PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות בקשר לעבודה ברתכת

קוביבוי
20-02-16, 22:54
שלום לכולם.

אני חדש באתר. לאחר התעניינות בעבודה עם רתכת, הגעתי לאתר היפה הזה. השתדלת לקרוא בשקיקה כמה שיותר מידע נצרך במיוחד באתר הזה. כמובן שעדיין צריך ללמוד ולהתנסות, והמון!
אבל בכל אופן בתור התחלה, אני מרגיש שעדיין יש כמה דברים לא ברורים. אשמח לתשובותיכם.
כל שאלותיי מתייחסות לרתכת אלקטרודה אלקטרונית (ממה שהבנתי, היא המועדפת למתחילים חובבנים, ללא השקעה כספית גדולה מידי.):
א) בעניין הבטיחות: למיטב הבנתי, ע"י נגיעת האלקטרודה במתכת נסגר מעגל חשמלי, ונוצרת קשת חשמלית הגורמת לחום רב וכו'. השאלה היא: אם כן, אז האם נכון לומר שעובר זרם (כשנוגעים במתכת עם האלקטרודה) במתכת עצמה? וא"כ, זאת אומרת שכל הנוגע במתכת יתחשמל? מעולם לא ראיתי שנזהרים לא לגעת במתכת. אשמח על הרחבה בכל העניין הנ"ל, ממה צריך להזהר , וממה לא, בכל הנוגע לחשמל והתחשמלות, ומה ההיגיון שסביב כל דבר.
ב)ובאותו עניין: לפי התאוריה הנ"ל, האם לכן חייב לחבר את ה"צבת" (שמחוברת בקבל לרתכת) שלמיטב הבנתי הוא בעצם ה"ארקה" לאותה המתכת עצמה שנוגעים בה לאחמ"כ עם האלקטרודה (שהיא בעצם ה"פלוס" למיטב הבנתי), או שאפשר לחבר אותה לכל מתכת שהיא?
ג) ממה שקראתי הבנתי שצריך קודם הריתוך לעשות "פאזות"\זויות לשני העצמים (כך שאם מצמידים אותם זה לזה יש כמין חריץ ביניהם), האם זה הכרחי, או שפשוט אפשר להצמיד וישר לרתך? אף פעם לא ראיתי שמקפידים על כך.
ד) האם רתכת דורשת נתיך בלוח החשמל בעל אמפר גבוה, או שדי באמפר הסטנדרטי שיש בכל השקעים בבית?

אשמח לכל תוספת מידע, מבחינה בטיחותית, ומבחינה מעשית.
(השתדלתי לשאול רק שאלות שלא מצאתי להם מענה בחיפוש)
מקווה שהעניין לא יותר מידי מסובך. ושהוא לא מחייב קורסים למיניהם ברמת החובבן. אני מאוד אוהב לעבוד ולבנות. אך משום מה תמיד היה לי רתיעה מלרתך. ואני חושב שהגיע הזמן לשבור את הקרח

תודה לעונים.

חנן-ג'יפולוג
20-02-16, 23:06
הריתוך נעשה במתח נמוך, כמה עשרות וולט.
אם תגע בגוף המרותך ובאלקטרודה בו זמנית תרגיש דגדוג או עקיצה. כשהכול רטוב מסביב זה פחות נעים, אבל בזה זה נגמר.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

קוביבוי
20-02-16, 23:26
המתח במדינתנו הוא 230V שזה לא נמוך בכלל יחסית להתנגדות הקיימת בגופנו? ובכל אופן, למה אתה מציין: "אם תיגע בגוף המרותך ובאלקטרודה בו זמנית"? הרי אם הזרם עובר בגוף המרותך, די לגעת בו כדי להרגיש את הדגדוג או העקיצה הנ"ל. ולמה יש צורך לגעת בשניהם בו זמנית? ולמעשה האם לכן צריך להימנע מנגיעה (כמעט בלתי אפשרי, לדעתי.), משום שבכל אופן, כשעובדים הרבה פעמים מזיעים, והידיים רטובות?

חנן-ג'יפולוג
20-02-16, 23:43
הרתכת מורידה את מתח הרשת למתח לא מסוכן.
בשביל להרגיש מתח צריך לסגור מעגל. בנגיעה באלקטרודה או בגוף המרותך בלבד, אתה לא סוגר מעגל ולכן לא תרגיש מתח, כמו ציפור שיושבת על חוט חשמל שמוליך עשרות אלפי וולטים.

כשאתה נוגע בשניהם בו זמנית אתה סוגר מעגל, במתח נמוך יחסית.

חנן-ג'יפולוג
20-02-16, 23:44
המחזיק של האלקטרודה הוא מפלסטיק ולכן נדיר שתרגיש את הדגדוג שציינתי.

הרגשתי את הדגדוג הזה כמה פעמים כשכיסוי הפלסטיק היה רופף/שבור ונגעתי ביד במחזיק האלקטרודה, ובגוף המרותך ביד אחרת, או ברגל/ברך.

קוביבוי
20-02-16, 23:51
כן צודק, אבל אם אני עומד על הקרקע אני סוגר מעגל גם בלי לגעת בשניהם, הזרם עובר דרך הגוף לקרקע (שלא כמו הציפור על החוט). או שאני מפספס משהו?

חנן-ג'יפולוג
20-02-16, 23:51
את התנין של האדמה אתה מחבר למתכת שמחוברת לגוף המרותך, אחרת אין מעגל חשמלי ואין ריתוך.

חנן-ג'יפולוג
20-02-16, 23:52
בחשמל ביתי, האפס מחובר לקרקע. אם אתה נוגע בחוט מוליך של פאזה אתה סוגר מעגל בין הקרקע-האפס, ובין הפאזה.

האפס של הרתכת לא מחובר לקרקע.

קוביבוי
20-02-16, 23:56
אני לא הכי מצליח להבין את מה שאתה מסביר.
בבקשה אם תוכל להרחיב יותר. זה חשוב לי להבין היטב את העניין.
תודה.

חנן-ג'יפולוג
21-02-16, 00:18
נתחיל מהתחשמלות בבית:
אל הבית מגיעות מחברת חשמל שלוש פאזות, נקרא להן: R,S,T.
מגיע גם מוליך שכינוי "אפס".

בין כל פאזה ובין האפס יש מתח חילופין של 230 וולט.

כמו שכתבתי, האפס מחובר לקרקע.

לכן, בין כל פאזה לקרקע יש מתח של 230 וולט.

אם אתה יחף, נוגע עם הרגליים בקרקע, כלומר במוליך האפס, ואם אתה נוגע במוליך של פאזה, שהמתח שלה ביחס לאפס הוא 230 וולט, הגוף שלך סוגר מעגל של 230 וולט ואתה מתחשמל.

לעומת זה, כבל הGROUND של הרתכת לא מחובר לקרקע. אתה מחבר אותו לגוף המרותך. לפעמים הגוף המרותך הזה נוגע בקרקע, כמו למשל בריתוך של סככה, אבל זו לא בעייה. כאמור, אנחנו עוסקים במתח נמוך, לא מסוכן.
אתה לא אמור לנגוע באלקטרודה. אתה נוגע במחזיק שלה, שעשוי מחומר מבודד.
אם בכל זאת נגעת בחלק מתכתי של מחזיק האלקטרודה או באלקטרודה ובמקביל נגעת בגוף המרותך, אתה כן תסגור מעגל, ותרגיש את המתח הנמוך. לא נורא.

shachar
21-02-16, 06:13
בכל מקרה תעבוד עם כפפות ריתוך ארוכות ונעליים.

Sent from my SM-T700 using Tapatalk

lizard
21-02-16, 07:28
ותדאג שהכבלים של הידית והתנין תקינים ולא חשופים. כי אם תתחשמל, זה יהיה מדבר כזה.

קוביבוי
21-02-16, 07:36
אולי קשה לי להבין את הדברים (למרות כל ההסבר הנפלא) כי עדיין לא זכיתי להבין את תפקיד ה"אפס", ומהו בדיוק אותו "אפס".
אני אמנם מבין שאם מגיע זרם למכשיר חשמלי (או אדם), לא יקרה כלום אם לא יהיה סגירת מעגל. אך כיוון שלמיטב ידיעתי אותו סגירת מעגל נצרך בכדי שיהיה המשך לתנועת הזרם, א"כ למה בכלל צריך "אפס" מחברת חשמל (שכאמור איני יודע מהו), מספיק שהמכשיר יהיה מחובר לקרקע ואז יהיה המשך רציף לזרימה של הזרם החשמלי (המתח הוא מבטא את לחץ הזרם הנצרך בהתאם להתנגדות. חוק "אוהם") בקיצור אני יודע שאני מפספס משהו חשוב. כמה וכמה פעמים שאלתי אאפי' חשמלאים, ואף פעם לא קבלתי תשובה ברורה ומובנת. והנה שוב פעם השאלה מתעוררת בעניין הרתכת. צריך פה הסבר קצת יותר מקיף וברור. אשמח לתשובה מבוארת לפרוטרוט!

ובכל אופן גם להסבר שלך ג'יפולוג היקר, יוצא (מהדברים שלא כ"כ הבנתי) שאם העצם המרותך יהיה על הקרקע, שאז כן מספיק לגעת בו לבד בכדי להרגיש את הזרם הלא כ"כ נעים? (לא כ"כ הבנתי ת'רעיון גם משום שבעצם בכל מצב ה"תנין" מחבר אותו לקרקע. שהרי זהו ייעודו של אותו ה"תנין").

בקיצור סדר מוחלט בבלגן יעשה טוב לכולם!.....

חנן-ג'יפולוג
21-02-16, 07:47
בסופו של דבר מדובר בפורום ולא בכיתה, אז שיעור מקיף בחשמל לא מתאים למדיה הזו.
בכל זאת, אנסה לענות על שאלות ממוקדות.
.

.

במתח ישר מקור המתח מורכב מנקודת מינוס ונקודת פלוס, כמו ממצבר, למשל.
במתח חילופין, לא רלוונטי לדבר על מינוס ופלוס, כי הם מתחלפים ביניהם כל הזמן. אז מדברים על אפס ועל פאזה. אם מדברים על שקע בבית, למשל, אז החור הימני הוא פאזה, והשמאלי אפס.
.
.
לא ניתן להזין בבית מכשיר כשאת האפס שלו הוא מקבל מהקרקע, כי מפסק הפחת יקפוץ. בשאיפה, הוא יעשה את זה גם בהתחשמלות.
.
.
.
את התנין של הground מהרתכת אתה לא מחבר לקרקע. אתה מחבר לגוף המרותך. אם הגוף המרותך נוגע בקרקע, לא נורא. בשביל להרגיש את מתח הריתוך אתה צריך לנגוע במקביל גם באלקטרודה או בחלק מתכתי במחזיק שלה, מה שעקרונית אתה לא אמור לעשות.

קוביבוי
21-02-16, 08:21
תודה על הרצון הטוב. לא אשקר ואומר שהבנתי, כי לא הבנתי. בכל אופן לא אטריח אותך יותר. אם יש מי שרוצה להרחיב כמובן שנשמח!
החשוב לעניין פתיחת האשכול: מסקנא: אין כל חשש התחשמלות אא"כ נוגעים באלקטרודה ובגוף המרותך יחדיו.
אשמח לתשובות לשאר השאלות בפוסט הראשון.
בוקר נפלא!

talw
21-02-16, 08:22
האפס מחובר לאדמה בחברת חשמל,הסיבה לכך היא שלא רוצים להריץ אלינו לשקעים שני חוטים "חמים" אלא רק אחד עם הפרש פוטנציאלי לאדמה.
חוט ההארקה מחובר אצלנו לאדמה -מפסק הפחת מנתר זרמים (למשל במקרה של התחשמלות אדם) בין הפאזה או האפס לאדמה .(הקרובה אלינו)
מפני שהאפס מחובר לאדמה בחברת חשמל עדיין אפשר למדוד בבית מתחים בין האפס לאדמה, -בכל זאת יש מרחק עד למחולל חברת החשמל והאדמה היא לא אבסולוטית אלא בעלת הפרש פוטנציאלים מפאת המרחק.

קובי,לגבי ההתחשמלות מהגוף המרותך, אם הבנתי אותך נכון, ברגע שפורצת הקשת החשמלית בין האלקטרודה לגוף המרותך, ניתן לתאר את המעגל כ"קצר חשמלי " יחסית למוליכות האדם שנוגע בגוף המרותך אל האדמה,ענף הזרימה דרך גוף האדם לאדמה בטל בשישים לעומת סגירת המעגל של הגוף המתרתך.
במקרה של נגיעה של האלקטרודה בגוף המרותך ,כשחיבור ההדק השני לגוף לא מייצר מגע טוב לגוף, והקשת החשמלית לא נפרצת,- במצב כזה עם מגע טוב של האדם בין הגוף המרותך לאדמה (יחף,רטיבות וכו') תוכל להרגיש את הפרש הפוטנציאל של הרתכת לאדמה, לא נעים ..

חנן-ג'יפולוג
21-02-16, 08:48
טל, אני לא רוצה לסבך את פותח השרשור בתשובות שלא רלוונטיות לשאלה שלו, אבל בשבילך:

בשיטת הארקת האיפוס שנהוגה היום, האפס מחובר להארקה לפני הכניסה לבית. לכן, אין משמעות למרחק אל השנאי של חברת חשמל, או להתנגדות האדמה.

בנוסף, האפס שמגיע לבית, יוצא מהשנאי הקרוב לבית, ולא מהמחולל.

tomergir
21-02-16, 08:51
אנסה לצייר לך משהו שיפשט את התמונה:
אם תיקח שני כבלים להנעה של מצבר, תחבר כל אחד מהם לאחד מהדקי המצבר (פלוס ומינוס בהתאמה), אם תחבר בין הקצוות האחרים, תוכל לראות ניצוצות, נכון? הדבר נובע מכך שיצרת קצר.
ברתכת, העיקרון דומה, יוצרים קצר בין פלוס ומינוס של הרתכת.
בקשר להתחשמלות, זרם חילופין מסוכן יותר לגוף האדם מאשר דרם ישר, ולכן זו צורת הריתוך המועדפת.
לעוד מידע שקשור לבטיחות וגהות:
http://oldsite.osh.org.il/gp/doc/WeldingResistance413.htm

נמרוד
21-02-16, 08:51
השאלה המקורית הייתה לגבי התחשמלות מרתכת.

רתכת DC עובדת כמו במעגל בסיסי ביותר של בית הספר היסודי, בטרייה, שני חוטים ונורה. כמו באותו מעגל לימודי, הזרם הוא ישר והמתח נמוך מספיק כך שהוא לא מסוכן לגוף האדם. המתח בריתוך אופייני הוא סביב 20 וולט - עשירית מהמתח ברשת, ולכן הוא לא מסוכן. גם אם תחזיק את התנין ביד אחת ואת קצה האלקטרודה ביד השנייה, כאמור תרגיש דגדוג לא מזיק.

מה שקשה יותר להבין -באמת קשה יותר - אדיסון כשחישמל לראשונה את ניו ג'רזי לא ידע את זה - הוא איך רשת החשמל הארצית עובדת, ואיך אפשר להתחשמל מנגיעה במוליך אחד בלבד ולא בשניים, ואיפה "האדמה" נכנסת לסיפור. מבחינתי הקונספט הקשה לתפיסה הוא שהאדמה - כדור הארץ - מוליך. איך זה? כדור הארץ עשוי מחומרים באופן כללי שאינם מוליכים טובים וזה כולל את הבלטות והבטון בבית. אבל שטחי המגע עצומים, מבחינה מעשית אינסופיים, ולכן יש הולכה.

lizard
21-02-16, 09:26
תודה על הרצון הטוב. לא אשקר ואומר שהבנתי, כי לא הבנתי. בכל אופן לא אטריח אותך יותר. אם יש מי שרוצה להרחיב כמובן שנשמח!
החשוב לעניין פתיחת האשכול: מסקנא: אין כל חשש התחשמלות אא"כ נוגעים באלקטרודה ובגוף המרותך יחדיו.
אשמח לתשובות לשאר השאלות בפוסט הראשון.
בוקר נפלא!
לא זה לא מה שהוא אמר.
ברתכת הזרם יוצא מקצה האלקטרודה. אתה יוצר קשת חשמלית בין קצה האלקטרודה ברזל.
אם אתה תיגע ב אלקטרודה ובברזל אתה תתחשמל. שלא לדבר על כוויה מהחום.
אבל אתה לא נוגע באלקטרודה. אתה מחזיק את האלקטרודה במתקן ייעודי שמבודד את היד שלך מהאלקטרודה.
לרתכת יש 3 כבלים. מתח ההזנה לרתכת המינוס והפלוס. המינוס הוא לא מינוס של חברת חשמל. הוא מינוס של הרתכת.
למעשה בתכל'ס ברתכת אלקטרונית אתה בכלל מחבר את הפלוס למתכת ואת האלקטרודה למינוס אבל זה כבר דיון אחר.

מה לא ברור לך?

נמרוד
21-02-16, 18:03
ברתכת הזרם יוצא מקצה האלקטרודה. אתה יוצר קשת חשמלית בין קצה האלקטרודה ברזל.
אם אתה תיגע ב אלקטרודה ובברזל אתה תתחשמל. שלא לדבר על כוויה מהחום.

אתה לא תתחשמל מ20 וולט, ובטח שלא תחטוף כוויה... איזה חום? מיכה תדליק את הרתכת שלך, תחזיק ביד אחת את התנין וביד השנייה את תופסן האלקטרודה, ותספר מה הרגשת.

lizard
21-02-16, 18:19
מי מדבר על תופסן האלקטרודה? הוא מדבר על האלקטרודה עצמה.

noams20
21-02-16, 18:21
אני כבר 31 שנים מרתך ולא קרה כלום אם מתחשמלים קצת וגם לי זה קרה ולא צריך להתרגש
מזה אפילו יש פה כמה חברים על ניסיון שאמרו לך שלא יקרה לך כלום

shachar
21-02-16, 19:35
היה לי פעם חבר......

סתם,
יש יחס של 1 למליון בין הסיכוי שתתחשמל מרתכת לבין הסיכוי שתקבל כוויה בחלק מרותך שבו נגעת בטעות.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

קוביבוי
21-02-16, 20:05
תודה רבה לכל המרגיעים. בהחלט הרגעתם אותי.

יש לציין שהבנתי במיוחד את ההסבר של טל. מדבריו נשמע, שכן בהחלט עובר זרם חשמל בחלק המרותך, רק שהחשמל יעדיף להמשיך ב"תנין" מאשר לעבור דרך האדם, בגלל ההתנגדות הגבוהה(של האדם) והמתח הנמוך (של הרתכת). תקנו אותי אם הבנתי לא נכון....

שוב. בכל ההסברים על ה"אפס" עוד לא הבנתי ת'עניין כמו שצריך ואת ההגיון מאחוריו (אני יודע שזה לא המקום. אבל אולי משהו יבריק בכל אופן)

כל עניין החשמל מעניין אותי מאוד ברמת החובבנות (קראתי די הרבה באינטרנט. וחפרתי לא מעט לחשמלאים מעשיים, שאגב לא הרשימו אותי במיוחד בידיעותיהם ה"מרשימות"), אשמח אם משהו יפנה אותי לספר טוב, שמסביר את הכל מההתחלה, הסברים פשוטים והגיוניים, פחות תרשימים מסובכים. אני ממש מחפש משהו בכיוון.
תודה מראש!

נ.ב. לכל המסתפקים, ודאי שהתכוונתי לנגיעה בתפסן האלקטרודה, ולא לאלקטרודה עצמה!

-->