכבה פותח פתח לצרות מצרות שונות. רמת ההרכבה היא לא כמו המקורית מהמפעל.

במקרה שלך אני מבין שאכן מדובר על רכב שני והקילומטראז' השנתי לא יהיה גבוה במיוחד, ועל כן אין בכלל התלבטות - אין הצדקה לביצוע הסבה לגז, ומבחינתי באותה מידה אין סיבה לקנות רכב שהוסב לגז. אני הייתי מחפש רכב שמבחינה מכאנית - בתוך תא המנוע, המכלולים - במצב תחזוקה הטוב ביותר, מנוע מקורי, מינימום קילומטראז', היסטורית טיפולים מודפסת לפחות בכמה שנים האחרונות. הייתי משלם יותר תמורת השיפורים המשמעותיים ברכב כזה - צמיגי שטח מלא טריים (צמיג בן שלוש שנים לא שווה כלום מבחינתי, זה אומר שאתה צריך להחליף אותו עוד לא הרבה זמן), הגבהה איכותית, ונעילת דיפרנציאל.

אין לדעתי מה לחשוש מקניית רכב לא משופר במקרה זה, כי השיפורים לגראנד צ'רוקי מיובאים בצורה מסודרת, איכותם ומחירם ידועים, וההתקנה לא בעייתית. אפשר לתמחר אותם בבירור ולתכנן לבצע אחרי הקנייה.

boaz avrahami
16-10-12, 17:09
אנחנו יורדים לרמת הביט והבייט ואחנו מתחילים להתמקד בנושאים טכניים שאולי לא ממש רלבנטיים לשיקולים שלך וסתם יבלבלו אותך יותר מה שיועילו.

מציע שנתחיל מהסוף ותגדיר מה השימוש שאתה מייעד לרכב (נסועה שנתית, כמות נוסעים, סוג שטח ותקציב רכישה)
משם כבר הכול יהיה הרבה יותר קל וברור.

sos4u
16-10-12, 17:22
עזרא, אני לא חושב שנכון לתמחר החלפות ראש מנוע למשל מול החסכון בדלק. לראש מנוע או מנוע (או תיבת הילוכים לצורך העניין) שהולך, יש משמעויות מעבר לתזרים. קודם כל, הרכב שלך מושבת למספר שבועות. המחיר הוא גבוה - גם במכוניות האלו שבהן מנוע משומש הוא אופציה סבירה, קשה להתחמק מתג מחיר מינימלי של 15-20K שקלים לכל הסיפור. והבעייה היא, שמישהו שעובר השתלת לב, הלב החדש אף פעם לא כמו המקורי. מעבר למנוע עצמו שהוא משומש ועלול להסתיר בעיות, כל תהליך הפרוק וההרכבה פותח פתח לצרות מצרות שונות. רמת ההרכבה היא לא כמו המקורית מהמפעל.

במקרה שלך אני מבין שאכן מדובר על רכב שני והקילומטראז' השנתי לא יהיה גבוה במיוחד, ועל כן אין בכלל התלבטות - אין הצדקה לביצוע הסבה לגז, ומבחינתי באותה מידה אין סיבה לקנות רכב שהוסב לגז. אני הייתי מחפש רכב שמבחינה מכאנית - בתוך תא המנוע, המכלולים - במצב תחזוקה הטוב ביותר, מנוע מקורי, מינימום קילומטראז', היסטורית טיפולים מודפסת לפחות בכמה שנים האחרונות. הייתי משלם יותר תמורת השיפורים המשמעותיים ברכב כזה - צמיגי שטח מלא טריים (צמיג בן שלוש שנים לא שווה כלום מבחינתי, זה אומר שאתה צריך להחליף אותו עוד לא הרבה זמן), הגבהה איכותית, ונעילת דיפרנציאל.

אין לדעתי מה לחשוש מקניית רכב לא משופר במקרה זה, כי השיפורים לגראנד צ'רוקי מיובאים בצורה מסודרת, איכותם ומחירם ידועים, וההתקנה לא בעייתית. אפשר לתמחר אותם בבירור ולתכנן לבצע אחרי הקנייה.

כתבתי בתחילת דבריי כי כדאיות ההסבה לגז נובעת מהיקף הק"מ השנתי. על זה אין ויכוח.
ולעניין "אין לדעתי מה לחשוש מקניית רכב לא משופר במקרה זה, כי השיפורים לגראנד צ'רוקי מיובאים בצורה מסודרת, איכותם ומחירם ידועים, וההתקנה לא בעייתית. אפשר לתמחר אותם בבירור ולתכנן לבצע אחרי הקנייה" - אני חושב שהמרחק הכלכלי בין לקנות רכב משודרג, לבתול נוטה חד משמעית לרכישה של רכב משודרג. ההפרש בעלויות עצום. ואסביר למה :
א. אתה יכול למצוא למכירה רכבים מצוינים, משודרגים, כולל נעילה או שתיים, החלפת טרנספר, צמיגי שטח מאושרים במידה הנכונה [ לפי הרשיון ] ומתוחזקים ברמה גבוהה, במחיר מצחיק עד מעליב. הכל לפי עיני המתבונן. עד כדי כך שמוכרים מעדיפים לפרק ולמכור את השדרוגים בנפרד ואת הנבלה בניפרד, בכדי להחזיר רק חלק קטן מההשקעה.

ב. ככלל אצבע, אישית אני מעדיף לרכוש רכב שראה שטח, ולו רק מסיבה אחת שבעליו תחזק אותו [ עפ"ר , כמובן ] ברמה טובה יותר מאותו רכב שלא ראה שטח.

ולמצטרף הפוטנציאלי, [ ואל דאגה, אני לא מוכר ..] במידה ואתה מעוניין לרכוש רכבים משודרגים, אני מכיר לפחות 3 שיענו על ההגדרה של רכבים שראו שטח, מטופלים היטב, ונמכרים במחיר מחירון ללא שדרוגים ... מוכנים ומצוידים לקרב.

ezraiz
17-10-12, 18:19
אנחנו יורדים לרמת הביט והבייט ואחנו מתחילים להתמקד בנושאים טכניים שאולי לא ממש רלבנטיים לשיקולים שלך וסתם יבלבלו אותך יותר מה שיועילו.

מציע שנתחיל מהסוף ותגדיר מה השימוש שאתה מייעד לרכב (נסועה שנתית, כמות נוסעים, סוג שטח ותקציב רכישה)
משם כבר הכול יהיה הרבה יותר קל וברור.

הרכב ישמש בעיקר לטיולי שטח. חלק משפחתיים רגועים, עם ילדים, חלק
לבד, עם כיוון ל״טיולי״ עבירות, גם ללא המשפחה, גם בלילה...

בחצי שנה הקרובה ישמש גם לחלוקת הילדים (2) לגנים במרחק לא גדול - סוג של רכב שני.
ישמש גם לנסיעות לעיר הקרובה לקניות כ- 25 ק״מ לכיוון מדי פעם.
בהערכה שלי - כ-10000 ק״מ בשנה.

חשובה לי נוחות הנסיעה והפינוק גם בכביש ובמיוחד בשטח.
חשובה לי האמינות והעמידות.

zik5
17-10-12, 19:25
ב-300 שקל אתה רוצה כוח אמפראז.......
(לחובבי הסרט מבצע סבתא)

יש גראנד 98 5200 שנראה משופצר ביד 2 ונראה שיש בו כבר הכל....

boaz avrahami
17-10-12, 20:10
OK
להתקין גז לא ישתלם לך.
אם מצאת רכב עם גז עדיף כבר שהוא יהיה למיטב ידיעתי V8 ולא I6 מסיבת עמידות.
קבל כנתון שיש בעלי רכבי גז שמרוצים וכאלו שאוכלים מרורים ואתה לא תדע בעת הקניה באיזה צד אתה.

חפש רכב שמור ומטופל מבחינת תא מנוע חשמל ותא נוסעים ושלא טובע בשלוליות שמן.
הגבהה 3.5 עד 4.5 של חברה מוכרת ( רוביקון אקספרס, איירון רוק וכו') וכדאי שיהיו זרועות תחתונות מתכווננות..
ככול שתכוון יותר לעבירות אז תזדקק לצמיגים - בדוק שמה שהג'יפ נועל רשום גם ברשיון (רצוי 31-10.5-15 ורצוי שהם יהיו טריים ובעלי פרופיל שטח).
נעילה כדאי שיהיה מראש כי זה לא זול בגלל שהרכב 4X4 קבוע עדיף נשלטת ידנית ולא אוטומטית (במיוחד אם האשה תנהג עליו בכביש).
בדוק שהרכב לא מתחמם בעמידה ארוכה עם מזגן או בעליה ארוכה ומאומצת.
בדוק שהמיזוג מחמם ומקרר היטב.
בדוק את נקודות החיבור של מוטות הרדיוס למרכב - סדקים או שברים.
לחלק הגדול של הרכבים שהיו בשטח ועבדו קשה יש שם נזק.
אל תיבהל מזה אם תוקן באופן מקצועי... ואם לא אז תשקלל את זה.
בדוק שהסרנים לא עקומים או חבולים.
בדוק שהגיר מעביר הילוכים בצורה יפה וחלקה ובלי מכות.
עדיף שנתון גבוה, ק"מ נמוך והיסטורית טיפולים מסודרת. ( עדיף צעיר עשיר ויפה ובריא מזקן חולה ומכוער...)

יש בשוק רכבים מושקעים באהבה ויפים ובעלי תג מחיר מגוחך ביחס לשווים האמיתי.
אל תקנה את הזולים ביותר ותדע לשקלל את השיפורים כי כרטיס הכניסה לשיפורים לבד הוא יקר - עשרות אלפי שקלים.
מצד שני יש גם כאלו שמנסים לגלם במחיר את ההשקעה על השיפורים ונתקעים עם הרכב חודשים עד שהם יורדים מהעץ.
אם תמצא אחד כזה אז זכית כנראה...

בדיקה-
חבל על הכסף למכון בדיקה כי הם בעיקר עושים דוח כסת"ח.
גש למוסך שמתמצא היטב ברכבים ותשלם הרבה פחות תמורת חוות דעת לא מחייבת מצד המוסך אבל מפי אחד שמבין.
אם יש לך חבר (כמו נמרוד למשל) אז גרור אותו בכוח לראות איתך רכב שאהבת..

יאללה, יצא מגילה.
שיהיה בהצלחה.

ezraiz
17-10-12, 21:25
המון תודה לכולם.
עזרתם לי (וכנראה שעוד תעזרו לי) המון...

עזרא

artur78
19-10-12, 09:48
לגבי הגז
דיברנו על זה הרבה בעבר
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=60536
יש אנשים מרוצים ויש מרוצים פחות רוב האנשים לא ניסו אז הם מדברים באוויר
לי יש V8 מונע גז , אני מרוצה מכאן עד להודעה חדשה , אני לא זוכר מתי תידלקתי דלק .
אם תקפיד לתחזק את הרכב שלך בצורה נכונה אין חשש לתקלות .

נ.ב
חישוב לחיסכון גס מאוד
10000ק"מ לחלק ל 6.5 (צריכת רכב ממוצעת מסוג זה ) וכפול מחיר ליטר בנזין שווה 11500 ש"ח לשנה
10000 ק"מ ........................................ ....................................ל ג"ז שווה שווה 5800 ש"ח לשנה
חיסכון של 5700 ש"ח לשנה

ארתור

boaz avrahami
19-10-12, 10:17
וזה מה שכתב בזמנו מי שקנית ממנו את הרכב...
פרופורציות דבר חשוב.

נכתב על ידי קובי בתאריך 16-11-2008

גרנד 97 V8 מונע בגז.
זה הרכב השלישי שאני מתקין בו גז (קדמו לו עוד גרנד 97 ואיסוזו 1995)
המתקינים בארץ (עברתי כבר 4.. אחד היה כ"כ גרוע שבאמצע העבודה שלו הלכתי לאחר).. איך לומר, חובבנים זה אנדר-סטייטמנט של המאה.

החסרונות שנתקלתי בהם עד היום (מכל המתקינים יחד):

התקנה באיכות עבודה נמוכה מאד, חוטים רופפים, צנרת לא מוגנת, קידוחי הסעפת ללא פירוקה כך שכל פיסות המתכת נכנסות למנוע ועוד (המתקינים: גז וסע שכבר פשטו רגל וברחו לאוסטרליה, וניר גז שעדיין קיים ובועט)
צריכה גבוהה של גז (באיסוזו ובגרנד הראשון) - מצריך אותך לבוא שוב ושוב ושוב אליהם (וכל פעם זה חצי יום עבודה) על מנת שיכוונו לך ויגידו לך שצריך להחליף חוטי הצתה ו/או פלגים ו/או ממיר קטליטי ו/או סעפת יניקה ועוד...
שגר ושכח, כלומר, הם מתקינים ואז צריך לרדוף אחריהם לאשר את המערכת (הם לא מתחייבים שתעבור מבחן טכניון ואתה יכול להגרר להוצאות מאד כבדות על מנת לקבל את האישור המיוחל). אני נאלצתי לנסוע חודש בלי טסט כי לא יכולתי לגשת למבחן הטכניון לפני כן
התנערות מאחריות - כשעברתי את מבחן הטכניון ביקשתי מניר גז שיחליף לי פילטר, הוא החליף ואחרי חודשיים האוטו התחיל לגמגם, כשבדקתי אם הפילטר מלוכלך ראיתי שלא שמו את הגומיה נכון, היא נקרעה וכל הג'יפה במקום להעצר בפילטר - זרם למערכת. כשביקשתי ניקוי אינג'טורים אמר לי ניר שבגלל שאני מתדלק בתחנות שמוכרות גז בישול (ואני לא אבל לא לי ולא לו יש דרך להוכיח) אז הוא לא לוקח אחריות. לכן אני נאלץ לתבוע אותו
אין לאף מתקין חוזה שהוא חותם איתך לפני ההתקנה שמגדיר את חובותיו וזכויותיו שלפי הלקוח
עלויות גבוהות של פילטרים (כ 200 ש"ח לפילטר מצו'קמק שעולה שקל וחצי במקרה הטוב) ובסביבות 200 ש"ח לשמן לשסתומים שהולך די מהר (ליטר נגמר תוך 2000-3000 ק"מ)
הכי חשוב - לעולם לא תדע מה הנזק שזה עושה למנוע. באיסוזו הלך לי ראש מנוע אחרי 80K עם גז. אין לי מושג אם זה מה שגרם לזה אבל אני די בטוח שזה תרם את חלקו

לסיכום, הסיבה העיקרית שלא הייתי נכנס לזה היא בעלי המקצוע הגרועים שיש בשוק. תאמין לי שקצרה היריעה מלתאר כמה שהם (לפחות ה 4 שאני ראיתי) גרועים.
אבל עם זאת... זה די נחמד לתדלק מיכל מלא ב 230 ש"ח ולנסוע 400 ק"מ :D

artur78
19-10-12, 18:31
מאז 2008 הנושא קצת התפתח
ויש לא מעט מתקינים איכותיים מאד ( לפחות באזור ב"ש יש מישהו ממש טוב )
לגבי פילטר - אם יש לך ידיים אתה יכול לקנות את הפילטר אצל יבואן במחיר של 70 ש"ח - ההתקנה בדיוק 40 שניות , מחליפים פילטר אחד ל 15000 ו אחד נוסף אחד ל
30000 הנוסף יותר גדול והוא בעלות של 85 ש"ח .
לגבי שמן שסתומים - מוסיפים אותו רק ברכבים שיש להם משמנת אלקטרונית ( ברכבים פרטיים עם מנוע קטן -אלומיניום ), ברכבים מסוג V8 אין צורך במשמנת זו .

מצטט לך את קובי מהקישור המצורף ( 01-11-11 16:30
גראנד צירוקי 1996 V8, מערכת BRC הותקנה בשנת 2005 שלרכב היו 100,000 ק"מ. הרכב נקנה על ידי עם 143,000 ק"מ ונמכר שנתיים לאחר מכן עם 175,000 ק"מ.
המערכת הזאת היא רמה מעל כולן, בהנעה ראשונה עוברת ללא הרגשה ותוך שניה בערך מבנזין לגז וכך חוסכת מאד בצריכת הבנזין. לא היו לי כל התעסקויות עם המערכת פרט להחלפת פילטרים. הרכב צרך 1:4.5 ובנסיעות כביש ארוכות הגיע ל 1:5.5.
ההתקנה היתה טובה מבחינת איכות ההתקנה. אפס תקלות.

לסיכום, לדעתי השיקול להתקנת המערכת צריך לקחת בחשבון את מקצועיות המתקין (עוד לא פגשתי מתקין מקצועי שיידע לקחת אחריות. ואני מכיר את רובם), את איכות המערכת (BRC או LOVATO הן הטובות מכולן) וכמו שאמרו לפני - לבדוק האם הרכב רגיש למערכת גז.. אם מדובר במנוע גדול עם ראש מברזל אז סביר להניח שהכל יהיה בסדר.. (השסתומים לא שוקעים בגלל חוסר השימון בראש מברזל. לפחות לא באותה קלות כמו בראש אלומיניום).

מבחינתי - גראנד צ'ירוקי V8 - רק עם גז. הסיבה היא שזה אבסורד לתדלק מיכל ב 600 שקל ולנסוע בקושי 400 ק"מ, ועוד לנסוע כמו זקנה שכל פיאט אונו ברמזור יוצאת לפניך כי אתה מפחד ללחוץ על הדוושה.
תחשבו כמה נוח לתדלק גראנד ב 250 ש"ח ולנסוע 370 ק"מ.

boaz avrahami
19-10-12, 22:07
עכשיו זה כבר נשמע האמת יותר מסקרן.
כמה ק״מ עשה האוטו שלך על גז?

-->