PDA

צפייה בגרסה מלאה : בקרת יציבות = נעילה?

Giora
06-01-15, 11:52
הכותרת קצת ילדותית, אבל האם בקרת היציבות בג'ימני החדש יכולה להוות תחליף לנעילה מכאנית (או לפחות להתקרב לתוצאות שלה)?

asafk
06-01-15, 13:07
בג׳ימני החדש על פי הדיווחים יש גם בקרת אחיזה אפקטיבית. וכן... זה במקום נעילה. כמעט.

אסף.

דרור ברלי
06-01-15, 16:11
במצבים הקיצוניים זה לא בדיוק כמו נעילה.
אבל ב-99% מהמקרים, האפקטיביות מאוד דומה. זה עובד, ועובד מצוין.

Giora
06-01-15, 16:18
דרור ראיתי את הכתבה שלך, אני יודע שהכלי היה סטנדרטי אבל אולי יצא לך לבדוק אותו במצבים של הצלבות רציניות, האם ידוע לך מה נקודות התורפה ואיפה יכול להווצר בלאי מוקדם?

דרור ברלי
06-01-15, 16:50
דווקא יצא לי. הרבה יצא לי. למעשה, בזה התעסקתי ושיחקתי כמעט כל היום. כי זה כל כך כיף.
המבחן יתפרסם כאן מחר.

בלאי מוקדם של מה?...
זה אותו ג'ימני הותיק והטוב עם כל החסרונות והיתרונות כמו שאתה מכיר (או שאתה לא מכיר, אז תחכה למבחן).
ההבדל הטכני היחיד הוא תוספת של בקרת יציבות ובקרת משיכה.

מנסיוני המועט עם ג'ימני אני יודע שהגיר האוטומטי קצת רגיש בשימוש מאומץ לאורך זמן.
הג'ימני הכחול מהמבחן ב-2008 עבד מאוד קשה באותו מבחן/טיול וחימם את הגיר.
הגיר החל להחליק ולהסריח עוד בשטח והאוטו לא כל כך רצה להמשיך לנסוע בחזרה הביתה בעלייה ארוכה על הכביש.
נאלצנו לעצור ולהמתין עד הגיר יתקרר על מנת להמשיך לנסוע. אבל זה היה רכב הדגמה עם פז"מ רציני, שבע מעללים והתעללויות - בידי עיתונאים, לקוחות וכו'. אני משוכנע לחלוטין שאותו רכב בידיים פרטיות ובשימוש שפוי היה זוכה לחיים מתחשבים יותר ומפגין את העמידות הרגילה והטובה.

מצד שני, מכיוון שאין הרבה מומנט במנוע המקורי של הג'ימני, הגיר האוטומטי מקל מאוד על הנהיגה בסיטואציות של נהיגה טכנית איטית, היכן שהמצמד בדגם הידני עלול לסבול משחיקה מהירה בשל הצורך להחליק אותו בתכיפות, במיוחד אם מגדילים מידת צמיגים.

הפתרונות, כרגיל לג'ימנים/סמוראים/ויטארות משופרים (ידניים או אוטומטיים, לא משנה) שעושים עבירות קשה בתדירות גבוהה - קיטים של יחסי העברה נמוכים יותר לטרנספר. יש כאן הרבה בעלי נסיון שיוכלו לחלוק ידע.

Giora
06-01-15, 17:01
תודה על התגובה העשירה, יש לי ג'ימני אוטומט ומכיר חלק מהדברים שציינת. השאלה שלי הייתה האם שימוש מרובה במערכת הבקרה כנעילה בשטח טכני תביא לבלאי מואץ של המערכת עצמה? או במילים אחרות, האם זה באמת תחליף או שבכל זאת האמינות המכאנית של הנעילות הפשוטות עדיפה בשימוש מוגבר?

נמרוד
06-01-15, 17:34
ההבדל העקרוני בין בקרת אחיזה לבין נעילה הוא זה:

גם במערכת בקרת אחיזה אידיאלית, הגלגל עם האחיזה שדוחף את הרכב (זה שמפרפר נבלם על ידי המערכת) מסתובב במהירות כפולה בדיוק מאשר אם הדיפרנציאל היה נעול.

יחס העברה של הילוך כוח מקטין את מהירות הגלגל בכפולה של שתיים נקודה משהו.

כלומר, מעשית:

ג'ימני בלי נעילה אחורית, עם מערכת בקרת אחיזה שעובדת מצויין, שנוסע בLow = ג'ימני עם נעילה אמיתית שנוסע בHi

מכאן תעשה חשבון לגבי בלאי.

asafk
06-01-15, 17:52
אני חושב שהכוונה כאן היא לבלאי משני. כמו שאנחנו מכירים מכלים אחרים עם בקרת אחיזה, המערכת עובדת בעזרת הפעלה של בלמים (למעשה יצירת התנגדות לגלגל החופשי מאחיזה על מנת שהכוח יעבור גם לגלגל שיש לו אחיזה). לכן יש בלאי של רפידות ודיסקים. מצד שני זה בלאי באמת זניח שאם מתמחרים אותו מול נעילה, מחיר הנעילה שקול לבערך שנתיים של בלאי... כמובן תלוי באינטנסיביות השימוש.

אסף.

גיל אסרף
06-01-15, 17:58
מחיר סט בלמים קומפלט + עבודה לגימני עולה כ1200 שקל (כל ה4)
נעילת לוקרייט עולה (דרך איביי) כ1500 ש״ח על האוטו.
אני לא רואה איך נעילה פחות משתלמת.
שלא לדבר על זה שהעבירות הרבה יותר טובה עם נעילה אמיתית .

asafk
06-01-15, 19:51
...כי המערכת כבר קיימת על הרכב ועל נעילה צריך לשלם. אז נגיד שתחליף סט רפידות אחרי שנתיים במקום אחרי ארבע (לפי 15000 קמ בשנה) - זה אומר ששנתיים בלאי מקביל לנעילה אחת מה עוד שהמערכת מדמה מעילה בשני הסרנים ולא רק באחורי...
כמו שכתבתי - זה מאוד תלוי באינטנסיביות השימוש וכמובן גם בשאלה של אוטומטי (בלאי טבעי של רפידות כמעט כפול מבידני).

אסף.

גיל אסרף
06-01-15, 20:10
תנסה פעם בשנה, וז לא רק רפידות.
הכוונה לרכב שמטייל פעם בשבועיים מינימום. ולא בשבילי קק״ל

בנוסף לזה, שוב, לא משנה כמה היא טובה(למעט בסופה 3 , מת לדעת מה יש שם בפנים) היא לא משתווה לנעילה אמיתית. גם בהנחה שרק האחורי נעול.

asafk
06-01-15, 20:36
זה אכן שימוש אינטנסיבי..

אסף.

יונתןמצפה
06-01-15, 20:42
דרור לא הבנתי,יצא לך כבר לבחון את בקרת האחיזה של הג'ימיני החדש בשטח?
מנסיון עם רכב אחר לגמרי, דימקס 2014 עם בקרת אחיזה, המערכת עובדת אבל רחוק מאוד ממערכות מקבילות ברכבים אחרים (דיסקסרי 2/לנדקרוזר), וממש ממש רחוק מרכב עם נעילה.
לדעתי זה תלוי ברגישות של המערכת להפרשי מהירויות בין הגלגלים.
בדימקס גיליתי 2 דברים:
1. חייבים לנסוע במהירות מינימאלית גבוהה יחסית כדי שהמערכת תיכנס לעבודה באופן יעיל.
2. אם נכנסת להצלבה שעצרה את הרכב בשיפוע תלול, המערכת כמעט ולא מסוגלת לייצר התקדמות. הגלגל המסתחרר חייב להסתחרר ארוכות לפני שהמערכת נכנסת לפעולה וגם אז, היא בולמת אותו בצורה לא רציפה שפשוט לא מאפשרת לרכב לייצר התקדמות במצבים של הצלבה משמעותית (2 גלגלים באוויר) גם במצע בעל אחיזה טובה.
רכב עם נעילה אחורית בלבד במצב כזה בכלל לא היה מאט.

אז איך זה בג'ימיני החדש??

talw
06-01-15, 22:04
שאלה,עד כמה הבלמים מתחממים/מתבלים בטיפוס מעלה טכני עם מערכת כזו שעובדת "קשה"?
אין לי נסיון עם מערכות כאלה,לדעתי במהירויות איטיות כמו טיפוס ,הבלמים בסך הכל "נלחמים" בחלק ממומנט המנוע וזה גם לזמנים רגעיים וקצובים במהירויות סיבוב נמוכות מאוד,אין מה להשוות את זה לבלימת מסת הרכב שנע במהירות לעצירה. ובהתאם הבלאי. איפה אני טועה?

גיל אסרף
07-01-15, 09:34
לגבי מערכת בקרת האחיזה בג׳ימיני החדש, אם היא כמו בגראנד ויטרה החדשות אז היא מעולה, זמן התגובה מאוד מאוד מהיר, אפילו טוב משל הלנד קרוזר 2008 ומעלה.

לגבי רמת התחממות הבלמים, הם מתחממים, מאוד.
אני רואה את זה אצל החבר עם הלנד קרוזר, או יותר נכון מריח.

לרכב שמטייל באופן קבוע (פעם בשבועיים או יותר) ובשטח טכני, אין תחליף לנעילה אמיתית.

תאמין לי, שאם זה היה זול כמו בגימיני הוא כבר היה שם נעילה .

Giora
07-01-15, 11:30
איך המערכת תגיב אם מותקנת נעילה אוטומטית? יש אפשרות לנתק אותה?

גיל אסרף
07-01-15, 11:45
היא לא אמורה להגיב, כל זמן שאין גלגל שמפרפר המערכת לא תיכנס לפעולה.
על הקדמיים היא תמשיך להשפיע וזה מעולה. נעילה אמיתית מאחור לרוב מספיקה, ואיפה שלא, המערכת תעזור לה .

איל מ
08-01-15, 22:36
כשמדברים על שחיקה/בלאי מצטבר לרכב במערכות tc נוטים להתפס לרפידות ולשאר מערכת הבלימה, ושוכחים את הבלאי הנגרם לדיפרנציאל. צורת העבודה של בלימת גלגל מסתחרר ובכלל חידוש התקדמות רכב (בד"כ בעליה) בצורה פתאומית גורם לאימפקטים לא קטנים העלולים לייצר עם הזמן חופשים במערכת ההינע.
בדיסקברי ניתן לראות זאת הרבה פעמים בבית הסטליטים ובחופש שמתפתח עם הזמן בסרן האחורי.
לפני שתקפצו אציין שאמנם לוקח הרבה זמן לחופש הזה להווצר ולהפוך לבעייתי, וכן אציין שלדעתי היחס משקל/חוזק חומרים של הג'ימני עלול להיות שונה, אבל זאת נקודה שחייבים להתייחס אליה כשהשאלה של השרשור היא tc ובלאי.
נ.ב.
עלות החלפת רפידות בג'ימני בוודאי זניחה לעומת החלפת רכיבים אחרים ברכבת ההנע כך שזה הדבר האחרון שהיה מטריד אותי.

דרור ברלי
08-01-15, 23:21
ממה שאני זוכר מאחת ממערכות TC הראשונות והפחות אפקטיביות, במיצובישי פאג'רו קינג. במעלה טכני ארוך הבלמים אכן התחממו עד לרמה שבה המערכת פשוט הפסיקה לפעול על מנת לשמור על עצמה ועל הבלמים, עד שיתקררו. עד אז, אין TC והאוטו לא יזוז מילימטר אם הוא בהצלבה. לא התרשמתי בכלל.
היו גם המערכות של הגרמנים היקרים מלפני 10 שנים בערך - טוארג, קאיין, אאודי Q7 - הן היו יעילות אבל הגיבו לאט ורעשו מאוד. לא ממש נעים.

רוב המערכות של היום אכן יעילות מאוד. ראויים לציון - גראנד ויטארה (מערכת מצויינת), סובארו XV ופורסטר, ג'יפ רנגלר, צ'רוקי וגרנד צ'רוקי, האמר H3, כמובן המערכת בלנדקרוזר שהיא מצויינת ובדיסקברי 3/4 שהיא פשוט מעולה.

שתי הסופות 3 הצבאיות שנבחנו בג'יפולוג צוידו במערכת TC ובדיפרנציאלים מוגבלי החלקה מלפנים ומאחור. אז, השילוב הזה הרשים אותי במיוחד כי הוא נתן ביצועים כמעט זהים לשתי נעילות אמיתיות אבל עם היגוי נעים ואפקטיבי וללא התעסקות בכלל. כוון את ההגה וסע. אבל שתי הסופות הללו היו דגמי קדם-ייצור, אין לי מושג מה המיפרט הטכני שהצבא בחר בסופו של דבר - אני לא אתפלא אם נבחר מיפרט משונמך וזול שכולל דיפרנציאלים פתוחים לגמרי וללא TC.

אכן נעילה אחורית אמיתית בשילוב TC על הסרן הקדמי זה פתרון מצוין לדעתי. אולי פתרון מושלם.

גיל אסרף
10-01-15, 20:44
מהמילואים האחרונים שלי אני יכול להגיד לך בוודאות שהם לא חסכו בזה דרור. לפי מה שאני הרגשתי בנסיעה בקרת האחיזה שם מדהימה. פעולה סופר חלקה ולא מורגשת.

ד ו ר ו ן
10-01-15, 21:58
מהמילואים האחרונים שלי אני יכול להגיד לך בוודאות שהם לא חסכו בזה דרור. לפי מה שאני הרגשתי בנסיעה בקרת האחיזה שם מדהימה. פעולה סופר חלקה ולא מורגשת.
+1
בשטח טרשי, הסופה התקדמה והגיעה הרבה יותר רחוק מדיפנדר בשנתון מקביל.

דרור ברלי
10-01-15, 23:32
יפה מאוד.
טוב לדעת שבזה לא חסכו.

גיל אסרף
11-01-15, 09:26
אותי מעניין בעיקר איזה דיפ׳ יש שם, מוגבל החלקה זה ברור, אבל הוא לא מוגבל החלקה רגיל, הוא מזכיר בפעולה שלו את הטורסן של ההאמר.
מעניין אם זה משהו בסגנון

דרור ברלי
11-01-15, 11:23
בזמנו, גדעון המהנדס הראשי של תע"ר אמר שזה Track-lok. לא טורסן ולא שום מדע טילים אחר. מוגבל החלקה שעובד באמצעות דיסקיות חיכוך, פטנט ותיק ומוכח. ביחד עם בקרת המשיכה מתקבל תפקוד מצויין פלוס.

מצד שני, יצא לי לפגוש סופה 3 צה"לית בציר ואדי חושנה במרץ 2013, לא בדיוק תפקדה מדהים... גם הנהגשלה, איזה קמב"צ מחטיבת כפיר, לא בדיוק ידע מה הוא עושה... אבל דווקא כשהנהגים לא מוכשרים/מיומנים במיוחד, כל עזרי העבירות הללו אמורים לבוא לידי ביטוי.
מכאן בא הניחוש שלי שהדיפ'ים שלה היו פתוחים וללא זכר לבקרת משיכה.

גיל אסרף
11-01-15, 11:29
לפעמים כל העזרים שבעולם לא יעזרו לנהג שלא יודע מה הוא עושה.

yoni_0000
11-01-15, 14:46
או שהמערכת גמרה ת'קרירה/ לא מתוחזקת כראוי... בכל זאת, רכב צבאי. מספיק שיש תקלה בABS וכל המערכת מנוטרלת.

ולנושא המקורי: נעילה אוטומטית בג'ימיני לא תשגע את המערכת? יכול להיוצר מצב (בשטח) ששתי הגלגלים מפרפרים, ואז מספיק שהמערכת מזהה החלקה בצד אחד ותבלום אותו, וכל הסרן האחורי נבלם. חוץ מזה נראה לי שבכביש בפניות המערכת בכלל תשתגע...

ועוד משהו: אם לא תהיה אופציה לעשות שינויים בהגדרות מחשב של הרכב בכל הקשור לגודל צמיגים, יחסי העברה, גיר (אוטומט..) וכו', כל האמורים לעיל גם ישגעו את המערכת... זה כבר באמת יכול ליצור בלאי שינשוך

סוזי המשתוללת
11-01-15, 16:11
1) בקרת אחיזה הינה פתרון זול וזמין לנעילה אבל לא שווה לה בביצועים
2)בקרת אחיזה כחלק מהתפקוד שלה "משתלטת " על מערכת ניהול המנוע וכשהיא עושה זאת היא מפחיתה את מומנט המנוע
זה טוב ויפה במשטחים עם אחיזה גבוהה אך בשטחים דרדרתיים מלאי בורות שמצריכים גם רציפות תנועה וגם כח זמין זה פתרון לא אי אי אי... הוא מפחית הספק בדיוק כשהכי צריך אותו והתנסייתי בכך מספר פעמים דווקא בכלים היקרים ממשפחת לנדרובר
3)כשבקרת האחיזה מתפקדת ועוצרת גלגל מסבסב היא מדמה אחיזה שווה בין שני גלגלים ומכך נובע שהדיפרנציאל לא מחליק אחרת לא היה עובר כח לגלגל בעל האחיזה , ואם זה המצב אז אין אובדן כח על הדיפרנציאל כמו שנמרוד חושב
4) הבלאי למערכות לא מתבטא רק ברפידות בלם יש גם מנוע שמפעיל משאבה שמייצרת לחץ וסולנואידים שפותחים וסוגרים מעברי נוזל בלם וכו'
כל זה לא מתפקד בנסיעה רגילה אלא רק במצבי חירום /קיצון ולכן יחיה לאורך שנים
5)תקלה ברכיב שולי של מערכת ה abs בקרת יציבות או בקרת האחיזה ישביתו מערכת זו (מספיק פיוז שרוף ואין נעילה )
ולכן אין כמו נעילות אמיתיות והכי טוב אוטומטיות אם הרצון הוא אמינות ושרידות מוחלטת בשטח
מצד שני אם אתה מסתפק בפחות מ100 אחוז בתנאים מסויימים ומצד שני מקבל רכב הרבה יותר יציב ובטוח בתנאי שטח אחרים אז זה לא פחות ממצוין
לי יש רכב עם שתי נעילות אמיתיות ובמקום שאני עליתי בקלות איתו דיסקו 3 שאני נהגתי התאמץ מאד
מצד שני כשירדתי את אותו מדרון עם שני הרכבים הדיסקו לא פחות מהדהים אותי מקלות הביצוע ומרמת הבטיחות הגבוהה ששידר לי כנהג (לא עשיתי כלום והוא הוריד את הרכב כמו סרגל במדרון עם שפץ) מול הרכב שלי שהצריך ממני כישורי נהיגה כדי לא להכנס למצב מסוכן באותם תנאים !!!
ולכן לדעתי אי אפשר לענות במוחלטות על השאלה
הכי טוב היה גם וגם ולדעתי זה קיים רק במרצדס g

דרור ברלי
11-01-15, 17:47
יש גם ברוביקון.

ונעילות אוטומטיות אכן לא אוהבות שפ"צים. כלומר - הן אוהבות מאוד. כל כך אוהבות.... סרן שנעול בנעילה אוטומטית תמיד ימשוך לכיוון השפ"צ.

Bernard
11-01-15, 18:24
לעניות דעתי הצולעת - כך נמרוד המליץ שאבהיר..

בקרת האחיזה טובה יותר מנעילה מהסיבה הפשוטה, שהיא בטוחה יותר. ועל זה אין בכלל ויכוח.
בכל המצבים היא מתפקדת כדפרנציאל רגיל (כולל אי השפעה מזיקה על היגויי ובעייות בשיפועי צד) ורק במקרי קיצון, של אובדן אחיזה, היא נכנסת לפעולה ומפעילה את כל המרכיבים לחדש את האחיזה.

הבעייה היחידה, שבגללה נעילה "אמיתית" עובדת טוב יותר מבקרת האחיזה - רק בנושא של אחיזה (ורק בשטח) היא העיקרון שבו היא פועלת..

בקרת אחיזה היא מנגנון ראקטיבי ולא פרו אקטיבי.
בקרת אחיזה נכנסת לפעולה אחרי שהרכב נכנס למצב של אבדן אחיזה.
נעילה אמיתית פועלת על עיקרון פרואקטיבי - מופעל/עובד לפני אירוע של אבדן אחיזה.

מכאן מתחיל ההבדל בין העיקרונות השונים - בנעילה "אמיתית" אין כל "שכל" - הגלגלים מסתובבים באותה מהירות, ללא קשר לאחיזה.
בקרת אחיזה כל הזמן בודקת אם "צריך" אותה ופועלת בהתאם.
רמת התיחכום של מערכות בקרת האחיזה מתנקזות ליכולת לזהות מצב של אובדן אחיזה כמה שיותר מהר ולהפעיל את המערכת כמה שיותר מהר ולכמה זמן מפעילים את המערכת, לפני הבדיקה הבאה 0שאז המערכת מפסיקה לעבוד ובודקת אם יש אובדן ו.. חוזר חלילה).
לפעמים חלקיקי השנייה האלה (בפעם הראשונה שהמערכת מופעלת ובמהלך התנועה, שלאחר הפעם הראשונה הזו), מהווה את ההבדל בין התקדמות לתקועה.
כל הנתונים/מדדים האלה, של בקרת האחיזה, הם בעלי משמעות/עדיפות שונה בכל מיני תנאי שטח ולכן, בכלי הרכב "המתוחכמים יותר" תכונות ומאפייני ומדדי הפעולה של בקרת האחיזה משתנים לפי תנאי השטח, כפי שהם באים לידי ביטוי ב"בורר המצבים".
לדוגמא - בלנדרובר (שהתחילו עם בקרת האחיזה בRR-בתחילה מאחור ואח"כ בארבעת הגלגלים) דיסקברי II, המערכת עבדה מצויין בשטח מסולע אבל כשלה בחול ובשלג- היכן שדווקא צריך סיבסוב של גלגלים ברמה מסויימת.

על מנת להתגבר על הבעיות האלה ומאפיינים המנוגדים של המערכות, השילוב המנצח הוא נעילה אחורית אמיתית + בקרת אחיזה לפנים.

וזה, כמו שאמרתי, לעניות דעתי הצולעת:)

גיל אסרף
11-01-15, 18:26
לשם שינוי אני מסכים איתך ברנרד.

דרור ברלי
11-01-15, 18:52
לדוגמא - בלנדרובר (שהתחילו עם בקרת האחיזה בRR-בתחילה מאחור ואח"כ בארבעת הגלגלים) דיסקברי II, המערכת עבדה מצויין בשטח מסולע אבל כשלה בחול ובשלג- היכן שדווקא צריך סיבסוב של גלגלים ברמה מסויימת.

אתה בטוח שאתה לא מבלבל בין בקרת יציבות (ESP, ESC) לבקרת משיכה/אחיזה (TC, ETC)?...
בחול, בוץ, שלג, עליות דרדרתיות ארוכות וכו' כל סוג של שטח שמצריך תנופה גם במחיר של מעט סיבסוב גלגלים, מה שעוצר את הכלים המודרניים זו בקרת היציבות. היא לא רק בולמת גלגל מסתחרר אלא גם מפחיתה כוח מנוע וזה בדיוק מה שאנחנו לא רוצים שיקרה. הפתרון - לוחצים על הכפתור ומנתקים. חוץ מזה, בכל רכב שטח מודרני, שילוב להילוך כוח LOW מנתק מיד את בקרת היציבות.

על מנת להתגבר על הבעיות האלה ומאפיינים המנוגדים של המערכות, השילוב המנצח הוא נעילה אחורית אמיתית + בקרת אחיזה לפנים.

וזה, כמו שאמרתי, לעניות דעתי הצולעת:)

דעתך לא צולעת אלא צודקת. שילוב אידיאלי.

Bernard
11-01-15, 19:35
התכוונתי לבקרת אחיזה - TC.
לזה הדיון גלש טיפה, לא - ראה מה סוזי כתב ולזה הגבתי.

ולזה בדיוק כיוונתי, בשלג ובחול(/דרדרת) - זו גם היתה הבעייה של דיסברי 3 בהתחלה, שלא הצליח להתמודד עם החול (נדמה לי שמישהו כתב על זה פה בזמנו, איך שעבר את ה-3 בחול..).
אבל השכילו לכוון את המערכת גם לצרכים האלה..

https://www.youtube.com/watch?v=V05uNdqXqqU

tamir128
11-01-15, 22:13
כן דרור, בדקת איך המערכת החדשה הזו מתפקדת עם הג'ימני החדש בחולות?
לא שמה לך פתאום ברעקס באמצע הדיונה?
ניתן לבטל אותה?

נמרוד
11-01-15, 22:29
3)כשבקרת האחיזה מתפקדת ועוצרת גלגל מסבסב היא מדמה אחיזה שווה בין שני גלגלים ומכך נובע שהדיפרנציאל לא מחליק אחרת לא היה עובר כח לגלגל בעל האחיזה , ואם זה המצב אז אין אובדן כח על הדיפרנציאל כמו שנמרוד חושב

כשיש נעילה אמיתית, שני הגלגלים מסתובבים באותה מהירות שהיא יחס העברה סופי בדיפרנציאל X מהירות הדרישפט.

כשסרן פתוח בהצלבה, ומערכת בקרת אחיזה נועלת את הגלגל שבאוויר, הגלגל שעל הקרקע מסתובב במהירות של יחס העברה סופי בדיפרנציאל X מהירות הדרישפט X שתיים.

על זה אתה רוצה להתווכח?

זה ההבדל המהותי בין בקרת אחיזה מבוססת בלמים לבין דיפרנציאל נועל.

ההבדל השני הוא הלוגיקה והזמן של התגובה, ובזה יש המערכות יותר ויותר מוצלחות עם השנים.

Bernard
11-01-15, 22:35
דרך אגב..
בלנדרובר גם חשבו/חושבים שזה השילוב הטוב ביותר, גם ל-4X4 הטוב בעולם.
לריינג' (ולדיסקברי גם) הם אכן התקינו נעילה אחורית "אמיתית".

אמממה...
ברור שאנגלים לא יכולים לעשות כלום כמו שצריך.
התקינו מערכת פרואקטיבית (נעילה אמיתית) אבל אי אפשר להפעיל אותה ידנית=אי אפשר להפעיל אותה לפני המכשול. היא נכנסת לפעולה באופן אוטומטי בלבד - וזה קורה כש... המערכת מזהה אובדן אחיזה... דבילים.

בגראנד של SHMBO, דגם 2014 עם כל אופציות השטח (הייתי נאיבי), שילוב ל-LOW (או לאחד המצבים, לא זוכר... לא עשינו איתו שטח, מאז שנפל הפגוש... בשטח) מפעיל מיד את הנעילה האחורית האמיתית... הוא באמת לא עוצר בשום מקום. גם נעילה אמיתית שמופעלת לפני מכשול וגם TC יעיל בטירוף.

Bernard
11-01-15, 22:42
הפוסט שלי כוון למה שדרור כתב.
פשוט עד שהעלתי, נמרוד וסוזי התחילו לריב...:rolleyes:

דרור ברלי
11-01-15, 23:13
כן דרור, בדקת איך המערכת החדשה הזו מתפקדת עם הג'ימני החדש בחולות?
לא שמה לך פתאום ברעקס באמצע הדיונה?
ניתן לבטל אותה?

ברקס באמצע הדיונה תקבל ממערכת בקרת יציבות (ESP, ETC). לא מבקרת המשיכה (TC, ETC).
כאמור - שילוב ל-LOW מנתק בקרת יציבות. בכל רכב שטח חדש. תשלב LOW ותקבל נורת ESP-OFF שדולקת בלוח המחוונים
רוצה לטוס את הדיונה ב-HIGH (בג'ימני ממש לא בטוח שאפשר...)?... תנתק בעצמך את מערכת ה-ESP (לחיצה ארוכה על הכפתור עד להופעת הנורה בלוח המחוונים).

-->