PDA

צפייה בגרסה מלאה : מבקש הכוונה ויעוץ לבניית דק באופן עצמאי

tallevi
01-06-13, 16:06
שלום לכולם,

אני רוצה להרים דק בחצר האחורית בשטח של 25 מ"ר ובגובה של 1.2 מטר.

כמה שאלות:
איך חונקים את האדמה מתחת על מנת למנוע צמיחה של עשביה ?
על איזה סוג עץ אתם ממליצים ובתי מסחר מומלצים לרכישת העץ (אזור המרכז).
איזה כלים דרושים לביצוע העבודה.
מה השיטה לבניית הקונסטרוקציה של ההגבהה הדרושה והתשתית ללוחות.
מה העלויות הצפויות עבור החומרים לדק בגודל הזה ?

כל עזרה תתקבל בברכה.

תודה מראש למגיבים.

טל.

BackDoorMan
01-06-13, 16:23
הערכה שלי, התאמת סוג עץ תלוית מקום.
הרבה שמש ? סביבה חמה ? לחה ?
העץ הכי טוב והכי יקר הוא טיק בורמזי, אבל אין לי מושג עד כמה הוא מתאים לסביבה יבשה.
אחריו האיפאה, אלו המקובלים ובטח יש עוד כמה סוגים עד שמגיעים לאורן.
ביפן יש עץ אורן מעובד חזק מאוד, וזול משאר העצים האקזוטיים, אין לי מושג אם מישהו מחוץ ליפן משתמש בשיטת המיקרוגל .

Saar
01-06-13, 18:00
דק סינטטי. יותר עמיד, אבל יותר יקר.

טל חסיד
01-06-13, 21:16
דק בגובה 120 ס"מ מהקרקע הייתי בונה מקנסטרוקציה של מתכת. אם מדובר בבית שלך ואתה רוצה להשקיע תתקין לוחות איפאה, 25 מ"ר זה יחסית דק קטן. מ"ר איפאה עולה בסביבות 400 ש"ח עץ אורן בערך עולה שליש תלוי בסוג. קח בחשבון שאיפאה קשה לעבד, עץ קשה מאד ודורש שמן מיוחד לטיפול בתדירות יותר גובה.
אני בונה משהו בסגנון גם גבוה מהקרקע רק יותר גדול 60 מ"ר ולכן נבחר עץ אורן.

בהצלחה טל

bizon
02-06-13, 07:15
לוחות "עץ" סינטטי אם אני לא טועה זה עשוי מצינורות טפטפת ממוחזרים עמיד לאורך שנים ולא ממש מצריך תחזוקה . עולה בערך כמו האיפאה אבל יתן לך שקט הרבה זמן קדימה . לגבי האדמה צריך להדק אותה ולאחר מכן פורסים יוטה שחורה . לא הייתי ממליץ "להרעיל" את האדמה בגדול היוטה אמורה להספיק . היא מונעת מאור השמש להגיע אל הקרקע וכך מונעת צמיחה של עשבים שוטים ...

מור

boaz avrahami
02-06-13, 08:35
יש יריעות מיוחדות לחנוק את האדמה נגד עשבים.
שים עליהם חצץ וככה תמנע שם גם נחשים

BackDoorMan
02-06-13, 09:13
אמרו לי שאפשר להסתפק בקרטונים במקום יוטה.

boaz avrahami
02-06-13, 10:57
קרטון לא חבר של מיים, מתפורר מהר ונעלם.
רעיון רע

BackDoorMan
02-06-13, 13:23
איפה יש מים בקיץ ?

boaz avrahami
02-06-13, 13:51
היריעה אמורה להחזיק כמה שנים

amit1
02-06-13, 14:23
אם קיימת צמחייה רסס בראונדאפ בריכוז 5%.+ מונע נביטה (למשל סימזול) וכעבור 4 ימים השקה את השטח. הנח יריעה איכותית מוגנת UV ועליה פזר חצץ.מציע לעשות את הקונסטרוקציה ממתכת עם ביסוס מבטון..לגבי לוחות העץ של הדק לאור פערי המחיר הייתי הולך על אורן איכותי (לא רוסי). ככל שהעץ כבד יותר הוא יותר איכותי. צבע את העץ בשמן איכותי ובנדיבות כולל את הצד שפונה למטה. לפני קידוח הברגים הכן שקעים עם שקען כדי לא לפצוע את העץ בנקודות הקידוח.

hitoy
02-06-13, 17:48
שימי.
אנחנו לא מכירים ואין לי שום דבר אישי נגדך, אבל תעשה טובה ואל תגיב סתם ובלי תועלת רק בשביל להגיב.
אמרו לי ש,,קרטונים,, ושביפן,,, אה והבורמזי.

ולענין של טל.
בגדול כמו שכתבו לך יש הפרשים משמעותיים במחירי העץ, כאשר האורן הוא הזול ביותר והסינטטי הוא היקר אבל לא רחוק מהאיפאה. מה שכן אם אתה הולך על היקר אז מומלץ ללכת על הסינטטי מבחינת תחזוקה ועלות לטווח ארוך.(250 -320 ש"ח לגלון של שמן איכותי). ולפי אישתי שעובדת כמנהלת חשבונות אצל יבואן עץ , יוצא שאיפאה + שמן = למחיר סינטתי איכותי. אם תתקין את הסינטטי עם ברגים חיצוניים ולא ניסתרים זה יראה כמעט כמו דק אמיתי.
תיקון קטן לגבי ההמלצה של עמית על האורן. בארץ עץ כבד משמעותו שהוא ספוג ורטוב מחומר חיטוי (הירוק). מומלץ למצוא אורן חום, מה שאומר שהתהליך החיטוי נעשה בחו"ל בתאי לחץ ולא בטבילה כמו בארץ.

הכי חשוב זה להשקיע בתשתית יציבה ואיכותית עם יציקות בטון וכיסוי קרקע כמו שכתבו קודמי (לא הקרטון). מה שלא כתבתה, זה מה יהיה מסביב להגבהה.

יואב

BackDoorMan
02-06-13, 18:23
אני לא מבין, רק על פוסטים שלי צריך להביא לך הוכחות ב 3 עותקים עם רשימת ביבליוגרפה מסודרת ?
גם עידו שייעץ לי מנסיון אישי מוצלח, מקשקש (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=64633&p=442699&viewfull=1#post442699) ?
הטיק הבורמזי (http://www.treelog.co.il/%D7%93%D7%A7%D7%99%D7%9D/%D7%98%D7%99%D7%A7-%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%96%D7%99/) נמכר בארץ, אין לי מושג מה היכולות הכספיות של הבחור, ולכן ציינתי אותו כאופציה.
הוא שימש ומשמש במשך מאות שנים לבניית סיפונים באוניות וביאכטות מאחר והעץ מכיל שומן דוחה מים ומזיקים לכל עובי הקורה.
ואת הלינקים אני מביא עכשיו לא בשביל לשכנע אותך, אלא לפותח השרשור.
לא מענין אותי ולא איכפת לי אם תשתכנע או לא.
http://www.eza.co.il/category/teak_tectona_tree_wood

לינק נוסף (http://www.greensky-store.co.il/%D7%A4%D7%A8%D7%A7%D7%98-%D7%92%D7%9E%D7%A8-%D7%9C%D7%9B%D7%94-Teak-Burma-%D7%98%D7%99%D7%A7-%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%96%D7%99)

טלסקופ
02-06-13, 19:42
כשבניתי את הדק בביתי, גם לי המליצו על הטיק הבורמזי כגביע הקדוש של הדקים. במקום שני - איפאה. מחוסר תקציב, הסתפקתי באורן עם חיטוי ירוק, דבר שהצריך מריחת שמן פעמיים בשנה על הדק (לא ביג דיל). יצא אחלה.

הלקח היחיד שלי, מהדק היחיד שבניתי בחיי, הוא לשרטט קווים על הקרשים, מעל קרשי התשתית, ורק אז לתקוע ברגים. כך כל הברגים מוברגים בקוים ישרים ולא, כמו שאמר לי בחור מעצבן מהמושב, "זה נראה כמו שור שהשתין תוך כדי ריצה".

עוד משהו קטן - זכור לי שפעמיים (!) נגמרו לי הברגים ונתקעתי באמצע העבודה. התשתית והדק עצמו צורכים המון ברגים וקח זאת בחשבון. מסיבה זו, מומלץ לעבוד עם מברגה חשמלית (עם חוט) ולא נטענת. BDM, סלח לי.

בהצלחה!

zagi
02-06-13, 20:06
שלום לכולם,

אני רוצה להרים דק בחצר האחורית בשטח של 25 מ"ר ובגובה של 1.2 מטר.

כמה שאלות:
איך חונקים את האדמה מתחת על מנת למנוע צמיחה של עשביה ? יוטה שחורה ועליה חצץ דק .
על איזה סוג עץ אתם ממליצים ובתי מסחר מומלצים לרכישת העץ א.צ ג'רבי מזיתן נותן מחירים נוחים ,אבל שלא "ידחף " לך עצים באיכות נמוכה .(אזור המרכז).
איזה כלים דרושים לביצוע העבודה.מברגה , מקדחה , משור גרונג/פנדל ,Jigsaw , מטר , זווית 90 , מקדח שקען , פטיש ( יש כלים נוספים תלוי באופי העבודה )
מה השיטה לבניית הקונסטרוקציה של ההגבהה הדרושה והתשתית ללוחות. עמודי עץ מבוטנים ( מלשון - בטון )עם "איקסים" בינהם .
מה העלויות הצפויות עבור החומרים לדק בגודל הזה ?בסביבות 4000 ש"ח לחומרים במינימום של המינימום .

כל עזרה תתקבל בברכה.

תודה מראש למגיבים.

טל.

מקווה שעזרתי , אתה מוזמן להמשיך לשאול דברים נוספים ..

JustDoB
02-06-13, 21:45
1. יוטה שחורה + חצץ = אחלה פתרון לירוקים - 7 שנים לא גדל כלום.
2. קמרו הוא פשרה כלכלית טובה על האיפאה, כן חשוב אם צל או שמש - בצל סבבה, בשמש כמה שאתה יכול להשקיע - עדיף.
3. אם כבר בחרת אורן קח בחשבון גם שרף ויציאת קוצים, לכן באמת שווה לחפש אורן איכותי ככל שניתן.
4. 1.2 מטר זה הרבה, ממליץ על ברזל+בטון.
5. מרווחים בין הקורות - תלוי עץ. אם איפאה - לא צריך יותר מ 3 מ"מ. אם אורן - 5 מ"מ עדיף. ככל שצר יותר אלגנטי ופחות אבדן של חפצים.
6. באורן כדאי לייצר שקעים לראש הבורג, בעץ קשה יותר - חובה.
7. כדאי מאוד לעבוד עם ברגי טורקס - זה מאוד מקל על העבודה, למרות שקצת יותר יקר.
8. תשקיע בשמן בעיקר אם אורן, אבל גם בעץ קשה.
9. לפני שהכל נסגר תבדוק ותתכנן את שיפוע הקרקע - לאן יזרמו המים - שלא יקוו שלוליות (יתושים וחולרות אחרות).
בהצלחה !

erby
02-06-13, 23:18
אם קיימת צמחייה רסס בראונדאפ בריכוז 5%.+ מונע נביטה (למשל סימזול) וכעבור 4 ימים השקה את השטח.

זו עצה לא כ"כ טובה. בעיקר לאור העובדה שמ1.1.2013 סימזול אסור בשימוש עקב היותו קרצינוגן מוכח.
ראונדאפ בריכוז כזה יעשה עבודה רק על עשבייה קיימת. אם אתה מוכרח לרסס משהו (ואני לא שופט אותך. מושבניקים מוכרחים לרסס משהו) עדיף טרפלאן ומיד לכסות ביריעה שחורה.

בהצלחה.

tallevi
03-06-13, 00:59
תודה למגיבים, כל ההצעות וההערות נקלטו במערכת...

אני לא מתכוון להשקיע / לשקוע יתר על המידה, אורן איכותי כפי שהוצע מספק אותי בהחלט.
מה המרחק הדרוש בין התומכים ?
מה המרחק הדרוש בין העמודים בתומך ?
איך זה מתבצע מבחינת הקדח המקדים - מה קוטר הברגים ומה קוטר המקדח ? אני מאמין שיש מקדחים +שקענים סטנדרטים, נכון ?
העץ אורן שקונים הוא מוכן לשימוש או שצריך לשמן לפני העבודה (או שזה תלוי בסוג שקונים), אני מעדיף לא להתעסק עם שימון לפני ההרכבה.
איזה עומק לביטון העמודים הוא מספיק ?
הקורות לתשתית ולמשטח זה אותן קורות ?
האם ניתן לרכוש את כל מה שדרוש במקום אחד ?

תודה,

טל.

BackDoorMan
03-06-13, 01:10
זה יענה על חלק מהשאלות
6 פרקים.

https://www.youtube.com/watch?v=MeDvNXAJ7vY&list=PL34178EF40738C D31

gmike
03-06-13, 01:23
אם אתה הולך על אורן, תקנה מה שנקרא קרוליינה, זה אורן מאוד איכותי כמעט בלי עיניים..
יש שקענים מיוחדים לעניין הזה,לפי קוטר הבורג שאתה שם( בדק זה בד"כ 6 ממ)
קורות לתשתית זה 5X10 או 5X15 למפתחים גדולים במיוחד.
אם אתה עושה תשתית מ5X10 בלבד,תעשה אותה יחסית צפופה: כל 50 ס"מ תשתית לחיפוי,כרגיל. כל מטר-מטר וחצי קורה קושרת בניצב, כנ"ל מרחק בין עמודים.
בטון: תחפור בורות של 40X40X40 לדעתי זה מספיק. אפשר להסתפק גם ב30X30X30, הכל תלוי באיזה מצע אתה חופר(אדמה רכה ולא מהודקת,סלעית,מהודקת,וכו)
תשתית ועמודים מאוד תלוי בכמה משקל הולך להיות על הדק.
לא ממליץ לך לבטן את העץ לתוך קוביות הבטון, בהרבה מקרים העץ יוצר סדקים בבטון,ואפילו שובר.
קורות לחיפוי זה 33X143ממ או במקרה של קרוליינה 27X143 ממ עובי.
ניתן לרכוש הכל במקום אחד, כל מחסן עצים נורמאלי מחזיק גם ברגים וצבע. במרכז אני מכיר את I-WOOD (פולג סחר עץ), יש להם הכל.

מיכאל.

אפרת כ
02-10-13, 10:50
*** טרולים ופרסום סמוי - לא פה בבקשה ***

eyali0001
02-10-13, 11:02
http://homeaid.xnet.co.il/%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%9B%D7%94-350-%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%93%D7%A7-%D7%91%D7%9E%D7%A8%D7%A4%D7%A1%D7%AA.asp x

-->