Close
  • תיק-גג לטויוטה היילקס

על כל מגרעותיהם של הטנדרים, מכפר בדרך כלל הארגז המרווח. יש כאלו שגם זה לא מספיק להם. חנן למשל, שמציג פתרון: תיק ענק יעודי לחיבור לגג ארגז הטנדר, לאכסון ציוד נפחי. הוא מדווח על ביצועי התיק לאחר הטיולים הארוכים של פסח. (Photographs: )

שינה איכותית  בשטח היא דבר חשוב, במיוחד למערכת העיכול. לאחר שנמאס לי ולמשפחתי (2+2) מכל הפטנטים של המזרונים הייעודיים לשטח: ספוג דק, מתנפח מעצמו, מתנפח סיני ומתנפח איכותי, ושום דבר לא ממש היה נוח, עברנו למזרוני ספוג עבים רגילים לכל המשפחה. זה הוסיף לנו בצורה משמעותית מאוד לנפח הכללי של הציוד לטיול, ולכן נדרש פתרון נוסף של אחסון, מעבר לתא המטען הגדול מאד של ההיילקס.

את הקונספט של גגון לרכב יומיומי אני לא אוהב. בשביל פעם בחודש-חודשיים במקרה הטוב שיוצאים לטיול לינה עם כל המשפחה, נגררים ביומיום עם משקל נוסף, גבוה, והתנגדות נוספת לרוח, צריכת דלק וכו' . לאחר שהחברים מסביבי התחילו להצטייד בתיקים גדולים לגג, החלטתי להצטרף למגמה, תכננתי לי תיק כזה וביקשתי מיריב במתפריית "פטוריז"  בכפר רות שיתפור לי את התיק.

התיק הוא בגודל המלא של גג הארגז: 120 ס"מ רוחב ו140 ס"מ אורך. גובהו 50 ס"מ. אין מניעה עקרונית לעשות שהוא יהיה ארוך יותר ויעלה גם על הגג של הקבינה, אבל אני העדפתי להימנע מכך, מכיוון שתכננתי שהתיק יעוגן אל הפח בעזרת אומגות מתכת שיחוברו לגוף הרכב, ואת החורים לאומגות האלה  העדפתי לקדוח רק בפח הארגז ולא בפח של הקבינה, על כל המשתמע מקידוח חורים כאלה. גם את החורים שכן עשיתי לאומגות קדחתי מתחת למרזב הניקוז, על מנת שכמה שפחות מי גשם יגיעו אליהם.

התיק מתחבר אל הארגז ב16 אומגות: יש ארבע רצועות קצרות מכל צד של הארגז שמחברות את התיק אל הארגז בצורה בסיסית. לאחר מילוי התיק בתכולה יש ארבע רצועות ארוכות שעוברות מעל כל התיק, מצד לצד, ומתחברות לאומגות על הארגז ובעצם מהדקות את כל התיק למטה, כלפי הגג של הארגז. זה גם משטח את התיק, ומייצב אותו, וגם מעגן אותו אל הארגז. כדי להימנע מהעברת הרצועות על החלק העליון של התיק בכל העמסה, ביקשתי מיריב שכל רצועה תעבור דרך שתי לולאות שתפורות לתיק מלמעלה, וכך הרצועות לא מתפזרות בזמן האחסנה וההעמסה. הפתח של התיק הוא ריצ'רץ' על כל החלק האחורי של התיק, בצורת ח .

התרשמות בשטח...

לאחר יום שלם של נסיעה בגשם, הציוד בתוך התיק היה מעט לח בחלקו. זה לא נורא בעיני, כי השילוב של נסיעה בגשם בטיול עם לינה אמור להיות נדיר למדי - בדרך כלל אנחנו לא מתכננים לינה בשטח בימים גשומים. בכל מקרה הציוד לא היה רטוב במידה שלא אפשרה שימוש.

קשה להגיע להעמיס את התיק כשהוא על הגג. אם מתכננים תיק שנועד למזרונים בלבד אז לא צריכה להיות בעייה להעמיס את התיק על הריצפה, ואז לזרוק אותו על הגג ולעגון, אבל במקרה שלי מדובר על תיק גדול הרבה יותר, בנפח של למעלה מ800 ליטר, ואני מעמיס בו את כל הציוד שאני לא צריך במהלך יום הטיול. כל ציוד חניון הלילה שלא שוקל הרבה, וזה אומר: מזרונים, אוהל, מצעים, שמיכות, ביגוד להחלפה, כסאות, וכו' . פתרון שמצאתי לזה הוא לשים צידנית מאחורי הרכב, לעמוד על הצידנית ואז ההעמסה נוחה יותר.

הרצועה הרוחבית הכי אחורית, למרות שמעוגנת בשתי לולאות לתיק, נכנסת לתוך הפתח האחורי של התיק, בזמן שהתיק פתוח והרצועה משוחררת, ודי מעצבנת, כשאתה מחזיק מזרון ביד אחת, את שולי התיק ביד שנייה, ומנסה לדחוף את המזרון תוך כדי כשהיא נכנסת באמצע. צריך לחבר אותה עם יותר לולאות אל התיק, או לקשור את המרכז שלה אל קדמת התיק.

הלולאות קטנות מדי, ומאפשרות רק לרצועה לעבור דרכן, ולא לאבזם של הרצועה, וזה אומר שהאבזם נשאר בחלק העליון של התיק, הרצועה ממשיכה אל אומגת המתכת, וחוזרת אל האבזם, ונוצר שם לופ, שלעתים מפעיל את לחץ הרצועה על הלולאה במקום על התיק כולו, וזה עלול לקרוע את הלולאה מהמקום. צריך לולאות שיהיו מספיק גדולות כך שהאבזם יעבור בתוכן. אני פתרתי את זה ע"י לולאות גדולות יותר שעשיתי מחבל דק שאותן חיברתי לולאות הקטנות. את הרצועה העברתי דרך הלולאות הגדולות.

התיק עלה לי, כשהחומר בעובי 900 (אני חושב שזה אומר 900 גרם למטר רבוע) , כולל 16 אומגות מתכת, הרצועות והאבזמים,  400 ₪.

Untitled Document