PDA

צפייה בגרסה מלאה : התאמה של רכב לביצוע משימות גרירה

ItayST
20-04-13, 19:03
שלום לכולם,

אני סקרן לדעת לגבי כשירות של רכבים לביצוע משימת גרירה.

לצורך העניין - אני מעוניין לגרור טרקטורון לטיולי שטח.

מצד אחד, יש את נתון הגרירה האישי לכל רכב. מצד שני, אני מעט מהסס - מה ההשלכות של זה לאורך זמן? הרי עובדה שרכבים המיועדים לגרירות כבדות יותר, בנויים בצורה אחרת - לרוב עם שלדת סולם, חלקם עם מערכת הנעה כפולה לכביש ועוד טכנולוגיות שונות.

כיום אני עם פורד פוקוס האצ'בק חדשה, עם מנוע 1.6 ליטר ותיבה רובוטית כפולת-מצמד (PowerShift), ומכאן, אתם יכולים להבין את חששותי. האם הגיר המורכב הזה יכול לחיות לאורך זמן עם גרירה של, נניח, 500 ק"ג, בעליות? האם הבלמים יישרדו לאורך זמן? האם השילדה לא תתעוות עם השנים? האם המתלים לא יישברו בחלוף הזמן?

אם כן, אני אשמח להבין מה מאפיין רכבים המיועדים לגרירה. למה יש עדיפות לשלדת סולם, להנעה כפולה לכביש - ועל הדרך, לדעת גם מה הפתרונות הקיימים כיום בשוק (לפורד, למשל, יש ב-F350 איזושהי מערכת לייצוב הנגרר - אשמח לדעת איך היא עובדת). זה נושא מעניין מאוד בעיניי.

תודה רבה,

איתי.

raanan
20-04-13, 19:39
נתחיל מהסוף ,
לגיר הרובוטי בפוקוס כבר יש תלונות על תקלות (אולי מחלות ילדות , אולי מעבר ), כך שלא ממליץ לך לנסות.
לך תדע אם יהיה תקלה אולי החברה תתנער מאחריות בגלל הגרירה.

בעקרון, ניתן להזמין (בארה"ב, אני חושב גם באירופה) רכבים עם חבילת גרירה מהיצרן (בד"כ מדובר על גרירת קראוונים).
השינוי הוא תגבור מערכת הקירור למנוע ולגיר (רדיאטורים HD + וונטות) . יש חבילות שגם כוללות יחסי העברה שונים בהתאם לדרישה.

500 קג' זה לא משקל בעייתי לגרירה ע"י SUV ממוצע.
במידה ואתה מתכנן לגרור עם רכב סטנדרטי, עדיף שהגיר יהיה ידני .

רענן

חנן-ג'יפולוג
20-04-13, 21:37
אני גורר כבר יותר מ15 שנה, עם שני רנו 5, אחד מהם 1100, קנגו, קורולה, CJ, היילקס וI30. אף פעם לא נתקלתי בנזק כלשהו לרכבים. עם הרנו5 1100 (44 כוחות סוס) קרה פעמיים שהייתי צריך לעצור בעליה של סדום-ערד לשתי דקות של קירור מנוע כשהנגרר היה עם כ600 ק"ג כולל והרכב עמוס בשלושה אופנוענים עם ציוד לטיול ארוך.
אני לא הייתי חושב פעמיים עם רכב כשלך ומתקין עליו תפוח ללא חשש. אני לא מכיר את הבעיות של הגיר הזה, אבל אני מניח שאין להן קשר לעומס על הרכב. סה"כ רוב הבעיות בגירים רובוטיים הן בד"כ בשילוב הילוכים, בזמן שממילא המצמד מנותק ואין משמעות לעומס על הרכב.

BackDoorMan
20-04-13, 23:15
תעבור לטוארג, יש לו מספיק כח גרירה לכל מצב.

http://www.youtube.com/watch?v=lhk3VRtU5Dk

Israeln
21-04-13, 00:09
איתי שלום,

לדעתי אין מניעה לגרור עם הפורד, מה גם שהוא רשאי לגרור עד למשקל של 750 ק״ג.
אני לא בקיא באיכות הגיר וכו...אבל לגבי המתלים והשלדה אין בעיה לדעתי.
יש נתון נוסף שחשוב שתשקול אותו: נגרר במשקל 500 ק״ג מגיע ללא מערכת בלימה.
אני דווקא הייתי מציע לך ללכת לכיוון של נגרר במשקל 600 ק״ג הכולל מערכת בלימה.
זה כמובן יקל על הרכב שלך בייחוד בעצירות חרום.

ישראל

ItayST
21-04-13, 20:26
תודה רבה על התגובות הזריזות והיעילות.

לגבי הרכב הנוכחי, אני כבר אמצא איזשהו פתרון יצירתי - לפני שאפנה לרכישה של איזשהו רכב מאסיבי.

אם כבר רכב מאסיבי, הרי שהייתי שמח לעמוד יותר על מאפיינים של רכב גורר "טוב". כפי ששאלתי, האם יש איזושהי עדיפות לרכב בעל שלדת סולם? ובמידה ויש עדיפות לרכב עם שלדת סולם, האם זה בגלל שלמרכב אחוד (יוניבודי) נגרמים עיוותים, כתוצאה מהעומס?
בכדי לחדד את השאלה, ניקח שני רכבים בעלי משקל עצמי של שני טון. האחד, לצורך העניין, טויוטה לנד קרוזר 4x4 טורבו דיזל 3.0 אוטומטי (בעל שלדת סולם, הנעה כפולה גם בכביש), מיצובישי פאג'רו (מרכב אחוד כמו ברכב פרטי - כלומר, ללא שלדת סולם; הנעה כפולה בכביש) או מרצדס S350 (משקל עצמי סביב ה-2 טון, הנעה אחורית וכמעט 300 כ"ס).
אני מניח שיש עדיפות בגרירה להיילקס - אבל.. למה? האם באמת קיימת עדיפות?

אשמח לתשובות הכי מלומדות שאפשר.

תודה רבה :)

חנן-ג'יפולוג
21-04-13, 20:42
חביבי, אתה סתם מסתבך ומתחפר.
רוב הרכבים המשפחתיים הפרטיים מותרים באירופה למשקלים של מעל לטונה. רק בארץ הם מוגבלים לחצי טון. אתה לא מדגדג להם עם הטרק' שלך.
סע לשלום.

חנן-ג'יפולוג
21-04-13, 20:48
אולי אתה מתבלבל בהבנה של הכוחות הפועלים על הרכב ולכן אתה חושש:
בנגרר של 500 ק"ג המשקל האנכי המקסימלי שמופעל על התפוח של הרכב הוא 50 ק"ג. ה50 ק"ג האלה לא יעשו כלום למרכב של הרכב ולא משנה אם הוא פרטי, מסחרי, או טנדר וגם לא סוג השילדה.

assaf234
22-04-13, 08:43
חנן נראה לי שאתה מתבלבל קצת :P
אולי אתה צודק לגבי הכוחות האנכיים אבל מה אם הכוחות האופקיים שיוצרים כפיפה לקורה האחורית?
מה עם המומנטים שנוצרים כשהעגלה (רוצה) לנוע ימינה ושמאלה והתפוח עוצר אותה?

חנן-ג'יפולוג
22-04-13, 09:03
אני לא מתבלבל. ניתן לחשב את זה אבל אין כל צורך כיון שלא מדובר פה על פיתוח חדש אלא שימוש במתקן שכבר פותח, תוקנן, נוסה ונמצא בשימוש יומיומי בכל העולם כבר עשרות רבות של שנים.

חפירה מיותרת.

ItayST
22-04-13, 19:11
תודה רבה על התשובות :)

חשוב לי להדגיש כי אני מבין שגם עם הפוקוס אני יכול לגרור, אבל רציתי לנצל את הנושא הזה כדי להבין - לצורך העניין - למה פוקוס מוגבלת בגרירה מאשר F350, שנחשב לרכב גורר מצויין. ברור שיש הבדל תהומי בכוח המנוע ובמשקל העצמי, אבל חשבתי לעצמי אם יש משמעות גם לסוג השילדה, לסוג תיבת ההילוכים, לציר ההנעה - ובדרך, להבין את השפעות מופע הגרירה על הרכב. אחרי הכל, עובדה שגם ל-F350 יש איזושהי מערכת לייצוב נגרר, ועוד כהנה וכהנה פיתוחים שיש בתחום.

אם לתאר את זה בצורת מאקרו - האם משפחתית במשקל 2 טון, יכולה לבצע את אותן משימות גרירה כמו רכב שטח אמיתי במשקל 2 טון. האחד עמוס בטכנולוגיה, במנוע חזק, הנעה בסרן אחד ומרכב אחוד - והשני מצוייד בשלדת סולם והנעה כפולה לכביש .

מי יהיה המנצח לאורך זמן? איזה רכב יוכל לעמוד במשימת גרירה לאורך זמן, עם פחות תקלות?

חנן-ג'יפולוג
22-04-13, 19:21
את האמת, פשוט בא לך F350 ואתה מחפש דרך לשכנע את האשה, לא?

מבין אותך. :rolleyes:

-->