PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בחיווט פרוז'קטורים

liontamer84
02-06-13, 16:53
היי חברים,

קניתי 4 פרוז'קטורים לד 27W.
אני רוצה לחבר אותם לתיבת פיוזים פנימית שיש לי באחורה של הג'ימני.

עם איזה חוטים אני צריך להשתמש? (ההספק הכולל הוא 27 * 4 = 108 /12 = 9 אמפר)
איפה אפשר לקנות אותם?

הפרוז'קטורים יישבו על הגגון וחשבתי על להעלות את הכבל דרך הדלת האחורית (ממש ממש לא רוצה לקדוח באוטו)

תודה לעונים :)

רועי

opl
02-06-13, 16:57
מאיפה הפיקוד?

liontamer84
02-06-13, 17:01
התיבת פיוזים מחוברת ישיר למצבר עם חיווט של מגבר (פיוז 60 אמפר להגנה)...
ממנה תהיה יציאה לריליי, שהמתח הגבוה יעלה ממנו לפרוז'קטורים, ועוד חוטים למתח נמוך לטובת המפסקים.

קניתי ריליים של 30 אמפר.

opl
02-06-13, 17:19
אוקיי... הייתי מוסיף פיוז 15 אמפר רק לפרוגקטורים. שוב, איפה יושב המפסק או המפסקים שיפקדו על הפנסים?

לי לדוגמא יהיה בקרוב את אותו הסטאפ בערך - מתח יגיע מהמגבר יתפצל לקופסת פיוזים בהתאם לצרכנים השונים. פנס העבודה האחורי יופעל גם על ידי מתח בקדמת הרכב וגם על ידי מתג בתא המטען שיחוברו במקביל.

opl
02-06-13, 17:20
בטעות חשבתי שמדובר בפנסי עבודה אחוריים..

liontamer84
02-06-13, 17:28
אוקיי... הייתי מוסיף פיוז 15 אמפר רק לפרוגקטורים. שוב, איפה יושב המפסק או המפסקים שיפקדו על הפנסים?

לי לדוגמא יהיה בקרוב את אותו הסטאפ בערך - מתח יגיע מהמגבר יתפצל לקופסת פיוזים בהתאם לצרכנים השונים. פנס העבודה האחורי יופעל גם על ידי מתח בקדמת הרכב וגם על ידי מתג בתא המטען שיחוברו במקביל.

היציאה מהקופסאת פיוזים מכילה פיוז (כנראה 15 באמת).
המפסקים (3 - לקדימה, לצדדים ולאחורי) יישבו איפה שהמאפרה של הרכב במקור.
הקופסאת פיוזים יושבת מאחורי איפה שהתא הקטן בבגאז' של הג'ימני.

השאלה שלי היא איזה חוטים צריך בשביל המתח הגבוה מהריליי עד לפרוז'קטורים (משהו כמו 5 מטרים)?
איפה אפשר לקנות חוטים כאלה?
האם צריך סוג מסוים של חוטים? והאם זה הגיוני לקדוח בעריסה כדי להעביר אותם בתוכה או שעדיף צינור שרשורי ואזיקונים?

Tourist
02-06-13, 17:42
1- שטח חתך 1.5 ממ"ר -עד 10 A
2- שטח חתך 2.5 ממ"ר -עד 16 A
3- שטח חתך 4 ממ"ר -עד 20 A
4- שטח חתך 6 ממ"ר -עד 25 A
5- שטח חתך 10 ממ"ר עד 40 A

opl
02-06-13, 17:45
http://www.jkowners.com/tech/electrical/ampacity.jpg
זאת טבלה אמריקאית לחישובי עובי תיל בתלות במרחק ואמפרג'. אבל שים לב שאם הפנסים מתפצלים למספר מפסקים וריליים אז האמפר מתפצל גם כן מן הסתם. עוד סוגייה- האם העריסה מוארקת לגוף או שתצתרך לספק כבל מינוס בנוסף. אישית לא הייתי מעביר את החיווט בתוך צינורות העריסה אלא בשירשורי מוגן חבוק בחלק האחורי שלה- מאחורי הפנסים. אישית אני לא קונה בארץ אבל יש את גל אור שהם מומלצים.
אצלי חיווטתי זוג פנסים זהים בהספק בלי ריליי

אני מבין שאת נושא החוקיות שקלת והחלטת שבכל זאת להתקין בגג...

liontamer84
02-06-13, 17:52
העריסה לא מוארקת.
אני אעביר כבל מינוס שיש לי מאזור התיבת פיוזים (יש שם כבר נקודה טובה, כי הוספתי שם שקע מצית)
לגבי נושא החוקיות - יש סבתא עם מכונת תפירה :) העסק יהיה מכוסה היטב :)

איפה אפשר לקנות כבלים כאלה??
בשיחה שהייתה לי עם מתקין מערכות, הוא אמר שזה לא יעמוד בחום שיש על הגג בשמש. (לא נשמע לי הגיוני בכלל)

opl
02-06-13, 18:00
אני מניח שכבל הזנה של מגבר לא יעמוד בקרינת Uv בשביל זה יש את השירשורי השחור.

liontamer84
02-06-13, 18:07
אני מניח שכבל הזנה של מגבר לא יעמוד בקרינת Uv בשביל זה יש את השירשורי השחור.

הכוונה הייתה לכבל 1.5 שהיה למתקין למכור לי...

Tourist
02-06-13, 18:12
לכאורה, להספק של 9 אמפר מספיק כבל 1.5 מ״מ.
כדאי להעביר בשרשורי.

לגבי קנייה, בפעם הראשונה גם אני קניתי בחנויות לחשמל רכב ב-11 עד 17 ש״ח למטר.
בהמשך, נכנסתי למתקין מערכות הסטריאו הקרוב לביתי ושילמתי על כבל זהה 3 עד 5 ש״ח למטר.....

asafk
02-06-13, 20:19
לא צריך ממסר..

אסף.

zerez
02-06-13, 21:45
1- שטח חתך 1.5 ממ"ר -עד 10 A
2- שטח חתך 2.5 ממ"ר -עד 16 A
3- שטח חתך 4 ממ"ר -עד 20 A
4- שטח חתך 6 ממ"ר -עד 25 A
5- שטח חתך 10 ממ"ר עד 40 A

לא לא לא לא לא לא ועוד פעם לא

זה נכון לחשמל בניין של 220V ולא לחשמל רכב של 12V, ברכב המגבלה היא מפל המתח על המוליך ולא ההספק שמתפתח עליו.
מעבר לזה יש כאן סלט מושגים לא נורמאלי, אין באוטו מתח נמוך וגבוה יש מתח של 12V ויש זרם נמוך וגבוה - אז בו נעשב קצת סדר בבלאגן.

עד כמה שזכור לי יש לך שקע מצית נוסף בחלק האחורי של הרכב, צרכן על שקע מצית הוא עד 10A, הפרוזקטורים שלך הם 27W ולכן הזרם דרך ארבעתם הוא פחות מ 10A
(ארבעה פרוזקטורים של 27W הם 108W והזרם הוא 9A)

כלומר, אתה צריך מוליך שמגיע עד קופסת הפיוזים לזרם של מעל 20A ומקופסת הפיוזים לפרוזקטורים זרם של מעל 10A ולשקע המצית הנוסף מעל 10A.
בגלל שברכב השיקול לבחירת המוליך הוא מפל המתח אתה צריך עוד כמה נתונים:
1. מה אורך המוליך מהמצבר לקופסת הפיוזים הנוספת (20A)
2. מה אורך המוליך מקופסת הפיוזים לכל אחד מהצרכנים
3. האם יש חיבור לגוף הרכב ליד קופסת הפיוזים או שהמוליך למצבר הוא הלוך וחזור.

בכל מקרה, הפיוז הראשי צריך להיות 25A ובטח שלא 60A.

אחרי שיש לך את האורכים אז תחשב את עובי החוט לפי הטבלא בעמוד 3:
http://home1.gte.net/mikelob/Wire_Size_and_Length_Determination.pdf

בינתיים לך ותוציא את הפיוז של ה 60A, אני לא זוכר מה עובי מוליך של רמקולים אבל אני די בטוח שאם יהיה לך קצר הפיוז לא ישרף, מה שישרף זה המוליך ו/או המצבר ו/או הרכב.
תסתכל על המוליך ותיראה מה העובי שלו והאם זה מוליך נחושת או אלומיניום (כתוב עליו עובי ב AWG) ומשם אפשר לחשב את איזה פיוז נדרש.

בהצלחה

opl
02-06-13, 22:05
עד כמה שאני יודע - הפיוז של ה-60 אמפר וכו בא להגן על קצר במגבר. לא על קצר ברמקול

Tourist
02-06-13, 22:24
קודם כל תודה zerez על המידע המפורט.

תוכל להוריד אותו לפועל ?
במקרה דנן מדובר בג׳ימני.
גם אם הוא ימשוך כבל מהדשבורד, דרך הדלת האחורית ובחזרה לקדמת הגגון הוא לא יעבור את ה-4 מטרים.
הוא צריך להפעיל 4 פנסי לד של 27w כל אחד.
באיזה עובי כבל עליו להשתמש ? כמה כח יאבד בדרך ?

אני מתעניין גם לגבי.
אני עם דיפנדר.
זאת אומרת שאני מריץ כ-8 מ׳ כבל.
שוב, אותן שאלות.

המסמך שצירפת לגבי הוא קצת TMI....
תן לנו חישוב רלוונטי לצרכינו הפשוטים.

opl
02-06-13, 22:38
שם לב שהוא שולט על מספר פנסים בנפרד... זה פיצול חוטים ובהתאם נקבע העוביים שלהם.

liontamer84
03-06-13, 09:48
לא לא לא לא לא לא ועוד פעם לא

זה נכון לחשמל בניין של 220V ולא לחשמל רכב של 12V, ברכב המגבלה היא מפל המתח על המוליך ולא ההספק שמתפתח עליו.
מעבר לזה יש כאן סלט מושגים לא נורמאלי, אין באוטו מתח נמוך וגבוה יש מתח של 12V ויש זרם נמוך וגבוה - אז בו נעשב קצת סדר בבלאגן.

עד כמה שזכור לי יש לך שקע מצית נוסף בחלק האחורי של הרכב, צרכן על שקע מצית הוא עד 10A, הפרוזקטורים שלך הם 27W ולכן הזרם דרך ארבעתם הוא פחות מ 10A
(ארבעה פרוזקטורים של 27W הם 108W והזרם הוא 9A)

כלומר, אתה צריך מוליך שמגיע עד קופסת הפיוזים לזרם של מעל 20A ומקופסת הפיוזים לפרוזקטורים זרם של מעל 10A ולשקע המצית הנוסף מעל 10A.
בגלל שברכב השיקול לבחירת המוליך הוא מפל המתח אתה צריך עוד כמה נתונים:
1. מה אורך המוליך מהמצבר לקופסת הפיוזים הנוספת (20A)
2. מה אורך המוליך מקופסת הפיוזים לכל אחד מהצרכנים
3. האם יש חיבור לגוף הרכב ליד קופסת הפיוזים או שהמוליך למצבר הוא הלוך וחזור.

בכל מקרה, הפיוז הראשי צריך להיות 25A ובטח שלא 60A.

אחרי שיש לך את האורכים אז תחשב את עובי החוט לפי הטבלא בעמוד 3:
http://home1.gte.net/mikelob/Wire_Size_and_Length_Determination.pdf

בינתיים לך ותוציא את הפיוז של ה 60A, אני לא זוכר מה עובי מוליך של רמקולים אבל אני די בטוח שאם יהיה לך קצר הפיוז לא ישרף, מה שישרף זה המוליך ו/או המצבר ו/או הרכב.
תסתכל על המוליך ותיראה מה העובי שלו והאם זה מוליך נחושת או אלומיניום (כתוב עליו עובי ב AWG) ומשם אפשר לחשב את איזה פיוז נדרש.

בהצלחה

ארז תודה על התשובה!

בדקתי את מה שאמרת ויש תוצאות.

עובי המוליך מהמצבר אל התיבת פיוזים האחורית - 8 AWG
האורך שלו הוא 3.5 מטר
אל קופסאת הפיוזים הפנימית מתחברים עוד כמה צרכנים
א.תאורת פנים אחורית (לד) - מטר חוט
ב. תאורת פנים לארגז כלים (לד) - חצי מטר חוט
ג. שקע מצית - 10 ס"מ חוט
ד. זרקור לד (27) לרוורס - מטר וחצי חוט
ה. שני זרקורים (2*27) לצדדים - 4 מטר חוט
ו. שני זרקורים (27*2) לחזית - 4 מטר חוט

יש יציאת מינוס ליד תיבת הפיוזים, גם בעובי של 8 AWG. (זה הגיע עם הערכה לחיבור מגבר שהשתמשתי בה. לא נקנה במיוחד)

יש טעם להוסיף ממסרים בשביל המפסקים?
באיזה חוטים צריך להשתמש?
באיזה פיוזים לכל אחד מהצרכנים?
האם יש סיכון בהשחלה של החוטים לפרוז'קטורים הקדמיים בתוך העריסה? (צינור ברזל 1.9 )

zerez
03-06-13, 10:32
החישוב הוא פשוט, הטבלא היא חישוב של אורך מוליך יחסית לזרם כדי שמפל המתח לא יעלה על 2%, יש גם טבלא ל 5%.
אם אתה מריץ 8 מטר חוט ורוצה להפעיל פרוגקטורים של עד 120W שהם 10A אתה צריך להשתמש במוליך של 10 AWG שהם בערך 5 ממר.

לא צריכה להיות בעיה להשתמש בכבל דק יותר אבל אז מפל המתח יהיה גדול יותר ואיבוד ההספק הוא יחסי לריבוע המתח.

Pageup
03-06-13, 10:44
יש שם 4 פנסים שיתפצלו ל 3 מפסקים. במקרה הכי קיצוני יהיה שם אחד עם 54W שזה 4.5 אמפר.
לאחרים זה יהיה 2A וקצת, כל החישובים האלה הם מאוד יפים אבל תכלס מיותרים. אני בטוח שהפנסים
יעבדו עם תחום רחב יותר מ 12V ובטח יצליחו לעבוד גם מ 11V.
מעבר לזה, כמו שאסף ציין, בשביל 4.5A לא צריך ממסר, מספיק מפסק שמתאים ל 5A.
פיוז הייתי שם רק כדי להגן מפני קצר (בכל זאת זה יושב מחוץ לרכב) ואפילו הייתי שוקל
פיוז לכל מפסק (אם יש קופסת פיוזים עם מקומות פנויים אז בטוח).
מינוס הייתי שם אחד ואז קצת יותר מאסיבי כי דרכו יעברו 10A.

My 2 Cents

zerez
03-06-13, 10:47
ארז תודה על התשובה!

בדקתי את מה שאמרת ויש תוצאות.

עובי המוליך מהמצבר אל התיבת פיוזים האחורית - 8 AWG
האורך שלו הוא 3.5 מטר
אל קופסאת הפיוזים הפנימית מתחברים עוד כמה צרכנים
א.תאורת פנים אחורית (לד) - מטר חוט
ב. תאורת פנים לארגז כלים (לד) - חצי מטר חוט
ג. שקע מצית - 10 ס"מ חוט
ד. זרקור לד (27) לרוורס - מטר וחצי חוט
ה. שני זרקורים (2*27) לצדדים - 4 מטר חוט
ו. שני זרקורים (27*2) לחזית - 4 מטר חוט

יש יציאת מינוס ליד תיבת הפיוזים, גם בעובי של 8 AWG. (זה הגיע עם הערכה לחיבור מגבר שהשתמשתי בה. לא נקנה במיוחד)

יש טעם להוסיף ממסרים בשביל המפסקים?
באיזה חוטים צריך להשתמש?
באיזה פיוזים לכל אחד מהצרכנים?
האם יש סיכון בהשחלה של החוטים לפרוז'קטורים הקדמיים בתוך העריסה? (צינור ברזל 1.9 )

אם לוקחים בחשבון זרם של 30A מהמוליך הראשי אז הוא צריך להיות 10 AWG, 8 AWG יותר עבה מ 10 AWG ולכן זה בסדר, לפי הטבלא הוא מתאים ל 50A.
תאורת ארגז כלים, תא מיטען וזרקור רוורס הם זרם נמוך ומוליכים קצרים יחסית, מוליך של 1.5 ממ"ר יעשה את העבודה מצויין.
כנ"ל לשקע המצית - 10על ס"מ לא מתפתח כמעט מפל מתח, אני השתמשתי בכבל חשמל רב גידי רגיל של 2.5 ממ"ר

אם אתה מעביר לכל זוקג פרוזקטרים על הגג חוט נפרד אז הזרם יהיה פחות מ 5A לזוג והמוליך הוא 14 AWG, גם שם הייתי משתמש בכבל חשמל רב גידי של 2.5 ממ"ר
בהשחלה של חוט חשמל לתוך מתכת תמיד יש סיכון וזאת מטרת הפיוז, אני הייתי משחיל כבל חשמל לבן ודואג לעגל את הקצבות של צינור המתכת כדי שלא יהיו חדים.

לגבי פיוזים:
פיוז ראשי (בתא מנוע מהמצבר) 30A
שקע מצית 15A
פרוזקטורים 15A
צרכנים אחרים 10A לכולם.

אם אתה מוותר על ממסר אתה צריך לחשב את הזרם לפי אורך החוט הכולל מתא הנהג ועד לפרוזקטורים, 7 מטר ל 10A זה חוט של 12 AWG שהם 3.3 ממ"ר.
זה לא חובה אבל אני תמיד בעד מימסרים כדי שהזרם דרך המפסקים בדשבורד יהיה נמוך.

שוב - החישוב הוא לפי מפל מתח של 2%, אתה יכול להשתמש במוליכים דקים יותר אבל אז מפל המתח יעלה, אם תחליט לוותר על ממסר ולהשתמש בחוט חשמל של 2.5 במקום ה 3.3 אני לא חושב שההבדל יהיה משמעותי.

בהצלחה

liontamer84
20-06-13, 12:31
שוב תודה לכל מי שענה...

הנה קישור לאלבום:
http://www.jeepolog.com/forums/album.php?albumid=693

סה"כ מרוצה מהתוצאה...

רק 2 הסתייגויות קטנות
1. הייתה לי סתימה איפה שחיברנו את העריסה אז יש איזה 10 ס"מ שהחוטים עוברים מחוצה לה....

2. הרוקרים האלה לא מאירים כשהם דולקים וזה עיצבן אותי, הוזמנו חדשים כבר...

opl
20-06-13, 15:19
יפה מאוד. דע שלתושבות יש נטייה להחליד. ממליץ כבר עכשיו לפרק ולצבוע בצבע אוטם

liontamer84
20-06-13, 15:32
המלצות על צבע? (סוג, לא גוון...)

opl
20-06-13, 17:50
טרם צבעתי את שלי (ואני גם אצתרך לשייף את החלודה) את הפגוש שלי צבעתי בספריי הכי זול שיש (גם אחרי שיוף) וכבר חודש שלישי שהוא נראה מעולה...

-->