PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיא בגרמניה: רוב החשמל מיוצר מהשמש

חנן-ג'יפולוג
26-06-14, 22:44
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4534497,00.html

למה זה לא באוף-טופיק? כי תרצו או לא, חשמל זה הדלק החדש וכולנו ניסע עליו במוקדם או במאוחר (לי כבר יצא לעשות טיול שטח עם שני רכבים ללא נהמת מנוע בעירה פנימית) .

למה זה מעניין? כי זה מאיר בזווית חדשה את הטענות שלפיהן רכב חשמלי בסה"כ מעביר את מוקד הזיהום מהערים אל תחנות הכוח המזהמות (שגם לזה יש חשיבות בפני עצמה) .

shachar
26-06-14, 23:13
זו לא חוכמה שם מדינה שטופת שמש לא כמו אצלנו.

ושנותנים לשמש פקודה להתכוונן לפאנל היא מבצעת.
לא כמו אצלנו שעושים שדה מראות שצריך להתכוונן לשמש.

דרור ברלי
27-06-14, 00:13
זה כי להם יש חזון ולנו אין.

לך תנסה להעביר את רוב ייצור החשמל בישראל לאנרגיית שמש.
קודם כל ימנו ועדה ויריבו מי יישב בועדה. בסוף כל חברי הועדה יהיו כמובן ג'ובים פוליטיים. ולא אנשי מקצוע
והועדה תשב ותשב עד שייצא עשן, ובסוף תמליץ להמתין כי אין תקציב. ואז אחרי שלוש שנים ימנו עוד ועדה. וחוזר חלילה.
בין לבין תמיד יצוצו ההבטחות, בד"כ לפני הבחירות, שאו-טו-טו ישראל עבורת לאנרגיית שמש. זה ייראה כמו הרכבת התחתית של ת"א.

הבעיה שלנו כמעט תמיד לא טכנית (יש ידע ויש שמש) אלא רק פוליטית. פוליטיקאים ישראליים לא ידחפו שום דבר אם אין להם פוטנציאל הפקת רווחים אישיים ממנו.

ולכן אצלנו המכוניות החשמליות ימצצו את החשמל משקע שמחובר לתחנות ששורפות פחם, עוד הרבה שנים טובות.

Tourist
27-06-14, 01:09
צודק
בגרמניה היה הרבה יותר טוב...

(תרגע דרור, אני יודע שזה דמגוגיה, אבל שכחת להכניס שם איזה דיסקליימר ;) )

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 06:16
א. כבר יש כאן ייצור חשמל מאנרגיית שמש. אני לא יודע לדבר על אחוזים. אין ספק שהאחוזים יגדלו ככל שהמחיר של הפאנלים ירד וככל שמחיר הנפט יעלה. עם או בלי ועדה.

ב. למיטב ידיעתי רוב חימום המים בישראל הוא מאנרגיית שמש. ישראל היא בין המובילות בתחום וזה לא רק כי זה משתלם כלכלית - זה מחויב ע"פ חוק.

יואב פולס
27-06-14, 07:19
דרור,
אני לא מבין על מה אתה מתלונן - רכבת תחתית וכד'.
אני עובד בדרום ת"א, כל בוקר אני לוקח את התחתית מהתחנה שנמצאת 450 מטר (בדיוק, מדדתי) מהבית שלי, נוסע עד עזריאלי בקו הכחול, ומחליף שם לקח הירוק עד יהודה הלוי פינת הרצל. נכון שבעזריאלי אני צריך לרדת מהרכבת ולהחליף מפלס, וזה לא תמיד נוח, אבל בה"כ פחות מ 20 דקות אני במשרד.
אין פקקים, אין שוטרים, אין וייז - מאוד נוח.
יואב

boaz avrahami
27-06-14, 07:24
ומאיפה יהיה להם חשמל בחורף?

ועכשיו עם המשבר באוקראינה ספק אם יהיה להם גז בחורף...

מה רע להם בתחנות אנרגיה אטומית שלהם??

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

ד ו ר ו ן
27-06-14, 07:47
מה רע להם בתחנות אנרגיה אטומית
HONDA TRX300ex

אחרי יפן הם סגרו את כולן.
המגמה האירופאית היא גז.

Slowly..

tzagi
27-06-14, 09:30
תרשו לי להביא מבט טיפה שונה
לא רחוק ממני, כשעה נסיעה נמצא פרוייקט ענק שתופס המון מקום, הוא יושב על הגבול (בצד הצפוני) בין קליפורניה ונבאדה ומספק חשמל לרשות החשמל של קליפורניה, תשאלו למה המיקום הוא בנבאדה ולא קליפורניה (מדינות שונות) התשובה פשוטה, בקליפורניה לא קיבלו רשות לבנות את זה בגלל הביורוקרטיה (נשמע מוכר?) בקיצור המפלצת הזאת תופסת מאות אם לא אלפי קילומטר מרובעים ואם נתייחס לנתונים הרשמיים מספקת חשמל ל30000 איש
הפרוייקט אגב הוא ישראלי כמובן, לגמרה במקרה אחד המהנדסים שם הוא חבר של אחד החברים פה באתר ובילה אצלי לBBQ וכדומה.
מה הנקודה?
אם אתם בונים על אנרגיה סולרית אז אין לכם מקום, (הנגב לא דוגמה טובה, הבני דודים יקחו הכול למיחזור) תחשבו יותר לכיוון לקחת את ירדן ועירק למטרה הזאת.

https://www.youtube.com/watch?v=BPg3tIoGh_Y

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 09:38
אתה מדבר על זה?

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Nellis_Solar_Power_Plant

14.2 מגהוואט. 0.6 קמ"ר.
?

tzagi
27-06-14, 09:45
לא,
נליס (בסיס חיל האויר זה צפון מזרח)
פריממ זה דרום, גבול קליפורניה.

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 09:48
אוקיי.
בכל מקרה, אם נתבסס על הנתונים של תחנת הכח בנליס נקבל שבשביל לספק את כל צריכת החשמל של ישראל (בשעות תאורה ביום שמש) צריך כ500 קמ"ר. משהו כמו 20 על 25 ק"מ.

asafk
27-06-14, 10:10
יש לי הרבה אהדה לאנרגיה נקייה, אבל לדעתי אנרגיה סולרית היא לא הפתרנון היעיל והאקולוגי ביותר.

ראשית, דברים שחשוב לדעת - התעשייה הזו הנראתה לכמה רגעים לפני כמה שנים כדבר המבטיח ביותר. חברות ענק השקיעו מליארדית בטכנולוגיות, כולל טכנולוגיות מראות מתקדמות מאוד ומערכי ניהול כוח, ועוד ועוד. ואז, אחרי הקמת כמה שדות סולאריים, כולל כאן בישראל אבל בעיקר בעולם הגדול (אם מסתכלים על אירופה, אז ספרד היתה חלוצה) - התברר שהתמונה לא כל כך ורודה.
בראש ובראשונה מתברר שכדי לשמור על יעילות גבוהה של השדות הסולאריים צריך המון תחזוקה. שטיפת המראות היא, למשל, מטלה יקרה ביותר - וכמוה יש עוד רבות. מהר מאוד התברר שהמודלים העסקיים של החברות השונות לא לקחו בחשבון תחזוקה ובלאי בסכומים שנערמו בפועל, וכתוצאה מכך הן התחילו להפסיד הרבה כסף. עוד עלויות משמעותיות שנערמו יותר ממה שחשבו היו אבטחה וניהול האנרגיה.
מה שקרה הוא שהרבה מהחברות שבנו תכניות מזהירות בתעשייה הזו התרסקו. כולל שתי חברות ישראליות שנחשבו פורצות דרך בטכנולוגיה. עוד דוגמה מקומית היא פניציה, שיש מי שיטענו שההימור שלה וההשקעה בקו ייצור למראות המיוחדות ואז נפילה של הלקוחות לאותן מראות - היו המהלכים העסקיים שהובילו לנפילה.
זה קצת שמי שלא מכיר את הנושא יבין שהתמונה לא כל כך ורודה.

ועכשיו לטענה שהעליתי בהתחלה.
אנרגיה סולרית זה נהדר - אבל לא אקולוגי. כי לברא חתיכה גדולה מהמדבר, בשביל אספקת אנרגיה, זה לא אקולוגי. אני לא רואה איך השמדה של בית גידול בשטח של מאות קמ"רים - ולא אחד כזה אלא כמה - היא מעשה אקולוגי.
התחזוקה של אותו שדה גם היא לא אקולוגית - תחשבו למשל על כמויות המים שנדרשות באופן יומיומי כדי לנקות את המראות והלוחות.

לעומת זאת תחנת כוח גרעינית, כן - ההבטחה הגדולה של שנות ה 70 וה 80 - היא אנרגיה אקולוגית ונקיה בהרבה.
היום יודעים לעשות כורים בטוחים לחלוטין - אפילו כאלה שצירוף מקרים של צונאמי ורעידת אדמה על שפת הים לא יערערו. אם תרצו אני אשלח לינק להרצאה מעניינת בנושא בעקבות האירוע ביפן. כור גרעיני להפקת חשמל דורש שטח קטן מאוד, הוא לא מזהם, התחזוקה שלו גם היא די מינימלית ולא דורשת משאבים יקרים, ואם מסתכלים ברמה של מדינה - זה הפתרון הנכון.

זו דעתי הלא פופולרית...

אסף.

tzagi
27-06-14, 10:14
נתונים? של מי?
עזוב שטויות,
מדינת ישראל, יש כ7-8 מליון?
דרום נבאדה, 2 מליון
בכול זאת יש 3 מקורות מרכזיים של אנרגיה,
יש כור אטומי, יש את סכר הובר, ויש סולרי
לפי החשבון שלך, צריך רק 125 ק,ר+- של שטח סולרי
למה צריכים את כול השאר?
התשובה בגוף השאלה
הנתונים המפורסמים הם חרטה
התחנת כוח בprimm מפורסמת שנותנת חשמל ל45000 בתים, שיחה קלה עם אחד מהמהנדסים (אחרי כמה בירות) והמספר יורד דרמטית. בערך לרבע מהמפורסם.
לא כול הנוצץ הוא זהב, ולכן גם אני לא ממש מאמין שגרמניה מייצרת %50 מהחשמל שלה ממקורות סולריים,

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 10:17
אסף, בלי להביע התנגדות לרעיון הגרעיני אני אקשה בכל זאת:
האם זה הדבר הנכון להקים במדינה שהיא לא מאוימת בטילים, היא מותקפת בטילים, כמעט מדי יום? חלקם מיורטים וחלקם לא. זה לא קצת מפחיד?
ואם ניתן למגן בפני טילים אז יתכן שיקום איזה תואם וענונו עם מטען.
לא חשובה הדרך, אבל אתה מציע ליצור מוקד אסון וזיהום פוטנציונאליים בקנה מידה פנטסטי.

amit1
27-06-14, 11:36
חברים תפנימו, אנחנו נשלטים ע"י חבורת פוליטיקאים מושחתים ומסואבים שהדבר היחידי שמעניין אותם זה לעשות כסף וכמה שיותר על חשבוננו. כל המערכת השלטונית מלמעלה עד למטה רקובה.
ראו מקרה שר הפנים דרעי, שר האוצר הירשנזון, ראש הממשלה אולמרט, נשיא המדינה האנס קצב ומועמד לנשיאות המדינה שחשוד בקבלת ערימות סטיפות ...וזה רק קצה הקרחון..., עם כאלו מנהיגים אין חזון, לא יהיה חזון ותכל'ס זה נס שהגענו עד הלום..... כנראה בזכות שאריות מחזונו של הזקן משדה בוקר.....אני בטוח שאם הזקן היה בחיים על כל גג הייתה מותקנת מערכת סולרית.

asafk
27-06-14, 11:48
חנן, קל יותר להגן מפני טילים על תחנה גרעינית קטנה בשטח מצומצם מאוד וברובה תת קרקעית, מאשר על חוות ענק על פני השטח שפגיעה קלה בה תיצור הפסקת חשמל לחצי מדינה.

אסף.

asafk
27-06-14, 11:50
עמית, מערכות סולריות לרוב הותקנו על כל לול רענן בארץ כי באמת היה נראה שזה כדאי ומודרני. ואז השוק התרסק כי התברר שהמרחק בין ההבטחות לתפוקה בפועל היה עצום.

אסף.

ד ו ר ו ן
27-06-14, 12:04
חנן, קל יותר להגן מפני טילים על תחנה גרעינית קטנה בשטח מצומצם מאוד וברובה תת קרקעית, מאשר על חוות ענק על פני השטח שפגיעה קלה בה תיצור הפסקת חשמל לחצי מדינה.
אסף.
+1
שכל אידיוט מקומי עם רוגטה ומוטיבציה יכול לגרום לה נזק גדול מאד מרחוק, שלא לדבר על "מקומי מדברי" עם נבוט שהחליט שזו היתה אדמת אבותיו והוא רוצה פרוטקשן.

raanan
27-06-14, 12:09
בעבר עלה רעיון סטייל "מלחמת הכוכבים " של הצבת פאנלים סולאריים בחלל ושידור אנרגיה לכדה"צ כקרן מיקרו/נאנו גל .
היתרון שיש מקום בשפע, תחזוקה יחסית מנימלית (אין צורך בשטיפה ) .
אני חושב שהקושי העיקרי שנדרש הקמת שדות כאלו במסלול גאוסטציונרי (בערך 36 אלף קמ' מפני כדה"צ) .
נושא המרת הארנגיה לקרן ובחזרה לא נהיר לי, אני מניח שיש בזה הפסדים עצומים של אנרגיה.

רענן

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 12:12

אסף.
יש הבדל קטן בין הפסקת חשמל ובין שואה גרעינית.

ד ו ר ו ן
27-06-14, 12:13
יש הבדל קטן בין הפסקת חשמל ובין שואה גרעינית.
וכמה כאלו התרחשו?
ועזוב רגע בצד את רמת התחזוקה הלא קיימת של צ'רנוביל.

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 12:14
פוקוצ'ימה?

asafk
27-06-14, 12:14
בתחנות מודרניות הסכנה, הלכה למעשה, לא קיימת. תשכח מצ'רנוביל ומטכנולוגיה של לפני 50 שנה. גם בכור היפני המיושן יחסית הנזק היה מזערי. וכתוצאה מצירוף מקרים שבאמת לא ניתן היה לחיזוי.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
27-06-14, 12:16
אחרי יפן הם סגרו את כולן.
המגמה האירופאית היא גז.

Slowly..

אם הן כל כך בטוחות אז למה סגרו אותן?

נמרוד
27-06-14, 12:19
דרור וכל השאר שבטוחים שאין בעייה טכנית והכל אשמת הממשלה וחרא של מדינה וכו... - בואו נניח שזה נכון, ותישארו בבקשה מחוץ לדיון, כדי שנעלה את הרמה שלו לדיון טכני אמיתי. עד עכשיו הוא לא היה כזה. בואו נשאיר רגע בצד גם את התחנות הגרעיניות, פוקושימה, ומלחמת הכוכבים ונחזור לכותרת של חנן.

אז ככה - אין לי סיבה לפקפק בכך שבצהרי יום ה9 ביוני, מהימים הארוכים בשנה, כשהשמש בשיא השמיים, והיה זה מן הסתם יום בהיר במיוחד ברוב שטחה של גרמניה, במשך שניות ספורות התפוקה של סך הפאנלים הסולאריים בגרמניה היתה 23.1 ג'יגה וואט, וזה אכן היה חצי מהצריכה הכוללת בגרמניה באותן שניות שהיתה 46 ג'יגה וואט.

אני יכול לספר לכם, שאני ברגעים אלו שובר את השיא של גרמניה. היום, צהרי יום שישי 27 ביוני, כשהשמש בשיא הגובה וחם-מוות בעמק בלי שמץ של ענן או תקווה לענן, אני מייצר על הגג כ6 קילוואט, שזה למעלה מ100% מהצריכה הכוללת שלי ברגעים אלו, שמורכבת משני מקררים, מזגן מרכזי גדול, והמחשב עליו אני מקליד כרגע.

זה צריכה רגעית, הספק. מה שמעניין יותר מן הסתם הוא כמות האנרגיה במשך שנה שמפיקה גרמניה מאנרגיה סולארית. אני יכול לספר לכם שאני הפקתי במהלך השנה האחרונה 12,080 קוט"ש, כשהצריכה שלי במהלך השנה היתה 17,801 קוט"ש. אני ייצרתי 68% אחוז מצריכת החשמל הביתית שלי בשנה האחרונה, וזו עובדה.

הנתונים לגבי גרמניה זמינים ברשת - בשנת 2011 יצרה גרמניה 20.5% מסך האנרגיה שהיא צרכה. היעד של גרמניה הוא 35% ב2020. http://en.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Germany
היעד של מדינת ישראל הוא 10% עד שנת 2020. זה לא כולל את האנרגיה שחוסכים דודי השמש בישראל, שמוערכת על פי הכתוב בוויקדיה ב3-4% בשנה.

היעד בישראל נמוך יותר מגרמניה קודם כל מסיבות פיזיקליות שנפרט בהמשך, וקשורות לזה שאני כן יכול לייצר 68% מהצריכה השנתית בבית שלי.

כל זה, בגרמניה ובישראל, לא מחוות ולא משטחי מדבר ולא ממראות ולא מנעליים, אלא בעיקר בדרך שעובדת - פאנלים סולריים על גגות בשטחים בנויים, בכל מקום שאפשר. כמו אצלי על הגג (בוש דרך אגב, עשר שנים אחריות).

אז למה בגרמניה אפשר לייצר 35% ואצלינו רק 10%, כשאני מייצר עובדתית 68% מהצריכה שלי וכמה מחברי במושב עם מערכות גדולות על הרפתות מייצרים יותר מ100% מהצריכה השנתית שלהם?

asafk
27-06-14, 13:08
אם הן כל כך בטוחות אז למה סגרו אותן?

בגלל לחץ של דעת קהל שמורכבת מהרבה אנשים שלא באמת מבינים, ו"עזרה" מיזמים שרוצים לבנות מערכי הפקת חשמל חדשים.

תסתכל כאן לצורך השכלה כללית, הנושא כמובן יותר מורכב מהרצאה של מדע פופולרי, אבל ניר (המרצה) הוא לא ילד, איש אקדמיה שמבין כמה דברים, פרופ' לפיזיקה גרעינית ומומחה למתקני גרעין:

http://youtu.be/FkiwjeRZ_Bg

אסף.

asafk
27-06-14, 13:14
נמרוד,

הפקת חשמל ביתי שונה מתעשייתית - ובאמצע יש את המערכים החצי תעשייתיים של החקלאים (רפתות ולולים) ומהיכרות קרובה מאוד עם השוק - הניסוי נכשל בגלל שהתמונה שהוצגה היתה ורודה מאוד שלא לומר לא ריאלית.
יכול להיות שהשכנים שלך עם הרפתות מצליחים עדיין לקיים את המערכים שיש אצלם - אני מכיר עוד מושבים שבהם זה מצליח - אבל זה יוצא מהכלל. הכי חשוב זה שבטווח הארוך הרווחים לא מגיעים מהר כמו שתכננו, הגניבות של הפנלים מקשות מאוד, והתחזוקה עולה הרבה יותר ממה שהובטח. במצב העניינים הזה השוק הספציפי נעצר כמעט לחלוטין בשנה- שנתיים האחרונות אחרי תקופת פריחה מדהימה.

בגיזרה הביתית אני מסכים איתך - המצב מצויין בגלל שהתחזוקה פשוטה יותר והאבטחה פשוטה יותר (אני לא מכיר גניבות של תאים מגגות של בתים).

אם הדיון הוא על מתקנים ביתיים - אז כן, זה נהדר. אבל רוב האוכלוסייה עדיין גרה בעיר, כך שזה לא נראה לי פתרון ברמת המדינה.

אסף.

ד ו ר ו ן
27-06-14, 13:34
בגיזרה הביתית אני מסכים איתך - המצב מצויין
אסף.
אפילו הבדואים הבינו את זה.
יש המון פאנלים ליד אוהלים בדרום.

Slowly..

נמרוד
27-06-14, 13:39
במה שונה התחזוקה והאבטחה של פאנלים סולאריים בין יצרן ביתי קטן או מסחרי גדול? אין שום הבדל עקרוני בעלויות אחזקה ואבטחה ביחס לתפוקה, ואם יש אז בבקשה הער את עיני.

יש מאפיין ייחודי של מדינת ישראל שאחראי לזה שאנחנו לא יכולים לייצר אנרגיה סולארית באותו יחס לסך היצור כמו גרמניה למשל, או כמוני כיצרן קטן, ואני מופתע שאתם מתעלמים ממנו...

amit1
27-06-14, 13:40
בתחנות מודרניות הסכנה, הלכה למעשה, לא קיימת. תשכח מצ'רנוביל ומטכנולוגיה של לפני 50 שנה. גם בכור היפני המיושן יחסית הנזק היה מזערי. וכתוצאה מצירוף מקרים שבאמת לא ניתן היה לחיזוי.

אסף.
מדובר בניהול סיכונים , צריך לדעת מה תוחלת הנזק במקרה ש...כנראה שבמקרה הייחודי של ישראל מדובר בתוחלת נזק גבוהה.

asafk
27-06-14, 13:49
למה?

אסף.

ד ו ר ו ן
27-06-14, 14:00
נמרוד,
אתה מתייחס להיבט הגיאוגרפי?

Slowly..

talw
27-06-14, 14:06
...יש מאפיין ייחודי של מדינת ישראל ...

שיש לנו ים נמוך בכ 400 מטר מהים השני... ?

נמרוד
27-06-14, 14:17
שרשת החשמל שלנו קטנה, סגורה ומנותקת מכל שאר העולם.

amit1
27-06-14, 14:23
עמית, מערכות סולריות לרוב הותקנו על כל לול רענן בארץ כי באמת היה נראה שזה כדאי ומודרני. ואז השוק התרסק כי התברר שהמרחק בין ההבטחות לתפוקה בפועל היה עצום.

אסף.
אסף, בהתייחס לנתוני אמת מהערבה ורמת הגולן המערכות מתפקדות מצוין ולראיה הריבית הנמוכה שהבנקים גובים למימון המערכת (פריים + 1% ובעבר פריים + 1/2). כיום כשהתעריפים זהים לתעריפי החשמל הרגילים, המערכות הגדולות (בשטח של כחצי דונם) משיגות תשואה של כ 12- 16 % לשנה ..

amit1
27-06-14, 14:28
למה?

אסף.
כנראה יש מי שיודע מה תוחלת הנזק שעלול להיגרם מפגיעה של טיל/פצצה/.... בתחנת כוח גרעינית שממוקמת בישראל.
אולי שכחת או שאתה לא יודע שבמלחמת המפרץ הראשונה נפלו טילים בליסטיים במרכז הארץ.....אז אלו היו טילי סקאד אהבלים עם חצי טון חנ"מ אבל היום כנראה מדובר בסיפור אחר לגמרי......

יונתןמצפה
27-06-14, 14:31
תש
הפרוייקט אגב הוא ישראלי כמובן, לגמרה במקרה אחד המהנדסים שם הוא חבר של אחד החברים פה באתר ובילה אצלי לBBQ וכדומה.

https://www.youtube.com/watch?v=BPg3tIoGh_Y

ברייטסורס?
את מי פגשת?

נמרוד
27-06-14, 14:57
אסף, בהתייחס לנתוני אמת מהערבה ורמת הגולן המערכות מתפקדות מצוין ולראיה הריבית הנמוכה שהבנקים גובים למימון המערכת (פריים + 1% ובעבר פריים + 1/2). כיום כשהתעריפים זהים לתעריפי החשמל הרגילים, המערכות הגדולות (בשטח של כחצי דונם) משיגות תשואה של כ 12- 16 % לשנה ..

זה גם ההתרשמות שלי והמספרים שאני מכיר, גם באופן אישי. השוק של יצור חשמל סולארי לא התרסק בכלל, והוא רווחי לכל מי שהתקין. השוק של התקנת מערכות סולאריות השתנה. משנת 2008 קמו עשרות חברות אד-הוק שעסקו בהקמה, שהייתה בקצב גבוה. עכשיו העסק של הקמה נרגע, מחירי המערכות ירדו, גם המחיר שחברת חשמל מתחייבת אליו ירד כמעט למחיר קוט"ש לצרכן. אין גם מעבר להתקנה שום פרנסה לחברות האלו - התחזוקה היא עסק קטן מאד כי אין כמעט תחזוקה. אבל כל מי שמייצר חשמל, מייצר בתשואה יפה מאד, וגם מי שמשקיע במערכות קטנות או גדולות היום זו השקעה טובה כי מחיר הפאנלים ירד ויורד כל הזמן.

מה שכן, הכל תלוי לגמרי בקצב ההקצאות של חברת חשמל, שניתנות במשורה, עד ליעד של 10% ב2020 כאמור, וזה מהסיבה שרשת מבודדת לא יכולה לקבל הרבה יותר מזה מאנרגיה סולארית, וזה בגלל הבעיה היסודית של אחסון עודפי חשמל.

גרמניה מחוברת במאות חיבורים לכל שכנותיה - כך שיש לעודפי היצור של גרמניה לאן ללכת. לסקנדינביה הקרה והמעוננת לצורך העניין, או פשוט למקומות אחרים באירופה שמעוננים באותו הזמן שבגרמניה שמש, ולהיפך.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/HVDC_Europe.svg/300px-HVDC_Europe.svg.png

אני בבית שלי יכול להתקין על הגג מערכת בהספק נומינלי גדול יותר משיא הצריכה שלי - כי אני מיקרוב ברשת ענקית, עודפי היצור שלי הולכים לרשת הארצית. אבל זה יכול לעבוד עד גבול מסויים. אם במושב שלי היו מקימים מערכות סולאריות מעל היקף מסויים, שמנוהל על ידי חברת חשמל, אז בשיא היום, בשיא הקיץ, המתח היה עולה מעבר למה שהמערכות בנויות אליו (249-247 וולט נדמה לי) והן היו מתחילות להתנתק.

זה קרה למשל בישוב אחד לפחות בדרום הארץ, שיש לו חיבור אחד עם הרשת הארצית, ובגלל טעות של חברת חשמל התקבלו הקצאות גדולות מדי - בימי שיא הקיץ המתח היה עולה והמערכות היו מתנתקות. אז האנשים שהתקינו את המערכות האלו, לא יכולים לייצר מעבר למה שהרשת יכולה לקלוט.

אני במובן הזה כמו גרמניה בתוך הרשת העצומה שהיא כלל ארופה. לישראל אין לאן לייצא עודפים.

כן עובדים על מערכות לאגירת אנרגיה - נדמה לי שמשהו כמו ג'יגאווט של אחסון הידרואלקטרי בתכנון, יש מתקן בגלבוע של 300 מגה וואט שכבר בבנייה.

נמרוד
27-06-14, 15:08
לגבי התחנות הגרעיניות, אני חושב שבעיית היסוד היא שוב של קנה מידה. כורים גרעיניים משתלם להקים כשהם גדולים מאד, כורים מודרניים מייצרים1-1.5 ג'יגה וואט ויותר כל אחד, ומקימים אותם בדרך כלל באשכולות של 3-4. זה פשוט גדול על מדינת ישראל שהצריכה שלה היא 11-12 ובעתיד 15 ו20 ג'יגה וואט. לא הגיוני ששליש או חצי מהצריכה תהיה תלויה באתר אחד, ואתרים קטנים יותר כנראה לא משתלמים. וכאמור לישראל אין לאיפה לייצא עודפים.

וכשזה לא כלכלי, אז כל שאר השיקולים לא רלוונטיים.

zagi
27-06-14, 15:55
אצלנו על גג של 300 מ"ר עם מערכת של 42 קוט"ש יוצא 85K ש"ח שנתי .
המערכת כולה עלתה 400K +- ויש אחריות ל-25 שנה ..
תחזוקה - פעם בשבועיים , שפריצר ומגב גדול , חצי שעה עבודה .

לדעתי משתלם ביותר .

אומי5
27-06-14, 16:53
אני במובן הזה כמו גרמניה בתוך הרשת העצומה שהיא כלל ארופה. לישראל אין לאן לייצא עודפים.

כן עובדים על מערכות לאגירת אנרגיה - נדמה לי שמשהו כמו ג'יגאווט של אחסון הידרואלקטרי בתכנון, יש מתקן בגלבוע של 300 מגה וואט שכבר בבנייה.

היה לי מרצה שטען שזו הסיבה שעזה מקבלת חשמל, כל עוד הצריכה לא עולה על הייצור-הם מקבלים, כשהייצור לא מספיק פתאום יש להם הפסקות חשמל.

amit1
27-06-14, 17:12
נמרוד, בצמוד לגשר עבדאלה ראיתי חיבור חשמל לירדן :)

asafk
27-06-14, 18:18
כנראה יש מי שיודע מה תוחלת הנזק שעלול להיגרם מפגיעה של טיל/פצצה/.... בתחנת כוח גרעינית שממוקמת בישראל.
אולי שכחת או שאתה לא יודע שבמלחמת המפרץ הראשונה נפלו טילים בליסטיים במרכז הארץ.....אז אלו היו טילי סקאד אהבלים עם חצי טון חנ"מ אבל היום כנראה מדובר בסיפור אחר לגמרי......
יש בישראל, לפי פרסומים זרים, שני מתקנים גרעיניים ולפחות לאחד מהם פוטנציאל לאסון. כך שנראה לי שאם רוצים, אפשר להמנע מנזק.

הטיעון הכלכלי וחוסר ההתכנות נראה לי נכון על פי הנתונים שנמרוד כתב בהתייחסות לגודלו של משק החשמל בישראל.

אסף.

amimiller
27-06-14, 19:29
כנראה שאנחנו לא כאלה גרועים,
http://israel.agrisupportonline.com/news/csv/csvread.pl?show=4994&mytemplate=tp2
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3634659,00.html

boaz avrahami
28-06-14, 06:28
האמנם?
מדינה עם מזג אוויר כמו שלנו תגיע ב 2020 ליצירת 10 אחוז מתצרוכת החשמל באמצעים סולאריים.

אם זה לא נקרא גרועים זה רק בגלל שיש בסביבה מדינות עולם שלישי.

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

נמרוד
28-06-14, 08:38
בועז זה לא עניין של מזג אויר. תקרא את כל השרשור ולא רק את הלינק האחרון.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

דרור ברלי
28-06-14, 13:51
קראנו.
הבנו.
מעכשיו עד אמצע אוקטובר לפחות, כנראה לא יהיה פה אפילו ענן אחד בשמיים. לא חבל על כל האנרגיה הזו?....
ועדיין, אני יושב עכשיו בקומה עשירית. מתחתי גגות של בניינים. רובם שטוחים. למעט דודי שמש, אין אף אחד שיש עליו קולטים.
כולם יכלו להיות מכוסים בקולטי שמש ולהקטין לעצמם את חשבון החשמל. לא מדובר בשטח עצום אז גם שטיפה וניקוי אחת לשבועיים לא אמור להיות ביג דיל.

אז למה בכל זאת זה לא נפוץ?
או שזה יקר מדי, או שאין מודעות. הייתי מצפה מהמדינה לעודד את זה.

אגב, אני קורא את מה שאתם כותבים כנגד שדות של קולטי שמש (הבדואים יגנבו) או נגד תחנות כוח גרעיניות (יפלו עליהן טילים) ולא מאמין.
הבדואים גם ככה גונבים כל מה שלא מחובר לאדמה עם יסודות של עשרה מטר. פשיעת הבדואים היא עניין פתיר - אם המדינה היתה מעוניינת לפתור את זה, והיא לא.
טילים מעזה ומלבנון גם ככה מכוונים גם לתחנות הפחמיות הרגילות. גם פגיעה ישירה בתחנת רוטנברג באשקלון או רידינג בת"א או באשדוד או חיפה או חדרה וכו' וכו', תחדול את החשמל באיזורים נרחבים. אז מה? סוגרים את המדינה והולכים?...

amit1
28-06-14, 14:31
זה גם ההתרשמות שלי והמספרים שאני מכיר, גם באופן אישי. השוק של יצור חשמל סולארי לא התרסק בכלל, והוא רווחי לכל מי שהתקין. השוק של התקנת מערכות סולאריות השתנה. משנת 2008 קמו עשרות חברות אד-הוק שעסקו בהקמה, שהייתה בקצב גבוה. עכשיו העסק של הקמה נרגע, מחירי המערכות ירדו, גם המחיר שחברת חשמל מתחייבת אליו ירד כמעט למחיר קוט"ש לצרכן. אין גם מעבר להתקנה שום פרנסה לחברות האלו - התחזוקה היא עסק קטן מאד כי אין כמעט תחזוקה. אבל כל מי שמייצר חשמל, מייצר בתשואה יפה מאד, וגם מי שמשקיע במערכות קטנות או גדולות היום זו השקעה טובה כי מחיר הפאנלים ירד ויורד כל הזמן.

מה שכן, הכל תלוי לגמרי בקצב ההקצאות של חברת חשמל, שניתנות במשורה, עד ליעד של 10% ב2020 כאמור, וזה מהסיבה שרשת מבודדת לא יכולה לקבל הרבה יותר מזה מאנרגיה סולארית, וזה בגלל הבעיה היסודית של אחסון עודפי חשמל.

גרמניה מחוברת במאות חיבורים לכל שכנותיה - כך שיש לעודפי היצור של גרמניה לאן ללכת. לסקנדינביה הקרה והמעוננת לצורך העניין, או פשוט למקומות אחרים באירופה שמעוננים באותו הזמן שבגרמניה שמש, ולהיפך.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/HVDC_Europe.svg/300px-HVDC_Europe.svg.png

אני בבית שלי יכול להתקין על הגג מערכת בהספק נומינלי גדול יותר משיא הצריכה שלי - כי אני מיקרוב ברשת ענקית, עודפי היצור שלי הולכים לרשת הארצית. אבל זה יכול לעבוד עד גבול מסויים. אם במושב שלי היו מקימים מערכות סולאריות מעל היקף מסויים, שמנוהל על ידי חברת חשמל, אז בשיא היום, בשיא הקיץ, המתח היה עולה מעבר למה שהמערכות בנויות אליו (249-247 וולט נדמה לי) והן היו מתחילות להתנתק.

זה קרה למשל בישוב אחד לפחות בדרום הארץ, שיש לו חיבור אחד עם הרשת הארצית, ובגלל טעות של חברת חשמל התקבלו הקצאות גדולות מדי - בימי שיא הקיץ המתח היה עולה והמערכות היו מתנתקות. אז האנשים שהתקינו את המערכות האלו, לא יכולים לייצר מעבר למה שהרשת יכולה לקלוט.

נמרוד, אתה מכיר מערכות לאיחסון ( ולא מצברים) שמתאימות לשימוש ביתי?

ש01
29-06-14, 10:24
נמרוד, כתבת דברים נכונים רק פרט אחד שכחת,
חברת החשמל, המדינה שלה, ישראל והזרוע המחליטה שלה, הרשות לשרותים ציבוריים - חשמל, מתייחסות אלנו, יצרני החשמל, במתחרים, אוייבים שיש לעשות הכל על מנת להקשות עליהם.
עושים לנו את המוות, מערימים קשיים, ומשתדלים למנוע מאתנו להקים מערכות.
ואז, כשיש מי שמתעקש, משנים נהלים ותקנות (נותנים לרשות הנחיות לשינוי) על מנת להוציא את העוקץ.
בפועל, היום עם הסכמי הנטו, כבר אין כל כדאיות כלכלית להתקנה, למעט "פריקים לנושא" שמשום מה עדיין לא מותקנים.

*** אני עם מערכת של 10K על הגג ולאור החורף השחון המאזן שלי כרגע חיובי.

boaz avrahami
29-06-14, 10:47
מישהו יכול לתת סקירה על מערכת סולרית ביתית?
הכוונה מתי משתלם, כמה שטח גג מינימום צריך, ROI, עלות הקמה, סוג ציוד וכו׳.

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

יגאל81
29-06-14, 18:44
לא סקירה מקצועית, אבל מדריך מעניין להקמה עצמית:
http://www.bayadaim.org.il/2010/12/%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%99%D7% AA-1-5-kw/

amit1
29-06-14, 19:50
מעניין לקבל מידע על מערכות להתקנה עצמית עם הספק 40 - 20 KW /יום, שווה ערך לצריכת חשמל יומית של בית צמוד קרקע

nir.samo
29-06-14, 21:23
קצת סטייה מהנושא אבל קשור גם - מעניין (אך לא מפתיע) איך חברות "מומחות לתחום" מרביצות מחיר התקנה.

נמרוד
29-06-14, 22:29
הקישור שיגאל הביא לא רלוונטי. ראשית הוא לא אקטואלי, 2010 זה היסטוריה בתחום הזה, הטכנולוגיה מתקדמת ובעיקר המחירים כל שנה יורדים ויורדים. שנית, הוא מדבר על מערכת זעירה למי שצריך/מעוניין לחיות ללא חיבור לרשת, והוא גם לא רציני - בכותרת כתוב מערכת של 1.5 קילוואט, אבל בעצם מדובר על מערכת של 360 וואט בלבד.

בועז - לא מסובך. התקציר הוא כזה:

אתה רוצה חיבור לרשת, אחרת המערכת לא כלכלית - אין לך מה לעשות עם העודפים, שים לב שבקישור הנ"ל הבן אדם שם מצבר של 240Ah - ואנחנו יודעים מה זה אומר במצברי רכב - בתחזוקה ובאורך החיים שלהם ובמחיר - עבור שני פאנלים בלבד, 380 וואט.

כשאתה מחובר לרשת, העודפים שלך הולכים לחברת חשמל ואתה בעצם מוכר אותם לחברת חשמל, אחד לאחד, בלי קשר לצריכה שלך.

אז אתה צריך קודם כל לקבל הקצאה, לסגור חוזה מול חברת חשמל, להגיש תכניות לוועדה האזורית, לקבל טופס 4, לבנות את המערכת, לאשר ולהתחבר לחברת חשמל. בפועל זה לא מסובך כי יש את כל החברות הקמה שעושות עבורך את כל התהליך. אני לא עשיתי כלום מלבד לחתום על מסמכים שהגיעו אלי הביתה פעמיים או שלוש. אורך התהליך - כחצי שנה.

מערכת ביתית יכולה להיות עד 16 קילוואט, בתלות בשטח הגג. לי יש גג שטוח גדול יחסית שאפשר היה לנצל, 100 מטר ברוטו, משהו כמו 70 נטו, מה שאפשר התקנה של 35 פאנלים או כמעט 8 קילוואט.

עד 4 קילוואט המערכת נחשבת זעירה והקיזוז מול חברת חשמל נעשה בחשבון חשמל. אין תשלום מס. מעל 4 קילוואט אתה ספק של חברת חשמל, צריך להיות עוסק מורשה/זעיר ולהגיש חשבוניות. כל מה שקשור למיסוי עניין אישי שלך.

עד כאן פשוט. חוזה מול חברת הקמה, חוזה מול חח"י, חצי שנה והמונה מתחיל לדפוק. אני ראיתי את זה כמו לבנות יחידת דיור קטנה על הגג, עם דייר בטוח ל20 שנה, דייר שלא מרעיש, לא מעשן, לא תופס חנייה...

עכשיו עניין המחיר והתועלת, שהוא לב העניין, ומתעדכן כל הזמן. כל שנה, או כל כמה חודשים, חברת חשמל משחררת הקצאה לכמה עשרות או מאות מגאווט של מערכות קטנות, גדולות, מה שלא יהיה, במחיר מסויים. בחוזה שאתה סוגר עם חברת חשמל היא מתחייבת למחיר שבו היא קונה ממך כל קוט"ש למשך 20 שנה, במחיר צמוד למדד. לפני חמש שנים זה היה 2.5 שקלים! כל הקצאה המחיר נמוך יותר. החוזה שלי הוא במחיר של 1.25 שקלים, חבר שסגר חצי שנה לפני היה ב1.67 שקלים, היום נדמה לי שזה 70 אגורות בלבד. מחיר קוט"ש שאנחנו משלמים לחברת חשמל - בערך חצי שקל.

במקרה שלי שילמתי לפני שנתיים 100 אלף שקלים, ההכנסה השנתית היא ~15,000 שקלים. לקחתי את רוב הסכום בהלוואה לשש שנים כשהתזרים מחסה אותה פחות או יותר. אחרי שש שנים אני ארוויח 15,000 שקלים בשנה למשך 14 שנים נוספות של חוזה מובטח. אחרי 20 שנה חברת חשמל תמשיך לקנות את החשמל אבל במחיר נומינלי, כלומר אז אני באמת פשוט אייצר את החשמל שאני משתמש בו, וכאמור אני מייצר 68% מהצריכה השנתית שלי לפי השנה האחרונה.

מחיר המערכות כאמור הולך ויורד, אז כדי לדעת בדיוק מה המצב עכשיו מול מחיר של 70 אגורות אתה צריך לעשות סקר שוק.

להערכתי העסק יתייצב על מחיר שווה למחיר קוט"ש רגיל, ואנשים בבתים פרטיים יתקינו מערכות קטנות של כמה קילוואט כדבר שבשגרה, כמו דוד שמש.

טכנית - יש מגוון של מערכות, במגוון מחירים. לי יש פאנלים של בוש ואינברטר של SMA. עשר שנים אחריות.

תחזוקה כאמור זה לנקות את הפאנלים, כמה שיותר יותר טוב.

היעילות שלהם יורדת עם הזמן - הם מפסידים בערך אחוז בשנה, ואמורים להתייצב על 80% מהיעילות המקורית אחרי 20 שנה. אין סיבה שהמערכת לא תעבוד יותר מזה, כשעם השנים מן הסתם פאנלים שכן יתקלקלו יוחלפו בפאנלים חדשים, שיעילותם צפויה לעלות.

החוזה ל20 שנה מול חח"י והמחיר הוא בפרוש בסבסוד משמעותי והמדינה מכריחה את חח"י לעשות את זה. זה עונה לשאלה שלך דרור - המדינה בהחלט כן דוחפת ומקדמת את הנושא. החישוב של המחיר בכל הקצאה הוא כזה שהתשואה היא 10-15%, והעדכון הוא בהתאם למחיר היורד של הטכנולוגיה.
זו בפרוש מתנה מהמדינה. מה הקאץ'? מתנה קטנה בלבד לכל משק בית, עד 16 קילוואט כאמור כשבפועל אין הרבה בתים שיכולים לנצל את זה, או 50 קילוואט למשק חקלאי או עסק (רואים פאנלים על תחנות דלק, סופרמרקטים, מבני תעשייה - כל מקום שיש כמה מאות מטרים של גג).

כנס לאתר של חברת חשמל כדי לראות באמת מה ההקצאות שיש עכשיו ובאלו מחירים, ויותר קל - לקבוע פגישות עם כמה מהחברות שמתעסקות עם זה, ולקבל הצעות מחיר עדכניות, הם מעודכנים בכל הנושאים, מהקשר עם חח"י ועד ועדות הבנייה המקומיות.

asafk
29-06-14, 22:34
לגבי מתקנים ביתיים היה מינימום לקבלת הלוואה של 70 מטר גג או 100 מטר גג - כך שזה לא לכל אחד. לא יודע אם המגבלה עדיין קיימת.

אסף.

boaz avrahami
30-06-14, 01:08
נקודת האיזון היא 100 מטר גג?

כשיש גג רעפים, האם כדאי להתקין גם על פאות שאינן דרום?
מה היעילות של פאנלים כשהם לא בכינון דרום?

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

נמרוד
30-06-14, 10:26
40-50 מטרר גג זה מה שצריך למערכת של 4 קילוואט. גם גג רעפים עם מפנה דרומי יכול להיות מצויין. גג במפנה לא מתאים יוריד את היעילות במידה שאין טעם בהתקנה.

כאמור, הגודל המינימלי שכדאי להרים זה 4 קילוואט. זה נחשב מערכת זעירה שלא צריך בשבילה חשבונית, הזיכוי הוא ישירות בחשבון החשמל.

בתנאים שלי של גג שטוח, ממערכת של 8 קילוואט "מותקן" מתקבל בפועל 12,000 קוט"ש בשנה. אז ממערכת בחצי הגודל אפשר לצפות ל6,000. במחיר של 70 אגורות זה 4,200 שקלים הכנסה שנתית. תבדוק עם החברות שעוסקות בזה מה עלות ההקמה הכוללת נכון להיום, ומכאן חישוב התשואה.

boaz avrahami
30-06-14, 15:21
40 מטר גג רעפים יש לי כנראה .
אמהמה, הדרום יוצא ממש על הפינה כך שפאה אחת היא דרום מזרח ושניה דרום מערב.
לדעתך זה יעבור?

תוכל להמליץ על חברות הקמה אטרקטיביות מנסיונך?

תודה על המידע המפורט!

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

נמרוד
30-06-14, 16:29
שאלה טובה לגבי הגג. יש תוכנות שעושות סימולציות עם זה מעניין אותך, נדמה לי שאפילו סקצ'אפ של גוגל. בכל מקרה הדבר הראשון בפגישה הראשונה או לפניה עם כל חברה כזאת זה להסתכל על הבית או על התוכניות. יכול להיות אגב שיש פתרון והוא להתקין את הקולטים על שתי הפאות עם קונסטרוקציות ש"מיישרות" אותן לדרום, מה שגם ייקר וגם יכער את העניין.

אני השתמשתי בשרותי חברה בשם "סאן-סיטי", הקימו כמה מערכות בכפר, ואני יכול להמליץ. אם יש מערכות כבר אצלך בישוב תברר מי התקין אותן ואם מרוצים.

boaz avrahami
30-06-14, 17:30
תודה רבה!

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

ש01
01-07-14, 18:27
למיטב ידיעתי:
- המחיר המשולם ע"י ח"ח כבר אינו 70 אלא 50 אגורות.
- ההסכם הוא הסכם נטו - כלומר ח"ח משלמת עד תקרה השווה לצריכה הממוצעת שלך.
- בסוף השנה מתקזזים.

במילים אחרות, אם לא היתה השקעה, אולי היה משתלם. אבל המערכת עולה, ולכן כדאיות כלכלית כבר אין.
רוב החברות שפעלו עד לפני כשנה נסגרו או פשטו רגל. פשוט כי מדינתנו היקרה הוציאה את העוקץ והכדאיות מהנושא...

נמרוד
01-07-14, 18:34
אני לא בטוח שאתה צודק.

באתר חברת החשמל מצויין שיש עוד מכסה עד סוף 2014 למתקנים ביתיים במחיר 70 אגורות, https://www.iec.co.il/BusinessClients/Pages/PhotovoltaicInstallationsSmallWindTurbin es.aspx

"מונה נטו" פונה למפעלים להקים מערכות גדולות עד 5 מגהוואט - https://www.iec.co.il/BusinessClients/Pages/Mone_Neto.aspx

בכל מקרה לא יעזור הניחושים, בירור עם החברות המקימות יעלה אם יש או אין יותר מכסה.

יוני5
03-07-14, 00:00
אני רק הערה - בסוגיית איכות הסביבה

ייצור פאנלים סולרים הוא מזהם ביותר, וההיפטרות מתאים כאלה מזהמת עוד יותר.
נכון שהייצור (והזיהום הנלווה) קורה בסין, אבל בכל זאת.

והערה נוספת:
ייצור החשמל הביתי לא מייתר את תחנות הכוח, כי מישהו צריך לספק חשמל גם בשעות הערב לטובת המזגנים וכיו"ב.
נכון ש"פיק" בצריכת החשמל קורה בשעות לפני הצהריים, אז מיזוג המשרדים ואספקת הכוח למפעלים בשיאה, אבל יש "פיק" צריכה נוסף בשעות הערב.
ואם היינו מייצרים את כל החשמל שאנחנו צריכים מהשמש בשעות היום, לא ניתן לכבות את תחנות הכוח של חברת חשמל ביום ולהפעיל בלילה.

בברכה,
יוני5

חנן-ג'יפולוג
03-07-14, 00:13
אם אתה צריך את תחנת הכוח רק בשביל הלילה, או בשביל פיק ביום, אז היא יכולה להיות בעלת הספק קטן יותר.
בנוסף, זה שהיא עדיין מסתובבת לא אומר שהיא צורכת את אותה אנרגיה. לא מבין בתחנות כוח אבל אלטרנטור למשל, מתנגד לסיבוב בהתאם לתצרוכת הזרם ממנו.

אתמול הייתי בהרצאה בנושא הזה שבה הסבירו על האפשרות לצבור חשמל במצברים במסות גדולות.
האמת, נשמע לי בדיוני וגם הערתי את זה, אבל טענו שביפן יש כבר מבני ענק שמכילים מצברים כנ"ל.

נמרוד
03-07-14, 15:53
זה לא פשוט כמו יום/לילה. עננות מורידה את התפוקה דרמטית. ועננות אינה משהו קבוע. המתח עולה, יורד, באזורים שונים בצורה שונה ובלתי צפוייה. לא כל ישוב וכל אזור מקושר לרשת מספיק טוב כדי להתמודד עם זה כמו שצריך.

תחנות הכוח הגדולות, הפחמיות, בהחלט מווסתות את ההספק שלהן בהתאם לצריכה, אבל בתוך גבולות מסוימים. גם גבולות תחתונים. טורבינות הגז למשל שמוקמות בשנים האחרונות יותר ויותר נותנות גמישות נוספת כי בניגוד לתחתנות הפחמיות ניתן להתניע ולכבות אותן מהר יחסית. אבל הן מצד שני פחות יעילות.

הכל סיפור מאד מורכב והבעייה הבסיסית היא איך אוגרים אנרגיה בצורה יעילה, לא איך מייצרים אותה. זו אותה בעייה בדיוק כמו עם הרכב החשמלי. שום מצבר לא משתווה ביכולת האגירה שלו ביחס למשקל, נפח, או עלות לליטר בנזין, או לקילוגרם פחם שיושב בערמות ומחכה.

לדעתי מהפכת הרכב החשמלי תשתלב בעניין בצורה מעניינת - מליוני אמפר/שעה של מצברים מבוזרים ברחבי כל המדינה במכוניות. הטעינה החכמה תאפשר מחירים משתנים וכך באופן טבעי הטעינה תתועל לפיקים של יצור. ואין סיבה שמכוניות חונות בכל מקום שמחוברות לרשת, לא יספקו גם חשמל בחזרה מתי שנדרש, כמובן בהתאם לצרכים של הבן אדם ובקיזוז עלות. תחשבו על זה שמכונית תהיה מחוברת לרשת החשמל הארצית בכל רגע שהיא לא נוסעת, וזה 90% מהזמן של רוב המכוניות.

והפסימיים הפולנים לא צריכים להגיב - אלא רק לפתוח את הראש קצת ולהתחיל להתעניין בפרטים ולא רק בכותרות. לא שזה משנה - גם רבים מאלו שחשבו שלסוס לא יהיה תחליף כשהופיעו המכוניות הראשונות, זכו למסע הלוויה במכונית שחורה... אז ברלי אם לא תכניס סעיף מיוחד בצוואה שאתה רוצה שאת הארון שלך יסיעו בסופה פתוחה, תהיה מוכן לנסיעה אחרונה שקטה מאד בבוא היום :rolleyes:

boaz avrahami
04-07-14, 01:15
דרור, אם נלחצת, יש לי להשכרה להקת מקוננות שישברו את הדממה

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

נמרוד
30-04-19, 16:43
מחיר החשמל הסולארי צלל - וישראל בדרך למהפכת אנרגיה נוספתעלות החשמל במכרז הסולארי האחרון ירדה מתחת ל–15 אגורות לקוט"ש, לעומת עלות של 27 אגורות עבור ייצור חשמל בגז טבעי ■ הודות לשיפורים טכנולוגיים ולהגברת ההיצע בסין, מחיר החשמל הסולארי בישראל רשם צלילה חדה בעשור האחרון ■ המפתח למהפכה טמון בפיתוח הסוללה עבור הרכב החשמלי

–2008 פירסמה המדינה מכרז ראשון לייצור חשמל בשדה סולארי, ובו התחייבה לרכוש מהיזם חשמל בכ–2 שקלים ליחידת אנרגיה (קוט"ש). כעשור חלף, ובמכרז האחרון שפורסם, ושתוצאותיו יפורסמו בחודש הבא, המחירים שהוצעו למדינה יירדו מתחת ל–15 אגורות לקוט"ש. במקביל, גם מחיר החשמל שמיוצר בפאנלים סולאריים על גגות קטנים צלל בעשור האחרון מ–2.16 שקלים לקוט"ש ל–48 אגורות.
המחיר הנמוך של החשמל הסולארי (https://www.themarker.com/dynamo/.premium-1.6338133)התקבל במכרז שפירסמה רשות החשמל לייצור אנרגיה סולארית משדות גדולים (חוות סולאריות), כשהקריטריון המרכזי לזכייה הוא המחיר הנמוך שבו ימכור הזכיין את החשמל לרשת הארצית.
התוצאות הפתיעו אפילו את רשות החשמל. ברשות התקבלו יותר מעשר הצעות של חוות סולאריות, ההספק הכולל שהציעו היזמים היה גבוה יחסית, 730 מגה ואט, והמחיר היה הדובדבן שבקצפת — פחות מ–15 אגורות לקוט"ש. מדובר בירידה של יותר מ–25% מהשיא הקודם שהיה 19 אגורות, ובירידה דרמטית של יותר מ–90% מאז החלו המכרזים לחשמל סולארי לפני כעשור. עם זאת, לישראל יש עוד לאן להתקדם. במדינות במפרץ הפרסי ובדרום אמריקה נמכר חשמל סולארי לחברת החשמל הארצית באגורות בודדות.

ירידה בשיעור דרמטי של יותר מ–90%, שהופכת את ייצור החשמל הסולארי לזול בכ–50% מזה של ייצור חשמל בגז טבעי, מאפשרת לדבר כיום על מהפכת החשמל הסולארי ככזו שנמצאת מעבר לפינה.
לפי אחד המחקרים שפירסמו באחרונה פרופ' דוד פיימן וד"ר סולומון אספאו מאוניברסיטת בן גוריון, בישראל ניתן יהיה להפיק 90% מצריכת החשמל מאנרגיה פוטו־וולטאית ו–10% מגז טבעי — לאחר שתפותח יכולת אגירת חשמל משמעותית....

וההמשך בדה-מרקר -
https://www.themarker.com/dynamo/.premium-1.7182575

ד ו ר ו ן
30-04-19, 19:30
בינתיים החשמל הסולרי בארץ מעלה את התאריף הכללי..(ישראל, מדינה שיש בה קצת יותר ימי שמש מגרמניה..כן?),

-->