PDA

צפייה בגרסה מלאה : התקנת קיט teralow לדנה 300

מוני אורבך
25-06-14, 20:19
לכבוד יום ההולדת הגיע לי מתנה מאמריקה הרחוקה, קיט הפחתת יחסים teralow לדנה 300
הקיט משנה את יחסי ההעברה בטרנספר מ 1:2.6 ל 1:4 ב LOW.
טרנספר כפול היה נותן לי יחס העברה הרבה יותר נמוך (1:90 יחס כללי)
אבל לי יש CJ7 קצר שממש לא מסתדר טוב עם טרנספר כפול, ולכן החלטתי ללכת על הקיט הזה.
אומנם אני אקבל יחס העברה סופי של 1:50 אבל גם זה לא רע כל כך (המקורי 1:30)
88732

הקיט הגיע באופן חוקי לגמרי, דרך המכס באמצעות תוכנית Global Shipping Program
עכשיו נשאר רק להתקין (-:

משהו התקין פעם קיט כזה ויש לו תובנות בנושא (כלים מיוחדים וכו..)
כמו כן מחפש דנה 300 במחיר טוב שאוכל להתעלל בה ולהרכיב את הקיט עליה.
אז אם יש למשהו מיותר במחסן, זה הזמן למכור

GodsFather
26-06-14, 09:35
מוני, תוכל לצלם השוואת איטיות בוידאו של "לפני" ו"אחרי" ?

מדריך התקנה זה משהו טריוויאלי שתכתוב :)

בהצלחה

מוני אורבך
26-06-14, 11:28
מהשתיקה אני מבין שלאף אחד אין מידע בנושא..
נו טוף, כנראה ששוב אני צריך לפרוץ את הדרך ולשכב על הגדר בשביל כולם.

לפחות משהו יש לו דנה 300 בשבילי ??

tooshey
26-06-14, 11:37
מהתמונה אני מבין שאין מיסבים בקיט.
ממליץ להחליף את כל המיסבים ואז הטרנספר יהיה ממש כמו חדש.

אני בודק אם יש לי איזה טרנספר מונח בחצר.
בברכה,טושי

IlanG
26-06-14, 12:53
מוני , אני מוכן לפרק לך את שלי מהסיקס , רגע אני מוכן לנסוע אליך לחיפה ולפרק אצלך את התיבה מהסיקס שלי בתנאי אחד ...... שאת המשופץ ( כמובן עם הקיט ) תרכיב אצלי [emoji12].
לפני שבוע פספסתי הדרכת הרכבה של קיט כזה שנעשתה בסדנא פה באיזור אם תרצה אני העביר לך את הטלפון של המקום , תוכל להתייעץ איתו .

Real Jeep don't die - they get rebuilt

moriseven
26-06-14, 12:57
לכבוד יום ההולדת הגיע לי מתנה מאמריקה הרחוקה, קיט הפחתת יחסים teralow לדנה 300
הקיט משנה את יחסי ההעברה בטרנספר מ 1:2.6 ל 1:4 ב LOW.
טרנספר כפול היה נותן לי יחס העברה הרבה יותר נמוך (1:90 יחס כללי)
אבל לי יש CJ7 קצר שממש לא מסתדר טוב עם טרנספר כפול, ולכן החלטתי ללכת על הקיט הזה.
אומנם אני אקבל יחס העברה סופי של 1:50 אבל גם זה לא רע כל כך (המקורי 1:30)
88732

הקיט הגיע באופן חוקי לגמרי, דרך המכס באמצעות תוכנית Global Shipping Program
עכשיו נשאר רק להתקין (-:

משהו התקין פעם קיט כזה ויש לו תובנות בנושא (כלים מיוחדים וכו..)
כמו כן מחפש דנה 300 במחיר טוב שאוכל להתעלל בה ולהרכיב את הקיט עליה.
אז אם יש למשהו מיותר במחסן, זה הזמן למכור

אודי מזרחי התקין קיט כזה שהזמנו לחבר עם סיקס

מוני אורבך
26-06-14, 13:28
יש הדרכת הרכבה לקיט ?? נשמע הזוי משהו היות ואף אחד (גם לא וותקי הגיפאים) לא ממש שמע על הקיט.
מצד שני אני בפרפריה הרחוקה בצפון ולא במדינת תל אביב..
אשמח לטלפון.
טושי, תודה על הבדיקה.
באמת חשבתי לקנות ערכת שיפוץ לדנה, אבל היא די יקרה (סביבות ה 800 שח)
הטרנספר שלי במצב מצוין, אין שום צורך בשיפוץ, כמו כן קל להשיג טרנסספר במצב טוב, והוא אפילו עולה בסביבות הממחיר של קיט השיפוץ.
כל המיסבים בדנה הם טובים וחזקים, נדיר (מאוד) שהם נדפקים.
אני לא בטוח, אבל נראה לי שבפירוק אפשר להימנע מהרס המיסבים, כך שיש סיכי טוב למחזר אותם.
במילים אחרות , לא רואה סיבה לזרוק 800 שח על משהו שאני לא ממש צריך, רק כדי לדעת שהדנה שלי היא כחדשה.

IlanG
26-06-14, 13:53
נשלח בפרטי.

נמרוד
26-06-14, 14:47
מוני כולם שמעו על הקיט עוד בימים הראשונים של ג'יפולוג, אבל עבור רובנו זה נשאר שמועה רחוקה מאמריקה... לא הרבה התקינו בפועל בארץ. אבל ממה אתה מפחד? זה פרוק-הרכבה, יש הוראות, אתה יודע אנגלית. קטן עליך. תתחדש! וכשאתה מוכר את הCJ7... וכולנו יודעים שהיום הזה יבוא... הפעם אני מבקש קודם תתקשר אלי ולא לאביגדור, הוא דופק אותך במחיר כל פעם :rolleyes:

נימי
26-06-14, 15:34
שמעו גם שמעו, לצערי פיספסתי רכישת טרנספר עם קיט כזה במחיר ממש טוב לפני 6 שנים בערך

shmil
26-06-14, 15:41
מוני, הדאבלר למכירה?

מוני אורבך
26-06-14, 16:03
שמיל הדאבלר לא למכירה, לפחות אני לא אמכור אותו...
מכרתי את הדאבלר יחד עם הווגוניר (זו הפעם השניה שמכרתי אותו עם רכב שלי)
לא רציתי לפרק אותו כי הווגוניר עבד כל כך טוב איתו שכאב לי הלב לפרק, וחוץ מזה הוא לא התאים ל CJ7 מבחינת אורך.

נמרוד, אתה בן אדם רע !
ה CJ7 לעולם לא יעזוב אותי, לא כל עוד זה תלוי בי.
אני לא מפחד לפרק ולהרכיב, אני פשוט רוצה לדעת לאן אני נכנס.
כמו שמלמדים בטכניון שנה ראשונה, שלב ראשון של הפתרון הוא לימוד הבעיה (ככה אני מלמד בכל אופן)

six 4 life
26-06-14, 16:56
מוני אין שום דבר מיוחד בהתקנת הקיט הזה, ההתקנה לא שונה משיפוץ הטרנספר עצמו כלומר פירוק שלו לחלקים והרכבה מחדש עם החלפת מה שצריך בדרך.
הקיט הזה סה"כ מחליף לך חלקים קיימים בטרנספר ומשנה את היחסים בין הגג"שים. תעבוד עם הספר לגביי פירוק והרכבה והכל יהיה בסדר, אין שימוש בכלים מיוחדים פרט לסבלנות ועבודה מסודרת.

מוני אורבך
26-06-14, 17:25
יש לי שני שאלות שלא נענו במלואם מחיפושים ברשת:
1. האם חיבים להשתמש בפרס או שאפשר להסתפק בפטיש וצינור להתקנת המיסבים?
2. האם אפשר להשתמש במיסבים בשימוש חוזר על הקיט החדש (במידה והם תקינים כמובן)
האם הפירוק לא הורס אותם?

לגבי שאלה 2 אני די בטוח שאפשר לפרק ולהרכיב מבלי להרוס את המיסבים.
לגבי שאלה 1 ממש לא ברור לי, בהוראות השיפוץ משתמשים בפרס, אבל בכמה מקומות ברשת נראה שלא השתמשו בפרס.
על פניו ולפי ההוראות השונות נראה לי שאפשר להסתפק בפטיש. העבודה תהיה יותר קשה אבל אפשרית.
האם כך?

נמרוד
26-06-14, 17:46
מוני תעשה עבודה כמו שצריך. אם לא בשבילך, אז למען הבעלים הבא :rolleyes:

GodsFather
26-06-14, 17:50
מניח שאני לא צריך לספר לך, אבל עבודה עם פרס היא יותר מתונה ונשלטת מאשר מהלומות פטיש על צינור מתכת.

six 4 life
26-06-14, 17:53
אם תחלוץ את המיסבים בצורה טובה אין סיבה שלא תשתמש בהם שוב במידה והם תקינים.
עם פטיש אתה יכול, אבל אתה עדין צריך חולץ. יש לך מאיפה לקחת חולץ מתאים?
אישית מציע לך לחלוץ על פרס עם חולץ מתאים. להרכיב אפשר עם פטיש וצינור למרות שאם כבר הגעת לפרס...

מוני אורבך
26-06-14, 20:26
יש לי כל מני סוגי חולצים, למה בדיוק אתה מתכוון חולץ מיסבים?
נראה שלא תהיה ברירה ואני אצתרך לפתוח ולבדוק בעצמי.
מי יודע אולי זו תהיה ההזדמנות לקנות פרס (:

ונמרוד.. אתה בן אדם ממש ממש רע !

IlanG
26-06-14, 20:49
שמעתי - פרס עוד מעט פורש , שווה לבדוק איתו אולי הוא יבוא לעזור [emoji3]

ד ו ר ו ן
26-06-14, 21:18
לשיטתי,
אם השקעת וקנית קיט איכותי, אסור לחסוך על מיסבים.
תחדש הכל.
אתה מכניס גג״שים חדשים, עם הטולרנס שלהם, שהוא בטוח לא זהה לצירים המקוריים.
המומנטים בתיבה משתנים עם הנמכת יחסי ההעברה, ולמה לקחת סיכון לדפוק משהו?

תחדש הכל, תקבל תיבה בכשירות ״אפס״, לא בערך.

Slowly..

tooshey
26-06-14, 21:37
אני בונה טרנספרים 4.7 להילקס.
קיט 4.7 להילקס מגיע עם מספר מיסבים חדשים מורכבים על הגג"שים החדשים.
בקיט אין התייחסות למיסבים האחרים בטרנספר.
כל הקיטים שהרכבתי עד היום היו על טרנספרים שעשו 300 עד 500 אלף ק"מ.
חלק מהמיסבים היו פסולים וחלקם תקינים, אבל אף אחד לא הרגיש "חדש".
אני לא מאמין שיש מיסב שהוא "כמו חדש" אחרי מאות אלפי קילומטרים.
מצד שני, יתכן שהסבן שלך היה נסיכה כל חייו ,ולמרות שהטרנספר בן שלושים שנה המיסבים עדיין חדשים...
בשביל עוד 300 ש"ח, אני מעדיף להחליף.
האמור מתייחס למיסבים הכדוריים. במיסבי הסיכות לא נתקלתי בבעיות.

בברכה,טושי

riko
26-06-14, 22:22
תתחדש ובהצלחה !
מה המחיר של התענוג אחרי מיסים ובצינורות המקובלים ?
תודה
ריקו

מוני אורבך
26-06-14, 22:25
אם היה מדובר ב 300 שח לא היתי חושב פעמים.
לצערי מדובר ב 1000 שח ויותר (אם כוללים משלוח ומכס).
בסדר, נפתח את הטרנספר ונראה מה המצב, לזהות מיסבים במצב רע אני יודע.

tooshey
27-06-14, 07:56
לא מתעסק עם טרנספרים של דנה, אבל בטויוטה למשל, יש 6 מיסבים כדוריים בטרנספר.
5 מתוכם ניתן לקנות חליפי באיכות טובה (NSK,NTN,NACHI) אצל כל ספק מיסבים בארץ, בפחות מ 800 ש"ח.
השישי הוא KOYO,(חברה בבעלות טויוטה), המיוצר במידה לא סטנדרטית עבור טויוטה ולכן ניתן לרכישה רק בחברה. 500 שח ליחידה...

בברכה,טושי

tzagi
27-06-14, 09:43
ב ה צ ל ח ה
אל תאבד אפילו אחד מה 4000 רולרים

riko
27-06-14, 15:35
מה זה רולרים ?

מוני אורבך
27-06-14, 16:02
רולרים הם גלילים קטנים שמהווים בעצם את המיסב.
גו תודה על הדאגה' יש רק 48 כאלו.
טושי אחרימחקר מעמיק גיליתי שיש 4 מיסבים קונים (2 מהם זהים) ואחד גלילי.
2 מסוג m86649 והטבעות m86610
מיסב 25877 והטבעת 25821
ו 15117 והטבעת 15245

בנוסף יש גם מיסב כדורי jh1612
והרולרים כאלו Q13367. 48
אם יש לך טלפון של חנות מיסבים טובה שמחזיקה כאלו אשמח
עדיפות לאזור הצפון אבל אני אסתדר גם עם המרכז

אגב בחיפושים עליתי על קטלוג של טימקן המכיל מקטים של מסבי רכב
עשרות רכבים, אם זה מענין משהו אני אפרסם אותו

riko
27-06-14, 17:00
אתה יכול לנסות אצל דלתא אלקון במפרץ חיפה . אני עובד איתם הרבה ויש להם הכלללללל!

ד ו ר ו ן
27-06-14, 19:48
אגב בחיפושים עליתי על קטלוג של טימקן המכיל מקטים של מסבי רכב
עשרות רכבים, אם זה מענין משהו אני אפרסם אותו
מעוניין.

Slowly..

מוני אורבך
27-06-14, 22:04
קטלוג טימקן עבור רכבים 1989 ומטה
https://www.dropbox.com/s/qx4plquo3clfwja/BSAC1989andOlder7391.pdf

tooshey
28-06-14, 09:34
אהלן מוני
הורדתי את הקטלוג שצירפת, ובדקתי התאמה ויעילות למיסבים שאני עובד איתם בשוטף, דהיינו טויוטה.
מרבית המספרים הינם מספרים פנימיים של טימקן, או מספר של קיט ללא פירוט תכולה.
בקיצור, לא כ"כ מועיל.

לגבי המיסבים בטרנספר שלך, הרצתי את המספרים ברשת.
אלו מיסבים נפוצים שעולים בין 4 ל 20 דולר באמזון.
מניח שתמצא אותם גם בארץ בקלות ובזול.
אני קונה מספק בת"א ששולח לי. קיבלת המלצה על מקום במפרץ, מניח שתמצא שם.

לגבי המיסבים הקוניים, מה שיטת ההידוק וקביעת העומס המוקדם ?
יתכן ותצטרך לארגן גם שימסים במידות שונות.

בברכה,טושי

ofiredri
28-06-14, 09:57
לא רוצה להשבית לך שמחה אבל אמינות הקיט הזה מוטלת בספק.
החבר עם ה CJ7 שהתקין אצל אודי נסע איתו שנה, אולי שנה וחצי גג, ונאלץ לחזור ליחסים המקוריים. הקיט פשוט נהרס.

חבר אחר התקין קיט כזה בטרנספר NP231 מודרני יותר וגם נאלץ לאחר תקופה דומה להסיר אותו ולשדרג לאטלס.
Teraflex ממליצים לא לעבור 3000 טורים כאשר משולבים ל LOW.

בקיצור, הקיט הזה אולי מבצע את מה שהוא אמור לעשות אבל לזמן מאוד קצוב.
אולי כדאי לך להריץ חיפוש על אמינות הקיט לפני שאתה מתקין אותו. אחרת אתה עלול להתאכזב.
באמת שלא התכוונתי להשבית שמחה, אבל זה המצב.

מוני אורבך
28-06-14, 10:43
מענין מאוד מה שאתה טוען.
דווקא כן עשיתי חיפוש ובדיקה לפני שקניתי.
למעשה הרעיון מתגלגל לי בראש כבר שנים
כל עוד ביה לי את הווגוניר עם טרנספר כפול לא היה טעם לעשות אותו על הגיפ. ברגע שמכרתי זה עלה הילוך.
מכל הבדיקות והחיפושים לא שמעתי על בעיות האמינות שצינת.
להפך אנשים טוענים לאמינות מופתית במשך שנים.
גם לא ראיתי שום המלצה של teralow לא לעבור את ה 3000 סלד. אבל זה מאוד הגיוני, ביחסי העברה כאלו נמוכים אתה חיב לנסוע לאט אחרת תפרק את כל הרכב. אני לרוב לא עובר את ה 3000 סלד גם במצב כמו שהוא היום.
הקיט מאוד וותיק מעל 15 שנה, כך שדעות שליליות כבר היו מקבלות תהודה. מה שכן התקנה לא נכונה עלולה בקלות להביא לכשלים, ואולי זה היה המצב אצל החבר שלך.
אשמח לכל קישור בנושא כשלים של הקיט
אני אגב מתכוון לקנות דנה 300 נוספת ועליה להתקין את הקיט.
בצורה זה תמיד אוכל בעבודה של מספר שעות לחזור אחורה.

ד ו ר ו ן
28-06-14, 11:09
Teraflex ממליצים לא לעבור 3000 טורים כאשר משולבים ל LOW.
זה נכון לכל מצב של קיצור משמעותי ביחסי העברה בטרנספר, לא רק לקיט הזה.
לא יודע ספציפית לגבי 3000סלד, אבל נכון לגבי סלד גבוה (הפוך מרעיון הנמכת יחסי ההעברה), וגם לגבי אי-נסיעה בהילוכים הגבוהים.

Slowly..

דרור ברלי
28-06-14, 11:19
Low כל כך קצר הופך את האוטו לחד מימדי, לא?... מיועד לזחילת סלעים נטו ולא לשום דבר אחר.
ברכב טיולים, במיוחד כזה שעושה נסיעת קרוס-קאנטרי בר בשטח, ללא שבילים (כמו שאנחנו עושים לא מעט, כמובן באיזורים שאינם שמורה) אני מצפה ליכולת לנסוע ב-Low גם בהילוכים הגבוהים ולהתקדם בקצב שנקרא לו "סביר".
יש יותר מדי תרחישים בהם טווח המהירויות שה-Low ביחס המקורי מאפשר, פשוט הרבה יותר שימושי.

קיצור יחס ההעברה בסרן נותן זחילה טובה יותר ומאפשר לחזור ליחס כללי מקורי או אפילו טוב יותר ולהגדיל צמיגים.
וכמובן מי שרוצה יכולת זחילה של ממש - טרנספר אטלס בעל 3 מהירויות או אפילו 4 מהירויות - נותן את זה. והוא באמת חזק...

יקר?... כן. יקר. אבל אין ארוחות חינם וכל דבר אחר הוא פשרה שתפתור לכם בעיה אחת ותיצור לכם שתיים-שלוש בעיות אחרות...

ofiredri
28-06-14, 11:25
היי מוני, לגבי אמינות הקיט, חלק מדווחים על הצלחה וחלק טוענים שהקיט לא החזיק מעמד אצלם. הלוואי שתחווה הצלחה.
אולי זה קשור ישירות לסל"ד ולעובדה שחלק לא הקשיבו להמלצה והשתוללו בבוץ, סלעים, שלג וכדומה.
הדיווח שלי מסתמך על שני חברים שאני מכיר אישית - לא שמועה ולא מקור שלישי, שהקיט לא החזיק מעמד אצלם.

חפש בהוראות משהו שכתוב דומה לזה (משתנה בין ההוראות):
HIGH RPM WARNING

Do not exceed 2500-3000 RPM for sustained periods of time when using the Low231 in low range.

Avoid high engine speeds when using the Low231 in low-range in 4th and 5th gear with manual trnsmissions or with high-gear automatics. This is common when driving in deep snow, mud, or sand. Because the gears are turning 50% faster and the high gear ratio, it is possible for inputs speeds to reach 6500 RPM and cause damage to the transfer case.

We recommend using a lower gearin high-range for higher speeds instead of running the Low231 at extreme RPMs.

asafk
28-06-14, 11:50
מכת גז, במיוחד עם מנוע חזק, בשילוב עם יחסי העברה נמוכים היא הרסנית.
בראש ובראשונה לגלגלי השיניים הגדולים שהמומנט הגדול בהם הופך לכוח גדול. זה מה ששובר את התיבה.
כולנו מכירים את ההרגשה של מכת גז אלימה בהילוך ראשון נמוך. לא נעים בכלל. אז אם מכפילים את המומנט זה אפילו הרסני.

אסף.

מוני אורבך
28-06-14, 12:28
אני שמח לראות שהקיט מעורר ענין, בזמנו (8 שנים) כשהתקנתי את הדאבלר ופתחתי שרשור אף אחד אפילו לא הגיב.
כנראה שאפילו בלוונט משהו זז :-)
דרור מדובר על הפחתה מ 2.6 ל 4. מעשית צדובר כאילו יש הילוך נוסף.שני נמוך אחרי הקיט יהיה כמו ראשון נמוך לפני (או מאוד קרוב לזה) מה שאומר שאין בעיה לחזור למקור. מאבדים את הילוך רבעי אבל גם כך אני אישית לא נוסע ברבעי נמוך אף פעם.
עופר אתה מדבר על הקיט ל 231 שההפחתה שלו בנןיה על תמסורת פלניטרית, הרבה יותר חלשה מהגלגלי שינים של דנה 300. אין שום השוואה בין 231 לדנה 300 מבחינת חוזק.
גם אני ראיתי הרבה חוות דעת שליליות לקיט עבור 231 אבל לא עבור דנה 300. האם יש לך חוות דעת שלילית עבור הקיט לדנה 300?

ofiredri
28-06-14, 12:31
הכל נכון בתיאוריה רק שהתיאוריה הזאת כנראה תקפה במיוחד לקיט הזה של Teraflex.
בטרנספר שכולו בנוי ל 4:1, התיאוריה הזאת פחות תקפה. ואני לא מדבר על אטלס שכולו גלגלי שיניים ללא שרשרת.
אני מדבר NP241J, NVG241OR שמגיעים מחוזקים ישירות מהיצרן ומחזיקים מעמד סל"ד גבוה והרבה ק"מ (טפו טפו).

מוני, תעשה חיפוש למילים tera low planetary gears

מוני אורבך
28-06-14, 13:05
דנה 300 הוא טרנספר שכולו גלגלי שינים מברזל.
אין שם שרשרת או פלניטרי ובגלל זה הוא מוגדר heavy duty
קשה מאוד להרוס דנה 300 בדיוק בגלל זה.
231 ואפילו 241 הרבה יותר חלשים ממנו בדיוק בגלל זה.
לכן אם יש למשהו סיכוי לשרוד זה דנה 300.
האם ראית חוות דעת שלילית עבור הקיט של דנה 300 ?!

דרור ברלי
28-06-14, 13:11
אני שמח לראות שהקיט מעורר ענין, בזמנו (8 שנים) כשהתקנתי את הדאבלר ופתחתי שרשור אף אחד אפילו לא הגיב.
דרור מדובר על הפחתה מ 2.6 ל 4. מעשית צדובר כאילו יש הילוך נוסף.שני נמוך אחרי הקיט יהיה כמו ראשון נמוך לפני (או מאוד קרוב לזה) מה שאומר שאין בעיה לחזור למקור. מאבדים את הילוך רבעי אבל גם כך אני אישית לא נוסע ברבעי נמוך אף פעם.

הדאבלר שהיה אצלך, עבודה מרשימה מאוד של אמיר ענבל, הוצע לי עוד לפני שהגיע אליך. אז שקלתי בכובד ראש והגעתי למסקנה שהמגבלות שלו - לפחות בסופה, היו לא מעטות אבל זה לא העניין כאן.

אני מוצא שבטיולים רבים, אנחנו נעים בשטח שהוא "בעייתי" לא מבחינת עבירות אלא מהבחינה של תנאים שמשתנים כל כמה מאות מטרים. למשל בטיול "מחיצה שומרונית" הראשון - קטעים ארוכים כמו הנסיעה על קו הרכס מחומש לשייך אבו-יזיד שהוא מייצג בטיולים האלה - כל 200-300 מטר יש מעבר טכני, ירית מדרון, טיפוס מדרון, שפ"צים, ועוד 200-300 מטר מישוריים יחסית ושוב קטע טכני וחוזר חליחה. ככה לאורך קילומטרים.
בתוואים כאלה אנחנו על Low קבוע ולא מתעסקים בכלל בטרנספר. בקטעים ה"מהירים" נוסעים בהילוכים שלישי-רביעי-חמישי ושומרים על קצב סביר יחסית, בוודאי שלא בסל"ד גבוה - כשמגיעים למכשול, אנחנו כבר מוכנים ב-Low.

ללא ספק אטלס 3 (או 4) הוא טרנספר החלומות שלי. גם חזק וגם נותן את הטוב בכל העולמות. פעם, כשיהיה כסף....

מוני אורבך
28-06-14, 13:51
דרור לי היה את הדאבלר כמה שנים ויש לי ניסיון מעשי איתו.
היתרון הגדול שלו (וגם של האטלס שהוא למעשה דאבלר באריזה אחת) שהוא מאפשר לך לבחור בדיוק מה הקצב שאתה רוצה. החיסרון של זה כמו שאתה צינת הוא התעסקות, אין שום דבר אוטומטי.
במחיצה השמרונית אתה נסעת מהר מדי ולכן כל הזמן נעת בקפיצות. עם דאבלר היית בוחר בדיוק את יחס ההעברה הנדרש ונע בתנועה חלקה. החיסרון הוא כמובן בהתעסקות ובחשיבה באיזה יחס אתה רוצה לנסוע.
אני אהבתי את זה, מאוד. אבל אני אוהב לחשוב על יחסי העברה קו התקדמות, יחסי כוחות והכי חשוב, לנסוע לאט!
לא כולם אוהבים את זה. יש כאלו שאהבים ללכת בכוח ולא לחשוב יותר מדי, וזה בסדר גמור, כל אחד והסיגנון שלו.

דרור ברלי
28-06-14, 13:55
אל תתבלבל.

בואדי אל עין (הטיול האחרון) אכן נענו בקפיצות כי היחס הכולל שלנו היה מהיר מדי. שם הייתי מברך על דאבלר או טרנספר 4:1 שיאפשר לי לזחול באמת לאט. ועדיין היינו נזקקים למכוון ולעצירות תכופות כל מטר או שניים...

במחיצה השומרונית המיתאר שונה לחלוטין. לא עבירות טכנית צפופה כמו בואדי הזה, אלא תנועה רצופה לאורך קילומטרים בשטח שמשתנה כל הזמן. כל 200 מטר בערך.

כמה ואדי אל עין אני או אתה עושים בטיולים שלנו? לא יודע. אבל כנראה שלא הרבה ובטח לא מספיק כדי לבנות את האוטו בצורה חד מימדית שמתאימה אותו רק לשם. תחשוב על זה טוב טוב.

מוני אורבך
28-06-14, 14:13
דרור אני מכיר את המחיצה השמרונית טילתי שם.
דומה מאוד לגליל אותו אני מכיר מצוין.
הדאבלר לא הופך את הרכב לחד מימדי להפך הוא נותן לו עוד אפשרויות נוספות. תרצה תסע איתו כאילו היה טרנספר רגיל.
תרצה בהזזת ידית יש לך סופר נמוך.
אז הקיט הזה פחות טוב מהדבלר אבל עדין אם אתה נוסע בהילוך שני נמוך לא שינית דבר.
חשוב להבין שלא מדובר ביחסי העברה בדפרניציאל שאיתם אתה תמיד תקוע.
אין לי ניסיון עם הקיט הזה, אבל ברגע שיהיו תובנות אני מבטיח להביא אותם לכאן

דרור ברלי
28-06-14, 14:17
אני זוכר את הסופה שלך עם הדאבלר.
לא יכולת להגביה אותה למשל, כי גל ההינע האחורי הפך להיות קצרצר. גם במקור הוא גבולי באורך שלו.
זו הסיבה העיקרית שבחרתי בזמנו לוותר על הדאבלר, וזה למה טרנספר כמו אטלס 3 או 4 הוא הפיתרון המושלם לג'יפים קצרים יחסית (גם סופה נכללת בעיני בקטגוריה הזו כי רכבת הכוח של הג'יפים עם מנוע 6 בטור היא ארוכה מאוד)

יחס העברה קצר יותר בסרן מאפשר לך לנסוע עם צמיג גדול ולהישאר ברצועת הכוח היעילה גם בכביש. לא פחות חשוב בעיני.

מוני אורבך
28-06-14, 14:22
מסכים, דאבלר יוצר בעיות של דרבשאפט.
זו בדיוק הסיבה שלא הרכבתי אותו על ה cj7.
יחסי העברה אכן מתאמים אם אתה מגדיל גלגל אבל לא אם אתה פשוט רוצה יחס העברה יותר גדול.
בשביל זה יש דאבלר או הקיט הזה.

ד ו ר ו ן
28-06-14, 15:13
דרור,
לנסוע ברביעי-חמישי ב-low זה מיותר ולא הכי בריא לגיר, בטח לחמישי.
כשנוסעים בקבוצה, ומגיעים למכשול, גם ככה אתה עוצר כי לפניך יש כאלו שמתארגנים למעבר, ואז אין לך בעיה לשלב נמוך בחזרה.

אני נוסע עם 4.7, וחששתי קצת מהצורך במשחקים, ובת׳כלס זה די שקוף, גם ככה לפני כל מכשול יש האטה משמעותית שמאפשר שילוב/שחרור, וגם ככה מעל שלישי אתה כבר אמור להיות בתחום הגבוה.

Slowly..

shmil
28-06-14, 16:06
לנסוע ברביעי-חמישי ב-low זה מיותר ולא הכי בריא לגיר, בטח לחמישי.

????
למה זה לא בריא?
מהירידה לשטח אני בלואו, אלא אם יותר מדקה שאני בסל"ד של יותר מ-2000 בחמישי, ואז מעביר ל-ביי.
רוב בזמן, בלואו.

ואני לא מדבר על שבילי קק"ל, אלא על המדבר.

ד ו ר ו ן
28-06-14, 16:24
כמה וכמה מכונאים שפגשתי, אמרו שההילוך החמישי הישיר חלש ביחס להילוכים הנמוכים יותר.
ונסיעה בlow בחמישי לא עושה לו טוב.

כשאני רואה שאני נכנס לתחום החפיפה בין low ל-high, ואצלי עכשיו זה בסביבות 3low, אני עובר לתחום הגבוה.

Slowly..

ofiredri
28-06-14, 23:02
עופר אתה מדבר על הקיט ל 231 שההפחתה שלו בנןיה על תמסורת פלניטרית, הרבה יותר חלשה מהגלגלי שינים של דנה 300. אין שום השוואה בין 231 לדנה 300 מבחינת חוזק.
גם אני ראיתי הרבה חוות דעת שליליות לקיט עבור 231 אבל לא עבור דנה 300. האם יש לך חוות דעת שלילית עבור הקיט לדנה 300?

בדקתי לך הרגע ... הבחור עם ה CJ7 התקין את הקיט בדנה 300 אבל הוא טרם פתח את הטרנספר לבדוק מה התקלקל שם.

six-86
29-06-14, 10:00
כמו שציינו קודמיי אודי מזרחי התקין קיט כזה בסיקס לפני כשנה ...
על פניו הזחילה לא רעה בכלל !!!!!!

מוני אורבך
29-06-14, 10:31
פידבק של שמועה על אדם אחד שמשהו התקלקל לא ולא ברור מה.. בעיתית משהו.

דרור ברלי
29-06-14, 12:15
גם הנזק כביכול לגיר/טרנספר כתוצאה מנסיעה בהילוך רביעי וחמישי בתחום Low היא לא יותר מאשר שמועה.
והנסיון שלי עם ג'יפים משלי (אלה שתחזוקתם ותיקונם על חשבוני המדולדל), נמתח על פני 25 שנים ברציפות, עם ג'יפים בעלי מנוע בנזין 6 בטור שהוא מנוע חזק ועתיר מומנט. מעולם לא נגרם לי נזק כלשהו לטרנספר או לגיר ואני מדבר על שתי סופות: הראשונה שנסעה אצלי 10 שנים ברציפות עם מאות טיולים ברמות קושי משתנות, והסופה הנוכחית 4 וחצי שנים עם פחות טיולים אבל כולם ללא יוצא מין הכלל קשים ומאתגרים.

לפני זה, ב-CJ הראשון עם גיר 3 הילוכים T150 היו המון בעיות בגיר כל הזמן. 2 שיפוצים מלאים בארבע שנים. הטרנספר לעומת זאת (דנה20) היה נקי מתקלות. ב-CJ השני עם גיר T176 וטרנספר דנה 300, התנהג בדיוקו ההפך: לא היו שום בעיות בגיר אבל הטרנספר היה מחורבן. קשה ונוזל. גם שיפוץ לא עזר לו. המשיך לנזול והיה קשה לתפעול.
ראוי לציין ששני הסיקסים האלה היו רכב יומיומי. הם לא עשו הרבה מאוד טיולי מדבר, אבל כן טחנו דיונות מדי שבוע, ונהיגת דיונות הורסת כל ג'יפ במהירות מפחידה. מצד שני הסופה הראשונה טחנה דיונות כל שבוע גם כן - ולא סבלה מעולם מאף אחת מהבעיות שהיו מנת חלקם של הסיקסים באופן קבוע. כנראה שגם לגילו של הרכב יש משמעות.

לגבי מהירות וסל"ד בשטח: גם אני ממילא לא עובר 2,000 סל"ד בשטח כמעט תמיד - למעט בדיונות, וגם אז אני בדרך כלל בראשון High או מקסימום שלישי Low...בנסיעה בשבילי המדבר אני 90% מהזמן בכלל ב-2High. משלב 4X4 רק בתוואי שטח שצריך, למשל ערוץ חצצי דוגמת נקרות.
אני משלב Low רק כשהשביל הופך למשובש/טכני יותר ודורש טווחי מהירויות וסל"ד שמתאימים יותר לתחום Low.

התנאים בנסיעה איטית בר בשטח לעומת זאת, שונים לגמרי. צריך Low רוב הזמן, כי המכשולים/שיבושים הרבה יותר תכופים. נסיעה בתחום Low מאפשרת לי תנועה רצופה וחוסכת את העצירות התכופות שנדרשות כדי להחליף תחומים בטרנספר.

מוני, לגבי הקיט הזה שאמינותו (או אי אמינותו) הם בגדר שמועות וניחושים בלבד: חשבת אולי על כיוון שונה כמו החלפת הגיר לגיר דוגמת T18A, שנותן לך הילוך ראשון מאוד קצר ויכולת זחילה מרשימה ללא צורך להתעסק בטרנספר?
בזמנו אורי טל עשה את ההחלפה הזו בסיקס שהיה לו אז, שלמעט החלפת הגיר הזו ושתי נעילות, היה CJ סטנדרטי לחלוטין, כולל יחסי ההעברה הארוכים המקוריים 3.31 בסרנים. ההתרשמות שלי מנסיעה קצרה עליו היתה שבהילוך ראשון Low הוא זוחל כל כך לאט, עד שאתה יכול לרדת ממנו להשתין, ובזמן הזה הוא התקדם משהו כמו חצי מטר עד מטר, לא יותר...

מוני אורבך
29-06-14, 13:18
דרור זה אחד הדברים הראשונים שחשבתי עליהם, ועוד לפני שאורי טל עשה זאת ( 10+ שנים)
t18 נותן לך בהילוך ראשון 1:6. שזה יחד עם כל שרשרת הכוח נותן לך יחס העברה סופי של 1:51
teralow נותן לך יחס העברה של 1:4. יחד עם רכבת כוח סטנדרטית נותן לך 1:49
יוצא שבשני השיטות אתה מקבל יחס העברה דומה מאוד.
היתרון הגדול של T18 הוא החוזק העצום שלו, וזה שהוא סטנדרטי, לא שידרוג שהאמינות שלו לא ברורה לגמרי.
עוד לא שמעתי על משהו בארץ או בחול שהצליח לשבור T18.
אבל...
יש שלוש בעיות מרכזיות ל T18 בארץ:
1. הוא מאוד מאוד כבד, משהו כמו 60 ויותר קילו, מעמיס על הרכב, אבל אפשר לחיות עם זה.
2. הוא גבוה וגדול יותר מה T176. משהו כמו 10 סנטימטר יותר. בגיפ קצר כמו CJ7 זה בעיה.
ניתן להתמודד עם זה אבל דורש חיתוך הבודי כדי שה T18 יכנס ועוד.
3. נדיר מאוד בארץ. רק גלדיטורים הגיעו עם T18 ולכן יש מעט מאוד כאלו מסתובבים.
היחיד שאני שמעתי עליו הוא של אורי טל, וגם זה הגיע אליו לגמרי במזל.
אחרי התאונה, הוא רצה למכור אותו, אבל אז לא היתי בסיטואציה בחיים שהיתי יכול לקנות.

אני ירדתי מה T18 בעיקר בגלל הסיבה השלישית, פשוט לא מצאתי אחד כזה במחיר שפוי (או בכלל).
כמו כן אם היתי רוצה חלקי חילוף בשבילו, נאדה, רק בארצות הברית.
אם אתה או משהו אחר שומעים על כזה זמין תקין ובמחיר טוב, שלחו לי הודעה, אני קונה.

דרור ברלי
29-06-14, 17:34
היתרון הגדול ביותר, מלבד החוזק העצום, הוא שאתה מקבל הילוך זחילה אמיתי ועדיין נשאר עם שלושה יחסי העברה נוספים שמישים לגמרי למגוון תרחישים אחרים. האוטו נשאר רב מימדי וגמיש ולא הופך לטרקטור.

גיר כזה זה משהו שמרכיבים פעם אחת. ואני מאמין שאם תמצא כזה (ובטוח שיש כל מיני נבלות גלדיאטור חלודות פה ושם, שאולי לא שוות שיפוץ אבל מלאות בחלקים שמישים), לא תרכיב אותו מיד כמו שהוא אלא תפתח אותו ותשפץ אותו לפני.
ומכיוון שזה לא בדיוק רכב יומיומי אלא אחד שרק מטייל פעם ב... אז כנראה שאחרי ההוצאה החד פעמית על גיר + קיט שיפוץ+חלקים כלשהם שאולי תצטרך ותביא מארה"ב, יהיה לך גיר לכל החיים.

ד ו ר ו ן
29-06-14, 17:54
דרור,
קודם כל אסף הסביר למה זה לא טוב- המומנטים שמתפתחים בעומס בתיבה לאחר קיצור יחסי העברה, וכן, הילוך חמישי הוא חלש יותר (זה גם ההסבר ששמעתי.
מעבר לזה, רק לשמוע את התמסורת שורקת בגלל המהירויות הגבוהות של הגלג"שים לא עושה נעים.

אתה קצת סותר את עצמך, עם הנימוק של שימושיות בקטעים בין מעברים טכניים.
אם היום אתה לא עובר את שלישי LOW, ו-2000סל"ד, אז תסתדר יופי עם תיבת העברה קצרה, כי הקיצור הוא מלמעלה, דהיינו 1-2 הילוכים קצרים יותר ע"ח ההילוכים הגבוהים שהיו, ומהירות סופית זהה בהילוך 4-5 LOW, של מה שהיה הילוך 3-4 LOW לפני כן.
לפי התיאור שימוש שלך, אתה בדיוק קהל היעד לתיבה קצרה- גם רכב שמבקש את זה, וגם הרגלי נהיגה מתאימים.

מנסיון עם 4.7 בהיילקס, ששם היחס העברה הסופי הכולל נמוך יותר משמעותית מאשר בסיקס עם 1:4, זה עובד יופי.

שגיא S
29-06-14, 18:06
שאלה קטנה...
היחס הסופי - 1:49, 1:51, אני מבין מה הוא אומר ואיך מגיעים אליו.
השאלה היא אם יחסי של 1:50 על סופה עם צמיג 31 שקול ליחס של 1:50 על היילקס עם 31?
או שבגלל ההבדלים במנועים הזחילה תהיה שונה?
והאם יהיה הבדל לעומת נגיד סמוראי עם יחס של 1:50 אבל צמיג 29" קטן יותר?

ד ו ר ו ן
29-06-14, 18:14
היחס הוא אמפירי, ותלוי בגלגלי השיניים במע' העברת הכוח, ואתה יכול לעשות כל מיני קומבינציות כדי לקבל את אותו היחס הסופי (טרנספר מול סרנים וכו').
השאלה האם הוא מציב את המנוע במיקום הנכון ברצועת כוח.

ולמנוע יש בהחלט מה לתרום, אתה רואה את זה יפה כשהיילקס עם מנוע של מכונת כביסה, אבל דיזל, מסוגל לזחול עם יחס העברה מקורי כמעט "על הטורים", טוב יותר מסופה עם פי2 כ"ס אבל ברצועת מומנט גבוהה יותר.
אז לתשובה שלך, לגבי זחילה, במהירות נמוכה כשרוצים לנסוע כמה שיותר לאט, על טורים מאד נמוכים, אז דיזל "חלש" יהיה יעיל יותר מאשר מנוע בנזין "חזק" אבל ברצועת כוח גבוהה בהרבה= הוא נוסע על טורים גבוהים יותר=מהירות סופית גבוהה יותר, ויותר סל"ד כדי להתחיל תנועה.

אז תיאורטית, שניהם עם אותו היחס, ובפועל אחד יכול לנסוע יותר לאט מהשני.

שגיא S
29-06-14, 18:23
תודה דורון על ההסבר...החלק הזה מובן לי.

עוד שאלה, האם יש משמעות לצמיגים? היילקס עם יחס העברה 1:50, על צמיגי 33 ועל צמיגי 31 ה31 יהיה יותר איטי כי הוא עובר מרחק קטן יותר בכל סיבוב?

מוני אורבך
29-06-14, 18:56
בוודאי, גלגל יותר גדול מהלך יותר גדול.
דרור הכאב ראש הכרוך ביבוא גיר הוא למען האמת לא שווה את התענוג.
ולשפץ גיר ששכב בשדה השד יודע כמה זמן.. לא משהו.
בקיצור, בשבלי ובשביל ה cj7 שלי זה היה הכי הרבה תמורה בעד הכסף, והכי נוח.
האם צדקתי? ימים יגידו.
אגב קניתי את המיסבים 85 שח ליחידה, קניה בארץ.
בחול זה עולה חצי, אבל המשלוחה עולה פי שתים.

דרור ברלי
30-06-14, 09:12
דרור,

אתה קצת סותר את עצמך, עם הנימוק של שימושיות בקטעים בין מעברים טכניים.
אם היום אתה לא עובר את שלישי LOW, ו-2000סל"ד, אז תסתדר יופי עם תיבת העברה קצרה, כי הקיצור הוא מלמעלה, דהיינו 1-2 הילוכים קצרים יותר ע"ח ההילוכים הגבוהים שהיו, ומהירות סופית זהה בהילוך 4-5 LOW, של מה שהיה הילוך 3-4 LOW לפני כן.
לפי התיאור שימוש שלך, אתה בדיוק קהל היעד לתיבה קצרה- גם רכב שמבקש את זה, וגם הרגלי נהיגה מתאימים.

מנסיון עם 4.7 בהיילקס, ששם היחס העברה הסופי הכולל נמוך יותר משמעותית מאשר בסיקס עם 1:4, זה עובד יופי.

זה אתה שלא הבנת נכון.
התייחסתי לנסיעה בדיונה.
סופה עולה את רוב סכיני הדיונה ה"קשים" בארץ בראשון High.
בסיטואציות ספציפיות ובודדות בחולות צריך Low. הילוך שני לפעמים קצר מדי, אבל ראשון High מגביל אותך כי אין יותר לאן לרדת בהילוכים במידה וצריך - כאן שלישי Low נותן פיתרון לא רע ויכולת להוריד הילוך במידת הצורך. דיונה הוא סוג השטח היחיד בו אני עולה לסל"ד גבוה. בשאר סוגי השטח, ב-99% מהתרחישים אין שום צורך או סיבה לעבור 2,000 סל"ד.

לגבי זחילה בסופה מול היילקס:
הבעיה העיקרית כפי שאני מרגיש אותה, היא לא מחסור במומנט. מזה יש בלי עין הרע וגם בסל"ד תלת ספרתי - ה"בעיה" היא תגובת דוושה עצבנית מדי שממש מקשה על זחילה רצופה וזורמת ללא קפיצות. ליטוף קליל על המצערת ומנוע סופה מעיף אותך קדימה. מה שכל כך כיף בדיונה ובכביש, לא תמיד סימפטי על סלעים גדולים ויש לזה משמעות גם בכל מה שקשור לעמידות מכלולים לאורך זמן. צריך להיות ממש עדין עם רגל ימין והעובדה שלאורך 15 שנים עם סופות לא שברתי כלום מעידה שכנראה התרגלתי להיות עדין...

היילקס? תפוקת מנוע "מרשימה" של 80 כ"ס ו-16 קג"מ (כשהיה חדש) מבטיחה תגובת דוושה איטית וזורמת ומלכתחילה לא יכולה לשבור כלום.

riko
30-06-14, 20:08
מניסיון עם סופה העיניין לדעתי הוא לא שאם מלטפים את הגז היא רצה קדימה , העיניין הוא שהיא צריכה יותר גז על מנת לשמור על טורים לטפס על מדרגה או סלע , ואז כשנותנים גז כזה יש סכנה לשבור או לעשות נזק אחר . סופה בלי גז יחסית גבוהה תכבה בו במקום . אצלי בסופה הגעתי עד יחסי העברה של 4.56 על מנת לרסן את פתיחת המצערת כדי שלא יצא כאילו אני משתולל על הסלע / מדרגה . היא הייתה נעולה כפול צמיגים 33 וכל הטקס בישבן .... !
בשטח היא צריכה גז , כמובן באופן יחסי לסיקס או טויוטה דיזל שנחשבת טרקטור בכל קנה מידה ! עם היתרונות והחסרונות כמובן .
יש מצב שלאחר שנים מרוב שאתה מכיר את הסופה שלך , אתה יודע לנהל אותה כמו שצריך בשטח טכני ולכן אתה תשמור עליה , ולא תשבור
ואולי לא תצטרך יחסי העברה או הפחתות למיניהם .

דרור ברלי
30-06-14, 20:55
יחסי 4.10 נדרשים לדעתי גם עם צמיג 31!
יחס קצר יותר כבר מוגזם עבור דנה 30. הפיניון קטן מדי והופך למועד לפורענות.

הבעיה עם יחסי העברה קצרים שהם רק מעצימים את התגובה העצבנית של האוטו, מגדילים מומנטים ועומסים וכמובן את הסיכון לשבור משהו.
דוושת המצערת בסופה קלה כמו נוצה, כל ריחוף של הרגל מעליה גורם לטורים להשתולל. לפעמים אתה רוצה למנן את הגז בעדינות, וזה מאוד קשה. רק רגל ימין מתורגלת היטב מצליחה בזה, במיוחד בשטח מאוד משובש כאשר המרכב מתנדנד.

תחושת ה"טרקטור" של ההיילקס היא רק בזכות יחסי העברה קצרים מאוד מלכתחילה. אבל אלמלא אותם יחסים קצרים מנוע ה-2.4 המאוד צנוע לא היה מצליח להזיז את הטנדר הזה ממקומו.

ד ו ר ו ן
30-06-14, 21:03
דרור,
לדעתי זה לא הכוח המתפרץ והדוושה הרגישה, אלא כמו שציינו הצורך בהעלאת סל״ד מינימלי כדי להתקדם.
כי הרי ללא אותה עלייה בסל״ד, לא תצליח לטפס בלי לדומם.

זה שרכב חלש בהרבה אבל ים יחסי העברה נמוכים ומתאימים לרצועת כוח כן מצליח לעשות את זה, עם יחסיי העברה מקוריים, רק ממחיש לך איפה הבעיה=יחסי העברה שמתאימים לסוג נסיעה אחר מאשר זחילה.

המנוע המאד צנוע, שמשודך ליחסי העברה מתאימים לו, עובד נהדר ביכולת עבירות גבוהה בשטח טכני בלי לקפוץ, ובלי לדומם.
ברוביקון הבינו את זה וקיצרו את הטרנספר.

Slowly..

מוני אורבך
30-06-14, 21:38
מנוע של סופה הוא לא מנוע טוב לזחילת סלעים.
הוא מצוין לדיונות בוץ וכו בגלל הכוח המתפרץ בטורים הגבוהים
אבל לא לזחילת סלעים שם חיבים טורים נמוכים.
יחסי העברה נמוכים פוטרים את הבעיה.
בסופה שלי ברגע שהתקנתי זחל, הכול השתנה לטובה.
יכולתי לנסוע על טורים, ותגובת המצערת לא היתה כל כך רגישה.
פשוט כי לא היתי צריך לעלות בטורים בשביל כוח.
בסיקס המצב יותר טוב כי רצועת הכוח שלו יותר נמוכה, אבל עדין זה חשוב.
היתרון של הדיזלים הוא במומנט בטורים הנמוכים, ולכן דיזל אפילו חלש כל כך מוצלח בזחילת סלעים

דרור ברלי
30-06-14, 22:03
האוטו מתקדם נהדר על 900-1,000 סל"ד.
הבעיה היא להעלות מסל"ד סרק (700-800) ל-1,000 בעדינות, ולא ל-2,000....
כאמור, יחס העברה קצר יותר דרוש בדחיפות.

נמרוד
30-06-14, 22:57
דרור נשמע לי מהפוסטים האחרונים שאתה כמעט ממליץ על גיר אוטומטי...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

ofiredri
30-06-14, 23:32
דרור נשמע לי מהפוסטים האחרונים שאתה כמעט ממליץ על גיר אוטומטי...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
גם אצלי בראש עברה המחשבה הזאת :-)

מוני אורבך
01-07-14, 06:28
ידוע שהשילב של יחסי העברה נמוכים + גיר אוטומטי זה השילוב האולטמטיבי לזחילת סלעים.
זה שלדרור יש דעות קדומות בנושא, זה סיפור אחר (:
שוכב לי במחסן גיר אוטומטי מוכן להרכבה על ה cj7, וממש מגרד לי להתקין אותו..
אבל אז אני נזכר בפאן המעשי של הגיר האוטומטי, סירוס המנוע, בעיות של חום ואמינות.
ומיד יורד מהרעיון.
חשבתי על התאמת גיר אוטומט עם 4 הילוכים או יותר, אבל יש שם עבודת אלקטרוניקה שפשוט לא בא לי להתעסק.
כל הרעיון של cj זה פשטות של טרקטור, אז להכניס לו גיר אוטומט אלקטרוני, פשוט גובל בהתעללות.
הגיפ נולד פשוט ואני רוצה להשאיר אותו פשוט.
אם אני רוצה מתוחכם יש לי את הפראדו..

tzagi
01-07-14, 06:50
מוני, ממש אין קשר לדיזלים עשירים בממונט, לא חסר מנועי בנזין שבנויים ככה, 258 סתם לדוגמה או במקרה שלי....22RE של טויוטה
מנוע אגדי (בצד השני של העולם)
אחרי שהחלפתי את יחסי העברה ב5.13:1 והתקנתי בטרנספר .4.7:1העגלה הפכה למכונה שאי אפשר לעצור, נכון, איטי ברמות אבל רמת העבירות עלתה ברמות שקשה לתאר, קוף שיודע לשלב הילוכים היה יכול לעבור כול דבר בלי ללחוץ על הגז, למעשה גם הוא גם לא צריך לדעת איך ללחוץ על דוושת הבלם או ללסובב הגה, ממש ככה.

במחשבה שנייה זה גם הסיבה שמכרתי אותו, פשוט לא היה אתגר וברז האנדרנלין נסגר.

מוני אורבך
01-07-14, 07:57
גו, אין ביננו ויכוח
יש גם מנועי בנזין עשירי מומנט, מוסכם.
אבל דיזל, בגלל המבנה שלו, מלכתחילה בנוי להיות עשיר במומנט, אבל חלש בהספק.
היום המצב השתנה דרסטית עקב המסילה המשותפת.
אבל עדין הדיזלים עשירים במומנט (והיום גם בהספק)
לדוגמא, המנוע בפראדו שלי עשיר במומנט והספק, זה פשוט ממתק של מנוע.
ולראיה מאפס למאה 9 שניות, ברכב ששוקל קרוב ל 2 טון, ועם גיר אוטומט !!!
הפראדו בקלות משאיר מאחור את כל המשפחטומטיות, או אפילו את המכוניות ה"ספורטביות".

גם בנושא העבירות אני מסכים איתך לחלוטין.
פעם (כשהייתי צעיר מלא אנדרנלין וטיפש) התלהבתי מכל נושא העבירות.
האנדרנלין של מעבר מכשול, מעלה זיק מחמל וכל שאר המעלות המפורסמים.
ואז עשיתי את הטעות, קניתי סופה, הרכבתי לה גלגלי 33 נעילות ודאבלר...
פתאום הכל נהיה קל ופשוט, איך אתה אומר, גם קוף יכול לעלות.
פתאום זיק (בימים הגרועים שלו, לפני שישרו אותו) נהיה פשוט וקל.
היכן שכולם התבחבשו, אני שלבתי שני low low ועליתי ללא שום בעיות.
וורדית בכלל נהיה אוטוסטרדה, אפילו לא כיוונתי את ההגה.
האמת נראה לי שאם היתי יורד מהאוטו, הוא היה עולה לבד )-:
הבנתי שאולי הנהג משחק תפקיד, אבל קטן מאוד..
אז מכרתי את הסופה, כי פשוט הבנתי שאני אחפש אתגרים יותר ויותר גדולים (לאנדרנלין).
עד שיום אחד אני אמצא את עצמי מתגלגל במדרון תלול של איזה וואדי בתיזי נאבי.

אגב את הווגוניר לא קניתי לשם עבירות, אבל התגלגל שהוא נהפך לרכב עבירות.
הדאבלר התקן גם שם, עם נעילות, והרכב הפך פשוט למפלצת.
שום דבר, אבל שום דבר לא עצר אותו. למעשה הוא אפילו לא נכנס בכלל לשיפועי צד.
הכל נראה כאילו אתה נוסע על איזו אוטוסטרדה ישרה.
זה מה שקורה עם גלגלים גדולים, מהלכי מתלה ענקים, בסיס גלגלים גדול, ורוחב אדיר.
אתה מאבד את כל ההנאה מהעבירות.

tzagi
01-07-14, 08:10
רק תיקון קל, זה לא טיזי נאבי, זה טיז אל נאבי
אפילו אני יודע את זה.

מוני אורבך
01-07-14, 08:23
עוד מעט אתה תרצה שאגיד אתה זה במבטא ערבי אסלי.
תיזי נאבי זה קיצור של חנונים לטיז אל נאבי.
אגב אתה יודע מה התרגום המילולי של השם הזה ?!
או שאת זה המרוקאית שלך לא למדה אותך..
אני אתרגם לאנגלית של red necks שתבין
the dic of the profit ...

tzagi
01-07-14, 08:57
אתה סתם מפליל את עצמך,
טיז אל נאבי, מהתחת של הנביא
לא רק שבערבית אתה לא משהו....גם האנגלית דורשת שיפור מיידי, DIC או DICK זה לא הישבן.

תגיד, יש לך תקווה ברוסית? לפחות זה קרוב לבית לא?

מוני אורבך
01-07-14, 09:54
אני מנסה ליפות לך את הביטוי שיהיה לך יותר מתאים למונחים שאתה מכיר, ואתה עומד לי על קוצו של יוד ??
בכוונה כתבתי DICK (או בכל אופן התכוונתי לכתוב), כי ידוע שלאמרקאים יש להם תסביך פאלי בכל דבר שהם מתעסקים.
ובמיוחד red necks (-:

אגב, גיליתי עוד משהו מענין בקשר לביטוי "תיז אל נאבי" מתברר שבמרוקאית ערבית "תיז אל" משמעו מעבר להרים.
וגו, כמו שאתה יודע, ברוסית אין שום סיכוי, האוקראינית שלי מסרבת בתוקף ללמד אותי רוסית.

tzagi
01-07-14, 10:12
[QUOTE=מוני אורבך;583364
וגו, כמו שאתה יודע, ברוסית אין שום סיכוי, האוקראינית שלי מסרבת בתוקף ללמד אותי רוסית.[/QUOTE]

מ"סיבה לא ברורה"
אני עם האוקראינית, אין כול סיבה בעולם שתתעלל בעוד שפה. טוב נו, לפחות בשנות ה70 היתה הוראה בישראל(בניגוד לגן חיות מאז) ולמדת עיברית, למה לחרוג מזה? תראה מה זה, הגעתה להיות פרופסור בלי ידיעת שפות זרות, כבר משהו.

מוני אורבך
05-07-14, 15:38
ברצוני לעדכן פרטים במהלך המיני פרויקט.
קניתי טרנספר (תודה אבו ראוף) ומלאכת הפירוק התחילה (והסתימה אחרי 3 שעות).
מספר תובנות:

1. גו מה כל כך נבהלת מהרולרים ?? קצת עבודה זהירה והכל בסדר.
2. לא חובה להשתמש במכבש מוסכים, אבל זה יותר נוח.
3. ניתן לפרק את המיסבים מבלי להרוס אותם (זה אפילו מתחיב מאופן הפירוק).
4. המיסבים נראים כמו חדשים, ללא סריטה, ממש כמו החדשים שכל כך מיהרתי לקנות.
5. בעדינות עם מוטות השילוב. כאשר מוצאים אותם נופלת הגולה שמחזיקה אותם במקום.
6. יש ראשית לפרק מוט שילוב של היציאה הקידמית ולאחר מכן האחורית, אחרת האחורית לא יוצאת.

סך הכל עבודה לא מסובכת מדי, אפילו מאוד מהנה.
הדנה 300 הוא טרנספר סופר חזק. עובי הדפנות של התיבה 8 מילימטר ברזל מלא ! כל גלגל שינים מלמילין..
מי שמצליח לשבור דנה 300, אני חיב ללחוץ את ידו, הוא אומן (-:
קצת תמונות:
הטרנספר לפני הפירוק:
89247

החלק האחורי:

89248
מבט פנימה:

89249
גלגל שינים ביניים (בין הגל האחרוי לקידמי) מפורק
89250
התיבה של הטרנספר מפורקת מכל גלגלי השינים.
שימו לב מה עובי דופן התיבה (10 מילימטר) !!!
נראה לי שגם קליע רובה לא יחדור תיבה כזו.
89251
השוואה בין גלגל השינים של teralow למקורי.
הקיט החדש עדין עטוף בשקית
89252

דרור ברלי
05-07-14, 15:50
המקורי עם שן שבורה או שאני לא רואה טוב?

מוני אורבך
05-07-14, 16:55
אתה רואה מצוין, כל הכבוד על האבחנה הדקה.
השינים לא נשברו (יהיה צורך בהרבה כוח לשבור אותם) אלא התקלפו שבבים מהם.
היות והקיט של teralow מחליף את כל גלגלי השינים, אין לי צורך בהם.
התיבה עצמה כולל הגל הקידמי והאחורי כולל המיסבים היו במצב מצוין.
היות ואני עומד להחליף את כל המיסבים ומחזירי השמן, ומוטות השילוב, וגלגלי השינים.
אין בעיה עם זה.
אגב רוב גלגלי השינים וכול המיסבים היו במצב מצוין, עדות לחוזקה של התיבה.
חלק מהאנשים טוענים שלא רואים את התמונות, אני מוסיף קישורים שם ניתן לצפות בהם:
https://www.dropbox.com/s/vo3mp8k1zqy0c29/2014-07-04%2016.21.30.jpg
https://www.dropbox.com/s/l5hbwh7k3zhl2w5/2014-07-04%2016.21.38.jpg
https://www.dropbox.com/s/m2kz3nxrwameiew/2014-07-04%2016.21.52.jpg
https://www.dropbox.com/s/j2x2jwprbt7sgop/2014-07-04%2016.43.29.jpg
https://www.dropbox.com/s/3x1t1g4vh58cdcf/2014-07-04%2016.43.37.jpg
https://www.dropbox.com/s/ppmcyjxue8mnvmn/2014-07-04%2016.38.22.jpg
https://www.dropbox.com/s/j2x2jwprbt7sgop/2014-07-04%2016.43.29.jpg
https://www.dropbox.com/s/4swx7owy52czeb4/2014-07-04%2018.13.46.jpg
https://www.dropbox.com/s/8jqmnj1mkiumvym/2014-07-04%2018.29.37.jpg
https://www.dropbox.com/s/t8x2h8dzwp8yky4/2014-07-05%2013.58.06.jpg

moriseven
05-07-14, 21:16
[QUOTE=מוני אורבך;584066]אתה רואה מצוין, כל הכבוד על האבחנה הדקה.
השינים לא נשברו (יהיה צורך בהרבה כוח לשבור אותם) אלא התקלפו שבבים מהם.

Been there, done that
;)

tooshey
06-07-14, 13:43
הטרנספר הזה ממש לא "כמו חדש".
התעסקו איתו בעבר,שים לב לסימנים על מחזיר השמן .
השבבים של השיניים שמטיילים עם השמן ממש לא עושים טוב למיסבים.
טוב שאתה מחליף אותם.

ד"א, בטרנספרים של הילקס מעולם לא נתקלתי במצב כזה.
אפילו טרנספר אחד מסויים, שבוודאות נסע כמה אלפי קילומטרים בלי טיפת שמן,לא היה נזק פנימי נראה לעין, בגלגלי שיניים או במיסבים.

הטרנספר שהבאת, מן הסתם של סיקס ומן הסתם שאריות מהצבא.
או שנסע הרבה מאות אלפי קילומטרים בשרותו הצבאי,או שסבל מהתעללות בשרותו הצבאי, או שגלגלי השיניים של דנה לא כל כך חזקים...

בברכה,טושי

מוני אורבך
06-07-14, 14:06
טושי, אני חוזר ומזכיר - זה לא הטרנספר שלי , קניתי אחד נוסף בכדי להתקין את ה teralow.
הטרנספר שיש לי על הגיפ עובד חלק ללא רעש כולל העברה בין המצבים.
אני לא מתכוון לפרק אותו, אבל אני בטוח שאם אפרק אמצא גלגלי שינים ומיסבים במצב מצוין.

הטרנספר הזה הוא מ 82 (כך בכל אופן חרוט עליו).
המיסבים הם במצב מצוין, אני לא יכולתי למצוא שום הבדלים בינם לבין ה"חדשים מהקרטון" שקניתי.
יש מספר תמונות שבהם מופיע מיסב ואתה יכול לשפוט בעצמך.
הטרנספר עבד, ולא מעט קילומטרים, אפשר לראות זאת מכמות הבלאי על גלגל השינים.
שים לב שהשינים כמעט משולשות.
אם תשאל אותי, זהו טרנספר שעבד, והשינים בגלגלי השינים הפכו להיות דקות יחסית.
ואז הגיע נהג עם "ביצים ו"נתן בגז" ועצר גלגל בבת אחת בהצלבה (כמובן ללא נעילות).
התוצאה שבר בקצה השן. לפי היכן שהיו השברים, בעיקר בגלגלי שינים של הגל הקידמי, כנראה שהמכה באה מקדימה.

אבל שוב, כל זה תאורתי לחלוטין וטוב לוויכוח האקדמי.
כל גלגלי השינים, המיסבים, מחזירי השמן ומוטות ההחלפה יוחלפו לחדשים "מהקרטון"

נ.ב

השוואה בין מה שטרנספר של הייליקס עלול לעבור בהלך חיו לבין מה שטרנספר של סיקס עלול להשוות לא נכונה.
מנוע של היליקס עם 70 כוח סוס ביום טוב (וכאשר היה חדש) מפעיל הרבה הרבה פחות כוח על רכבת הכוח לעומת
מנוע של סיקס עם 110 כוח סוס.

דרור ברלי
06-07-14, 14:45
סיקס חדש = 115 -124 כ"ס בערך. תלוי בדגם המנוע.
היילקס חדש = 83 כ"ס.

אבל אלה לא כוחות הסוס אלא הבדלי המומנט - פי 2 בערך במנוע סיקס.

ד ו ר ו ן
06-07-14, 19:45
השוואה בין מה שטרנספר של הייליקס עלול לעבור בהלך חיו לבין מה שטרנספר של סיקס עלול להשוות לא נכונה.
מנוע של היליקס עם 70 כוח סוס ביום טוב (וכאשר היה חדש) מפעיל הרבה הרבה פחות כוח על רכבת הכוח לעומת
מנוע של סיקס עם 110 כוח סוס.
היילקס עמוס במשקל עבודה+נגרר שוקל הרבה יותר מסיקס ממוצע, וההשוואה בעומסים דוקא כן מתאימה.

ומצד שני, אם הטרנספר הזה ירד מששת, הוא אכל חרא יותר מרוב רכבי העבודה הסטנדרטיים..

Slowly..

מוני אורבך
10-07-14, 12:01
המשך הסאגה..

החלפתי את כל המיסבים בתיבה, מה שהתברר כעבודה עדינה ולא קלה בכלל.
דרשה די הרבה זמן, קילקלה לי את לוחות הזמנים.
בסופו של דבר הסיפור הסתיים, והתחלתי בהרכבה.
ראשית יש לשפשף חלק מהתיבה כדי שגלגל השינים המרכזי יוכל להיכנס פנימה (זהו השלב האחרון)
כמה לשפשף זהו ניסוי וטעיה, והבאסה היא שניתן לבדוק רק כאשר גלגל השינים של הגל הקידמי במקום.
התמונה כאן שווה הרבה מאוד זמו, כי זהו בדיוק הכמות שצריך לשפשף, חבל שלי לא היתה תמונה כזו )-:
https://www.dropbox.com/s/ion3dfat48kkj4c/2014-07-09%2016.28.46.jpg

אחרי שמשפשפים ניתן להרכיב את הגל הקידמי.
יש לו שני מסבים שמתלבשים משני צידי הגל ומונעים מגלגלי השינים לזוז.
צד אחד ניתן ללחוץ ללא צורך להכניס למכבש
https://www.dropbox.com/s/gva147h0o97hli6/2014-07-09%2014.33.11.jpg
צד שני חיבים כבר בתוך התיבה.
https://www.dropbox.com/s/opcozt2mvsczpwy/2014-07-09%2014.54.04.jpg

שלב הבא הרכבת הגל האחורי. אותו כבר חיבים להרכיב בתוך התיבה:

https://www.dropbox.com/s/p4ofvjol3ca2pdd/2014-07-09%2016.55.36.jpg

והתוצאה הסופית:

https://www.dropbox.com/s/ion3dfat48kkj4c/2014-07-09%2016.28.46.jpg

לאחר מכן מלבישים את מכסה המיסב האחורי של הגל האחורי, תוך כדי הכנסת המיסב האחורי על הגל האחורי

https://www.dropbox.com/s/qzjor2zgqc2w6sj/2014-07-09%2016.55.41.jpg

שלב הבא להרכיב את המכסה הקידמי של הגל הקידמי והמכסה האחורי של הגל הקידמי:

https://www.dropbox.com/s/6czte1az1hns7o5/2014-07-09%2017.33.45.jpg
https://www.dropbox.com/s/mgapna21z0jq2a5/2014-07-09%2017.33.51.jpg
https://www.dropbox.com/s/4fzia6earjptjwp/2014-07-09%2017.33.57.jpg

בשלב הזה יש שני בדיקות חופש לגל הקידמי והאחורי , כדי לראות אם יש להם את החופש הדרוש.
אני לא אכנס לנקודה הזו, כי היא טכנית ומתוארת טוב בהוראות הפירוק וההרכבה של התיבה

השלב הבא הוא הכנסת מוטות השילוב ומזלגות השילוב.
זהו שלב מאוד מאוד מעצבן. להכניס את הגולות האלו למקום דורש הרבה יצרתיות מוטיבציה וסבלנות.
נדרש שהמוטות והמזלגות יהיה בדיוק במקום הנכון כדי להכניסם (וזה אחרי הכנסת הגולות המזורגגות)
בשלב הזה כבר איבדתי סבלנות לצלם, על כן בסבב ההרכבה הבא יהיו תמונות והסבר כללי איך לעשות זאת.
זהו לעכשיו, השלב הבא הכנסת גיר הבינים הציר, מחזירי השמן, ואז, בעזרת השם התיבה מוכנה להרכבה על הסבן.

אגב בקשר לשימוש במכבש מוסכים.
נראה לי שהוא לא הכרחי לביצוע ההרכבה, אבל הוא מאוד מאוד מקל על העבודה.
אין הרבה מקום לטעיות בהרכבה הזו, מכת פטיש לא מכוונת היטב יכולה להרוס מיסב או לשבור שן.

tooshey
10-07-14, 13:31
הללויה
יפה מאד מוני
הערה קטנה, אני רואה מהתמונות שהרכבת הל יבש.
כדי למנוע "התנעה יבשה" עד שהשמן יגיע לכל מקום, אני נוהג להרכיב הכל עם גריז.
גריז מיסבים במיסבים וגריז רגיל על השיניים ובמשלבים.
כך גם מומלץ ע"י מרלין וטריילגיר.
הגריז נשטף עם השמן בעבודה ויוצא עם השמן בהחלפה בתום הרצה אחרי 500 קמ.

יותר נח לעבוד על תיבה שהקייס שלה מתפרק מאשר קייס סגור עם פתח שירות.
מזל שאני עושה רק טויוטה...

בברכה,טושי

מוני אורבך
10-07-14, 14:05
מכיר את השיטה הזו.
הבעיה היא שהגריז מתמוסס בשמן והופך אותו לעכור.
זה לא ממש מומלץ על אף שאין איסור גורף.
מה שאני מתכנן לעשות הוא לפני שאני מחבר את גל ההינע הקידמי והאחורי לתת למנוע לסובב את הטרנספר כמה דקות.
כמובן במצב 4 על 4.
כך על אף שההתנעה "יבשה" הרי שאין עומסים, והשמן מגיע לכל מקום.

תיבה שמתפרקת פחות נוחה לעבודה אבל הרבה יותר חזקה.

ד ו ר ו ן
10-07-14, 21:55
מכיר את השיטה הזו.
הבעיה היא שהגריז מתמוסס בשמן והופך אותו לעכור.

גם ככה אתה אמור להחליף את השמן כהרצאה אחרי -500קמ, אז מה משנה העכירות?

Slowly..

riko
12-07-14, 16:36
עבודה יפה מוני :)
חשוב לאחר ההתקנה , רשמים מחוויית הנסיעה גם בשטח גם בכביש
מחכים בסבלנות ....
ריקו

haim510
15-07-14, 15:05
עבודה יפה
פיספסתי אותך בקצת.....הבאתי גם קיט כזה בקרוב ההרכבה :)
אשמח לקבל הערות והארות לקראת ההרכבה.
חיים

מוני אורבך
15-07-14, 22:42
היום היתה עוד התקדמות בהתקנה.
teralow ממליצים במקרה של התקנת twin stick להוסיף שימסים מתחת לקפיצים של נועל הבורר.
הצרה היא שמרגע שהכנסת את השימסים (מסופקים בערכה) קשה מאוד להכניס את מוטות השילוב חזרה למקום.
הגולות ה### עפות לכל כיוון בגלל שצריך לדחוס את הקפיץ יותר.
כבר הרכבתי את מוטות השילוב אבל ללא השימסים.
הפעם בניתי מכשיר מיוחד אשר עושה את העבודה להרבה הרבה יותר קלה.
כל הסיפור הזה עם מוטות השילוב הגולות הקפיצים ופיני הבחירה הם הסיפור הכי עדין בכל ההתקנה הזו.
אבל ברגע שמבינים את ההגיון מאחורי המתקן הזה, ובונים את הכלים המתאימים, עם קצת סבלנות הכל מסתדר.
אולי בהזדמנות אני אספר קצת יותר על התהליך למען הדורות הבאים.
אני התעקשתי על ההתקנה עם השימסים, כי בלעדיהם הטרנספר עלול לקפוץ מהילוך במצבים מסוימים.
בינתיים, תמונה של הטרנספר המורכב עם הקיט של teralow.
https://www.dropbox.com/s/ks76loj00yh7vgu/2014-07-15%2013.30.09.jpg

חיים אני שמח לשמוע שעוד משהו קנה את הקיט ומתכוון להתקין.
נודע לי אתמול שעוד שני חברים קנו את הקיט .
בשרשור הזה אני מרכז מידע על ההתקנה.
בסוף ההתקנה, אם תהיה דרישה, והמנהלים ירצו לפרסם, אולי אכתוב כתבה מסודרת.

riko
15-07-14, 23:09
ראיתי באחת החברות שמוכרת קיט כזה שהם מוכרים את הקפיצים והגולות במידה שונה על צנת למנוע את הקפיצה של הטווין סטיק.
לזה התכוונתה כשאמרת שימסים ?
קישור :
http://www.jbconversions.com/products/dana300/ballspring.php

מוני אורבך
16-07-14, 06:07
לא, התכוונתי ממש לשימסים (דיסקיות)
הם יושבים מתחת לקפיץ ומרימים אותו
כך יש יותר מתח בקפיץ, והוא לוחץ יותר על הגולה.
אגב גם השקעים על המוט יותר עמוקים.
הקפיצים האלו הם יותר ארוכים וכך עושים את אותה עבודה.

tomer s
16-07-14, 11:03
בשרשור הזה אני מרכז מידע על ההתקנה.
בסוף ההתקנה, אם תהיה דרישה, והמנהלים ירצו לפרסם, אולי אכתוב כתבה מסודרת.

מוני
אני לא מנהל, ואין לי CJ,
אבל זאת לא שאלה, ואני בטוח שההנהלה לא תתנגד..
זה למען הדור שלא ידע את יוסף.
ובלי קשר הרבה זמן לא היו פה כתבות עם גריז.
חוץ מאיזה פג'רו שרק מוריד כיסוי פלסטיק דקורטיבי מעל המנוע :-)

asafk
16-07-14, 11:14
עזוב... הוא יודע שזו תהיה כתבה. עם או בלי שיתוף פעולה פעיל של הכותב...

אסף.

מוני אורבך
16-07-14, 11:26
תומר, אני עושה זאת בשביל האחרים, אבל האמת גם בשביל עצמי.
באתר החומר נשמר (יש באתר כתבה בת 10 שנים ! שלי על התקנת נעילת ARB בדיסקו)
ובגיל שלי מתחילים לשכוח את הפרטים הקטנים.

טוב, קצת הסברים על איך להתקין את מוטות השילוב של טרנספר דנה 300.
קימים שתי מוטות שילוב, אחד לגל האחורי ואחד לגל הקידמי.
עליהם יש 3 גומחות המאפשרות נעילה בשלושה מצבים: הילוך רגיל ניוטרל ואיטי.
גולה לחוצה על ידי קפיץ נכנסת אליהם, ונועלת אותם במצב מסוים.
89491

דרור ברלי
16-07-14, 12:03
זה ברור שתעשה כתבה. מיותר לבקש...

מוני אורבך
16-07-14, 12:30
טוב, קצת הסברים על איך להתקין את מוטות השילוב של טרנספר דנה 300.
קימים שתי מוטות שילוב, אחד לגל האחורי ואחד לגל הקידמי.
עליהם יש 3 גומחות המאפשרות נעילה בשלושה מצבים: הילוך רגיל ניוטרל ואיטי.
גולה לחוצה על ידי קפיץ נכנסת אליהם, ונועלת אותם במצב מסוים.
89491
בתמונה ניתן לראות (מלמטה למעלה) את מוט השילוב לגל האחורי, מוט השילוב לגל האחורי של טרה פלקס ומוט השילוב הקידמי.
במוט של טרה פלקס יש חריץ גדול שנועד כדי שגלגל השינים היותר גדול בקיט (גלגל השינים האמצעי) לא יגע במוט.
כמו כן הגומחות יותר עמוקות בכדי לאפשר נעילה יותר טובה.
שימו לב שיש גם חריצים בצד, הם נועדו לפעולת פינים קטנים הנמצאים בין המוטות. הם אילו שלא מאפשרים מצבים אסורים.
כמו לדוגמה שבקידמי יהיה משולב בנמוך והאחורי בגבוה... לא מצב רצוי (-:
הם יוצרים את הבעיה בעת פירוק והרכבת המוטות, עוד נחזור אליהם..
המוטות הללו נכנסים לתוך בית המיסב של הגל הקידמי (שגם מחזיק את הקפיצים והגולות והפינים)
894948949389492

בניגוד להוראות של הרכבת התיבה בספר הרכב, אני ממליץ להרכיב את מוטות השילוב כאשר מכסה המיסב מפורק.
כך יש יותר גישה ויותר נוח להתקין את המוטות. אותו כנל בעת הפירוק.
בתמונה השלישית ניתן לראות את חורי הגישה לקפיצים, וחדי העין יבחינו גם בחור שהקפיץ נכנס אליו.
כמה מילים בעת הפירוק. המוטות לא מתפרקים בכל מצב שהם נמצאים בו.
בגלל הפינים לא מתאפשר לפרק את המוטות עד הסוף. כוח לא יעזור כאן (להיפך ניתן להשמיד את המכסה או המוטות)
השיטה היא לסובב את אחד המוטות הצידה כך שהגומחות יהיו בדיוק היכן שהפינים נמצאים.
כך הפינים יכנסו לתוך הגומחות וניתן להוציא בקלות את המוט השני עד הסוף.
לאחר מכן מטים את המכסה מיסב הפינים זזים הצידה וניתן להוציא את השני.

זהירות !! ברגע שמוצאים את המוט הגולה עפה החוצה, ולך תמצא אותה...
על כן צריך לכסות את חור הגישה ואת היצאה עם היד ולמנוע מהגולה לעוף.
כעת לבעיה הכי גדולה, איך לעזזל מרכיבים את הגולה כאשר רוצים להכניס את המוט.
אם סתם לוחצים עם מברג היא יכולה לעוף או שהמברג נתקע בחור ולא מאפשר למוט שילוב להיכנס.
ללא השימסים (שמגבירים את לחץ הקפיץ כדי שהטרנספר לא יקפוץ ממהלך) עוד אפשר.
איתם.. בעיה קשה ממש קשה מאוד עד בלתי אפשרי.
תמונה של הקפיצים והגולות, שימו לב שמדובר על שני סוגי קפיצים (לקידמי ולאחורי*
89495
לצורך זה התיעצתי בדוקטור גוגל ואימצתי את התאים האפורים ולבסוף יצרתי את הכלי הבא:
89496
לקחתי את מוט השילוב הישן (אותו אני לא צריך כי קיבלתי חדש מטרה פלקס)
את קצה הישר שלו שפשפתי, כל שנוצר שיפוע הדרגתי.
עתה מכניסים את השימסים הקפיץ והגולה. משחילם בזהירות את המוט.
בגלל השיפוע הגולה נכנסת מתחת למוט.
לאט לאט דוחפים את המוט פנימה. בגלל השיפוע הגולה נדחפת פנימה לתוך החור, מאלצת את הקפיץ להתכווץ.
כאשר מגעים לחלק הישר של המוט עוצרים ומסובבים את המוט (הגולה נמצאת בבטחה בתוך החור).
מכניסים את מוט השילוב בצד השני ודוחפים את הכלי החוצה תוך שמירה שלא יהיה מרווח בינהם.
עד אשר מגעים לנקודה בה הגולה לוחצת על מוט השילוב.
עובד כמו קסם !!!
לאחר מכן מתקינים את המוטות ומכסה המיסב לתיבה.
מרכבים את מזלגי השילוב על מוטות השילוב, דואגים לכך שהמזלגות יהיו במקום הנכון (מול החורים היעודיים במוטות)
סוגרים את הבורג וזהו
89497

זהוא השלב הכי עדין בהרכבה. אבל קצת נחישות יכולת מכנית וסבלנות, ועוברים גם אותו בשלום.
השלב הבא התקנת גלגל השינים האמצעי. לשם נוחות אני ממליץ על החזקה שלו עם תיל ברזל בזמן שמכניסים אותו למקום.
אני "הדבקתי" את הרולרים ודיסקיות ההחלקה למקום עם גריז כך שלא היתה בעיה מיוחדת להכניס אותם (לתשומת ליבך גו !)
מכניסים פנימה את מוט המיסבים המרכזי, וזהו.
התמונה הסופית
89498

riko
16-07-14, 19:31
איזה פרוייקט כייפי :)

IlanG
17-07-14, 13:55
עושה חשק לפרק איזה דנה 300

riko
17-07-14, 14:56
לגמריי!!!!

מוני אורבך
17-07-14, 15:57
אחרי שתפרקו אחד אולי תהיה לכם דעה מעט שונה.
הטרנספר הזה שוקל כ 40 קילו !
זה אולי לא נשמע הרבה, אבל כאשר הוא מרוכז בתיבת מתכת בגודל של שני קופסאות נעלים...
גם כל חלק בטרנספר הוא מאוד מסיבי.
הקיט של teralow שוקל 11 קילו, וזה רק גלגלי שינים.
בקיצור, זה שילוב של עבודת מכונאות עם הרמת משקולות + הנפת פטישים.
אם משהו נופל לך בטעות על היד או על הרגל, וסידרת לעצמך חופשה ארוכה בבית החולים (-:
ואם זה לא מספיק, צריך להיות מאוד מדויק, מכה לא נכונה, או פירוק לא נכון, ויש לך הרבה עבודה באיסוף של רולרים, או גולות.
אבל כן, זה בהחלט תחביב הגיפאות במיטבו.
שום שרשראות רכרוכיות או טרנספרים עשויי אלומניום שכל מכה בריאה יכולה לפצח אותם.
ברזל, והרבה ממנו !!!

לשם השוואה, np231 של הסופה שוקל רק 20 קילו.
בזמנו כששיחקתי איתו לא הרגשתי בכלל את העבודה הפיסית.
הדאבלר + NP231 ביחד שקלו פחות מ 40 קילו. כאן רק הדנה שוקלת 40...

riko
18-07-14, 18:58
בזמן שהיתה לי סופה שיפצתי את הגיר לבד . היה תענוג לא נורמאלי ......

מוני אורבך
19-07-14, 18:22
כמה עצות בנושא כיוון חופש מותר במיסבים..
כאשר מרכיבים את הטרנספר יש צורך לבדוק חופש של הגל הקידמי והגל האחורי.
שניהם יושבים על שני מיסבים קוניים מנוגדים זה לזה משני צידי הגל.
יש צורך לבדוק עם אינדיקטור חופש של 0.025 מילימטר של הגל.
מכוונים זאת על ידי הכנסת שימסים יעודיים של הטרנספר.
לפני שפרקתי לטרנספר היו החופשים הנדרשים (ואפילו מעט יותר מהנדרש).
הנחתי שהם ישארו אחרי החלפת המיסבים, ואולי גם מעט יקטנו אחרי התקנת המיסבים החדשים.
על כן לא קניתי את השימסים היעודיים.
לפני הסגירה הסופית בדקתי את כל החופשים הנדרשים ו...
בעסה ! החופש ירד לאפס.
עד כדי כך שנהיה קשה לסובב את הגל !
מה שאומר שכל ההתקנה תעוקב בשבועים עד שיגיעו השימסים הנדרשים לארץ )-:
מה שכן אתם תרוויחו תיאור מפורט של תהליך כיוון החופשים בטרנספר דנה 300.
עיצה למתקינים את הקיט.. לא מניחים שום דבר כמובן מאליו.
כנראה שיש טולרנסים מאוד גדולים בין מיסב אחד למשנהו, ועל כן עם החלפת מיסב לחדש חיבים לכוון מחדש.

ד ו ר ו ן
19-07-14, 20:36
עיצה למתקינים את הקיט.. לא מניחים שום דבר כמובן מאליו.
כנראה שיש טולרנסים מאוד גדולים בין מיסב אחד למשנהו, ועל כן עם החלפת מיסב לחדש חיבים לכוון מחדש.
לדעתי זה ממחיש את מה שנאמר בתחילת השרשור- שמיסבים ישנים יכולים להיראות טוב וההבדל במרווחים עם החדשים ממחיש את הבלאי בפועל.

Slowly..

מוני אורבך
19-07-14, 22:10
זה היה ברור לי מראש.
אבל יש לזכור שבמקור הכול היה מכוון כמו שצריך.
המיסבים התבלו, השימסים לא.
אם המיסבים החדשים היו באותו הטולרנס כמו הישנים לפני שהתבלו
הרי שהגיוני שברגע שהיתי מכניס את החדשים, הכול היה חוזר למצב הראשוני, המכוון.
בדיעבד מתברר שהטולרנסים בין המיסבים מאותו סוג הוא גדול, וזה אומר כוונון מחדש בכל פעם שמחלפים מיסבים.
כנראה שטולרנס של 0.025 מילימטר הוא קטן יותר מהטולרנס של יצרני המיסבים.
לא סתם בקיטים לשיפוץ הטרנספר, השימסים הם סטנדרט...

lizard
19-07-14, 23:33
כל החלפת מיסבים מצריכה כיוונון מחדש. אם במקרה יצא שהחלפת ולא היית צריך אז זה יוצא מן הכלל ולא הכלל.

מוני אורבך
20-07-14, 08:22
הנסיון שלי בהחלפת מיסבים הוא במיסב גלגל ובמיסב דפרנציאל.
במיסב גלגל מעצם ההתקנה אתה למעשה מכוון מחדש את החופש, כך שאין כאן תוספת מידע.
במיסב דפרנציאל, ללא יוצא מן הכלל, החלפת מיסב לא גררה כיוונון מחדש.
הבאקלאש היה משתנה במקצת, אבל עדין בתחום המותר.
כאן כל החופש נעלם לגמרי. יתכן והסיבה נעוצה בכך שהחופש המותר קטן יחסית 0.025 מילימטר.
בכל מקרה זהו לקח לדורות הבאים.
לא נורא כל כך מדובר על עוד 150 שח כולל משלוח עד הבית עבור שני סוגי השימסים.
מבחינתי הבעיה הכי גדולה שצריך לחכות שבועים עד שיגיע..

לקח נוסף, אם רוצים להחליף את כל המיסבים טבעות ההחלקה והאטמים, ולהביא את התיבה למצב "אפס" כדאי פשוט לקנות את קיט השיפוץ.
נכון עולה 900 שח (כולל משלוח), אבל יש בו הכול ולא צריך לשבור את הראש על כל חלק בנפרד.
אני קניתי חלקים בנפרד, וחסכתי לא מעט אבל הכאב ראש הוא עלי..
בחשבון סופי יוצא שכל החלקים שקניתי בנפרד עלו 600 שח, האם חסכון של 300 שח שווה את הטרחה ?!
במבט לאחור, לא.

מוני אורבך
10-08-14, 09:00
עדכון.
מתברר שצריך שלושה סוגי שימסים.
אחד לגל הכניסה, אחד לגל היציאה הקידמי, ואחד לגל היציאה האחורי.
לקנות את כל אחד מהם בנפרד עלה בסביבות 200 שח.
מבחינה כלכלית עדיף לקנות קיט שיפוץ מושלם.
ההבדל של קניה בחלקים וקניה של קיט שלם הוא ממש זניח, אולי 200 שח, וגם הוא מצתמצם אם יש לך טעות בהזמנה..
ביצוע הכיוונים עצמו זה כבר משהו אחר לגמרי.
גל הכניסה לא נורא, גל יציאה קידמי ממש פשוט, גל יציאה אחורי פשוט סיוט !
לכיוון גל הכניסה יש לחלוץ את המיסב הקידמי מבית המיסב.
יש לפרק את הטבעת הקפיצית ואת גלגל השינים, ולאחר מכן להפריד את המיסב מהגל
9010790108

להיסיף שימסים בין המיסב לגל כך שאחרי סגירת הטבעת הקפיצית יהיה מרווח של 0.076 מילימטר בין הטבעת לגלגל השינים
כדי לכוון את המרווח של גל היציאה הקידמי הקידמי יש לפרק את המכסה של המיסב האחורי של גל היציאה הקידמי.
לאחר מכן להוסיף שימסים בין המכסה לתיבה כך שיווצר חופש של בין 0.025 ל 0.12 מילימטר בתנועה קדימיה אחורה של גל היציאה הקידמי.
9010990111

עד כאן החלק הקל. עכשיו מגיע השלב המעיק.
כדי לכוון את החופש של גל היציאה האחורי יש להוסיף או להוריד שימסים בין מיסב היציאה האחורי של הגל האחורי לבין הגל
90112
כדי לעשות את זה יש לפרק את מכסה המיסב האחורי תוך כדי חליצת המיסב האחורי של הגל האחורי.
90113
העסק הזה די בעיתי. יש פרוצדורה (שאני הגדרתי (-: ) איך לעשות זאת אבל היא די מורכבת וקשה להעביר אותה בכתב.
הסיוט הגדול הוא להרכיב הכל בחזרה. לשם כך יש להשתמש באום היוק האחורי.
האום הזה הוא חד פעמי וכל אחד כזה עולה 20 שח. להשתמש בו ולזרוק הוא עסק בעיתי כלכלית..
מעבר לזה שהענין דורש הרבה כוח (160 ניוטון מטר)
אם התהליך הזה היה הולך במכה הראשונה מכסימום שתיים דיינו.
הבעיה שכדי להגיע לחופש המותר (0.025 - 0.12) צריך די הרבה פעמים לעשות זאת.
הבעיה היא שהשינוי במרווח הוא לא לינארי אלא אקספוננצילי (אני מנחש).
בנקודה הדרושה מספיק הוספה של שימס מאוד דק, ואין חופש..
אחרי 4 פעמים אני נשברתי.
על כן אני מתכנן פרוצדורה חדשה לכיוון מחוץ לתיבה. אז לא יהיה צורך באום המזורגג רק במכבש.
במצב הזה קל מאוד יהיה לשנות שימסים. ברגע שאגיע לכיוונון הרצוי, ארכיב את כל העסק בתיבה
המשך יבוא...

GodsFather
10-08-14, 11:03
מוני, אין מילים על ההשקעה וההתמדה.

ועם זאת יש תהיה - איך לעזאזל כולם עושים את זה ? (כשאני אומר כולם, אני מתכוון לאנשי מקצוע ולא חאפרים). איך יכול להיות שאתה צריך להמציא את "הגלגל" פה ?

מוני אורבך
10-08-14, 11:32
מי זה כולם ???
אני לא מכיר בעל מקצוע בארץ שמשפץ דנה 300 למצב "אפס"
או אפילו משהו שבכלל מתעסק עם תיקונים של טרנספר.
בדרך כלל אם משפצים משהו, פשוט מחלפים את מה שצריך וזהו.
אני החלפתי את כול המיסבים מחזרי השמן דיסקיות החלקה - הכול
זה משהו שלפחות בארץ פשוט לא עושים.
ואם כן עושים (בדרך כלל מדובר על גיר) זה עולה והרבה מאוד (אלפי שקלים)
אם היתי רוצה "רק" להתקין את קיט tera low זה היה הרבה יותר קל.
אם אתה לא מחליף מיסבים אתה לא צריך להתעסק עם כיוונים ולמצוא שימסים מתאמים ועוד ועוד.

רק לשם הדגמה, התקנת נעילה אוטומטית (שלא דורשת שום כיוונים, רק פירוק והרכבה) לוקחים 1500 שח
וגם את זה מעט מאוד סדנאות עושות (5 ? )

עם כל זאת, אם היתי עושה זאת פעם אחת, בפעם הבאה זה היה הרבה יותר קל.
אחרי שאתה מוצא את השיטה ויודע מה אתה עושה, כל הכיוונים הללו יקחו פחות משעה.
אבל זו הפעם הראשונה והאחרונה שאני עושה זאת, בשבילי זה רק תחביב.
זו הסיבה שאני מתעד הכל. אם משהו ישאל אותי עוד חצי שנה מה הפרוצדורה, אין סיכוי שאזכור את כל הפרטים לעומק.

GodsFather
10-08-14, 12:05
כולם = גם בחו"ל... זה שבארץ יש 3 משוגעים ו2 מהם כותבים פה ואחד מהם זה אתה, זה סיפור אחר. אפשר לומר שזה המדריך המפורט ביותר ובעברית, מה שגם גוגל-טרנסלייט לא יכול לעשות

מוני אורבך
10-08-14, 12:33
סך הכול זה לא כזה סיפור גדול.
מבחינה מכנית מדובר על מערכת די פשוטה.
NP231 לצורך הענין הוא יותר מורכב מכנית.
הבעיה יותר בצורה המסורבלת שאיתה צריך לכוון את המרוחים.
המהנדס שתכנן את הדנה פשוט לא חשב על פירוק, הרכבה ותחזוקה.
רק על חוזק אמינות.
הבעיה, בכל אופן מבחינתי היא המשקל של כל החלקים.
כאשר צריך לעשות זאת מספר פעמים, לשם כיוון, זה כבר מתחיל להעיק.
מה לעשות, אני יצור טכניוני שמנהל מעבדה, ובקושי עושה התעמלות )-:
שלא לדבר על זה שאני מסתכל על 40 הרבה מלמעלה...

אגב גם בחו"ל שיפוץ דנה למצב "אפס" זה לא ממש משהו שכל אחד עושה.
בדך כלל מדוב על היותר מכורים.
אניי מצאתי בסך הכל שני כתבות ומספר שרשורים על הנושא וזהו !
לעומת זאת נעילת דפרנציאל.. יש בלי סוף

נמרוד
11-08-14, 10:23
מוני שוב שאפו.

(ואני לא כותב את זה רק כדי לוודא שכשאתה מוכר את השבע אני ראשון בתור :) )

מוני אורבך
12-08-14, 12:25
נמרוד.. כמו שאומר ידידי הכתום, לכל דבר יש מחיר (-:
וברצינות, אני לא רואה את עצמי מוכר את הסבן.
מצד שני, גם את הווגוניר לא רציתי למכור אף פעם...
אבל שני רכבי אספנות, מתברר שזה גדול עלי, לפחות מבחינת הזמן הפנוי המועט שיש לי.

לעניננו, הבטחתי שיטה נוחה לכיוון החופש בגל היציאה האחורי.
הרעיון הוא לפרק את כל הגל מחוץ לתיבה עצמה, ואז לכוונן אותו.
היות וכל המיסבים נמצאיםב"זנב" של התיבה ולא בתיבה עצמה, הדבר אפשרי.
כך נראה הגל המפורק
90161
וכך זה נראה אחרי שמרכבים את המכסה
9016290163

באופן זה ניתן בקלות לפרק ולהרכיב את המיסב, וכך הרבה יותר נוח למצוא את השימסים המתאמים.
עוד נקודה חשובה, גם עם לחיצה עם מכבש לא מגעים ללחץ שהאום מפעיל אחרי שסוגרים אותו למידה המתאימה 163 ניוטון מטר
כתוצאה מכך כאשר סוגרים את האום מאבדים כ 0.03 מילימטר חופש. יש להביא זאת בחשבון.
למזלי (או יותר נכון לאור ניסיוני) השארתי מספיק חופש כך שאחרי הסגירה החופש היה בגבול המותר 0.03 מילימטר

מוני אורבך
23-08-14, 18:30
סוף דבר.
התקנתי את הטרנספר.
המצב לפני:
https://www.dropbox.com/s/uno4eozcqc6da82/2014-08-21%2003.49.11.mp4?dl=0

המצב אחרי ההתקנה:

https://www.dropbox.com/s/yw91qbkx9eljsx2/2014-08-22%2008.28.51.mp4?dl=0

ינוסה בשטח בהקדם האפשרי..

haim510
28-04-15, 00:27
ולאחר כמעט שנה....מה ההתרשמות שלך??

מוני אורבך
28-04-15, 08:28
עוד לא שנה, 10 חודשים..
מבחינת אמינות, טפו טפו טפו.
אני לא מרגיש בשום שינוי, הטרנספר מתפקד באופן חלק.
החלפתי שמן כמובן אחרי 1000 קילומטר, לא היו שבבים או אימולסיה.
הטרנספר לא קופץ מהילוך לא בגבוה ולא בנמוך.
בגלל שעברתי לידית כפולה, גם הרבה יותר קל לשלב.
אין נזילות (לא מפתיע החלפתי את כל מחזירי השמן)

מבחינת עבירות כמובן יש קפיצת מדרגה.
הכל לאט ובעדינות, הרגשהת ביטחון מלאה.

נוצר בור גדול מאוד בין מצב LOW ל HIGH כצפוי.
במצב נמוך אפשר לנסוע עד 40 קמש מבלי לעבור את ה 2000 סלד.
דורש התרגלות, אבל לא אסון, המנוע מאוד גמיש והוא יכול לכסות בגבוה את רוב הסטואציות הרגילות.

ועדין.. זה לא זחל שהוא גם הרבה יותר איטי וגם הרבה יותר גמיש, נותן את הטוב שבכל העולמות
אבל זה בהחלט פתרון טוב למי שלא רוצה להיכנס לסרט של זחל

-->