PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיה במזגן XJ - אי יציאת אוויר מהפתחים במהירות גבוהה

ariel-ro
10-06-16, 15:41
אהלן,
בעיה מעניינת בXJ 1994 שברשותי.

כאשר נוסעים במהירות עירונית, גם באופן רציף, המזגן מוציא אוויר קר מכל הפתחים כל הזמן.
כאשר עולים למהירות בין עירונית(אני לא יודע להצביע בדיוק באיזה מהירות הבעיה מתחילה) בשלב מסויים הפתחים הקידמיים ולרגליים מפסיקים לחלוטין להוציא אוויר, רק הפתחים של השמשה מוציאים אוויר. ממצב זה יש 2 אופציות שבהן האוויר יחזור לנשוב מכל הפתחים-
1. להמשיך נסיעה באותו הקצב, ופשוט הוא יחזור לנשוב.(בעצם לא לעשות כלום)
2. לעזוב את דוושת הגז לשניה ואז האוויר שוב יחזור לנשוב.
בשני המקרים, שוב יפסיק לצאת אוויר בשלב מסוים, ואז עוד פעם יש את שתי האופציות וחוזר חלילה
שיורדים למהירות עירונית, התופעה מפסיקה והאוויר חוזר לנשוב מכל הפתחים.

חשוב לציין, שלמעט הפתחים לשמשה, כל שאר הפתחים(רגלים, ו"ראשיים") דורשים ואקום כדי שיוכלו להוציא אוויר.
אני יכול להסיק שאולי יש "בריחת" ואקום במהירות גבוהה. אך מכוון שאין לי מושג מה יוצר את הואקום במערכת, והאם הוא קשור רק למזגן או לעוד מערכות, אז אני לא יודע איפה לחפש את התקלה.

עצות יתקבלו בברכה,
חג שבועות שמח!

JustDoB
10-06-16, 15:58
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=56999

it was a jeep thing

נדב42
10-06-16, 16:09
אצלי מורכב על צינורית הואקום הזו שסתום חד כיווני, שים לב אם הוא לא סתום (ותחזיר מורכב בכיוון הנכון) ...

נמרוד
10-06-16, 20:20
בריחת ואקום. בדיוק כמו שדובי כתב. התיאור מוכר לי בדיוק, איתרתי צינורות שהתפוררו והחלפתי אותם, מן הסתם התפורר עוד צינור איפשהו. הייתה לי תכנית להחליף את כל צנרת הואקום (צינורות של טפטפות אמורים להיות בקוטר מתאים ועמידים מאד) אבל מעולם לא הגעתי לזה...

JustDoB
10-06-16, 21:05
אזור אחד נבזי במיוחד לאיתור וטיפול הוא מאחורי תא הכפפות אבל שהגישה אליו מחור קטן ומעצבן מכיוון תא המנוע.
ממליץ בחום על עמוס מזגנים.

it was a jeep thing

ariel-ro
12-06-16, 21:05
אם כך, אחפש את הבריחה.
למישהו יש תרשים של צנרת הואקום בXJ 1994?

אריאל

ariel-ro
23-10-16, 14:04
מעדכן-
בסופו של דבר היו שתי דליפות ואקום - אחת מיחידת הפיקוד של המזגן, והשנייה מצינור הואקום שהולך לברז בתא המנוע השולט על כניסת מי הראדיאטור למערכת הקירור.
תיקנתי את שתי הדליפות, ועכשיו הכל עובד כמו שצריך(ללא איבוד ואקום במהירות גבוהה), עם פלוס נוסף - מערכת בקרת השיוט המבוססת על ואקום חזרה לעבוד!

ולמי שמעוניין לקרוא איך הגעתי לשתי הדליפות-
מצאתי יום פנוי בידיעה שיש מצב שבסופו הדשבורד יהיה מפורק לגמרי ואני אחליף את כל צינורות הואקום שמאחוריו.(רמז, בסוף זה לא קרה:) ) התחלתי מפירוק יחידת הבקרה של המזגן.
ביחידת הבקרה של הצ'ירוקי יש 3 בוררים -
1. שליטה על פתיחת פתחי אוורור
2. שליטה על הטמפרטורה
3. שליטה על עוצמת המאוורר
שני הבוררים הראשונים קשורים לצנרת הואקום, ולכן התמקדתי אך ורק בהם.
2 הבוררים הללו מחוברים למנגנון מכנאי הנמצא בתוך יחידת הבקרה שאליו מגיעים כל צינורות הואקום הקשורים למזגן("מנגנון ויסות הואקום"). המנגון "מנתב" את הואקום למנועים השונים כדי לפתוח ולסגור את התריסים - כתלות במצב הבוררים.
הבורר של הטמפרטורה שולט אך ורק במנוע ואקום אחד - מנוע הואקום היושב בתא המנוע ושולט בכניסת המים החמים מהרדיאטור הראשי לרדיאטור המזגן.

לאחר ששלפתי את יחידת הבקרה למצב שבו היא עדיין מחוברת לצנרות הואקום, ובמקביל אני יכול להצמיד אליה את האוזן היה ניתן לשמוע רעש של יניקת אוויר מיחידת הבקרה של המזגן בכל מצב אפשרי של 2 הבוררים.
פתחתי את יחידת הבקרה, והגעתי למנגנון ויסות הואקום הנמצא בתוכה.
מצאתי שהיה לכלוך במנגנון שגרם לאי אטימה ול"בריחת ואקום". ניקיתי היטב את המנגנון והגומיות(שהיו במצב מצויין) וסגרתי חזרה.

כעת היה רעש יניקת אוויר כאשר בורר הטמפרטורה נמצא על הקר ביותר-ללא תלות במצב הבורר של התריסים, ובמצב שבורר התריסים בOFF.
ע"י הסתכלות במנגון ויסות הואקום, ושיטת השלילה(הנחתי שכאשר אין רעש של יניקת אוויר, הצנרת והמנועים המחוברים, תקינים) מצאתי שבמצב הקר ביותר ובמצב שהבורר על OFF, קו הואקום הרץ לתא המנוע לסגירת ברז המים מהרדיאטור נכנס לפעולה, ולכן הסקתי שהוא האשם - בכל שאר המצבים קו הואקום הנ"ל אינו פעיל, ואכן לא היה רעש של יניקת אוויר במנגנון.
איתרתי את הדליפה שהייתה עוד בתא המנוע(ס"מ אחד מקיר האש לכיוון המנוע, מזל משמיים!) ותיקנתי אותה ע"י חיתוך הצינור והתאמת צינור חדש.

מקווה שהתיאור הנ"ל יעזור למי שנתקל בבעייה דומה ברכבים שהמערכות בו מבוססות על ואקום.
לצערי אין לי כ"כ תמונות של תהליך הפירוק של יחידת הבקרה, אבל כנראה שהיא רלוונטית למספר מועט של רכבים, מכיוון שהיא מותקנת רק בצ'ירוקי שיוצרו עד 1996.
חג שמח!

-->