PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות על הגינות עיסקה בין שני ג'יפאים

tamir128
16-11-15, 15:45
שלום חברים,

לאחרונה החלטתי לעלות מידה בצמיגים.
את הצמיגים הישנים הצעתי למכירה: ארבעה צמיגים מקסיס טרפדור 8060 + צמיג כביש אחד ששימש כספייר.

התקשר אלי קונה ושאל אם יוכל לקנות לא את כל הרביעיה אלא צמיגים בודדים.
עניתי לו שאני מבקש 75 ש"ח על צמיג ושיקח מה וכמה שבא לו.

הקונה הגיע בשעות הערב, הצמיגים במרפסת. יש שם תאורה טובה ובכל זאת הקונה בחן בדקדקנות כל צמיג עם פנס שהביא עימו, את הדופן, את הקוביות וכו'.
לאחר בדיקה ממושכת אמר הקונה שהוא לוקח את כל הארבעה.
עזרתי לו להוריד את הצמיגים לחניה, קיבלתי 300 ש"ח והעיסקה הושלמה.

להפתעתי לאחר כמה ימים (לא זוכר בדיוק כמה), התקשר הקונה וטען שמצא קרע קטן באחד הצמיגים ושהוא רוצה להחזיר לי אותו.

אני מאד הופתעתי ולדעתי אין זה נהוג.

מה דעתכם?

ukiuki
16-11-15, 15:54
בגדול לא הייתי מסכים להחזר
בקטן יותר, האם אתה יודע על הקרע המדובר? ולא הראת לו אותו?
אם לא הכרת את הקרע, מי אמר שהקרע לא קרה ברשותו?
תגיד לו שמבחינתך העיסקה סגורה הוא בדק את הצמיגים במעמד הקניה.
במקרה הגרוע ביותר הייתי אומר לו שיחליט. כעת אם ירצה להחזיר אז את כל הארבעה.

דרור ברלי
16-11-15, 16:11
אני מאד הופתעתי ולדעתי אין זה נהוג.

מה דעתכם?

לדעתי אתה צודק. זה אכן לא נהוג.

לא מדובר במוצר חדש אלא משומש. לרוב משומש לעייפה. גם המחיר בהתאם.
הקונה בא, בדק, הצמיגים היו במצב לשביעות רצונו, שילם ולקח - גמרנו.
יכול להיות שהם עוד ראויים לשימוש ואז הוא הרוויח. יכול גם להיות שלא ויתפנצ'רו סופית אחרי כמה ימים.

קניתי ומכרתי כך חלקים רבים. היו נפילות בודדות פה ושם, אבל זה סיכון מחושב וגם במקרה הגרוע ביותר ההפסד הכספי לא נורא. לרוב אלה היו עסקאות טובות לשני הצדדים. בסופו של דבר כל העסק מבוסס על אמון, לכן חשוב לציין שכל הקלפים צריכים להיות גלויים - אם יש פגם כלשהו בפריט מסויים שאני מוכר, אני מיידע מראש. גם בהודעת המכירה.

פגמים בצמיגים - חתכים ושריטות, פנצ'רים, פנצ'ר שתוקן, קוביות שעפו, שחיקה וכו' אני מציין מראש ומראה. זו הכלה - תרצה, תקנה. לא תרצה - אל תקנה. לא קרה כלום.

אבל ברגע שהקונה החליט לקנות, שילם ולקח את הפריט - זה שלו. עכשיו שיחיה עם זה.

כמובן שאם מדובר בפגם שלדעתי הוא מהותי או מסוכן כמו למשל קרע בדופן של צמיג, אני לא אמכור דבר כזה. זה צמיג שיילך לזבל/מיחזור או יימסר לכל דיכפין חינם אין כסף - ובמקרה הזה חובה ליידע את מי שמאמץ את המציאה שמדובר בפגם מהותי ואולי מסוכן ושהשימוש בחלק כזה הוא על אחריותו הבלעדית ושמוטב שיעשה מזה עציץ או ישרוף את זה בהפגנה או משהו כזה.

boaz avrahami
16-11-15, 16:25
as is
לקח העיסקה סגורה

דרור ברלי
16-11-15, 16:45
הסתייגות קטנה:

עסקאות שכאלה בין אנשים פרטיים זה לא כמו רכישה מסוחר או מוסך שנותנים איזו שהיא אחריות. באתם, ראיתם, מצא חן בעיניכם, לחצתם ידיים ושילמתם - זה שלכם. עכשיו תתמודדו.

אבל להבדיל מצמיגים או כל מיני חלקים סטטיים שבהם אפשר לראות בעיניים את מצבם, כשמדובר במכלולים מכניים סגורים למיניהם - סרנים, גירים, טרנספרים, משאבת בלם, משאבות הגה, תיבת הגה וכו' - לא תמיד אפשר לדעת מה מצבם באמת ומקובל לציין את מצב החלק ולתמחר בהתאם כי כל העסק מבוסס על אמון. אבל קורה שהוצהר על חלק שהוא תקין או אפילו ב"מצב מצויין" ובפועל, אחרי כמה ימים של שימוש מתברר שהסרן שורק, הגיר חורק, משאבת הבלמים דולפת, תיבת ההגה נוזלת או כל חלק מכני אחר אינו במצב טוב ודרוש תיקון או שיפוץ והמוכר טוען במקרה הטוב שלא ידע ובמקרה הרע עושה לך אצבע משולשת ושולח אותך לחפש מי ינענע אותך...

אינני משפטן אבל לעניות דעתי הבלתי מקצועית, המוכר תמיד יוכל לטעון בתום לב שלא ידע, וכנראה שאין לקונה שום קייס משפטי ואף אחד לא יחזיר לו את כספו - אבל במקרה כזה, אני חושב שלמען ההגינות מוטב שהמוכר יחזיר לקונה את הכסף וייקח את החלק בחזרה.

לכן רצוי שמי שמוכר מכלולים מכניים יוודא היטב את מצב החלק שהוא מוכר ויידע בכך מראש את הקונה. אם מצוין "מצב לא ידוע" זה צריך גם להתבטא במחיר.

shachar
16-11-15, 16:58
לעולם "יזהר הקונה" אם מכרת בתום לב אין לך מה להרגיש לא נעים.
רוצה להבריק את המצפון בפוליש. תחזיר לו 50 שח ושישאר עם הצמיג. לא תתעשר ולא תפשוט רגל מהעסקה.

יצא לבן שלי להחזיר למישהו יותר מ 1000 שקל אחרי שיצא מהבית שלנו עם גופרו ואחרי רבע שעה חזר כי לא נדלקה לו.
חזרה לעבוד אחרי ריסט אבל העדפנו לא להתעקש על העסקה.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

raanan
16-11-15, 17:02
משומש מאדם פרטי , AS IS
אם זאת חנות שמוכרת אז עפ"י מדיניות אחריות למוצר משומש.

חוץ מזה התמחור היה בהתאם (כעשירית מחדש), אז מה מצפים ?
מוצר חדש או כמעט חדש ...

רענן

Bernard
17-11-15, 00:35
רוצה להחזיר צמיג אחד...
מה הוא, דביל?
תגיד לו שיעזוב אותך במנוחה.. אפשר גם להחזיר לו 50 ש"ח, כמו שהציעו... רק שלא יסרוט לך את האוטו...

-->