PDA

צפייה בגרסה מלאה : עבירות בשלג-דיון טכני

יונתןמצפה
17-01-15, 23:43
בסערה האחרונה מתחנו את גבולות ההתקדמות בשלג עמוק באופן שהפתיע אותי, וזה לאחר לא מעט טיולי שלג שעשיתי בשנים האחרונות.
יצא לי לנסוע בכל מיני סוגי שלג- עמוק לעומת רדוד, רטוב לעומת יבש, דחיס לעומת נמס (הצמיגים מונחים על מצע של שלג קפוא לעומת שלג שנמס כשעולים עליו ואז הצמיג נוגע בקרקע) ועוד.
כל שלג מתנהג שונה ביכולת לייצר עליו התקדמות.
מנסיוני, בנסיעה בשלג מה שבסוף יעצור את הרכב זה אחד מהמקרים הבאים:
1. השלג נדחס מאוד מתחת לגלגלים והופך למצע של קרח. אם עצרת והתחפרת אפילו ס"מ לעומק הרכב יישאר במקום ולא יצליח לצאת מהבור המקומי שיצר.
2. מלכודות בוץ מתחת לשלג.
3. שלג עמוק מאוד שנגרף ע"י מכלולי הרכב עד שהרכב לא מצליח יותר לייצר התקדמות.
4. הטופגרפיה המקומית קשה מדי בתנאי שלג גם אם לכאורה ניתן להתקדם באותו שלג בנקודה אחרת.
5. מרפי... (למרות שזה לא קשור לדיון הוא תמיד יגיע ויסבך את העניינים)

אגב, מנסיוני, לטמפרטורה יש אפקט קריטי על סוג השלג ובהתאם על יכולת ההתקדמות. לדעתי, ככל שיותר קר מתחת ל-0 השלג יהיה עביר יותר.
אלא אם כן הטמפ' הרבה מעל ה- 0 והשלג הוא ממש מים ואז הצמיג כמעט תמיד יגיע לקרקע שמתחת.

בכל אחד מהמצבים לעיל הרכב יתנהג אחרת ויגיב אחרת לסגנון נהיגה שונה (נסיעה מהירה ורצופה לעומת התקדמות מבוקרת / לחץ מלא בצמיגים לעומת הורדה משמעותית של אוויר / הילוך נמוך לעומת גבוה או LOW לעומת HIGH ועוד.

בטיולים בסופה האחרונה חוויתי את כל אחת מהאופציות הללו, אבל מה שהכי הפתיע אותי זה היכולת של הרכב "לצוף" על השלג ולייצר התקדמות גם בשלג שלכאורה נראה בלתי אוויר.
היו מקומות שהרכב התקדם בהם באופן כמעט נינוח בעוד שכשיצאתי מהרכב והלכתי ברגל שקעתי בשלג כמעט עד הברך (לחץ אוויר נמוך).
לחילופין, היו סיטואציות בהם גם על שביל ללא שום אתגר בשלג בעומק של כ- 10 ס"ה הרכב נעמד במקום ונזקק למשיכה קלה כדי להתקדם.

בשורה התחתונה, אני מבולבל.
מצד אחד, חוויתי עבירות יוצאת דופן בעומקי שלג מפתיעים ביותר (מעל חצי מטר) כולל בשבילים בהם העבירות לא פשוטה בכלל (עליות וכד').
מצד שני, נתקעתי גם על שטויות.

ואז צפיתי בסרטונים האלו:
(לחסרי סבלנות תדלגו לדקה 6:00)

https://www.youtube.com/watch?v=fcqFQ9Ko8qQ

או זה (מומלץ לצפות בכל הסרטון)-

https://www.youtube.com/watch?v=UBMOrXfyDt4

ממש לא ברור לי איך רכבים (אמנם משופרים, מאוד, אבל לא ממש בנויים כמו הרכבים באיסלנד...) מצליחים לייצר התקדמות בסיטואציות האלו.

אגב, הרכב שהכי הדהים אותי בשלג העמוק היה סיקס סטנדרטי לגמרי עם צמיגי MT במידה 31.
נסע על השלג כאילו היה מזחלת...

מישהו יכול לנסות לעשות קצת סדר?
אשמח לשמוע מנסיונכם.

talw
18-01-15, 00:18
גם אנחנו עברנו השבת כל היום ״סדרת חינוך״ ברמה הצפונית,לדעתי יש לשלג תכונה של יצירת חיכוך רב יחסית בעצמו ,כנראה צורת המבנה הגבישי שלו בלחיצה עליו גורמת ליצירת חיכוך בינו לבין עצמו ולצמיגים,עובדה שאפשר לייצר ממנו כדורים או איש שלג עומד,בלחץ מינמלי,שלא נשפך כמו חול למשל.
זה כנראה תלוי ברמת היובש שלו ובאי גזירת השכבה העליונה מהשכבה שמתחת ע״י הצמיג,אלא התקדמות אחידה עם הפעלת לחץ קבוע פחות או יותר.
ככה נראה לי בכל אופן.

דרור ברלי
18-01-15, 00:57
מה אני הכי אוהב בנסיעה בשלג?
שהאוטו יוצא מזה נקי מלמטה. ממש מבריק.

ממה שרואים בסרטונים, וזה שלג הרבה יותר רציני ממה שהיה לנו, זה מאמץ רציני לרכבים.
מנועים מתאמצים ולמרות שקר בחוץ, יכולים להתחמם יופי. קלאצ'ים ברכב ידני נמצאים תחת עומס. גירים אוטומטיים כנ"ל.
כל המערכות סובלות.

בכלל, לדעתי השלג "משקר" עם כל היופי והצחות הנקייה שלו. בתכל'ס קשה מאד לנהוג עליו וגם מסוכן - ואם שברת משהו, הקור והרטיבות לא מאפשרים לעבוד בנוחות. אתם ממש מעדיפים חמסין נוראי במדבר מאשר לשכב בשלג מתחת לג'יפ ולנסות לתקן משהו.

אצלנו לרוב "נוסעים בשלג" שמכסה כבישים או שבילים. לא באמת תנסה להסתבך בשטח טכני מכוסה שלג. לא במכוניות שלנו שרובן בסה"כ סטנדרטיות/משופרות קלות ולא על צמיגים גדולים באמת ובטח לא ברמת הגולן כשאתה לא יודע איפה הציר שאתה נוסע בו הופך פתאום לשדה מוקשים...
רובנו גם לא מורידים אוויר בשלג ואולי זו טעות. כי אנחנו בתכל'ס על כביש או שביל כבוש שרק יש עליו קצת שלג. בד"כ הצמיגים שלנו חודרים מבעד לשלג ומגיעים לשכבה הסלולה שמתחתיו. אב לאם השלג עמוק - אנחנו לא "צפים" עליו אלא טובעים בו והוא עוצר את האוטו ולופת אותו כמו חול דיונה ולעתים יותר גרוע... איסלנד? שימו לב שהרכבים באיסלנד נוסעים על צמיגים עצומים בלחץ סופר נמוך. 2-3PSI כדי לצוף על השלג ולא לטבוע בו. שם צמיג 44 אינץ' הוא חוקי ולא סוגרים מדינה שלמה בגלל כמה פתיתי שלג. כאן סגרו את כביש 1 כבר ביום רביעי לפני הצהריים כשבקושי ירד קצת גשם.

אצלנו, כשסוף סוף יורד קצת שלג, הוא לא כזה עמוק ולרוב גם לא מספיק קר ולא אבקתי ו"יבש" אלא רטוב, רדוד מאוד (ס"מ ספורים) וכמעט נוזלי. בלילה כשהטמפ' יורדת, הוא קופא והופך לקרח. ואז הצמיגים מחליקים בטירוף.
שרשרות מומלצות ביותר, אבל לנסוע עם שרשרות לא קל ולהרכיב/לפרק אותן זה ניג'וס - זה קפוא ומטנף את הידיים. השנה כשעליתי לירושלים לעבוד בחלוקת העיתונים, הטירוף התקשורתי סביב השלג הצפוי הכניס גם אותי ללחץ וכוננות. התכוננתי לשלג מטורף כמו בשנה שעברה ולכן הצטיידתי בשרשרות באדיבות חבר יקר. בסוף לא השתמשתי בהן כי לטעמי לא היה שום צורך... אבל האמת היא שהתעצלתי להרכיב אותן. השלג בירושלים היה דרדלה - רפש ולא שלג, ולא הצדיק את המאמץ.

פעם אחת בחיי נסעתי בשלג עמוק - כ-40 ס"מ ברמת הגולן, צמיגים 31 בלחץ מלא, מתחת לשלג היה כביש/שביל כבוש. זה לא היה קל אבל הסופה התקדמה יפה. הייתי רכב בודד ועם ילדים קטנים ובשלב מסוים החלטתי שלאן שהגעתי בלי להסתבך זה ממש מספיק. לצידי היה משטח גדול מלא שלג עמוק - נתתי להם לצאת ולשחק קצת וכשנרטבו החזרתי אותם לאוטו (שעמד פועל עם חימום), החלפתי להם בגדים והיידה - חזרה.

wonderd
18-01-15, 08:45
גם לנו השלג עשה סדרת חינוך בשבת הקודמת..
אנחנו ניסינו לפתוח ציר סגור בשטח, כשנתקענו זה בד"כ היה בגלל עומק השלג וההחלקה מהשביל המאוזן לעומק, הדרך היחידה להיחלץ (בלי עזרת הכננת והחברים..) הייתה לחפור מסביב לגלגלים ולהכניס אבן מתחת לגלגל, ברגע שהצלחנו לייצר התקדמות - אם לא החלקנו בחזרה לעומק - אז האחיזה היתה סבירה. הבעיה העיקרית היא כשמחליקים לעומק והרכב יושב על שלג - אז קשה מאוד לצאת מזה. אני מניח שאם היו לי צמיגים רחבים יותר או שהייתי מוריד אויר לרמות מאוד נמוכות - היה לי יותר קל, מצד שני אחד החברים פרק צמיג בגרירה החוצה.. אז צריך קצת להיזהר עם הורדת האוויר..

יונתןמצפה
18-01-15, 21:33
אני מסכים עם רוב הדברים שכתבתם, לדעתי טל תיאר את זה בצורה יחסית מדוייקת והסרטונים שצירפתי בהחלט נותנים את התחושה הזו.
מה שכן, לדעתי העסק מאוד תלוי בסוג השלג שהוא נגזרת די ישירה לטמפרטורת הסביבה באותו יום וגם לטמפ' שהיתה בזמן שהשלג ירד (דבר שמשפיע על גודל וצורת הפתיתים).
שתי נקודות נוספות:
1. המצע עליו השלג יושב- אני הרגשתי שברוב המקרים כאשר נוסעים על דרכים לא סלולות השלג עביר יותר לעומת כביש. אפילו כשמדובר בשלג עמוק.
ברוב המקרים בהם נסעתי על כביש לעומת שטח (באותו יום/תנאים)- זה הרגיש שבשטח יש יותר אחיזה.
2. לחץ נמוך בצמיגים- כאשר השלג הוא מהוסג והעומק שבו הגלגלים חודרים אותו באופן חלקי אבל לא מגיעים לקרקע שמתחת- בוודאות מוחלטת הורדת אוויר והרבה עוזרת מאוד.
בשבת לפני שבוע "פתחתי ציר" מאחורי הר יוסיפון וליד מאגר קטיף. בנקודה מסוימת היתה עליה שניסיתי לעלות מספר פעמים ללא הצלחה. רק אחרי שהורדתי עוד אוויר (כבר הורדתי לפני זה) הצלחתי לעלות. זה היה שלג יחסית דחיס והגלגלים הידקו אותו אבל לא חדרו דרכו אל הקרקע.

נקודה נוספת שקשורה לסגנון נהיגה:
בהרבה מצבים בהם הרכב מתקשה להתקדם הנטייה הטבעים היא "לתת בגז" ולנסות למצוא אחיזה, בדומה לבוץ/חול (למרות שאלו שני תנאי שטח שונים מאוד).
במצבים הללו, גיליתי שהילוך גבוה יותר או לחילופין הורדה משמעותית של הרגל מהגז מייצרת בבת אחת אחיזה מפתיעה. (מזכיר שבהרבה תיבות הילוכים אוטומטיות יש מצב "שלג" שבעצם גורם לגיר להתחיל נסיעה בהילוך גבוה יותר...).

six 4 life
18-01-15, 21:56
אני בסיבוב שבוע שעבר ברגע שאחרי השיא כשהכל גבוה אחרי לילה של שלג כבד, הסתובבתי יום שלם על 28 PSI ולא ירדתי מהילוך 1 HIGH, סל"ד נמוך קבוע בלי גזיות ובלי דרמות גם אם הוא מאט לכמה רגעים, לא התחפרתי פעם אחת גם לא בעליות וגם לא בצירים סגורים בשלג כשהגעתי אליהם.
מצד שני 33 כפול נעילות והרבה מומנט אז כל מקרה לגופו ומה שעובד ברכב אחד לאו דווקא יתאים לרכב אחר. למרות זאת, אני חושב שבשלג כמו שהיה לנו לא מורידים יותר מכמה PSI בודדים ואם הגלגל שלך קטן לגובה השלג ואתה בכל זאת מנסה.. אין ממש דרך נכונה, מה שעובד לך אם עובד.

95374

wonderd
19-01-15, 08:37
33" עם נעילות.. לא אמרת כלום..
היה רוביקון בסביבה שלנו שגם פירפר בכיף את כל העליות

ד ו ר ו ן
19-01-15, 14:36
גיליתי שהילוך גבוה יותר או לחילופין הורדה משמעותית של הרגל מהגז מייצרת בבת אחת אחיזה מפתיעה.
זה נכון להרבה מצבי שטח, לא רק שלג.
משחקי גז, עם עזיבה/לחיצה של מצערת.

זה, ונענועים איטיים של ההגה לשנות מיקום סוליה, ובבוץ ושלג, להרחיב את הקוליס, ולהפחית חיכוך צידי.

amirk
19-01-15, 15:37
גם לנו השלג עשה סדרת חינוך בשבת הקודמת..
אנחנו ניסינו לפתוח ציר סגור בשטח, כשנתקענו זה בד"כ היה בגלל עומק השלג וההחלקה מהשביל המאוזן לעומק, הדרך היחידה להיחלץ (בלי עזרת הכננת והחברים..) הייתה לחפור מסביב לגלגלים ולהכניס אבן מתחת לגלגל, ברגע שהצלחנו לייצר התקדמות - אם לא החלקנו בחזרה לעומק - אז האחיזה היתה סבירה. הבעיה העיקרית היא כשמחליקים לעומק והרכב יושב על שלג - אז קשה מאוד לצאת מזה. אני מניח שאם היו לי צמיגים רחבים יותר או שהייתי מוריד אויר לרמות מאוד נמוכות - היה לי יותר קל, מצד שני אחד החברים פרק צמיג בגרירה החוצה.. אז צריך קצת להיזהר עם הורדת האוויר..

אתה עם החבר'ה של בינג'י שנתקעו באודם?

יונתןמצפה
19-01-15, 16:37
זה נכון להרבה מצבי שטח, לא רק שלג.
משחקי גז, עם עזיבה/לחיצה של מצערת.

זה, ונענועים איטיים של ההגה לשנות מיקום סוליה, ובבוץ ושלג, להרחיב את הקוליס, ולהפחית חיכוך צידי.

כמובן.
זה מוכר וידוע. לכן גם ניסיתי את השיטה.
אבל הפתיע אותי האפקטיביות של זה בשלג! זה לא דומה לשום תא שטח אחר בהיבט הזה. היו מצבים שהרכב ממש זינק מהמקום ברגע שהורדתי מעט את הרגל מהגז.
אגב, השיטה הזו אמנם מוכרת אבל בסמוראי מדולל מומנט, בהרבה מאוד תנאי שטח זה גורם למנוע להשתנק או אפילו לדומם שלא לדבר על יצירת תנועה אפקטיבית... :)

ד ו ר ו ן
19-01-15, 21:59
יונתן,
בשבילך, בעיתוי מתאים..
Driving Skills: Maximizing Traction (http://expeditionportal.com/driving-skills-maximizing-traction/)

אפרים
19-01-15, 22:05
מה אני הכי אוהב בנסיעה בשלג?
שהאוטו יוצא מזה נקי מלמטה. ממש מבריק.

ממה שרואים בסרטונים, וזה שלג הרבה יותר רציני ממה שהיה לנו, זה מאמץ רציני לרכבים.
מנועים מתאמצים ולמרות שקר בחוץ, יכולים להתחמם יופי. קלאצ'ים ברכב ידני נמצאים תחת עומס. גירים אוטומטיים כנ"ל.
כל המערכות סובלות.

בכלל, לדעתי השלג "משקר" עם כל היופי והצחות הנקייה שלו. בתכל'ס קשה מאד לנהוג עליו וגם מסוכן - ואם שברת משהו, הקור והרטיבות לא מאפשרים לעבוד בנוחות. אתם ממש מעדיפים חמסין נוראי במדבר מאשר לשכב בשלג מתחת לג'יפ ולנסות לתקן משהו.

אצלנו לרוב "נוסעים בשלג" שמכסה כבישים או שבילים. לא באמת תנסה להסתבך בשטח טכני מכוסה שלג. לא במכוניות שלנו שרובן בסה"כ סטנדרטיות/משופרות קלות ולא על צמיגים גדולים באמת ובטח לא ברמת הגולן כשאתה לא יודע איפה הציר שאתה נוסע בו הופך פתאום לשדה מוקשים...
רובנו גם לא מורידים אוויר בשלג ואולי זו טעות. כי אנחנו בתכל'ס על כביש או שביל כבוש שרק יש עליו קצת שלג. בד"כ הצמיגים שלנו חודרים מבעד לשלג ומגיעים לשכבה הסלולה שמתחתיו. אב לאם השלג עמוק - אנחנו לא "צפים" עליו אלא טובעים בו והוא עוצר את האוטו ולופת אותו כמו חול דיונה ולעתים יותר גרוע... איסלנד? שימו לב שהרכבים באיסלנד נוסעים על צמיגים עצומים בלחץ סופר נמוך. 2-3PSI כדי לצוף על השלג ולא לטבוע בו. שם צמיג 44 אינץ' הוא חוקי ולא סוגרים מדינה שלמה בגלל כמה פתיתי שלג. כאן סגרו את כביש 1 כבר ביום רביעי לפני הצהריים כשבקושי ירד קצת גשם.

אצלנו, כשסוף סוף יורד קצת שלג, הוא לא כזה עמוק ולרוב גם לא מספיק קר ולא אבקתי ו"יבש" אלא רטוב, רדוד מאוד (ס"מ ספורים) וכמעט נוזלי. בלילה כשהטמפ' יורדת, הוא קופא והופך לקרח. ואז הצמיגים מחליקים בטירוף.
שרשרות מומלצות ביותר, אבל לנסוע עם שרשרות לא קל ולהרכיב/לפרק אותן זה ניג'וס - זה קפוא ומטנף את הידיים. השנה כשעליתי לירושלים לעבוד בחלוקת העיתונים, הטירוף התקשורתי סביב השלג הצפוי הכניס גם אותי ללחץ וכוננות. התכוננתי לשלג מטורף כמו בשנה שעברה ולכן הצטיידתי בשרשרות באדיבות חבר יקר. בסוף לא השתמשתי בהן כי לטעמי לא היה שום צורך... אבל האמת היא שהתעצלתי להרכיב אותן. השלג בירושלים היה דרדלה - רפש ולא שלג, ולא הצדיק את המאמץ.

פעם אחת בחיי נסעתי בשלג עמוק - כ-40 ס"מ ברמת הגולן, צמיגים 31 בלחץ מלא, מתחת לשלג היה כביש/שביל כבוש. זה לא היה קל אבל הסופה התקדמה יפה. הייתי רכב בודד ועם ילדים קטנים ובשלב מסוים החלטתי שלאן שהגעתי בלי להסתבך זה ממש מספיק. לצידי היה משטח גדול מלא שלג עמוק - נתתי להם לצאת ולשחק קצת וכשנרטבו החזרתי אותם לאוטו (שעמד פועל עם חימום), החלפתי להם בגדים והיידה - חזרה.
ברלי שרשראות זה לא ניגוז' אני נוסע על צמיגי שלג ולפני 3 שבועות נסעתי בלילה נסיעה של 300 ק"מ בשלג כבד כשהכביש מפוצץ בשלג עם נגרר של טונה וחצי רתום למרצדס ספרינטר.הגעתי לעלייה קשה של 10 קמ ואחריה ירדה תלולה מאוד של 12 ק"מ. בתחילת העלייה הרכב פרפר ונעמד ותוך 10 דקות כבר הייתי בדרך עם שרשראות.צריך ברכב כפפות גומי ומכנסי גומי כדי לא להרטב.נכון שהמהירות המקסימלית היא כ 40 קמ"ש אבל זה עדיף על להתקע בשלג.אגב למחרת כשחזרתי נסעתי כ 60 קמ על שרשראות.http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95390&d=1421697852&thumb=1&stc=1http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95389&d=1421697852&thumb=1&stc=1

דרור ברלי
20-01-15, 12:18
בשלג שלכם שרשראות זה הכרח.
ב"שלג" הדרדלה שהיה השנה בירושלים, די מיותר לרכב 4X4.

wonderd
20-01-15, 12:28
אתה עם החבר'ה של בינג'י שנתקעו באודם?

אכן כן :)
אמיר חבר של עופר?

amirk
20-01-15, 13:47
אכן כן :)
אמיר חבר של עופר?

כן, שהגיע עם הטרקטורים . . .

לדיון,
גם אני חשבתי על בעיה של פריקת גלגל כתוצאה מהורדה של לחץ + טמפ סביבה נמוכה.
המסקנה שלי לאחר ביצוע מספר חילוצים בסופה האחרונה היא - שרשראות.

אפרים
20-01-15, 19:36
בשלג שלכם שרשראות זה הכרח.
ב"שלג" הדרדלה שהיה השנה בירושלים, די מיותר לרכב 4X4.
ברלי אצלינו זה באמת הכרח.
אם בירושלים היה שלג רטוב אז אין בעייה אבל היו חברה שטיילו ברמת הגולן ושם עם שרשראות זה מצויין.
אגב אהי עם הגרנד צירוקי צמיגי שלג ונכנס גם ל 40 ס"מ שלג ללא בעייה.

-->