PDA

צפייה בגרסה מלאה : לחץ אויר בשטח להוריד או להשאיר רגיל?

amimiller
19-06-14, 12:17
בדרך כלל אני מוריד אויר בשטח ל-20PSI. השבוע הייתי אצל צמיגי זוארץ בת"א. כדי להחליף צמיג שחטף פנס רציני עקב נסיעה עם אויר נמוך.
יוסי בעל המקום טוען שצמיג עם חתך שטח מלא לא צריך להוציא אויר. כמובן שמדובר רק בשטח טקטי.
מצד אחד שמוצאים אויר הנסיעה הרבה יותר חלקה ונעימה וגם האחיזה יותר טובה.
אבל להוצאת אויר יש מחיר, צמיגים חוטפים חתכים.
מה דעתכם?

חנן-ג'יפולוג
19-06-14, 12:37
יתכן שיוסי צודק במובן הצר של שמירת הצמיג (וגם בזה אני מטיל ספק, כי הלחץ הנקודתי על פני כל נקודה בסוליה יורד עם הורדת לחץ האוויר), אבל במכלול השיקולים של שלמות הרכב, הגב שלך והעבירות בשטח, זו טעות, לדעתי.

אגב, 20 PSI זה לא נמוך אלא גבוה מאוד, לטעמי. אני נוהג לנסוע עם כ11 PSI, אז אם כבר ללמוד ממקרה ספציפי, אז המקרה שלך דווקא מוכיח שלחץ אוויר גבוה פוגע בצמיג.

erezr59
19-06-14, 12:46
מאיזה psi התחלתי אתם מורידים אויר?

amimiller
19-06-14, 13:02
30-PSI

נמרוד
19-06-14, 13:02
כדאי לקרוא את המדריכים בנושא צמיגים ולחץ אויר כאן באתר (http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3343-%D7%A6%D7%9E%D7%99%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%97%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%A7%D7% 99%D7%9D).

shlomomos1
19-06-14, 13:49
אני לא מוריד אויר. - "יוסי" צודק.

נוסע בכביש עם 35 PSI, וככה יורד לשטח (שבילים, טרשים, מעלות ומורדות). כך נסעתי עם G90 ועכשיו על (BFG-MT (235-85/16
מעולם לא היה לי פנצר או צביטה בדופן בשטח.

הורדת לחץ אוויר כדי לפתור בעיית נוחות ושיפור עבירות אכן עוזר אבל הוא מוטעה. הורדת האוויר מקטינה את קוטר הגלגל ומרווח הגחון, ומשלמים מחיר נוסף ע"י הקטנת אורך החיים של הצמיג והגדלת הסיכוי לנזק. (כמו הפתרון של פירוק טרמוסטט כדי למנוע התחממות....)

את נושא שמירת בריאות הגב ונוחות הנסיעה פתרתי ע"י קפיצים ובולמים.
את נושא האחיזה פתרתי עם נעילה.

(רק בדיונות מוריד לחץ ל - 8-10 PSI - מחוסר ברירה.)

שגיא S
19-06-14, 14:26
אני גם תמיד מוריד מאיזור ה30 בכביש, לאיזור ה15 בשטח ולפעמים אפילו 11-12

מוני אורבך
19-06-14, 15:03
זה הכול ענין של צורך.
כאשר היה לי דיפנדר מעולם לא הורדתי אוויר, פשוט לא היה צורך.
מתלי קפיץ נוחים מונעים את הצורך, הרכב גם כך נוח מאוד.
כאשר היה לי סופה זה היה סיפור אחר לגמרי.
לסופה היו מתלי עלים מקורים קשוחים כמו קיר.
עם גלגלי 33 הורדתי ל 20 ולפעמים אפילו 15, ופתאום הסופה הפכה לדיפנדר.
עם ההיליקס המצב היה אפילו יותר גרוע, ועד שלא הורדתי ל 15 והרבה ציוד קפצתי כמו משוגע.
הכל ענין של צורך.
מבחינת המנעות מתקרים ושאר מרעין בשין, עדיף לא להוריד אוויר.
פחות סיכוי לצביטות ומכות בגנט.
אבל עם קצת נסיון וזהירות, וגם זה בטל בששים.

אשר לעבירות, ללא צל של ספק הורדת אוויר עוזרת מאוד.
במיוחד בשטח טכני וחולות.
בוץ, זה מאוד תלוי (בסוג הבוץ)

דרור ברלי
19-06-14, 15:25

נעילה לא "פותרת" את עניין האחיזה אלא את חלוקת הכוח בין הגלגלים ומעבירה מומנט לגלגל שאוחז. אבל בסופו של דבר מי שאוחז בקרקע ומאפשר לך להתקדם זה רק הצמיג.
לא במקרה אחד ולא שניים, בטיולים היותר קשים, רכב כפול נעילות שלא הפחית לחץ אוויר, התקשה לעלות ונזקק לכננת - מול כלים לא נעולים כלל שעלו יפה אחרי שהפחיתו לחץ אוויר.

הפחתת לחץ אוויר מוסיפה לג'יפ עוד ארבעה "קפיצים" - הצמיגים נמוכי הלחץ עצמם, שהופכים לסוג של כריות אוויר, ומקלים על חיי כל המכלולים שלא נתמכי מתלה - מיסבים, נאבות, ציריות חלקי מערכת היגוי וכו'. כך שלא מדובר רק בנוחות הנסיעה שלך, אלא באורך חיי מכלולים, חלקם בטיחותיים וכולם יקרים יותר לתיקון/החלפה מאשר החלפת צמיג.
וזה גם בהקשר של דיפנדרים - שהם כל כך נוחים עד ש"אין צורך" להוריד אוויר. ואז מפרפרים מחוסר אחיזה, ואז פתאום שוברים ציריה....

לחץ אוויר מלא טוב כמעט אך ורק בכביש. בכמעט כל מצב של נסיעה בשטח, מומלץ להפחית לחץ.

יואב פולס
19-06-14, 15:31
בהמשך למה שברלי רשם,
קח כדורסל - מלא אותו אוויר - הוא קופצני 'אחושילינג'.
תוריד ממנו אוויר - הוא הרבה פחות קופצני.
דוגמא קטנה למה עובר על המכלולים של הרכב שלך כשאתה עם אוויר מלא.
כעת נכניס את עניין הנוחות והעבירות - וכמעט שאין בכלל שאלה.

shyy
19-06-14, 15:46
אני תמיד מוריד אוויר , כמה להוריד תלוי בסוג הצמיג.
אני כיום עם טויו MT שהוא צמיג מאוד קשה. בכביש נוסע עם 35PSI , שאני נכנס לשטח אני מוריד ל 15PSI ואם זה שטח טכני או מעלות אז אני מוריד ל 10-8PSI .
בסט הקודם הצמיג היה דאנלופ MT שהיה מאוד רך ולכן נסעתי עם לחצים אחרים . בכבישPSI 35 , שטח או שבלים 20PSI ושטח טכני PSI 15 הספיקו לו
שני הסטים במידה 265/75/16

ד ו ר ו ן
19-06-14, 22:10

נוסע בכביש עם 35 PSI, וככה יורד לשטח (שבילים, טרשים, מעלות ומורדות). כך נסעתי עם G90 ועכשיו על (BFG-MT (235-85/16.)
שניהם צמיגים צרים יחסית שלא מאפשרים להוריד אויר בכמות משמעותית בלי סיכון קילוף, אז מראש זו לא דוגמא כ"כ מתאימה.

עם צמיגי שטח נורמליים, לא חוויתי פנצ'ר בדופן מעל 10 שנים, עם להוריד אויר, ועם שטח טכני וסלעי.

הורדת לחץ אוויר כדי לפתור בעיית נוחות ושיפור עבירות אכן עוזר אבל הוא מוטעה. .
אל תתבלבל, הנוחות היא גם למכלולים של הרכב, לא רק לגב שלך, וכאן אתה טועה למדי בפרשנות של יתרון הורדת האוויר.

הורדת האוויר מקטינה את קוטר הגלגל ומרווח הגחון, ומשלמים מחיר נוסף ע"י הקטנת אורך החיים של הצמיג והגדלת הסיכוי לנזק. .
אז למה יש יצרני רכב שמתקינים מע' להורדת אויר מובנית ברכב לשטחים קשים?
מע' עם כיול מוקדם למצב סלע/חול שבשניהם המחשב מוריד אויר כדי להעלות את רמת העבירות של הרכב ולהפחית עומסים.

לצמיג מנופח יש משמעותית פחות שטח מגע עם הקרקע, ומידה פחותה משמעותית של יכולת העברת הכוח לקרקע כדי ליצור התקדמות.
שטח זה לא כביש, ואי-הרגולריות של המשטח מחייבת מהצמיג יכולת להתגמש ולהתאים את הסוליה לפני השטח.
צמיג מנופח לא יודע לעשות את זה, והתוצאה היא דווקא הפוכה ממה שאתה חושב, זה גורם ליותר בלאי, כי יש יותר איבודי אחיזה והחלקה של הצמיג, במקומות בהם צמיג מופחת לחץ וגמיש היה מאפשר התקדמות ללא החלקה.

eyal1979
20-06-14, 00:46
http://youtu.be/qRMucnHURjI

amit1
20-06-14, 01:04

נוסע בכביש עם 35 PSI, וככה יורד לשטח (שבילים, טרשים, מעלות ומורדות). כך נסעתי עם G90 ועכשיו על (BFG-MT (235-85/16

הורדת לחץ אוויר כדי לפתור בעיית נוחות ושיפור עבירות אכן עוזר אבל הוא מוטעה. הורדת האוויר מקטינה את קוטר הגלגל ומרווח הגחון, ומשלמים מחיר נוסף ע"י הקטנת אורך החיים של הצמיג והגדלת הסיכוי לנזק. (כמו הפתרון של פירוק טרמוסטט כדי למנוע התחממות....)

את נושא שמירת בריאות הגב ונוחות הנסיעה פתרתי ע"י קפיצים ובולמים.

(רק בדיונות מוריד לחץ ל - 8-10 PSI - מחוסר ברירה.)
עם מתלים של LR ניתן ליסוע בשטח בנוחות גם ללא הורדת לחץ...

ד ו ר ו ן
20-06-14, 01:18
אחת מנסיעות השטח הגרועות מבחינת כאבי גב שאני זוכר היתה עם דיפנדר בלחץ אויר מלא, בלי משקל, ביום שלם בשטח.

eyal1979
20-06-14, 01:45
http://youtu.be/qRMucnHURjI

יואב קווה
20-06-14, 08:18
מהניסיון שלי, בצמיגים שמיועדים בעיקר לנסיעת כביש (HT וכו') מומלץ להוריד כ-20% מלחץ הניפוח. יש למדוד את הלחץ בכניסה לשטח ולהוריד מהנתון הזה (היות שצמיגים מתחממים בנסיעת כביש ולחץ הניפוח עולה). הורדת האוויר מקטינה את הסיכון לפנצ'ר, משפרת את האחיזה ואת הנוחות. בצמיגים קרביים יותר (AT ובוודאי MT) אפשר וכדאי להוריד יותר.

shahav
20-06-14, 09:17
מי שלא מוריד אוויר לא מבין בעבירות ונחות נסיעה. אצלי היה גם קורות סדוקים, בין היתר בגלל שנסעתי הרבה בשטח בלחץ גבוהה מידיי.

פאנצר זה לא סוף העולם. יש ערכת נחשים ואקדח פיטריות. טיול רק משתפר עם פאנצר, קצת אדרנלין, קפה...ובנוסף לעתים ממש נדירות צמיג נהרס לחלוטין ככה שתמיד כדאי להוריד אוויר.

רבין.

דרור ברלי
20-06-14, 10:51

האווילות הזו, תסלח לי על הביטוי, מזכירה לי את ימי הדיונות לפני 20 שנה, כשכל מיני חכמולוגים עם מנועים מתוגברים, היו משוויצים שהג'יפ שלהם יכול לעלות סכיני חול בהנעה אחורית בלבד.

אז יש לך מתלים טובים שזה נוח ונפלא, ואז נדמה לך שלא צריך להוציא אוויר.
אבל מה עם המכלולים שאינם נתמכי מתלה? נאבות?, מיסבים?, ציריות? תפוחי היגוי? כל אלה לא נהנים מהשיכוך המשובח של המתלים שלך.

ואחר כך כולם חושבים של"ר זה חרא של אוטו כי הוא מתפרק... כנראה שאלה הנהגים.

יקיר גרין
20-06-14, 19:32
אני עם דורון!
בוויטארה הייתי מוריד אוויר אפילו שלא היתה בעיה של נוחות.
בהיילקס אין בכלל שאלה. לא יורד מהכביש בלי להוריד ל 15.
באופן לא ברור, 6 שנים עם אותם 4 צמיגי מקסיס ביג-הורן, מעולם לא היה לי פאנצר.

עדיאל
20-06-14, 19:53
מוריד ל 4-5 PSI בסלעים והכול טוב
שבילים ל 8-9 ככה ... ובחיים לא פרקתי ולא קרעתי צמיג

JustDoB
20-06-14, 20:04
4-5 נשמע מוגזם אבל סחתיין.
אני על 16-18

Sent from my XJ

עדיאל
20-06-14, 20:14
רכב קל מאוד על צמיג גדול מאוד חייב
רק אז הצמיג מתחיל לקבל בטן

cgp
21-06-14, 18:13
מי שלא מוריד אוויר כנראה לא עושה שטח עם עבירות נקודה!
כמו שדרור אמר אחיזה בצמיגים לא קשורה לנעילות, ברגע שמורידים אוויר הצמיד מתרחב וזה תורם לאחיזה
שוב כל זה בגבול מסויים של רוחב יחסית לרכב.
כל שטח אני מוריד אוויר, כמו שאמרו נוחות שלי של הרכב
היום חזרתי מהנג בחורשן לחץ 18 עליה על הטורים ללא פרפורים בניסיון ראשון ולמעלה.(נותן את הדוג' בקטע של המחשה לבינוני פלוס)
עם אוויר מלא כמו שטענו פה 35 PSI בדרדרת ,מדרגות ושיפוע מתון, נראה לי מתכון להתהפחות רצינית.
שילוב קטלני

גיל אסרף
22-06-14, 07:42
מוריד ל12 בחולות, ל18-15 בשטח טכני וסלעי.
30 בכביש.
קורנדו עם צמיגי 31 קומו שטח מלא .

בלי להוריד אוויר זה לעשות נזק לרכב, ולא משנה איזה רכב זה.

החל מטיגון הגיר בחולות ועד שיחרור ברגים במשולשים.

-->