Close
  • כנפיים מצינורות לג'יפ CJ

כנפיים מצינורות, או tube fenders בשמן המקורי, פרויקט מסגרות מושקע בטירוף, שמחליף את כנפי הפח החלודות בכנפיים סופר-חזקות מצינורות פלדה. (Photographs: )

אחרי לחץ הבגרויות של סוף י"ב הרגשתי צורך לבנות משהו רציני. פרויקט מבוסס, שישנה את הג'יפ במראהו, התנהגותו בשטח או כל דבר אחר, בלי להוציא יותר מדיי כסף. הייתי חייב לבנות משהו אחרי שלושה חודשים של בצורת. לא שקלתי אופציות כלל. באחד הלילות של למידה לבגרות זו או אחרת, שוטטתי באינטרנט ובשלב מסוים נחו עיניי על דבר שנקרא Tube Fenders, או בתרגום חופשי, כנפיים הבנויות מצינורות. רוב הסדנאות בארה"ב מציעות קיטים שונים, בעיקר לרכבי Jeep. ברגע שנגמרו הבגרויות (ובמהלכן), הייתי כבר עם קליבר על הג'יפ, מתכנן את הפרויקט.

לפרויקט שלוש מטרות: על הכנפיים להיות בנויות בצורה שתאפשר הכנסה של צמיג 33", הן צריכות להיות אסטטיות ויפות, ושיספקו לי הנאה מעצם ההתבוננות בהם בסוף - אומדן לפרויקט מוצלח מבחינתי (מטרות 2 ו3 אחת הן, לא? אנחנו מקווים שעברת את הבגרות במתמטיקה אמנון - המערכת).

ב-CJ עם מתלים סטנדרטיים, הכנסת צמיג 33" דורשת לרוב קיצוץ הכנף. ומאחר והצמיגים הנוכחיים שלי עייפים ורצוצים, לא אעשה את הטעות המוכרת ואקנה 31" חדשים כשבעתיד אתכוון לעלות במידה, אלא ארכיב 33" בהחלפת הצמיגים הקרובה.  בארץ ראיתי כנפיי Tube Fenders רק על זוג ג'יפים בלבד, שניהם לתחרויות הקרוס קאונטרי; האחד הוא הסופה של גיא רפאל, השני הוא הסופה של ארנון מלאכי. לאחר שאיבת מידע מקסימאלית מהרשת, שלא הכילה מידע חוץ מתמונות, ניגשתי למלאכת התכנון והעיצוב.

תכנון הכנפיים

כל כנף ב-CJ מחוברת בשבע ברגים למרכב. שלוש לחיבור עם הגריל ועוד ארבע לחיבור עם קיר האש. לברגים הברזות בגריל ובקיר האש. ההתחברות למיקומי הברגים המקוריים נשארה זהה גם בפרויקט, היות ואין סיבה לשינוי או הוספת נקודות עיגון; שבע מספיקים בהחלט. מעט השראה קיבלתי מהרשת, בייחוד מאתר Poison Spyder.

לאחר שימוש בחוט, איזולירבנד ומד זווית, העליתי את חזוני מהדף לתוכנת סולידוורקס (SolidWorks).

על הכנפיים המקוריות מתחתי חוט בזוויות הרצויות, הדבקתי אותו עם האיזוליר-בנד, מדדתי את הזוויות וכך יצרתי את השרטוט למעשה.

ניתן לראות בשרטוט משמאל, כי ישנם ארבעה כיפופים על צינור מרכזי אחד. ישנם שלוש מישורי כיפוף בסה"כ, קרי, זוג כיפופים על אותו מישור (כיפופים C, B). המשמעות המעשית לכך שישנם ארבעה כיפופים על שלוש מישורים שונים היא בקושי הרב להגיע לדיוק בכיפוף ארבעת הכיפופים הללו על צינור אחד. מטעמי אסטטיקה, היה לי חשוב להכניס כיפוף נוסף, C, במרכז הצינור, בכדי שלא ייווצר קו ישר בין הפינה העליונה (B) לפינה התחתונה (D).

לקצה הצינור המרכזי בחלקו העליון מרותך פלאח שיכופף לצורת צד הגריל, בו יקדחו שלושת החורים להתחברות עם הגריל. ישנו פלאח שמתחבר לקיר האש כאמור, הוא מרותך לצינור התומך האופקי בשרטוט. פלאח נוסף מחבר בין הפלאח של קיר האש לבין הצינור המרכזי.

לאחר שסיימתי עם תכנון השלד לכנף בסולידוורקס, הוצאתי סקיצה להדפסה, עם המידות והזווית הדרושות להכנת השלד. 

חומרי הגלם ששימשו אותי לפרויקט הם; צינור בקוטר חיצוני של 34 מ"מ ועובי דופן של 3 מ"מ מפלדת ST37 (או בשמו המסחרי - צינור 1" סקדיואל 40), פלאח  ברוחב 40 מ"מ ובעובי 6 מ"מ, ופח שחור בעובי 1.5 מ"מ.

פירוק הכנפיים המקוריות

הצעד הראשון היה פירוק הכנפיים מהרכב. אחרי כמה שנים טובות של הזנחה, הורדת הכנפיים לראשונה לא הייתה קלה, דרשה ריתוכי אומים לברגים, ואף נגזרו לי כמה ברגים.

הברגים המדוברים הם ברגי 16\5" (קוטר הברגה), בעלי ראש 2\1". כאן המקום לציין שהכלי שיתרום ליעילות העבודה ויכסוך דם ויזע הוא מפתח רינג-רצ'ט של 2\1" לשימוש בברגים האלו. מיקומם של הברגים בעייתי, והעובדה שהפרויקט יאלץ להרכיב ולפרק את הכנפיים עשרות פעמים, הופכת את הרינג-רצ'ט 2\1" למציל חיים רציני. מיותר לציין - לי לא היה רינג-רצט כזה, אך כן דם ויזע!

למטה צילומים של חיבורי הכנף לקיר האש (4) ולגריל (3).

ראשית השחזתי מעט את השטח אליו מיועד להתחבר הפלאח לקיר האש, שכן לא היו חסרים אצלי מקומות אכולי חלודה. לאחר מכן מדדתי וחתכתי פלאח למידה הדרושה, ולאחר סימון מיקום נקדחו ארבעת החורים. אפשר לשים לב שהבורג העליון קרוב ביותר לקצה הפלאח ולאזור אליו יתחבר הצינור התומך. הדבר יהווה בעיה בפתיחת הבורג בפירוק והרכבת הכנף, והפתרון שנמצא הוא חיתוך הצינור בצורה מתאימה (על כך, בהמשך).

הפלאח שמתחבר לגריל מצריך כיפוף לפרופיל הגריל. הכיפוף בוצע ידנית בעזרת פטיש. ההתאמה - 1:1.

לאחר מכן, בעזרת סימון מיקום החורים ע"י טוש ייעודי, סימנתי את המיקום לפי תבנית החורים שעל הגריל ע"י הצמדת הפלאח לגריל, ודרך החורים סומנו המיקומים. לשם הגעה לחלק הפנימי של הגריל ישנה האפשרות של פירוק הפנס או מנורת האיתות (וינקר) הקדמי.

נקדחו החורים והורכבו הפלחים לבדיקת התאמה, והתאמת הצינור. הקצה העליון של הפלאח כופף גם הוא והוצמד לגריל.

כיפוף הצינורות

כעת הגענו לחלק המורכב יותר של הפרויקט, הכיפוף. הכיפופים בוצעו בעזרת מכופפת צינורות הידראולית אשר פועלת באופן של דחיפת הצינור על גבי התבנית (Mold). זוהי מכופפת אשר השגת דיוק רב בשימוש בה הוא קשה ומורכב. הסוג הנכון של מכופפת צינורות הוא מכופפת המושכת צינור על גבי התבנית. מכופפות מסוג זה נפוצות מאוד בארה"ב, רובן אפילו ידניות ולא הידראוליות. הבדל נוסף הוא במחיר. המחיר של מכופפת דוחפת הוא זול משמעותית ממחיר של מכופפת מושכת על גבי תבנית.

כמה מילים על כיפוף צינורות: יש להקפיד ששטח הפנים של הצינור, הבא במגע עם תבנית הכיפוף (ה-Mold) נקי וחלק לחלוטין. לפני ובעת הכיפוף יש לשמן את שטח הפנים שבא במגע עם תבנית הכיפוף. סימון מרכז הכיפוף בטוש לא יעיל בזמן הכיפוף, מכיוון שהצינור נמתח והסימון יעלם. לכן יש לסמן את המרכז ע"י חריצת הצינור בעזרת כלי חד (אפשרי עם מברג מושחז). הדבר חשוב מאוד מכיוון שבשיטת כיפוף זו, יש להוציא ולהכניס את הצינור שוב ושוב עד לקבלת הזווית המדויקת. החרוץ נשאר אחרי הכיפוף וניתן להבחין בו.

כמו כן מומלץ לסמן את אמצע התבנית בצורה כלשהי כדי להתאים את מרכז הכיפוף על הצינור לאמצע התבנית. ניתן לסמן בטוש או בחירוץ כלשהו. ראו תמונה. הטוש המומלץ לעבודה כזו הוא ארטליין 70 שחור.

לפי הסקיצה ובעזרת תוכנת הסולידוורקס מדדתי את מיקומי מרכזי הכיפופים וסימנתי אותם על גבי הצינור. הצינור המרכזי שעליו עבדתי נחתך לאורך של 2 מטר, פחות או יותר. העדפתי לקבל עודף צינור, מאשר לגלות אחרי ארבעה כיפופים מורכבים שהאורך לא מספיק. התחלתי את עבודת הכיפוף בזוג הכיפופים שנמצאים על אותו מישור (B ו-C), בכדי להימנע מסטיות.

צריך לציין, שבמהלך העבודה החלטתי שהצינור המרכזי יתחבר לתחתית המשטח ולא קצת מעל, כמו שניתן לראות הסקיצה.

ציירתי את הסקיצה על הרצפה בעזרת פנדה (צבע תכלת) בתחילה. לאחר ביצוע הכיפוף הנחתי זוג משטחים שידעתי שבעלי דופן ישרה, ובעזרתם מדדתי את הזווית.

את הכיפוף השני ביצעתי באותו האופן.

עבדתי לאורך כל הפרויקט במקביל על כל כנף, כלומר לא השלמתי אחת והתחלתי את השנייה, אלא הן נבנו אחת במקביל לשנייה.

לאחר השלמת הכיפופים B ו-C על זוג הצינורות, מתקבלות התמונות הבאות.

נשארו הכיפופים A ו-D, כל אחד על מישור שונה. פילסתי את המכופפת והקפדתי שהמישור שעבדתי עליו אנכי למישור של כיפופים B ו-C.

קצת גיאומטריה;  כל שלוש נקודות יוצרות מישור אחד. המישור AFB מאונך למישור BCG. כמו כן מישור GDE מאונך למישור BCG. על היחס האנכי הזה ניסיתי לשמור ע"י פילוס המכופפת ומדידת הזווית לפילוס. חסרון גדול של המכופפת הדוחפת הוא שהיא מזיזה את הצינור ככל שהדחיפה הולכת ונעה. לכן שמירת היחס האנכי הוא קשה מאוד.

הנחתי את הצינור המכופף על רצפה מפולסת ובדקתי את הזווית.

המשכתי לכופף לפי תוכנית העבודה שבסקיצה.

לאחר השלמת כל הכיפופים, יש לנו זוג צינורות מכופפים שנראים כך.

לפני כיוון סופי של הצינורות, ישנה סטייה של 5 מ"מ. לאחר כיוון, יישור ופיקסוס, הסטייה היא אפס.

עוד מילה או שתיים על כיפוף צינורות במכופפת דוחפת; מכיוון והכיפוף לא מדויק, והצינור מוזז ע"י המכופפת בדגם הספציפי הזה, נדרש יישור ידני של הצינור. היישור הידני יכול להתבצע ע"י אחיזת הצינור במלחציים וכיפופו ביד, על המלחציים להיות מקובעות טוב, ובעלות עמידות וחוסן. אופציה שנייה ליישור ידני הוא ע"י שימוש בנקודת משען טובה אחרת ממלחצים, כמו בולדרים שונים. לדוגמא; דחיפת הצינור וקיבועו תחת בולדר וכיפופו בצורה ידנית. ללא יישור ידני אין אפשרות להגיע לדיוק כלל! היישור הידני מורכב ודורש הבנה של מישור הסטייה והמישור בו דרוש להפעיל את הכוח על מנת ליישר את הכיפוף. כאן, רק ניסיון הוא הנותן את הפיניש הנכון.

אחרי שהושלם כיפוף הצינורות לצורה המתאימה, חיתוך לאורך המדויק לפי מרכז הכיפוף העליון A, ריתכתי בפיקים את הצינור לפלאח הגריל, והתחילו עבודות ההתאמה. 

הדרך הטובה ביותר לוודא שהכל ישר כמו שצריך להיות, היא פילוס הגריל ולפיכך פילוס הצינור המרכזי. לשם פילוס הגריל הרכב חייב לעמוד על משטח ישר כמובן, פילוס הגריל משמעו פילוס הרכב בעצם. יש לזכור שהגריל לא מעוגן לרכב ע"י הכנפיים, לכן ישנו טווח תנועה שיש להתחשב בו כשמפלסים.

לאחר שריתכתי בפיקים את זוג הצינורות בכל צד, חתכתי והתאמתי צינור תומך לצינור המרכזי. התאמת ה-Fish Mouth נעשתה ע"י דיסק 4.5".

שני הצדדים מחוברים בפיקים לפלאחים, עם מספיק טווח תנועה להתאמות מדוייקות. זוג הצינורות התומכים מרותכים בפיקים עדיין.

שלב ההתאמה המדויקת הוא מורט עצבים. עשיתי שימוש באביזרים שונים כגון רצועת רצ'ט וקרשים למיניהם בכדי לקבוע את המיקום המדויק של הצינורות ביחס למרכב. האידיאל כאן הוא שמירה על הסימטריה.

לאחר שהושג הדיוק הנדרש, הורדתי את שלד הצינורות לריתוכים סופיים. נשארו מספר קצוות צינור פתוחים (כמו הקצה של הצינור המרכזי בכיפוף D). לכן נחתכו עיגולי מתכת ורותכו.

זוכרים שבתחילה הייתה בעיה עם מיקום הצינור התומך האופקי, כך שהפריע לבורג העליון על הפלאח של קיר האש? הפתרון היה חיתוך הצינור בזווית כך שיתאפשר הגעה עם רצ'ט.

ריתכתי פלאח שמחבר בין הצינור המרכזי לבין התומך האופקי.

עבודות הפחחות

השלב הבא הוא פרק עבודות הפח. לאורך כל העבודה עם הפח השתמשתי בקרטון ביצוע. חתכתי אותו למימדים הנכונים, עם תיקונים וחיתוכים חוזרים. לאחר מכן בדקתי שהוא תואם את הצורה הנדרשת, סימנתי את צורתו על הפח וחתכתי. את הפח חתכתי בעזרת דיסק4.5" דק. עם קצת מיומנות, החיתוך יוצא מדויק להפליא.

הצמדתי את הפח בעזרת קלמרות וג'בקות, וריתכתי בפיקים.

לאחר מכן פניתי לבצע את קטע הכנף היוצא מהקו של הרכב. באנגלית הדבר נקרא flare. ניתן לראות שה- flareבקיטים שמוצעים בסדנאות השונות בארה"ב מגיעים במידות של 3" או 6". ניתן גם ללא flare. בפרויקט שלי, ה- flare הוא 4.5". המידה נקבעה בשלב התכנון כמובן, בהתבסס על רוחב הצמיג שאני רוצה להרכיב - 12.5".

סימנתי עם ארטליין את הצורה אחרי שימוש בקרטון הביצוע, חתכתי וריתכתי בפיקים. הפלאח שמחבר בין הצינור המרכזי לבין צינור התומך האופקי, מגיע לקצה הפח שמשמש ל- flare.

כעת פניתי להכין את הפח שישמש את הדופן הפנימית של הכנף - הגנה נגד בוץ. ראיתי כנפיי Tube Fenders ללא הפח לדופן הפנימית, שם נעשה שימוש ביריעת גומי גדולה שתשמש הגנה נגד הבוץ ותחליף את הצורך בפח. אני החלטתי לעבוד בכל זאת ולייצר את הדופן הפנימית מפח.

בדקתי את התאמת היריעה מקרטון הביצוע לכנף, סימנתי על הפח וחתכתי. כופפתי את הפח ע"י הצמדתו לקצה שולחן וכיפוף ביד.

לאחר מכן, הרכבתי את הכנפיים חזרה על הג'יפ, לראות איך יצא ולבצע שינויים בהתאם. הייתי מרוצה מאוד מהמראה. לאחר מכן, פניתי להשלמת החלק הפנימי של הכנף. כפי שניתן לראות, צריך להשלים את הפינות.

עבודת השלמת הפינות היא הרכבה של פאזל פחים. החתיכות נחתכו ורותכו עם פיקים תחילה. כבר הזכרתי שאני משתמש ברתכת אלקטרונית?!

אחרי ימים ואולי אף שבועות (ברצינות גמורה) של ריתוכים והשחזות, הכנפיים כמעט מוכנות לצבע. רק שטויות אחרונות והוספת חיבורים לאביזרים כמו מודול, מיכל עודפים, סולנויד ועוד.

הכנת תושבת לווינקרים הצדדיים. מקדח כוס בקוטר של 30 מ"מ, לקדיחת החור לכניסת הווינקר. היה צורך לקדוח גם בפח של הכנף הפנימית כדי להכניס את המנורה של הווינקר. המקדחה היא AEG W570 רגילה, בת 8 שנים. עם קירור רב וטכניקה נכונה, אין בעיה לקדוח גם פלדת 6 מ"מ.

ריתכתי את הפלאח תחת הצינור המרכזי:

במפגש ג'יפולוג ביער חדרה שהתקיים בסוף יולי דרור ברלי נתן פידבק חשוב על האופן בו מחובר הווינקר. בסגירת מתלה קדמי עם צמיגים גדולים יותר תיתכן נגיעה בין הגלגל לפלאח. לכן הוחלט על הכנסת הווינקר לתוך הצינור המרכזי. הורדתי את המתקון הקודם, ונכנסתי לתוף הצינור

הכנסת הווינקר לתוך הכנף דרשה קידוח של חור בצינור. הפעם השתמשתי במקדח כוס 27 מ"מ.

השתמשתי בפלאח שחתחתי מקודם וריתכתי אותו לחריץ. אחרי שיוף וריתוך נוספים, ההשתלה הסתיימה בהצלחה מרובה.

צביעה

מה שנשאר עכשיו להשלמת הפרויקט הוא צבע. בהתחלה התכוונתי לצבוע לבד, אך ישנה בעיה והיא מציאת הפיגמנט של הרכב, לטובת התאמה לצבע הקיים. אחרי התלבטות, דיברתי עם חבר פחח והוא לקח על עצמו לצבוע את הכנפיים, ללא תשלום כלל (טוב שיש חברים נהדרים!). מסרתי לידיו את הכנפיים היקרות שלי וקיוויתי לטוב. הן חזרו ואני נדהמתי. גימור מעולה! נראה מצוין. הצבע לא קלע בול לפיגמנט של הרכב שלי, אבל מספיק קרוב. בכל מקרה אני אהיה חייב לבצע צבע ופחחות בעוד מקסימום שנה וחצי, מאחר והבודי שלי מרקיב. התמונות, לפניכם (פתרון פרקטי אחר הוא פשוט צבע שחור שהולך טוב עם כל דבר - המערכת).

סיכום עלויות, חומרים

זוג הכנפיים נבנו משש מטר של צינור 1" סקדיואל 40. המחיר ליחידה - 81.80 שקלים, נקנה לפני שנה. 2.5 מטר של פלאח 40 מ"מ בעובי 6 מ"מ - 30 שקלים. פלטת פח שחור 1000X2000 מ"מ בעובי 1.5 מ"מ - 135 שקלים. נוסיף לזה דיסקים - 80 שקלים (המון דיסקים, חיתוך פח בדיסק דק - הדיסק מתכלה מהר. ויש המון השחזות בעבודת פח). אלקטרודות 2.5 מ"מ 6013 של זיקה - בערך חבילה שלמה של 5 קילו - 70 שקלים. ברגים - 20 שקלים.  זוג מקדחי כוס - 50 שקלים, מקדח 8 מ"מ - 10 שקלים. סה"כ, בסביבות ה600 שקלים ללא צבע.

הצבע לא עלה לי כלל, לכן יהיה לי קשה לבצע הערכת מחיר. ניתן היה לבצע לבד, ולהתרוצץ בחיפושים, קניית ציוד, והאיכות תהיה נמוכה יותר ממה שקיבלתי. הכנפיים שלי נצבעו בצבע יסוד אפוקסי, צבע פריימיר מיוחד וצבע עליון בפיגמנט לבן שנהב של אלפא רומאו. כמו כן, צבע שחור לחלק הפנימי של הכנף. אני חייב תודה מיוחדת לחבר שביצע לי את העבודה - המון המון תודה!!!

הכלים ששימשו אותי בפרויקט

מכופפת צינורות הידראולית דוחפת של ל.כ. בע"מ. אני מאמין שהפרויקט הזה הוא הוכחה שגם עם מכופפת פשוטה כזו, ניתן להגיע לתוצאה שלפניכם. מיותר לציין שאני יותר ממרוצה מהמכופפת שלי. היא תשמש אותי לעוד המון פרויקטים בעתיד. התוצאות שהיא מוציאה - כיפוף הצינור ללא "ברך", וללא עיקום, פשוט מצוין. פשוט צריך להכיר אותה טוב.

רתכת אלקטרונית 150 אמפר תוצרת אטליה. היא אצלי כבר כמה שנים טובות, אני  מאוד מרוצה. אבל, וזה אבל גדול, ריתוך פח ברתכת אלקטרונית, לא משנה מה טיבה, הוא סיוט ממדרגה ראשונה. השקעתי ימים שלמים בריתוך הפח אצלי, ושיוף, ושוב ריתוך, וחוזר חלילה. התוצאה הסופית יצאה מעולה, אבל הרתכת האידאלית לכך היא רתכת MIG

כמו כן, דיסק 4.5", מקדחה וכלי יד שונים. מבחר קלמרות, וג'בקות שונות לאחיזה וקיבוע ריתוך חובה כאן, וכמובן שגם מד זווית וקליבר.

הפרויקט התחיל באמצע יולי ונגמר בתחילת ספטמבר. לא עבדתי רצוף כל הזמן הזה, היו זמנים שנסעתי לטיול (רגלי, הג'יפ מושבת) והפרויקט לא התקדם, בזמן שהוא היה בצבע, או פשוט ימים שלא יכולתי לעבוד. אך על כל פנים, הפרויקט לקח זמן רב, והוא שווה את זה.

התוצאה הסופית, לעיניכם. הכנפיים עמדו בציפיות - בסופו של יום, אני מאוד נהנה להביט בחזית הג'יפ שלי.

תגובות 1 תגובה
    1. nircj89's Avatar
      nircj89 -
      בנייה סופר מקצועית!
      נהנתי מאוד לראות את השלבים.
      אני מתחיל בקרוב לעבוד על הפרוייקט הזה אצלי בגיפ.
      אי לי ספק שאעזר בכתבה.
      תודה אמנון!
    Untitled Document