PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך אני בונה מסלול באוזי ?

tallevi
24-02-15, 20:37
יש לי מכשיר GPS עם תוכנת ניווט אוזי OziExplorer.2.20d3, שאין לי מושג איך עובדים איתה...
אני רוצה לבנות מסלול על גבי המפה שיהיה סימון של המסלול על גבי המפה. איך עושים?

תודה,

טל.

erezgur
25-02-15, 12:05
שלום,

אני מניח שאתה מדבר על מכשיר PND / PDA עם תוכנת OziExplorerCE.

הםא יש לך ניסיון עם תוכנת ניווט אחרת? איזו?

אנסה לעזור:

הקדמה -
חשוב להבין שישנם שלושה סוגי קבצים לאוזי:
א. נקודות עניין (WPT - Waypoints) - אוסף של נקודות עניין (מיקומים) באזור (תחשוב למשל על מיקומי העיגולים הכחולים באתר עמוד ענן).
ב. תכנון מסלול נסיעה (RTE - Route) אוסף מקטעי קווים המחוברים יחדיו ומציגים את תכנון המסלול. בד"כ מדובר בחלק מנקודות העניין (ראה לעיל) שחיברת ביניהן בקויים ישרים.
ג. מסלול מוקלט (PLT) - הקלטת הנסיעה בפועל.

כעת לתכנון המסלול:

1. אם יש לך כבר מסלול בפורמט אחר תוכל להמיר אותו לפורמט המוכר באוזי (RTE, WPT). אם המסלול בפורמט TWL, תוכל להעזר ב- TWLc שכתבתי פעם ועדיין משרתת אותי (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/40696-TWLc-%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%AA-%D7%A2%D7%96%D7%A8-%D7%9C%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%AA-%D7%A7%D7%91%D7%A6%D7%99-TWL), או להעזר באתר עמוד ענן. ישנן תוכנות המרה נוספות והפופולרית ביותר ברחבי העולם הינה GPSBabel.

2. אם אתה מעוניין לתכנן מסלול, הדרך הנוחה לטעמי הינה לעבוד עם תוכנת OziExplorer על המחשב הביתי (בהנחה שיש לך), או אמצעים דומים כמו למשל תכנון ע"ג אתר עמוד ענן (או אחרים) והמרת המסלול לפורמט המתאים.

3. אם אתה מתכוון לתכנון ע"ג OziExplorerCE, אסביר באופן כללי כי אני לא ליד מכשיר כזה כרגע:
א. דוקרים נקודות עניין על המפה, בד"כ (יש אפשרות כזו מהתפריט וגם ע"י לחיצה ארוכה על המקום במפה. דרך אגב, תמיד לחיצה ארוכה משמשת בדומה ללחיצה ימנית על עכבר בעבודה עם מחשב בייתי).
ב. מייצרים תכנון מסלול לנסיעה (חפש את הציור המתאים ל- ROUTE על אחד הכפתורים בתוכנה) ע"י בחירת נקודות העניין לפי סדר הנסיעה.
ג. בתחילת הניווט, בוחרים את אחד המסלולים שהכנת (מאלו הקיימים על המכשיר) והתוכנה נכנסת ל"מצב ניווט לפי נתיב" - אתה יכול לראות את הכיוון והמרחק לנקודה הבאה במסלול המתוכנן, לקבל הודעות קוליות לקראת ההגעה לנקות העניין הבאה עם הכוונה לקראת המקטע הבא (כן, ממש נייוט קולי - "פנה ימינה", "פנה פניה חדש ימינה", "המשך ישר" וכו'). אפשר להציג גם מכוון מאד נוח לצרכי הניווט אשר מציג לך באופן שוטף את כיוון ההתקדמות שלך לעומת הכייון הרצוי לנקודה הבאה, כך במבט חטוף אחד אתה מקבל אינדיקציה ברורה על המשך המסלול ועד כמה אתה נמצא בכיוון הרצוי וכו'.

יש לך אפשרות בעזרת תוכנה מהמחשב הבייתי - להגדיר ולקנפג את כל מבנה המסך במצבים השונים, לערוך לך את התצורה הנוחה ולהגדיר מה יופיע בכל אחד ממסכי התוכנה (אם לא שמת לב - אתה יכול לדףדף בין כ-10 מסכים שונים המציגים כל אחד מידע שונה, יותר מפה / יותר מידע על הנסיעה, דשבורד וכו').

מכיון שכאמור איני נמצא ליד המכשיר כעת, מצאתי עבורך מסמך מרובה תמונות שיכול לסייע, למרות שהוא מתייחס לגרסה ישנה הרבה יותר של התוכנה ודברים רבים כבר השתנו - http://www.for.gov.bc.ca/hfp/frep/site_files/indicators/OziCE-Field-Supplement.pdf

ארז גור

tallevi
28-02-15, 22:06
אין לי את התוכנה על המחשב.

האמת שמסתבר שהייתי בכיוון מבחינת הקונספט, כי התחלתי לסמן נקודות דרך על המסלול ותיארתי לעצמי שצריה להיות אפשרות לקשר בין כל הנקודות, כך שיתקבל מסלול.
בהזדמנות אני אנסה למצוא את ה- ROUTE שהזכרת ולהמשיך משם.
ד"א, יש לך את המפות החדשות שהעלית פה בפורמט ozf2 ?

רב תודות על הערה.

טל

erezgur
01-03-15, 09:25
לגבי המפות -
הגרסה המעודכנת ביותר הינה בפורמט OZFX3 שהכין steed. אני עם הגרסה המעודכנת ביותר של img2ozf המייצרת פורמט ozfx4 בלבד.
הפורמטים אמורים להיות יעילים יותר בדורות החדשים.

ארז גור

-->