PDA

צפייה בגרסה מלאה : קיבוע פאן קלאץ' - אשמח להסבר

asypeer
08-09-15, 14:21
בהמשך לפוסט של הג'ימני שהתחמם, מסתבר שהפאן קלאץ' אצלי ברכב קובע ע"י בורג קודח (לא על ידי). הדברים נאמרו לי בדיעבד ע"י המוסך (אם הייתי יודע מראש כנראה שהייתי מחליף את הפאן לפני יציאה למדבר)

מישהו יכול לשער מה הסיבה שעשו זאת? מניעת התחממות עתידית? חיסכון כספי כדי לא להחליף?

והאם יכול להיות קשר שהרכב במשך ה10 חודשים שהוא אצלי לא התחמם כלל בכביש או בפקקים אבל בעליה לא מאוד קשה בשטח התחמם בגלל זה (היה 35 מעלות בחוץ) והרכב היה משולב על High.

אשמח לתובנות (כמובן שביצעתי חיפוש ולא מצאתי מתי ומדוע מקבעים את הפאן קלאץ' באופן חד משמעי)

אסף

אמיר ב.א
08-09-15, 14:37
למשל מקבעים פאן קלאטש גמור , כדי לחסוך כסף...

הפאן קלאטש לא מסתובב כאשר הרכב קר ,
ואמור כן להסתובב כאשר הרכב חם.

כשהוא גמור המנגנון הזה כבר לא עובד - והוא לא מסתובב כאשר צירך אותו והרכב חם.

כשמקבעים אותו הוא מסתובב כשצריך - אבל גם כשלא צריך.

תבדוק שוב האם זה מה שגרם לרכב להתחמם , כי אחד שמקובע מסתובב כל הזמן וכן מקרר את המנוע.
עליה בHI יכולה לגרום לרכב להתחמם , אבל גם עוד גורמים.

asypeer
08-09-15, 14:53
אמיר תודה,
האם יכול להיות שפאן קלאץ' מקובע פחות יעיל מפאן קלאץ' חדש ותקין וזאת הסיבה שהרכב התחמם? נשים בצד את נושא הנסיעה בHIGH, היו איתי עוד שני ג'ימינים זהים ואף יותר עמוסים בנוסעים וציוד שגם כן עלו בHIGH ורק אצלי הרכב התחמם (איך שנגמרה העליה והרכב נעמד, מול העיניים שלי המחוג טס למעלה, כמעט עד האיזור האדום, במשך העליה הרכב היה מתחת לאמצע)
אני עוד מחפש את הסיבה שבגינה הרכב התחמם, בינתיים הוא בסדר (מיום ראשון אני בודק נוזל קירור בבוקר ובערב, ולא חסר)
מישהו שאני מחשיב את דעתו (אבל עדיין רוצה חוו"ד נוספת) טוען שקיבעו את הפאן כי אחרי שהרכב עבר ראש מנוע הוא המשיך להתחמם וזאת הייתה הסיבה לקיבוע - כדי שלא יתחמם יותר.
השאלה היא - האם רכב יכול להתחמם יותר מהרגיל לאחר אירוע טראומתי של ראש מנוע שטופל וחלקים עיקריים (תרמוסטט, צנרת, רדיאטור) הוחלפו? - מעין "צלקת" או שזה שחור ולבן.
וזאת למעשה הסיבה שהפאן קובע ?
או שהמוסך (המורשה, יש לציין) שעשה את הראש ניסה לחסוך לבעלים הקודמים כמה שקלים (היא השאירה שם איזו עשיריה) קיבע לה את הפאן על הדרך ושחרר אותה לדרכה.

דרור ברלי
08-09-15, 14:59
רכב אוטומטי מתחמם הרבה יותר ומהר יותר. עוד סיבה טובה להימנע מהאוטומט....

לא יודע איזו עלייה עלית, אבל אני יכול לגלות לך שרנגלר ספורט חדש התחמם לי בחג שבועות שבאופן מסורתי נופל על יום לוהט במיוחד, בעליה מבית אלפא להר ברקן שברכס הגלבוע - "מעלה ברקן" הזה הוא עליה לא נורא תלולה ובטח לא קשה אבל היא ארוכה מאוד ומתפתלת, שרובה ככולה שביל רגיל ושלרכב עם 280 כ"ס בוודאי אין שום בעיית כוח לעלות אותה ב-HIGH ואפילו די מהר. אבל עובדה - הוא התחמם ודרש עצירה, כיבוי המזגן, הדלקת חימום (:mad:) ועמידה ממושכת בסל"ד סרק עד שנרגע קצת וירד חזרה לתחום הנורמלי..
למחרת הייתי שם שוב, הפעם מוביל קבוצה. היה אפילו עוד יותר חם, אבל לא לקחתי צ'אנסים ועליתי ב-LOW. קצת יותר לאט, אבל ללא התחממות.

אמיר ב.א
08-09-15, 15:00
המהירות המקסימלית שבה הוא יכול להסתובב היא אותה מהירות , בין אם מקובע או לא מקובע .

לכן לדעתי להגיד שפאןקלאטש מקובע פחות יעיל , זה לא נכון מבחינה טכנית.

הוא לא יעיל מהבחינה שהוא מקרר את המנוע גם כשהמנוע קר , ולכן יכול לגרום למנוע לנסוע יותר זמן קר , מה שלא בריא למנוע.

זה לא קשור למקרה שלך , וקיבוע הפאן קלאטש לא יכול לעזור כלכך במקרה של עודף התחממות.

ניראה לי יותר העניין של חיסכון בכסף של המוסך , או שבדיוק לא היה להם במלאי אחד.

asypeer
08-09-15, 15:04
מדובר על העליה כשחוזרים מגב זרחן ובסופה יש פיצול לנחל חווה או למרזבה, לא משהו עם עבירות רצינית.
כל הג'ימנים היו אוטומטיים, רק שלי התחמם (אצל האחרים הפסיק לעבוד המזגן, אבל מד החום נשאר באמצע)
הרכב שלי היחיד עם צמיגי שטח מלא, אם זה משנה. לאף אחד לא היה קולר גיר.

asypeer
08-09-15, 15:11
המהירות המקסימלית שבה הוא יכול להסתובב היא אותה מהירות , בין אם מקובע או לא מקובע .

לכן לדעתי להגיד שפאןקלאטש מקובע פחות יעיל , זה לא נכון מבחינה טכנית.

הוא לא יעיל מהבחינה שהוא מקרר את המנוע גם כשהמנוע קר , ולכן יכול לגרום למנוע לנסוע יותר זמן קר , מה שלא בריא למנוע.

זה לא קשור למקרה שלך , וקיבוע הפאן קלאטש לא יכול לעזור כלכך במקרה של עודף התחממות.

ניראה לי יותר העניין של חיסכון בכסף של המוסך , או שבדיוק לא היה להם במלאי אחד.

ז״א שגם אם אני מרכיב עכשיו פאן חדש מהשקית, אני עלול להגיע למצב של התחממות בסבירות יותר גבוהה? מה שמחזיר אותי לשאלה של מנוע ״מצולק״ לאחר ראש מנוע עם נטיה גוברת להתחממות, על אף שנעשה ראש והוחלפו לא מעט חלקים.

Sent from my Ass

אמיר ב.א
08-09-15, 15:17
לא סביר :

בתוך הפאן קלאטש יש ג'לי שהופך למוצק כשהמנוע חם.

אם אתה מרכיב אחד חדש , הפאן קלאטש יעבוד בדיוק מהטמפרטורה שהוא צריך.

יכול להיות שיש בעיה אחרת אצלך , מה לגבי רדיאטור סתום וכו' - בדקת את שאר הרכיבים במערכת שיכולים לגרום לחימום ?

asypeer
08-09-15, 15:21
אם הוא עובד כל הזמן (גם כשהמנוע קר) - הוא לא בעצם מקרר יותר ומונע מהמנוע להתחמם במקום להיכנס לפעולה רק כשהג'ל בפנים מתקשה?

LIRON5721
08-09-15, 15:26
שהוא קבוע הוא מפריע למנוע להגיע לטמפרטורת עבודה וזה לא בריא למנוע בעיקר למנוע דיזל

omri_t
08-09-15, 15:33
גם אם הרכב התחמם בעבר וע"י קיבוע הפאן-קלאצ' חשבו שימנעו מהתופעה, או לחלופין שאותר שהוא לא תקין וקובע על מנת לחסוך-
מדובר בהזנחה חאפרית.

להבנתי גם המוסך שלך התעסק שם, ורק עכשיו זה נודע לך- נקודה מאוד רעה למוסך שלך.
זה דבר אשון שהייתי מדווח ללקוח אם הייתי מזהה...
(טפל לבד... אין על מי לסמוך...)

asypeer
08-09-15, 15:40
גם אם הרכב התחמם בעבר וע"י קיבוע הפאן-קלאצ' חשבו שימנעו מהתופעה, או לחלופין שאותר שהוא לא תקין וקובע על מנת לחסוך-
מדובר בהזנחה חאפרית.

להבנתי גם המוסך שלך התעסק שם, ורק עכשיו זה נודע לך- נקודה מאוד רעה למוסך שלך.
זה דבר אשון שהייתי מדווח ללקוח אם הייתי מזהה...
(טפל לבד... אין על מי לסמוך...)

אתה צודק בכל מילה ואני שמעתי את זה רק עכשיו בשיחת טלפון ומאוד התעצבנתי - לו הייתי יודע שמשהו אינו תקין במערכת הקירור לא הייתי יורד למדבר, חיכיתי עם הטיולים עד שהרכב יהיה מוגבה/ממוגן/תקין מכנית, ומבחינתי מדובר על פשלה רציניתי של המוסך הנוכחי (זה שקיבע איננו המוסך שלי, הבעלים הקודמים טיפלה שם) עוד לא הייתי ברכב מאז ואבדוק את זה כשאהיה.
אגב, אם הפאן קלאץ' אכן מקובע - זה אומר שהוא מסתובב מהשניה הראשונה שהמנוע מונע?

דיברתי בלי קשר עם בעל מקצוע (מוערך בסוזוקים) שאמר לי שאם אני מוציא תרמוסטט ומאמץ את הרכב וזה קורה - מדובר על מעבר של גאזים מראש המנוע למערכת הקירור. אני מתכנן להחליף גם את התרמוסטט כי לפי מה שזה נראה, מורשה או לא מורשה. כולם חאפרים.

omri_t
08-09-15, 15:53
כולם חאפרים זה נקודת מוצא...

בפאן-קלאץ בתיאוריה ככל שהמצמד מתחמם כך הוא מתהדק-
כלומר בשיא החום הוא אמור להתנהג כציר קשיח.
מכאן שקיבוע שלו- מוציאה מהמאוורר את המקסימום.

לגבי טרמוסטט- יתכן וה"טיפול" שעשו בעבר היה להוציא טרמוסטט ולקבע מאוורר.

טרמוסטט, אם לא הוחלף על ידך- שווה להחליף.
עולה גרושים אז אם כבר פותחים שווה להחליף למען תקינות המנוע.

קטונתי מלהבין את נושא הגזים, אולי התנסחת לא נכון.
איני מבין הקשר בין טרמוסטט לערבוב גזים לנוזל הקירור ...

asypeer
08-09-15, 16:02
כולם חאפרים זה נקודת מוצא...

בפאן-קלאץ בתיאוריה ככל שהמצמד מתחמם כך הוא מתהדק-
כלומר בשיא החום הוא אמור להתנהג כציר קשיח.
מכאן שקיבוע שלו- מוציאה מהמאוורר את המקסימום.

לגבי טרמוסטט- יתכן וה"טיפול" שעשו בעבר היה להוציא טרמוסטט ולקבע מאוורר.

קטונתי מלהבין את נושא הגזים, אולי התנסחת לא נכון.
איני מבין הקשר בין טרמוסטט לערבוב גזים לנוזל הקירור ...

נפריד -
1. אני מתכוון להחליף תרמוסטט (יש ברכב, אלוהים יודע אם הוא תקין או מקורי אע"פ שראיתי את החשבונית ששולמה עבורו) 100 ש"ח וכמה דקות עבודה.
2. אני חושב שהבחור התכוון לכך שאם אתה מאמץ רכב ללא תרמוסטט (משמע - הרכב נוסע "קר" יותר) ועדיין הרכב מתחמם לאחר מאמץ (בהנחה שמערכת הקירור תקינה) - ישנו מעבר של גאזים למערכת הקירור שגורם לזריקת נוזל החוצה ולרכב לנסוע ללא נוזל (המנוע "מנפח" רק תחת עומס)
לדבריו ישנם מוסכים שעושים ראש, אבל לא עושים "שטח" בבלוק המנוע ואז אטם הפח אינו אוטם בצורה מושלמת וקיימת בריחת לחץ.
אם זה המצב - לא תהיה ברירה אלא להרים ראש. לא קניתי את הרכב בשביל לסבול בפקקים עם ג'ימני.

אני מחר אכנס למוסך שאמנם לא מכיר סוזוקי אבל אני סומך על בעל המקצוע שיבצע בדיקת לחץ הפוך, העניין הוא שאם זה קורה רק תחת מאמץ אני לא יודע אם הבדיקה הזאת מספיק אמינה או שבדיקת CO היא האינדקציה. אני לא מכונאי והייתי שמח אם מישהו פה ירים את הכפפה ויעשה לי סדר.

אמיר ב.א
08-09-15, 16:09
אם יש בריחת גזים למערכת קירור , בדיקת CO במי קירור (עם המבחנה שמשנה צבע)
זה בדיוק הבדיקה שצריך לעשות.

אם זה המצב , עדיף למצוא את זה בזריזות , כי ככל שזה קיים יותר זמן , יותר סיכוי שמתישהו תתקע עם הרכב ויגרם נזק יותר גדול.

asypeer
08-09-15, 16:11
אם יש בריחת גזים למערכת קירור , בדיקת CO במי קירור (עם המבחנה שמשנה צבע)
זה בדיוק הבדיקה שצריך לעשות.

אם זה המצב , עדיף למצוא את זה בזריזות , כי ככל שזה קיים יותר זמן , יותר סיכוי שמתישהו תתקע עם הרכב ויגרם נזק יותר גדול.

מי מחזיק את הערכה הארורה הזאת? כל מוסך שדיברתי איתו מתכחש אליה (נגמר לי החומר, לא עושה, לא מכיר..)
כבר חשבתי לקנות באיביי (סיפור של 50 דולר) אבל אין לי את הזמן לחכות.

omri_t
08-09-15, 16:19
יש גם לווירט אם אני זוכר נכון.

גם במכוני בדיקה לרכב ראיתי שבודקים זאת.

shachar
08-09-15, 18:04
רכב אוטומטי מתחמם הרבה יותר ומהר יותר. עוד סיבה טובה להימנע מהאוטומט....

לא יודע איזו עלייה עלית, אבל אני יכול לגלות לך שרנגלר ספורט חדש התחמם לי בחג שבועות שבאופן מסורתי נופל על יום לוהט במיוחד, בעליה מבית אלפא להר ברקן שברכס הגלבוע - "מעלה ברקן" הזה הוא עליה לא נורא תלולה ובטח לא קשה אבל היא ארוכה מאוד ומתפתלת, שרובה ככולה שביל רגיל ושלרכב עם 280 כ"ס בוודאי אין שום בעיית כוח לעלות אותה ב-HIGH ואפילו די מהר. אבל עובדה - הוא התחמם ודרש עצירה, כיבוי המזגן, הדלקת חימום (:mad:) ועמידה ממושכת בסל"ד סרק עד שנרגע קצת וירד חזרה לתחום הנורמלי..
למחרת הייתי שם שוב, הפעם מוביל קבוצה. היה אפילו עוד יותר חם, אבל לא לקחתי צ'אנסים ועליתי ב-LOW. קצת יותר לאט, אבל ללא התחממות.

כי לגיר אוטומטי צריך להתיחס כמו גיר אוטומטי. ההתחממות שחוית שוות ערך "לשריפת קלאץ" סתם חיממת את הממיר מומנט

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

asafk
08-09-15, 18:15
קיבוע מצמד מניפה הוא תיקון לא מתאים למוסך אבל בהחלט תיקון קביל למכונאי הביתי שאין לו תחת היד מצמד חדש ולא רוצה להעמיד את הרכב. גם בתור חיסכון זה קביל. בכל זאת חלק לא זול שאפשר לחיות ולחיות טוב בלעדיו.
משזה נאמר, זה לא מקובל בתור תיקון במוסך.
הלאה. עליה מהירה של הטמפרטורה אחרי עליה יכולה להיות תוצאה של חימום הממסרת, אבל כנראה שהיית רואה התחממות כבר בזמן העליה.
הגעת לסוף העליה הורדת סלד. משאבת המים מסתובבת לאט. ספיקת הקירור יורדת. הכל מתחמם. אני חושד, לכן, במשאבה.

אסף.

asypeer
08-09-15, 18:21
אסף תודה,
המשאבה הוחלפה לפני כשבוע (תחליפית של GMB)
אני משחזר את העליה ואת הנסיעה שקדמה לה - ההבדל ביני לבין שאר הרכבים בשיירה מלבד הצמיגים היה שנסעתי חלק גדול מהעליה ב2X4 ורק שילבתי לHigh לקראת הסוף (לא באמת הייתה בעיית עבירות)
יכול להיות שהנסיעה ב2X4 גורמת ליותר התחממות מאשר 4X4 high ? כמו כן הרכב שלי עם ק"מ רב יותר מאשר האחרים (אני עם 220, שאר עם 100-150) ייתכן שהשחיקה בגיר אצלי גדולה יותר וגורמת להתחממות רבה יותר של שמן (הגיר תקין אבל בטח ישנה שחיקה של הדיסקיות)

במצב עמידה ייתכן והסירקולציה של השמן איטית יותר בגיר ואז הרדיאטור התחמם עקב כך?

asafk
08-09-15, 18:23
כן וכן.

אסף.

asypeer
08-09-15, 18:30
אקשין אייטמס:
1.בדיקת CO לשלילת פריצת אטם ראש - לפני הכל. עדיין מחפש מקום לעשות באיזור נתניה.
2. החלפת פאן קלאץ'
3. התקנת קולר גיר
4. החלפת תרמוסטט - על הדרך שטיפה של המערכת עם אבקת כביסה כמו שאורי עשה באיזה פוסט לפני כמה שנים.
5.צינור מים תחתון (כבר קניתי אז על הדרך..) הנוכחי מעט בלוי באחד הקצוות.
6. אני אחליף גם את הונטה של המזגן, מורכב ברכב תחליפי של ספאל עם אזיקונים - כנראה ניסו לחסוך גם פה.
7. מד טמפ חיצוני עם התראה- אשמח ללינק.

asafk
08-09-15, 18:39
אני מציע במקום לרוץ להתקין קולר חיצוני, להשקיע את הכמה מאות שקלים האלו בניקוי מקצועי של המצנן, מצנן ממסרת, ומחליף החום הפנימי.
תוסיף לזה החלפת תרמוסטט.
אחרי כל זה בדיקת גזים במים זה נחמד אבל קודם תראה אם הטמפרטורה יורדת בימים החמים.
ואחרי הכל... אפשר גם להחליף מצמד מניפה.

אסף.

asypeer
08-09-15, 18:42
רדיאטור בן כמה חודשים (מצנן ממסרת הוא חלק מהרדיאטור בג'ימני ) לא נקנה חדש (היה חודש על רכב שהושבת) אבל נוקה עם קלגון וצינור גינה ליתר ביטחון. לא עושה רושם שהוא סתום (נראה חדש)
הטמפ' מלבד לאחר העליה בשבת האחרונה לא עברה את החצי (מעט מתחת) מאז שהרכב אצלי (12 אלף ק"מ / 9 חודשים).

Bernard
08-09-15, 18:57
הנה שני הגרוש שלי...מקווה שיעזור.

קיבוע פאן קלאץ' מפעיל את המאוורר במהירות המנוע (כשמניעים = יש קירור).
מאוורר מכני שעובד כל הזמן, מפעיל עומס על המנוע (מבזבז כוח) ועושה המון רעש.. כל הזמן.
מאוורר מכני עובד ביחס למהירות המנוע = במהירות מנוע נמוכה (כמו בעלייה איטית ב-HI או בסרק) יעילות/יכולת הקירור קטנה יותר.
כשיש בעיית חימום למנוע, קיבוע הקלץ' יגרום למאוורר לעבוד כל הזמן ו"יפתור" זמנית ובמקרים מסויימים את התחממות המנוע - כנ"ל הוצאת הטרמוסטט לגמרי.
בקיבוע הפאן קלאץ' (במערכת קירור תקינה = הלך הקלאץ' ואין כסף/רצון להשקיע), כמו שאסף אמר, אין שום בעייה לטמפ' עבודה משום שיש טרמוסטט שבד"כ מצליח להגיע לטמפ' עבודה (כשהוא סגור, מעבר המים כ"כ קטן, שהם מתחממים למרות שהמאוורר עובד כל הזמן.
למערכת קירור לא תקינה, לא יעזור כלום וכל פתרון ביניים רק ידחה את הקץ... בדיוק למועד הכי לא מתאים.
כנ"ל לבעיית מנוע (ראשים סדקים בבלוק וכו') - הגברת יכולת הקירור/איוורור לטווח רחב יותר ("ביטול הקלאץ' ו/או הטרמוסטט) מאפשרים הארכת תקופת הנסיעה, לפני כשל קטסטרופלי (יענו, להתקע באמצע טיול/מדבר) שיבוא.. בכל מקרה.

לכן.

אם החלפת משאבת מים, הייתי מנקה את מערכת הקירור ביסודיות ומחליף את הדרוש החלפה.
מבצע בדיקה למנוע (קומפרסיה וCO2 במים, הם התחלה מצויינת, כמו גם בדיקת שמן במים ולהיפך וכיוונים אם יש).
מפריד את קולר התמסורת ממערכת הקירור - אם יש בעיית התחממות, מכל סוג שהוא, תוספת החום של התמסורת לא ממש עוזרת..

- - - Updated - - -

לאחר ששמתי לב שזו פעם ראשונה שהתחמם כך בתשעה חודשים, הייתי מפריד את קירור התמסורת מקירור המנוע.. בכל מקרה - לטובת שני הצדדים..

asypeer
08-09-15, 19:02
אחד הדברים הראשונים שעשיתי עם קניית הרכב היה ניקוי יזום והחלפת נוזל הרדיאטור (שלא היה מי ברז, הרכב טופל במורשה כל חייו).
לא יצא משם משהו חריג.אין שמן במים או מים בשמן. אחד החשדות שלי הוא שהאיבוד מים הוא אל המנוע ולא החוצה וקורה רק תחת עומס. אבל יכול להיות שטעיתי ושהבעיה נפתרה עם החלפת משאבת המים (עשתה 220 ונצפו סימני מים בחריר)
ייתכן ושתי הבעיות לא קשורות, רק עוד כמה מאות ק"מ אדע אם איבוד המים בנסיעה היומיומית נפתר ואז נראה מה עושים עם ההתחממות כתוצאה מחימום הגיר.
סאמק איך אני מתגעגע לגיר ידני.

LIRON5721
08-09-15, 20:04
לפי דעתי פאן קלאץ קבוע זה לא מערכת קירור תקינה.
כנ"ל לגבי הוצאת תרמוסטט.

asypeer
08-09-15, 20:08
לפי דעתי פאן קלאץ קבוע זה לא מערכת קירור תקינה.
כנ"ל לגבי הוצאת תרמוסטט.

מפה התחיל הכל - האם פאן מקובע עלול לפגום ביכולת הקירור או לא, ללא ספק שזה לא אידיאלי.
לגבי הוצאת תרמוסטט - רק לטובת הבדיקה שהוצעה.

Sent from my Ass

GodsFather
08-09-15, 20:34
פאן מקובע לא פוגע במערכת אלא פשוט מקרר. הוא כן פוגע במעט מאד בכוח המנוע כי הוא עובד גם כשלא צריך ומעמיס עליו. זניח. לא משהו לשבור עליו את הראש כרגע.

תרמוסטט לא תקין לעומת זאת כן יכול לתקוע את העסק, אני מניח שזה ברור ומובן.

אתה מספר שהחברים שלך עלו את אותה עליה וניתק להם המזגן, בעוד שאצלך המזגן עבד - ניתוק המזגן הוא מנגנון הגנה של הרכב, בין היתר בגלל עומס שהוא מייצר על המנוע, ולכן כשמדחס הפסיק לעבוד, למנוע יותר קל לעבוד. במנועים אנמים כמו שיש בסוזוקי, כל חצי סוס נחשב ולמזגן יש משמעות גדולה.

שמן גיר מתחמם רותח יכול להסב נזק לרידאטור ובכל מקרה לא בהכרח שהחליל הקטן שנתנו לו יספיק לתנאים שאתה תיארת. קולר גיר לעומת זאת כן. הפרדה בין הרדיאטור של המנוע למערכת השמן של הגיר גם כן תסייע בשמירה על חיי שני האלמנטים. אם יכנסו מי רדיאטור למערכת השמן של הגיר, תיפרד מהגיר לשלום כי לא תוכל לדעת זאת עד שיהיה מאוחר מידי. גיר אוטומט ג'ימני, כולנו יודעים מה זה אומר בישראל...

בהקשר המקצועי כנהג שטח - אל תתעצל לשלב לLOW, גם אם נראה לך שזה "בקטנה", במיוחד כשיש לך גיר אוטומט ועוד עם מוניטין כזה. יקח עוד שתי שניות לשילוב, יקח עוד דקה שתיים לנסיעה, אבל הכל יעבוד יותר נכון מבחינת עומסים.

התמונה הולכת ומתבהרת ככל שאתה שופך יותר מידע על התקרית שלך. גם עצרת אחרי מאמץ, ועוד מאמץ לא ראוי, גם שילוב של מערכות קירור לא בשיאן... שמייח.

ניכר שאתה כבר ניגש לטפל וזה מצוין. תשתדל להיצמד למקורי היכן שקשה יותר לתקן. רשמת שהחלפת למשאבת מים תחליפית, צר לי שאני אומר לך - פה לא הייתי מתפשר. תרמוסטט לא מקורי, אפשר תמיד לחלץ החוצה ואו להחליף בעוד שמשאבה זה סיפור מהתחת.
צנרת גומי טריה ואיכותית.
כל השאר..הבנת.

חנן-ג'יפולוג
08-09-15, 21:20
עזוב את הפאן קלאץ המקובע בשקט. הוא לא גורם לך לשום בעייה מאלו שמטרידות אותך כרגע. את הכסף של פאן קלאץ' חדש אתה תצטרך כנראה בהמשך הדרך לדברים חשובים יותר.

פאן קלאץ' מקובע לא עושה שום דבר רע חוץ מרעש, ועוד פרומיל דלק, בתיאוריה. יש כאלה שטוענים שהוא גם גונב כח מהמנוע. שיהיה. היו על כך דיונים רבים שלא הסתיימו ולא יסתיימו. רכבים מסוימים מגיעים כך כבר מהיצרן.

מה שכן, קיבוע של פאן קלאץ עם בורג בחור שנקדח עבור כך, עלול לקרוס מתישהו, ואז המאוורר לא עובד, בכלל.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

asypeer
08-09-15, 21:33
חנן, אני מאוד מעריך את דעתך. מה לדעתך עלי לעשות כעת? הרכב לא מתחמם, בינתיים לא מאבד מים (*אולי* בקטנה, אני רואה שינוי קל במפלס בעודפים אבל הבנתי שזה לא בהכרח אינדיקציה לאיבוד, לפחות לא ב3 הימים מאז המילוי האחרון)
בשטח כבר הבנת מה קורה מהשרשור.

Sent from my Ass

Bernard
09-09-15, 03:02
אני... נדמה לי שכבר כמה אמרו לך מה היו עושים... כולל חנן.
אבל אולי זה אני, שנדמה לי דברים:rolleyes:.

בדקת אם אין איבוד מים (אמרת שכנראה שאין).
בדקת שאין מים בשמן ולהיפך.
אתה אומר שמהערכת הקירור נקייה.
נשאר להפריד את מערכת הקירור של הגיר מהמים ו.. סע שוב לאותה עלייה.
אני לא הייתי "משחק בדווקא" עם הגיר (ראיתי פה איזה שירשור שלשפץ/לתקן גיר של ג'ימני זה סיפור לא פשוט) - הייתי משלב ל-LOW.. ובכלל לא בטוח שתיסע לאט יותר...

ולמה האחרים עלו אותו הדבר ולא התחמם? - ככה.
האוטו שלהם טוב יותר.
מה זה משנה. סדר את הדברים כך ששלך לא יתחמם.

ד ו ר ו ן
09-09-15, 08:46
בתוך הפאן קלאטש יש ג'לי שהופך למוצק כשהמנוע חם.
הוא לא מתמצק, הוא מתרחב ומצמיד את הקלאצ׳.

כמו דיפ ויסקוזי.

חנן-ג'יפולוג
09-09-15, 08:51
לדבריכם תכונות הסיליקון הן אלו שמשנות את מצב המצמד ממופרד למוצמד.

אז מה עושה שם הספירלה? והשסתום שמסתובב בתוך המצמד?

ד ו ר ו ן
09-09-15, 08:53
חלק גדול מהעליה ב2X4 ורק שילבתי לHigh לקראת הסוף (לא באמת הייתה בעיית עבירות)

תעשה לך ולרכב טובה:
תשלב בשטח את ההנעה הקדמית, בשביל זה היא נועדה.
גם כשאתה חושב שאין בעיית אחיזה, יש כזו.
זה אף פעם לא יהיה מקדם אחיזה כמו כביש, ויש איבודי אחיזה רגעיים כל הזמן.

דווקא מה שמכונה ״דרכי קק״ל״ מייצרות יותר בעיה, כי המצע מהודק, והחצץ שמשוחרר כגרגרים עליו, מתנהג כמו גולות, שהרכב מחליק ומחדש אחיזה כל הזמן.

העברות משקל קטנות וגלגלים שנותנים החלקות קטנות כל הזמן.
אתה אולי לא מרגיש. אבל הרכב כן, ועובד במצטבר קשה יותר.

שילוב ההנעה הקדמית מוריד עומסים, כי אתה מייצר אחיזה אובה יותר, וחלוקת העומס על יותר מכלולים.

שגיא S
09-09-15, 09:25
תעשה לך ולרכב טובה:
תשלב בשטח את ההנעה הקדמית, בשביל זה היא נועדה.
גם כשאתה חושב שאין בעיית אחיזה, יש כזו.
זה אף פעם לא יהיה מקדם אחיזה כמו כביש, ויש איבודי אחיזה רגעיים כל הזמן.

דווקא מה שמכונה ״דרכי קק״ל״ מייצרות יותר בעיה, כי המצע מהודק, והחצץ שמשוחרר כגרגרים עליו, מתנהג כמו גולות, שהרכב מחליק ומחדש אחיזה כל הזמן.

העברות משקל קטנות וגלגלים שנותנים החלקות קטנות כל הזמן.
אתה אולי לא מרגיש. אבל הרכב כן, ועובד במצטבר קשה יותר.

שילוב ההנעה הקדמית מוריד עומסים, כי אתה מייצר אחיזה אובה יותר, וחלוקת העומס על יותר מכלולים.

רק אוסיף ואומר שבג'ימני אני ממליץ לכל אחד בעל גיר אוטומטי להעביר להילוך LOW גם בעליות שאפשר לעלות בHIGH.
הLOW אינו משמש רק לאתגרי עבירות, אלא לשמירה על המנוע והגיר, במיוחד ברכבים כאלו שהגיר והסביבה הקשורה אליו רגישים להתחממות.

גם דגמי הויויטי - שאמנם נחשבים יותר עמידים מתחילים להראות סימני חולשה...

חנן-ג'יפולוג
09-09-15, 22:30
הפאן קלאץ' המקובע הוסיף המון רעש לשרשור, וחבל שכך. הוא לא גורם התחממות.

משאבה חדשה. מצוין.

לא זוכר מה נסגר עם הטרמוסטט. וודא שהוא קיים וחדש. עדיף מקורי.

רדיאטור, התקשיתי לעקוב. אם הוא לא עבר ניקוי בשנה האחרונה, תן אותו לניקוי. זה לא יקר.

מעבר לזה, אם אין איבוד מים והוא התחמם רק פעם אחת בעלייה ממושכת, תנהג בפעם הבאה נכון יותר: הילוך נמוך סל"ד גבוה ככל האפשר. אם זו עליה שממש מעמיסה את המנוע והחום מטפס, אפשר להוריד עוד הילוך ולהמשיך עם סל"ד גבוה, ואז קצב יצור החום של המנוע קטן בעוד קצב פינוי החום מהמצנן נשאר זהה. אם צריך כבה מזגן. לא נורא בשביל פעם ב...

חוץ מזה, תישאר במעקב. לא רואה סיבה לעשות משהו דרסטי כרגע.

gp1
12-09-15, 12:04
כתבת שאתה רוצה להחליף את המאוורר הנוכחי של המזגן ציינת שהוא מתוצרת ספאל ושהוא חלופי ( לא מקורי). בנוסף, ציינת שעלית את העלייה עם מזגן פועל.
א. ספאל נחשב לתוצרת טובה מאוד . אז חבל לך להחליף.
ב. תבדוק את כיוון הזריקה של הספאל ואת הדגם , ואת הצורך ברכב שלך . יש ספאל יניקה ויש ספאל דחיפה .
ובנוסף חשוב מאוד .... בהרבה מקרים אנשים שמחברים את הפלוס ומינוס לספאל , לא שמים לב ומחברים הפוך , ואפילו שהתקנת את הספאל הנכון , הוא מסתובב הפוך .ונוצר קצר אויר. וזה מתכון נהדר להתחממות

יוחנן-ד
12-09-15, 12:59
ראשית המאוורר מקרר את הרדיאטור ולא את המנוע.
תפקיד הטרמוסטט למנוע מעבר מים בין הרדיאטור לבין המנוע עד להגעה לטמפרטורה הנכונה לעבודה.
הפאן קלאצ' נועד לחסוך אנרגיה. יעני אם לא צריך שלא יעבוד. קיבועו רק מעלה קצת את צריכת האנרגיה שלו(טוחן אויר כשלא צריך).
בעיית החימום יכולה להגיע מהמון סיבות כל אחת לחוד וכמה ביחד.
רדיאטור קצת סתום, טרמוסטט שלא נפתח כראוי ראש מנוע פגום, מעברי מים שנסתמו כתוצאה משימוש במים רגילים, משאבת מים צולעת וכמובן מאמץ יתר ועוד סיבות נוספות (אפילו תיזמון הצתה לא מכוון כראוי).
החלפת הפאן לא תפתור את הבעייה כי הוא לא הבעייה.
יוחנן.

-->