PDA

צפייה בגרסה מלאה : למכור או לא למכור...אכבר שאלה!!!

yoeldadon
31-05-15, 13:49
שלום לכולם, הודעה ראשונה שלי פה למרות שאני צופה מהצד לא מעט זמן. אני אתחיל מהסיפור האישי שלי ובסוף אגיע להתלבטות
שאני נמצא בה. רכשתי לפני חודשיים סמוראי יפהפה שנת 98. אני חושב שאני לא אגזים אם אומר שזה אחד הסמו היותר שמורים
שנמצאים בכביש היום. לרכב יש כננת קדמית, כלוב התהפכות, וו אחורי, נעילה, הגבהה, מיגונים, מזגן מקורי, אבל הכול מתגמד לעומת מצב הרכב, הוא שמור פנימי וחיצוני בצורה שלא מביישת ג'ימני שיצא מהחברה. אין בורג שבור/לא עובד/מקולקל ברכב. הדשבורד, המושבים, הריפודים, הרכב פשוט מוזיאון על גלגלים. יש לו אימובילייזר/אזעקה ונעילה מרכזית ומערכת שמע לא רעה בכלל. חיצונית - אין מכות פח, שריטות, צבע דהוי וכאלה, הצמיגים שלו חדשים יחסית. קלאץ' הוחלף ברכב לא מזמן. הרכב פשוט בובה. יש לו 168 אלף ק"מ על השעון אמיתי אמיתי!! ויש גם הסטוריית טיפולים שתואמת את זה! הוא גם נראה וגם מרגיש ככה! העניין הוא כזה - כשקניתי את הרכב (לא משנה הסכום) שריינתי לעצמי חמשת אלפים שקל בצד ליישור קו וחשבתי שזה יספיק, ולצערי טעיתי. אני אדם נורא פדנט ואני לא משאיר פינות ברכב "לאחר כך", מה שצריך אני עושה ומסדר. הנה רשימת הדברים שעשיתי עד עכשיו:

1. החלפה כללית של כל הפילטרים, שמנים, מצתים וכו'. (טיפול עשרת אלפים מלא)
2. תושבות מנוע חדשות.
3. שיפוץ מלא של הסרן הקדמי - החלפת תפוחי הגה, ומייסבים/תיקון של כל החופשים
4. החלפה של 6 בוקסות פוליאורטן חדשות.
5. החלפה של מי הרדיאטור +ניקוי המערכת +טרמוסטט ובית טרמוסטט חדש
6. החלפת רצועת מנוע + תיקון נזילה בזנב הגיר + החלפת אטם שסתומים וכל הגומיות/אטמים ברכב לחדשים
7. החלפת רדיאטור לחדש (לצערי שבק חיים)
8. איזון 4 גלגלים
9. החלפת צלב אחורי דריישאפט + אטם דיפרנציאל

אז כן, מסתבר שגם הסמוראי הכי שמור שיש צריך תשומת לב ויישור קו לא קטן - אני בטוח ששכחתי פה עוד כמה דברים, אבל כמו שאתם מבינים השקעתי על הרכב לא מעט. אני חייב לומר שהרכב נוסע בצורה מדהימה שאין לתאר, הוא שקט (יחסית לסמוראי), יציב (יחסית לסמוראי), ונותן הרגשה של רכב שנעצר בקפסולת זמן לאיזה עשר שנים, ממש ככה. העניין הוא שלצערי אני לאט לאט מבין שההוצאות הללו לא ייפסקו, ושאולי הייתי צריך לקנות רכב חדש יותר, ג'ימני חדשה מהחברה נניח, או אפילו שנת 2006 ומעלה כזה. הרכב הוא רכב שני בבית ומשמש אותי לנסיעות של 15 דקות ביומיום, הוא בעיקר לסופשים. אני רוצה לציין שהעניין פה הוא לא רק הכסף (גם) אלא גם הזמן וההתעסקות שלפחות כרגע אני בשלב בחיים שאין לי. בקיצור אני בצומת שאני לא יודע איך להמשיך ממנה - מצד אחד יש לי סמוראי מדהים שמושקע בהמון אהבה וכסף והשאלה היא האם כדאי למכור או לא? אני יודע שמצד אחד ההוצאות הללו ימשיכו כי זה בלאי ורכב שהוא רכב ישן סה"כ, אבל מצד שני אני כבר "עמוק" בעסק וספק אם אני יקבל חזרה את מה שכבר הושקע על הרכב. מה אתם אומרים?

danny_aaron
31-05-15, 14:05
לפי מה שאתה מגדיר את עצמך אתה צריך חדש מהחנות .

GodsFather
31-05-15, 15:06
או שתפנים שעם הרכב מגיעים הרעשים ותלמד לחיות איתם או שתעבור לפרייבט.

ג'יפ אמיתי, מקרקש.

גם חדש מהחנות יקרקש אחרי כמה נסיעות, ושם יעלה לך יותר לתקן אותו והשיפורים יעלו יותר ועוד ועוד.

יש תקלות אקוטיות שאסור לוותר עליהן ויש יישור קו בסיסי שאפשר לעשות ואפשר לדחות, תלוי במצב הרוח ומצב הרכב. אתה כבר אחרי השקעה שכנראה באמת לא תחזור אבל יש לך גם ראש שקט לגבי הנקודות שנגעת בהן.

תהנה ממה שיש ולפי מה שאתה מתאר יש הרבה מה להנות ממנו, או שתמכור בצורה הכי חדה שאפשר בלי רחמים ובלי להביט לאחור.

שגיא S
31-05-15, 15:13
ככה בשליפה מהמותן נשמע לי כאילו קנית את הסמוראי של אבי לא? סגור עם קשת התהפכות פנימית לבן עם צמיגי 215?

בכל מקרה- גם ג'ימני 2006 לא יהיה חף מבעיות. יישור קו בסיסי כל רכב צריך. ושם אם יילך לך הגיר האוטומטי אתה תתבאס יותר.

הטיפולים שאתה מתאר הם לא כאלו יקרים ולא סוף העולם...ואף מומלצים בכל רכישה של רכב בשביל ליישר קו.
תנסה לטפל עכשיו בדברים הקריטיים - הרדיאטור, טיפול מלא, רצועות, צלבים וגלגלים...

את שיפוץ הסרן הקדמי תדחה קצת ותעשה בנגלה הבאה.

yoeldadon
31-05-15, 16:53
כן שגיא זה הסמוראי. והטיפולים שאתה מדבר עליהם כבר נעשו. כל הרשימה שמניתי בהודעה למעלה אלו דברים שעשיתי כבר ברכב. וזו רשימה חלקית. אני רק מקווה שהיישור קו הזה ייגמר מתישהו כי זה די מוציא את הכיף (לפחות שהכסף היה הולך לשיפורי מרכב/מתלים) וגורם לי לפקפק בקנייה הזו שנראתה בתחילה מאוד מוצלחת.

GodsFather
31-05-15, 17:01
כמו שאמרתי - תתרגל לרכב ואל תחשוב שצריך כל הזמן לתקן אותו.

תמנה את כל הדברים שמפריעים לך ברשימה ארוכה פה באתר ונראה אם אפשר יהיה לעזור לך להחליט מה דחוף ומה אפשר לדחות. כמו ששגיא אמר למשל על הסרן הקדמי.

ג'יפ טוב זה כמו אישה, תמיד צריך לתחזק.

tom1105
31-05-15, 17:04
התחברת לרכב ? תישאר איתו .
אני מכיר המון אנשים שביחסים שלהם עם הרכב היו במצב שלך , חלקם נשארו וחלקם עזבו והתחילו רומן מחדש , חלק רומן מאושר וחלק מקללים את הרגע שעזבו את הרכב...
ההוצאות לא יפסיקו , הכסף לא יחזור לחשבון בנק , על כל רכב שטח שקנה תוציא את הסכום הזה (הלוואי וזה היה נגמר בזה)

yoeldadon
31-05-15, 17:10
כרגע כבר לא נותר לי הרבה מה לעשות בו - יש משאבת מים מקרטעת שאיתה צריך להחליף רצועת תזמון ומותחנים ו4 בולמי ראנצ'ו עייפים. מעבר לזה אין מה לתקן. לפחות כרגע.

tom1105
31-05-15, 17:55
לך לטייל , תפתחו את הרומן

יוש
31-05-15, 18:23
אחזקת רכב שטח הוא תחביב לא זול.
אחזקה של סמוראי וג'ימני הכי פחות אבל עדיין.
החזקה של רכב שטח בגודל מלא, זה כבר תחביב יקר מאוד, אלא אם אתה עצמאי מאד ביכולת התיקונים, וגם אז יש הוצאות.
אחרי 5 ג'יפים ושפע תחביבים אחרים, אני יכול לומר שמדובר באחד התחביבים היקרים.
צריך להביא את זה בחשבון, או לעבור לעפיפונים...

yoeldadon
31-05-15, 18:31
זה היה ברור לי לפני שקניתי את הסמו. זה לא שקיבלתי איזה כאפה מצלצלת ואני חוזר לרכב פרטי זה יותר עניין שנקלעתי למצב שמצד אחד אני משקיע לא מעט כסף (אני מודה שיותר ממה שתכננתי) ביישור קו ומצד שני חושב שאולי שווה להשקיע את זה ברכב חדש יותר. אני חושב שאני ייקח את העצה של טום ויתחיל לנסות לעבוד על הרומן...

ואם כבר אז כבר - כמו שאמרתי יש לי בסמו ראנצ'ו 9000 די עייפים ואני רוצה להחליף אותם, אשמח להמלצות.
חשבתי על מונרו מפאת תקציב, השאלה היא האם עדיף לנסוע על בולמים ישנים "איכותיים יותר", או שמונרו חדשים
בכל מקרה יהיו עדיפים?

omri_t
31-05-15, 19:11
האמת, אני לא כל כך מבין מה השאלה שלך.
קנית אוטו נדיר, יישרת בו קו. ועכשיו מתעוררות הספקות.

יש שיגדירו את התופעה כמשהו פסיכולוגי בלבד- דיסוננס קוגנטיבי..

כל ג'יפ, גם חדש מהחברה, ידרוש תחזוקה.
כל גיפ, אפלו בן חודש, שרואה שטח, מתבלה מקרקש ודורש תשומת לב.
ואם אתה לא מטייל- אל תחזוק ג'יפ.

לדעתי, תהנה מהרכב, תטייל, תיסע, תהנה.
אם לא תתחבר, ובעיקר כל הזמין תשים לב מה לא בסדר- רד מזה- תמכור וקנה לך פריווט משפחתי טוב.

נמרוד
31-05-15, 21:05
בשביל מה אתה הולך סחור-סחור? פרסום מודעת מכירה בג'יפולוג לא עולה כסף ולא מוגבל במילים או בתמונות.

תעתיק את המגילה ללוח המודעות, תכתוב כמה אתה מבקש, ובהצלחה.

yoeldadon
31-05-15, 21:14
החלטתי לרדת מהרעיון למכור כרגע. אבל אם יש לך המלצה לבולמים בשבילי זה ייתקבל בברכה, אפילו יותר מהחצי ציניות שלך (:

קונסטון
31-05-15, 21:20
.....אבל מצד שני אני כבר "עמוק" בעסק וספק אם אני יקבל חזרה את מה שכבר הושקע על הרכב. מה אתם אומרים?

לא המלצה ולא ייעוץ...ט.ל.ח...אבל יש מה שקוראים...הוצאות שקועות...מה ששולם כהוצאה (חלק מהעלות שלא יתקבל בחזרה)...לא אמור להשפיע על כדאיות המשך השקעה..כלומר..אם עלה לך יישור 100 או אפס..זה לא צריך לשנות החלטה עתידית...פרט אולי הפנמה לאומדן חדש להוצאות עתידיות...
יש עוד מה שנקרא ..."שנאת הפסד",..בד"כ מביא לתגובה לצורך לתיקון הטעות ולחתוך בהפסד לכאורה
קראתי המלצה ל "איל מ" למישהו אחר...לנסות לעלות בשנתונים זה תמיד טוב...במיוחד אם לא נעול על דגם כמו דיפנדר שמוצאים בד"כ רק מוצגים ארכיאולוגים (ר' -ז"ל)

נמרוד
31-05-15, 21:23
שמח שהחלטת להשאר עם הרכב - כשתחליט למכור אתה יודע איך :rolleyes:

לגבי בולמים... אישית, ברכב קל על קפיצי עלים כמו סמוראי - אין בולמים שממש ישנו את האופי של הרכב. אם הבולמים גמורים, הייתי קונה בולמים פשוטים - כמו מונרו. שהיו לי על הסמוראי שלי לפני אי-אילו שנים.

לגבי הבעייה הכללית שלך - אתה אוהב להוציא כסף, גם איפה שלא צריך. למשל, למה החלפת גומיה של מכסה שסתומים ואת כל השאר הגומיות ברכב? נזילות קלות פה ושם זה לא משהו שאי אפשר לחיות איתו. למה החלפת פלאגים, למה החלפת רצועת מנוע - כי בדקת וצריך, או "ליתר בטחון"? אין בעייה עם להיות בית שמאי בתחזוקת רכב, אבל זה עולה כסף. אפשר לטייל ולהנות באותה מידה בגישה יותר קרובה לבית הלל.

או בקיצור - הבעייה היא באופי שלך, כמו שכתבו לך פה. לא לכולם מתאים רכב ישן וספרטני...

asafk
02-06-15, 00:47
נמרוד... אם בולמים לסמוראי סלילים היה כל כך פשוט....
ולמה להחליף גומיית מכסה שסתומים? מאותה סיבה שאני החלפתי בגור האריות. כי לא רוצים תא מנוע רטוב.
אני מסכים - אם קונים רכב כל כך שמור - צריך להמשיך ולשמור עליו. זה חלק מהמשחק וזה עולה כסף אבל לאורך זמן ההוצאות פוחתות כי הכל כבר מחודש.

אסף.

דרור ברלי
02-06-15, 21:15
זה לא רק שההוצאות פוחתות.
זה אומר שהאוטו מטופל היטב - ולכן לא רק שלא ינזול ולא יקרקש (או יקרקש פחות) אלא שגם יהיה אמין יותר לאורך זמן. זה נורא פשוט.
ואיפה תחושת הסיפוק הממכרת כשנוהגים באוטו לא חדש אבל במצב כל כך טוב?...:rolleyes:

לפות"ש - תתחיל להינות מהאוטו ומההשקעה בו. תטייל, צא לשטח, אל תפחד. נשמע כמו מכונה ראויה.

GodsFather
03-06-15, 09:14
יתרה מזאת, כשמתקנים כל מיני תקלות לא מחייבות, יודעים שיש עוד אלמנט אחד ברשימה שהוא תקין לאורך זמן. חומרי גומי מכל סוג הם דוגמה טובה לכך. צינור מים שהוחלף לטרי נותן שקט להרבה מאד זמן. רצועת אלטרנטור כנ"ל וכיו"ב.

פעולה כזו מקנה ביטחון ברכב ובנסיעה בו ולפעמים גם מעשיר את ההכרות עימו ועם "השגעונות" שלו (במיוחד אם עובדים לבד על הרכב או בצמוד למוסכניק).

מגיע השלב שאתה מכיר כל רעש ברכב, כל בורג, כל תזוזה וחופש - זה מצמצם הרבה חשש מהלא נודע.

אני מאמין שכל מי שהגיב כאן בשרשור ורבים מהגולשים שלנו מכירים את ההרגשה הזו.

מוני אורבך
03-06-15, 09:46
ויש גם את הצד האפל של ההכרות עם הרכב...
אני מכיר כל כך טוב את הגיפ שלי שאני יודע רעש של כל בורג בו עושה.
אני מרגיש מתי התרופפו הברגים של הלוקר, מתי הבורג של תיבת ההגה קצת התרופף.
אם יש נזילה אני מיד יודע מהיכן.
אני מכיר כל חריקה שכל קפיץ בנפרד עושה.
אני מכיר את הרעש שהרכב עושה כאשר השמן ישן מדי או חדש.
שלא לדבר על ההבדלים בחריקה בין רצועת ההגה או האלטרנטור (ויש הבדל)
מנוע חם או חם מאוד משמיע רעשים שונים
או הרעש שעושה לוקר של לוקריט לעומת דיפ רגיל או דטרויט לוקר.
ואיך ה"בום" של הלוקר אמור להישמע כאשר הוא תקין.
ועוד ועוד...

נשמע טוב לא??
אז זהו שלא, אני מיד מודע לכל בעיה ולכן קופץ מיד לתקן אותה.
אני לא יקה ומוכן לחיות עם בעיות מסוימות מתוך ידיעה שאפשר לחיות עם זה.
ובכל זאת זה משגע אותי כי אני יודע שזה שם )-:
זו הסיבה שאישפזתי הקיץ את הגיפ לשיפוץ מסיבי שיכלול את כל (את רוב בכל אופן) הבעיות המעצבנות הללו.

פעם כאשר היתי צעיר ולא היתי יודע איך נשמע מנוע 258 בחום של 80 מעלות או 100 מעלות, החיים היו דבש.
הייתי נוסע עם כל ה"רעש" הזה לא היתי מבין בשיט ונהנה מהחיים.
אין שכל אין דאגות !!!

עד שאתה נתקע בטיז אל נאבי ולא יודע מה אתה עושה עם חתיכת הברזל שמתה לך פתאום...

GodsFather
03-06-15, 09:54
מוני, היכולת שלך להחליט אם לתקן או לדחות, היא זו (בין היתר) שמקנה לך את הבטחון להחליט לצאת לטייל חרף תקלות אלו ואחרות.

yoeldadon
03-06-15, 09:56
מסכים איתך. אני יודע למשל שהרעש של הצלצול שאני שומע לפעמים מגיע מהאלטרנטור אז אני כרגע לא רץ להחליף אותו אבל אני יודע "שזה שם". ומבחינתי זה עניין של זמן עד שהוא יוחלף. זה מין פרפקציוניזם שכזה שיש ללא מעט אנשים בהקשר של הרכב שלהם אגב ולאו דווקא ג'יפאים. לפעמים אני מקנא באנשים שהג'יפ שלהם כולו מקרקש ודפוק וזה לא מזיז להם את הקצה.

amit6009
03-06-15, 10:24
תכיר לי אנשים כאלה, כי אני עוד לא ראיתי!
לכולם זה מפריע ויש סדרי עדיפויות, תשאל את עצמך אם אותם האנשים האלה היו מיליונרים, האוטו שלהם היה מקרקש ודפוק?
מצד שני אם אין את היכולת לעשות הכל ועכשיו אז מטפלים בדברים הקריטיים קודם, בדיוק כמו שאתה עושה עכשיו עם האלטרנטור

עמית

yoeldadon
03-06-15, 10:37
אתה לא מכיר אנשים שמוציאים את כל המשכורת שלהם על הרכב? אני מכיר שניים כאלה. ועשירים הם לא. ברור שזה עניין של סדרי עדיפויות ויש אנשים שתיקון/שיפור הרכב שלהם הוא לעולם בעדיפות עליונה. וזה ממש לא פונקציה של כסף אתה יכול לראות מליין בשטח עם היילקס 97 דפוקה ואם תרצה אני יכול להכיר לך מישהו עם סיאט ליאון טורבו שמרוויח 6000 שח בחודש.

amit6009
03-06-15, 10:40
לגבי ההילקס, מה המצב המכאני שלה?

עמית

yoeldadon
03-06-15, 10:43
סביר. לא יותר. היא משמשת בתור תחביב סופ"ש. אין ספק שאם הוא היה רוצה היא הייתה אחרת וזו בדיוק הנקודה שלי - זה לא פונקציה של כסף זו פונקציה של השקפה.

amit6009
03-06-15, 10:48
הבנתי, נחמד
אולי אפשר ללמוד ממנו משהו..
החוכמה היא גם לדעת מה לדחות, יש המון דברים שטיפול מנע יהיה זול הרבה יותר מאשר להתמודד עם הבעיה מאוחר יותר (כמו החלפת צלבים)
ויש דברים שזה לא משנה, הטיפול עכשיו ואחרי זה יעלה אותו דבר ולא יגרום לנזקים גדולים יותר או גדולים בהרבה- אז מושכים (לדוגמא החלפת שמן בדיפרנציאל ועם השמן יצאה לה איזו שן..)

עמית

-->