PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסבה לגז ברכב שאין בו החזרה של עודפי דלק למיכל - משמעויות לגבי משאבת הדלק

נדב42
18-05-16, 09:24
מאחר והלכה לי משאבת הדלק זמן קצר אחרי ההסבה לגז, רענן העלה סוגייה מעניינת: בצ'רוקי (וכנראה באופן דומה גם בסופות) ווסת הלחץ לא משחרר עודפי לחץ דלק בחזרה למיכל דרך צינור עודפים. בנסיעה על בנזין יש צריכה של דלק, שדואגת לקירור המשאבה. בנסיעה על גז, ברוב הזמן אין בכלל צריכה של דלק (למעט במאמץ, שאז מחשב הגז משלב גם בנזין בחגיגה), מה שאומר שהמשאבה עובדת ללא הזרמה בכלל, כאילו שמו לה פקק ביציאה.

האם המשאבות האלו בנויות לעבוד ככה לאורך זמן ?
האם יש משאבות שמתאימות למצב הזה יותר מאחרות ?
אולי כדאי לי להתקין שסתום כלשהו בתוך המנגנון במיכל שישחרר מעט דלק בחזרה למיכל, בדומה לצריכת דלק בסרק ?

ניתוק המשאבה במעבר לגז אינו פתרון מעשי, כי מחשב הגז משתמש גם בבנזין בזמן עומס ולכן חייב להיות תמיד לחץ דלק במערכת ...

דעות, עצות, ורעיונות יצירתיים ייתקבלו בברכה :)

תודה,

נדב.

מוני אורבך
18-05-16, 09:32
את ה V8 אני לא מכיר אבל אני מניח שיש שיטה עבודה דומה.
ב 4.0 ליטר המשאבה תמיד עובדת בקצב אחיד (חשמלית) כל הזמן.
יש ווסת לחץ בקצה החליל אשר מווסת את לחץ הדלק.
ברגע שיש עודפים (ותמיד יש כי המנוע לא צורך אף פעם בתפוקה המלאה של המשאבה) הוא מחזיר אותם דרך צינור העודפים.
ברכב מוזרק קשה לי מאוד להאמין שאין צינור החזרת עודפים. אולי משהו התחכם והחליט לבטלו..
בצורה זו אם המזרקים לא מעברים דלק כל הדלק חוזר לצינור העודפים.
אגב בחלק מהמערכות גז המחשב מבטל פעולת המשאבה ברגע שעובדים על גז. הוא מפעיל רק כאשר צריך.

נדב42
18-05-16, 09:48
זה מנוע 4.0 ליטר, ואין צינור עודפים. לא נראה קומבינה.

מוני אורבך
18-05-16, 10:32
לא הגיוני בעליל.
כל מנוע מוזרק שאני מכיר (והאמת גם לא מוזרק) יש לו צינור עודפים.
כולל TJ JK וכמובן סופה.
תסתכל ב FSM של היצרן אם אין כזה צינור.
במידה ובאמת אין. זה בהחלט יכול להיות סיבה טובה מדוע המשאבה שלך מתה.

נ.ב
עלה לי עוד רעיון שווסט הלחץ נמצא צמוד למשאבה. לא מאוד הגיוני אבל אפשרי.
במידה זו יתכן ולא יהיה צינור החזרים.
אבל אז הדלק חוזר ישירות למיכל.
יתכן ונדפק הווסת ועל כן גם המשאבה נדפקה.

נמרוד
18-05-16, 12:38
מה שמוני כתב.

נדב אם אין אצלך ווסת לחץ דלק עם צינור עודפים ברור בקצה של החליל, אז הווסת בדגם שלך נמצא בתוך טנק הדלק, מעל המשאבה. זה הסידור הפחות נפוץ.

מכלול משאבה עם ווסת צמוד :

108248

מכלול משאבה בלי ווסת, הווסת במקרה זה על חליל הדלק:

108249

de fox
18-05-16, 12:51
ווסת דלק פנימי וביטול צינור חזרה זה קונפיגורציה נפוצה באופנועים מוזרקים. בפעם האחרונה שיצא לי לגעת בנושא הבנתי שזה גם הכיוון במכונית. היתרונות הם צמצום אפקט של התחממות הדלק בצנרת החוזרת ומניעת הקצפה בתוך המיכל.

נדב42
18-05-16, 13:10
לפי תיאור המק"ט (מודגש בצילום המסך המצורף) יש שם גם ווסת לחץ. לא חיפשתי את זה כשהחלפנו את המשאבה, אז לא שמתי לב מה היה שם ...
אם אין לאף אחד כאן ידיעה וודאית, אולי אפתח להציץ ...

108251

de fox
18-05-16, 13:15
החלפת רק את המשאבה או את כל מכלול כלוב המשאבה והמצוף?
ואם את כל המכלול אז השאלה הנשאלת האם שמת מכלול מתאים לדגם רכב - עם ווסת

נדב42
18-05-16, 13:20
טוב, חזרתי וחפרתי למוסכניק...
אכן יש ווסת נפרד בתוך המכלול של המשאבה, בדומה לתמונה העליונה שנמרוד העלה, וזה גם עונה לשאלה הראשונית ...

הנה תמונה של המכלול המקורי:

108252

תודה לעוזרים :)

נדב42
18-05-16, 13:27
החלפת רק את המשאבה או את כל מכלול כלוב המשאבה והמצוף?

רק את המשאבה.

de fox
18-05-16, 14:00
אז למה הלכה המשאבה?

נדב42
18-05-16, 14:39
כנראה שהגיע זמנה (בדיעבד, מסתבר שהיו לה פרפורי גסיסה כבר לפני כן, ראה כאן (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/98648)), והחום של יום ראשון בצהריים בבאר-שבע דחף אותה אל מותה (או לפחות לתרדמת ...). זה קורה ברכבים ישנים...

מטרת השרשור היתה לוודא שהתקנת מערכת הגז לא יצרה כאן כשל עקרוני במערכת הדלק, וכאמור למעלה- היא לא ...

hezki10
18-05-16, 16:47
האם המיכל היה כמעט ריק? (מאוד מקובל אצל אנשי הגז, הרי זה יכול להספיק לעוד חודש..)
אם כן ייתכן וזו הסיבה, הדלק שבמיכל גם מקרר את המשאבה, בדרך כלל משאבה מתה כשהמיכל ריק ברובו.

Sent from my U7 using Tapatalk

נדב42
18-05-16, 17:57
מאז ההסבה הדלק במיכל לא ירד מתחת לחצי ...

omri_t
18-05-16, 18:15
בסופה ואני משוכנע ב 99% שגם בצירוקי שלי- 2001 יש אותו מנגנון עם אותו ווסת ואותו צינור עודפים...

-->