PDA

צפייה בגרסה מלאה : כתבה חדשה - החלפת לוקרים ומיסבים בסרן קדמי

מערכת ג'יפולוג
08-08-05, 10:17
http://www.jeepolog.com/j6tech_CJ_front_locker_replace.htm

תודה לאחים ליבנת. וננצל את הבמה לומר שזו הפעם האחרונה שהמערכת מקבלת תמונות שצולמו במצלמת טלפון! יש בעולם סדר - בטלפון מדברים, במצלמה מצלמים, וג'יפ מפרקים :wink:

חרוב
08-08-05, 20:17
היי
אם השאלה מפגרת אני מתנצל מראש...
בדיוק היום החלפתי לוקרים בשני הגלגלים. גם לי נשבר לוקר מסוג WARN.
בזמן ההחלפה גיליתי חופש בציר שהלוקר מתחבר אליו.
האם החופש הזה מוכר? ותקין ? או שהציר שמתחבר ללוקר אמור לא לזוז ..
כמובן שברגע שהלוקר חובר בחופש כביכול בוטל.
מה דעתכם?

נמרוד
08-08-05, 20:20
הציר שהלוקר מתחבר אליו הוא הצירייה, וכן יש לה חופש טבעי, וכמו שכתבת, ברגע שהלוקר (או פלאנג') מורכב במקומו, זה מה שמבטל את החופש ומחבר אותה למעשה לגלגל.

חרוב
08-08-05, 20:39
נמרוד תודה על התשובה המהירה
הרגעת אותי ואת אבא שלי (בעיקר אותו)

vito11
08-08-05, 22:29
אם יותר לי להוסיף משהו.....אחי ואני שכחנו להוסיף שאם מגיעים עד לשם כדאי לבדוק גם את מיסבי הסיכות ,אם הם פגומים נדמה לי שהם יכולים לגרום לחופש בלתי סביר בציריה.
יתקן אותי נמרוד אם אני טועה
רוני

חנן-ג'יפולוג
08-08-05, 22:37
ברמת הפירוק שנראית בכתבה לא מגיעים אל מיסבי הסיכות. בשביל להגיע אליהם יש צורך לפרק את הספיינדל.

ערן המסוקס
08-08-05, 23:38
מספר הערות:

א.
גריז - לא רשום שיש למלא את הנאבה בגריז. לפי מה שנראה גורזו רק המיסבים וכל שאר חלל הנאבה ריק. בקיצור, צריך למלא את הנאבה בגריז.

יש לגרז את הלוקר עצמו במעט גריז. בכתבה מנגנון הלוקר נראה יבש לחלוטין ואין רישום לגבי כך.

יש לגרז בעדינות את כל משטחי ההחלקה של הקליפר עם רפידות הבילום.

ב.

בקשר לברגים. אם הברגים לא נפתחו עד עכשיו סבבה. אני לא יודע מה עבר על הג'יפ מאז ההתקנה, אבל אני גיליתי שברגי אלן חזקים (מאוד) ללא שייבות (שמפריעות לסגירה ולמיקום הבורג במקומו) עושים את העבודה הכי טוב ולא נפתחים לעולם. כן כן.. ללא שייבות. אני לא רואה שאף אחד סוגר את אומי הגלגל עם שייבות, בדיוק מאותן הסיבות.

ג.

בקשר להידוק אומי המיסבים של הגלגל. אני משתמש בשיטה מעט שונה כדי להבטיח סגירה נכונה וטובה וביטול חופש. כך אני חוסך מעצמי את התסכול של עבודה חוזרת, כשמתגלה שיש עדיין חופש אחרי התהליך הנ"ל.
- ראשית אני מוודא שהנאבה יושבת במקומה ואז אני מהדק את האום הפנימי היטב וחזק מעבר למה שצריך, כדי להבטיח שכל הרכיבים נכנסו למקומם. משחרר שוב את האום.
- יש להדק את האומים הנ"ל ע"פ ההנחיות, אך לא לקפל את שייבת האבטחה!
- יש להרכיב את הגלגל על הנאבה ולהדק 2 ברגים.
- כעת יש לבדוק חופש! החופש שיורגש כך לא בהכרח יורגש ע"י נעור הנאבה לבדה.
- אחרי שמודעים שאין חופש אפשר לקפל את שייבת האבטחה על האום החיצוני מ 2 צדדים מנוגדים.

ד.

לא ראיתי שקיימים קפיצים שמונעים ויברציות בין הקליפר לרפידות הבלם? אמורים להיות 2 קפיצים לכל קליפר או לפחות קפיץ אחד.

כתבה ערוכה יפה ומושקעת. יפה מאוד.

llivnat
09-08-05, 00:24
היי ערן.

נתחיל מהסוף- תודה רבה. נהניתי לעבוד ולכתוב על זה ואני מקווה שאחרים יוכלו להפיק את המיטב מהכתבה.

א. אולי לא רשום אבל ניתן לראות בתמונות כי בגריז לר חסכנו. אמנם לא עשינו "פקק" של גריז בתוך החלל, אבל בהחלט לא חסכנו... לגרז את רפידות הבילום??? ואיך יעצור הרכב?? אני בכל מקרה, לא חושב שזה רעיון טוב...
וכן- אתה צודק, לא רשמתי שיש צורך לגרז קלות את החלק הפנימי של הלוקר, ואכן הוא גורז באופן קל. לידיעתך- בהוראות היצרן, נכתב לא לגרז כלל...

ב. כן, שמעתי כבר ממספר אנשים שברגי אלן לא נפתחים. בכל מקרה, אני יכול להגיד לך שהברגים הקודמים (שהיו רגילים) נפתחו כל הזמן ללא קשר לשייבה והברגים הנוכחיים לא נפתחים. ד"א, בניגוד למה שנמרוד הוסיף בכתבה, לא שמנו שייבות משוננות, אלא שייבה קפיצית (ספרינג-שייבה) וגם לא שמנו לוקטייט. ושוב- זה מחזיק ללא כל בעיה, כבר מספר חודשים עם עבודת כביש ושטח.
בנוסף, מבנה האומים והברגים (גוג'ונים) של הגלגל שונים- הגוג'ונים קוניים ונתפשים בלחץ על הנאבה והאומים קוניים ונתפשים על הגלגל עצמו ולכן לא צריך לשים שם שייבה- יש להם מבנה שמחזק את עצמו.

ג. כל שיטה שתופשת ומחזקת את הנאבה באופן הולם ותקין (ללא גרימת חופש או נזק בחיזוק יתר) טובה. העיקר שהכל עובד תקין בסופו של דבר.

ד. אני לא בטוח שאני מבין למה אתה מתכוון בקפיצים שמונעים רעידות... הקפיץ היחיד שקיים שם הוא הפחיות הקפיציות שמחזיקות את ברפידה במקום שלה. במקרה שלנו לפחות אין קפיצים מעבר לכך.

ליאור.

eliv1
09-08-05, 00:44
ליאור,

א. לגבי הגריז, חשוב מאוד "לפוצץ" את הנאבה בגריז לפני הסגירה.
לגבי גירוז הבלמים, אין הכוונה לגירוז הרפידות, אלא על גירוז עדין של ציר
הבוכנה, ע"מ לוודא את תזותה החופש של הבוכנה, ע"מ להימנע מבלם תפוס.
ב. לגבי ברגי האלן, מניסיון, הרכבה עם שייבה קפיצית - הברגים נפתחו לי.
ללא שייבה, וברגי אלן (אין לי מושג למה זה) - לא נפתח כבר שנה ו....
אולי כי הברגים מגיעים עד סוף ההברגה, ויש להם יותר "סלילי הברגה"?
או "threads" לתפוס עליהם? אין לי מושג, אבל אולי. את הקרדיט ניתן
לערן שאמר לי "תנסה, מה כבר תפסיד", וצדק בכך.
כנראה שאצלך זה לא נפתח בגלל הנאבה שהחלפת.... ?

eliv1
09-08-05, 00:46
החופש = החופשית של הבוכנה

ערן המסוקס
09-08-05, 01:04
אחלה..

לגבי גרוז הבלמים. ברור שלא את רפידות הבלם יש לגרז. חס וחלילה.
רשמתי שיש לגרז את משטחי ההחלקה בין הרפידות לקליפר לא לדיסק, משום שקיימת תנועה מתמדת בין שני החלקים האלה.
אגב, את הגרוז הנ"ל בדרך כלל לא מקפידים לעשות במוסכים, אבל רשום לעשות כך בספר הטיפולים של הרכב (לפחות בהיינס).

לגבי הברגים והשייבות. אני מאמין שלא נפתחו לך עד עכשיו הברגים משום שהנאבות שרכשת במצב מעולה עדיין וכן הברגים חדשים לחלוטין. מנסיון, תחת עומס, הזמן עושה את שלו ובסוף זה עלול להפתח.
בשימוש ללא שייבה קפיצית אפשר לחזק הרבה יותר את הברגים (השייבה נשברת) וכן צוואר הבורג בחיבור עם הראש מעט קוני וממקם את הבורג.
ייתכן כי הבעייה של שחרור הברגים קיימת רק בנאבות ישנות, אשר בהן חורי הברגים כבר התרחבו מעט, כמו אצלי.

llivnat
09-08-05, 01:28
תראו, הכל התאוריה וכולם צודקים...
כן, יכול להיות שהברגים לא נפתחים בגלל שהנאבה במצב מעולה (אם כי היא מפירוק מסמו...).
יכול גם להיות שהברגים עדיין חדשים וההברגה שלהם לא נשחקה, ויכול אפילו להיות שהשייבות באמת עוזרות לא???

בכל מקרה, אני חייב להגיד לכם שלפי מה ששמעתי מבעלי ג'יפים אחרים וקראתי כאן בפורום- האמת: כל מקרה הוא מקרה פרטי! אחד שם אלן בלי שייבות וזה תופס, השני שם אלן בלי שייבות, השלישי שם ברגים רגילים (אפילו לא GRADE 5) וכך הלאה ואצל כל אחד זה תופס.
מה זה חשוב? העיקר שזה תקין, לא נפתח ועובד... רק חשוב בכל מקרה לעקוב ולהשגיח כי ידוע שזו מחלה.

ערן- במקרה שלנו הברגים דיי איכותיים ולא ראיתי (לפחות בעין חשופה) מבנה קוני. וגם אם כן, אני לא חושב שזה משפיע כי הוא ממש עדין ולא ניתן להסתמך עליו. בנוסף, לא נתקלתי במקרה שהשייבות נשברו במידה והן איכותיות. וגם כדי לתת להן לעשות את תפקידן אני לא סוגר אותן במומנט מטורף. בכל אופן, מה זה חשוב, העיקר שזה עובד ולא נפתח... :wink:

ליאור.

נמרוד
09-08-05, 14:29
שייבות קפיציות זה זבל.

מה שיש לנו כאן זה ברגים שיש להם סביבה רוטטת ומאד בעייתית ונטייה ידועה להשתחרר. כל מה שאפשר לעשות כדי לעזור להם, שווה.

למה ברגים בלי שייבות עובדים לכם יותר טוב? אני אנסה להסביר. המשטח שעליו מהדקים את הברגים, שהוא גוף הלוקר, עשוי ממתכת רכה מאד. זה סוג של יציקת אלומיניום, במקרה של הוורנים הפשוטים גם מאיכות גרועה. כשאתם מהדקים את הבורג חזק מאד, אתם בעצם דוחפים את ראש הבורג לתוך החומר של הלוקר, וזה בעצם מה שמתנגד להשתחררות שלו. אם אתם משתמשים בשייבה שמגדילה את שטח המגע, היא בעצם מקטינה את ה"חדירה" לתוך החומר הרך. שייבות הנעילה שהזכרתי, בצורת כוכב פנימי או חיצוני, עובדות כנראה בדיוק על העקרון שהשיניים שלהם "ננעצות" בתוך החומר הרך. ראש אלן שהוא באופן טבעי בעל שטח קטן יותר מראש משושה, כנראה נכנס עמוק יותר לתוך החומר. זה הסבר די מנופנף, ואולי הוא לא נכון - זה תחום מאד מורכב, כל הנושא של ברגים ואבטחת ברגים.

מהנסיון שלי, שייבות הכוכב עובדות טוב בכל מקרה יחד עם לוקטייט, לא רואה שום סיבה בעולם לא להשתמש בלוקטייט.

שייבות קפיציות רגילות, זה בכל מקרה זבל. הן לא עושות שום דבר ששיבה שטוחה רגילה לא עושה.

חנן-ג'יפולוג
09-08-05, 15:08
בAVM , שזה מה שיש לרובנו, אני חושב, גוף הלוקר הוא מפלדה.

-->