PDA

צפייה בגרסה מלאה : שעון חום דיפנדר

shaiafek
14-07-05, 11:30
לפני שבוע אני ביציאה מגב זרחן לכיוון מפעלי אורון. מבט קצר ושגרתי בשעון החום - ומייד התקף לב: המחוג עבר מזמן את האדום ונדבק לימין.

מכבה מנוע ופותח מכסה והכל נראה תקין - המנוע לא חם, יש מיים, אני שמח.

בודק חיבורי מינוס למקרה שהמד לא מקבל את המינוס הראוי לו - הכל תקין. מבין שהשעון ז"ל.

למחרת הולך ל"סטופר" בבאר שבע וקונה שעון חום של vdo שיודע להראות מעלות במספרים בשלושמאות וקצת ש"ח. המוכר נותן לי שני יוניטים ואומר "אחד מהם צריך להתאים - תראה רק שהמנוע מתייצב על שמונים ומשהו מעלות.

אני מתקין.. השעון מתאים פיקס ונראה יפה, אבל עם היוניט הראשון החום בקושי מגיע לשישים מעלות. היוניט השני מתאים יותר והחום מתייצב על כמעט תשעים.

השעון החדש מראה יותר תנודתיות בחום המנוע. והשאלה היא: איך יכול להיות שעם אוטו עמוס ביום חם בעליות מתמשכות בים המלח ובערבה השעון מתייצב על פחות מתשעים, בעוד שעם אוטו ריק בלילה קריר בכביש החוף השעון מתייצב על כמעט מאה???

מי חכם ויודע??

asafk
16-07-05, 19:08
בכביש החוף אתה נוסע יותר מהר (אני מקווה), ולכן מייצר יותר חום. נכון, הלילה הקר אמור לשנות את זה, אבל כיוון שמצמד המניפה (פאן קלאץ') מחליק מעט עם עליית המהירות, זה אולי מתאזן בחזרה.
בכל מקרה- לא סתם השעון המקורי (לא רק בלנדרובר, בכל כלי הרכב) לא מאד מדויק. זה בשביל שלא יהיו לך שאלות מיותרות.

ועוד דבר למי שעדיין לא החליף שעון חום- אם השעון עולה באופן חריג, סגור סוויץ, המתן מספר שניות (המחוג יורד מתחת לחצי, לכיוון המינימום) ופתח מחדש (רצוי לעשות את זה עם דוושת קלאץ' לחוצה, או גיר בניוטרל :wink: , או "סתם בעצירה בצד הדרך), אם המחוג חזר להראות טמפ' גבוהה מדי- יש בעיה אמיתית של טמפ'. אם הוא חזר לערך נורמלי- יכול מאוד להיות שהבעיה היא רק ב(-).
(ושוב- זה נכון לא רק ללנדרוברים, אלא לכל רכב)

אסף.

landrover
19-07-05, 17:59
התקנתי אצלי מד טמפרטורה דיגיטלי שקניתי בEBAY

עלה 30 $

ומודד מ 50- ועד 1300 מעלות (בתקווה שאני לא אגיע לטמפרטורות האלה :wink: )

מכיוון שהוא לא מחובר במיקום המקורי , אצלי הטמפ' הנורמלית היא בערך 50 ,
כאשר בעליות , על הילוך רביעי , הוא יכול להגיע גם ל80 מעלות

כל עוד שיודעים מה הגבולות , אפשר לדעת מה המצב האמיתי של המנוע ...

אמיר.

שוקי3
20-07-05, 08:40
אצלי יש את אותה התופעה כך שכנראה זה נורמלי.
יש לי מד חום מקורי שמראה בנסיעה רגילה על האמצע,עם אורות דולקים על ה 3/4 ואם מוסיפים מזגן הוא נושק לאדום.
וזה אחרי שחשמלאי "סידר לו את המינוס".

חיברתי מד חום דיגיטלי עם תרמוקפל לבלוק הוא עומד על 82 מעלות בנסיעה רגילה ועולה עד 88 במאמץ.
שיא הטמפרטורה אצלי הוא בנסיעה בכביש שש או בעמידה מוחלטת עם מזגן פועל.
הפרש של 30 מעלות אצלי ב TDI 200 הוא בהחלט לא נורמאלי.

יש מישהו שיכול להסביר לי מה יקרה אם אני מבטל את הפן קלאץ לגמרי (חיבור קשיח)?

רפי לין
20-07-05, 14:32
התופעה של מד חום מנוע העולה כלפי החום כשמפעילים יותר צרכני חשמל נובעת מחוסר הארקה טובה אל מרכב (גוף) הרכב עצמו. יש להרכיסב כבל הארקה, נוסף, ישיר מהמצבר אל נקודת הארקה טובה במרכב ו/או לנקות ולסדר את אוזן כבל ההארקה אל גוף המרכב ואת נקודת החיבור עצמה. הדלקת צרכני חשמל נוספים אינה צריכה להשפיע על מד חום המנוע.
בברכה - רפי לין :)

landrover
20-07-05, 14:33
מעניין , כי אצלי , התקנתי גם את התרמוקפל על ראש המנוע ,

והטמפ' נעה בין 50 מעלות בנסיעה רגילה 70 קמש ,
ויכול להגיע עד ל75-80 בעלייה בפרוייד על רביעי , אם עוצרים מייד אחרי זה ברמזור ... :wink:

המד טמפ' המקורי , כמעט תמיד נישאר בדיוק על האמצע ,
ולכן התקנתי את החדש...

אמיר.

asafk
21-07-05, 20:19
שוב- למה החום עולה כשנוסעים בכביש מהיר..
א. כי מהירות הסיבוב של משאבת המים ושל המניפה תלויות במהירות המנוע. בכביש מהיר- מהירות המנוע קטנה.
ב. בכביש מהיר, יש הרבה התנגדות- הרכב צריך לספק הרבה הספק להתגבר עליה- ייצור הספק מוביל לייצור חום.
ג. בכביש מהיר, המצמד מניפה מתחיל להחליק קצת (אם מישהו יוכל להעלות גרף החלקה של מצמד מניפה כתלת בטמפ' ובהפרש מהירויות האוויר, אני אשמח).

זה לא שהמנוע יתחמם בכביש מהיר, אבל התופעה של עלייה קלה בטמפ' נוזל הקירור בנסיעה רצופה במהירות גבוהה- ידועה.

אסף.

רפי לין
22-07-05, 07:40
אם התחממות זאת גבוהה מדי אז יש לבדוק את הרדיאטור וזאת כי במהירות גבוהה מש' המיים
המסתובבת מהר מעבירה הרבה מיים חמים מהמנוע אל הרדיאטור הסתום והוא אינו יכול להעביר דרכו (לצורכי הקרור) את כל כמות המיים הזאת.
רוב הסכויים שנקוי הרדיאטור יפתור בעיה כזאת.
בברכה - רפי לין :)

-->