PDA

צפייה בגרסה מלאה : סמוראי ממלא עודפים ומתחמם

Uzbeki
17-11-13, 14:04
אהלן,
ברשותי קרוב לשנתיים סמוראי 89,
לאחרונה (חודשיים אחרונים -+) אחרי נסיעות לעבודה (20+ ק"מ) על איילון, הרכב זורק מים לעודפים ולא מחזיר לרדיאטור.
ניסיתי להחליף פקק, תרמוסטט ואפילו פאן קלאץ', עוזרים טיפה אבל הם לא המקור לבעיה.
הרדיאטור בן שנתיים, בלי סימני חלודה או לכלוך, מתחילת דרכו הוא עם מים ירוקים של פרסטון.
הצנרת במצב יחסית טוב, אין ניפוחים או כיפופים מוגזמים, לא חשדתי.

בחודשיים האחרונים הרכב זרק מים והתחמם קצת מעל הממוצע, אבל אף פעם לא נתתי לו להגיע למצב קיצון, הייתי עוצר וממלא מים. (לא הגיע לקצה הסקאלה - בנוסף למד החום הרגיל - יש מד חום נוסף והם שניהם מסונכרנים)
לפני כן, הרכב לא היה מתחמם בכלל בכלל בכלל, לא בטיולים קשים, לא בעליות ארוכות - כלום.
עושה רושם שהמים נזרקים רק כשאני מוריד טורים, כשאני על איילון הרכב מתנהג יפה - אבל כשאני יורד במחלף ועוצר ברמזור, הוא מתחמם.

בוקר בהיר אחד, אחרי איילון - שוב רמזור. הרכב חם ומגמגם טיפה ומוציא בפעם הראשונה עשן לבן מהאגזוז.
עצרתי, קיללתי, קיררתי, מילאתי מים ודיברתי אליו במילים יפות - הוא נרגע קצת. אבל המשיך לנג'ס עם קולות יללה חדשים מהרצועת מנוע\משאבת מים.

ע"פ פק"ל דרדור - ביטלתי תרמוסטט - לא עזר מי יודע מה...
פירקתי רדיאטור וצנרת - לקחתי הבייתה וניקיתי עם צינור+גרניק. חוץ ממים ירוקים לא הוציא ג'יפה מתוך הרדיאטור.
החזרתי רדיאטור - מילאתי מי ברז ונתתי כמה הרצות לתוך דלי מים - להחליף את כל המים שנשארו באיזור המנוע\משאבה - גם כאן הכל נראה נקי.
החזרתי את כל הצנרת - מתחתי את רצועת המנוע (מסתבר שהבורג של המותחן בצד של האלטרנטור נדפק והיא נהייתה טיפה רפויה)
עדיין לא החזרתי את כונס האוויר, יצאתי לנסיעת מבחן והרכב מתנהג פיקס - לא התחממות ולא יללות מהמשאבה\רצועה.
כדי לראות האם בורחת קומפרסיה בדקתי את מיכל העודפים ויוצאות בועות קבועות (בעיקר בטורים נמוכים)
אין טחינה בשמן ואין שמן במים, כמות השמן במנוע נורמלית.

יכול להיות שכל הסיפור הזה נגרם בגלל רצועת מנוע לא מתוחה מספיק + מכלול החלקים של מערכת הקירור שהתעייפו טיפה?
אז מה אומרת מועצת החכמים? להזמין סט שלייף ולהכין את בגדי השמן\גריז שלי? - ואם כן, מישהו מוכן להלוות לי מוט מומנט ומכווץ שסתומים? :)
או שזה נראה כמשהו שסובל קצת דיחוי? כי בכל זאת - בין עבודה ללימודים קצת קשה לפנות זמן לג'יפו...

תודה מראש על עזרתכם.

ישי.פ
17-11-13, 14:20
עושה רושם של בריחת קומפרסיה למערכת הקירור.
אפשר לבדוק עם גלאי co2 אבל אתה כבר יודע את התשובה ;)

GodsFather
17-11-13, 14:25
בכל התיאור המשובח שלך לא ראיתי התייחסות למשאבת מים...אמנם רשמת משהו על מתח הרצועה שכמובן משפיע, אבל אם המשאבה עשתה את שלה, כל שאר המכלולים לא יעזרו.

תבדוק את המשאבה, האם יש חופש במיסב ואם אתה יודע מתי הוחלפה בעבר ?

נקווה שלא נגרם נזק לראש ואז יצאת בזול, אחרת זה יכול להיות גם וגם. נחמה היא שניכר שאתה יודע מה אתה עושה בסה"כ :)

asypeer
17-11-13, 14:30
האם ישנה נזילה ממשאבת המים? האם כשאתה עם מנוע קר ומעלה טורים אז ישנה עליה במפלס של הנוזל ברדיאטור או ירידה קלה ?

מוני אורבך
17-11-13, 14:32
צר לי לאכזב אותך אבל כל הסימפטומים מצבעים על אטם ראש מנוע.
מה ששכנע אותי סופית הם הבועות במיכל העודפים.
ראש המנוע של זוקון הוא בגודל של פחית וחצי, מה הבעיה להרים ראש (אפילו ללא עזרה מאדם נוסף)
שעתים והוא בחוץ.

Uzbeki
17-11-13, 14:37
תודה על התגובות המהירות :)
לפי מה שהבנתי לגבי בדיקה של המשאבה - צריך לשחק עם הפולי שלה ולראות אם יש חופש או קושי בסיבוב - לא היה משהו חריג.
לפני כשלוש שנים הוחלף אטם הראש ע"י הבעלים הקודם (Itay) - יש על זה גם שרשור ארוך ומפורט.
אני לא בטוח לגבי תאריכים של משאבת המים הנוכחית - זכור לי שהוא אמר משהו על זה שהוא החליף אותה

כשאני מניע והמנוע קר, המים לא קופצים, יש נסיגה קלה ואז סחרור רגיל מלווה בקצת בועות.
בטורים גבוהים המפלס עולה, בנמוכים המפלס יורד אבל משתחררת קומפרסיה.

מוני אורבך
17-11-13, 14:44
לא צריך שיהיו בועות בכלל.
אם אתה רוצה להיות בטוח לגמרי, בצע בדיקת CO במים.

ishc
17-11-13, 15:33
שווה לקפות למוסך ולבצע בדיקת לחץ כדי לפסול אטם ראש מנוע.

GodsFather
17-11-13, 16:00
דבר עם איתי, הוא מכיר את המנוע הזה היטב וידע לעזור לך. אז בסוף כולם חוזרים למקורות :)

itay
17-11-13, 16:28
היי מוטי,

לפני שאמשיך, במהלך השנתיים כמעט שבבר אצלך, עשית משהו מיוחד למנוע?

איתי.

* שישי שעבר עברתי עם הבלאנו ליד הרכב במקרה, עצרתי והעלתי זיכרונות....... איזה אוטו....

Uzbeki
17-11-13, 17:59
הו, הנה הגיע המאסטרו..
לא עשיתי שום דבר מיוחד למנוע,
חוץ מלשפר את מראה הרכב כמובן ;)
טיפולים בזמן, חלפים איכותיים
היה איזה יום אחד שהוספתי שמן למנוע, ופינקתי בכמות.... בדיעבד זה היה יותר מדי והורדתי לאחר כמה ימים.
אולי יותר מדי לחץ בגלל עודף השמן?

itay
17-11-13, 18:20
על המראה אפשר להתווכח.....

כמו שאמרו לך פה, נשמע ונראה כמו פריצה של אטם ראש וזריקת קומפרסיה שמעיפה את הנוזל קירור החוצה.
המשאבה היתה חדשה (ומקורית ויקרה), חודש וקצת לפני שמכרתי ככה שלא הייתי חושב בכיוונה, הרדיאטור גם חדש ומקורי (לא נקנה ממכש"ת) אבל מאותו היצרן שלהם....

אצל מי אתה מטפל?

איתי.

Uzbeki
17-11-13, 18:29
מטפל לרוב אצל ארז 4*4,
דברים קטנים שלא דורשים כלים מיוחדים מנסה לסדר לבד - חשמל, טיפולים שגרתיים וכו',
אמנם אין כל כך ידע ונסיון, אבל אני מעדיף ללמוד לבד ולא לשלוח למוסך.

כשהאוטו יתוקן, אתה מוזמן לסיבוב :)

itay
17-11-13, 18:44
לדעתי,
אין טעם לפתוח סתם בשביל להסתכל - בשביל לראות איך זה נראה יש מספיק תמונות באינטרנט ופה.
אם צריך להחליף אטם, צריך לראות למה הוא פרץ, מה הסיבה - ולזה צריך ניסיון ועין....
אני לא ממליץ לך סתם לפרק ולהחליף בלי למצוא את הסיבה לפריצה.....

בהצלחה, כך או כך.....

איתי.

(על הסיבוב אני אוותר, היה מספיק רק לראות אותו..... תודה!)

Uzbeki
22-11-13, 15:40
עדכון:
כרגע ללא תרמוסטט - נוסע על הכיפאק.
החלטתי לנסות לסדר את העניין לבד... סט שלייף יש, כלים אין.
אם מישהו מוכן לתרום לכמה ימים: מוט מומנט, מברגת אימפקט ומכווץ שסתומים אני יותר מאשמח :)
תודה.

de fox
22-11-13, 20:40
אני רק ישים את זה פה....:p:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=64480

GodsFather
23-11-13, 11:17
תותח!

Uzbeki
23-11-13, 15:37
שועלי, המדריך שלך זה מה שהניע אותי כל הדרך :D:D:D
תודה לכולם על העזרה, מבטיח לצלם

de fox
24-11-13, 16:36
עדכון:
כרגע ללא תרמוסטט - נוסע על הכיפאק.
החלטתי לנסות לסדר את העניין לבד... סט שלייף יש, כלים אין.
אם מישהו מוכן לתרום לכמה ימים: מוט מומנט, מברגת אימפקט ומכווץ שסתומים אני יותר מאשמח :)
תודה.

בנושא הטרמוסטט,
כשקיימת בריחת לחץ והטרמוסטט מותקן, קורה לעיתים (לא תמיד, לפעמים, יכול להיות מדי פעם) מצב בו בועת אוויר מתיישבת מתחת לטרמוסטט הסגור ובעצם מבודדת אותו מהטמפ' האמיתית. כך שיכול לקרות שהמנוע יתחמם ויפרוק מים לעודפים. וכשתפרק את הטרמוסטט התופעה "תעלם". אבל בעצם ייקח לה יותר זמן להתרחש.... עם הזמן התופעה תחמיר ויתחיל לבנות לחץ גם בלי תרמוסטט....

התופעה המתוארת מעלה היא סוביקטיבית ואין לייחס לה אמת אבסולוטית או מציאות מחייבת במקרה של פריצת אטם ראש......

Uzbeki
24-11-13, 18:21
בסוף החלטתי להפסיק להתקמצן ולקנות כלים, ל.כ לגברים זה כמו קניון אאוטלט לנשים....
תמונות בהמשך

הכוכב הכחול
24-11-13, 18:28
בסוף החלטתי להפסיק להתקמצן ולקנות כלים, ל.כ לגברים זה כמו קניון אאוטלט לנשים....

*טיפ- אל תגיע לשם עם כרטיס אשראי.
אחרת אתה תמצא את עצמך מבזבז הרבה הרבה ה-ר-ב-ה! יותר ממה שתכננת.. ;) :)

morenox4
24-11-13, 18:56
לפני השיפוץ , קיים נוזל דבק קריסטל של 100 גרם בעלות של 30 ש'ח , שופחים לרדיאטור תן למנוע 20 דקות עבודה והבעיה תפטר
על תלחץ את המנוע ,80 90 קמ'ש , עם לא עוזר , אז המצב חמור יותר.

Uzbeki
28-11-13, 18:41
אז כאמור, בסוף החלטתי ללכת על שלייף,
אני עדיין באמצע העבודה - בין לבין עובד ולומד אז זה לוקח קצת זמן...
הנה התמונות של האטם הישן:
אפשר לראות שהוא גמור..
822928229482293

ושאלה לגבי הרכבת הראש החדש - ניקיתי את פני השטח של הבלוק בחיבור עם הראש - אבל עדיין יש ג'יפה בין המסגרת עצמה לתא השריפה..
איך אתם מנקים את זה? זה ממש לא נגיש - ומצד שני אין מצב שאני משאיר את כל הג'יפה שם..

8229082291

ועוד משהו, בהורדה של הראש והאטם לא יצאו פיני המרכוז שמוזכרים במדריך של de fox... כאילו פשוט לא היו פיני מרכוז מלכתחילה.. מישהו נתקל בזה?
איתי, זכור לך משהו כזה מהאטם האחרון שהחלפת?

gmike
28-11-13, 22:49
פיני מרכוז מאוד עוזרים בהרכבה של אטם חדש. אתה מרכיב אותם בחורים בבלוק(לפעמים בפירוק הם נשארים בראש) ומניח את האטם, והם מונעים ממנו לזוז. אל תרכיב בלעדיהם.
לגבי ניקיון-לחץ אויר. אם אין לך קומפרסור זמין,אפשר לנסות עם ספריי אויר דחוס..

מוני אורבך
29-11-13, 04:13
אתה יכול לנקות את הבלוק עם ניר ליטוש עדין ומלטשת אקצנטרית, או אם אין לך כרית ליטוש ידנית
יעשה את אותה עבודה אבל הרבה יותר לאט.

gmike
29-11-13, 10:16
מוני, הוא מדבר על מעברי המים מסביב לצילינדרים..

מיכאל

Uzbeki
05-12-13, 22:34
עדכון:
חיברתי והרכבתי הכל, כיוונתי לפי המדריכים של de fox ו"איש",
לא שמתי לב להערה במדריך של "de fox" לגבי תזמון השסתומים - אז כיוונתי את השסתומים 180 מעלות בכיוון ההפוך...
המנוע רץ זוועה - בסוף הבנתי את הטעות וכיוונתי את השסתומים כמו שצריך והמנוע רץ לא רע (עדיין צריך לכוון הצתה).

תודה לכולם על העזרה!

-->