PDA

צפייה בגרסה מלאה : גיפ ראשון לסטודנט תפרן לשנה הקרובה תקציב 20-25K

Berk0
06-01-13, 17:04
שלום כולם, נהג בן 23 עם נסיון שטח יחסית מועט, כמה גיחות קצרות, שטח ברמה בינונית-קלה,
מדי פעם יצא לטיול עם רכב של קרובי משפחה או של ההורים של החברה,
בגדול מתלמד לפי דעתי.
רוצה לקנות רכב אמין יחסית ואפילו שיהיה ניתן לטפל בו לבד (אין נסיון מי יודע מה אבל יש סהכ ידיים טובות רק צריך ללמוד)

דרישות
לרוב ישמש לטיולי דו יומים או גיחות קצרות של כמה שעות לשטח, ויישא עליו לרוב זוג סטודנטים תפרנים וקמצנים, ציוד ללינה, טיפה בישול וכלי עבודה.
עדיפות לידני בגלל האמינות, וחלקים הזולים.
בנזין כנ''ל מעדיף לשלם יותר פר ק''מ ולא לשלם 20 אלף על מנוע שיחליט שהגיע זמנו.
סגור\פתוח לא משנה.
ארוך\קצר לא משנה
נסיעה יומית של 20 KM יומי
*הנהג העיקרי בהמה טיבטית גובה של 186 על 95 קילו אז אולי עדיף להמנע מסמוראי?
תקציב של 25 K לאחר שאמכור את הרכב הנוכחי רנו מגאן 2004.

משיטוטים חשבתי על
ניסאן טראנו?(ראיתי הרבה עם 250 אלף ק''מ ומעלה ? לא להתקרב ?)
איסוזו טרופר (ראיתי הרבה עם 250 אלף ק''מ ומעלה ? לא להתקרב ?)
מיצובישי פאגרו(ראיתי הרבה עם 250 אלף ק''מ ומעלה ? לא להתקרב ?)
סוזוקי סמוראי? קטן?
סופה? שתיין? לא אמין?

ilan.sch
10-01-13, 22:36
סמוראי. סגור או פתוח.
בסכום הזה כל טראנו/טרופר/פג'רו שתקנה יהיה שחוט למדיי והחלפים/טיפולים ייקרעו אותך.

שים לב גם שטיולים בימינו זה הרבה כסף וסופש בשטח עולה 500-1000 שקל לא משנה מה יגידו החברים מסביב.. וזה עוד לפני בלתמים

עצה שלי, לך בזמנך תעשה סיבוב על כל הכלים שרשמת ותחליט.

ishc
10-01-13, 23:00
אני 180 ס״מ ושוקל 100 ק״ג, לא בדיוק צנום ומסתדר מצויין בסמוראי. אופציה נוספת שכדאי לשקול היא ויטרה (יותר מרווחת). בכל מקרה אלו יהיו הכלים הכי זולים לאחזקה והכי קלים לתחזוקה עצמית.
בהצלחה.

assaf234
14-01-13, 09:16
לפני שנתיים היה לי סמוראי (כשנתיים) 185 על 110 קילוגרמים (בזמנו)
אין שום בעיה של גודל בסמוראי כיוון שתנוחת הישיבה יותר אנכית מבפרייבט ולכן מימד הגובה של האדם הולך יותר לגובה ברכב ולא לאורכו.
מהנסיון שלי אם המטרה שלך היא שטח קשה ואין לך הרבה נסיעות כביש מהיר קח סמוראי אחרת אל תגע בו.
היה לי פתוח נהניתי בטירוף בשטח וסבלתי קשות בנסיעות כביש במהירויות 80-90 עם רעש, קפיצות ומעט נזילות(בחורף).
הוא היה מתוקתק מבחינת מצבו המכאני וניתן בקלות יחסית לטפל בו לבד.
במחירים האלו אני ממליץ על סמוראי או ויטרה בהתאם לצרכים שלך, שים לב, אתה יכול לפזול לג'ימני בשנים הראשונות (99 למשל) אותם מוכרים ב22-23K

מקווה שעזרתי, אסף.

MR BIG
14-01-13, 11:42
סמוראי , ויטרה , או קאיה ספורטאג' דור ראשון , עד שנת 2000.
וכפי שאמר פה מישהו לפניי....- - ג'יפ היום זה תחביב לעשירים. חשוב שתבין את המשמעות הכספית של להחזיק ג'יפ (לא חשוב איזה....) וכמו שאמרו , שכל ירידה לסופ"ש במדבר זה 1000 שקל. אלה הנתונים. זו המציאות.
אם אתה לא יודע לחיות עם זה...- אל תיכנס לזה....

assaf234
15-01-13, 09:06
סמוראי , ויטרה , או קאיה ספורטאג' דור ראשון , עד שנת 2000.
וכפי שאמר פה מישהו לפניי....- - ג'יפ היום זה תחביב לעשירים. חשוב שתבין את המשמעות הכספית של להחזיק ג'יפ (לא חשוב איזה....) וכמו שאמרו , שכל ירידה לסופ"ש במדבר זה 1000 שקל. אלה הנתונים. זו המציאות.
אם אתה לא יודע לחיות עם זה...- אל תיכנס לזה....

אני ממש לא מסכים איתך,
טיול לשלושה ימים לאיזור ים המלח כולל מעלה יאיר עלה לי רק דלק ותיקון עצמי למיכל הדלק בסמוראי
מי שיש לו ידיים ויכול לבצע תיקונים לבד לא יוציא 1000 שקל תיקונים
גם מי שאינו מכונאי (אני לדוגמא) יכול לטפל בהרבה בעיות בעצמו במידה ונוצרות

ishc
15-01-13, 11:51
אני ממש לא מסכים איתך,
טיול לשלושה ימים לאיזור ים המלח כולל מעלה יאיר עלה לי רק דלק ותיקון עצמי למיכל הדלק בסמוראי
מי שיש לו ידיים ויכול לבצע תיקונים לבד לא יוציא 1000 שקל תיקונים
גם מי שאינו מכונאי (אני לדוגמא) יכול לטפל בהרבה בעיות בעצמו במידה ונוצרות

אתה טועה ובגדול. טיול אחרון של שלושה ימים למדבר יהודה עלה לי 450 ש"ח רק דלק, איפה אוכל ובלאי לאוטו? אפילו אם אתה מתחזק 100% לבד החלקים, הצמיגים וכו' עולים כסף ככה ש-MR BIG לא היה רחוק מהמציאות. לגבי אם זה שווה את זה או לא? כל אחד בדעתו, לדעתי שווה במיליון אחוזים.

assaf234
15-01-13, 14:31
אתה כולל דלק ואוכל בהוצאות הטיול? אולי תוסיף גם טלפונים לאמא ובייביסיטר לילדים?

דלק אתה תוציא גם בטיולים עם הפרייבט (לצפון או לדרום) הכוונה היא לתיקונים אחרי היציאה מהשטח, מי שעושה טיולי עבירות קשה צריך להחליף מדי פעם ציריות, תפוחים, פעמונים, דרייב-שאפטים, צמיגים וכו'

ishc
15-01-13, 14:39
אתה כולל דלק ואוכל בהוצאות הטיול? אולי תוסיף גם טלפונים לאמא ובייביסיטר לילדים?

דלק אתה תוציא גם בטיולים עם הפרייבט (לצפון או לדרום) הכוונה היא לתיקונים אחרי היציאה מהשטח, מי שעושה טיולי עבירות קשה צריך להחליף מדי פעם ציריות, תפוחים, פעמונים, דרייב-שאפטים, צמיגים וכו'

אם אתה יכול לחשב עלות של טיול בלי להסתכל על עלות הדלק כפקטור אני ממש מקנא בך

דרור ברלי
15-01-13, 15:47
העלות אמיתית של כל טיול?

אתם ממש לא רוצים לדעת. זה עלול לרפות את ידיו של כל מי שחדש בתחביב ושוקל את צעדיו הראשונים...

יש כאן מי שיודע לעשות חישוב אמיתי של עלות אחזקת ג'יפ, ממוצעת לק"מ?...

קבלו ניתוח שלי שיהיה מי שיגיד שהוא פסימי. אני, מנסיון ג'יפאות של 23 שנים טוען שהוא ריאלי ולא רחוק מהמציאות:
אם ניקח בחשבון את כל הפרמטרים של אחזקת רכב שכוללים דלק, בלאי, תיקונים, ביטוחים, אגרות למיניהן, תגלו שטיול ממוצע מהמרכז לדרום ובחזרה שכולל בערך 400 ק"מ כביש + 100-150 ק"מ שטח, עולה לכם יותר לכיוון 2000 שקלים רק על הג'יפ נטו וזה לא כולל את הפסיליטיז שמסביב שעבורם אתם מוציאים מהכיס עוד כסף:

1. עלויות חד פעמיות של ציוד חילוץ וטיולים (זה למי שאין לו וצריך לרכוש בפעם הראשונה רצועות, שאקלים, מדחס, את חפירה, ערכת תיקון תקרים, סט כלי עבודה, אוהל, מזרונים, שק"שים, גזיה, כירה, מקרר וכו' וכו' - השמיים הם הגבול וההוצאה לא קטנה בכלל. מוציאים מהכיס פעם אחת ויש שקט בגזרה לכמה חודשים/שנים)
2. אוכל (בטיולים האלה אנחנו רוצים להינות, נכון? כולנו אוהבים בשר משובח, וזה יקררר. 100 שקל לקילו בממוצע לבשר טוב כמו אנטריקוט? גם פויקה זה סיפור יקר - פרודוקטים טובים מגיעים בקלות ל-200 שקל לסיר, אבל אז נהנים ממנו יותר אנשים)
3. שתיה, כולל שתיה חריפה (שזה כיף גדול בחניון לילה, כבר לא נוהגים ואפשר לחגוג - בירות, יין, ויסקי וכו', יקר חברים. יקר)
4. לינות (למי שמתפנק/נוסע עם אישה מפונקת ו/או גוזלים ולמען שלום הבית מעדיף לישון בצימרים/חאנים)

...כל אלה הדברים שמחירם קבוע ולא משנה באיזה אוטו נוסעים. אפילו פרייבט.

אגרות, ביטוחים וכו', כבר שילמתם. כל שתסעו ליותר טיולים, כך עלות הביטוח והאגרות פר טיול תהיה נמוכה יותר, אבל מרכיב התחזוקה, הבלאי והתיקונים יגדל בהתאם.

5. כעיקרון, המשתנה היחיד שמושפע מסוג הרכב הוא מרכיב הדלק בלבד (שאותו אתם משלמים ישירות מהכיס במהלך הטיול), ובטיול שטח רציני (שאורכו הכולל - מהבית ועד הבית הוא כ-700-600 ק"מ) יכול בקלות להגיע ל-750 עד 1,000 שקל בסופה. קצת פחות מזה בכלים הקטנים או בדיזלים.

בקיצור - טיולי שטח בג'יפ הם כבר תחביב יקר מאוד מאוד. אפילו יקר מדי. אז נכון שזה "לנפש" ו"תחליף לפסיכיאטר" בלהבלהבלה ושאר תירוצים שנועדו להצדיק שפיכת אלפי שקלים על גולם מברזל שמחליד אצל כולנו בחנייה... אבל זה לא הכרח קיומי. זה מבחירה.

בכל מקרה, כדאי להתחיל למצוא שותפים ג'יפלסים שיתחלקו איתכם בהוצאות.

assaf234
16-01-13, 21:25
דרור, מאיפה עפת עכשיו על המחירים של בשרים, פויקה וציוד לינה בשטח? מה הקשר?

אמרו פה שג'יפים הם תחביב לעשירים, אני טוען שממש לא והכל תלוי בך
כשאני מטייל אני לא צריך לקנות שום ציוד, אני לא קונה את הבשר הכי טוב ולא נוסע 600 קילומטר בטיול
טסט וביטוח משלמים גם על פרייבט כנ"ל לגבי דלק (אומנם קצת יותר) ועל איזה אגרות לעזאזל אתה מדבר?

טיול שטח לשישי שבת לעולם לא עלה לי יותר מ-500 ש"ח כולל דלק תפסיקו כבר להפחיד אנשים ולבלבל את המוח
זה מגיע למצב שאנשים בטוחים שאם יש לי ג'יפ אז כל שבוע אני במוסך מתקן משהו אחר שנשבר ואני משלם 5000 ש"ח דלק בחודש
והביטוח בטח עולה 7000 כי זה שטח לא?

אפשר לקנות ג'יפ צנוע (סמי, ויטרה, גראנד, ספורטאז', טראנו ואפילו פרוזה) שלא שותה יותר מדי דלק, הביטוח שלו כמעט זהה לביטוח של פרייבט ואם אתה קצת יודע לטפל בו אז גם מחיר הבלאי שלך לא גבוה מפרייבט

רון נחמן
16-01-13, 22:09
ועדיין, אין לי חברים עם תחביבים יותר יקרים מזה.
וזה לא שהם לא ניסו.

assaf234
17-01-13, 11:21
יאכטות (דלק, תיקונים, טסט, עגינה, נסיון)
שיפוץ רכבי אספנות (אגרות, פחחות וצבע, קנייה ושיפוץ חלקי חילוף)
יש כאלה שמלווים קבוצות ספורט (מכבי ת"א כדורסל) במשחקים בחו"ל
יש מכורים למחשבים שמוציאים עשרות אלפי שקלים על חומרה, תוכנה, חשמל, משחקים
יש חובבי טיסות ומלונות
יש חובבי נגרות שקונים ציוד וחומר גלם באלפים

ומצד שני יש חובבי דייג, טיולים רגליים שהם באופן כללי זולים יותר אך גם בהם תמצא "משוגעים לעניין" שיוציאו אלפים.
הנקודה היא שאם אתה רוצה אתה יכול להיות חסכוני באחזקת ג'יפ
לא כל טיול חייב להיות בעבירות קשה שתשבור ותשחוק מכלולים (במיוחד אם אתה פחות מנוסה) ולא כל טיול חייב להיות לאיזור אילת אם אתה גר ברמת הגולן
לא כל טיול חייב לכלול את הבשר והיין הכי משובחים ואת האוהל והשק"ש הכי טובים
לפעמים אפשר להסתפר בנסיעה של 100-200 ק"מ בג'יפ פשוט, זול שאינו זולל דלק לישון בשק"ש סטנדרטי ואוהל פשוט שגם הוא לא תמיד מחוייב המציאות
כך ניתן להפוך טיול יקר מאוד לטיול זול (לא מאוד) בעבור אי אלו וויתורים
יש לך כסף תשקיע, בכבוד, אבל זה לא הכרחי בשביל להנות מטיול שטח עם ג'יפ

דרור ברלי
17-01-13, 15:13
נו באמת. אז לך תתכלב בטיול עם שק"ש שפילחת מהמילואים, תאכל נקניקיית כרבולות ונוצות של זוגלובק, תשתה מים שמילאת מהברז של תחנת דלק בג'ריקן עם הפטריות שהגיע ביחד עם השק"ש מאותה אפסנאות או בבקבוקים ממוחזרים של מי עדן, תמחזר תיונים, תעביר לניוטרל בירידות, תכבה את המנוע בכל פעם שאתה עוצר להשתין כדי לחסוך עוד 5 סמ"ק של דלק... להמשיך?

את סיפורי טיולי הג'יפים החסכוניים על השקל שמעתי בגיל 22.
טיילתי ככה פעם. לא כיף.
בטיול שנסעתי בסופה עם סמוראים משופרים (http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=2534-%D7%94%D7%92%D7%95%D7%93%D7%9C-%D7%9C%D7%90-%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A2-%E2%80%93-%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%A2%D7%9D-%D7%92%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A8%D7%A9%D7%A2%D7%99%D7%9D), השווינו צריכת דלק בכביש אחרי נסיעה לא בדיוק איטית אבל גם לא בהתחרעות, מה שנקרא "קצב התנועה", מהמרכז לערבה. וזה לפני שנכנסנו לשטח.
תדלקנו בחצבה. הסמוראים שתו ליטר ל-8.5 ק"מ בערך. הסופה שתתה ליטר ל-7.5 ק"מ. זה כל ההבדל. אני הופתעתי. מורי והחבורה שלו שמכירים סמוראי יותר טוב ממני, הופתעו פחות...

אחרי שיצאנו מהשטח תדלקנו שוב באותה תחנה. הפעם התוצאות היו מין הסתם פחות חסכוניות אבל הפער המאוד לא גדול בין "השתיין" ל"חסכוניים" נשמר.

אז למה החישוב שלי מפחיד?
יש הוצאות קבועות של אחזקת רכב: אגרת רישוי, ביטוחים, עלות הכסף (ירידת ערך וכו') נכון שככ הזה בכל אוטו, אבל זה נכנס לחישובהעלות הכוללת של אחזקת הרכב. רוצים לדעת כמה עולה לכם הג'יפ? תרשמו כל הוצאה, אבל הכל - כל שקל ששמתם באוטו, ברמת דיוק של אגורות. ובסוף השנה תחלקו למספר הקילומטרים שנסעתם ותדעו מה עלות האחזקה של הרכב שלכם פר ק"מ. ברור שאם נוסעים הרבה, מרכיב ההוצאות הקבועות פר ק"מ יורד. אבל מרכיב הדלק, הבלאי והתיקונים דווקא עולה... בסופו של דבר היחס נשמר. אני מנחש שעלות כוללת של כל ק"מ ברכב שטח זה משהו בין 3 ל-4 שקלים. פסימי?... לדעתי ריאלי.

כמה ק"מ זה טיול? למי שמתגורר במרכז, טיול ממוצע לדרום - הלוך חזור ושטח, זה מינימום 500 ק"מ, בד"כ קצת יותר. 500 שקל זה הסכום המינימלי שמוציאים בחישוב הכי אופטימי (או אפילו לא מציאותי) של שקל לקילומטר רק בדלק. בסופה זה בטוח יותר, בג'יפ קטן או במנוע דיזל קצת פחות.
אני למשל, יוצא מהמרכז בסופה כשאני מתודלק עד הפקק, אחרי כמעט 200 ק"מ (נניח במצפה רמון) ממלא שוב איזה 25 ליטר עד הפקק לפני הכניסה לשטח (לא שבאמת צריך, יש לסופה טנק דלק מספיק גדול, אבל אני אוהב להיות מתודלק פול כשאני בשטח) וזה אמור להספיק לכל הטיול כולל חזרה עד הבית. סה"כ אני שורף בטיול ממוצע שכזה בין 75-85 ליטר.

ציוד ושאר הפסיליטיז: מי שחדש בתחביב, בהרבה מקרים צריך למלא רשימה של ציוד. נכון שזו קניה חד פעמית ונכון שלא צריך את המותגים הכי יקרים - אבל גם רצועת גרירה הכי פשוטה, כמה שאקלים תקניים, את חפירה מתקפל סיני הכי זול, מדחס אוויר פשוט, אוהל סיני, שק"ש פשוט, מחצלת, גזיה, כירה, צידנית וכו' - הכל עולה כסף. מי שמטייל הרבה, חלק מהציוד שלו מתבלה וצריך לתקן ו/או להחליף פעם בכמה שנים.

שבירות: ככל שאתה מנוסה יותר אתה שובר פחות. ודווקא בטיולים הקצרצרים שסביב הבית, כאלה שהם לא בדיוק טיולים אלא שעשועים, פה מדרגה ופה קצת בוץ ושם קצת עבירות - מעיזים יותר ושוברים יותר. כמובן שמי שחדש בקטע, צריך להתכונן נפשית למחיר היקר של שטויות שיעשה בגלל חוסר ידע וחוסר היכרות מספקת עם הרכב, וזה כולל נזקים פה ושם, כן, כולל שבירות.

בלאי: כל טיול זה בלאי ברכב. אז אולי לא שברת כלום בטיול וגם לא בזה שאחריו ואולי בכלל לא שברת כלום בטיולים אפילו 20 שנה, אבל אחרי כל 5-6 טיולים בממוצע תצטרך להשקיע קצת בתחזוקה. להחליף פה מחז"ש ושם צמיג שנצבט ופה עלה שנשבר ושם בולם שנוזל. זו המציאות והתחזוקה הזו חיונית כדי שלא תיתקע בטיול הבא. וזה ככה בכל רכב שטח משומש בגילאים המדוברים ולפעמים גם בחדשים יותר.

תחזוקה ותיקונים: חלק גדול מהטירונים בתחביב הזה מטפלים ברכב, לפחות בהתחלה - במוסך. וזה יקר. אוהו כמה יקר.
מי שמבצע את התחזוקה בעצמו - סבבה לו. יש לו ידע, יש לו כלים (כמה עולה סט כלי עבודה באיכות סבירה? לא סנאפ-און מקצועני אבל גם לא זבל סיני לא מזוהה שמתעקם לך ביד... משהו סביר? את זה הכנסת לחשבון?...)

אז אל תשלה אנשים ותספר להם סיפורי מעשיות ואחר כך תתפלא למה הם התאכזבו ונטשו - אחרי 23 שנות ג'יפאות, הכרתי הרבה אנשים טובים שנטשו בגלל ההוצאות הכבדות. אני עצמי נטשתי את הג'יפים מסיבה כלכלית ב-94' לשלוש שנים בערך עד שרווח לי כלכלית ויכולתי לחזור לג'יפ כמו שאני אוהב ולא למכונת תפירה. אני מטייל היום הרבה פחות - מטיול גדול כל חודש במינימום, ירדתי לטיול גדול פעם בכמה חודשים, וגיחה לבור ביום שישי פעם בשבועיים-שלושה, וגם זה כדי לשבת עם חברים על כוס קפה ובקבוק בירה ולא כדי להשתולל. אם זה לא טיול משפחות שאני מגיע עם ילדים וכו' אלא "טיול חבר'ה", כזה שבאים אליו רק גברים ובהרבה מקרים זה נהג בודד ברכב - אני לא רק לא מתבייש אלא אפילו יותר מאשר שמח לצרף אלי לרכב מישהו שאין לו ג'יפ ומאוד רוצה לטייל, שיתחלק איתי קצת בדלק וכו'.

היום אני יודע שאו שנהנים כמו שצריך, או שמחכים קצת עד שירווח כלכלית. זה כל כך מתסכל לנסוע בגרוטאה מקרקשת ומתפרקת ללא שיפורים שהחברים שלכם צריכים למשוך אתכם עם רצועה בכל מכשול, לספור כל ליטר בנזין/סולר, לחיות יומיים על פיתה ונקניקיה ולהתכסות בלילה בשמיכת סקביאס צבאית. מצטער, אני בא להינות, לא להתבאס. או שמטיילים בכיף, או שלא מטיילים בכלל.

בשורה התחתונה זה תחביב יקר. נקודה.
לא הייתי מרחיק לכת ומגדיר את זה כ"תחביב לעשירים", אבל מי שלא מסודר כלכלית או שסתם משתכר משכורת ממוצעת ויש לו על הראש משפחה ומשכנתא ושאר הוצאות מחיה שבמצב שהמדינה הזו הגיעה אליו הן די כבדות, צריך לעשות סדרי עדיפויות ולהחליט מה בא על חשבון מה ואיפה נכנס התחביב הזה. תעשו פעם גליון אקסל ותרשמו בו כל שקל ושקל שהוצאתם על הג'יפ בכלל ועל הטיולים בפרט - הכל כולל הכל, ותהיו מופתעים. אתם תראו שאפילו החישוב הפסימי שלי הוא בכלל קצת אופטימי.

יקיר גרין
17-01-13, 15:37
אני עם דרור ... כשטיפלתי בטנדר במוסך שילמתי מעל 2000 ש"ח לחודש תחזוקה ... אבל אז הרכב עשה 15000 ק"מ בשנה על הכביש ...
כרכב טיולים אפשר לדבר על תחזוקה עצמית, אבל זה לא פשוט.
בכל מקרה זה לא זול.
אבל זה הרבה יותר כיף מלאסוף בולים ... ואין שום דבר שמתחרה בזה שהדבר היחיד שגורם לכל הילדים (10 עד 3) לקפוץ מהמחשב/טלוויזיה/מיטה זה צירוף המילים "טיול בטנדר" רק אחרי שהם חגורים הם שואלים לאן ולכמה ימים ...

ilan.sch
18-01-13, 13:08
לא יודע אם איזה סמוראי נסעת :) אבל רק נסיעה ממרכז לדרום עולה כמה מאות שקלים, שהסופות דוהרות 120 קמש אז הסמוראי גם צריך להדביק קצב ולקטנצ'יק זה לא קל !! רק זה גומר את הטנק. אחרת נגיע ביום ראשון למדבר

-->