Close
  • דיגום טויוטה היילקס 98

אחרי שנים של עבודה על "יישור" הוויליס הזקן, היה צורך גם ברכב שאפשר פשוט לסוע איתו - טויוטה היילקס. אבל גם הוא דורש יישור קו... (Photographs: )

את הכתבה הזו אני מתכנן לכתוב כבר הרבה זמן מתוך המחשבה שכל רגע אני מסיים את הפרוייקט שנכנסתי אליו ואז אני יכול לשבת בשקט ולסכם תקופה. מכיוון שזה כנראה לא יקרה בקרוב, אז הנה דו"ח ביניים על "יישור קו".

נתחיל בהתחלה, מה זה בכלל "יישור קו"? חיפוש מהיר בפורומים  מביא מספר לא קטן של פרושים למושג "יישור קו". כשחיפשנו את המונח המקביל באנגלית מצאנו:

• To adjust (parts of a mechanism, for example) to produce a proper relationship or orientation

• To bring it up to scratch

• To reinstate to its original form or working order.

• To restore to its original state

• You are performing a restoration

• bringing the heep to as new condition 

• restoring it to factory condition

• making it road worthy

• ...or just fixing it up

מדובר בסופו של דבר בהחלטה האינדיבדואלית של כל אדם ואדם:

איפה הקו שאתה רוצה ליישר.

הרעיון המקורי היה טיפול באותם מכלולים אשר הכרחיים לקיום היום יומי של הרכב כגון: מערכת הנעה, היגוי, בלימה, חשמל ואולי גם קוסמטיקה קלה (פוליש ווקס בהחלט לא נכנסים לקטגוריה הנ"ל).

ואני... אני מיקמתי את הקו בדיוק איפה שרציתי אותו, מיקמתי אותו בדיוק בשורה התחתונה של איך אני רוצה שהרכב שלי יראה. אז אולי זה לא בדיוק יישור קו, אולי מדובר בקו קצת עגול עם נטייה לזוז כל הזמן אבל לדעתי, כל מי שקונה רכב 4X4 יודע על מה אני מדבר. הקו לא יהיה ישר עד שנסיים את כל העבודה וגם אז זה נתון לפרשנות.

חזרה למקורות

במשך 7 שנים, מאז 1998, שימש אותי כרכב פרטי הוויליס שלי, cj-5 מודל 1958. הוא שימש אותי נאמנה בנסיעות היום יומיות, בשרות הקבע שלי, בטיולים ובעת הצורך גם כרכב עבודה. תוכלו לקרוא עליו עוד הרבה כאן.

אבל הזמנים משתנים, אנחנו כבר ילדים גדולים, עוד מעט אפילו נהיה זקנים. אז החלטתי לשדרג את עצמי לרכב חדש (כמובן שבנוסף לוויליס ולא במקומו – וויליס זה כמו נישואים קתוליים), רכב עם דלתות, חלונות, מיזוג, ברקסים שעובדים בכל עונות השנה. ובשנת 2003 רכשתי טויוטה היילקס מודל 98.

הרכב נקנה מבחור נחמד שעוסק בסחר ברכבים וברשותו היו 19 היילקסים ממכרז של קרן קיימת. למזלי (ואחרי חיפוש של 4 חודשים בהם ראיתי כל היילקס שחוט באזור השרון) הגעתי אליו מספר ימים לאחר שהרכבים עברו לרשותו ונפל ברשותי העונג "לבחור" מבין הרכבים.

למה היילקס? אם אתם באמת שואלים אז:    

• כי תמיד רציתי.

• כי ככה

• יש מספיק דיונים טכניים באתר למה דוקא היילקס.

ולמה מודל 98?                                      

• השנה הראשונה עם מנוע מגודש במקום האטמוספרי העצלן

• השנה הראשונה בו המתלים הקידמיים הם IFS ולא סרן(90% מהזמן אני על הכביש ואני מוכן לוותר על לעיסת סלעים מקצועית לטובת עוד קצת נוחות)

• כי כאן בערך התקציב שלי נעצר (המודל הראשון עם כל השיפורים ומספיק עודף כדי "ליישר קו").

הרכב כפי שנקנה, עם ארגז אחורי סגור, צמיגי כביש, ללא הגבהה או כל שינוי אחר:

אני אעבור על כל העבודה שנעשתה בשלוש השנים האחרונות ויסלחו לי כל המעריצים, אני לא אעשה זאת בסדר כרונולוגי (או כל סדר הגיוני אחר).

1.  תחילה פורקה סגירת הארגז מאחור לטובת העמסות והובלות אלו ואחרות תוך כדי תכנון למקם ארגז כלים רציני מאחורה – כבר בשלב זה התחלתי לנדנד לחברת "רכסים" ולחיים בפרט ( על השרות והיחס המעולה שקיבלתי מהם אני אדבר יותר מאוחר).

2. קשת "דקורטיבית" של חברת טל והדס הותקנה מאחור – הייעוד שלה לא היה להעמסות ונגיע גם לזה.

3. פגוש אחורי עם תושבת לוו גרירה נשלף נבנה על ידי כאשר את החלקים עצמן הזמנתי בעזרת שירטוטים "משלייסנר-ברזל" – כל החלקים יצאו מפלטת ברזל 10 מ"מ בעזרת חיתוך להבה ולי נשאר רק לבצע את ההתאמות/קידוחים/ריתוכים.

השלב הבא היה טיפול במערכת המיתלים:

• מוטות הפיתול הקידמיים (מערכת IFS) הוחלפו במוטות מחוזקים מחברת "פדרס" – באדיבות חברת "מתלם".

• העלים האחוריים עורגלו והוחלפו הגומיות – באדיבות חברת "מתלם".

• בולמי הזעזועים המקוריים הורדו אחר כבוד מהרכב והותקנו רביעיית בולמי ToughDog אשר התגלו כקשים מידי, לאחר מכן רביעיית בולמי Monroe שהתגלו כרכים מידי ולבסוף רביעיית בולמי Kony שהתגלו כמושלמים – גם כן באדיבות חברת "מתלם".

גלגלים/צמיגים:

נידנדתי לכולם כאן באתר בנוגע לרעיונות להתקנת גלגלי 31, 33, וכו' על ההיילקס ולבסוף הותקנו BF-mud 31/10.5/15. היה צורך לחתוך קצת בכנפיים הקדמיות כדי למנוע שפשופים, תוכלו לקרוא על העבודה הזאת כאן.

התוצאה, צמיג חדש מול מקורי והכנפיים המשופצות:

שיפור זוית הגישה ומיגון הגחון

רוב בעלי ההיילקסים מפרקים את חצאית הפלסטיק התחתונה של הפגוש הקידמי או לחלופין מחליפים את כל הפגוש בפגוש מתכת חליפי (עם הכנה לכננת ושאר ירקות). בשלב זה התקציב לא איפשר לי רכישת פגוש חליפי, בעוד הורדת החצאית התחתונה חושפת את קצהו התחתון של הרדיאטור לניזקי הטבע והצטברות בוץ ולכלוך. הפתרון היה פשוט. חיתוך הפינות של החצאית התחתונה, חימומה על ידי מפזר חום תעשייתי והדבקתה בצורה הרצויה. התוצאה:

לאחר מכן הותקן מגן גחון של "אספיר". ההבדל בינו לבין המגן שניסיתי לרכוש מ"גתוס" בזמנו היה שזה מורכב מחלק אחד בעוד המגן של גתוס משני חלקים והרכבתו היתה מסובכת ומורכבת וכללה קידוחים בשילדה. בלי טענות, את ההתקנה עשיתי דרך "מתלם" (שמים לב למוטיב החוזר? זה אני שמימנתי לבולדוג את המגיפה עם הרכישות החוזרות שלי כשהוא עוד עבד שם).

כדי לנקות את גחון הרכב, ומאחר וצמיגי 31 גדולים ומגושמים (בייחוד כאשר אחד מהם מורכב על מתקן הגלגל הרזרבי המקורי בתחתית הרכב),נבנה מתקן חלופי והגלגל הועבר לארגז.

הנעילה מתבצעת בעזרת אום מרכזי שרותכו לו אוזניים ואשר לוחץ על פלטה עגולה שלה רותכו שלושה אומי גלגלי כדי להחזיקו במקום.

דיגום הארגז 

בשלב הזה החל רומן קצר ביני לבין חברת "רכסים" – אל תבינו אותי לא נכון, חיים איש נחמד ואני מאחל לו חיים ארוכים, אבל אני בכל זאת מעדיף בחורות.  אני מתכוון לרומן בתחום תכנון וייצור ארגז כלים משולב מיכל מים שיתאים לצרכים שלי. לאחר לא מעט סקיצות, מדידות, התייעצויות וקבלת החלטות גובש רעיון ויצאנו לדרך.  אתחיל ואומר שהיום כבר הפקתי לקחים והייתי משנה דבר או שניים בתכנון ובביצוע אבל זו חוכמה שלאחר מעשה ואני מאושר מהמוצר ומהיחס שקיבלתי מ"רכסים" ומחיים רכס בפרט.

מיכל מים של 100 ליטרים בתחתית (בדיוק מעל הסרן האחורי, בין שתי הכנפיים של הגלגלים) ומעליו ארגז כלים המחולק לשני תאים.

לטובת משאבת מים ושאר עזרים חשמליים, נבנתה קופסת פיקוד של מפסקים וממסרים והותקנה בתוך הארגז (מצטער, אין לי כוח לפרק אותה כדי להראות כיצד היא בנויה). בנוסף מותקנו שקעי מצית על קופסת הפיקוד לטובת מטענים אלו ואחרים של פנסים ומכשירי קשר.

שקע 12v לטובת צידנית וחיבור מהיר ליציאת מים הותקנו מחוץ לארגז במקביל למתג הפעלה נוסף למשאבה. כאשר המתג בתוך הארגז מופעל, המתג החיצוני שיושב על אותו קו המתח מאפשר הפעלה וכיבוי של משאבת המים ללא הצורך בפתיחת הארגז (דבר שמעוד מקל בעצירות לילה וחניונים). הדבר הכחול/שחור שתלוי על חוט זה הפקק הסוגר את יציאת המים כאשר הצינור מנותק (מחברים מהירים סטנדרטיים של צנרת השקייה ביתית).

תושבת לברז מים מתחברת בקצה דלת הארגז:

ועכשיו מתחילים המישחקים האמיתיים...

Over Kill  זה לא מושג שקיים בלקסיקון שלי והפרוייקט הבא ידבר בעד עצמו. 3 שקעי מצית נוספים הותקנו בתוך הרכב לטובת ממיר מתח/GPS וכו', מה שמביא אותנו ל9 ברכב כולו. 1 מקורי, 3 לידו, 3 בתוך הארגז כלים, 1 חיצוני לארגז כלים ו-1 נוסף על הקשת (נגיע לזה עוד רגע).

נקנתה והותקנה קונסולת תיקרה של חברת OutBack האוסטרלית (שוב דרך "מתלם").

מערכת מפסקים לפיקוד הותקנה (מייד נגיע לשימושים שלה, סבלנות):

קופסת ממסרים ונתיכים נבנתנה לטובת הנושא ומותקנה מאחורי המושב האחורי:

אז מה מפעילים כל המתגים האלו? זוג פנסים קידמיים נוספים, זוג פנסים אחוריים בארגז:

שקע מצית על הקשת האחורית (לטובת אותו קסנון או קוג'אק מזדמן).

תוכנן ונבנה גשר תאורה בעל חיבורים מהירים לקשת  הרכב, גם הוא מחובר למפסקים שבקונסולה. פרופיל ברזל 100X20 מ"מ, 6 פנסים, פלאח ברזל שנחתך וכופף בהתאם, מוטות הברגה ואומים לחיבור מהיר, חיווט ומחבר חשמל לחיבור המערכת כולה.

חיבורים מהירים לקשת:

חיבור החשמל לגשר התאורה (לידו אפשר לראות קשור את הפקק שסוגר אותו כאשר המערכת מנותקת). המערכת מורכבת או מפורקת תוך חצי דקה.

ואם כבר התקנו כזו קונסולה יפה ושימושית, אז החלטתי לנצל את אחד התאים (לא זה שאני ממלא בקבנוס לטיולים) לטובת מטען למכשירי קשר. זוג מכשירי קשר סטנדרטיים של חברת מוטורולה, המטען פורק, נוסר והותאם לביתו החדש בתוך יציקת ספוג/פלסטיק/סיליקון.

בנוסף לנתיכים של כל רכיב ורכיב (מפסקים, ממסרים, שקעים, משאבת מים) הותקן נתיך ראשי על הקו המזין את כל המערכות.

תושבת לאנטנה נבנתה על בסיס הקשת האחורית, ותוכננה בצורה כזו שלא תפריע לכל שאר האלמנטים (עם/בלי גשר התאורה) מכשיר קשר של חברת I-Com הותקן ברכב.

ולסיום, הרכב לא היה יכול להתקרב לשלמות ללא נוכחות של קרמיט אמיתי אשר נאחז בשארית כוחותיו על המראה.

אני אחסוך מכולם את גלריית התמונות מהטיולים מהשלוש שנים האחרונות. רק אחת.

האם הקו יושר? מה נשאר לנו:

• מגן מיכל דלק שיושב על שולחן העבודה וממתין להתאמות אחרונות והתקנה – תודה לערן.

• מגן מנוע נעילת דיפרנציאל אחורית שיושב על שולחן העבודה וממתין להתקנה – שוב תודה לערן.

• מגיני סף – חומר הגלם נרכש ושוכב ליד הרתכת והדיסק.

• פגוש אחורי – נשאר להוסיף עוד שני חלקים אשר יגנו על פינות הרכב.

•  פגוש קידמי – כשנגיע לשלב הזה, אולי גם כננת.

•  שנורקל – אל תשאלו, אנחנו נגיע גם לזה.

•  ברזנט לחלק האחורי של הרכב – יש תוכניות, נשאר רק להגיע לתופר עם סבלנות לשגעונות שלי.

•  נעילת דיפרנציאל קידמית – שלחתי את עומר/בולדוג למשימה, נראה עם מה הוא יחזור.

וכשנסיים את הסעיפים הללו אני מבטיח למצוא חדשים. תודות לכל אשר עזרו במלאכה, אנחנו לא רחוקים מה"קו הישר".

Untitled Document