PDA

צפייה בגרסה מלאה : יחסי העברה+עלות התקנה

Tomer
29-07-05, 13:09
שלום לכולם

אז ככה . יש לי סופה , יחסי העברה מקוריים וצמיגים "32" על גנ'ט "8".

אני לפני הרכבה של יחסי העברה 1:4.10 כיוון שאני מתכנן בקרוב לעבור ל"33".

השאלות שלי הם:

1.האם היחסי העברה החדשים יעבדו טוב עם ה"32" או לחכות שיגיעו ה"33"?

2.ביררתי אצל חבר כמה יעלה לי להרכיב אותם והוא אמר שבסביביות 1200 ש"ח כולל הכל ,

האם המחיר הגיוני?

תודה תומר.

אביעד_הלאלי
29-07-05, 21:20
בטח שהם יתאימו... יש כאלה עם יחסים כאלו עם צמיגים 31". האוטו מתנהג קצת בצורה אנמית מבחינת מהירות סופית אבל לא משהו שאי אפשר להתמודד איתו.

התקנה- תמצא מישהו מאיזורך שיש לו ידע ויוכל להנחות אותך (כמובן בצורה חיה-כששניכם מול הסרנים) ותתקין לבד...

בקשר לעלות אני גם רוצה להתעלק על השאלה הזאת.
מהי עלות יחסי העברה 3.73 (לדנה 30 ודנה 44-של סיקס) בארץ, אשמח לקבל מחיר לחדשים ולמשומשים...
(ולכל מי ששואל, כן יכול להיות שעדיין לא ויתרתי על רעיון ה-33", 4.1 לא בא בחשבון כי אני לא חושב שיש צורך בכזה יחס עבור הצמיגים בגודל הזה).
בתודה,
אביעד

Tomer
30-07-05, 17:03
מה ההבדל עם צמיגים יותר קטנים כמו שלי עם היחסי העברה 1:4.10 ?

אביעד_הלאלי
30-07-05, 17:27
תראה היה לנו דיון בנושא יחסי העברה:
אולי אם תקרא את זה תבין קצת יותר טוב תבין את השפעת גודל הצמיגים ויחסי העברה:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=9742

אבל כעיקרון תפקיד יחסי העברה הוא להביא את המנוע לתחום העבודה היעיל שלו מבחינת מומנט, סל"ד והספק...

תעבור על הדיון אם עדיין יהיו לך שאלות, תשאל ונשתדל להסביר לך...

Tomer
31-07-05, 01:08
עדיין לא הבנתי מה נותנים צמיגים יותר קטנים עם יחס העברה 1:4.10 ולא עם יחסי העברה הרגילים של הסופה ?

אביעד_הלאלי
31-07-05, 12:07
תראה הרעיון בשינוי יחסי העברה, כאשר מחליפים לצמיגים גדולים, הוא להחזיר את המנוע לטווח הפעולה היעיל שלו מבחינת הספק, מומנט וסל"ד.

הנה הסבר נחמד של איך עובדים יחסי העברה מהאתר HOW STUFF WORKS:
http://science.howstuffworks.com/gear-ratio.htm

ועכשיו לעניינו:
כאשר תשתמש בצמיגים קטנים ויחס העברה גדול, תגרום להם להסתובב לאט יותר.(לדוגמא יחס העברה של 1:4.1 אומר שעל כל 4.1 סיבובי מנוע הגלגל/ציריה יסתובב/תסתובב פעם אחת)
דבר זה מקנה יתרון בשטח טכני כאשר תעלה על סלעים (ROCK CRAWLING), מעלות וכיו"ב, מכיוון שהמומנט וההספק יגיעו מוקדם יותר והגלגל יסתובב לאט יותר.
אם בכביש אתה נוסע, ומהירות היא גורם חשוב לך, אין כל יתרון בשימוש בזה (עם צמיגים קטנים).

במידה ואתה משתמש בצמיגים גדולים, הם עוברים מרחק גדול יותר מצמיגים קטנים, ולמנוע קשה יותר לסובב אותם (עקב קוטרם הגדול), ולכן כאשר תשתמש ביחסי העברה מתוקנים, אתה בעצם תגיע למצב אופטימלי.

יש לציין שהדבר משפיע על המהירות הסופית.
מצ"ב טבלה המתארת את סל"ד המנוע, בתלות ביחסי העברה ובגודל הצמיג יש לציין שהיא מתייחסת למהירות של 60mph/96kmh:
http://img20.imageshack.us/img20/7500/gearatio1hn.th.png (http://img20.imageshack.us/my.php?image=gearatio1hn.png)

אם תסתכל לדוגמא עבור מידת הצמיגים שלך (32"), ויחסי העברה 4.1 תגלה שהם די קרובים ליחס שהמפעל נותן- בצבע הירוק.(דומה ליחסי העברה מקוריים ביחס לגודל הצמיג המקורי).
אם אתה משתמש ביחסי העברה מקוריים של סופה (3.54) עם צמיגים 32" אתה מאוד קרוב לתחום הפעולה הנורמלי של המנוע, כלומר לא תרגיש ממש השפעה, והאוטו יהיה יחסית מאוזן (סוחב טוב, מגיב טוב וכיו"ב...)

AvigdorAharon
31-07-05, 13:01
התעלקות קלה:

ע"פ הטבלה, CJ עם צמיגים "33 חייב לעלות ביחסי העברה, נכון?
היום זה לא כל כך רלוונטי, אבל בעתיד הקרןב, יש מצב ל "33.

אביגדור

דרור ברלי
31-07-05, 18:20
עוד התעלקות קלה:

לאיזה רכב מתייחסת הטבלה הזו? בטוח שלסופה?

בסופה עם יחס העברה מקורי וצמיגי 31', בהילוך חמישי אין למנוע מספיק מומנט בשביל לשמור על מהירות שיוט בכביש גם בעליות מתונות מאוד.

היחס המקורי 3.54 והצמיג המקורי הוא 29'. זה מבחינתי רכב מאוזן.
עלינו ל-31 וכבר יחס ההעברה הכללי מהיר יותר. משמע, הרכב כבר מזמן לא "מאוזן". תעלה ל-32' ובוודאי ל-33', תגלה שהרכב מאיץ פחות טוב, מטפס פחות טוב, לא מושך טוב בעליות בהילוך גבוה ומאבד חלק ניכר מבלימת המנוע.
אבל מכיוון שבסופו של דבר אנחנו רוצים צמיג גדול יותר כי הוא טוב יותר לעבירות, אין מנוס אלא לרדת ליחס העברה נמוך יותר, במקרה הזה - 4.1, מה שייתן יחס העברה כללי שקרוב יחסית למקור.

אביעד_הלאלי
31-07-05, 20:56
אביגדור, לשאלתך כן. וכעיקרון גם עם צמיגים 31" ממליצים להחליף יחסי העברה, מכיוון שהם שונים מהצמיגים המקוריים, והמנוע לא עובד בתחום הסל"ד, מומנט והספק שהוא אמור לעבוד (כמובן האופטימלי- כמו המקורי). ועל אחת כמה וכמה צמיג 33".
וכמו שדרור אמר, האוטו לא מגיב טוב לא סוחב בעליות כמו שצריך וכו'...

דרור, בכדי לחשב את השינויים בגדלי הצמיגים ויחסי העברה, אין צורך בטבלה הנ"ל מכיוון שישנן נוסחאות לחישובם, בלי קשר לסוג הרכב. מה שאנחנו צריכים לדעת זה רק פחות או יותר את תחום הסל"ד של פעולת המנוע, כלל יחסי העברה, וגודל הצמיג הרצוי.

אם תסתכל בקישור שנתתי, תראה שם את הנוסחאות לחישוב.(יש גם קישור לאתר)

יש גם מחשבונים שונים (תחפש פשוט בגוגל- GEAR RATIO), שמחשבים לך את כל המידע בתלות בנתוני המנוע שלך, יחסי העברה, גודל הצמיגים והמהירות שבה אתה נוסע.

וכן אתה צודק בהחלט שהאוטו כבר לא "מאוזן"...

הערה (יסלחו לי ויתקנו אותי המומחים אם אני טועה, וסליחה אם אני מטעה):
מכיוון שמנוע של הסופה פועל בסל"ד גבוה יותר ההשפעה של גודל הצמיגים תהיה גדולה יותר. כלומר, בשביל לקבל את ההספק הרצוי/מומנט רצוי על מנוע הסופה להגיע לתחום סל"ד גבוה (נניח סביב 3600 סל"ד- פי שניים מסיקס), ואם נרכיב צמיגים גדולים יותר מבלי לשנות יחסי העברה, נפגע בסל"ד/הספק/מומנט המנוע (לפי הטבלה הוא יורד בערך כ-100/150 סל"ד לכל עליה באינצ'), אבל בכדי לדייק פשוט תשתמש בנוסחא.
לעומת זאת בסיקס, השפעת קוטר הגלגל הגדול (כמובן שהיא עדיין קיימת), היא פחות קריטית מכיוון שעקומת המומנט/ההספק שלו מסתובבת בתחום סל"ד נמוך יותר (נניח סביב ה- 1800 סל"ד), לכן רובנו נוסעים על 31" מבלי להחליף יחסי העברה.

אני אישית לא נתקלתי בבעיות עם הסיקס שלי בעליות (היו לי בעיות אבל זה בגלל שהמנוע שלי לא היה מכוון, עכשיו טפו טפו טפו הכל תקין פחות או יותר...), עם צמיגים 31"...

נמרוד
31-07-05, 21:10
אביעד, אתה לדעתי לא בכיוון. הכיוון הוא, וכתבתי את זה במקום אחר - במדעי הרוח בעיקר, פחות במדעים המדויקים. בעלי הסיקס, ברובם, נוסעים עם צמיגי 31 ויחס העברה של 3.31:1, שזה יותר ארוך אפילו מהסופה (3.54:1). אבל גם רוב בעלי הסופה נוסעים עם 31 ויחסי העברה מקוריים. אז הילוך חמישי לא עובד בעליות - ביג-דיל, בהיילקס הילוך שלישי לא שווה בהרבה עליות...

הסיבה שיותר בעלי סופות מבעלי סיקסים מחליפים יחסי העברה, יש לה אולי קשר מסויים לאופי המנוע - אולי. אני חושב שהסיפור פשוט יותר - באופן טבעי, בעלי סופה עשירים יותר ומשקיעים יותר ברכב מאשר בעלי סיקס. לאו דווקא עשירים ממש, אבל בממוצע, עשירים יותר, אם אתה מפקטר פנימה הרבה מאד מבעלי הסיקס שהם נערים/חיילים/סטודנטים עם רכב ראשון. אם תמשיך הלאה, אנשים עם מצב פיננסי טוב עוד יותר עוברים מהסופה ללנדרובר, ושם מוציאם עוד יותר כסף - ומתעסקים עוד יותר בפרטי פרטים כמעט תפלים, כמו מידות הצמיגים ויחסי העברה, עד כדי החלפת טרנספרים מדיסקו לדיפנדר (ולהיפך - ההוכחה לחוסר ההגיון שבשגעון). אנשים עשירים באמת קונים מכוניות חדשות, ועוסקים בדברים החשובים באמת - רמקולים, מסכי DVD ומחשבי ניווט.

זאביק
31-07-05, 22:03
אפשר לנסוע על סופה עם יחסי העברה סטנדרטים וצמיגי 33".
אני נוסע ככה כמעט שנה (אבל זו סופת טיולים, שנסעה מעט מאוד בשנה האחרונה).
יש אובדן כח מורגש, בעיקר בכביש, פחות שבשטח.
לא היה מכשול טיולים שלא עברתי אותו.
נכון, הרכב "רץ" גם ב-LOW, עדיף 4.10, אבל אפשר לנסוע ככה, ולטייל ככה.
זה לא השיקול אם לשים או לא לשים 33".
אפשר לשים 33" ולאח"כ לשים 4.10.

מה שכן,
4.10 מחייב החלפת / התאמת בית הדיפרנציאל (קייס) הקדמי.

gmb
01-08-05, 01:22
מתעלק...
איך אפשר לבדוק יחס העברה שיש אצלי ברכב?
כיום הוא עם 31" אך יפתח נסע עליו גם עם 33" במשך זמן ארוך... האם החליף? (זאת גם דרך לבדוק אם מותקן יחס העברה, פשוט לשאול אותו :) )

רמי

tayrie
01-08-05, 03:23
מתעלק...
כיום הוא עם 31" אך יפתח נסע עליו גם עם 33" במשך זמן ארוך... האם החליף? (זאת גם דרך לבדוק אם מותקן יחס העברה, פשוט לשאול אותו :) )

רמי

הדרך הפשוטה זה לשאול אותו...

וזה מתוך 'מדריך ג'יפולוג לבדיקת ג'יפ משומש' :

יחסי העברה: אם נטען שיש כאלו ניתן לבדוק את הטענה די בקלות. יחס העברה בסרנים ניתן לבדוק על ידי הרמת גלגל אחד באוויר (במקרה של דיפרנציאל פתוח או ARB) או שני הגלגלים (במקרה של נעילת דיפ' אוטומטית), סובבו את גל ההינע ובידקו האם יחס ההעברה הוא כמו שנטען

אם לדוגמא נטען שיחס ההעברה הוא 1:4.1 אז אם שני הגלגלים מורמים באוויר, נסובב את גל ההינע 4.1 סיבובים והגלגלים יסתובבו סיבוב אחד, אם גלגל אחד מורם באוויר נסובב את גל ההינע 4.1 סיבובים והגלגל יסתובב שני סיבובים. לקבלת דיוק יותר טוב ניתן לבצע יותר סיבובים לדוגמא, לסובב את גל ההינע 41 סיבובים ולראות שהגלגלים מסתובבים עשרה סיבובים.

AvigdorAharon
01-08-05, 06:36
נמרוד כתב:

בעלי הסיקס, ברובם, נוסעים עם צמיגי 31 ויחס העברה של 3.31:1

ז"א, אם נתיחס לטבלה, היחס ממש ממש גבוה!
ע"פ הטבלה, צמיג "31 צריך יחס העברה של 3.73, או שהטבלה לא מתאימה? ול "33 תריך 3.91 לפחות - האם ניתן בכלל להרכיב אותם בקייס המקורי?

אביגדור

זאבי
01-08-05, 10:40
להלן טבלה ל-YJ
http://www.800-923-jeep.com/techCorner/gears.cfm

זאביק
01-08-05, 17:46
מתעלק...

רמי

הוא לא החליף יחסי העברה.

gmb
01-08-05, 20:29
הוא לא החליף יחסי העברה.

אחחח.. כמה כיף זה כשכולם כבר מכירים את הרכב שלך :)

הוא לא נתקל בבעיות כלשהם עם הצמיגים הגדולים על היחסים המקוריים?
איך הוא הסתדר עם זה?
איך הרכב הסתדר?
איך הסתדרו "ביצועי העבירויות" שלו?

רמי

דרור ברלי
01-08-05, 21:14
בסוף הכל מסתדר.
זה רק עניין של תחושה.
אני נסעתי חצי יום בסופה שלי עם יחסי העברה מקוריים על 33 (כשהחלפתי עם זאביק לצורך הטסט שלו) ומאוד לא אהבתי. לדעתי ממש חובה להחליף יחסי העברה כשעולים ל-33. אבל זו רק דעתי. תחליף צמיגים ותראה איך מסתדר לך. התחושה לא טובה? תוסיף יחסי העברה.

הבהרה חשובה - הרכב שלי הוא יומיומי, נוסע הרבה בכביש ובסופי שבוע מטייל.

מאיר רוטברג
02-08-05, 16:41
ואני נסעתי שנתיים עם 33 ויחסי העברה סטנדרטים
מתרגליםםםםםםםםםםםםםםםםםםם

זאבי
02-08-05, 17:39
שינוי צמיג ל-33" מגדיל מהירות קוית ב-6.45% לסל"ד נתון.
שינוי יחסי העברה מגדיל את הסל"ד למהירות נתונה בשעור 13.6%.
לכן השילוב בין שינוי יחסי העברה להגדלת צמיגים אינו חלופי באחת לאחת.

בכל מקרה מדובר בהרגלי נהיגה וזה כמובן ענין אישי.

gmb
02-08-05, 21:12
ואני נסעתי שנתיים עם 33 ויחסי העברה סטנדרטים
מתרגליםםםםםםםםםםםםםםםםםםם

אז הסתדרת עם זה, מה גם שיפתח הסתדר עם זה כמה שנים... אז אפשר לחיות...
האם הסדרת זאת ברישיון הרכב, האם חזרת כעת ל-31? (אם כן, מדוע?)
אם שמים כבר 33" האם עדיף להשתמש בצמיגים בעלי רוחב של 12.5 או שמא להשאר עם ה-10.5" כמו שהיה ליפתח (33X10.5)
מהן היתרונות לכאן ולכאן?

רמי

אביעד_הלאלי
03-08-05, 01:31
רמי היו מס' דיונים על זה בעבר, מצ"ב קישור לעיקרי שבהם (לכל השאר חפש במנוע החיפוש...)
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=319&highlight=%F6%EE%E9% E2
כעיקרון היתרון בשימוש בצמיג 33X12.5, הוא כמות גדולה יותר של אוויר בצמיג.

אביעד_הלאלי
03-08-05, 03:52
לא יודע איך שכחתי לרשום אבל זה מגדיל גם את יציבות הרכב, עקב הרחבת הסרנים..

זאבי
03-08-05, 09:14
צמיג רחב יותר באותו לחץ אויר מקטין במידת מה את ההתנגדות לגילגול.
שקיעת הצמיג על הכביש יוצרת מעין עקבה מלבנית.
ככל שהמלבן אורכי יותר בכוון הנסיעה התנגדות הגלגל לגילגול גבוהה יותר.
בצמיג רחב בו המלבן קצר יותר בכוון הנסיעה ההתנגדות נמוכה יותר - הכל בתנאי לחץ אויר זהים.
בשני המקרים שטח המגע - דהיינו שטח המלבן זהה פחות יותר.

מכאן גם עולה שכל הנושא רלוונטי במיוחד למקרים של נסיעה בלחץ אויר נמוך.

זאביק
03-08-05, 09:32
שינוי צמיג ל-33" מגדיל מהירות קוית ב-6.45% לסל"ד נתון.
שינוי יחסי העברה מגדיל את הסל"ד למהירות נתונה בשעור 13.6%.
לכן השילוב בין שינוי יחסי העברה להגדלת צמיגים אינו חלופי באחת לאחת.

זה נבון את אתה משווה בין 31" ל-33".

במקור, הסופה מגיעה עם צמיג בקוטר 29".
29" עם יחס של 1:3.54 == 33" עם יחס של 4.10

למה כולם משווים ל-31" ?
כי התרגלנו שזה הסטנדרט.

זאבי
03-08-05, 13:24
זאביק צודק ואכן החישוב צריך להתחיל מצמיג 29" דהיינו הפחתת סל"ד בשעור 12%.
אבל למי שרגיל לשייט ב-1800 סל"ד תהיה כמובן בעיה להתרגל לשיוט בסל"ד גבוה יותר כפי שחוויתי במעבר מסופה ידנית (5 הילוכים) לסופה אוטומטית גם ללא החלפת יחסי העברה שעוד יחמירו את המצב.

גלעדל
12-08-05, 20:54
מעניין שדווקא מהטבלה שמתייחסת לYJ נראה שיחס אופטימלי ל31" זה 1:4.10. כיוון שהספידומטר לא יודע שהוחלפו גלגלים, הנתונים שמתייחסים למהירות הם שקריים. בסופו של דבר ההחלטה אם להחליף יחסי העברה היא התחושה איך הרכב סוחב בממוצע של מצבים שונים (כביש ושטח). אני הולך להחליף יחסי העברה בעוד כמה חודשים (יבוא מזוודה) ועדיין לא סגור לגבי החלפת צמיגים, בגלל הקושי בהסדרת רישיון. החלטה נובעת מתחושה של חוסר כוח בסל"ד נמוך, אחרי שנסעתי אחרי בועז במעלה זרון ולא יכולתי לנסוע מספיק לאט. אהבתי יותר את התנהגות הסופה כשקניתי אותה עם צמיגים 29".

זאבי
13-08-05, 13:36
לידיעת משני קוטר צמיגים ויחסי העברה - שינוי מהירות הספידומטר קל לביצוע.
ביציאה ליוק אחורי מותקן מגען המופעל ע"י גג"ש פלסטי המוציא פולסים לספידומטר.
היחידה מתפרקת בקלות ע"י בורג אחד וזיהויה קל בגלל הכבל החשמלי והתקע.
ליח' האמורה יש מס' אפשרויות בחירה של הגג"ש (27,29,31,33) שיניים ויש לבחור את הגודל המתאים.
למניעת טעות, מדובר בהחלפת גלגל השיניים הפלסטי בלבד ולא בהחלפת כל היחידה.
בשעתו היה ניתן למצוא גלגלים במכשירי תנועה.

-->