PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמה באמת אנו זקוקים לפאן קלאטש בארצנו החמה?

ukiuki
06-07-14, 23:24
הכוונה היא מהם יתרונות הפאן קלאטש בשלב המחליק שלו (טרום התחממות)?

החלפתי את הפאן קלאטש בפג'רו לפני כשנה (מאיביי) והפסיק להיות יעיל.

היום ביצעתי בו ניתוח קיבוע בעזרת מספר ברגים. המנוע לא נשמע מעולם שמח יותר.

ההתלבטות שלי היא האם שווה להזמין פאן קלאטש חדש?

9 חודשים בשנה חם פה ובשלושה האחרים גם כן לא קר. המנוע מגיע די מהר לטמפרטורת עבודה שנשמרת על יד הטרמוסטט גם אם הפאן עובד במלא עוזו.

האם יכול להיות שלניתוק / החלקה של הויסקו (פאן קלאטש) יש משמעות כלשהיא בחיסכון בדלק?
אולי בחורף? אז יקח למנוע 7 דקות להגיע לטמפרטורת עבודה במקום 5?

מה אתם אומרים?

ליאור

חנן-ג'יפולוג
06-07-14, 23:59
ששווה לעשות חיפוש. הנושא לעוס מאוד. הדיעות חלוקות.

ukiuki
07-07-14, 00:14
ששווה לעשות חיפוש. הנושא לעוס מאוד. הדיעות חלוקות.
ניסיתי
ההודעה הרלוונטית היחידה שמתקבלת (מתוך 116 תוצאות) זו הנוכחית.
אני מניח שמשהו בחיפוש שלי לא נעשה נכון, עצה תתקבל בברכה.

shahav
07-07-14, 01:11
בא ונמשיך ללעוס: למה לוותר על שלושה חודשים של חיסכון בדלק?

רבין.

מוני אורבך
07-07-14, 06:32
זה לא רק חיסכון בדלק.
ללא פאן קלץ המנוע יתחמם יותר לאט, ויגיע לטמפרטורת עבודה יותר לאט.
השחיקה שלו תגדל.
כמו כן השינויים בטמפרטורה של המנוע יהיו גדולים יחסית.
הטרמוסטט תפקידו לווסת את החום, אבל יש גבול עד כמה מהר הוא יכול לעשות זאת.
לפעמים, גם בקיץ, יש שינויי טמפרטורה חיצונים גדולים שהרכב עובר, ללא פאן קלץ הוא לא יגיב להם בזמן.
סיכום - אפשר לנסוע ללא פאן קלץ, אבל לטווח ארוך מאוד לא רצוי.

lior_b.s
07-07-14, 07:46
אין קשר לזמן שלוקח למנוע להגיע לטמ'פ עבודה בהנעת בוקר לבין פאן קלאץ' תקין או קבוע !!!
עד שהמנוע לא מגיע לטמפ' עבודה הטרמוסטט לא נפתח , המים מסתחררים בתוך המנוע ולא מגיעים לרדיאטור בכלל ככה שאת המנוע לא מעניין ברגעים האלה אם המאוורר עושה עליו קצת רוח או לא, זה לא משפיע על הטמפ' לא מדובר בקירור אויר.
חיסכון בדלק לעומת זאת אני מעריך שלא רק ב-3 חודשים אתה יכול לחסוך קצת דלק , אלא כל פעם שאתה נוסע בכביש מהיר הרוח שעוברת ברדיאטור מקררת את המים והפאן לא נדרש לעבודה, זה לא רק בכמה דקות הנעה או כמה חודשים, זה תמיד ככה קיץ או חורף, אתה יכול לראות את זה בפרייבטים עם מניפה חשמלית , היא לא נכנסת לעבודה כמעט אף פעם בנסיעה בכביש מהיר .. אולי בעליות ארוכות אבל הרוח שנסיעה של 90-100 קמ"ש יותר חזקה ממה שייתן פאן או מניפה חשמלית..
עוד נושא שדובר עליו הוא התנגדות קבועה של המאוורר שיוצרת מעט עומס על המנוע, ללא מאוורר יש טוענים שהמנוע מטפס יותר טוב בסל"ד מאשר עם מאוורר קבוע עליו..

ואחרי כל המלל הזה שמישהו יסביר לי למה הרוסים התקינו בניבה מאוורר קבוע מלכתחילה ??? כמה חם שם? :)

ליאור

katsirz
07-07-14, 07:59
הבדיקה אמורה להיות פשוטה. כאשר הפאן קלאצ׳ מתחבר, שומעים את זה היטב. כמה זמן מתוך הנסיעה אתה שומע את המאוורר במלוא עוצמתו. יש לי תחושה שאתם מחפשים את הבעיה לא במקום. רוב הזמן הפאן קלאצ׳ לא ״תפוס״ ואם כן, תבדקו את שאר רכיבי מערכת הקירור.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ishc
07-07-14, 08:06
תיכף יקטלו אותי אבל...
בסמוראי נסעתי תקופה עם פאן קבוע. המנוע היה מגיע לטמפ׳ עבודה ולא התחמם מעולם. בצעד של ״שידרוג״ החלפתי אותו במאורר חשמלי עם יוניט טמפ׳. לא היה שום שיפור בצריכת דלק ו/או סחיבה של הרכב ואיפה שהוא תמיד הייתי עם אצבע על הדופק על המערכת החשמלית, משהו שלא היה נדרש שהיה פאן שעבד קבוע. דווקא בסמוראי בגלל המנוע חלש היו לא מעט דעות מאנשים עם ״ניסיון״ שטענו שאני יחוש בהבדל משמעותי.

מוני אורבך
07-07-14, 08:33
טרמוסטט הוא לא רכיב בינארי, פתוח או סגור.
למעשה לרוב הוא נמצא במצב ביניים ונפתח ונסגר בהתאם לצורך (עליה בהספק המנוע או לחילופין טמפרטורה חיצונית משתנה)
כך גם במצב של התחממות המנוע, מטמפרטורה מסוימת הטרמוסטט מתחיל להיפתח.
ככל שהקירור יהיה יותר חזק, כך זמן הגעתו לטמפרטורת עבודה ילך ויגדל.
ולראיה, בחורף ההגעה לטמפרטורת העבודה יותר איטית מבקיץ (גם עם פאן קלץ תקין ועובד)
אני ראיתי את התופעות הללו מצוין בוגוניר שהיה לי.
עם מניפה ופאן קלץ הוא היה מתחמם לטמפרטורת עבודה אבל לאחר מספר דקות (5 ומעלה)
גם בזמן עבודה הוא לא היה מתחמם מעבר לאסור, אבל היו תנודות גדולת בטמפרטורה - משהו כמו 10 מעלות.
היה לי מד חום חיצוני מדויק, והייתי יכול לבדוק זאת בדיוק.
כאשר עברתי למניפה חשמלית, ההתנהגות של המערכת השתנתה דרסטית.
החימום היה הרבה יותר מהיר לטמפרטורת עבודה (מעריך 3 דקות)
היתה השפעה על כוח מנוע זמין (לא דרסטי אבל מורגש).
הטמפרטורה של המנוע נעה בגבולות של 3 מעלות ולא יותר.
כיוונתי את המניפה שתופעל ב 93 מעלות ותיפסק ב 90 (תחילת פתיחת הטרמוסטט)
וזה בדיוק מה שקרה !
בנסיעות בין עירוניות המניפה החשמלית כמעט אף פעם לא עבדה.
בנסיעה עירונית פעם ב 5 דקות לערך.
בזחילה איטית מאוד בשטח ביום חם - כל 3 דקות.

צריכת הדלק לא בדקתי.

ukiuki
07-07-14, 10:25
תודה על התגובות
הטריגר למהלך הקיבוע היה טיול לרמה בה המנוע התחמם למצב של פריצת מיים ממיכל העודפים (רתיחה). כמובן באמצע עליה בכלום מקום.
במצב זה הפאן קלאטש הסתובב ללא התנגדות כמו במצב קר (כלומר פגום). החיסרון במצב כזה הוא אפס יכולת התערבות מצידי לתיקון דרך.
הדבר היחיד שניתן היה לעשות זה לחבר קבוע את הוונטה של המזגן (ללא המזגן) שאכן עזרה.

הדעה המתגבשת אצלי היא לבדוק בתחילה אם השינויים בטמפרטורה ובצריכת הדלק משמעותיים.
ואם כן לבחון המרה לוונטה חשמלית אחת או שתיים קטנות יותר ועוצמתיות.
יש לי משבר אמון בנוגע לפאן קלאטש, ואני מודע לזה שמה שכשל היה מוצר תחליפי . אבל מקורי אינו בטווח התקציבי (כ 3000 ש"ח).
לפחות בוונטה חשמלית יש לי טווח התערבות מסויים לתיקוני דרך.

ליאור

חנן-ג'יפולוג
07-07-14, 10:57
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/123-%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%A8-%D7%9E%D7%9B%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C%D7%99/page3

-->