PDA

צפייה בגרסה מלאה : יעוץ בבנית דקים ופרגולה

Tsafrir
02-07-13, 14:04
שלום לכולם,

אני מעוניין לבנות 2 דקים במידות 3X3מ' על בסיס רצפות בטון צפות קיימות.
כמו כן לבנות פרגולה אחת במידות של 3X3מ' ביציאה מהסלון לחצר האחורית.
מעל היציאה יש קירוי בטון ("מצחיה") 50X12 ס"מ, ש"רץ" לאורך הקיר.
החומר שיעשה בו שימוש אורן פיני.

קודם כל שאלה כללית:
האם זה בכלל בר אפשרות לביצוע עצמאי על ידי אדם אחד (אני)?

לגבי הדקים:
1. אלו מידות ראוי שיעשה בהן שימוש לתשתית ולחיפוי?
2. כיצד אקבע את התשתית לרצפת הבטון?

לגבי הפרגולה:
3. מאחר ומעל הקירוי ביציאה מהסלון יש יחידה חיצונית של מזגן בגובה של 11 ס"מ (מונע חיבור קורת עץ לתמיכה לאורך הקיר),האם ניתן לחבר את קורות האורך של הפרגולה ל"מצחיה" מבחינת נשיאה בעומס?
4. כיצד מצבעים את הצבת העמודים וביסוסם?

5. לאלו כלים אזדקק במהלך העבודה?
6. האם מישהו מכיר מחסן עץ אמין באיזור השפלה (רמלה/לוד/רחובות) שמבצע גם הובלה?

אשמח לרעיונות ועצות ככל שניתן.

בתודה מראש,

צפריר

klam
02-07-13, 14:33
שלום לכולם,

אני מעוניין לבנות 2 דקים במידות 3X3מ' על בסיס רצפות בטון צפות קיימות.
כמו כן לבנות פרגולה אחת במידות של 3X3מ' ביציאה מהסלון לחצר האחורית.
מעל היציאה יש קירוי בטון ("מצחיה") 50X12 ס"מ, ש"רץ" לאורך הקיר.
החומר שיעשה בו שימוש אורן פיני.

קודם כל שאלה כללית:
האם זה בכלל בר אפשרות לביצוע עצמאי על ידי אדם אחד (אני)? כן, זה אפשרי, אם יש לך חוש טכני וידיים טובות ואם אתה יודע לעבוד על מרחב של כמה מטרים מבלי לאבד את הדיוק. יחד עם זאת מומלץ לצרף חברה/ה להחזיק את הקורות בצד השני, במיוחד אם זו פעם ראשונה.

לגבי הדקים:
1. אלו מידות ראוי שיעשה בהן שימוש לתשתית ולחיפוי? המידות של הדק די קבועות (בדר"כ צול וחצי על 14 ס"מ מהוקצע - אל תתפתה למשהו אחר; ברגים מגולוונים מוזהבים 8 ס"מ); התשתית הרצויה היא של קורות עץ (לבן), 2 צול על 10 לא מהוקצע. רצוי למרוח/להספיג את התשתית בשמן פשתן כדי למנוע רקבונות בעתיד.
2. כיצד אקבע את התשתית לרצפת הבטון? עם דיבלים או ג'מבו. רצוי שקורות תונחנה בעמידה, אבל אפשר גם "שוכבות" אם רצפת הבטון ממש ישרה. חשוב מאוד לפלס במדויק את הקונסטרוקציה - אני מניח שברצפת הבטון יש שיפועים ועליך לבטל אותם באמצעות הגבהות מדויקות כדי שבסוף יתקבל משטח.

לגבי הפרגולה:
3. מאחר ומעל הקירוי ביציאה מהסלון יש יחידה חיצונית של מזגן בגובה של 11 ס"מ (מונע חיבור קורת עץ לתמיכה לאורך הקיר),האם ניתן לחבר את קורות האורך של הפרגולה ל"מצחיה" מבחינת נשיאה בעומס? תלוי ממה עשויה המצחיה, איזה פרזול יש לבטון. בדרך-כלל לא אמורה להיות בעיה משום שאלו יציקות חזקות.
4. כיצד מצבעים את הצבת העמודים וביסוסם? שאלה לא ברורה.

5. לאלו כלים אזדקק במהלך העבודה? מקדחה טובה מאוד, משורי עץ טובים (דיסק וג'יגסו) ומברגה חזקה.
6. האם מישהו מכיר מחסן עץ אמין באיזור השפלה (רמלה/לוד/רחובות) שמבצע גם הובלה? גש לאמיר בכפר-קאסם ("עץ לי" כמדומני), שווה לעשות את הנסיעה: הוא ילמד אותך כל מה שאתה צריך, יסביר ויתאים לך את הלוחות, הברגים והציוד וגם יעשה לך הובלה. מניסיון שלי, מחירים ללא תחרות ומבחר של עצים.

אשמח לרעיונות ועצות ככל שניתן.

בתודה מראש,

צפריר
בהצלחה, חן

Tsafrir
02-07-13, 15:33
קודם כל, תודה על התגובה המהירה!

לגבי העמודים:
שאלתי היא כיצד מיצבים אותם בשלב הביניים עד להרכבה הסופית?
מבחינת הביסוס שלהם, אלו בסיסי מתכת מומלצים (חומר וצורה)?

צפריר

klam
02-07-13, 15:39
יש תושבות מוכנות לכל מידה של עמוד. פלאכים ממתכת שמתחברים לבטון עם ג'אמבו. אתה לא מקבע בתחילה אלא בונה תמוכות זמניות כדי לייצב (אלכסונים לשני כיוונים), ואחרי שהמבנה מתייצב ווקורות הגג מונחות, אתה מקבע עם תושבות (וכמובן - הכלי החשוב ביותר הוא הפלס...).

Tsafrir
03-07-13, 10:53
תודה!

lizard
03-07-13, 11:35
יש מחסן עצים בבית נחמיה ויש בזיתן

סוזי המשתוללת
03-07-13, 12:01
צפריר
הרעיון של דק הוא שהוא... צף ולכן אין צורך בלקבע אותו לקרקע (כי היא משחקת) בייחוד כשיש לך משטח מוצק
יש הרבה טכניקות לבניית דקים
אם אין לך מרווח גדול ממשטח הבטון (אתה צריך לפחות 14 ס"מ - 10 לתשתית ו3.3 ללוחות +0.7 ספייר)אתה יכול להשתמש בפרופיל 40x40 מגוולוון ,לחבר בריתוך (פוגע בגלוון וצריך מיד לאחר מכן גלוון קר )או עם ברגים ואז את העצים אתה מחבר עם ברגים קודחים לאחר יצירת קדח מוביל בעץ בקוטר גדול במ"מ מקוטר הבורג עצמו
אל תנסה לחסוך במרווחים של קורות התשתית - על 3 מטר תצטרך לפחות 5 קורות (כל 60 ) והמהדרין 6 קורות (כל 50)
למה?
כי העץ "עובד" בקיץ ובחורף והכח שלו כזה חזק שבמרווחים גדולים יותר הוא קורע ברגים בקלות ואז אתה מוצא את עצמך כל הזמן מחדש ברגים (מנסיון של הדק הראשון )
את הדק האחרון בניתי בטכניקה מעניינת שלמדתי מסדרת הטלויזיה היה היה (פרק 6 ביצות סנט פטרסבורג) וזה עבד נפלא
על גודל של 5x3 תקעתי לקרקע עם פטיש 5 ק"ג 35 פרופילים באורך 1.5 מטר - כמה שנכנס
במידה ונכנס - עוצרים בגובה של המשטח אליו מתחבר הדק פחות 3.3 ס"מ עובי הקרשים העיליים)
במידה ונתקע - הגעת לבסיס יציב וחותכים את השארית בהתאם לגובה הרצוי
לעמודים אלה חיברתי מוטות אורך במרווחים של 50 ס"מ האחד מהשני
אני חיברתי בריתוך אבל בדיאבד זו טעות ועבודה הרבה יותר קשה (צריך להשחיז ולנקות ולגלוון מחדש ולא בטח שהגלוון הקר שווה משהו בטח כשהפגיעה היא פנימית)
כרגע יש לך מוטות אורך שאינם מחוברים ביניהם ברוחב כך שניתן לנדנד אותם וזה נראה לא יציב
אבל כאן ההפתעה
בעת חיבור הקרשים לרוחב בין המוטות (שתי וערב) הכל מתהדק לכדי מיקשה אחת שלא זזה כבר מספר שנים אפילו לא מ"מ
השיטה הזו היא שיטה שבונים בשטחים בעלי קרקע רכה (ביצות וחופי ים - כמו המלון בדובאי)ואם היא טובה לשם היא בטח טובה בשבילי וזה כבר רחרי שבניתי בשיטה קונבנציונלית של תשתית עץ (שאותה אגב ציפיתי בזפת וגם הגבהתי מהקרקע על ידי משטחי שיש מפזרי לחץ)
לפני הנחת הקרשים מניחים כמובן פלריג שיימנע צמיחת עשב ואף יסיע את מרבית מי הגשם מלחלחל לקרקע באיזור הדק
לדעתי העצה הכי חשובה תהיה - אל תשתמש בעץ לחלק העליון גם לא בעצים יקרים כמו איפאה ואלון
למה ?אתה נהיה עבד של הדק
כשהוא חשוף לשמש כל חצי שנה צריך לצבוע וגם אם אתה גר בסביבה מאובקת אז אחרי כמה ימים הוא נראה כאילו לא עשית כלום
כל הפולימרים למיניהם נראים הרבה יותר טוב גם אחרי שנים , נראים אמיתיים ובטוחח הארוך גם עולים פחות
עוד עצה שחייבים להקפיד
לכל לאטה יש צד קעור וצד קמור , הצד הקמור תמיד למעלה ולא תמיד ניתן להבחין בהבדל בקלות וכשטועים זה מבאס כי אחרי זמן הצד הקעור מתקער יותר ומייצר "מדרגה" באמצע הדק...

שלמה אבוטבול
03-07-13, 13:28
הי
לדעתי אפשר למצוא עצות רבות בנושא באינטרנט או ביוטיוב אבל אם אתה לא מנוסה אולי לא יצא לך טוב אפילו אם תקבל הרבה עצות והנחיות.
בקיצור לדעתי אם חשוב לך ללמוד לבנות לבד ולא משנא אם יצא טיפה עקום או שתבזבז יותר כסף על חומרים כי אולי תעשה טעויות אז לך על זה.
אם לא אז תזמין אנשי מקצוע ותהיה בראש שקט.
אם אתה מאזור המרכז אני מכיר בעל מקצוע מומלץ בשם ווד גאלרי
כתובת:
סוקולוב 138, חולון
טלפון:
03-5033590
בהצלחה!

חנן-ג'יפולוג
03-07-13, 13:48
מר שלמה אבוטבול:
בד"כ אנחנו מוחקים תגובות כאלה של משתמשים שמשקרים ומתחזים ע"מ לפרסם את העסק שלהם ללא תמורה. כבר נחסמת כאן בעבר, עם שם משתמש אחר.
הפעם אני משאיר את התגובה שלך. שהגולשים יבינו עם מי יש להם עסק.

omer26
03-07-13, 15:16
צפריר שלום אינני בעל מקצוע אך לא מזמן בניתי דק 50 מ"ר (אומנם בקונספט אחר) אשמח לייעץ בטלפון או אפילו במקום (אם יהיה לי זמן) בכל נושא הדק והפרגולה : גבהים, מרחקים, סוג עץ, צבע,ברגים, כלי עבודה וכ'ו ללא תשלום עומר0556642032

gmike
03-07-13, 20:34
שמוליק, לא הבנתי למה אתה ממליץ לו לבנות תשתית חדשה מאסיבית ויקרה,כשכבר יש לו אחת?
וצפריר,תשתית תבנה מקורות 5X5(נטו 4.3X4.3ס"מ) מהוקצע, זה מה שנפוץ במחסני עצים בד"כ..תחבר את זה לבלטות עם ברגי סיבית ודיבלים,הכוונה פשוט להניח על הבלטות ולחבר,כשהקורה לכל אורכה נתמכת על הריצוף.
תשתית כל 50 ס"מ, אם יש לרצפה שיפוע-עדיף בכיוון השיפוע ולא ניצב,כדי לאפשר למי גשם לזרום בקלות. ובכל מקרה כדאי לעשות "שחרורים"בתשתית למעבר מים.
החיפוי,אם אתה הולך על עץ טבעי,(שלדעתי זה הרבה יותר יפה ונעים מכל הפלסטיקים),יש כמה אפשרויות מומלצות:
אורן קרוליינה-אורן באיכות הרבה יותר גבוהה, ללא עיניים. עולה טיפה יותר מהאורן הפיני הרגיל. נראה פי כמה יותר יפה. פרופיל 140X28ממ. יש כאלה שמגיעים כבר טבולים(אימפרגנציה)מחו"ל, ואז אין את "הבטן" ששמוליק דיבר עליה.(בחו"ל שיטת האימפרגנציה והייבוש שונות מבארץ,כמובן לטובה)
מהעצים הקשים יותר אני ממליץ על קומרו, שזה עץ שמאוד דומה לאיפאה טובאקו, אבל עולה כ 30% פחות. גם הוא כמו הטובאקו לא מתעוות כמעט. מגיע בפרופיל 140X19ממ.
אם תרצה תמונות של איך זה נראה תכלס אני יכול להעלות...
נזכרתי בעוד משהו: כדי למנוע עיוותים של החיפוי,"בטן" וכולי,מחברים כל לוח עם 2 ברגים לרוחבו,כל 50 ס"מ(!) ברגי 6X60 בקשים, 6X70 באורן, ואין שום עיוותים. תקנה שקען שייקל עליך את העבודה(עולה בסביבות 100-170 ש"ח) את המיקום של הברגים תסמן עם צ'וק ליין,כדי שיצא ישר ויפה.
ברגים רק ברגי טורקס. עדיף גם לתשתית,הם לא הרבה יותר יקרים. מברגת אימפקט לדעתי חובה בעבודות מהסוג הזה.

מיכאל.

kd2
03-07-13, 21:43
שלום צפריר,

אם אתה רוצה שיצא לך טוב, אני מאוד מאוד מציע לך להגיע לבנייה של מישהו מקצועי בשלב שאתה רואה בתמונות.
לשאול הכל, ללמוד את הבסיס לפילוס הקונסטרוקציה (שלד), יישור מול הבית, דיאגונל, וכו....
ורק אז לבנות בעצמך.
אתה תחסוך לך ים של ברדק בשיעור שיעלה לך מעט מאוד זמן.

הבסיס של הבסיס הוא :

בתמונות אתה רואה את השלב הראשוני של הקונסטרוקציה, שהוא הקריטי ביותר מהסיבות שציינתי למעלה באדום.
ולאחר מכן (תמונות הבאות) פשוט ממלאים קורות ותמיכות באמצע תוך שמירה על הפלס הראשי של המסגרת.
הקורות הם 10*5 מחוטא ולא מוקצע, זה המומלץ ביותר.
המרווח שאתה רואה הוא 50 בין הקורות ולא יותר מ60 בין תמיכות לאורך הקורות, כלומר שכל הדק יוצר מרובעי תמיכה של 50*60 במקסימום.
אם אתה רוצה דק שיחזיק לנצח אל תעלה על 50*60, אלא אם כן קרשי הקונסטרוקציה גדולים משמעותית מ10*5 (בתמונה השלישית מהצד, נראה כאילו התמיכות במרחקים גדולים יותר, זה בגלל שאתה לא רואה את היתדות מהצד השני של הקרש, הן נסתרות מהזווית הזאת).
בתמונות אלו יתדות שנכנסים עמוק באדמה, בבטון אתה שם ג'מבואים עם פרזול מתאים, וזאת מהסיבה שדק לא רק שוקע אלא גם עולה (בהשפעת כוחות שנוצרים במבנה ובהשפעת השמש) ולכן צריך לעגן אותו גם בכיוון ההפוך לכוח המשיכה.
אם הדק בתמונה היה באוויר, כל קו של תמיכות היה צריך להיות על קורה שרצה בניצב לקורות האורך, והיא הייתה מעוגנת לרצפה.

יש עוד לא מעט נקודות חשובות, אבל אני בספק אם הם יעברו בהתכתבות ברבע מהיעילות שאתה תתפוס אותם בשטח.
לך ותתנסה בשלב הקונסטרוקציה עד הנחת כמה קרשים מהמשטח העליון. לפחות.
בהצלחה.
ים

Tsafrir
04-07-13, 12:42
תודה רבה על התובנות!

-->