PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם צריכת הדלק ב-2000 סל''ד כפולה מצריכת דלק ב-1000 סל''ד ???

רכס חיים
29-04-15, 07:45
האם יחסי הסל''ד משקפים אחד לאחד את צריכת הדלק ?

הסבר טכני בבקשה לדעתך.

חנן-ג'יפולוג
29-04-15, 07:52
לא. לא קרוב אפילו.

זה תלוי כמה דלק מוזרק בכל פעימת עבודה. כמה אתה לוחץ על דוושת ההאצה. מהו לחץ הגדישה ועוד.

יונתןמצפה
29-04-15, 07:54
בוא נשאל עוד שאלה-
האם ב- 2000 סל"ד בעלייה תלולה, צריכת הדלק זהה לסל"ד דומה בעת בלימת מנוע בירידה תלולה כשדוושת הגז לא לחוצה?
מה ההבדל בין רכב מנוהל מחשב לכזה שלא?

ד ו ר ו ן
29-04-15, 07:57
ואיך אתה מחשב את הצריכה.
אבסולוטית או לק״מ.

חנן-ג'יפולוג
29-04-15, 08:00
בוא נשאל עוד שאלה-
האם ב- 2000 סל"ד בעלייה תלולה, צריכת הדלק זהה לסל"ד דומה בעת בלימת מנוע בירידה תלולה כשדוושת הגז לא לחוצה?
מה ההבדל בין רכב מנוהל מחשב לכזה שלא?
ברכב מנוהל מחשב, כשהסל"ד הוא מעל לסל"ד סרק, ודוושת ההאצה משוחררת, אין הזרקת דלק כלל.

ברכב עם מאייד, צריכת הדלק במצב כזה היא נמוכה מאוד.

talw
29-04-15, 08:18
יונתן,בעליה כדור הארץ מושך את הרכב אחורה משהו צריך לפצות על "הכח" הזה (ואני לא מזכיר פה תאוצה קדימה אפילו)המשהו הזה הוא תערובת של אוויר ודלק בהתאם לכח הדרוש.
בירידה הכל מתהפך,משיכת כדור הארץ מסובבת את המנוע...-לא צריך יותר אוויר,ודלק בהתאם לספיקת האוויר,נהפוכו,אם היה אפשר למצוץ דלק מהמנוע חזרה למיכל(בדיחה כן) זו היתה אחלה המצאה ולא היו מפתחים ריטרדר ברכבים כבדים.

נמרוד
29-04-15, 08:35
אין שום קשר בין סל"ד לצריכת דלק, אפילו לא עקיף... בכל סל"ד הצריכה הרגעית יכולה להיות גבוהה או אפס עגול.

הדרך הנכונה לחשוב היא אנרגטית. דלק נשרף בכל רגע נתון בדיוק כמה שצריך. תאוצה דורשת הרבה דלק לפרק זמן קצר. תאוטה לא צורכת דלק בכלל לכן הצריכה היא אפס כשאתה מאיט והרגל לא על הגז (ולא משנה מה הסל"ד הרגעי). במהירות קבועה צריכת הדלק שווה בדיוק לאנרגיה שנדרשת כדי להתגבר על החיכוך עם הקרקע, עם האויר, משיכת כדור הארץ, וחיכוך פנימי במערכות הרכב, חום שנפלט לסביבה בגלל הנצילות המובנית של המנוע. + עוד כמה וואט למזגן, רדיו ולטעון את הטלפון.

de fox
29-04-15, 09:11
דלק מוזן לתא הביערה על פי כמות האוויר (כמות במסה!) שהמנוע מצליח לכלוא בתא הבעירה, כמות האוויר הזו תלוייה (על קצה המזלג) במצב המצערת, הפרש הלחצים בין הסעפת למעבר היניקה וכתוצאה מגאומטריית סעפת היניקה - מהירות זרימת אוויר גבוהה מסייעת למסת אוויר גדולה יותר . נכון שבמובן הזה יש קשר לסל"ד אבל חשוב להבין שמפת הזרקה היא תלת ממדית והקשר בין המשתנים משתנה על פי מצב העומס הרגעי.

רכס חיים
29-04-15, 10:58
כאן איבדתם אותי. חשבתי שזה יותר פשוט.

polar bear
29-04-15, 13:05
לצורך הפשטת הענין - דלק=כח . אם צריך כח - המנוע יבקש דלק, אם לא צריך - הוא לא יבקש, ולא משנה כמה מהר הוא מסתובב. אם אתה ב 2000 סלד במצב שלא דורש כח - נניח ירידה - המנוע לא יקח דלק { בהבדלים שהוזכרו בין ממוחשב ללא } . אם אתה עומד במקום ולמחזיק את הרכב על 2000 סל"ד - המנוע יקח דלק כמות שהוא צריך על מנת להזיק את עצמו במצב הזה { כולל מערכות נלוות } . ואם אתה בעליה או מאמץ אחר המנוע יקח עוד יותר דלק על מנת להישאר באותו סלד.

de fox
29-04-15, 13:16
כאן איבדתם אותי. חשבתי שזה יותר פשוט.

98055

חיים, מצורפת תמונה של מפת הזרקה לדוגמא לשם המחשב בלבד.
שים לב שהערכים בכותרת האופקית מציינים סל"ד והכותרת האנכית משמאל מציינת ערכים של עומס - עומס יכול להיות מגוון של ערכים תלוי בסוג מערכת הבקרה (מצב מצערת\לחץ בסעפת יניקה\ יחס בין לחץ בסעפת ללחץ אטמוספרי\מדידה מעשית של ספיקת אוויר וכו'...)

הערכים בתוך הטבלה מציינים את זמן פתיחת המזרק (במילישניה כאחוז ממחזור עבודה - לא חשוב לצורך העניין)
יחידת הבקרה דוגמת כל הזמן סל"ד ועומס ודולה את הערך עבור זמן פתיחת המזרק - זהו למעשה צריכת הדלק הרגעית.
ניתן להבחין שעבור ערכי סל"ד שונים מופיע אותו ערך של צריכת דלק - תלוי בעומס, לכן אי אפשר לקשר בין סל"ד לצריכה באופן חד ערכי.
צריכת הדלק הרגעית היא פונקציה של שני משתנים על כן נהוג להתייחס לטבלה הזו כמפה תלת ממדית.

לא יודע למה לא מציג את התמונה בהודעה...

יונתןמצפה
29-04-15, 15:30
יונתן,בעליה כדור הארץ מושך את הרכב אחורה משהו צריך לפצות על "הכח" הזה (ואני לא מזכיר פה תאוצה קדימה אפילו)המשהו הזה הוא תערובת של אוויר ודלק בהתאם לכח הדרוש.
בירידה הכל מתהפך,משיכת כדור הארץ מסובבת את המנוע...-לא צריך יותר אוויר,ודלק בהתאם לספיקת האוויר,נהפוכו,אם היה אפשר למצוץ דלק מהמנוע חזרה למיכל(בדיחה כן) זו היתה אחלה המצאה ולא היו מפתחים ריטרדר ברכבים כבדים.

חברים, השאלה שלי הייתה סוג של שאלה רטורית כדי לעזור לחיים להבין את התשובה לשאלה שלו לבד.
או בעצם, ואחרי שנסכם בקצרה את מה שכתבתם: צריכת הדלק תלויה באנרגיה שהמנוע צריך לייצר כדי לקדם את הרכב.

ולכן לדוגמה: צריכת דלק ב- 2000 סל"ד במהירות של 50 קמ"ש בהילוך 3 לא שווה לצריכת הדלק ב- 2000 סל"ד במהירות 120 בהילוך חמישי.

וכן הלאה וכן הלאה.

חיים, האם שאלתך קשורה לנושא השרשור השני באיזשהו אופן?

רכס חיים
29-04-15, 18:12
לא קשורה. פשוט אני מנסה להבין איך ללחוץ על הדוושה נכון כדי לחסוך בדלק.

ד ו ר ו ן
29-04-15, 18:18
תסתכל מהמראה הצדדית, אל יש רמז לעשן, תוריד טיפה את הרגל.
הרכב יסע אותו דבר ויצרוך פחות דלק.

הדברים שכתבת לגבי תכנון נכון של נתיב, האטה מרחוק, הגעה בירוק לרמזור והאצה מינימלית הם הדברים הנכונים.

de fox
29-04-15, 18:44

כמה שפחות [emoji4]

asafk
29-04-15, 18:53
במנוע בנזין זה פשוט. מדידת ואקום אומרת בדיוק כמה אתה צורך ויכולה לומר לך לעזוב את הדוושה.
במנוע דיזל זה קצת יותר מסובך, כי זה תלוי בשיטת ההזרקה. אפשר למדוד לחץ כזה או אחר, הכל תלוי במערכת.

אסף.

מיכה100
02-05-15, 12:51
לצורך העניין, במהירות נתונה ובתנאים זהים הילוך גבוה יותר (כלומר סל"ד נמוך יותר) ייתן צריכת דלק טובה יותר, וזאת למרות שהנעת הרכב קדימה צורכת בדיוק את אותה אנרגיה.
הסיבה היא ככל הנראה הפסדים פנימיים במנוע ובגיר אשר גדלים ככל שהסל"ד עולה.

-->