PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגי חתך נמוך בשטח

דרור ברלי
01-04-15, 17:27
אני עומד להוביל טיול ארוך בדרום (3 ימים, כ-300 ק"מ) בחול המועד.

לצערי הרב, חלק מכלי הרכב בטיול הם מדגמים חדישים (גראנד ויטארה, דיסקברי 4) בעלי צמיגי כביש בחתך נמוך שמועדים לפורענות.
עם כל נסיוני רב השנים בשטח, תמיד נסעתי על צמיגי שטח אמיתיים ואת מספר הפנצ'רים שחוויתי עם צמיג שטח אפשר לספור על יד אחת ולהישאר עם הרבה עודף, כאשר אף פעם לא נקרעה דופן (למעט בצמיגי יוקוהמה גיאולנדר בעלי הדופן הבעייתית, וגם זה קרה בכביש). הנסיון שלי בשטח עם צמיגי חתך נמוך מכל סוג שהוא, מאוד לא מעודד.

מנסיונכם, בהיבט שמירה על שלמות הצמיג בלבד - האם להפחית לחץ אוויר או להשאיר מנופח בלחץ רגיל?

מה האפשרויות במקרה של חתך בדופן של צמיג כזה? לפחות עד כביש קרוב?

asafk
01-04-15, 17:32
לא מורידים אוויר בכלל בצמיגים כאלו.תצטייד בערכת נחשים ובקומפרסור, ותקווה לטוב.
בתדרוך לפני הנסיעה תדגיש שיש בשטח כל מיני הפתעות (שטחי האש מלאים ברזלים חדים ושבילי הנגב באופן כללי מלאים "אבני שפיץ", הנמסיס של צמיגים באשר הם), ולשים לב.

אסף.

אומי5
01-04-15, 17:46
תנאי לכניסה לשטח הצגה בפועל של רזרבי תקין במידה מתאימה.

רמי גלבוע
01-04-15, 18:10
דרור,
הניסיון שלי מלמד שלמרות מחאתנו הבסיסית, צמיגים בחתך 55 ומעלה עמידים למדי, אלא אתה ממש נכנס לשטחים טרשיים. בכל מקרה לא להוריד אוויר, להסביר לנהגים שעדיף לטפס על סלע עם הסוליה, מאשר לחלוף בצמוד אליו. למי שיש נעילות, שינעל, פחות התחפרויות.

איני יודע מי המטיילים, אבל האם יש אפשרות להשיג גלגלים רזרביים נוספים? מחברים שלא מטיילים? ואם יש רזרבי שני, איפה יעמיסו אותו?...
אולי תתחבר מראש עם איזו פנצ'רייה דרומית, שתהיה מוכנה להושיט עזרה, במחיר הנאות?
קח בחשבון שיש כאלה שאין להם בכלל ספר בגודל נורמלי, אם בכלל...

חגשמייח!...

ד ו ר ו ן
01-04-15, 18:22
++לאסף
בשלושה מקרים שונים, עם רכבים שונים, חווינו פנ׳צרים עם צמיגים בחתכים האלו.

כל הפנצרים התרחשו בסיטואציות סטנדרטיות מאד, ולא טרשים או עבירות מאתגרת, ודוקא בשבילים ״סתמיים״, בגלל צביטת דופן.

במקרה אחד, שני גלגלים באותו הצד על שביל שבדואים בפרייבטים נוסעים בו בבקעת ערד.

אל תוריד אויר, קח לפחות 2 ערכות תולעים וקומפרסור חזק.

שים לב שלדיסקברי 4 יש מחלה עם המנגנון של הורדת הגלגל ספייר, נתקלנו בזה פעמיים עם 2 רכבים.

הגלגל פשוט לא ירד, ובחיפוש ברשת על הגבעה הקרובה מסתבר שזה מוכר.

תוודא שהמנגנון תקין לפני היציאה, הוא מאד פשוט כשהוא תקין.
לא נעים אבל מחלה של לא מעט אנשים היא שאין להם מושג אם בכלל יש אויר בגלגל ספייר..

דרור ברלי
01-04-15, 18:35
קומפרסור ותולעים יש.

יש בדרום משטחי חמאדות עם אבנים חדות שחותכות כמו סכין לוהט בחמאה (מנסיון) גם צמיגים של אביר צבאי... לא ניסע במקומו תכאלה, אבל לאבנים הקטנות והחדות יש נטיה להימצא גם על שבילים.

הכי מדאיג אותי הדיסקברי. הבעלים טוען שכבר נקרעו לו צמיגים בעבר, אבל זה לא שכנע אותו לעבור לצמיגים קצת יותר חזקים....
גלגל רזרבי יש לו, במידה תואמת לאלה שהוא נוסע עליהם. אבל כידוע, הבעיה היא לא הפנצ'ר הראשון אלא השני....

השאלה העיקרית היא הפחתת לחץ אוויר.
יש דעות שטוענות שדווקא הפחתת לחץ מסויימת עוזרת לצמיג להיות קצת יותר גמיש ואז הוא נחתך פחות.
אני תמיד טענתי שלהיפך - הדופן העדינה של צמיגי חתך נמוך סובלת עוד יותר דווקא בגלל הפחתת לחץ האוויר ואני מבין שצדקתי... לא מוציאים אויר. נקודה.

עד כמה תולעים יעזרו לחתך בדופן, בהנחה שהוא לא גדול מדי?....

נמרוד - מערד
01-04-15, 19:00
גם עם חתך לא קטן ניתן לשים כמה תולעים, עד שיציאת האוויר נפסקת.
נמרוד

ד ו ר ו ן
01-04-15, 20:00
הפחתת לחץ האויר באה לתת גמישות לסוליה וחד-משמעית משפרת את האחיזה.
צמיג גיבור לא יתרגש מחיכוך בבטן שנוצרת.

הבעיה בצמיגים נמוכי החתך זה הצביטה של דופן שמראש לא גיבורה, ובלחץ נמוך אתה מעשית נוסע על הג׳אנט.

כל הפנצרים שהיו לנו עם צמיגים כאלו היי מצביטה בדופן, גם בלי הורדת אויר.

החתכים היו ביותר מנקודה אחת, ונדרש היה 2-3 תולעים לכל חתך כדי לסגור את החתכים.

כן, זה מכוער כמו שזה נשמע, אבל הספיק בשביל להגיע לכביש בנסיעה זהירה.

הבעיה הנוספת היא שאחרי התיקון, אתה מפחד לנפח את הצמיג ללחץ גבוה, כי זה נראה שהתולעים עומדות לקפוץ החוצה, ואז הנסיעה איטית כדי לא להתקע שוב.

דרור ברלי
01-04-15, 23:28
טוף.
נצטייד בעוד תולעים ונקווה לטוב.

בכל פעם מחדש זה מרגיש לי כמו חוסר אחריות של יצרני ויבואני הרכב שמשווקים את המכוניות הללו כ"רכבי שטח".

yoni_0000
02-04-15, 02:40
פנימיות וכפות לפירוק הצמיג גם יכולות לתת מענה הגון... גם עד הבית.

Micha
02-04-15, 18:58
אחרי שנתיים עם דיסקו 4 אני יכול רק לאחל לך לקוות לטוב.
לא מוצאים אויר - זה ברור (אלא אם נוסעים בדיונות - וגם אז לא מתחת ל-20 PSI ) .
בכל הפנצ'רים שהיו לי, זה קרה בדופן ונחשים לא עזרו.
אני נסעתי עם 2 גלגלים רזרביים באופן קבוע וזה בהחלט סייע לי מס' פעמים.
אם ניתן להשיג פנימית מתאימה, תמליץ לבעל הדיסקו שישים אצלו בכלי לחירום.

רמי גלבוע
03-04-15, 08:12
הבעיה דרור, היא לא איך שהם משווקים.
הבעיה היא שהשוק (זה אנחנו והקוראים שלנו!) דורש מהמכוניות האלה ביצועי כביש כאלה, שכבר מכתיבים בלמים מגודלי קאליפרים, ואז צריך ג'אנט גדול, וכבר לא נותר גובה לצמיג ראוי לשטח.

לחלק מהכלים החדשים יש יכולות שטח מעולות, טובות יותר מאלה של העגלות הישנות שלנו (למעט מהלך המתלים). אבל המכוניות החדשות נועלות צמיגים עמידים כמו בלונים של יומולדת ואחרי שתי נגיעות בסלע, צריך להזעיק מסוק... בעיה חמורה. הצמיגים הם נקודת התורפה, כפי שציינת בתחילת השרשור.

ד ו ר ו ן
03-04-15, 09:16
הבעיה היא בדיוק איך שמשווקים אותם.

משווקים אותם כרכבי שטח בעלי יכולת גבוהה (כשלעצמו די נכון, כל עוד הבלונים שלמים..), כשהם מצוידים בציוד מועד לפורענות.
הלקוח הממוצע לא יודע להבחין בבעיה הפוטנציאלית, ונכנס לשטח.

מה הרעיון בבקרת משיכה\אחיזה+נעילה אמיתית כשהרכב נעול ב"בלוני יומולדת"?

דרור ברלי
03-04-15, 09:45
הבעיה היא שהשוק (זה אנחנו והקוראים שלנו!) דורש מהמכוניות האלה ביצועי כביש כאלה, שכבר מכתיבים בלמים מגודלי קאליפרים, ואז צריך ג'אנט גדול, וכבר לא נותר גובה לצמיג ראוי לשטח.

לחלק מהכלים החדשים יש יכולות שטח מעולות, טובות יותר מאלה של העגלות הישנות שלנו (למעט מהלך המתלים). אבל המכוניות החדשות נועלות צמיגים עמידים כמו בלונים של יומולדת ואחרי שתי נגיעות בסלע, צריך להזעיק מסוק... בעיה חמורה. הצמיגים הם נקודת התורפה, כפי שציינת בתחילת השרשור.

יכולות השטח של "רכבי השטח" המודרניים האלה לא רק שאפילו לא מדגדגות את אלה של "העגלות הישנות" שלנו, אלא שהן תיאורטיות בלבד.

השוק הוא זה שדורש את הג'נטים העצומים האלה עם קליפת צמיג עליהם בעיקר כי זה נראה מגניב, אני ואתה לא. לפחות לא אני.
מילא מי שנוסע רק על כבישים וצריך SUV בחצי מיליון שקל כדי "לשבת גבוה" - הוא ייהנה מאוטו כזה. אחלה בחירה.
אבל מי שקונה מכוניות כאלה כדי לטייל אשכרה בשטח?... אידיוט. דביל.

כנראה שאין לנו הרבה קוראים, או שהקוראים שלנו שקונים מכוניות כאלה פשוט מתעלמים מהאזהרות. כי אני מתריע ומזהיר מפני צמיגי כביש ברכב שטח פחות או יותר מאז שנכנסתי לג'וב הנפסד הזה אי שם ב-1997, וגם כאן בג'יפולוג מתריעים ומזהירים מאחיזת העיניים הזו כבר שנים רבות מאוד. צמיגי כביש לא עובדים בשטח. נקודה. וגם לא נוסעים בשטח על צמיגי חתך נמוך. פשוט לא! כי הם נקרעים וזו לא שאלה של "אם" אלא של "מתי ואיפה".

אנשים שמתקשרים אלי לשאול איך רכב כזה וכזה - אני מזהיר חד משמעית שעם כל הכבוד, אין למכוניות האלה מה לחפש בשום סוג של שטח והן לא מאפשרות ירידה בטוחה מהאספלט. נקודה. כן, בגלל הצמיגים ובגלל הברקסים שמכתיבים ג'נט עצום שאין אפשרות להחליף לו צמיגים למשהו קצת יותר עמיד, לפחות לא אפשרות חוקית. יהיה מי שיאמר שזו הכרזה קיצונית ואני אענה לו שחוזקה של שרשרת הוא כחוזק החוליה החלשה בה - אז מה אכפת לי המתלים המדהימים והאלקטרוניקה המתקדמת של דיסקו 4, והעובדה שהוא יכול לרוץ 180 קמ"ש על כביש 6 בדרך לטיול, אם אני מתחיל טיול בשדה בוקר ותיאורטית אחרי שעה הוא כבר תקוע לי בנחל חווה עם ארבעה צמיגים קרועים ואת הדרך הביתה הוא כבר יעשה על גרר?

נשאר לי רק לקוות שידידנו מרפי יישאר השנה בבית, עם כאב בטן מהמצות והתירוש, ויעזוב אותי ואת הקבוצה הזו במנוחה.

נמרוד
03-04-15, 10:23
על זה נאמר חמסה-חמסה, טפו-טפו, מצות עם שום ומלח, כבד קצות וגפילטע פיש...

ד ו ר ו ן
03-04-15, 10:46
דרור,
עם כל חיבתי והבחירה המוחלטת שלי בברזלים ישנים, ו״חוסר האהדה״ העמוק כלי משפחת לנדרובר,
דיסקו 4/3 הם רכבים עבירים מאד עם האבזור המקורי שלהם, בסייג המאד ברור של ״כשהם תקינים״.

עבירים עד שרכיב עדין זה אן אחר כושלים.

זאת להבדיל מלא מעט רכבי כאילו שטח שלא מגרדים את יכולת העבירות של הנ״ל גם בתור נקודת פתיחה.

וזו השורה התחתונה לדעתי.
אלו רכבים עם יכולות גבוהות מאד כשהם תקינים, וקרוב לבלתי אפשריים לתיקוני שטח כשקורה משהו.

אני אומר את זה כמי שנסע כמה פעמים לטיול משותף עם נבלות כאלו, שתמיד העלי חיוך על פני בעל הרכב כשהצליח לעבור/לעלות מכשול בצורה אלגנטית, ופרצוף מיוסר כשבאה התקלה שצפוי היה שתגיע מתישהו.

צמיג בחתך נמוך שתמיד נחתך.. רכיב מתלה עדין שקורס, מחשב שמתחרפן..

דרור ברלי
03-04-15, 11:01
היכולות התיאורטיות שלהם באמת מרשימות.
אבל מה זה שווה אם צמיג בעל דופן 1PLY נקרע כי התעטשת לידו?...

כמו שאמרתי - חוזק השרשרת כחוזק החוליה החלשה שלה.

אז תעשו לעצכמם טובה.
רוצים לטייל בשטח? אל תתפתו למכוניות כאלה.
וזה לא רק דיסקו 4. גם גרנד צ'רוקי ומרצדס ML וטוארג ואאודי Q7 ודגמי X של ב.מ.וו ועוד כל מיני מתחזים בכאילו שמיועדים לנסוע 200 קמ"ש באוטובאן גרמני, ומקסימום לגרור עגלה שמובילה סוסים או סירה.

הכי מצחיק שחלק מהכלים האלה מציעים "חבילות שטח" אופציונליות שכוללות הילוך כוח ונעילה ומתלי אוויר עם הגבהה והנמכה ועוד כל מיני קשקושים שמתוכננים להתקלקל ולהיכשל ברגע הכי לא מתאים, ובאותה רשימה ואותה נשימה גם ג'נט עוד יותר גדול עם צמיג בחתך עוד יותר נמוך....
אם זה לא היה עצוב, זה היה קורע מצחוק. ולא רק את הצמיג....

קונסטון
03-04-15, 11:10
היכולות התיאורטיות שלהם באמת מרשימות.
אבל מה זה שווה אם צמיג בעל דופן 1PLY נקרע כי התעטשת לידו?...

כמו שאמרתי - חוזק השרשרת כחוזק החוליה החלשה שלה.

אז תעשו לעצכמם טובה.
רוצים לטייל בשטח? אל תתפתו למכוניות כאלה.
וזה לא רק דיסקו 4. גם גרנד צ'רוקי ומרצדס ML וטוארג ואאודי Q7 ודגמי X של ב.מ.וו ועוד כל מיני מתחזים בכאילו שמיועדים לנסוע 200 קמ"ש באוטובאן גרמני, ומקסימום לגרור עגלה שמובילה סוסים או סירה.

הכי מצחיק שחלק מהכלים האלה מציעים "חבילות שטח" אופציונליות שכוללות הילוך כוח ונעילה ומתלי אוויר עם הגבהה והנמכה ועוד כל מיני קשקושים שמתוכננים להתקלקל ולהיכשל ברגע הכי לא מתאים, ובאותה רשימה ואותה נשימה גם ג'נט עוד יותר גדול עם צמיג בחתך עוד יותר נמוך....
אם זה לא היה עצוב, זה היה קורע מצחוק. ולא רק את הצמיג....

לטעמי, הכלים המודרניים, זה כמו ווילה מודרנית מתועשת באמצע הטבע.. ללא קשר אדריכלי....כמו טוקסידו ב...
גזעי הולך עם צנוע
אני מקצין יותר ולטעמי לא מתאים לנהוג כלי שטח גם ג'נטים מגנזיום מבריקים.....ומנגד גם "הצגות" של בוץ על הגג..זה פאתטי מהצד השני

ד ו ר ו ן
03-04-15, 11:40
יצא לי לראות דיסקו דור ראשון (איך זה תמיד דיסקו?.. ;) ) נוסע כ-10 קמ בנחל אלות על ג׳אנט מגנזיום מקורי (הצמיג נגזר)
היה מרשים לראות שגאנט כמעט ולא ניזוק.

ג׳אנט אלומיניום שמיועד לשטח הוא לא נק כשל אמיתית.

ד ו ר ו ן
03-04-15, 12:57
דרור,
בשבילך-
http://www.jeepolog.com/forums/archive/index.php/t-88971.html

דרור ברלי
03-04-15, 14:01
דיסקו 4 זה לא בדיוק כמו 3.
המנוע חזק יותר, הביצועים טובים יותר, ולכן גם דסקיות הבלמים גדולות יותר. ג'נט 17 של ב.מ.וו כבר לא מתאים שם....

מויש אברהמי
03-04-15, 17:29
יכולות השטח של "רכבי השטח" המודרניים האלה לא רק שאפילו לא מדגדגות את אלה של "העגלות הישנות" שלנו, אלא שהן תיאורטיות בלבד.

השוק הוא זה שדורש את הג'נטים העצומים האלה עם קליפת צמיג עליהם בעיקר כי זה נראה מגניב, אני ואתה לא. לפחות לא אני.
מילא מי שנוסע רק על כבישים וצריך SUV בחצי מיליון שקל כדי "לשבת גבוה" - הוא ייהנה מאוטו כזה. אחלה בחירה.
אבל מי שקונה מכוניות כאלה כדי לטייל אשכרה בשטח?... אידיוט. דביל.

כנראה שאין לנו הרבה קוראים, או שהקוראים שלנו שקונים מכוניות כאלה פשוט מתעלמים מהאזהרות. כי אני מתריע ומזהיר מפני צמיגי כביש ברכב שטח פחות או יותר מאז שנכנסתי לג'וב הנפסד הזה אי שם ב-1997, וגם כאן בג'יפולוג מתריעים ומזהירים מאחיזת העיניים הזו כבר שנים רבות מאוד. צמיגי כביש לא עובדים בשטח. נקודה. וגם לא נוסעים בשטח על צמיגי חתך נמוך. פשוט לא! כי הם נקרעים וזו לא שאלה של "אם" אלא של "מתי ואיפה".

אנשים שמתקשרים אלי לשאול איך רכב כזה וכזה - אני מזהיר חד משמעית שעם כל הכבוד, אין למכוניות האלה מה לחפש בשום סוג של שטח והן לא מאפשרות ירידה בטוחה מהאספלט. נקודה. כן, בגלל הצמיגים ובגלל הברקסים שמכתיבים ג'נט עצום שאין אפשרות להחליף לו צמיגים למשהו קצת יותר עמיד, לפחות לא אפשרות חוקית. יהיה מי שיאמר שזו הכרזה קיצונית ואני אענה לו שחוזקה של שרשרת הוא כחוזק החוליה
החלשה בה - אז מה אכפת לי המתלים המדהימים והאלקטרוניקה המתקדמת של דיסקו 4, והעובדה שהוא יכול לרוץ 180 קמ"ש על כביש 6 בדרך לטיול, אם אני מתחיל טיול בשדה בוקר ותיאורטית אחרי שעה הוא כבר תקוע לי בנחל חווה עם ארבעה צמיגים קרועים ואת הדרך הביתה הוא כבר יעשה על גרר?

נשאר לי רק לקוות שידידנו מרפי יישאר השנה בבית, עם כאב בטן מהמצות והתירוש, ויעזוב אותי ואת הקבוצה הזו במנוחה.

היי.
לדעתי ומתוך ניסיון של חבריי בעלי דיסקו בארץ, נמצא הפתרון למידה המיוחדת 255/55/19 של צמיגי דיסקו 4.
GoodYear משווקת צמיג MT בשם DuraTRac, וייצרה במיוחד עבור הדיסקו גם צמיג במידה זו.
צריך לנהוג על רכב שנעול בצמיג זה בכלל ועל הדיסקו בפרט, בכדי להבין עד כמה הצמיג איכותי בכל תנאי הדרך "תרתי משמע".
הצמיג אומנם מוגדר MT, אבל פרופילו "מיוחד/שונה" ואני הייתי מגדירו AT++.
הצמיג אוחז פנומינאלית, הן בכביש והן בשטח, ואינו רועש ביחס לצמיג 50/50, ובודאי אינו רועש כצמיג MUD.
נהגתי על צמיג זה בקנדה בתנאי חורף לא קלים לפני הגעתו ארצה, ובמואב שביוטה על רוביקון קצר. "אין דברים כאלה".
יתרון נוסף: משקלו קל ביחס לצמיג שטח, וקוד המהירות S (הצמיג לדיסקו המיובא ארצה, מיוצר בגרמניה, ייצור ארה"ב קוד מהירות Q).
דרור ורמי גלבוע, אתם מוזמנים להרים את הכפפה ולבדוק אותי. ולא, אינני נציג של גודיירhttp://www.jeepolog.com/forums/images/icons/icon7.png .
Moish Avrahami

asafk
03-04-15, 22:35
הבעיה נשארת חוסר היכולת להוריד אוויר בשטח.
ויש גם בחתכים הנמוכים צמיגים מחוזקים, בטיול שהתארחתי בו, של מועדון לנדרובר, הצמיגים היו נושא השיחה העיקרי. לאף אחד לא היה הפתרון האולטימטיבי אבל היו שם כמה צמיגים מחוזקים.

אסף

-->