PDA

צפייה בגרסה מלאה : Part time ?

JustDoB
07-01-15, 19:56
בטרנספר 242 שלי
מה בעצם המשמעות של מצב הביניים
Part time ?
ושאלה נוספת - איך זה עובד ?
זה מרגיש סתם כמו 4על4 high

Sent from my XJ

נמרוד
07-01-15, 20:05
full time 4X4 = הנעה אחורית משולבת, דיפרנציאל מרכזי פתוח. הם קוראים לזה full time וצובעים את זה בירוק כי זה מתאים לנסיעת כביש ושטח - יעני כל הזמן. זה כמו לסוע בלנדרובר, השם ישמור.
4X4 part time = דיפרנציאל מרכזי נעול - זה המצב לנסוע בו בשטח. הם צובעים אותו בצהוב וקוראים לו "חלקי" כי הוא לא מתאים לנסיעת כביש.

http://www.cherokeeforum.com/members/mike37-2367/albums/tech/3879-242-bezel.jpg

JustDoB
07-01-15, 20:27
טוב ששאלתי, חשבתי שזה הפוך.
זה משיקולי צריכה ושחיקה ?
מה הבעיה אחרת עם דיפרנציאל מרכזי נעול בכביש ?
ורק לוודא - דיפרנציאל מרכזי ב xj זה בטרנספר כן ?

Sent from my XJ

ד ו ר ו ן
07-01-15, 20:54
זה בשביל לנסוע בכביש בתנאים אחיזה גבוליים, או בעייתיים כמו גשם, שלג וקרח.
יש הרבה רכבים שנוסעים ככה כברירת מחדל.

החסרון הוא צריכת דלק, אולי בלאי מסויים.

בשטח זה די מיותר, ויכול דוקא להפריע, כי בניגוד למצב 4x4 רגיל, או הנעה אחורית, מספיק שגלגל אחד יאבד אחיזה ואתה עומד במקום.

גלגל מחליק, וכל כוח המנוע עובר אליו, כשחוזרת האחיזה, אתה מסתכן בשבירת צירייה.

למרבה האבסורד, יש מצבים בהם הנעה אחורית תעביר אותך במקום שדיפ מרכזי פתוח יתקע אותך.

השועל
14-01-15, 20:49
דובי...

אי אפשר לנהוג עם זה על הכביש (במיוחד עם יש לך נעילה אוטומטית מאחורה).
הרכב מרגיש תפוס ומכניס את מערכת ההינע לסטרס במיוחד בנסיעה עם אחיזה גבוהה (קרי: יום קיצי, כביש יבש.. אחיזה מלאה של הצמיגים על האספלט).
אתה תרגיש את זה היטב כשתעשה פרסה עם Part time, בקיצור אין לך צורך להשתמש באופציה הזאת בנהיגה בארץ.

ד ו ר ו ן
14-01-15, 21:31
דובי...

אי אפשר לנהוג עם זה על הכביש (במיוחד עם יש לך נעילה אוטומטית מאחורה).
הרכב מרגיש תפוס ומכניס את מערכת ההינע לסטרס במיוחד בנסיעה עם אחיזה גבוהה (קרי: יום קיצי, כביש יבש.. אחיזה מלאה של הצמיגים על האספלט).
אולי כי זה מיועד למצבי אחיזה לא מיטביים? כמו גשם/שלג/קרח?

בכביש רטוב, זה יכול לעשות רק טוב.

השועל
14-01-15, 22:39
אנחנו אומרים אותו הדבר דורון.

לנו אין שלג ואין קרח.. קצת גשם לא בדיוק מצדיק נסיעה עם מרכזי נעול.
אם יש לך נעילה אוטומטית מאחורה, אדרבא.. סיוט. אני יודע כי יש לי וניסיתי.. לא כיף..

קיצר זה פיצר שלא משתמשים בו אצלנו פה בישראל.

ד ו ר ו ן
14-01-15, 23:13
טעות, ערבבתי בתגובות.
לא רואה סיבה לנסוע עם מרכזי נעול בכביש רטוב בגשם.

בקרח ושלג, זה מאד מהר ההבדל בין לעמוד במקום לבין לנסוע.

נמרוד
14-01-15, 23:37
אני לא משתמש במצב full-time בכלל. במצבים שהכביש ממש חלק - גשם ראשון חזק, קרח, ברד וכדומה - משלב part-time (כלומר דיפרנציאל מרכזי נעול). הסיבה העיקרית מבחינתי היא כדי לחבר את הבלמים הקדמיים והאחוריים, אחרת האחוריים ננעלים בקלי קלות. אני מדבר על צ'רוקי ישן, בלי ABS. למי שיש ABS אין את הבעייה הזאת.

השועל
14-01-15, 23:55
נמרוד.. פספסתי אותך.. למה אתה מתכוון כשאתה אומר לחבר את הבלמים האחוריים והקדמיים?
אלה שני מערכות נפרדות (בלמים ומערכת הינע).

אני מפספס פה משהו?

ד ו ר ו ן
14-01-15, 23:59
יותר נכון מתאם את הבלימה דרך מע ההינע.
במצב משולב, במע עם דיפ מרכזי נעול, או מע סטנדרטית, כשאתה בולם סרן אחד, בהכרח אתה בולם את השני דרך מע ההינע.

boaz avrahami
15-01-15, 00:03
לי זה נשמע נמרוד שאתה עוקף בעיה אחרת.
אם האחוריים ננעלים לפני הקדמיים כשחלק אז משהו לא בסדר. אולי הבלמים ואולי חלוקת יחס הבלימה.
נשמע לי הגיוני שגם בבלימה חזקה/ חרום זה ישפיע.
חיבור 4x4 מאלץ את הרכב ל 50:50 שזה כמעט טוב ובטח קצת מטשטש את הבעיה אבל למיטב ידיעתי צריך להיות לפחות 60:40 לטובת הקידמי

נמרוד
15-01-15, 00:18
בועז הכל תקין, הבלמים עובדים, בתנאים של חוסר אחיזה קיצונית ובלימת חרום - האחוריים ינהלו מוקדם יותר מהקדמיים. כאמור, מערכת ABS פותרת את זה בלאגנטיות, איפה שאין ABS, שילוב 4X4 לא מאפשר לסרן האחורי להנעל.

זה קורה גם בירידות תלולות בשטח - אין עומס על הבלמים האחוריים, הם ננעלים, זנב מחליק. אחת הסיבות החשובות ביותר לשלב 4X4 גם כשלא צריך לעבור מכשול.

boaz avrahami
15-01-15, 00:33
לפי מה שאתה מתאר אז משהו לעניות דעתי נשמע בכל זאת לא בסדר.
בבלימת חרום אסור לאחורים לבלום חזק מהקידמיים כי הרכב ישאף לזרוק זנב.
התשובה שלך נשמעת לי מוזרה לאור הידע הנרחב שלך.

דרור ברלי
15-01-15, 00:51
בכלל לא מוזר.
זה בדיוק כך.

השועל
15-01-15, 01:09
לא הבנתי את הקשר לבלמים.

Part time בסה״כ נועל את הדיפרנציאל של המרכזי משמע הוא מבטל הפרשי סיבוב בין הקדמי והאחורי, זאת הסיבה שהוא לא אוהב סיבובים, הרכב נעול.
לעומת זאת בFull time אתה משולב 4x4 אבל עם דיפרנציאל פתוח במרכזי מה שמאפשר הבדלי סיבוב בין הקדמי והאחורי.

נסיעה בPT היא נסיעה יותר אגרסיבית ולכן בגשם, קרח או שלג.. הרכב נע ישר ואחיד ולא מאפשר זריקות זנב או אף (תת היגוי או על היגוי) ומייצב נסיעה.
במצב FT הרכב יותר משוחרר על הכביש וקיימת החלקה של הרכב על הכביש ומשיכות צד.

הדבר היחידי שעדיין לא ברור לי, זה עניין הבלמים ברכב.
נמרוד - יש לך תוף מאחור או דיסק?

boaz avrahami
15-01-15, 01:15
נמרוד נועל מרכזי ועל ידי כך מונע נעילה מוקדמת של האחוריים.

אני עדיין מתעקש שברכב תקין זה לא אמור לקרות.
עש בצ׳ירוקי ווסת בלימה מתכוונן לפי משקל או מתכוונן באופן אחר או שהייחס הוא קבוע מהמשאבת בלימה?

OFF-RoaD
15-01-15, 01:15
התשובה בגוף השאלה. אין הפרשי סיבוב=לא יכול להיות שרק סרן אחד ננעל.

השועל
15-01-15, 01:24
אוקיי הבנתי את הרעיון של נמרוד.
אבל אני נוטה להסכים עם בועז פה לגבי עניין הבלמים בלי קשר למערכת ההינע.
התגבור בלמים בעדיפות לקדמיים תמיד מכיוון שבזמן בלימת חירום משקל הרכב נוטה קדימה ולכן הבלימה יוצר אפקטיבית.

אולי זה רק עניין של כיוון בלמים או ווסת לחצים.. בגלל זה שאלתי עם יש תוף או דיסק מאחור..
תוף יוצא מאיזון ויכול להתפס הרבה יותר מאשר בלמי דיסק.

הPT לא מיועד למטרה זו אבל כנראה שנמרוד עלה פה על פטנט שעוזר לשלוט על הרכב.. 👍

OFF-RoaD
15-01-15, 03:04
סרן נעול תמיד ישאף להוביל. אחת הסיבות לבלמים קדמיים חזקים יוצר, מעבר להעברת משקל, היא שאם משהו ינעל, זה יהיה קודם הקדמי.

boaz avrahami
15-01-15, 05:07
״סרן נעול תמיד ישאף להוביל״
אני חושב שלא הדגשת ופרשת אבל זו הנקודה.
בטח רובנו מכיר את הטריק של משיכת בלם היד בשביל לעשות חצי צלחת ברכבים בהם בלם היד על הסרן האחורי.
זה קורה כי הסרן הנעול רוצה להוביל.
זו הסיבה שכשנמרוד נועל סרן אחורי תחילה הרכב שלו ישאף לבצע חצי סיבוב וזה פוגע ביציבות בעיתות חרום.
אפקט נוסף שיש לתאוריה הפיזיקלית הזו זה בזמן פיצוץ גלגל אחורי- הרכב ישאף לבצע צלחת.
לכן איכות הצמיגים האחוריים חשובה בהרבה מהקדמיים

נמרוד
15-01-15, 10:34
אני שמח להפתיע. הסיבה שהנושא לא מוכר הוא שאנחנו כבר 15 שנה בערך בעידן שבוא אין מכוניות בלי ABS.

דרור מכיר את התופעה כי גם לו יש ג'יפ ישן כמו שלי. בלמי תוף מאחורה, וסת בלימה אחד בלתי מתכוונן. זה מה יש בסיקסים, סופות, וכל ג'יפ וטנדר ישן אחר. לא משנה כמה מדויק יהיה הכוונון של יחס הבלימה בין קדמי לאחורי - הוא אחד וקבוע. והוא עובד טוב רוב הזמן ומונע נעילה של האחוריים לפני הקדמיים. אבל מה לעשות, בשילוב של תנאי קיצון שיכולים לכלול - רכב לא עמוס מאחור, צמיגי שטח שהאחיזה שלהם פחות טובה מצמיגי כביש המקוריים, או פשוט צמיגים בלויים, תנאי אחיזה גרועים בגלל בוץ, קרח, גשם שוטף בכביש מחורבן ולא מנוקז... תוסיפו לכל אלו בלימת חרום - הגלגלים האחוריים ינעלו לפני הקדמיים. תוצאה - מכונית מחליקה.

זה נכון לכל מכונית! אחד היתרונות הגדולים ביותר של 4X4 בתנאים אלו, הוא בכלל לא אחיזה בשביל להתקדם קדימה - אלא העובדה הפשוטה ששני הסרנים מחוברים קשיח אחד לשני, וזה אומר שהבלימה מתחלקת מכאנית על כל ארבע הגלגלים, והגלגלים האחוריים לא ננעלים לפני הקדמיים. זה אומר שאפשר לבלום הרבה יותר חזק לפני הנעילה.

כאמור, מערכת ABS מונעת בצורה אקטיבית את נעילת הגלגלים, ולכן היתרון הזה של רכב 4X4 על הכביש, לא רלוונטי.

זה כן חשוב בשטח בירידות תלולות ודרדרתיות, אבל גם שם רובנו משולבים 4X4 רוב הזמן. מי שצריך לשים לב הם אלו עם נעילות קדמיות אוטומטיות שהרבה פעמים נוסעים רוב הזמן בשטח בהנעה אחורית בלבד, ואז עלולים לרדת בירידה תלולה כשהם לא משולבים "כי לא צריך את ההנעה הקדמית" - מה שנכון . הם עלולים לבלום אפילו קלות כדי להאיט את הירידה, ובהפתעה לנעול סרן אחורי, מה שיכול בקלות לזרוק את הרכב לשיפוע צד.

השועל
15-01-15, 17:35
אז תגיד שיש לך תוף מאחור.. זה מסביר את אופן התנהגות הרכב שלך.
ושאלתי אותך מספר פעמים.. :)

גם לי בסיקס היו תופים מאחור.. חרא של מערכת בלמים ואני מסכים איתך בהחלט שהגלגלים האחוריים ננעלים הרבה יותר מהר מהקדמיים במקרה זה.

OFF-RoaD
15-01-15, 19:07
אני חושב שזה הפוך, יותר קל לנעול דיסק מתוף. הוא בעל עוצמת בלימה טובה יותר...

asafk
15-01-15, 19:27
לא קשור לדיסק או תוף. משטח עם אחיזה לא טובה, העברת משקל קדימה, ובלמים אחוריים שמתוכננים למשקל גדול אבל יש עליהם משקל קטן.
זו התנהגות לגמרי רגילה.... וכבר כתבתי על זה בעבר בדיוני ״מתי לשלב״ שונים. אין חדש תחת השמש מתברר...

אסף.

השועל
15-01-15, 19:47
מה שאסף אמר.

בסיקס יש עלים כמו בXJ והרכב קל יותר מאחור מאשר מלפנים.. גם אצלי הייתה תופעה כזאת דאז.

boaz avrahami
15-01-15, 19:55

דיסק מספק רגישות בבלימה לעומת תוף שהוא לרוב מעורפל ולא מדוייק בעוצמת בלימה שלו

ד ו ר ו ן
15-01-15, 23:35
הפוך,
תחפש המרצה עצמית.

OFF-RoaD
16-01-15, 08:33
קראתי גם איזה שרשור עתיק שמצאתי פה, וגם בגוגל. לא מבין על מה מדובר. תוכל לפרט בבקשה?

Bernard
19-01-15, 02:17
תסתכלו כאן (וידאו שנמרוד האלה בשירשור הזה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/89786-%D7%9E%D7%91%D7%97%D7%9F-%D7%93%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%90%D7%AA%D7% 99-%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%9C%D7%92-%D7%99%D7%A4-%D7%A6-%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%99-XJ-%D7%94%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%9E%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%A8%D7%99%D7% 9D) ), בחלק של מבחן הבלימה, מראה בדיוק מה שנמרוד מסביר-

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8n6L6qGJ_E0

-->