PDA

צפייה בגרסה מלאה : 4X4 באיסלנד

zivo
15-09-15, 23:06
עד לפני חודש, חשבתי שקליפורניה ואוסטרליה הן הגן עדן של ה 4X4 .... אבל הגעתי אז
לאיסלנד.
באיסלנד יש יותר רכבי 4X4 משודרגים, מרכבי 4X4 סטנדרטים.
באיסלנד ניתן לשכור 4X4 משופרים (השיפור הנפוץ הוא בכלל גלגלים גדולים יותר עד 38" הם קוראים לזה - super jeep).
וגם, אין ספור רכבים משופרים לטובת חיים ברכב, בטיול של שבועות.
בגלל הפרטיות, לא צילמתי את פנים הדפנדר הזה, אבל תאמינו שהוא כולל מטבח, והשינה היא כמובן "בקומה העליונה".

zerez
15-09-15, 23:15
יש שם תיירות 4*4 שכוללת מסלולים וקמפינגים מסודרים?

zivo
15-09-15, 23:37
קצת דוגמאות ל "super jeep האיסלנדי".
בגלל המרחקים, טיולי שטח של למעלה מ 200KM שטח ביום מאוד נפוצים.
עיקר המרחק הוא נהיגה על המקבילה האיסלנדית לדרכי הכורכר בארץ, אלו דרכים על בסיס שאריות לבה (משהו שדומה לטוף של הצפון) שעליו יש שכבה מהודקת של אפר לבה. מדובר באלפי קילומטרים של דרכים מהסוג הזה, כך שאין להם שום יכולת להבטיח תקינות של הדרכים.
הדרכים מלאות בבורות ומכוסות "קרודורוי" , הגלג הגדול (עם לחץ האוויר הנמוך) מהווה פתרון טוב לתחת של התירים המפונקים.
בנוסף, באיסלנד יש מים בכל מקום, חציית מכשולי מים עמוקים! היא עניין של שיגרה, הרכב המוגבה מאפשר חצייה מהירה ובטוחה (תוך קריאות בהלה של התיירים).

zivo
15-09-15, 23:52
יש שם תיירות 4*4 שכוללת מסלולים וקמפינגים מסודרים?

כן, לא פחות טוב מאירופה וארה"ב.
הייחס של תיירות 4X4 הוא ללא תחרות לכל מדינה אחרת, פשוט אין ברירה.
בלי 4X4 אתה לא יכול להגיע לרוב המדינה.
דרך אגב - אנחנו אומרים 4X4, ואכן רוב הרכבים הם 4X4, אבל בגדול, חוץ ממים, אתה לא מתמודד עם בעיות עבירות.
זה פשוט אין סוף של דרכים ובורות (אבל אין הצלבות, דרדרות, סכנות).
מים זה סיפור שצריך ללמוד אותו, גובה הנהרות \ מעברים משתנה מיום ליום ובמשך היום.
מקור המים הוא ההפשרה של הקרחונים האין סופיים, כך שביום חם אחה"צ, גובה הנהרות עולה ! אותו הדבר במקרה של יום גשם, מיד המפלס עולה.
הרשוויות האיסלנדיות מתחזקות אתר מעודכן שדרכו אפשר לדעת את המפלס בכל מקום.
ואכן בשטח, רואים את התחנות מדידה האלו בכל מעבר של נהר.

דרך אגב, אחרי למעלה מ 4400 ק"מ על לנד-קרוזר, הרכב הזה מסוגל לחצות את הלאמנש, לכל היותר הפאן קלאץ' עושה קצת בועות :-)

101565

oferzidon
16-09-15, 14:52
שלום לכולם,

חזרנו לפני מספר ימים מטיול באיסלנד אותו עשינו רכובים על טויוטה לנדקרוזר. במהלך 11 יום עברנו 3500 ק"מ.
כמו שנאמר אין אתגרי נהיגה גדולים בטיול תיירים מהסוג שעשינו. לכל אתר תיירות, גם אם הוא רחוק מדרך המלך (כביש 1 הטבעתי המקיף את כל איסלנד) יש נגישות באמצעות דרכי עפר טובות יותר ופחות. הבעיה העיקרית בדרכי העפר שאני נתקלתי בה היתה תופעת הקורדרוי שיוכלה להמשך על פני קילומטרים רבים ולוקח זמן למצוא את המהירות הנכונה להקטנת האפקט.
האתגר העיקרי לג'יפים היה מעבר מכשולי מים. כמעט בכל ירידה עמוקה לשטח (התרחקות של מספר קילומטרים מכביש 1 אתה נתקל בפלגים ונחלים שעליך לחצות. בחלק מן המקומות יש מער מוסדר ובחלק אתה עומד ותוהה מה גובה המים והאם זה אפשרי לחצות.
אנו נקטנו בשיטת "תן למקומיים להוביל" - נצמדנו לרכב מקומי (לא מסוג המפלצות שנראות למעלה אלא רכב בגודל שלנו) ואם עבר בהצלחה הלכנו בעקבותיו. שיטה נוספת שראינו היא מדידת גובה המים ומציאת מסלול בזמן אמת. מישהו יוצא מן הרכב לבוש בסרבל דייגים וחמוש במקל סקי ופשוט הולך במים ומחפש נתיב בו הגובה אינו עובר את הברכיים. תודות לאיכות הלנדקורזר היה טיול מאד מהנה ומוצלח ועברנו אותו בלי טראומות גדולות.
חשוב ביותר - לא ניתן לבטח את הרכב השכור כנגד פגיעה בצמיגים ובשאסי וכנגד נזקי מים לכן רצוי מאד להיזהר ולא להכנס להרפתקאות מסוכנות בשטח.

מצורפות כמה תמונות של מעברי מים ושל פורד F350 עם הנעה 6X6 וצמיגי חורף

101578

101579101580101581101582

נמרוד
16-09-15, 15:35
זיו תודה רבה,

תגיד, ממקור ראשון - איך זה עובד בעצם? הם לוקחים כל רכב שהוא ומלבישים צמיגי בלון 38 אינץ'? מה השינויים שהם כן מבצעים אם בכלל לכלים?

ishc
16-09-15, 16:18
מקצת שיטוטים שלי בפורומים ואתרים זרים נראה שהרבה פחות מתרגשים מהלבשת צמיגים גדולים על רכבי שטח.
באוסטליה נוסעים על פאג'רו 2.8 עם 32 בלי בעיה, על ויטרה ארוכה מלבישים 31 עם בודי ליפט של 1 אינץ והגבהה 2 אינץ (ומקסימום מפנים קצת מקום בכנף), בארה"ב סמוראים נוסעים עם 31 וקיט הפחתה בטנספר בלי שינוי ציריות וכו'.

סולי
16-09-15, 16:20
ועדיין.
...... זה לא כמו לשים 38+.... ולצאת לעבר הלא נודע..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

ishc
16-09-15, 16:41
לא מדוייק.
סמוראי מגיע במקור עם צמיג 26, לעלות ל-31 זה גידול של 20%.
ל-SUV גדולים שמגיעים עם 31 20% זה 37.2.

ד ו ר ו ן
16-09-15, 17:00
והחוזק של הציריות נמדד בסולם אחר בכלל..

LIRON5721
16-09-15, 17:48
בשביל גגלגל 38" אני חושב שחייב לשנות יחסי העברה ולהחליף לצריות מחוזקות

zivo
16-09-15, 18:31
זיו תודה רבה,

תגיד, ממקור ראשון - איך זה עובד בעצם? הם לוקחים כל רכב שהוא ומלבישים צמיגי בלון 38 אינץ'? מה השינויים שהם כן מבצעים אם בכלל לכלים?

ניסיתי לראיין כמה מהם, פשוט לה היה להם מושג על מה אני מדבר (בפרטים).
הם הולכים לסדנה, משלמים,,,, ויש להם את זה עובד. כל מי שדיברתי איתו, לא הבין מה זה יחסי העברה.
להערכתי...
באמת, עד 32 (ל SUV הגדולים) , הם פשוט שמים ונוסעים.

zivo
16-09-15, 18:38
למי שלא הבין את התמונה הזו, תגדילו ותראו, זה הסימן של המים לאחר המעבר.
זה "קצת" יותר מגובה ברכיים, וזה מפחיד :mad:

והבעיה הכי גדולה, שאם אתה נצמד למישהו, וזה לא רכב מהשכרה, אז יש לו גלגלים 32" ומעלה..... וזה לא אומר כלום.

דרור ברלי
16-09-15, 18:50
לא, הם לא "רק מלבישים צמיגים ונוסעים לשלום".

השינויים שנדרשים ב-SUV רגיל לכבוד צמיגי 37-38 ועוד ברוחב כזה, הם גדולים מאוד כולל פחחות, והסדנאות שם מתמחות בזה. ולא לשכוח שלא מדובר בזחילת סלעים וכו' - הם צריכים צמיג גדול מאוד ורחב מאוד עם נפח אוויר עצום על מנת לנסוע בלחץ סופר נמוך (3-5PSI) על שלגים וקרחונים ושאר תוואי שטח טובעניים.

ד ו ר ו ן
16-09-15, 18:56
בשביל גגלגל 38" אני חושב שחייב לשנות יחסי העברה ולהחליף לצריות מחוזקות

קראתי לא מזמן כתבה על היילקסים חדשים שדוגמו לחציית אנטרטיקה.
למעט הגבהות ופחחות נדרשת, המכניקה מקורית.

LIRON5721
16-09-15, 19:01
אם לא עושים שטח טכני קשה אולי הציריה המקורית תישרוד,
אני מכיר הרבה אנשים שכבר מ33" יש להם ציריות כרומולי.

דרור ברלי
16-09-15, 20:37
קראתי לא מזמן כתבה על היילקסים חדשים שדוגמו לחציית אנטרטיקה.
למעט הגבהות ופחחות נדרשת, המכניקה מקורית.

לא יודע מי כתב מה ואיפה, מה הבנתו בדברים הללו ואיזה שאלות הוא שאל את מי שצריך לשאול.
יש לא מעט "כתבי רכב" מהדור החדש שיודעים לדקלם בעל פה כוחות סוס וקג"מים, אבל ברגע שתתחיל לדבר איתם על יחסי העברה, זוויות, חוזק ציריות וכו', הם מאבדים אותך... אין שום בעיה למכור להם ש"הכל מקורי" כי הם לא יודעים לזהות/להבין מה הם רואים.

גם לך זה ברור כמו שהיום יום רביעי, שהאוטו לא יצליח לסובב צמיגי 38' על יחסי ההעברה המקוריים....

ד ו ר ו ן
16-09-15, 21:34
לא יודע מי כתב מה ואיפה, מה הבנתו בדברים הללו ואיזה שאלות הוא שאל את מי שצריך לשאול.
יש לא מעט "כתבי רכב" מהדור החדש שיודעים לדקלם בעל פה כוחות סוס וקג"מים, אבל ברגע שתתחיל לדבר איתם על יחסי העברה, זוויות, חוזק ציריות וכו', הם מאבדים אותך... אין שום בעיה למכור להם ש"הכל מקורי" כי הם לא יודעים לזהות/להבין מה הם רואים.

גם לך זה ברור כמו שהיום יום רביעי, שהאוטו לא יצליח לסובב צמיגי 38' על יחסי ההעברה המקוריים....
א. המגזין הוא overland journal. לא טור פרטי של כתב רשת מאותגר.
מגזין די רציני.

ב. ברור שהחליפו יחסי העברה, אבל שאר המכלולים לפי הכתבה מקוריים.

גם בהיילקס 6x6 שהם בנו, הם השתמשו במכלולי מדף של טויוטה ולא מוצרי אפטרמרקט.

מי שבמה את הרכבים אלו הסקנדינבים המוכרים בתחום.

נכון,
עבירות קשה לא הייתה שם, ובכל זאת.

דרור ברלי
17-09-15, 14:43
"מכלולי מדף של טויוטה" יכול להיות גם סרן גדול של סדרה 70/80/105 שמקביל בחוזקו לדנה 60 ויסתדר עם צמיגים כאלה, בוודאי כשאין עבירויות טכניות וכל מה שצריך זה רק לסובב צמיג בקוטר ורוחב עצומים שמנופח בלחץ היפר-נמוך.

מי בנה? ארקטיק-טראקס האיסלנדים/נורבגים?
הם אכן יודעים טוב את העבודה. ואל תדאג, הם מחליפים חצי אוטו לכבוד צמיגים כאלה.

ד ו ר ו ן
17-09-15, 14:59
אתה עקשן וזה בסדר.
ארטיק-טראקס.

סרנים וגיר של היילקס ולנדקרוזר 150.

דרור ברלי
17-09-15, 20:36
טוב, נניח שזה ככה.

ראיתי באירופה רנגלרים TJ עם צמיגי 35 על סרן אחורי דנה 35 המקורי.
לנסוע, זה נוסע.
האם זה טוב?.................................... ...........:rolleyes:

האם אתה היית שם צמיגי 38' על סרני היילקס מקוריים ברכב שאמור גם לנסוע בשטח אמיתי?......
ברור לי שהם לא עושים עבירויות בשטח טכני, אבל עם כל הכבוד למכלולי טויוטה ויש הרבה כבוד - אני לא הייתי עושה את זה. ממש לא.

ד ו ר ו ן
17-09-15, 20:40
האם אתה היית שם צמיגי 38' על סרני היילקס מקוריים ברכב שאמור גם לנסוע בשטח אמיתי?.
לא הייתי עובר את 33, למרות שכלל האצבע בארה״ב הוא 35 לסרני טויוטה 8.

LIRON5721
17-09-15, 20:42
ביחסי העברה מקוריים הרכב כל מכשול קטן יתקשה לטפס עם 38", וגם יכול להיות נזק לגיר.
38" עם סרנים וציריות מקוריים בכביש רגיל אולי ישרדו בשטח טכני צריות יגזרו וסרנים יחייכו.

elibaba
18-09-15, 21:39
אם הם מצליחים לדחוף 38" למוסו אז כלום כבר לא מפתיע אותי
http://cs-003.123.is/c01dbd8d-478e-442d-8efb-54c7fd2e6ad3.jpg

Sent from my m1 note

דרור ברלי
18-09-15, 22:38
http://www.arctictrucks.com/Frontpage

הם עובדים בעיקר עם טויוטות, אבל באתר (שלא מעודכן כבר כמה שנים) מוזכרים גם ניסאן ויונדאי.
כעיקרון הם דוחפים צמיגים גדולים מתחת לכל רכב 4X4 שאמור לנסוע מעבר לכבישים/שבילים הראשיים בחורף.
צמיגים כאלה הם הכרח בתנאים שלהם שאולי לא כוללים עבירות טכנית אבל כן כוללים הרבה שלג.

השינויים ה"קטנים" שזה דורש הם רבים מאוד.

יחסי העברה זה ברור.
גם הגבהות. מתלים ובודי.
הרבה עבודת פחחות מורכבת.
אין יותר מדי פירוט טכני, אבל לדעתי מוכרח להיות חיזוק/עיבוי כלשהו במערכת ההנעה. ציריות מחוזקות זה המינימום.

נמרוד
18-09-15, 23:09
דרור אתה יודע שהציריה לא יודעת איזה גלגל היא מסובבת. אין שום בעייה ג'יפ שבמקור נוסע על 31, נניח, לסוע כל היום על 38, מבחינת יחסי העברה. הילוך ראשון הוא כמו הילוך שני, שלישי כמו רביעי, וכן הלאה. זה ההבדל. כל עוד השטח באמת שטוח, כבוש, ללא עליות משמעותיות, אז מה הבעייה? ברור שמהלכי מתלה לא מעניינים אותם, אז כל מה שצריך זה עדכון יחסי העברה בסרנים שזה לא ביג דיל, וכמו שאמרת הגבהה ופחחות כדי להכניס את הצמיג.

דרור ברלי
19-09-15, 01:53
אבל זה כן צריך לנסוע בשטח, בעומס גבוה, לא על משטח כבוש ומפולס.
וציריות נשברות בשטח גם עם צמיגים הרבה יותר קטנים. אז עם 38'? 44'?...........

אפיו דורון הסכים ש-33 זה הגבול הסביר לסרן כזה בשביל לעשות שטח בלי לשבור.

או שבמה שאנחנו קוראים "שטח", הדבר הזה יפורר ציריות בלחיצה הראשונה על המצערת.

נמרוד
19-09-15, 10:10
אבל זה כן צריך לנסוע בשטח, בעומס גבוה, לא על משטח כבוש ומפולס.
וציריות נשברות בשטח גם עם צמיגים הרבה יותר קטנים. אז עם 38'? 44'?...........

אפיו דורון הסכים ש-33 זה הגבול הסביר לסרן כזה בשביל לעשות שטח בלי לשבור.

או שבמה שאנחנו קוראים "שטח", הדבר הזה יפורר ציריות בלחיצה הראשונה על המצערת.
כן, במה שאנחנו קוראים טיול בנגב הציריות ישברו ועוד לפני זה הצמיגים יאכלו את הכנפיים. אבל הם לא מטיילים בנגב, כמו שאתה לא משוטט באיסלנד עם סופה.

דרור ברלי
19-09-15, 10:40
הזכרתי הגבהה - מתלים ובודיליפט.

על אותו עיקרון, אתם יכולים להתלהב ממישהו שביצע מנוע סילון במשפחתומטית-ליסינג שלו.
זה ייסע? אולי כן. אולי אפילו נורא מהר. איך זה יפנה? איך זה יעצור? זה כבר סיפור אחר.....

מהיכרות עם מדיות וכתבים, בעיקר כתבי רכב, גם ובעיקר אלה מהעולם הרחב, אל נא נתפתה ונקשור לכולם כתרים. יש לא מעט מקצועיים לעילא ולעילא, אבל יש מקצועיים פחות, יש הרבה-פחות ויש גם כאלה שאין להם מושג ירוק במה שהם נדרשים לכתוב עליו (והדוגמה האקטואלית מאצלנו זה ההוא שכתב על אירוע "מלך הדיונות" באשדוד בלי שאי פעם היה שם או ידע במה מדובר בכלל). תמיד-תמיד צריך לעשות שיעורי בית לפני, כדי לדעת מה לשאול ותאמינו לי, כבר יצא לי לשאול שאלות שלא הצלחתי לקבל עליהן תשובות מספקות ו/או לא דיפלומטיות/מתחמקות....
לפעמים גם לא יגידו לכם את כל האמת. אני לא אומר שישקרו, אבל בהרבה מקרים לאותו נציג חברה שצריך לספק תשובות אין כוח לעיתונאי הנודניק שחופר לו ברזולוציה של גלגלי שיניים וסגסוגות של ציריות, או שגרוע מזה - הוא לא באמת יודע את התשובות..... לא תמיד מי שיצטרך לספק לכם תשובה זה המהנדס שאחראי על פיתוח/שדרוג מערכות הנעה.

אז כל עוד אין מפרט טכני מלא, זה רק נראה מאוד מרשים - אבל משאיר אותי עם הרבה סימני שאלה.
משום מה אני לא משתכנע שנסיעה על שלג וקרחונים ברכב עמוס + נגרר עמוס זה עניין כל כך קל ופשוט שאפשר להסתפק בסרן המקורי הקטן ובציריה מקורית + יחס העברה מאוד נמוך שמייצר מומנט רציני על צד אחד של הציריה עם גלגל כל כך גדול וכבד שמעמיס עליה מהצד השני... מעניין גם איך מערכות ההיגוי, בלמים, מייסבי גלגל וכו', מתמודדים עם זה.
אם אכן כל הפרויקט מסתכם רק בצמיגים עצומים, הגבהה וקצת פחחות - אז זה לא רציני ויש הרבה עוד מה לשפר...

אז אחד מהשניים:
או שהם מחליפים גם ציריות למשהו חזק יותר - ופשוט לא הזכירו את זה - מה שלנוכח הפרוייקטים המרשימים שלהם, אני מאמין שהם עושים.

או ש.... הם פחות רציניים/מקצועיים ממה שאנחנו חושבים שהם.
כמו שהם לא עדכנו את האתר שלהם מ-2009....

zivo
19-09-15, 16:12
אני ממשיך לעשות סדר בתמונות, והפעם גם תמונה של הצמיג מקרוב.:)

דרור ברלי
19-09-15, 18:53
צמיגי 44' על ג'נט בקוטר 15' ורוחב 16'..... העבודה נראית יפה, מקצועית ויקרה מכדי שיחפפו דווקא בציריות....

elro
19-09-15, 21:46
הרכבים האלה נועדו לנסיעה בשלג מסיבי, הם לא בדיוק חורכי מעלות וסלעיות, בגלל זה יש להם את הצמיגים האלה.

ד ו ר ו ן
19-09-15, 21:48
איך הם עוצרים?

אם הג׳אנט נשאר בגודל המקורי, ומערכת הבלימה גם היא, אז איך זה מצליח לבלום את הרכבים לאחר הגדלה כ״כ משמעותית של הצמיגים?

דרור ברלי
19-09-15, 23:01
גם על זה תהיתי.

בלמים, מכלולי היגוי, מיסבים...

גלגל כזה גדול בכמעט 50% מהמקורי ומעניין גם כמה שוקל....
אין מצב שהמכלולים הסטנדרטיים שמיועדים לגלגל 30' ישרדו את ה-44' הזה לאורך זמן, ועוד תחת עומס.

אני מהמר שכל המכלולים שהזכרנו, כולל ציריות, עוברים שידרוג.

amit1
19-09-15, 23:05
גם על זה תהיתי.

בלמים, מכלולי היגוי, מיסבים...

גלגל כזה גדול בכמעט 50% מהמקורי ומעניין גם כמה שוקל....
אין מצב שהמכלולים הסטנדרטיים שמיועדים לגלגל 30' ישרדו את ה-44' הזה לאורך זמן, ועוד תחת עומס.

אני מהמר שכל המכלולים שהזכרנו, כולל ציריות, עוברים שידרוג.
ברור לכל הדיוט ואני מעריך שעלות מיפלץ כזה לא זולה במיוחד.

-->