PDA

צפייה בגרסה מלאה : מספר שאלות בתחום הריתוך

TooLyr
29-10-13, 23:46
שלום לכולם,

חדש כאן בפורום, אני אמנם בפחות בתחום של 4X4 (האמיתי לפחות) אבל הבנתי שזה המקום הנכון לשאול לגבי ריתוך.
התחלתי לעבוד לאחרונה עם ריתוכי סטיק (SMAW).
עבדתי עם רתכת מכנית ישנה ולאחרונה רכשתי רתכת אלקטרונית חדשה (עולם אחר לגמרי)
לא ברור לי מהו העניין של DC ו-AC במתח היציאה?
האם רתכת מכנית נחשבת AC ורתכת אינוורטר אלקטרונית היא DC ?
כמו כן, אם אלקטרונית היא DC, האם יש משמעות לחיבור הפוך של הקטבים על הרתכת ?

לגבי השלאקה, ברור לי שצריך להסיר אותה במידה וצריך לעבור שוב על הריתוך או בקרבתו, אך האם צריך להסיר אותה גם אם אין לי צורך לעבור שוב על הריתוך ? הסרת השלאקה תגרום לריתוך להתחמצן ולהחלש ?

תודה מראש,
רועי

lizard
29-10-13, 23:51
רתכת AC זו רתכת שהפלוס והמינוס שלה משתנים, לכן קוראים לה רתכת זרם חילופין. לא משנה איפה האלקטרודה או התנין, זה מתחלף.
רתכת DC זו רתכת שהפלוס והמינוס קבועים. לכן חשוב לדעת, על פי נתוני האלקטרודה, לאן לחבר את התנין ולאן לחבר את הידית. בדרך כלל מחברים את הידית למינוס. אני לא יודע את ההסבר הפיסיקאלי אבל לפי מה שהסבירו לי, כשהאלקטרודה מחוברת למינוס היא מתחממת פחות והאמבט ריתוך יותר.

עידו לוריה
30-10-13, 22:31
שלום לכולם,

חדש כאן בפורום, אני אמנם בפחות בתחום של 4X4 (האמיתי לפחות) אבל הבנתי שזה המקום הנכון לשאול לגבי ריתוך.
התחלתי לעבוד לאחרונה עם ריתוכי סטיק (SMAW).
עבדתי עם רתכת מכנית ישנה ולאחרונה רכשתי רתכת אלקטרונית חדשה (עולם אחר לגמרי)
לא ברור לי מהו העניין של DC ו-AC במתח היציאה?
האם רתכת מכנית נחשבת AC ורתכת אינוורטר אלקטרונית היא DC ?
כמו כן, אם אלקטרונית היא DC, האם יש משמעות לחיבור הפוך של הקטבים על הרתכת ?

לגבי השלאקה, ברור לי שצריך להסיר אותה במידה וצריך לעבור שוב על הריתוך או בקרבתו, אך האם צריך להסיר אותה גם אם אין לי צורך לעבור שוב על הריתוך ? הסרת השלאקה תגרום לריתוך להתחמצן ולהחלש ?

תודה מראש,
רועי
ברוך הבא רועי

AC = זרם חילופין כאשר הזרם יש לו מופע לסירוגין בשני הקטבים לכן נקרא זרם חילופין
DC = זרם ישר שהמופע שלו לא מתחלף שזה אומר שלקוטב אחד מגיע רק (+) ולקוטב השיני מגיע רק (-) ולכן נקרא ישר
רתכות ישנן עם שנאי שאלו בדרך כלל הישנות ( בדרך כלל גם מאוד כבדות ) שלפעמים הן AC ולפעמים יש כאלו שהן DC .
הרתכות מה נקראות בשפת העם "רתכת אלקטרונית " זו רתכת שמשנה את הזרם בטכנולגיה של INVERTER והן גם יכולות להיות AC או DC ישנן כאלו גם לריתוך TIG ו- MIG וכו' .
יש משמעות רבה בשימוש בזרם DC בפלוס או במינוס וזה נגזרת של סוג האלקטרודה כל יצרן אלקטרודות מפרסם איזה מצב צריכה האלקטרודה עם פלוס בידית או מינוס בידית , 6013 לדוגמא ( שזה מה נקרא Z-11 ) צריכה מינוס בידית , המינוס והפלוס מתוארים בעולם הריתוך בתור חם = פלוס קר = מינוס
שלאקה יש להוריד תמיד אבל רק שהיא קרה ( ותלבש את המסכה תוך כדי ) גם לצורך מעבר נוסף יש להוריד אותה ( של ריתוך ) וגם בסיום הריתוך .
כאשר מורידים את השלאקה שהיא קרה אין בעיית התחמצנות .

עידו

TooLyr
31-10-13, 00:22
תודה רבה על התשובות.
אני משתמש ב-Z11 של זיקה ושמתי לב באמת שב-DC מחברים את האלקטרודה למינוס.
אגב, סתם בשביל להבין, מה יקרה אם אחבר אלקטרודה כזו לפלוס ?
בשביל הידע האישי שלי,חיברתי היום את הרתכת המכנית הישנה ומדדתי ביציאה עם רב מודד רק מתח AC.

lizard
31-10-13, 02:34
ברמת הריתוכים שלך וגם שלי, כנראה שלא יקרה כלום. ריתוכי צנרת בלחץ שעוברים רנטגן כנראה שזה לא יעבור.

עידו לוריה
31-10-13, 07:20
המשמעות של הפיכת הקטבים היא ריתוך פחות טוב ופחות נוח , ב 6013 זה פחות מורגש ולכן הרבה אנשים עובדים איתה הפוך ( מחוסר הבנה / ידיעה ) , תנסה לא יקרה כלום נהפוך הוא אולי תצליח להרגיש את ההבדל .

עידו

איל מ
12-07-17, 03:37
מעלה מן האוב,
אני בד"כ מרתך כשהידית מחוברת למינוס של הרתכת (רתכת סטיק אלקטרונית).
לאור הנאמר לעיל,
כיצד אני קורא את נתוני האלקטרודה כדי לדעת לאיזה קוטב לחבר את הידית.
למשל, במפרט הזה (http://www.zika.co.il/product/z-11/) של z-11 איזה נתון מציין את הכיוון? (אני מניח שהיכן שכתוב current +=).

שאלה שניה,
האם בהנחה ש+ זה חם, בריתוך פחים דקים שווה לעבוד עם הידית על המינוס כדי להמנע מחורים?

lizard
12-07-17, 08:40
לא. דווקא בפחים דקים תעבוד על הפלוס. כדי שהאלקטרודה תתחמם ןלא הפח

kd2
12-07-17, 11:28
איל,

1. היצרן כותב לך רק נתון אחד (פלוס או מינוס) והוא מתכוון לאיפה צריכה להיות האלקטרודה.

2. לגבי הצד הקר/חם של הריתוך, זה תלוי למי מתכוונים, לאלקטרודה או לברזל המרותך.
בפשטות - יחסית לאותה עוצמת ריתוך ב-A, כשהאלקטרודה במינוס הברזל המרותך יותר חם.
וכמובן שההפך- כשהאלקטרודה בפלוס היא יותר חמה והברזל יותר קר.

איל מ
12-07-17, 12:30
עושה הגיון. תודה.
כנראה שבאתר של זיקה שקישרתי יש טעות, כי כל האלקטרודות ללא יוצא מהכלל מסומנות ב+ ומתח הU0 רשום 50...😕

kd2
12-07-17, 13:44
רשום לך על חפיסת האלקטרודות גם. תלך לפי זה.

-->