Close
  • מוט מקשר משופר להיילקס

נקודת תורפה ידועה של טויוטה היילקס היא מערכת ההיגוי המוזרה, וזרוע המגל הנוטה להשבר ברכב מוגבה. פתרון לבעייה הוא שינוי צורת הזרוע המקשרת. דורון מציג את השיטה שלו להתאמת הזרוע. (Photographs: )

נקודת התורפה הידועה במערכת ההיגוי  של טויוטה היילקס ישן (עד שנת 97)  היא זרוע המגל בצד הנהג שנוטה לפתח סדקי התעייפות ולהישבר בזמן ובמקום הכי לא נוחים, במיוחד ברכבים מוגבהים ( ראו דיון רקע מפורום טויוטה).  העומס העודף נוצר בגלל המוט המקשר בין זרוע הפיטמן שיוצאת מתיבת ההגה לזרוע המגל. מוט זה נועד לעבוד בזויות כמעט ישרות, אך ברכב מוגבה, זוויות הכוח הפועלות על התפוח משתנות, וזרוע המגל חשופה לעומסים בכיוונים שהיא לא תוכננה לעמוד בהם. חלק ראשון של הפתרון הוא החלפת זרוע המגל בזרוע מחוזקת, אותה ניתן לקנות חדשה מטויוטה במחיר של בערך 1000 ש"ח. חלק שני ולא פחות חשוב, הוא שינוי המוט המקשר, או מוט הדחיף, למוט מעוקם בצורת האות "S"  כדי להחזיר את זוויות התפוח למקוריות פחות או יותר.

מוט מקשר בצורת "S" כמו בתמונה  עולה בערך 125$ בארה"ב כולל משלוח,ודורש כרטיס אמריקאי או חבר שיביא מחו"ל. לי אין כרטיס אמריקאי ולא יצא למצוא מי שיכול להביא מארה"ב אז החלטתי לאחר התעמקות במוצר באינטרנט להכין לבד.

המוט שלי כולל בתוכו חלקים של מוט-דחיף מקורי של טויוטה וחלקים שנחרטו במיוחד לפרויקט הקטן הזה . בחרתי במוט דחיף חדש כי לא בא לי לנסות ולטעות על חלק שיכול להשבית לי את הרכב ולך תדע כמה זמין החלק הזה במוסכי טויוטה-הזמנתי חדש מטויוטה-430 ש"ח. בזמנו חשבתי להשתמש במוט פלדת כרום-מולי שהיה זמין במקרה,  אך המידות לא התאימו לעבודה,לא עובי הדופן ולא הקוטר אז התחלתי לחפש צינור בקוטר פנימי 19 מ"מ וחיצוני של משהו בסביבות 27 מ"מ. אין חיה כזו והפתרון היה חריטה ממוט מלא למידות שאני צריך. עבודת החריטה נעשתה אצל "אלכס החרט" בעל מפעל קטן בעמק שרה בב"ש שלמרות העבודה המינורית בהחלט ביחס למה שרץ במפעל שלו הקדיש קרוב לשעה כדי להבין בדיוק מה אני רוצה ובאיזה סוג מאמץ החלק יעבוד כשיהיה מוכן.

מידות המוט המקורי הן 20 מ"מ קוטר בחלק המרכזי הדק יותר,51 ס"מ אורך.

מידות המוט המלא שמשמש כ"גוף" הזרוע החדשה:
    קוטר חיצוני 27 מ"מ
    קוטר פנימי של ההברגה  19 מ"מ
    עובי דופן:4 מ"מ
    אורך המוט לפני הכיפוף:315 מ"מ

חיתוך והברגה במוט המקורי:
    המוט המקורי נחתך כך שנשארו גדמים באורך של 7 ס"מ ועליהם נחרטה הברגה עדינה ובהתאמה בוצעה הברזה של הברגה נקבית בגליל המלא. בנוסף הוכנו שני אומים לאבטחה של התותבים לאחר קביעת האורך המתאים.

עד כאן עלויות עבודת החריטה  200 ש"ח, סה"כ עלויות "עבודות חוץ" 630 ש"ח - 430 ש"ח למוט מקורי חדש "תורם איברים" ו200 שקלים לעבודות חריטה.

בשלב השני הייתי צריך לכופף את המוט. מסגריות שונות ביקשו בין 200-500 ש"ח לכיפוף... לא בא בחשבון. החלטתי לכופף לבד. חימום עםלהבת  אוטוגן ומכופפת קטנה עשו את הכיפופים די בקלות ונשאר רק התאמה אחרונה של האורך לאחר הכיפוף כדי שתיבת ההגה תישאר במרכז. בשביל ההתאמה הסופית הזו נועדו ההברגות, וגם זה נפתר בקלות ואח"כ הודקו אומי האבטחה.

הכיפוף היה לפי העין, סה"כ זה חלק דינאמי ברכב שזז כל הזמן וסטייה קטנה לא עושה רושם עליו,מה שכן הקפדתי על מקבילות 2 המישורים של המוט ועל זה שיישאר ישר במבט אנכי ולא יהיה בצורת S גם לצדדים.

בתמונה לפניכם התוצאה - השוואה בין המקורי למשופר:

בתמונה הזאת רואים את המוט המקורי מורכב במקומו. במצב סטנדרטי על היילקס לא מוגבה המוט אופקי ולא מוטה בזוית. כאן עקב הקפיצים המוגבהים המוט בזוית וזה הגורם לעומסים לא נכונים על זרוע המגל.

והנה תמונה של המוט המקשר המונמך, אפשר לראות שהתפוחים חזרו לזווית עבודה אופקית פחות או יותר.

בתמונה זו הצלבה מלאה מקדימה,אפשר לראות שהמוט המקשר לא מגביל יותר את המהלך וזרוע המגל לא נמצאת במשיכה מעלה כמו עם המוט המקורי. כל שנשאר עכשיו לפרויקט הזה זה קצת צבע . בנוסף, השתחררו איזה ס"מ או שניים למהלך ועכשיו זה מצריך לסדר את החוליה החלשה הבאה- צינורות הבלמים שכעת הם אלו המגבילים לפתיחת מתלה  מכסימלית מקדימה.

לשאלות, הערות והארות ניתן לפנות לדורון בהודעה פרטית, או בפורום טויוטה.

להתראות על הסלעים!

Untitled Document