PDA

צפייה בגרסה מלאה : "לא נוסעים בהילוכים גבוהים בLOW - זה הורס את האוטו" - אמת או מיתוס?

Scrusher
20-12-12, 21:46
יש כמה שאומרים שלנסוע בהילוכים 3-4-5 בLOW זה "לשבור את האוטו". יחד עם זאת,כל אדם עם יחסי העברה משתמש בהם כי לא תמיד צריך לזחול (לפחות החבר'ה שאני מכיר)
ההגיון אומר שהגיר נועד לעבוד בכל הטווח שלו והטרנספר מפחית אותו אם רוצים בכך. ציריות של סופה לדוגמה לא אמורות להתרגש משלישי LOW יותר מראשון HIGH על סל"ד נתון. אז מה ההבדל כאן? שמקום שההפחתה תבוא רק מהגיר היא מקבלת עזרה גם מהטרנספר (בשביל זה הוא נועד,לא?)
מה שיפה זה שבסמוראי יש הפחתה קבועה גם בHIGH. דהיינו הטרנספר של הסמוראי הוא בעצם גיר עם שני הילוכים לכל דבר ועניין ובכל מצב נתון הטרנספר "עוזר" לגיר להגיע ליחס העברה נמוך מספיק בשביל לזוז. איזו בעיה אמורה להיווצר משימוש בהילוכים גבוהים בגיר והילוך נמוך בטרנספר? לדוגמה בקיט 4.16,יחס ההעברה הסופי של שלישי LOW הוא 23.04 והיחס העברה הסופי של ראשון HIGH הוא 22.49. הבדל קטן. ההבדל הוא שבמקום שהגיר יסתובב מהר יותר הטרנספר מסתובב מהר יותר? זה "לוחץ" על הגיר?
בקיט 4.16 להילוך השני יש יחס העברה זהה להילוך ראשון של טרנספר מקורי. בקיט 6.5 ההילוך השלישי הוא קצת יותר קצר מראשון של טרנספר מקורי. לדעתי אם כבר משהו יעשה נזק זה דווקא פול-גז בהילוכים הנמוכים שיתנו יותר מידי מומנט לסרנים (אולי גם לדרייבשאפטים) שלא נולדו לכך.

התיאוריה שלי נכונה? אשמח לתיקונים,הסברים,ויכוחים,צעקות, כל דבר שיעזור לי להבין :p
יניב.

sos4u
20-12-12, 22:50
חפירה מיותרת

אפשר לנסוע ב LOW בכל הילוך שתרצה. אישית אצלי באוטו לא עובר ב LOW את ה 1500-1800 סל"ד. תבדוק מה מתאים לרכב שלך וסע.
אישית, לא מבין את ההיגיון והרצון של לנסוע ב חמישי עם LOW, כשאפשר לנסוע בשלישי עם HIGH, באותה מהירות, אבל זו כבר בעיה שלך ...

בהצלחה

Scrusher
20-12-12, 23:23
הרצון הוא לא לנסוע בLOW סתם כי בא לי. הרצון הוא לעבור ליחס העברה 6.5 כדי הראשון הנוכחי "יעבור" לשלישי ושיהיו לי עוד שני הילוכים נמוכים יותר
וגם בכללי ללמוד קצת דברים שאני עדיין לא מבין ב100% כמו חלוקת עומסים

רמי גלבוע
20-12-12, 23:59
1. סיבה אחת לנסוע ברביעי או חמישי קצר יכולה להיות רצון להיות מוכן לנהוג גם ב 40-50 קמ"ש, וגם לרדת לראשון-קצר, כאשר יש מכשול המחייב ראשון קצר.
2. סיבה שנייה זה רצון לצמצם את הפער בין ההילוכים, ב'קצר' יש לך חפיפה טובה יותר של טווחים, על חשבון המהירות הסופית.
3. כל עוד לא עוברים מהירות של 40-50-60 (תלוי ברכב), הרבה יותר קל להעביר הילוכים רגילים, מאשר להיכנס ולצאת מ'קצר'.
4. בשטח טכני ואיטי, הישארות ב'קצר' מקטינה מאוד את העומס על הגיר (או המצמד) בזחילה איטית.

sos4u
21-12-12, 03:02
אז כתבתי ....

"אפשר לנסוע ב LOW בכל הילוך שתרצה. אישית אצלי באוטו לא עובר ב LOW את ה 1500-1800 סל"ד. תבדוק מה מתאים לרכב שלך וסע."

בהצלחה, וקור נעים !

סופת המדבר
21-12-12, 07:38
שטויות במיץ
הגיר עובד מה אכפת לו באיזו מהירות סופית אתה
אם אתה בחמישי בחצי גז במהירות 40 אני לא מבין איזה בעיה יכולה ליהיות בגיר
אתה חושב שהוא יודע שאתה ב40 קמ'ש ולא ב120? (רק יותר קל לו בL)
אני בסופה למשל שנוסע בטכני או אפילו בדיונות במצב שצריך L אז אם אני יודע שיש לי טיפה ''רגיעה''
אבל המכשול הבא קרוב אז למה לעצור להעביר ל H ואז עוד פעם לפני המכשול להחזיר לL
משאיר לL ומעלה הילוכים עד למהירות סבירה וזהו

מעיניין לעיניין ובעיניין אחר לגמרי
פעם אחת הצטרף אלי מישהו עם סופה לטיול בדיונות
היתה איזה דיונה שלא היתה אפשרות לקחת תנופה
אז אני שמתי ב2L ועליתי והוא מנסה כמה פעמים ב1H
והאוטו נחנק בסוף כל פעם
אז אמרתי לו שים 2L ותעלה
אז הוא אומר לי ''מה פתאום אסור לשים L בחולות''
כמובן שצחקתי לו בפנים ונתתי לו להיחנק בריח של הקלאצ של עצמו
מה שאני אומר שלא משנה באיזה טיול אתה ואיזה סוג
תשים את ההילוך שאתה צריך כמה שפחות לז.... את המנוע והקלאצ
וזהו

מה שלדעתי יכול להרוס את האוטו אלו אנשים שלא מבינים כלום ברכבים\מנועים וכו..
ואז הם נוסעים בL ולא מבינים למה האוטו לא זז(והם נותנים גז)ואז נותנים עוד גז מגיעים לאובר טורים (שהם לא יודעים מזה בכלל)
והמנוע ''אוכל את כל החרא''

asafk
21-12-12, 10:49
נוסעים ב LOW כשצריך.
אם אתה כל הזמן בהילוכים הגבוהים, זה לא גורם שום נזק, אבל זה רמש שכדאי לך להיות ב HI

אסף.

יקיר גרין
23-12-12, 13:07
במקום היחידי שמושפע מזה שאתה ב low בהילוך גבוהה זה ציר הכניסה של הטרנספר. אבל זה לא שונה מלנסוע ב hi באותו ההילוך.
בעקרון הרכב בנוי לעבוד כך כי כך הוא עובד בכביש. ..
אני בטיול כמעט כל הזמן ב low ובשבילים מהירים מגיע לחמישי. אז עוצרים ועוברים ל hi. זה נותן לי הרגשה טובה יותר של שליטה על המהירות במכשולים.

ישי3071
28-12-12, 05:12
אני בשטח על בסיס יומי כי העיסוק שלי זה טיולי ג'יפים ואני גם מטייל הרבה בדרום ואני יגיד לך דבר פשוט,כשמונים אחוז מהטיול אני נוסע 4\2 כמה שפחות בלאי כשלא צריך... איפה שצריך לשלב 4 מהיר או low משלב וזהו... אם אתה בשטח שאתה יכול להגיע לחמישי בlow ? אז למה לא לצאת מה low? ויהיה לך פחות בלאי בכל המערכת ובעיקר למנוע שלא סתם יצעק ויעבוד בסלד גבוהה... אני מכיר ג'יפאים שהולכים לפי הספר ואיך שהם יורדים לשטח ולא משנה מה סוגו ישר משלבים low.. סתם מיותר צריך לשלב רק כשצריך נקודה...

סופת המדבר
28-12-12, 14:34
שורה תחתונה צריך ''להקשיב'' לגיפ ולדעת איזה הילוך צריך בכל שלב
אני אומר שאם אתה בL ויש לך איז100-200 מטר עד המכשול הבא אז תמשיך בL
אם יש לפחות דקה נסעה מהירה שאפשר H אז עדיף H
זאת דעתי וככה אני ''נוהג'

asafk
28-12-12, 16:19
אני בשטח על בסיס יומי כי העיסוק שלי זה טיולי ג'יפים ואני גם מטייל הרבה בדרום ואני יגיד לך דבר פשוט,כשמונים אחוז מהטיול אני נוסע 4\2 כמה שפחות בלאי כשלא צריך... איפה שצריך לשלב 4 מהיר או low משלב וזהו... אם אתה בשטח שאתה יכול להגיע לחמישי בlow ? אז למה לא לצאת מה low? ויהיה לך פחות בלאי בכל המערכת ובעיקר למנוע שלא סתם יצעק ויעבוד בסלד גבוהה... אני מכיר ג'יפאים שהולכים לפי הספר ואיך שהם יורדים לשטח ולא משנה מה סוגו ישר משלבים low.. סתם מיותר צריך לשלב רק כשצריך נקודה...

ולמרות הנקודה והנסיון הרב שלך, אני חושב שאתה לא לגמרי צודק.
נכון שהכלל הוא שאם נוסעים כל הזמן בהילוכים הנמוכים בHI צריך לשלב ל LO, ואם נוסעים כל הזמן בהילוכים הגבוהים בLO צריך לשלב לHI.
אבל לא נכון שהרכב מתאמץ יותר מנסיעה בהילוך כוח. אם הסל"ד גבוה והמנוע צורח - מעלים הילוך. אבל אל תטעה, יש מצבים בהם חשוב להיות ב LO גם אם לא נראה לך ככה. למשל- מישהו התלונן באזני לא מזמן על הטנדר היפני החדש שלו, שהגיר מתחמם בנסיעה שהוא לא מרגיש בכלל שהרכב התאמץ. זה היה אחרי לא יותר מדי זמן של נסיעה בשבילים חוליים, והוא היה ב HI. אמרתי לו לשלב LO והתופעה לא חזרה... כי משאבת השמן הסתובבה יותר מהר והגיר התקרר יותר טוב ב LO.
זו רק דוגמה.
לגבי שילוב 4X4 - כאן אתה כבר ממש טועה. הרכב מתאמץ פחות, באופן משמעותי, כאשר אתה משולב. העומסים על כל המערכות קטנים יותר והבלאי נמוך יותר. לא רק זה - ביצועי הבלימה הרבה יותר טובים כאשר אתה משלב ומכריח את הגלגלים האחוריים והקדמיים להסתובב באותה מהירות, ובכך מונע נעילת גלגלים אחוריים שהיא אופיינית לרכב מסחרי וג'יפים על מצע עם אחיזה לא טובה (שבילים).

אסף.

moriseven
28-12-12, 18:50
ולמרות הנקודה והנסיון הרב שלך, אני חושב שאתה לא לגמרי צודק.
נכון שהכלל הוא שאם נוסעים כל הזמן בהילוכים הנמוכים בHI צריך לשלב ל LO, ואם נוסעים כל הזמן בהילוכים הגבוהים בLO צריך לשלב לHI.
אבל לא נכון שהרכב מתאמץ יותר מנסיעה בהילוך כוח. אם הסל"ד גבוה והמנוע צורח - מעלים הילוך. אבל אל תטעה, יש מצבים בהם חשוב להיות ב LO גם אם לא נראה לך ככה. למשל- מישהו התלונן באזני לא מזמן על הטנדר היפני החדש שלו, שהגיר מתחמם בנסיעה שהוא לא מרגיש בכלל שהרכב התאמץ. זה היה אחרי לא יותר מדי זמן של נסיעה בשבילים חוליים, והוא היה ב HI. אמרתי לו לשלב LO והתופעה לא חזרה... כי משאבת השמן הסתובבה יותר מהר והגיר התקרר יותר טוב ב LO.
זו רק דוגמה.
לגבי שילוב 4X4 - כאן אתה כבר ממש טועה. הרכב מתאמץ פחות, באופן משמעותי, כאשר אתה משולב. העומסים על כל המערכות קטנים יותר והבלאי נמוך יותר. לא רק זה - ביצועי הבלימה הרבה יותר טובים כאשר אתה משלב ומכריח את הגלגלים האחוריים והקדמיים להסתובב באותה מהירות, ובכך מונע נעילת גלגלים אחוריים שהיא אופיינית לרכב מסחרי וג'יפים על מצע עם אחיזה לא טובה (שבילים).

אסף.

סוף סוף מישהו שלא יצחק עליי שאני נוסע משולב גם בשבילים.

סופת המדבר
28-12-12, 22:23
אסף
דווקא השורה האחרונה שלך ''הרגיעה'' אותי
חשבתי שרק לי ננעלים הגלגלים האחוריים על שטח עם אחיזה נמוכה כמובן שרק ב2X4

LeVaKaT
04-01-13, 10:20
אסף
דווקא השורה האחרונה שלך ''הרגיעה'' אותי
חשבתי שרק לי ננעלים הגלגלים האחוריים על שטח עם אחיזה נמוכה כמובן שרק ב2X4

מה זאת אומרת נננעלים?

סופת המדבר
04-01-13, 18:43
ננעלים זה ''דופקים חארקה'' אם זה כורכר או כל שטח מחליק
ובאותה נשימה מי שעולה איזה עליה חלקלקה ב2X4 וצריך לחזור רוורס
מומלץ לשלב 4X4 בירידה כי אז בברקס כל הגלגלים עוצרים באותה מידה
ולא רק הקידמיים ננעלים ואזהגיפ מחליק חופשי

shmulikbg
05-01-13, 00:21
התכוונת בבלימת מנוע. בברקס אין כל משמעות ל 4X4.;)

Scrusher
05-01-13, 00:54
אם בבלימה סרן אחד ננעל,אז יש משמעות רבה ל4X4
המשמעות היא שאו שהסרן לא ינעל,או ששני הסרנים יינעלו

סופת המדבר
05-01-13, 11:11
אם בבלימה סרן אחד ננעל,אז יש משמעות רבה ל4X4
המשמעות היא שאו שהסרן לא ינעל,או ששני הסרנים יינעלו

אמת..
לזה התכוונתי מי שיש לו סופה או כל כלי אחר באותה תצורה מבין על מה אני מדבר
מי שלא מבין..
ב4X4 בסופה כל הגלגלים מחוברים פיזית אחד לשני ואם יש שתי נעילות כמו אצלי