PDA

צפייה בגרסה מלאה : LateralRod

נחום
17-10-05, 20:16
האם הכוונה למוט פיתול ?

תודה, נחום

shachar
17-10-05, 22:12
לא , מוטות מקשרים

לדוגמא

http://www.club4ag.com/faq%20and%20tech_pages/Control%20Arms%20by%20BattleVersion.htm

נמרוד
18-10-05, 00:25
lateral rod = מוט פנהרד. שם נוסף - track bar.

זה מוט שמחבר את הסרן לשלדה ומונח במקביל לסרן - כלומר ניצב לכיוון הנסיעה. הוא מונע מהסרן תזוזה צידית (lateral movement) ביחס לשלדה.

נחום
18-10-05, 11:16
מה ההשפעה על המוט הזה כאשר מבצעים הגבהה מינורית (למשל ''2 ) ע"י החלפה של קפיצים/בולמים (אם בכלל) ?

asafk
18-10-05, 22:21
בדרך כלל, עד 2-3" אין בעיות. מעבר לזה, אם אתה מנמיך את הדראג לינק (של ההגה, בהנחה שאתה מדבר על סרן קדמי)- אתה חייב להנמיך איתו גם את הפנהארד (שחייב להישאר מקביל לדראג לינק)

אסף.

נמרוד
19-10-05, 11:06
מה ההשפעה על המוט הזה כאשר מבצעים הגבהה מינורית (למשל ''2 ) ע"י החלפה של קפיצים/בולמים (אם בכלל) ?

אסף כתב את התשובה העקרונית, אבל אתה לא ציינת על איזה רכב מדובר ועוד כל מיני פרטים, וזה יכול לשנות.

נחום
19-10-05, 17:39
יש לי רכב דומה לזה שבתמונה...קוראנדו.
סרן חי+דנה 44 מאחור, ifs +דנה 30 מקדימה

אני אנצל את השירשור לעוד שאלה:
קראתי ב service manual של מוסו (מנוע, גיר ומתלים זהים לשלי) שקיימים סנסורים במקומות שונים (למשל על הבולמים) שרושמים את התנהגות המכלולים תוך כדי נסיעה, וכתוצאה מכך משנים את התנהגות הבולמים (אני מקווה שהבנתי נכון...)
למשל: Axle vertical acceleration sensor
body vertical acceleration sensor
body lateral acceleration sensor
וכו'. כל זה תחת מערכת שנקראת electronic suspension control
התוצאה הממוחשבת של זה אמורה(עד כמה שהבנתי) לבצע damping force adjustment
לבולמים. כלומר התנהגותם - hard -medium-soft משתנה

שאלתי: האם הבנתי נכון..? מישהו יכול להרחיב ?
ואם כל זה נכון, איך זה מתישב עם החלפת בולמים, בסביבה ממוחשבת כזו

תודה, נחום

נמרוד
19-10-05, 17:47
היה חשוב שתכתוב את סוג הרכב, כי מה שאסף כתב לא רלוונטי לסרן אחורי = סרן ללא היגוי.

אם אתה מגביהה את הרכב בלי לנגוע במוט הפנהרד, אתה בעצם מזיז את הסרן כמה מ"מ או סנטימטרים הצידה ביחס לסרן - תחשוב על זה שמוט הפנהרד נשאר באותו אורך ובאותו מיקום. אתה גם משנה את מרכז הגלגול של הרכב. נהוג לתקן על ידי הגבהה של נקודת החיבור על הסרן, או על ידי הנמכה של נקודת החיבור על השלדה, או על ידי הארכת המוט עצמו, או שילוב. אבל בהגבהה קטנה, בדרך כלל לא עושים כלום...

לגבי מערכת הבולמים המתוחכמת שלך - אין לי שמץ של מושג, לא מכיר את הקוראנדו. אתה יכול להחליף לבולמים רגילים, ואז המערכת הזאת פשוט תחדל לתפקד. לא נראה לי כזה אסון.

נחום
19-10-05, 18:23
אז זהו... שזה נשמע מתוחכם, אבל מעשית אני לא מרגיש שום שינוי בהתנהגות הבולמים - על כביש או בירידה ממדרגה, והבולמים עצמם לא נראים לי מיוחדים במינם...
מה גם שטכנולוגית הרכב הזה ממש לא מתקדם (שלא לומר מיושן - מנוע מרצדס עתיק למשל)
אני אתעניין אצל הייבואן, בהזדמנות.

תודה רבה, נחום

אדי
19-10-05, 18:56
יכול להיות שמדובר במערכת אופציונלית כלשהי שהייתה לדגם והרכב שלך לא מצוייד בה ... או שאולי רק במוסו.
לא מכיר את המערכת, אבל אם יש מערכת בקרה כלשהי אני מניח שתוכל לזהות את החיישנים, נסה לחפש אותם.

נמרוד
19-10-05, 20:47
אז זהו... שזה נשמע מתוחכם, אבל מעשית אני לא מרגיש שום שינוי בהתנהגות הבולמים - על כביש או בירידה ממדרגה, והבולמים עצמם לא נראים לי מיוחדים במינם...
מה גם שטכנולוגית הרכב הזה ממש לא מתקדם (שלא לומר מיושן - מנוע מרצדס עתיק למשל)
אני אתעניין אצל הייבואן, בהזדמנות.

תודה רבה, נחום

יוצאים מהבולמים איזשהם חוטים או צנרת?

בוזי
20-10-05, 18:25
יש לי רכב דומה לזה שבתמונה...קוראנדו.
סרן חי+דנה 44 מאחור, ifs +דנה 30 מקדימה

אני אנצל את השירשור לעוד שאלה:
קראתי ב service manual של מוסו (מנוע, גיר ומתלים זהים לשלי) שקיימים סנסורים במקומות שונים (למשל על הבולמים) שרושמים את התנהגות המכלולים תוך כדי נסיעה, וכתוצאה מכך משנים את התנהגות הבולמים (אני מקווה שהבנתי נכון...)
למשל: Axle vertical acceleration sensor
body vertical acceleration sensor
body lateral acceleration sensor
וכו'. כל זה תחת מערכת שנקראת electronic suspension control
התוצאה הממוחשבת של זה אמורה(עד כמה שהבנתי) לבצע damping force adjustment
לבולמים. כלומר התנהגותם - hard -medium-soft משתנה

שאלתי: האם הבנתי נכון..? מישהו יכול להרחיב ?
ואם כל זה נכון, איך זה מתישב עם החלפת בולמים, בסביבה ממוחשבת כזו

תודה, נחום

הי נחום,

ראשית אני חייב לציין שהרכב שלך דומה לרכב שבתמונה רק בפנסים האחוריים. הרכב הנ"ל נולד קוראנדו (בנזין 3.2), מאז החליפו בו כל חלק אפשרי כולל מתלים, כלוב פנימי, בודי ליפט, צמיגי 33" ועוד ועוד. אח"כ שלחו אותו לאיזה מרוץ באחה ומאז, ככל הידוע לי, לא שמעו ממנו כלום :twisted:
(תוכל לקרוא על השיפורים שהוא עבר באתר ממנו הורדת את התמונה - תקרא את הכתבה בפור ווילר).
לעיניינו, המערכת הזו קיימת במודלים מסויימים של הקוראנדו (בשלך אין). שרידים שלה אפשר למצוא גם ברכב שלך בדמות חלק מהחיישנים, לדוגמה ה- body vertical acceleration sensor
נמצא מתחת לקונסולה המרכזית, לפני ידית ההילוכים. תפרק אותה ותראה. בפועל הוא משמש ל"הלשנה" למכון הבדיקה אודות תאונה שהרכב עבר ותו לא.
לענייין הבולמים, ברכב מורכבים בולמים מקוריים מדהימים בשקיפותם. ממש "ללכת עם ולהרגיש בלי". אני ממליץ לך להחליף אותם בהקדם האפשרי, כל בולם שמן פשוט וזול יהיה טוב יותר מהזבל (סליחה) המקורי. עוד יותר ממליץ ללכת על בולמים איכותיים.

בעז.

גוג ומגוג
20-10-05, 20:23
תכונה של המוסו \ קוראנדו 3.2 שנדירים מאד בארץ. יש גם תיבת ההעברה FULL TIME של BW.

נחום
21-10-05, 00:02
היי בועז,

כן... ההגדרה שלך לבולמים המקוריים תואמת את המציאות. כל החקירה שלי בנושא בולמים וכו' החלה כתוצאה מההבנה שאני צריך להחליף אותם... כשהתחלתי לקרוא נתקלתי בתיאור על מערכת בולמים מאוד מתוחכמת... שהנה אתה אומר שבכלל אינה קיימת.. תודה .
אני זוכר שפעם אמרת לי שהחלפת צמיגים ל 31.10.5.15 זה כלל הגבהה ?(אני יודע שלא חייבים)

אגב, דווקא מירוץ הבחה שהתכוונת אליו היה תחת אילוצים של חוסר שינוי מאסיבי במכלולים מקוריים כך שהרכב דווקא דיי סטנדרטי (הכל יחסי כמובן..)

נחום

נחום
21-10-05, 01:25
קישור לכתבה ב פור ווילר על הקוראנדו המדובר, למי שמתעניין

http://www.fourwheeler.com/roadtests/5048/

בוזי
21-10-05, 16:15
הי נחום,

לצורך הכנסת צמיגי 31" מתחת לקורנדו אין צורך לשנות כלום, פרט אולי לאורך הרוח של הנהג... אם בצמיגי שטח מלא (בוץ) עסקינן, אפשר להגביל טיפ-טיפה את זוית הצידוד המקסימלית של ההגה, או להרכיב ג'אנט עם אופסט קטן, ע"מ שהצמיג לא יגע במוט המייצב בזמן ביצוע פניית פרסה. אני לא עשיתי אף אחד מהם ולפעמים, בזמן ביצוע פניית פרסה, מרגישים את השיניים של הצמיג מדגדגות את הצד של המוט המייצב.
לי זה לא מפריע, אני גם ככה לא מסובב את ההגה עד הסוף (המשאבה שונאת את זה).
את אשתי זה קצת מעצבן, אבל בקרוב היא כבר לא תשים לב לזה, בגלל הבומים של ה-No-Slip...

אצלך יש גיר של BTRA, נכון? איזה יחסי העברה יש לך בסרנים?

בוזי
21-10-05, 16:38
דבר נוסף: טלקאר (היבואן) לא מתים על הרעיון של הגדלת צמיגים, ופעם הם צייצו למישהו שאם הוא ירכיב צמיגי שטח (במידה המקורית!!!) האחריות בטלה. אז אמרו... בכל מקרה, אם הרכב שלך עדיין באחריות - קח את זה בחשבון.

אה, ולגבי הגבהה... אחרי הרבה מדידות וחישובים, החלפתי את הקפיצים האחוריים לקפיצים ובולמים מקוריים של דיסקברי ישן ואני מרוצה מאד. בקרוב אני אשקיע בבילשטנים מאחור, ובעתיד אחליף את המונרו (שמן) הקדמיים, ששירתו אותי יפה מאד לאורך תקופה ארוכה.
הגבהה מלפנים - פשוט מסובבים את בורג הכיוונון של מוטות הפיתול. שים לב - יש לסובב מספר שווה של סיבובים בשני הצדדים, ואסור להגביה יותר מדי. ממצב מנוחה, תשאיר בערך שליש ממהלך המתלה לפתיחה. כעבור זמן מסויים הרכב ישקע שוב, ואתה תסובב עוד כמה סיבובים....
אחרי כמה הגבהות, כשנגמר התבריג - מחליפים את המוטות למחוזקים.

-->