PDA

צפייה בגרסה מלאה : שדרוג מערכת קירור

itamar22
10-04-15, 18:25
שלום לכולם,

הייתה (כן הדגש הוא על הייתה) לי בעיה של התחחמות מנוע בעומס גבוה בעיקר בימים חמים מאד ועליות ארוכות. לדוגמה את העלייה לירושלים ביום קייץ חם לא הייתי יכול לעלות מבלי להפעיל חימום ולפתוח חלונות.

בדיקה מלאה של כל מערכת הקירור העלתה שהכול תקין, אפילו הורדנו רדיאטור והעבירו חוטר מלא. בבדיקה בפורום העולמי עולה כי מדובר בפגם תכנוני במערכות וההמלצות מבעלים של רכב באוסטרליה שיש להם רכב דומה הוא להתקין גוף קירור נוסף. חשבנו בהתחלה על החלפת הרדיאטור המקורי ברדיאטור אלומיניום 2 שורות אבל אין לזה מקום ברכב.

למזלי אני מטפל ברכבים אצל מוסך גועבה בירושלים (מוסך מורשה איכותי ולא עובד בשחור), הבעלים רג'אח נמצא בתחום כבר 35 שנים ובייחד החלטנו לקבל את המלצת האוסטרלים ולהתקין רדיאטור נוסף. רגאח המליץ להרכיב אותו על מעגל הקירור הקטן זה שאחראי על מערכת החימום בתא הנוסעים.

החברה הביאו רדיאטור חימום קטן מאלומיניום ייצרו במקום תושבות פלדה חדשות, הרכיבו את הרדיאטור על מעגל הקירור הקטן והוסיפו מאוורר נוסף עם מתג נפרד ופיוז נפרד.

העבודה איכותי מאד עד לרמה של שימוש בשרוולים מתכווצים עם חיבורי החשמל.

הבעיה נפתרה אני מרגיש חופשי עכשיו לרדת לכיוון תל אביב ולחזור חזרה לירושלים גם ביום חם.

ממולץ (בחום) :-) לכל מי שרוצה לפתור את הביעה הזו או להכין את הגיפ לטיולי השטח של הקיץ.

לפרטים ראג'ח גועבה 050-4050103

ממולץ, עבודה איכותית אנשים אמינים ומקצועיים ומחירים זולים

איתמר

raanan
10-04-15, 18:51
מאז "חלף עם הרוח" לא הזלתי דמעות מהתרגשות .
תודה לך איתמר שבזכותך נשטפו לי שוב העיניים ........

אגב, אדון ראג'ח הכין כבר אולם המתנה ואירוח להמון שמסתער להתקנת השיפור האולטמטיבי ?

רענן

itamar22
10-04-15, 19:15
קרעת אותי מצחוק :-), יש 100 מטר משם אחלה חומוס אם זה מה שמטריד אותך

אני שומר עליו בתור נכס, כמה מקומות אתה מכיר שהצוות מקצועי, לא עושים קולות של מבינים אלא למדו ולומדים הכשרות מקצועיות
בפיקוח משרד התמ"ת וגם לא אונסים אותך במחירים.

המודל העסקי שלו זה להיות ישר והוגן ובדיוק בגלל זה חשתי צורך אמיתי לכתוב את הפוסט הזה, זה מגיע ממקום של הערכה והוקרה, אולי יגרום גם לחברים בפורום למצוא את המוסך שלו כמו שאני מצאתי לפני 8 שנים.

אני מטפל שם בכל הרכבים שלי וכל החברים שלי עברו אליו כולל חברה אחת שהכניסה לשם 15 רכבים מצי הרכב שלהם באופן קבוע.

זה אולי נשמע הזוי אבל מדובר במוסך ישר, כן יש דברים כאלו.

tallevi
11-04-15, 10:24
נראה לי דווקא רעיון לא רע בכלל וקל לביצוע, תודה על השיתוף.

זה יכול גם להתאים לפגם המולד הזהה הקיים בטראנו.

על איזה רכב מדובר?

טל.

itamar22
11-04-15, 17:25
מדובר בסניאנג קוראנדו 2002 טורבו דיזל. המנוע הוא מנוע מרצדס OM 602 על פניו מתאים לכל רכב.

אבל לפני שאתה מתחיל קודם תעבור את הליך הרגיל, לבדוק שהרדיאטור לא סתום, פלאש רגיל לא מספיק ובמצבים קשים פלאש עושה נזק מכיוון שהוא משאיר את כל האבן והלכלוך שהתפרק באגן התחתון של הרדיאטור וסותם אותו לגמרי. מפרקים ומעבירים חוטר בכל התעלות ברדיאטור
סיפור של 200 שקל. משאבת מים תקינה נוזל קירור מתאים ומלא לבדוק שהתרמוסטט לא תקוע על חצי דרך. אם יש לך מאוורר עם קלאץ אז לבדוק כשהמנוע חם עם גזר. אם המאוורר חשמלי אז לבדוק שהוא נכנס לעבודה בטמפרטורה המתאימה 80 מעלות.

אני בכל מקרה גם עטפתי את סעפת הפליטה בסרט פיברגלס קרמי על מנת לבודד אותו ולהוריד באופן כללי את הטמפרטורה בתא המנוע, משפר משמעותית את יכולת מערכת הקירור עקב הפחתת הטמפרטורה הסביבתית. הזמנתי מ EBAY עלה 70 ש"ח כולל משלוח וחצי שעה עבודה לבצע את העטיפה כולל אזיקונים מנירוסטה.

שיהיה בהצלחה, אשמח לסייע במידע נוסף

raanan
11-04-15, 17:37
שאלה (אחרי שאני קולט שאתה רציני ולא איזה טרול שמפרסם ...) ,
אחרי שהחלטת שהיצרן תיכנן מע' קירור מגבלתית בפרט לאקלים שלנו,
מדוע לא להחליף לרדיאטור HD עם מספר שורות יותר ?

בנוסף, האם יש לך וונטה על הרדיאטור הנוסף ? אם כן,
האם היא שואבת דרך הרדיאטור ומוציאה אוויר החוצה ? אם כן,
בתמונות לא רואים שביצעת פתח במכסה המנוע.

רענן

e-sheta
11-04-15, 17:45
האם בעקבות השינוי שבוצע לך ברכב בוטלה מערכת החימום הפנימית , במיקום שבו חוברו הצינורות במקור מחוברת מערכת חימום תא הנוסעים , בנוסף מתי היו לך ימים חמים שהשפיעו על העלייה לירושלים לאחרונה , או שפשוט באת עד לכאן לפרסם את המוסך איתמר , בדרך כלל מנוע מתחמם בגלל בעייה ספציפית ולא בגלל שיצרן הרכב טעה בחישוב מערכת הקרור על תשכח מדובר ברכב בין 13 שעבר כמה אלפי קילומטרים ייתכן שדחית את הבעיה למועד רחוק יותר אבל לא מנעת אותה לחלוטין בדרך כלל לאחר התחממות של מערכת המים רצוי לבצע החלפה של צנרת המים הכוללת ,ולא לחסוך אין לדעת איפה יהייה הכשל הבא בצינור שעבר התחממות ...

raanan
11-04-15, 18:02
האם בעקבות השינוי שבוצע לך ברכב בוטלה מערכת החימום הפנימית , במיקום שבו חוברו הצינורות במקור מחוברת מערכת חימום תא הנוסעים , בנוסף מתי היו לך ימים חמים שהשפיעו על העלייה לירושלים לאחרונה , או שפשוט באת עד לכאן לפרסם את המוסך איתמר , בדרך כלל מנוע מתחמם בגלל בעייה ספציפית ולא בגלל שיצרן הרכב טעה בחישוב מערכת הקרור על תשכח מדובר ברכב בין 13 שעבר כמה אלפי קילומטרים ייתכן שדחית את הבעיה למועד רחוק יותר אבל לא מנעת אותה לחלוטין בדרך כלל לאחר התחממות של מערכת המים רצוי לבצע החלפה של צנרת המים הכוללת ,ולא לחסוך אין לדעת איפה יהייה הכשל הבא בצינור שעבר התחממות ...
שאוויה שאוויה (הוא ישאל את אדון רג'אח לתרגום ....) , מתחילים לאט עם שאלות חימום,
אח"כ ניתן את חוות הדעת על האם הוא רק שם פלסטר,
האם הקונספט נכון,
האם המימוש תקין,
האם השמחה מוקדמת ....

רענן

tzagi
12-04-15, 03:27
הקונספט לא חדש בכלל
באאודי 5000 משנות ה80 גם היה רדיאטור עזר שישב מאחורי הפנס השמלי.(בדגמי טורבו)
המנוע 5 ציל היה ארוך, ישב צפון-דרום ולא איפשר לרדיאטור יותר גדול ולכן הוסיפו עוד רדיאטור במקביל.

itamar22
12-04-15, 09:51
שלום רב,

ראשית העבודה בוצעה בשבת לפני שבועיים ונבחנה 3 ימים אח"כ כאשר היה שרב קיצוני במסלול שער הגיא ים המלח דרך ירושלים וחזרה. אני מדגיש בעיית ההתחממות הייתה כזו שלא הובילה לרתיחה אלא לחצייה של קו ה 90 מעלות כחצי הדרך מהקו האדום. הרכב אצלנו במשפחה יד ראשונה ואני מכיר אותו מהיום שהוא עלה על הכביש וגם כשהיה חדש סבל מאותה הבעיה.

לגבי החיבור הרדיאטור הנוסף חובר בטור ולא במקביל למערכת החימום כך שהאו לא מבטל את מערכת החימום, על הרדיאטור מורכב מפוח שיונק אוויר וזורק אותו למטה.

לגבי צנרת המים, ברכב הזה הצנרת הוחלפה במלואה בשלב הראשון שעשינו בדיקה מלאה למערכת הקירור.

רענן לשאלתך האם דחיתי בעיה זו למועד מאוחר יותר אני מציין כי מעבר לבדיקה המקיפה של מערכת הקירור בוצעה בדיקת קומפרסיה למנוע כולל בדיקה סטטית על מנת לשלול מצב של כשל / חלקי באטם ראש.

בניגוד לדעה הרווחת של הבא נכריז על ניצחונות טרם עת, חיכיתי שבועיים לצורך בחינה של הפתרון טרם כתיבת הפוסט.

amirmoshe
12-04-15, 12:38
כאחד שלוקח את הפוסט ברצינות, אני רוצה להבין כמה דברים:
1. נראה כאילו הרדיאטור הנוסף נמצא ממש גבוה, במידה וזה כך איך מנקזים ממנו אויר?
2. לא מכיר את הרכב שלך, אבל בחלק מהרכבים יש ברז על הקו הזה של המים..
3. עלות של דבר כזה?
4. כל תא המנוע חם רותח.. מאיפה זה מקבל אויר קר??

אצלי חשבתי על דבר כזה ברכב, אבל כמו שזה מותקן פה זה נראה ממש לא ריאלי ולא נכון.

נ.ב.

רענן, קרעת אותי מצחוק!

itamar22
12-04-15, 14:28
1. מתחתיו יש מפוח לא מאוורר, אשר זורק את האוויר למטה
2. אין ברז על הקו הזה
3. עלה 1000 ש"ח כולל הכול
4. יש כניסת אוויר מהצד, אבל בנוסף עטפתי בסרט בידוד את סעפת הפליטה וצינור הפליטה היורד עד אחרי אמצע הרכב כך שהטמפרטורה בתא המנוע לא גבוהה.

היה עדיף לייצר פתח במכסה המנוע אבל עצרתי שם אם יהיה צורך בהמשך אחשוב על משהו

six 4 life
12-04-15, 14:51
נשמע שיש לך בעיה שיש כמעט לכל ג'יפאי ישראלי והיא בעיה בעיקר בתפיסה ש90 מעלות זה חם.
90-95 מעלות היא טמפ' עבודה אופטימלית ואם ביום חם ובמאמץ הרכב שלך היה מגיע ל95 ואפילו 100 מעלות הוא בסדר גמור.
מה שעשית עכשיו זה לגרום לו לעבוד באופן קבוע על טמפ' קרה יותר שבשורה התחתונה פוגעת בביצועי המנוע ובצריכת הדלק שלו. בחורף בכלל תסבול ממנוע שמסרב להגיע לטמפ' עבודה.
מה שעשית היה מצדיק ביצוע במידה והיית כותב שבעומס ביום חם עם מזגן/ עליות אתה מגיע ל105-110 מעלות. בטמפ' שציינת לא היתה לך שום בעיה חוץ מבתפיסה שלך מה היא טמפ' עבודה תקינה.

amirmoshe
12-04-15, 14:51
ועם הפרש הגבהים הזה, איך אתה מנקז אויר מהמערכת?

raanan
12-04-15, 15:54
איתמר,
קבל קצת הארות והערות מאחד "שטיפלה" מכיר הנושא.

הארות כלליות :
א. צריכים מעט להיות זהירים לפני שחושבים שאנחנו יודעים וחכמים יותר מהיצרן ....
ב. חשוב לסווג נכון התחממות . כול רכב מתחמם במאמץ (יום חמסין, עליה, משקל נוסף, נהג "אכזר" על דוושת הגז ...) !
העניין הוא שמרבית היצרנים מסווים זאת ע"י כיול חיישנים/מחוונים או עם תוכנת המחשב עצמו .
אני לשיטתי,
במאמץ אם הרכב מגיע ל 3/4 סקאלה, אבל עם סיום המאמץ חוזר תוך דקות למצב הנורמלי (סביב אמצע סקאלה),
מבחינתי אין בעיית התחממות .

בהנחה שאתה צודק ואכן יש תכן לא מושלם של היצרן או אי התאמה לאקלים שלנו,
ובהנחה שההתחממות לא משמן הגיר האוטומטי,
אזי להלן ההערות לתכן השיפור :
א. התחברת לקו החימום תא הנוסעים .
בד"כ לקו זה יש ברז חשמלי או מכני שמקטין את הספיקה (זרימה חלשה מאד) במצב סגור
שזה מצב הפעלת קירור מכסמלית עם מזגן.
משמעות הדבר שדווקא בתנאים שאתה רוצה לשפר את קירור המנוע , יש לך זרזיף של
זרימת נוזל קירור שלא משפרת הרבה את המצב.
לא מכיר את הקוראנדו ולכן ייתכן שהוא לא כולל ברז על קו החימום תא.
ב. עקרון קירור הנוזל נעשה ע"י הוצאת החום מהנוזל לסביבה. לכן בשיטת הרדיאטור המטרה
להזרים כמה שיותר אוויר קר דרך הצלעות .
מיקמתם את הרדיאטור במקום הכי חם בתא המנוע (האוויר החם נדחף ע"י המאוורר לאחור ודיי "נתקע"
באזור קיר האש ומכסה המנוע) כך שאתה מזרים אוויר חם שפוגע ביעילות ויכולת הקירור של הרדיאטור.
לדעתי תזדקק לבצע חיתוך ויצירת כונס אוויר על מכסה המנוע.
ג. עברתם בגובה את מיכל העודפים. כלומר, בועת האוויר תתמקם ברדיאטור.
רצוי להוסיף וינטיל ניקוז צמוד לקו היציאה מהרדיאטור שהוספתם.

הערות לביצוע :
א. התושבת והחיבור לרדיאטור נראית שברירית שאולי תקרוס לך בנסיעות שטח (כותב לך את זה מניסיון ...).
ב. לא מחברים עם אזיקוני פלסטיק פשוטים על צלעות הקירור, הם נמסים (גם זה מניסיון)
ג. נראה שלא הוחדרו מספיק הצינורות הגמישים על הכניסה/יציאת האלומניום של הרדיאטור.

שורה סופית,
מקווה בשבילך שהשמחה לא הייתה מוקדמת ....

רענן

tallevi
12-04-15, 19:20
אפשר למקם את הרדיאטור באזור התחתון ואז זה משפר את נושא הקירור וגם את עניין הניקוז של האוויר מהמערכת.

הבעיה שאני שמתי ברז בקו הזה שאותו אני סוגר בימים חמים מהסיבות הידועות.

אני יכול לחשוב על ברז תלת-דרכי שיאפשר לי חסימה של המים לחימום ומעבר דרך רדיאטור העזר, (רק דרכו וחזרה לקו החזרה), בימים חמים/ בקיץ, במצב A, ובמצב B חסימה לכיוון רדיאטור העזר ומעבר דרך מעגל חימום תא הנוסעים בימים קרים/חורף. בנוסף הוספת ברז תלת-דרכי נוסף על הקו החזרה למניעת קיצור המעגלים השונים.( צריך לשרטט את זה בסכימה עקרונית על מנת שיהיה מובן לא רק לי...).

בשורה תחתונה הקונספט נראה לי אופציה לא רעה בכלל, (שניתן לשדרג את יישומו), לרכבים שסובלים ממערכת קירור שאינה מספקת בלשון המעטה.

טל.

tzagi
12-04-15, 21:12
לגבי החיבור הרדיאטור הנוסף חובר בטור ולא במקביל למערכת החימום כך שהאו לא מבטל את מערכת החימום, על הרדיאטור מורכב מפוח שיונק אוויר וזורק אותו למטה.

חיבור בטור
http://www.batterystuff.com/images/knowledge-base/Series.jpg
ובמקביל
http://www.batterystuff.com/images/knowledge-base/Parallel.jpg

Elad Shamir
12-04-15, 22:55
4. יש כניסת אוויר מהצד, אבל בנוסף עטפתי בסרט בידוד את סעפת הפליטה וצינור הפליטה היורד עד אחרי אמצע הרכב כך שהטמפרטורה בתא המנוע לא גבוהה.

עיטוף בבידוד את סעפת הפליטה והצנרת (בטח אם הוא גרם לירידת טמפרטורה בתא המנוע) פוגע בנידוף החום (הקרור) של הפליטה ועליית הטמפרטורה תגרום לראש ולבלוק המנוע להתחמם (בנוסף חוסר ההתקררות של הגזים בפליטה ישמרו על לחץ גבוה....)
זאת טעות להוריד את הטמפרטורה בתא המנוע ע״י חסימת פיזור החום, זה צריך להיעשות ע״י הגברת הקירור - (כמו שכבר אמרו) תזרים יותר אוויר בא המנוע

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

shmulikbg
13-04-15, 01:00

עיטוף בבידוד את סעפת הפליטה והצנרת (בטח אם הוא גרם לירידת טמפרטורה בתא המנוע) פוגע בנידוף החום (הקרור) של הפליטה ועליית הטמפרטורה תגרום לראש ולבלוק המנוע להתחמם (בנוסף חוסר ההתקררות של הגזים בפליטה ישמרו על לחץ גבוה....)
זאת טעות להוריד את הטמפרטורה בתא המנוע ע״י חסימת פיזור החום, זה צריך להיעשות ע״י הגברת הקירור - (כמו שכבר אמרו) תזרים יותר אוויר בא המנוע

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

++1

-->