PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך לחיות עם SUV ישן ולהשאר בחיים

ukiuki
16-12-14, 18:22
רומן יחסית טרי בין שתי גרוטאות מזדקנות לא חייב להסתיים בפשיטת רגל.
כאשר הפאג'רו החל לא מזמן את העשור השלישי לחייו, ועובדת היותו נדיר בארצינו ובסכנת הכחדה, לא תורמת לעלות חלקי החילוף שלו בארץ.

לפני כחצי שנה פגשתי ג'יפאי וותיק בצפון שרכב על סופה עתיקה (רשיון מדברי) שנתן לי הרצאה מאלפת על עלויות תחזוקה מצחיקות.
הרעיות ה"גאוני" היה פשוט.
דע את הג'יפ שלך,
צפה את התקלות או החלקים המתבלים, בין אם על פי ניסיון או על פי סטטיסטיקה.
הזמן את החלק מבעוד מועד מחו"ל ואולי אפילו עוד אחד למלאי.
שום חלק לא מחוץ לתפריט ובלבד שסך העלות תהיה זולה יותר מלרכשו בארץ. והכוונה מפילטרים, ברקסים, זרועות, תפוחים וכו'.

לא אוכל להתהדר שאני מיישם את העצה במלואה, אבל לאט לאט מצטברות אצלי הזמנות שאם לא הייתי מזמין אותן מחו"ל כנראה שהייתי מדרדר את הג'יפ לאיזה וואדי או לגן ילדים סמוך.

הפרשי העלויות פשוט בלתי נתפסים !!!

דוגמאות :
חיישן MAF שעולה בארץ כ 4000 ש"ח נרכש מסין ב 107$ כולל משלוח, מקורי ועובד נהדר.

מנוע צעדים שהוזמן מסין להחליף את הישן שהתעייף- תחליפי אומנם אך עובד מצויין (בינתיים). במקרה הזה הישן שעבד חלקית נשאר כביטחון.

שרוול כונס אויר מהחיישן MAF לסעפת עלה אצל היבואן 1400 ש"ח בהזמנה מיוחדת מחו"ל, הוזמן ב 100$ (אומנם משומש) אך במצב מצויין.

אני עדיין מפתח את יכולתי בלצפות את התקלה, כך אני יכול להמשיך להשתמש ברכב מבלי להשביתו.
לדוגמה, בשבוע האחרון הג'יפ החל להניע קשה (חם וקר). בהמשך לעצה שקיבלתי, עשיתי בדיקה על משאבת הדלק, הדלקה של הסוויטש ל 3 שניות , כיבוי, חזרה על ההליך עוד פעמיים ואז להניע. אכן הניע מייד.
אתמול הוזמנה משאבה חדשה כולל מיכל הפלסטיק והמכסה של טנק הדלק. כל זה ב 67$ כולל משלוח.
בארץ לא הייתי יוצא מזה בפחות מ 2000 ש"ח ואני עוד נדיב.
כאמור, אני ממשיך ליסוע בג'יפ והפיתרון לבעיה המתהווה כבר בדרך אלי.

ותחשבו על זה.

ליאור

Saar
16-12-14, 18:44
ליאור,
בגדול אתה צודק.
ספציפית לקינג, גיליתי שגם בארץ, חלק מהחלקים ניתנים לרכישה במחירים שפויים יחסית בחנויות חלקי חילוף רגילות ולאו דווקא אצל היבואן.
הרעיון המרכזי הוא אכן "דע את רכבך" בשילוב עם "טפל בו בעצמך".

MR BIG
16-12-14, 20:41
אה.....- זה רק חצי מהאמת.

אין ספק שהמדיניות של "דע את רכבך " והיערכות עם חלקים בזול היא נכונה וטובה.אין ויכוח. אבל זה לא הופך את החיים לקלים . זה רק ממזער קצת נזקים. זה הכל. ואני אסביר:

1) אז קנית את החלקים בזול , ועכשיו אתה צריך לעבוד על האוטו לבד. אם באנשים "רגילים" עסקינן (כמוני) שעובדים 12 שעות ביום...אז מה נשאר לך? סופ"ש לעבוד על הג'יפ. הזמן היקר שלנו לא שווה כסף???!!!!

2) שוב , אתם מתחילים דיון על בסיס תחושות. דברו בנתונים!! דברו במספרים!!! קובץ אקסל מסודר שבו נירשם כל תדלוק, כל הוצאה, כל בורג ,כל פיוז או תושבת. והכל תוך מעקב של ביצוע קילומטרים. ואז תקבלו את האמת....כמה ש"ח עולה לכם האחזקה לק"מ. זה המדד. (אל תתפלאו אם תקבלו נתון של אחזקת משאית!!)

זה בסדר.....אתה לא החולה היחידי הנגוע במחלה....- יש לי חבר...(במקרה יש לו דיסקברי) ...והאוטו שלו מה זה זול לאחזקה.....- והוא עושה הכל לבד.....

תמשיכו לעבוד על עצמכם.....

ניתוח שנתי, מספרי אמיתי ומדוייק יסביר לכם בדיוק לאן הולכים כל החסכונות ....

"ו....שלא יעבדו עליכם...."

ד ו ר ו ן
16-12-14, 20:56
כתבתי עלות אחזקת היילקס ישן במשך שנה בשרשור אחר.
שכחתי לציין שכמעט כל הטיפולים היו עצמיים..
אני מניח שהעלות במוסכים היתה כמעט כפולה.

לפותח השרשור:
תכתוב את כך הסכומים בשקלים, כולל עלויות המשלוח, ואז תדע באמת כמה החסכון..

Saar
16-12-14, 20:57
מקבל את התיקון... זול יחסית :)
יחסית לטיפול במוסך.

eyalski
16-12-14, 21:06
ובהמשך לנאמר, מי יכול לאמוד ממוצע עלות של קילומטר לשקל ברכבי שטח ישנים ?
אני נוסע כ 20000 ק'מ בשנה, עלות הדלק היא בערך בסביבות 80-100 א'ג לקילומטר בממוצע.
עלות ביטוחים ואגרות כ 7000 ש'ח
עלות מוסכים ותיקונים+צמיגים כ 10000 ש'ח
ירידת ערך של כ 10000 ש'ח בשנה

כך יוצא שהמחיר לקילומטר הוא 2.35 ש'ח, חישובים כלכליים של רואה חשבון מגיעים למספר כפול כ 4.8 ש'ח לקילומטר.

מישהו יודע מה מקור ההבדל בין החישוב הפשוט שלי לחישוב של רואה חשבון?

תודה

ד ו ר ו ן
16-12-14, 21:24
יצא לי קצת פחות משקל וחצי כולל ירידת ערך..

IlanHadar
16-12-14, 21:55
להחזיק 4X4 זה תחביב יקר, כולנו יודעים את זה. מי שנדבק בעניין יעשה הכל כדי להחזיק את הרכב. לפעמים צצים כאן שרשורים איזה 4X4 לקנות ב 30 אלף ש"ח שיהיה אמין, זול, נוח, חיה בשטח וכ'ו, הרי ברור שאין חיה כזו.

גם ב SUV החדישים יותר, כדי להחזיקם על ידי פשוטי העם כמו רובנו, צריך לדעת לחסוך, מי שהולך למוסכים בלי לדעת או להבין משלם והרבה.
אנחנו מנחמים את עצמנו בקבוצה שכל הבעיות שיש לנו It's a Jeep thing, אני רק יכול להגיד שבלי קבוצת תמיכה שעוזרת באבחון, רכישת חלקים בזול והפניה בכל שיפור או תיקון למקום הנכון בארץ, לא היו "מפלצות מוצצות" שורדות על הכבישים. הידע שיש לנו בקבוצה אדיר, אפילו על רכבים למכירה מגיעים אלינו להתייעצות.

לגבי מחירי החלקים בארץ, זו שערוריה, זה חלק מהדרך שהממסד ומשפחות ההון לוקחים מאיתנו כל גרוש אפשרי. מי שמחזיק SUV ישן או חדיש יותר ולא מכיר קניות ברשת, טריקים ועוד... אין מצב שיחזיק רכב שטח במצב מיושר קו.

רק לאחרונה החלפתי חיישן ABS לבד, גם עלה לי פחות מרבע ממה שהיה עולה לי במוסך, גם עשיתי עבודה טובה יותר והכי חשוב נהנתי, אז מה אם לקח חצי שבת...

ukiuki
17-12-14, 07:54
אה.....- זה רק חצי מהאמת.

1) אז קנית את החלקים בזול , ועכשיו אתה צריך לעבוד על האוטו לבד. אם באנשים "רגילים" עסקינן (כמוני) שעובדים 12 שעות ביום...אז מה נשאר לך? סופ"ש לעבוד על הג'יפ. הזמן היקר שלנו לא שווה כסף???!!!!

"
לעשות חשבון נכון תאמין לי אני יודע , (רו"ח בעוונותי).
אתה לא חייב להיות מוסכניק או פנסיונר במישרה מליאה כדי להצליח להוזיל עלויות.
אני האחרון שייעץ לך מה לעשות עם הזמן הפנוי שלך ואם הייתי מייעץ אז קודם כל למשפחה.

אבל אתה יכול בהחלט להביא את החלק לבד ולתת אותו להתקנה במוסך, גם כאן החיסכון שלך יהיה מאוד משמעותי. ומניסיון, יש מספיק מוסכים שלא תהיה להם בעיה עם זה.

אגב אותו ג'יפאי סופה שסיפרתי עליו עושה בדיוק את זה. הסופה משמשת לו כפרנסה. והוא מעדיף לטפל בה במוסך ולא בעצמו.

ukiuki
17-12-14, 08:00
ובהמשך לנאמר, מי יכול לאמוד ממוצע עלות של קילומטר לשקל ברכבי שטח ישנים ?
אני נוסע כ 20000 ק'מ בשנה, עלות הדלק היא בערך בסביבות 80-100 א'ג לקילומטר בממוצע.
עלות ביטוחים ואגרות כ 7000 ש'ח
עלות מוסכים ותיקונים+צמיגים כ 10000 ש'ח
ירידת ערך של כ 10000 ש'ח בשנה

כך יוצא שהמחיר לקילומטר הוא 2.35 ש'ח, חישובים כלכליים של רואה חשבון מגיעים למספר כפול כ 4.8 ש'ח לקילומטר.

מישהו יודע מה מקור ההבדל בין החישוב הפשוט שלי לחישוב של רואה חשבון?

תודה
מה שחסר לך במספרים זה הריבית האלטרנטיבית על קרן ההשקעה ברכב. וכאן זה אינבידואלי.
לאדם נורמטיבי בארץ עם אוברדראפט בבנק מדובר על הריבית שהוא משלם על המינוס שלו שלא היה קיים אם הכסף לא היה מושקע ברכב.

אגב, עדיין אני חושב שהמספר שקיבלת מהרואה חשבון מוגזם.

MR BIG
17-12-14, 08:19
אחזקה בלבד (תיקונים, טיפולים, פנצ'רים, צמיגים) : לרכב שטח חדש זה באיזור ה- 25 אגורות לק"מ. לג'יפ ישן בן 12-15 זה משהו כמו 45-50 אגורות לק"מ.

opl
17-12-14, 09:33
אצלי הבעיה היא לא המספרים... בתור אחד עם רכב שטח מיושן ויחיד בבית הבעיה האמיתית היא מה קורה כשהרכב מושבת לימים. אני מוציא היום מהמוסך רכב אחרי שהיה שם ארבע ימים, בבית יש אישה ותינוקת שחייבות את הרכב כדי להתנייד לגן ולעבודה וזה הקושי האמיתי בעיניי, כל השבתה כזו גורמת ללא מעט רגשות אנטגוניזם מצד בת הזוג.

בהשבתה הארוכה הבאה כנראה שאשכור רכב כחליפי.

eyalski
17-12-14, 15:17
אם כך החישוב שמחלק הוצאות תיקונים, טיפולים, פנצ'רים, צמיגים בסכום של 10000 ש'ח ממוצע שנתי בחישוב של 20000 ק'מ נסועה יוצא זהה, כ -50 א'ג לקילומטר, צריכת דלק 20000 ש'ח, ביטוחים ואגרות 7000 ש'ח וירידת ערך 10000 ש'ח מביאים אותנו ל 2.35 ש'ח לקילומטר.

אם כך נראה שרואה החשבון הגזים עם החישובים שלו במיוחד אם מדובר ברכב ששוויו לא יגרום לזעזוע שלילי או חיובי במאזן הכספי.

תודה

ד ו ר ו ן
17-12-14, 15:26
אחזקה בלבד (תיקונים, טיפולים, פנצ'רים, צמיגים) : לרכב שטח חדש זה באיזור ה- 25 אגורות לק"מ. לג'יפ ישן בן 12-15 זה משהו כמו 45-50 אגורות לק"מ.
לא החשבת עלויות ביטוחים, זאת הוצאה שצריך להכניס לחישוב,
למה החלטת שרכב מיושן בהכרח יהיה יקר יותר?

דוקא המשומשים בני 5-6 יותר בעייתיים לדעתי,
הם מחוץ לאחריות. ומחייבים מוסך בגלל מיחשוב ומערכות שאי אפשר/קשה מאד לאבחן ולתקן לבד.

-->