PDA

צפייה בגרסה מלאה : בולמים -- איך יודעים שהגיע זמנם??

teperedi
20-04-14, 08:16
אז ככה...
בטיול האחרון תוך כדי ניסיון כיבוש מעלה עשוש שברתי ציריה ונאלצתי לחזור הביתה מוקדם מהצפוי.. באסה אבל קורה.
לפי מה שהחברים ראו זה שהג'יפ ממש קיפץ תוך כדי המעלה ובקפיצה האחרונה (לא.. לפני שהגעתי למעלה לגמרי..) הג'יפ עשה ווילי איזה מטר באוויר ונחת תוך כדי שבירת הציריה.. המסקנה שלהם: הלכו הבולמים!!!
השאלה שלי היא איך יודעים שאכן הבולמים גמרו את הקריירה והגיע ההזמן להחליפם?
האם מחיליפים את כל ארבעת הבולמים?? כולל הקפיצים??
והשאלה האחרונה אילו בולמים + קפיצים מומלצים??
אני נוסע על טראנו ארוך 98.

תודה מראש וחג שמח,
אדי

barak110
20-04-14, 08:28
אדי חג שמח בלי קשר לבולמים. המדריך שהייה אתכם לא ממש עזר לך לפחות בהתחלה. הוא קצת אפשר לך אגרסיביות יתר מה שאפשר את שבירת הצירייה ובכלל ההתנהגות שלו היתה קרה ומנוכרת זו ההרגשה שאני קבלתי ממנו. אם הוא היה מדריך אותך כמו שצריך אתה היית עולה בקלות ..........

teperedi
20-04-14, 09:42
היי ברק..
אני מבין שהיית שם?? (הדיפנדר שחילץ אותי??:D) ..
בכל מיקרה הוא כן כיוון אותי: בהתחלה כשעשינו את המסלול ברגל, אחרי זה אחרי שהוא עלה ייעץ מאיפה כדאי לעלות ובזמן הניסיון שלי לעלות במכשיר הקשר .. הבעיה היא שבגלל שהג'יפ קיפץ כמו איזה תייש לא יכולתי להמשיך ולבחור את המסלול - הג'יפ בחר אותו וכניראה לא משהו...
רצ"ב קישור לסרטון של הניסיון והשבירה עצמה...
https://www.facebook.com/photo.php?v=10202241181850135&set=vb.1207910460&type=2&theater

בכל מיקרה אני מטייל עם המדריך כבר די הרבה זמן והוא רק ניראה קר ומנוכר... למעשה הוא די איכפתי ובעל ניסיון רב ביותר!!

ועכשיו.... צריך תשובות לשאלות בפוסט המקורי..

תודה ברק והמשך חג שמח!!
אדי

ד ו ר ו ן
20-04-14, 09:51
זה ממש לא חייב להיות הבולמים.

אם הם משומשים, והחלטת להחליף, במינימום תחליף בזוג על אותו הסרן.

teperedi
20-04-14, 10:10
היי דורון..
אתה מתכוון שהקפיצות לא נבעו מהבולמים? (בהנחה שראית את הסירטון..).
הג'יפ אצלי שנה+ וכמובן שאני לא יודע מתי והאם בכלל הבולמים הוחלפו.
יש איזושהיא בדיקה שניתן לעשות לבדיקת הבולמים?? (מבלי לפרק את אותם מהרכב עצמו..).

תודה,
אדי

opl
20-04-14, 12:57
הנהיגה היא... דיי אגרסיבית... לדעתי.

אמיר ב.א
20-04-14, 13:22
כמו שנאמר - הנהיגה היא אגרסיבית מידי ,

אבל בלי קשר , לגבי הבולמים :
סימן טוב לזה שהלכו הבולמים זה אם הם נוזלים,
אתה יכול להסתכל , ולבדוק האם יש נזילה או רטיבות על הבולמים.

בנוסף , תנסה להפעיל כוח כלפי מטה על כל פינה של הרכב - לנדנד אותו ,

תראה האם הנידנוד ניפסק מייד או ממשיך הרבה זמן ,
אם הרבה זמן - צריכים כניראה החלפה...

ד ו ר ו ן
20-04-14, 14:48
הסרט לא זמין למי שאין לו חשבון בדראק הזה שנקרא פייסבוק..

אני חייב להתייחס רגע לבדיקת בולמים בלחיצה על פינת רכב:
מנסיוני הדל, וכאדם במשקל ממוצע, מעולם לא הצלחתי ללחוץ מתלה של רכב שטח בצורה מספיקה כך שיבצע מחזור דחיסה-פתיחה ולהרגיש נדנוד.
לטעמי, זאת בדיקה פיקטיבית.
קפיצה שלנו על פינת רכב שטח לא מדמה כמעט כלום בהשוואה למה שהמתלה חווה בנסיעה, כביש או שטח.

בפרייבט זה דווקא כן עובד.

בדיקה הרבה יותר פשוטה ולדעתי יעילה פי כמה:
הנסיעה על פסי-האטה (אלו הנורמלים, לא הדקים), הרכב מרגיש שהוא מתרסק או קצת מטלטל?
אחרי הבאמפ, הרכב ממשיך בתנועת אף ואחוריים קדימה ואחורה?

זרקו
20-04-14, 15:00
לא מתייחס כרגע לשאלת הבולמים.
הטרנו נעול?
זה מסלול ראשון מסוג עבירות כזה שאתה חווה?
אם כן ולכן לקחת מדריך- אחלה. מי זה המדריך?

סתם ליידע כללי- הוא סימן לך לתת בגז?
לא תמיד הקפיצה האחת היא זו שתגזור לך את הצירייה (לא ממש יכולת לראות אם אחרי הקפיצה היה סלע שעצר את תנועת הגלגל או לא), זה יכולה להיות צבירה של קפיצות.

opl
20-04-14, 15:02
מסכים לחלוטין לגבי בדיקת הנדנוד ולגבי בדיקת פס ההאטה. אצלי זה ברור מאוד שהבולמים האחוריים מתים על בדיקת הפס. לגבי הקדמיים זה לא וודאי. אני יודע שהם מקוריים, אני מנחש שהם גמורים אבל בפס ההאטה הם בסדר גמור. בולם ברכב ישן שקנית לא מזמן יתכן והנזילה מזמן נגמרה ולמעשה הבולם ריק. הבדיקה והכי טובה שאני מכיר - פירוק הבולם, אם אתה מצליח בכוח היד ללחוץ אותו פנימה = בולם גמור

ד ו ר ו ן
20-04-14, 16:00
הבדיקה והכי טובה שאני מכיר - פירוק הבולם, אם אתה מצליח בכוח היד ללחוץ אותו פנימה = בולם גמור
זה נכון רק לבולמי גז בלחץ גבוה.
בולמי שמן, או לחץ נמוך ניתנים לדחיסה ביד בלי בעיה.

opl
20-04-14, 16:37
מוזר...אני החלפתי אצלי (ולא רק) לאחרונה בולמי שמן. הישן נסגר ללא מאמץ והחדש גם דרש המון מאמץ וגם נפתח חזרה לאט לאט.

teperedi
20-04-14, 16:58
אז ככה:
הרכב לא נעול, עשיתי סכיני דימונה, משלט 21 ועוד אבל ניראה לי שעשוש ברמה אחת מעליהם וכן..היו הרבה קפיצות לפני הקפיצה הסופית (דורון - אעלה עוד מעט קישור ליוטיוב על מנת לשמוע את דעתך גם..) ויתכן שבגלל הקפיצות האלו הנהיגה נראית אגרסיבית (בד"כ אני לא עולה באגרסיביות אבל הפעם יש מצב שהדוושה נילחצה אחרי כל קפיצה לא בכוונה..).
לי מרגיש שהבולמים די חלשים (גם אחרי באמפרים וגם תוך כדי הטיולים יש נידנודים וקפיצות קטנות רבות - פשוט מחוסר ניסיון היינו בטוחים שככה זה בג'יפ).
עכשיו במידה וכן מחליפים: יש עדיפות לחברה מסוימת מבלי לקרוע את הכיס? כדאי באותה ההזדמנות להחליף גם את הקפיצים (בכל זאת הרכב כבר מפורק..)???

תודה לכולם על התשובות,
אדי

teperedi
20-04-14, 17:47
היי דורון..
הנה קישור ליוטיוב: https://www.youtube.com/watch?v=_D22Yn0mbpM&feature=youtu.be
אשמח לשמוע את דעתך.

תודה והמשך חג שמח,
אדי

foxy
20-04-14, 21:11
ערב טוב ראיתי את הסירטון בהחלט נהיגה אגרסיבית היא הגורם לשבירה בטיפוס מסוג כזה צריך לנהוג בעדינות ואם לא ניגרמים נזקים לגבי הבולמים אם אתה מרגיש שהגיפ מתנדנד בבלימה או בהאצה או שאחרי עליה על באמפס יש המשך של נידנוד אז סביר להניח שעבר זמנם של הבולמים

ד ו ר ו ן
20-04-14, 21:39
כמו קודמי,
גם לי נראה שהשבירה לא קשורה לבולמים, אלא לנהיגה.
תבדוק את הבולמים בנפרד, אני מציע את מבחן הבאמפים.
ונסיעה על הבאמפים במהירות הרגילה שאתה נוסע.

teperedi
20-04-14, 22:18
תודה לכל המגיבים.. בהחלט לא הייתי מודע לנהיגה שהייתה אגרסיבית במיוחד אבל כניראה לא הייתי מספיק אובייקטיבי..
אכן אבדוק את נושא הבולמים יותר לעומק (מסתבר שההחלפה לא זולה במיוחד אבל אם לא תהיה ביריה יוחלפו..).

אז שוב תודה לכולם - ואם למישהו יש הצעה לסוג מסוים של בולמים וקפיצים לטראנו אשמח לשמוע.
חג שמח,
אדי

levitsik
21-04-14, 13:15
שלום
מניסיוני האישי החלפת בולמים לא אמורה להיות כזו יקרה אתה יכול להחליף לבוחנים מסוג מונרו אדוונצ׳ר שמבחינת המחיר הם זולים סט יכול להגיע למקסימום 1400 ש״ח לסט שלם ,ולפי דעתי עושים את העבודה כמו שצריך אל תתפשר על אף דגם אחר במידה ותחליט לשים מונרו רק האדוונצר ועם ההגבה תמדוד את הבולם שהוא אכן מוגבה
מקווה שעזרתי

teperedi
21-04-14, 22:12
שלום
מניסיוני האישי החלפת בולמים לא אמורה להיות כזו יקרה אתה יכול להחליף לבוחנים מסוג מונרו אדוונצ׳ר שמבחינת המחיר הם זולים סט יכול להגיע למקסימום 1400 ש״ח לסט שלם ,ולפי דעתי עושים את העבודה כמו שצריך אל תתפשר על אף דגם אחר במידה ותחליט לשים מונרו רק האדוונצר ועם ההגבה תמדוד את הבולם שהוא אכן מוגבה
מקווה שעזרתי

אתה בטוח במחיר?? 1400??? כי קוני זה בסביבות 4000+ ו Bilstein דומה...
אם יש לך מקור למונרו במחיר שרשמת תוכל לשתף??

תודה,
אדי

ד ו ר ו ן
21-04-14, 22:18
יש הבדל במחיר ויש גם הבדל בתמורה.

teperedi
21-04-14, 23:37
אני מבין שיש הבדל בתמורה... אבל אם הבדל הוא כפול במחיר זה באמת ההבדל גם בתמורה??
זה לא תלוי איזה סוג של רמת קושי בשטח? למשל אם רוב הטיולים שלי עד רמת קושי ביינונית מונרו לא יספקו את הסחורה??
זו בדיוק אחת השאלות שלי --- המלצות על סוגי בולמים בתלות לסוג השטח...

ד ו ר ו ן
21-04-14, 23:50
זה לא רק בשטח, זה גם בכביש.
קוני למשל, אתה יכול לכוונן בין כמה רמות שיכוך- מונרו לא.

בנסיעת שטח, במסלול לא בהכרח קשה אבל כזה שמעביד את הבולמים, האיכותיים ימשיכו לתת שיכוך זהה~ לאורך כל היום, פחות איכותיים לא.
לרוב, הם גם יחזיקו פחות זמן/ק"מ ביחס לאיכותיים יותר.

דווקא בנסיעה מאד איטית, ההבדל פחות משמעותי.

tallevi
22-04-14, 00:38
מי שאמר/אמרו לך שהבעיה בבולמים, כנראה מבין ברכב הזה ובכלל, כמו שאני מבין בטילים באליסטים ארוכי טווח...

ככה בדיוק מתנהג הטראנו אין לך שום בעיה עם הבולמים!

יש לך בעיות אחרות, כמו נהיגת שטח לא נכונה, נסיעה ברמות קושי שמעבר ליכולות הרכב (סטנדרטי), חוסר ניסיון בנהיגת שטח וכדומה

טפל בהן קודם, עזוב את הבולמים.

טל.

teperedi
22-04-14, 10:38
תודה דורון וטל..
זה שהג'יפ מתנדנד תוך כדי נסיעה אחרי כל בור קטן לא מצביע על בולמים שחוקים? ויש לי חבר'ה עם טראנו שעשו את המעלה לפני כחצי שנה.. יש מצב שזה היה אחרי גשם -- אבל עדיין עלו שם כשישה רכבים.. לגבי ניסיון בשטח ונהיגה נכונה -- אם לא אנסה לא אדע, נכון? מה שאומר שאחרי שראיתי את הסירטון הבנתי שהשתוללתי עם הגז (אפילו שאלה שעלו לפני נתנו יותר גז אבל אלה היו טרופרים 3.5 וטויוטות נעולות...).
ז"א שהקפיצות הן בגלל נסיעה לא נכונה ולא בגלל הבולמים הלכו??

אדי

ד ו ר ו ן
22-04-14, 18:17
תודה דורון וטל..
זה שהג'יפ מתנדנד תוך כדי נסיעה אחרי כל בור קטן לא מצביע על בולמים שחוקים?

אדי
זה בדיוק הסימן לבולמים גמורים.

teperedi
22-04-14, 18:30
זה בדיוק הסימן לבולמים גמורים.
כן.. זה מה שחשבתי..

shahav
22-04-14, 19:48
גם אני שברתי ציריה בטרנו, זה קורה בגלל חוסר נסיון. אל תתן לגלגל מסוחרר בטרוף לקבל פתאום אחיזה. פתרון נוסף זה נעילה אוטו אחורית או קדמית, זה ימנע סיחרור גלגלים. נכון, נעילה זה גם טוב לעבירות

amirk
22-04-14, 22:08
העשוש גבה את המעשר שלו בחג. בחצי שעה שהינו שם ראינו שני רכבים ממשיכים בגרירה. אחד היה לנדקרוזר 100 שנגרר על ידי דיסקו 2 ( יכול להיות שלא ראיתי טוב).

Sent from my Nexus 4

SharonEden
22-04-14, 22:25
אתה בטוח במחיר?? 1400??? כי קוני זה בסביבות 4000+ ו Bilstein דומה...
אם יש לך מקור למונרו במחיר שרשמת תוכל לשתף??

תודה,
אדי
4000 לקוני נשמע קצת יקר. אתה בטוח שזה לא כולל קפיצים אחוריים?

teperedi
22-04-14, 22:33
4000 לקוני נשמע קצת יקר. אתה בטוח שזה לא כולל קפיצים אחוריים?
4200 כולל את הקפיצים האחוריים - לא כולל עבודה.
ו 1400... יודע מאיפה? כי אם ההפרש לא יהיה גדול אולי שווה להתאמץ קצת בשביל הקוני או Bilstein..

פלג_
22-04-14, 23:35
היי

לא יודע כמה זה עולה עבור טרנו אבל ממש לפני שבוע החלפתי 4 בולמים למונרו אדוונצ'ר עבור לנד קרוזר במחיר של 1400-1500 ₪ (ללא התקנה) עבור הרכב של אבא שלי.
הרכב שנת 2005 עם בולמים מקוריים, תמיד הרגשתי איזה שהיא התרסקות אחרי כל פס האטה וצניחה של הגחון בבלימה.
אך בפעם האחרונה והראשונה שיצאתי איתו לשטח זה היה בילתי נסבל, הרכב מתנדנד בלי סוף וכל מדרגה מרגישים את המכה של סגירת המתלה.

הבולמים של מונרו לדעתי עושים את העבודה ומורגש שינוי משמעותי אך אם הרכב היה שלי היתי בוחר בבולם קשה הרבה יותר.
אבא שלי דרך אגב לא מרגיש הבדל, מבחינתו הרכב נוסע בדיוק אותו דבר:rolleyes:

teperedi
23-04-14, 09:31
תודה לכל העונים.
לפי מה שהבנתי באמת עדיף ללכת על בולמים ברמה אחת מעל מונרו..
השאלה מה ההבדל למשל בין
הקוני ל Bilstein?? או יש עוד חברות טובות אחרות??
בקיצור, המלצות מתוך ניסיון אישי/של חברים יתקבלו בברכה!!

תודה,
אדי

ד ו ר ו ן
23-04-14, 16:48
קוני/אולדמן/בילשטיין בדגמים המקבילים זה עניין של הבדלי בכיול, ומבנה.
כולם טובים מהמונרו.
אתה קוני אתה יכול לכייל לבד, בילשטיין, בדגמים שניתנים לכיול זה מבוצע במעבדה של אספיר, ואולדמן מייצרים קיטים תפורים לקכב ספציפי.

רמה מעל הנ"ל, -בילשטיין מהרמות הגבוהות ופוקס, שכנראה הרבה מעבר למה שאתה צריך.

teperedi
23-04-14, 17:28
תודה דורון..
טכן הלכתי על קוני עם קפיצי קינג..

אדי

-->