PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך מבטלים פאןקלאץ

עודדוש
26-10-05, 07:56
שלום
יש לי בעיה שנמשכת הרבה זמן ולא הצלחתי לאתר אותה, עדיין, והבעיה היא התחממות של הרכב, המחוג מתייצב על שני שליש, בעליות ארוכות אשר דורשות הילוך ראשון (גם ב high וגם ב low) לאורך זמן. הרכב עבר ניקוי רדיאטור, החלפת טרמוסטט, החלפת משאבת מים כך ששני הדברים שנשארו הם המאוורר ואולי התערובת בקרבורטור, אשר פורק ונוקה לאחרונה אולם עדיין צריך לעבור בדיקת גזים. בקשר למאוורר איך מבטלים את הקלאץ? האם ישנה תושבת מתאימה ללא קלאץ? אם למשהו יש מאוורר ללא קלאץ אשמח אם יתן פרטים?
וגם ובעיקר אם למשהו יש מושג מה עוד עלול לגרום להתחממות, והאם ואולי זה סביר ואין שום סכנה בכך??
תודה רבה
עודד

danip
26-10-05, 09:03
שלום עודד

גם אצלי הייתה בעיה דומה מאוד של התחממות הרכב. למרות שזה ניחוש תנסה לבדוק אם השעון חום (זה שיושב בלוח שעונים) לא מזייף, אצלי אחרי התרוצציות ניקוי הרדיאטור החלפת פאן קלאץ וכו, בסוף הבעיה הייתה בשעון הזה (הקרדיט אגב מגיע לאישה שאמרה מההתחלה אולי תחליף אותו וזהו...ואני התעקשתי שלא זו הבעיה :shock: ). לענייננו חדש במכשירי תנועה עלה לי כ 60 ש"ח. בנוסף מכון לספידומטרים אמר לי שאם המד דלק מזייף הוא ישפיע על השעון חום כי הם קשורים חשמלית אחד לשני, למרות שאין לי מושג איך.

אגב אם אתה צריך פאן קלץ עדיין יש לי אחד שהיה מורכב לי באוטו ונראה לי שהוא תקין. אתה יכול לקחת אותו ולנסות.

בברכה דני

shachar
26-10-05, 09:10
אולי תתחיל מזה שתבדוק אם הפאןקלאץ תקין ?

תבדוק את ההתנגדות שלו לסיבוב ביד כשהוא קר ותשווה לזו שהוא חם.

יש בדיקה נוספת שתוכל לבצע בזהירות ובעזרתו של מישהו נוסף.

אחוז בחוזקה עם סמרטוט את המאוורר כאשר הרכב כבוי וחם. בקש מהחבר שיתניע את הרכב. אם ההתנגדות לסיבוב המאוורר שצריך להפעיל נמוכה הוא סיים את חייו אם גבוהה אז הוא תקין
בבקשה שמור את הידיים מדברים אחרים ורצועות שמסתובבות במנוע ואם אתה לא מרגיש רגוע אל תבדוק בצורה הזו.

איציק - 4X6ZH
26-10-05, 11:31
הוראות של בדיקת מצמד מאורר עם סמרטוט או כל הסברים אחרים שאנחנו המכונאים
עושים בניגוד לכל כלל בטיחות לדעתי לא צריכים להכתב כאן כלאחר יד !!
גם ההסבר של זהירות הוא לא במקום .
זאת בדיקה מאד מאד מסוכנת
אני משתדל לעשות את הבדיקה מבלי שהמכונאים שלי רואים מה אני עושה ( מחשש לאסון ) .
אז יעשה את הבדיקה מה הוא ירגיש ???
נדרש לפחות עוד רכב באותו מקום באותם תנאי חום כדי להבין מי נגד מי !
מה לעשות בטיחות כלל ראשון
איציק

shachar
26-10-05, 11:49
אכן עברו בראשי לא מעט התלבטויות לפני שרשמתי.
אבל מה לעשות אני לא מכיר בדיקה טובה יותר..........

אם הקלאץ תקין הוא ירגיש התנגדות משמעותית.

כמובן שאם משווים לרכב אחר בתנאים של חום מול קור אפשר לקבל תשובה בלי לסכן את אצבעות הידיים

eran4x4
26-10-05, 13:17
שלום
יש לי בעיה שנמשכת הרבה זמן ולא הצלחתי לאתר אותה, עדיין, והבעיה היא התחממות של הרכב, המחוג מתייצב על שני שליש, בעליות ארוכות אשר דורשות הילוך ראשון

שאךת תם - מי אמר שני שליש זה לא תקין???

האם זה בחלק האדום?

lior_b.s
26-10-05, 13:24
אצלי הייתה בעיית התחממות ועברתי את כל השלבים שעברת , אומנם בניבה אבל לצורך העניין זה לא משנה, אפילו החלפתי אגזוז כי חשבתי שהוא סתום ואולי מפריע למנוע, בסופו של דבר הבעיה הייתה במערכת ההצתה, 2 דברים
1.הרוטור במפלג היה תפוס כך שלא היה קידום הצתה ע"י המשקולות , המפלג פורק נוקה והכל עובד תקין...
2.עדיין הייתה התחממות קלה מבעבר והתברר שחוטי ההצתה לא היו תקינים למרות היותם חדשים יחסית.
לאחר בדיקה ע"י החלפה חזרה לחוטים הישנים הבעיה נפתרה...
אם עוד לא בדקת את מערכת ההצתה, שווה לנסות.

בוזי
26-10-05, 14:11
לעניין בדיקת ההתנגדות של המאוורר:
ע"מ לא להסתכן באיבוד אצבעות, אני מציע לקשור קפיץ למאוורר בצד אחד ולנקודה נייחת בצד השני. לסובב את המנוע ביד, ולוודא ששום דבר לא פוגע בקפיץ...
ואז להניע את המנוע ולמדוד את התארכות הקפיץ במצב קר מול חם, ומול רכב אחר.

במקרה הכי גרוע, הקפיץ יעוף וישבור חלק מיכני, אבל לא את האצבעות.

רק כרגיל - בזהירות ובשום שכל.

איציק - 4X6ZH
26-10-05, 14:26
זאת בדיוק הדוגמה למה לא צריך להעלות את כל " קיצורי הדרך " האלה .
יש מאוררים שבתחילת עבודה שלהם ( לא חשוב מנוע חם או קר ) המצמד נצמד למצב עומס מלא . ( כאילו המנוע ברתיחה ) ומעביר את כל הכח למאורר .
אז מה בדיוק ישבר במאורר שהמצמד נצמד ?
המאורר מהקפיץ שיעוף ....
ואז המאורר ישבור את קונס האויר ....
ושניהם ביחד את הרדיאטור ....
כל התאור הזה הוא סיפור מהחיים לא דמיוני בכלל .
כך לא בודקים מצמד מאורר !
כתבתי כבר כמה פעמים נוהלי בדיקה בבדקשה מנהל הפורום אולי הוא יכול להוציא את זה .
איציק

danip
26-10-05, 17:27
שלום

ערן שני שליש זה לא תקין בסמוראים. עשיתי סקר קטן, אני מודה שלא מעמיק אבל אותי הוא סיפק, ובו לכול משתתפי הסקר (6 רכבים) המחוג עמד באזור השליש עד חצי.

בברכה דני

המהנדס
26-10-05, 18:11
יש לי פאן קלאץ' ספייר אם אתה רוצה לקחת אותו כדי לבדוק את העניין.

סוזי המשתוללת
27-10-05, 15:02
בכל מיקרה על תקצר דרכים
תחליף פאן קלאץ אם אתה יודע בודאות שהוא הגורם לבעייה
פאן קלאץ נועד לחסוך בדלק / רעש /ולאפשר למנוע להאיץ יותר מהר = עבירות טובה יותר :twisted: ובשביל זה אנחנו כאן
חוצמזה ההבדל בצריכת הדלק משמעותי ויכסה את עלות הפאן קלאץ החדש מהר מאד

חנן-ג'יפולוג
27-10-05, 15:07
תעשה חיפוש על פאן קלאץ' ותגלה אי אילו דיעות שונות משל סוזי ביחס ליעילות הפאן-קלאץ' וההשלכות של הביטול שלו.

סוזי המשתוללת
28-10-05, 11:58
חנן
עם עובדות לא מתווכחים ןכל מה שכתבתי אילו עובדות
יש לי שני פאן קלאצ'ים בבית אחד "מרותך" ואחד תקין ההבדל הוא תהומי ובייחוד על מנועים קטנים וחלשים וזה בדיוק המקרה שלפנינו
תאמין לי שליצרן זה יותר זול לשים חיבור קבוע מאשר פאן קלאץ ואם זה היה טוב הם היו משתמשים בזה העובדה היא שגם במנועים גדולים יש פאן קלאץ כך שכנראה הוא נחוץ
זה שאפשר לחבר אותו ולבטלו אז נכון שאפשר אבל יוצרים בעיות אחרות
אני הראשון לחסוך כשאפשר ואני ביטלתי את הפאן קלאץ' כשהאתר היה בחיתוליו ואם חזרתי בי אז כנראה שיש סיבה טובה (אם מספרים אין ויכוח )

lior_b.s
28-10-05, 15:33
מתעלק על השרשור
שמוליק
עד כמה ההבדל מורגש בין מאוורר שמחובר קבוע לבין כזה שלא, ברור לי שיהיה הבדל אך האם הוא באמת מורגש או שרק מספרית ע"י בדיקות מדוייקות ניתן לראות הבדל?

חנן-ג'יפולוג
28-10-05, 17:35
שמוליק, בלי קשר לכבוד אותו אני רוחש למי שעומד מולי, ואני רוחש לך כבוד, למדתי לסמוך, גם ב"עובדות" , רק על עצמי.

כבר ראינו כאן מישהו ששנורקל או אגזוז פתוח "הוריד לו את סל"ד מהירות השיוט" ומכאן והלאה השמיים הם הגבול, וכמובן שהכול "עובדות" .

ועוד על עובדות, מכיר את הסיפור על החוקר עם "החרגול שלא שומע" ?

סוזי המשתוללת
28-10-05, 21:48
חנן / ליאור
אותו האוטו לפני ואחרי פאן קלאץ וזהו לא שיניתי כלום לא נגעתי בכלום 10 אחוז שיפור בצריכת דלק וגם תגובת דוושה הרבה יותר טובה
על השקט אני כבר לא מדבר כדי שלא תגיד שיש לי שמיעה סלקטיבית :twisted:

חנן-ג'יפולוג
28-10-05, 22:07
סוזי, אין לי טעם לחזור כאן על דברים שכתבתי בדיונים קודמים.

לך יש את התצפיות שלך, ואת הלקחים שלך, ולי יש את התצפיות שלי, ואת הלקחים שלי.

dizza man
29-10-05, 14:01
אני עם סוזי.. רק הסבר קצרצר לפני לצורך רקע

המצמד על בסיס ג'ל מאפשר החלקה של הפאן בעליית סל"ד זאת אומרת שהוא לא עושה אותם סיבובים כמו המנוע אלא פחות ..=ברגע שהפאן יסתובב בסל"ד של 5000 כשהוא קבוע
הוא ירעיש ויכביד על המנוע עקב התנגדות אוויר גבוהה ובכך נאבד הספק\צריכת דלק

שיפור טוב לסמוראי הורדת הפאן קלאץ בכלל ומעבר לפאן חשמלי עם חיישן חום
תנסו להוריד את הפאן ולעשות סיבוב בלעדיו (סיבוב קצר ! אין קירור טוב) ותרגישו שיפור מיידי
אבל אין כמו אמינות בשטח של פאן מכני וקירור תמידי עדיף

עודדוש
30-10-05, 08:05
שלום
תודה רבה על התשובות.
בשישי היתי במכשירי תנועה וחוברת ההרכבה של הסמוראי התברר שיש שני דגמים אחד עם קלאץ ואחד בלי. המאוורר בלי הקלאץ הוא בעל יותר כנפיים ובאה איתו נבה מתאמת לחיבור לפולי.
משהו ניתקל בסמוראים כאלו?
בעקבות הניסוי שסוזי עשה בריתוך הקלאץ:
האם הרכבת מאורר ללא קלאץ, אשר הוא קל יותר ממאוורר עם קלאץ, אמורה לא להשפיע על ביצועי מנוע?
תודה רבה
עודד

דביר מור
31-10-05, 00:39
שלום
האם הרכבת מאורר ללא קלאץ, אשר הוא קל יותר ממאוורר עם קלאץ, אמורה לא להשפיע על ביצועי מנוע?
תודה רבה
עודד

בלשעבר שלי היה מאוורר ללא קלאץ'.
הורכב חשמלי לתקופת ניסיון ופורק המכאני.
מלבד פחות רעש - החשמלי לא תרם מעל למכאני.
הוחזר המכאני.

עודדוש
06-11-05, 16:52
שלום
לאחר בדיקה וויזואלית של הקלאץ בה נראה שהוא עוקב אחר שינוי טורים (כלומר מסתובב מהר יותר כאשר הטורים עולים) ולאור העובדה שהוא בן שנה בערך קשה לי להאמין שהתקלה בו. בכל אופן נניח שהוא בסדר האם יתכן שמצב בו הרכב בעליה (אפילו עומד) עלולה לגרום להתחממות במידה ומשהו לא תקין? אם כן איזה רכיב במערכת הקירור עלול להיות מושפע ממנח הרכב?
(השאלה נשמעת גם לי קצת לא הגיונית אולם למען הסרת ספק).
תודה רבה
עודד

המהנדס
14-11-05, 21:30
יש לי בעיה הפוכה משל עודד.
הרכב לא מתחמם
לא יודע מה הבעיה , מאז שהחלפתי מנוע (הסעפת יניקה נשארה זהה) ההתחממות איטית ולא מגיעה לטמפרטורת עבודה גם לאחר חצי שעה.

החלפתי טרמוסטט .
החלפתי פן-קלאצ' קומפלט.

המנוע הקודם היה מגיע מהר לטמפ' עבודה ונשאר שם.

אין לי שמץ של מושג מה לעשות הלאה.

asafk
14-11-05, 22:44
רכב לא מתחמם- זה, כמעט בוודאות- אחד משניים-
- תרמוסטט (אם הוא תקין, אין מה הימנע מהרכב להתחמם)
- חיישן טמפ' או שעון.

אסף.

המהנדס
14-11-05, 23:19
השעון תקין.חיישן אין. טרמוסטט הוחלף.
כיוון שסתומים לקוי יכול לגרום לתופעה כזו ?

סוזי המשתוללת
15-11-05, 23:02
עידן
ועוד איך יש חיישן
בבית הטרמוסטט יושב החיישן והחוט שמחובר לבית הטרמוסטט הולך לשעון
הכי פשוט קחו מכשיר מדידה חיצוני (יש רבי מודד עם אופציה לטמפ)ותמדדו ככה תדעו את הסטייה של השעון

המהנדס
15-11-05, 23:15
שמוליק בדקתי את זה מספיק שאתה נוגע עם החוט בגוף ואתה רואה את השעון מטפס עד למעלה.
הבעיה שלי אחרת מסתבר,היום במשך שלוש שעות פירקת והחזרתי את הטרמוסטט ובדקתי אם יש זרימת מים בצינור ממנו אל הרדיאטור - מסתבר שכן כלומר הטרמוסטט סגור ועדיין לא אוטם.
זה אומר שיש איזו נזילה בין הטרמוסטט לגוף שהוא יושב בתוכו - המניפול (אין אטימה טובה) .
איך אפשר לאטום את העסק כדי שלא תיהיה נזילה ? אפוקסי ? סיליקון אדום ?

:shock: אני כבר משתגע וכבר נגמרו לי המים הירוקים .

asafk
15-11-05, 23:23
"תייצר" טבעת אטימה מגומי עבה וסכין יפני.

אסף.

jango
25-11-05, 00:32
אל תשכח לפני שאתה ממשיך לבזבז את המים הירוקים שיש בטרמוסטט חור או שני על הגוף שלו
וזה ע"מ להעביר כל הזמן מים למרות שהאוטו לא חם
אני קניתי טרמוסטט במכשירי תנועה לא עולה יקר אך בא עם כל האטמים שצריך

גם לי יש את הבעיה הזאת אך אני עם פאן קלאצ מחובר
אבל לי יש את הבעיה השניה שבימים חמים המנוע מתחמם לי בשטח
אבל אצלי הרדיאטור לא מקורי כשאשיג את הכסף אחליף אותו ואסיים את התזה על מערכת הקירור
באוטו
אני עוד מעט מסיים שנה שלישית בתואר ואולי כשאחליף רדיאטור אסיים בהיצטיינות
ליאור

ערן המסוקס
25-11-05, 08:50
אל תעשה חורים בטרמוסטט. כל הרעיון הוא שלא תהיה שום סירקולציה של מים לרדיאטור כאשר המנוע קר. בימי החורף זה יכול להיות קריטי.
החורים בטרמוסטט אמנם יקלו על מילוי מי הקרור במנוע, כי תהיה סירקולציה של מים גם כאשר המנוע קר ותחסוך כמה דקות של המתנה, אך אם יש לך מעט סבלנות הטרמוסטט פשוט יפתח ותוכל להוסיף כמה מים שתצטרך.

ג'נגו. יש לבדוק חום מנוע עם שעון חיצוני. זה שהשעון שלך עולה למקסימום לא מעיד על כך שהוא מדייק בקריאה ולא מעיד על שאר הרכיבים (חוטים וחיישן) בדרך.
אם המנוע באמת מתחמם, גם בנסיעה מהירה בעליות וגם בעמידה, זה כנראה רדיאטור, ואולי זאת משאבת המים.
בנוסף יש לברר שהמנוע מכוון נכון (תערובת ענייה או קידום הצתה מוגזם עלולים לגרום להתחממות).
יש לבדוק אם קיימת סתימה במערכת הפליטה. בדוק מעיכות.

-->