PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי שפ"צ

ukiuki
09-11-14, 17:45
האם ניתוק מייצב אחורי מגדיל או מקטין את הסיכון להתהפכות בשפ"צ?

תודה

yoni_0000
09-11-14, 17:59
בפירוש מגדיל.

מטרת מוט המייצב כשמו..

בכמה מגדיל? תלוי ברכב ובתוספות שבו

גיל אסרף
09-11-14, 18:25
קודם כל, איזה רכב יש לך?

מטרת מוט המייצב היא להקטין את זווית הגלגול בסיבובים בכביש, מה שבעצם מגביל לך את מהלך המתלה וזה אחד הגורמים להתהפכות בשפ״צ.

ומוט מייצב נקרא ככה רק בישראל, שמו האמיתי הוא מוט נגד גלגול.
Anti roll bar או sway bar.

בשטח הוא בעצם מפריע למתלים לעשות את עבודתם .

http://youtu.be/yzqzrOqF3dI

אגב, האחורי בדרך כלל דק מאוד יחסית לקדמי ולא ממש מפריע.
זה הקדמי שבאמת מגביל את הרכב .

ukiuki
09-11-14, 19:00
שימו לב, השאלה הייתה האם ניתוק מוט המייצב מגדיל את הסיכון? מהתשובות אני מבין שניתוק המוט ובעקבות זה הגדלת מהלך המתלה מגדיל את הסיכון בשפ"צ

הרכב - פאג'רו ארוך. ומכאן הבילבול
אני מדבר על שפ"צ טכני ולא על גלגול בסיבוב במהירות גבוהה.

אני יודע שלפאג'רו מהלך מתלה קצר.
ואני יודע שהפאג'רו רגיש יותר מלמשל טרופר בשיפועי צד בגלל מהלך המתלה.
אז... המסקנה היא שאם אגדיל את מהלך המתלה אשפר את התנהגותו בשפ"צ כי הגלגל ירד יותר ובכך ישמור על הבודי מאוזן יותר.

מהתגובות שלכם אני מבין שבדיוק הפוך, טרופר שלו מהלך מתלה גדול יותר יהיה רגיש יותר מהפאג'רו בשפ"צ. קצת לא הגיוני בעיני.

גיל אסרף
09-11-14, 19:01
אם כך לא הבנת את התגובה שלי.

רשמתי לך שהוא מפריע למתלה לעבוד בשטח ומקטין את מהלך המתלה .

במילים אחרות סתרתי את קודמי

ukiuki
09-11-14, 19:06
אם כך לא הבנת את התגובה שלי
זה כבר דיון אחר
האם המורה גרוע או התלמיד דביל :D

ד ו ר ו ן
09-11-14, 21:15
ומוט מייצב נקרא ככה רק בישראל, שמו האמיתי הוא מוט נגד גלגול.
Anti roll bar או sway bar..
גם באנגלית הוא נקרא מוט מייצב.
Stabilizer

cgp
09-11-14, 21:19
עונה לך ספציפית לפאגרו אחרת זה לא ייגמר....
נסעתי עם ונסעתי לי מוט מייצב אחורי וחזרתי למוט מחוזק.
אם תפרק ותמדוד בהצלבה תראה שתקל סהכ עוד 3.5 סמ --- לא יפתור לך שום שפצ.
בולמים ארוכים מדי גורמים לקפיץ ליפול --- גם את זה ניסיתי היה מהלך מטורף יחסית לפאגרו ושברתי קפיץ.
בקיצור או דרופ קיט או רצועת הגבלה לקפיץ. אבל שוב אם שפצ זה העניין ,לא יעזור ,, קורות הרוחב החזקות והמהלך מקדימה לא נותנים לך מספיק גמישות
ברור שאם היה לך מהלך של מטר וחצי אחורה ומטר קדימה היית מושפע הרבה פחות מהשפצ

הנה הפתרון:
92908
929099291092911

גיל אסרף
09-11-14, 21:44
אני מסכים שבפג׳רו באמת שזה לא משנה. יש לו מהלך מתלה של F1

ודורון אתה מוזמן לחפש בגוגל את המילה Stabilizer
בספרות טכנית לא תמצא אותה.

נמרוד
09-11-14, 21:52
stabilizer bar, antiroll bar, sway bar.... יש שמות שונים לאותו הדבר לא רק בעברית.

ההשפעה של ניתוק מוט מייצב על הסיכוי להתהפך בשפ"ץ, אם הבנתי את השאלה נכון - קיימת, אבל די זניחה.

גיל אסרף
09-11-14, 21:57
תלוי באיזה רכב. תראה את הסרטון עם הרנגלר.ויש עוד רכבים. אני בעצמי הולך לבדוק כת ההשפעה של המוט הקדמי והאחורי בקורנדו בטיול הבא שלי.
לגבי החיפוש. נכון שמשתמשים בשם הזה גם אבל לא בספרות הטכנית.

cgp
09-11-14, 21:59
גיל אתה לא חייב להגיב על כל דבר ולהשמיץ את הפאגרו.
יש לו מהלך כמו לכל רכב סטנדרטי עם IFS ומאחור (שאל את חברך נאור) שמתלהב מהמהלך אצלי סטנדרטי לרכב "רגיל".
מקדימה כל הרכבים ללא סרן ושיפורים משמעותיים מרימים גלגלים. תצלם פעם אצלך את המהלך בקורנאדו ותראה איפה אתה עומד.
אחרכך תתחיל לשפוך את התאוריות שלך:rolleyes:

גיל אסרף
09-11-14, 22:00
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/09/1f42f1d2f3e17303385716e0006d5c0d.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/09/5f99ec463466bc90ef2eafcee9225a68.jpg

וזה גם לא פתוח עד הסוף.

ד ו ר ו ן
09-11-14, 22:04
ודורון אתה מוזמן לחפש בגוגל .
אהה..
ברור.
גוגל, מקור אמין למידע מהימן, כמו כל האינטרנט.

כמו שנמרוד כתב: בעברית, שפה מוגבלת ורדומה יש מונח אחד, ובאנגלית הרבה.

גיל אסרף
09-11-14, 22:07
דורון, כשאתה מחפש ספרות טכנית אתה מחפש איפה בדיוק? בסיפרייה הבריטית?

או אולי בדארק-נט?

בנוגע למהלכי מתלה, לא בא להשמיץ את הפג׳רו , ולא לכל רכבי הIFS יש את אותו מהלך, טרופר, פראדו, קורנדו, פוראנר.. לכולם יש מהלך משמעותית יותר טוב משל הפג׳רו.

ד ו ר ו ן
09-11-14, 22:10
גיל,
בשבילך, ספרות טכנית מקורית של טויוטה (שלא מבינים במונחים טכניים, בטח השתמשו בשירותי תרגום אוטומטיים של גוגל):
9292192922

גיל אסרף
09-11-14, 22:14
יכול להיות, בכל זאת יפנים ;)

איל מ
09-11-14, 22:22
אחרי שסיימנו לבדוק למי יש יותר גדול, אחזור לנושא המקורי.
כמו שנכתב באחת התגובות זה תלוי בסיטואציה.
בשיפוע צד קלאסי (שביל ישר אך בשיפוע), המוט עוזר להקטין את גלגול הרכב ומשפר את יכולת ההתמודדות עם השפ"צ.
בשביל עם שילוב של הצלבות ושיפוע, יש רכבים בהם הסרת המוט עוזרת למהלך המתלה וכך הגלגל יורד לבור בעוד הרכב מקבל פחות זווית. לעתים גם מונע "נדנדה" בהצלבות, שהתנופה שלה יכולה להיות ההבדל בין תמונה פוטוגנית לסרטון התהפכות מפדח.
במקרה האחרון הדבר תלוי מאד במבנה השטח, מבנה הרכב, חלוקת המשקל שלו ועוד.

yoni_0000
09-11-14, 22:29
קח גם בחשבון שניתוק של האחורי פחות יעיל, במקרה של עליה רוב המשקל מאחורה
גם ככה והגלגלים שמתנתקים מהקרקע הם הקדמיים.

בקיצור במקרה שלך לדעתי (ואני משער שלדעת הרוב...) אין לך מה להתעסק עם זה..

גיל אסרף
09-11-14, 22:40
אם כבר פתחנו את הנושא, אני רוצה לדעת מה חושבים פה בפורום לגבי ניתוק של המוט הקדמי.
בחו״ל (בעיקר בפורום של בעלי הפוראנר) משבחים את ניתוק המוטות (אני מכיר בעל פוראנר פה בארץ שנוסע בלי מוטות בכלל ומשבח את ההתנהגות בשטח בלעדיהם)

אז אני שואל אתכם,(למרות שבכל מקרה אבדוק זאת בעצמי עוד שבועיים בטיול הבא)
מה דעתכם על ניתוק מוט קדמי במתלה נפרד?

דרור ברלי
09-11-14, 22:56
ניתוק המוט המייצב תמיד יעזור בשטח טכני.
אבל יש לזה גם מגרעות. גלגול גוף מודגש בכל פניה. לא תמיד נעים ובטח לא בטוח. וכמובן בשפ"צ - הצד ה"נמוך" יורד עוד יותר, הצד ה"גבוה" עולה, והופ...

ההתנהגות בשפ"צ משתנה מרכב לרכב, בטח אחרי שיפורים, הגבהות והעמסות למיניהם.
שפ"צ גם לא תמיד חלק ו"שטוח". לפעמים יש בו בורות, אבנים, גבנונים למיניהם. מספיק נפילה קטנה של גלגל לבור או עליה איזו אבן כדי להפר את האיזון העדין לשבריר שניה, ולהפוך את הרכב.

דבר אחד כן בטוח - מוטב להימנע משפ"צים בכלל, אבל במוקדם או במאוחר נתקלים בהם, ומוטב עוד יותר להגיע אליהם מוכנים ככל האפשר:

הגבהות מסיביות זה בדרך כלל רע. מלבד פגיעה בגיאומטריית ההיגוי, הן מעלות את מרכז הכובד.

הגבהה באמצעות בודיליפט - כנ"ל. אם אתם לא עבורים לצמיגים גדולים באמת, תימנעו מזה. מלבד עומס מוגדל על ריצפת המרכב, זה מעלה מרכז כובד.

כל תופעת הגגונים העמוסים, עם אוהלי גג, משטחים למדורה, הייליפטים, ג'ריקנים מלאים, גלגלי ספייר וכו' - הכרחי ברכב מסעות, עושה המון רושם בסיבוב בעיר, אבל ברגע שהטיול כולל גם קטעי עבירות ואולי שפ"צים, אתם בבעיה. מרכז הכובד עולה משמעותית ואיתו סיכויי ההתהפכות. לדעתי חובה לאכסן חפצים כבדים במקום נמוך, כמובן מקובעים ומאובטחים היטב.

ג'נטים עם אופסט (או ספייסרים שאני פחות ממליץ עליהם) מרחיבים מעט את מפשק הגלגלים, מנמיכים מעט את מרכז הכובד ומגדילים את היציבות בשפ"צ.

שתי דוגמאות מהירידה מהסרטבה לכיוון הג'יפתליק, בקעת הירדן, ינואר 2011:

9293192932

תמונה 1.
שפ"צ חריף ביותר משולב בירידה תלולה עם תעלה עמוקה מצד שמאל. הג'יפ שלי (סופה ארוך פתוח, מוגבה 4') בסט-אפ הישן שלו וזה אומר צמיג 31 על ג'נטים צרים (7 אינץ' ללא אופסט) בלחץ כ-15PSI. כמו כן וזה חשוב - נעילה אחורית אוטומטית. שילוב רגיש ביותר לשפ"צים.
אין מוט מייצב אחורי. הקדמי מנותק על מנת לקבל מהלך מתלה ונוחות נסיעה. תראו איך כל המרכב נוטה שמאלה מעל לסרנים. הזנב מאיים לברוח הצידה.
לפני עברו באותו נתיב בדיוק שתי סופות סגורות וכבדות יותר, גם כן נעולות אוטומטית מאחור, אבל על ג'נטים 8 עם אופסט, ללא שום בעיה. הג'יפ שלי היה קל יותר, אבל גבוה וצר - והייתי על סף התהפכות ודאית. ה"קופים" שנתלו על הצד בפירוש עזרו לג'יפ להפסיק להישפך שמאלה ומנעו התהפכות.

תמונה 2:
גם זה שפ"צ חריף מאוד (מעט פחות מהקודם ועדיין התמונה "עושה לו עוול", כי הוא הרבה יותר חריף ממה שנדמה כשרואים בתמונה וחוץ מזה יש בו גם בור שמגדיל את הזוית) משולב בפניה חדה שמאלה. משמאל לשפ"צ - תהום עמוקה (מדרון תלול באורך עשרות מטרים רבים. לדעתי יותר מ-100 מטרים) שימו לב לגלגל האחורי שמאלי. הוא בתוך הבור, וגם לחץ האויר הנמוך פוחס אותו ו"מגדיל" את זוית השפ"צ. כאן השיטה היחידה היא לא לזחול אלא להיכנס לפנייה ולצאת מהר יחסית - לתת קצ תבגז בהילוך שני קצר. הכוח הצנטריפוגלי עושה את השאר ואנחנו עוברים בבטחון מלא.

בעקבות הטיול הנ"ל עברתי לג'נטים 8 עם אופסט. השיפור בהתנהגות בשפ"צים בהחלט מורגש.

OFF-RoaD
10-11-14, 00:06
ג'נטים עם אופסט (או ספייסרים שאני פחות ממליץ עליהם) מרחיבים מעט את מפשק הגלגלים, מנמיכים מעט את מרכז הכובד ומגדילים את היציבות בשפ"צ.

שאלה קטנה... איך ג'אנטים עם אופסט מנמיכים את מרכז הכובד?

דרור ברלי
10-11-14, 00:41
הם "מרחיבים" את האוטו. אז מרכז הכובד יורד. קצת.
לפעמים זה ההבדל שבין להתהפך או לא.

OFF-RoaD
10-11-14, 10:45
טוב, זו כבר התפלפלות פיזיקלית מיותרת, אבל לא נראה לי שהוא יורד. ההרחבה מאפשרת עוד כמה לפני שהאנך מנקודת מרכז הכובד יוצא מבסיס הגלגלים והרכב "מאבד את זה". המשמעות זהה.

גיל אסרף
10-11-14, 10:46
לאף אחד אין דעה לגבי ניתוק מוט מייצב קדמי בשטח ברכב בעל מתלים נפרדים מקדימה?

דרור ברלי
10-11-14, 11:37
טוב, זו כבר התפלפלות פיזיקלית מיותרת, אבל לא נראה לי שהוא יורד. ההרחבה מאפשרת עוד כמה לפני שהאנך מנקודת מרכז הכובד יוצא מבסיס הגלגלים והרכב "מאבד את זה". המשמעות זהה.

"עוד כמה" מה? ס"מ?
לפעמים הס"מ-שניים הללו (במקרה הזה, האוטו "מתרחב" בכ-12 ס"מ) הם כל ההבדל בין צל"ש לטר"ש.
בדגמים רבים היצרן עצמו הרחיב את הסרנים (ג'יפ CJ, טרופר, סמוראי) כדי להגדיל יציבות.

OFF-RoaD
10-11-14, 11:41
צ"ל כמה מעלות. אין ויכוח, ברור לגמרי שסרן רחב=יציבות בשפצ

cgp
10-11-14, 11:48
לאף אחד אין דעה לגבי ניתוק מוט מייצב קדמי בשטח ברכב בעל מתלים נפרדים מקדימה?

יש לי דעה לגבי פאגרו, ולגבי כל רכב IFS כן זה נתן משהו, אבל אני אישית חיברתי חזרה, האוטו פשוט היה זוועה בכביש.

אם אתה מדבר על עבירות נטו --כן יותר טוב. חוץ מזה תנסה לפרק, סע , לא יקרה כלום ,טוב לך, תשאיר ,לא טוב תחבר.

אני למדתי דבר אחד, אם אני לא אנסה לא אדע כי עם כל הכבוד לפורומים, ולזה ספציפית יש לי המון, רב האנשים (כולל אותך גיל:cool:) מגיבים על שאלות ספציפיות לרכב שאין לכם. ולכן כל דבר זה שמועה על שמועה. אני מהנסיון האישי על הרכב הספציפי למדתי ולימדתי הרבה אנשים וסטרתי כל מני סיסמאות .
למה? לא פחדתי לנסות ולשנות, חקרתי וחפרתי, ויחסית לחלק מהאנשים פה אני פישר קטן.
ואם מישהו שואל אותי אם דיסקברי 2 אוטו אמין? אני לא עונה כי אין לי מושג, לא היה לי את הרכב, והמתבקש הוא לענות מה שרץ בפורומים:
רכב לא אמין ,בעיות חשמל ,סרנים חלשים בלה בלה. עכשיו בעל רכב כזה יגיד אין שום בעיות בכלל! אז תגידו , טוב, הוא משוחד...
הבנת את זה ברוך? צא ולמד ----- במקום להקליד

גיל אסרף
10-11-14, 11:56
לפרק לגמרי זה לא בא בחשבון בכל מקרה, אני מייצר לי מנתקים מהירים.

והשאלה הייתה לצורך דיון והרצון שלי לדעת מה חושבים כאן אחרים.

את דעתי כבר גיבשתי.

ובאמת שאתה לא צריך לדרבן אותי לעשות ניסויים על הרכב שלי. בניתי את כולו במו ידי.
אגב, הבטחת לי דיון אחרי שאעלה תמונה של המהלך . אני עוד מחכה ;)

דרור ברלי
10-11-14, 13:48
אתם שואלים שאלה עקרונית.
גם התשובה שתקבלו היא עקרונית.

אז כן, כעיקרון, גם במתלה נפרד ניתוק מוט מייצב יתן לכם מהלך מתלה גדול יותר בשטח טכני ונוחות נסיעה גבוהה יותר - פשוט כי כל צד של המתלה יכול לעבוד באופן חופשי. בכל שטח שאינו טכני - שבילים, דיונות וכו' - די מיותר, למעט בכלי רכב בעלי מתלים קשים מאוד שבהם ניתוק המייצב משפר משמעותית את נוחות הנסיעה.
כמובן שהתוצאה הסופית - כמה מהלך, כמה נוחות - היא בכל רכב לגופו. כמה ס"מ של מהלך תרויחו והאם זה מצדיק את הטירחה (וההשקעה הכספית, גם אם זניחה יחסית) שבניתוק מוט מייצב? שוב - בכל רכב זה שונה. לא תנסו, לא תדעו.

חשוב מאוד לא לפרק לחלוטין את כל מכלול המוט המייצב מהרכב, אלא לייצר/לרכוש לו מערכת לניתוק/חיבור מהיר, כולל איבטוח למוט עצמו - החל מקשירה עם אזיקון גדול ועד לאיבטוח מסיבי יותר עם ברגים וכו' - חשוב מאוד שחלקים למיניהם לא יתנדנדו חופשי וייתקעו בתוך חלקי מערכת ההיגוי. הדבר האחרון שאתם רוצים זה הגה שנתפס פתאום ואין צורך להרחיב...

הטיול הסתיים, חזרתם לכביש? דבר ראשון - לחבר בחזרה את המייצב.
בכביש לא לנסוע עם מייצב מנותק כי זה פחות בטיחותי. נקודה.

אין בדברים האמורים משום המלצה לנתק/לפרק מוט מייצב או לבצע שינויים מבניים כלשהם ברכב.

shmil
10-11-14, 13:56
עודד (?) אופרואד צודק, מרכז הכובד לא יורד, מיקומו אפילו לא משתנה, אבל הרחבת מפתח הגלגלים תורמת לאי התהפכות בשיפועי צד, כלומר להגדלת זווית ההתהפכות עבור רכב נתון.

OFF-RoaD
10-11-14, 14:09
עודד (?) אופרואד צודק, מרכז הכובד לא יורד, מיקומו אפילו לא משתנה, אבל הרחבת מפתח הגלגלים תורמת לאי התהפכות בשיפועי צד, כלומר להגדלת זווית ההתהפכות עבור רכב נתון.
אכן עודד.

yoni_0000
11-11-14, 09:37
רגע.. אם מגדילים את מפתח הגלגלים מרכז הכובד לא משתנה, זה הגיוני.
אם שמים ג'נטים עם אופסט שונה מהמקורי על אותו צמיג נתון, אז הזווית בין הסוליה שבאה במגע עם הכביש לבין דפנות הצמיג גדולה..
ולכן הצמיג "נותן פחות גובה" גם אם באופן זניח...
לי לפחות זה נשמע הגיוני..

אז בשורה תחתונה זה נכון.. אופסט גדול יותר מנמיך את מרכז הכובד... גם אם בשבריר..

ד ו ר ו ן
11-11-14, 09:53
אם שמים ג'נטים עם אופסט שונה מהמקורי על אותו צמיג נתון, אז הזווית בין הסוליה שבאה במגע עם הכביש לבין דפנות הצמיג גדולה..

אתה מתבלבל בין אופסט לרוחב חישוק.
אופסט שונה לא אומר רוחב חישוק שונה, ורוחב חישוק שונה לא מחייב אופסט שונה.

amirmoshe
11-11-14, 10:13
זה לא משנה מרכז כובד. זה מזיז את נקודת הציר. ולכן מקטין את המומנט ש''רוצה'' להפוך את הרכב.

yoni_0000
11-11-14, 12:02
אתה מתבלבל בין אופסט לרוחב חישוק.
אופסט שונה לא אומר רוחב חישוק שונה, ורוחב חישוק שונה לא מחייב אופסט שונה.

הבנתי תודה..

אסף ד.
11-11-14, 14:23
לפחות בדיסקו 2 עם כריות, בזחילה, הרכב מקטין לחץ אויר בכרית ה"גבוהה" ומיישר מעט את נטיית הבודי, מספיק לפעמים ל "צל"ש...

KOOKE
11-11-14, 16:36
לא מומחה בפיזיקה. ההיפך. לכן שאלת הדיוט- איך נמדד/נקבע מרכז כובד? האם זה לא , בין היתר, פונקציה של רוחב ה״בסיס״ מול גובה המבנה ( הרכב ) ? האם לא ככל שהבסיס צר מרכז הכובד עולה?

נמרוד
11-11-14, 17:03
קבלו הסבר במאמר ישן של אסף:

http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1373-jeepolog-archive

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/stability/overturning_moment.jpg

גיל אסרף
11-11-14, 17:29
לא מומחה בפיזיקה. ההיפך. לכן שאלת הדיוט- איך נמדד/נקבע מרכז כובד? האם זה לא , בין היתר, פונקציה של רוחב ה״בסיס״ מול גובה המבנה ( הרכב ) ? האם לא ככל שהבסיס צר מרכז הכובד עולה?

לא , מרכז הכובד לא עולה או יורד כפונקציה של רוחב הבסיס.

רק נקודת המשען (נק׳ הציר) מתרחקת ממרכז הכובד.
ולכן גם הזוית הקריטית (שממנה והלאה כבר מתהפכים) גדלה.

-->