Close
  • התקנת מאייד Weber DGEV בג'יפ CJ

חברת Weber Redline מציעה ערכות מאידים תחליפים מושלמות לכל מנועי ג'יפ. הערכה המוצגת בכתבה נקראת K551 בקטלוג ונועדה להחליף את המאייד המקורי של מנוע ג'יפ 258 בג'יפ CJ. הערכה כוללת מאייד Weber 32/26 DGEV, מתואם ומכוון מראש, ערכת מתאמים להרכבה על סעפת היניקה המקורית ללא שינויים, ערכת מנופים המתחברת למנגנון כבל הגז המקורי, פילטר אויר פתוח רב פעמי חדש, כל הצינורות והמחברים הדרושים, והוראות הרכבה מפורטות. בכך הערכה יחודית - מרגע שהערכה ביד, ערב אחד של עבודה, לא מסובכת כפי שיתואר בהמשך, וזה הכל. זה מה שנקרא באנגלית Bolt-On, ובתרגום עברי שלי "הברג-וסע" (אני מקווה שיתפוס!). (Photographs: )

למה לי?

הג'יפים הנפוצים בישראל הם CJ משנות ה80, המונעים במנוע ג'יפ 258 ובמאייד Carter BBD כפול לוע. הקרטר הנ"ל ידוע לשמצה כמאייד לא מוצלח וכאחת מנקודות התורפה של הג'יפ.האמת היא שבמצב תקין זהו קרבורטור סביר בהחלט, עם נטייה להצפה בעליות תלולות שכל בעל סיקס כבר התרגל אליה או סידר איזשהו פתרון חלקי בדמות גז ידני למשל, או כיוון גובה המצוף.

בקטלוג של Redline נטען  שלקיט יתרונות רבים על פני המקור (ראו בקישור לקטלוג Redline &nbsp. שיפור של עד 22% בכוח מנוע, שיפור של 10%-20% בצריכת דלק, שיפור ב"התנהגות" - Driveablity וכן הלאה. לשיפור הגדול בכוח אני באופן אישי לא האמנתי, אבל כל שיפור בצריכת דלק מצד שני בהחלט חשוב, ויוכל להחזיר את ההשקעה בקיט תוך זמן קצר. האיכות הידועה של חברת וובר הותיקה ונסיונה במרוצי מדבר ובתחום השטח בכלל חיזקו את החלטתי. המצב הסופני של המאייד שלי הכריע את הכף. הזמנה דרך האינטרנט, 360 דולר כולל משלוח בתוך ארה"ב וחזרה לישראל במזוודה.

הרכבה:

ההרכבה בעקרון פשוטה ביותר, ולא דורשת כישורים או כלים מיוחדים - סט בוקסות ומפתחות רגילים, מעט סיליקון RTV, וזהו. הוראות ההרכבה לעומת זאת אכזבו במקצת, הן לא היו מושלמות. חלק ניכר מהערב בוזבז בגירוד הראש. מדובר בדף מצולם שנראה די מאולתר, ולא עומד ברמה הגבוהה מאד של שאר החבילה (אפילו האריזה מרשימה).

תהליך ההרכבה מתחיל בפירוק המאייד הישן, כולל המתאם שלו, עד שמגיעים לברזל של הסעפת עצמה.  המאייד החדש מורכב על סעפת נקייה לחלוטין. חליצת הברגים חסרי הראש (או מוטות הברגה בשפה אחרת) הישנים  מיציקת הסעפת היא הנקודה הראשונה שיש לשים אליה לב. יש להשתמש באומים כפולים, שמן,  ולפעול בזהירות ובמתינות. מדובר בהברגות עדינות שלא ראו אור יום בדרך כלל מאז הורכבו במפעל לפני 15 שנה ויותר.

הקיט כולל שני מתאמי אלומיניום ושלושה אטמי קרטון כפי שניתן לראות, מורכבים כבר,  בצילום משמאל. בנושא זה בדיוק ההוראות לא ברורות, כי חסרה תמונה פשוטה. אחרי מחשבה ופענוח הטקסט, הגעתי למסקנה שהמתאם העליון הוא זה בעל התבריג בחזית ( עם פקק שחור בתמונה). כמו כן שני האטמים הזהים בעלי שני חורים עגולים הם התחתונים, והאטם העליון הוא השונה, זה שיש בו חור מאורך אחד לשני  הלועות.

ההמשך היה קל, הרכבת גוף המאייד וכל הצינורות. נושא הצינורות טיפה מורכב, כי ההוראות מדברות על כל מיני אפשרויות בהתאם לרמת אמצעי בקרת הזיהום,  Emissions Control , הקיימים בג'יפ. בג'יפים שלנו בארץ בדרך כלל אין בקרת זיהום כלל. תמונה כללית של כל החבורים יכלה לעזור מאד, אבל חסרה בהוראות.  לנוחותכם, אלו כל החיבורים בג'יפ ישראלי נטול בקרות זיהום משוכללות...

את נשם תא המצוף כדאי לחבר לפילטר דלק משומש כמו כל נשם אחר בג'יפ.

מסנן האויר החדש שמגיע עם הקיט הוא מסנן רב פעמי, עשוי בד גזה כלוא ברשת פלדה. זה פילטר הכי "פתוח" שאפשר. פירוקו והרכבתו פשוטים ביותר, על ידי שישה קליפסים. וזה חשוב, כי צריך לפרק ולהרכיב אותו הרבה כדי לנקות ולשמן אותו.

מערכת המנופים מגיעה מורכבת ומכוונת, ולא נותר אלא לחבר אותה למנוף כבל הגז. קליק אחד, חיבור קפיצי הגז המקוריים, וזהו. האיכות ניכרת במנופים ובמחברים, מיסבי קצה זעירים ומוטות מתכווננים - לא שצריך כאמור. יופי של חלקים, בכמה רמות מעל האביזרים המקבילים בג'יפ מקורי.

האם הקיט הזה הוא אכן "הברג-וסע"? התשובה חיובית. הקיט אכן כולל הכל. בערב אחד הרכבתי את כל העסק, ונסעתי לשלום. הכל נמצא עד הבורג הקטן ביותר, הכל מתאים בול. מפתיע לטובה. אם רק ההוראות היו קצת יותר מושקעות...

סיכום לאחר חודשיים:

על שיפור בביצועים אין מה לדבר. קודם כל כי אני לא דינמומטר.... וכמו כן כי מערכת הדלק הקודמת שלי היתה כאמור סופנית, מקוטעת, נטולת צ'וק, בקיצור חרא. הג'יפ אכן מרגיש הרבה יותר טוב, התגובה לדוושה חדה ונעימה יותר מהזכור לי אי פעם, אבל שוב, אלו תחושות בלבד. חוץ מזה הג'יפ מניע, הצ'וק פועל מצויין, סיבובי סרק יציבים... בטיולים מאז ההרכבה לא נתקלתי בבעיות כלשהן.

צריכת דלק לעומת זאת היא משהו שאפשר למדוד. ובכן, השיפור קיים אך קליל. מדידות ראשונות מראות שבנסיעה בינעירונית רגועה הג'יפ עושה כ6.9 ק"מ לליטר, לעומת6.3 עם הקרטר בימיו הטובים. מדידות לאורך תקופה ארוכה יתנו תמונה מדויקת יותר. אני מעריך שהשיפור הכללי בצריכת הדלק הוא פחות מ10%. יש לציין שאני מכיר שני בעלי CJ ,ששיטות המדידה שלהם אמינות עלי, שמשיגים צריכת דלק של כ7 ק"מ לליטר בנסיעה רגועה עם המאייד המקורי, תקין ומכוון. מצד שני מדובר בחברה שנוסעים כמו סבתות מתות.

פילטר האויר הפתוח מאד לא מוצא חן בעיני. הבד דק ועדין, כבר אחרי שתי שטיפות נראה לי שהוא לא ממש לכל החיים. הוא גם רחוק מלהיות במקום אידיאלי - חשוף לחלוטין לשפריצים של מים, ושואב אבק מתא המנוע בכמויות. אני מתכוון למצוא פתרון אחר, כנראה חזרה לפילטר הנייר הסגור, לאחר שאייצר מתאם לראש המאייד. כן, זו בעיה - פילטר שמתאים לקרטר העגול לא מתאים לוובר בעל הראש המלבני.

האם השיפור שווה 360$? רק הזמן יגיד. אמשיך לעדכן אתכם.

סיכום אחרי שלוש שנים:

שלוש שנים והרבה טיולים עברו מאז העדכון האחרון. השינוי המהותי הוא שאחרי שנה וחצי בערך זרקתי את הפילטר הפתוח לפח-הזבל. את השני. פילטר-לכל-החיים-בתחת-שלי, אמנם מנקים אותו ומשמנים כל פעם אבל צריך להיות עיוור או טיפש במיוחד כדי להתעלם מהפערים שנוצרים בבד הגזה שאמור לסנן. לבנות על זה שחלקיקי האבק נמשכים ונדבקים לשמן כמו שכתוב בפרסומות של יצרני הפילטרים האלו? לא מתאים לי. חזרתי למסנן האוויר המקורי של הסיקס, פילטר הדוד הצבאי הגדול והטוב. אבל מיקמתי אותו בתוך תא הנוסעים, מאחורי הדשבורד, איפה שפעם הייתה מערכת החימום. בעזרת צינור אויר מקורי של סופה (150 שקלים לחדש) וקצת צנרת ביוב מPVC אלתרתי מעין שנורקל שעובר דרך קיר האש בחור שנותר ממנוע המאוורר. את המתאם בין ראש הקרבוראטור לבין כובע צינור היניקה הזמנתי מהאתר הזה http://www.carburetion.com/Weber/adaptors2.htm. מכל מה שיש שם הזמנתי את הכי קרוב קוטר לכובע המקורי והשחזתי אותו קצת כדי שיתאים. מכאן התמונות מדברות בעד עצמן:

קישורים:

אני הזמנתי את הקיט כאן:   www.tellico4x4.com

האתר של רדליין:  www.REDLINEWEBER.com

Untitled Document