PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה ברעיון לפרויקט גמר בהנדסת אלקטרוניקה

misgavv
03-05-13, 01:50
שלום שמי משגב אני סטודנט להנדסת אלקטרוניקה בסוף שנה ג וכרגע מתחיל פרויקט גמר חשבתי על רעיון מסוים ורציתי לדעת מה אתם חושבים עליו והאם הוא קיים כבר בתחום הג'יפאות מצטער אם זה לא הפורום הנכון אבל לא מצאתי פורום אחר יותר מתאים באתר
אז ככה:
מכירים את זה שלפעמים אתם נוסעים בשטח מטיילים ויוצאים כל כך רחוק מאזורים מאוכלסים שפשוט אין לכם קליטה (בארץ יותר נדיר מאמין שבחו"ל יותר נפוץ ) הרעיון שלי הוא מכשיר בגודל של ג'ק שבמקרה חירום בתוך שלוש או 4 דקות של תפעול תוכלו להוציא שיחה מהטלפון הסלולרי המכשיר ישמש בעצם כסוג של מגבר קליטה
השאלות שלי :
א. האם קיים בשוק מוצר שנותן פתרון דומה?
ב. האם הייתם משקיעים בערך 50$ לרכישה של מתקן כזה?

תודה רבה

tzagi
03-05-13, 08:35
רעיון גאוני
וישלמו פי 5-10 מהמחיר שקבעת,,,,,כול עוד זה יעבוד
הבעיה, שזה לא יקרה, אם אכן הטכנולוגיה היתה קיימת יצרני הסליולרי היו משתמשים מה ממזמן.

רדיו זה רדיו. כמו שאני מתאר לעצמי שאתה כבר יודע. ומה יגרום לו לשדר ולקלוט בטווח יותר רחוק ממה שתוכנן לעשות.

opl
03-05-13, 08:47
מגבר קליטה ושידור? כמו זה?

http://reviews.cnet.com/cell-phone-and-smart/wilson-electronics-signalboost-cellular/4505-6448_7-32366939.html

לא צריך רשיון בשביל זה בארץ מבחינת הספקי שידור?

zerez
03-05-13, 10:05
בכמה תוכל לשפר את טווח הקליטה?
אל תשכח שאתה גם צריך לשפר את טווח השידור.

בארץ יכול להיות שהייתי משקיע סכום של עד 200 ש"ח בדבר כזה, אני לא חושב שזה יכול להיות יעיל במקומות כמו אפריקה ואוסטרליה שבהם יש שטחים מאוד גדולים ללא כיסוי.
לטיולים במקומות כאלה בחו"ל הייתי משקיע בטלפון לוויני.

רון נחמן
03-05-13, 10:57
הבעיה העיקרית במוצרים כאלה, היא שלרוב - אם זה אפשרי (ועוד במחיר שאתה מציין) - כבר יש את זה בדיל אקסטרים או אי ביי....

misgavv
03-05-13, 14:24
א. הבהרה נוספת לגבי ההודעה הראשונה שלי הרעיון לא היה שלי אלה של המנחה שלי בפרויקט שהוא ממוחה בתחום וד"ר להנדסת אלקטרוניקה וטוען שזה יעבוד.

ב. השיפור ביכולת הקליטה אמור ליהיות שיפור רציני ומשמעותי

ג. מה שאני מנסה ליבדוק זה אם קיים כרגע כבר מוצר כזה...

tzagi
03-05-13, 19:43
א. הבהרה נוספת לגבי ההודעה הראשונה שלי הרעיון לא היה שלי אלה של המנחה שלי בפרויקט שהוא ממוחה בתחום וד"ר להנדסת אלקטרוניקה וטוען שזה יעבוד.

ב. השיפור ביכולת הקליטה אמור ליהיות שיפור רציני ומשמעותי

ג. מה שאני מנסה ליבדוק זה אם קיים כרגע כבר מוצר כזה...

יש כול מני, רובם אם לא כולם לא באמת עובדים בפרימטרים הדרושים
כלומר הם יכולוים לשפר במטרים, לא בקילומטרים.

מצברי MUTLU
04-05-13, 01:52
היי איפה אתה לומד?
ומי המנחה (אם אפשר לשאול) אולי אני מכיר? אתה יכול לענות לי גם בפרטי על 2 השאלות האלה.

בארץ בגלל שהיא קטנה ואין הרבה שטחים מתים אולי קצת בנגב אבל אם מטפסים לנק' גבוהה בדרכ זה פותר את הבעייה
בחו"ל לא חושב שזה פרקטי אתה צריך לשדר בעוצמה מטורפת בשביל להגיע לאנטנה/תחנת ממסר הקרובה(שהיא במרחק של עשרות/מאות ק"מ)בנוסף פה נכנס גם הסיכון האנושי מבחינת הקרינה אני לא הייתי רוצה להיות קרוב למשהו שמשדר בעוצמה כזו

אני יכול להגיד ששידרתי עם משהו בעוצמה גדולה מאוד כל משהו שהיה בו רכיב אלקטרוני עובד בסביבה היה קורס בזמן התחלת השידור (ברדיוס גדול לא יודע בדיוק כמה כי בזמן בדיקה כזו היו מפנים את האיזור - מעריך לפחות רדיוס של 30-50 מטר)

בארץ אפשר להגיד שזה ישים אבל מחיר של 150 לא נראה לי מעבר כי זה בעצם רק לצורכי חירום ולא משהו שימושי ביום יום
בחו"ל אם יש לך פתרון לקרינה אז סבבה אם לא טלפון לוויני עושה את העבודה במחיר של 7$ לדקה(אם התעריף לא השתנה הרבה ב 8 שנים האחרונות) לכל יעד בעולם ...... אולי בימינו יש חבילה של הכל כלול גם בלוויני ;) (בצחוק כמובן)

בהצלחה

חיים

zerez
04-05-13, 04:06
ובנוסף פה נכנס גם הסיכון האנושי מבחינת הקרינה אני לא הייתי רוצה להיות קרוב למשהו שמשדר בעוצמה כזו

אני יכול להגיד ששידרתי עם משהו בעוצמה גדולה מאוד כל משהו שהיה בו רכיב אלקטרוני עובד בסביבה היה קורס בזמן התחלת השידור (ברדיוס גדול לא יודע בדיוק כמה כי בזמן בדיקה כזו היו מפנים את האיזור - מעריך לפחות רדיוס של 30-50 מטר)

חיים

כדי להגיע לטווח של כמה עשרות ק"מ לא צריך הספק כל כך גבוה, כל מקסטרק שמותקן בחלק גדול מהרכבים שלנו יכול לעשות את זה,
לקרינה יש פתרון מאוד פשוט - תתקין את האנטנה על הגג של הרכב ואז אתה יכול לשדר הרבה מאוד עשרות וואטים בלי לחטוף קרינה.

הבעיה היותר חמורה היא הקליטה ולא השידור, אתה צריך מקלט מאוד רגיש וזה כבר דבר מאוד לא פשוט ולא זול

misgavv
04-05-13, 21:42
לא מזלזל חס וחלילה בהבנתו בנושא של אף אחד מחברי הפורום....
אבל מי שהגה את הרעיון הינו מרצה וד"ר בהנדסת אלקטרוניקה שזהוא תחום התמחותו ומחקרו באקדמיה ואם הוא טוען שזה אפשרי אני סומך עליו....
מה שבעצם הייתי מעוניין לברר איתכם אלו שתי שאלות מאוד פשוטות
א. האם מוצר כזה ליידיעתכם מוצר כזה קיים בשוק
ב. אם מוצר כזה היה קיים אם הייתם רוכשים אותו

ל - ZEREZ לא הכול זה רגישות המקלט בנוסף לזה יש את עיניין האנטנה שתכנון נכון של האנטנה יכול לחסוך במקלט....

ruby572
04-05-13, 22:14
אין מוצר כזה.
ואם זה היה כ"כ פשוט, מן הסתם יש חברות תקשורת מאוד גדולות בעולם שהיו מפתחות את זה.
. כדי לפתח מוצר כזה אתה צריך ראשית , לקבל את כל תחומי התדרים שכל חברות הסלולר בישראל (כולל הרש"פ) עובדות בהן.דור 1,2,3 וכו'
אתה אמור לשלוט גם בכל התחומים שצמודים לסלולר.(נושא רגיש בארץ)
בכל חברת סלולר, יש מהנדסי רדיו שבשיחה אחת אתם , תוכל לקבל מידע שהמרצה שלך לא ייוכל לתת לך.

לדעתי זה רעיון גדול מדי לפרויקט גמר.
אתה צריך פרויקט כמה שיותר פשוט וזול כדי להוציא את הציון הכי גבוה שתוכל.
את העסקים תשאיר לאח"כ.

misgavv
04-05-13, 23:07
אני לא מעוניין ברעיון פשוט משעמם ובנאלי....
תחום התדרים שחברות הסלולר עובדות בו היום הוא ידוע ודיי מצומצם....
לגבי חברות התקשורת הסלולרית אני לא רואה שום עניין מבחינתם לפתח מוצר כזה
ראה דוגמה נוספת: בעיית הקליטה בממ"דים יש לזה היום פתרון מאוד פשוט בצורה של מגבר קליטה שעובד מצויין הפיתרון לא פותח דרך חברות התקשורת והם בחיים לא יתקינו לך את המגבר הנ"ל גם אם אין לך קליטה בכל הדירה והעלות של המוצר ב אייביי היא אולי 100$

zerez
04-05-13, 23:31
אתה נכנס כאן לויכוחים מיותרים לגמרי, שאלת שאלה ואתה לא חייב להתייחס לכל דבר שמישהו מעיר,
אותי לימדו פעם שאם רעיון חדשני מעורר הרבה התנגדות מהסביבה זה סימן שהוא טוב.

מה שכן, גם ד"ר טועים.

Pageup
05-05-13, 01:16
אנטנה טובה עולה הרבה פחות ממגבר ונותנת תמורה מצויינת.
עם אנטנה כיוונית של 15 מעלות תעלה את ה GAIN בלא מעט
שזה שווה ערך למגבר לא קטן.
העניין פה יהיה למצוא את האנטנה. ובמצב בו אין קו ראיה זה
לא יעבוד. כנראה שאם תתקע במרזבה עדיין תצטרך לטפס על ההר הקרוב.
בקשר להספקים:
יש הבדל מאוד "קטן" בין מגבר ב 400MHZ ומגבר בתחום ה 3G, במקרה
בתחום ה 3G יכולת הטיגון קצת יותר גבוהה.
אני מניח שאם תמצא פתרון בעלות של עד 100-150$ יהיו לך קונים. זה לא
יתן פתרון בלב הסהרה אבל באזורים סמי-אורבנים זה יכול להיות פתרון גם
לחברות סלולאר שלא בא להם לפרוס אנטנה בשביל לקוח בודד שנמצא על
סף הקליטה.
שוב, לא יודע אם זה ישים (כן, יש הבדל קטן בין התאוריה למעשי ואני עד
לזה בתחום ה RF בתדרים דומים) אבל אני חושב שגם אם זה לא יצליח
תקבל ציון טוב אם תוכיח שזה לא יעבוד.
למה לא תספר לנו מי המנחה שלך ומאיזו אוניברסיטה?

misgavv
05-05-13, 01:54
לימטב הבנתי המנחה עוקב אחרי הפוסט הזה במידה והוא יבחר להגיב בפוסט בשימחה

tzagi
05-05-13, 05:46
אנטנה טובה עולה הרבה פחות ממגבר ונותנת תמורה מצויינת.
עם אנטנה כיוונית של 15 מעלות תעלה את ה GAIN בלא מעט
שזה שווה ערך למגבר לא קטן.
העניין פה יהיה למצוא את האנטנה. ובמצב בו אין קו ראיה זה

לא חסר אנטנות בתדוירות הרצויות, אבל איך תחבר אותן למכשיר ?(בקלות) כמובן שאפשר לפתוח ולהלחים קואקס במקביל לאנטנה המצ'וקמקת הקיימת ולהוציא קוננקטור החוצה, אבל זה יהיה מסורבל.
תמיד גירדתי את הראש מדוע יצרני הסליולרים לא נותנים אופציה לחיבור אנטנה חיצונית, כנראה שזה היה מוסיף 3 סנט למחיר היצור.
עוד משהו מעניין, בהתחלת העולם הסליולרי תמיד היו אנטנות נשלפות ובסוף שנות ה90 הם נעלמו, יש מושג למה?

Pageup
05-05-13, 08:12
ג'ו,
הטכנלוגיה השתפרה ואין היום צורך באנטנות האלה.
מרחק התאים הקרובים קטן.
הטלפון האחרון שאני זוכר עם מחבר כזה היה מתחילת
העשור הקודם.
אם אתה זוכר, לדיבוריות בהתחלה היו מחברים אטנה עם כבל
והוא היה מתחבר למחבר הזה. לאחר מכן היו מרכיבים אנטנה
שהורכבה משני חלקים ללא כבל והאות היה עובר בהשראות
בין שני הצדדים. לדעתי הם רוצים לעבוד על עקרון דומה.

אם תסתכל על הלינק:
http://www.2j-antennae.com/products/antennas/2jmas01a/154
זו אנטנה לכל תחום התדברים בגודל של 4x2 מ"מ עם הגבר (Gain) של
0dBI. אנטנה כיוונים יכולה בקלות לגיע ל 6dBi (ועם קצת יותר מאמץ אפילו
ל 12dBi) ועדיין להיות קומפקטית וקלה.
6dBi יתן לך בתאוריה פי 4 יותר מרחק ולייצר כזה דבר בסין לא יעלה הרבה
(יש שם חברות אנטנות מצויינות)

האטנות נעלמו כי הם היו מסורבלות, נשברו ושוב התקדמנו טכנולוגית.
בהתחלה הן הפכו להיות קשיחות וקטנות, אחרי זה נכנסו פנימה ועד
אנטנהגייט לא היו לך בעיות קליטה מיוחדות. ברור שאם תחסוך מזה
כמה סנטים (ומחברים טובים עולים יותר) אז הרווחיות שלך.

tzagi
05-05-13, 08:40
אתה יודע.....שפירקתי יותר מכמה טלפונים בזמני, ואני יודע איך האנטנה הפנימית בנויה בכולם וזה זבל, להזכיר לך את הפיאסקו של איפון4?
לדעתי בגלל שכמות המגדלים גבהה לא היה יותר צורך לאנטנה חיצונית ולכן...היא הלכה, פשוט זה יותר סקסי.

בעניין הרייטינג של DB אצל הסינים, זה כמו מספרי MAH, הקשר בניהם למיציאות מקרי בלבד, אין תחליף ליאגי....כבר כ70 שנה ועוד לא המציאו משהו יותר טוב.
אבל כמובן שהרוב המוחלט של האוכלוסיה לא צריך את זה בדיוק כמו מכשיר בתקן צבאי.

אגב, המכשיר הסלולרי הראשון שקניתי...זה היה ב95 או94 והקליטה היתה הרבה יותר טובה מהיום, האם זה בגלל האנטנה הנשלפת(שלעולם לא נשברה לי)??

מי יודע.

Pageup
05-05-13, 11:04
ג'ו,
בעבודה שלי אני עובד עם אנטנות, עשינו את הבדיקות שלנו וראינו שאין הבדל
בין אנטנות של חברות אמריקאיות, אירופאיות וסיניות. הן עברו בדיקת איכות
עם ציוד יעודי וראינו שהן עומדים מאחורי מה שהם מייצרים.
יותר מזה, הם לא היו מוכנים לייצר לי אנטנה מסויימת כי היא התפרקה להם בניסויי
רעידות - "כזה מוצר לא יצא ממפעל שלנו". חברה ספציפית גם מוכרת אנטנות לצבא
ולתעשיה הבטחונית בארץ. You Get What you Pay For!

ברור שככל שהתא יותר קרוב, כמו שכתבתי, האנטנה "חייבת" GAIN יותר נמוך
מה שנותן לך יכולת להקטין אותה ולעשות אותה פחות איכותית.
אל תתן למראית העין לעבוד עלייך, ראיתי אנטנות שנראות מצ'וקמקות מאוד, אבל,
עבדו עליהן לא מעט זמן והן נתנו ביצועים מצויינים.
המכשיר הראשון שלי היה ב 95 נוקיה 2120 והמקביל שלו היה מוטורולה אלפא (או
אלפא עלית אם אני זוכר נכון). היו להן אנטנות נשלפות גמישות ועדינות שהיו נשברות.
הקליטה בסלקום באותם ימים הייתה נוראית (ועד היום דבק בה השם סל-כלום), כל
זה נבע מהפריסה שלהם.

YoavZuri
06-05-13, 01:33
הבעיה בשידור קטנה מאוד, קח קולב, תישר אותו ותחבר למכשיר - אם תדחוף לשם מספיק עוצמה כנראה שתגיע למחוז חפצך (בהנחה שהVSWR לא יטגן לך את המשדר ושלא תתפגר מהקרינה).
הבעיה בסלולר היא איכות הקליטה, גם אם תבנה אנטנת יאגי כיוונית ומושקעת (הן מבחינת הייצור והן מבחינת התכנון - Front to Back Ratio, זוויות שידור וכמובן הגבר פאסיבי) כנראה שהרעש שתקלוט ישבית לך את השמחה לפני שתוכל להגיע לאנטנה הקרובה, במידה ובאמת מדובר במרחק רב או בתנאי שטח קשים.
הפתרון הקל יותר וההגיוני יותר הוא תדר חירום, כמו בתקשורת הימית (ערוץ Marine 9 אם אינני טועה, או שזה היה 7?).
מכל נקודה בארץ, עם מקמ"ש של כמה עשרות עד מאות דולרים בודדים אתה יכול לעבור מרחק חצי מדינת ישראל בקלות.
יצא לי לראות אנשים עושים קשרים עם מכשירים ידניים של 5W מחלקים שונים של המדינה, בלי אנטנה מעבר לdual-bander שהורכבה על המכשיר.
אם היה ערוץ "חרום" מוסכם בטווח נגיד של ה6M הבעיות האלו היו נפתרות בלי צורך בפיתוח טכנולוגי, או עוצמות שידור מיוחדות.
גם שידור בטווח ה2M, הVHF, יכול לתת פתרונות לטווחים אדירים בעוצמות שידור נמוכות (ע"ע רשת הממסרים של אגודת חובבי הרדיו בישראל).

שיהיה בהצלחה חבר!

-->