Close
  • טרופי טראק חדש של עידו כהן - פיצ'ר

חשיפה ראשונה - הרכב החדש מבית היוצר של עידו כהן. 1,700 ק"ג, 480 כ"ס, חיפויי פיבר אלגנטיים - אמריקה בישראל. האם רק יפה או גם אופה? מחר בערב, בקו הסיום של מרוץ חרמון אילת 2009, התשובה. (Photographs: )

רכב המרוץ היפה ביותר בישראל. נקודה.  יום אחרי פרסום שורות אלו תדעו אם הוא רק יפה, או גם אופה. האם הוא יהיה הראשון בקו הסיום באילת?  עידו כהן מועמד טבעי לניצחון בכל מרוץ, ואם כוכב הפיצ'ר הזה נוסע כמו שהוא נראה, המתחרים על גביע הרכב המהיר ביותר יצטרכו לעבוד קשה. לא בנהיגה, אלא בדקירת בובות וודו, ליטוף קמיעות והשבעת נחשים. כי במרוץ באחה חוצה-ישראל 2009, מי שיכולה לעצור את עידו ו"קיד" אופיר במושב הנווט,  זו רק גברת מזל. טפו-טפו. לשמחתם יוחאי כהן מוביל את סילברדו הסיוע המהיר, ובמרוץ של 600 ק"מ יש הזדמנות שנייה לתקן כמעט כל דבר.

אז מה יש לנו כאן? הרכב שעל בנייתו החליט עידו אך לפני ארבעה חודשים, ונבנה בזמן שיא, מצטרף לשני טרופי-טראקס נוסעים ועוד אחד בבנייה, ומסמן את העידן החדש במרוצי ישראל. יש יאמרו שעידו עזב את מיצובישי ו4X4 וגילה עולם חדש. האמת היא שהוא חוזר לאהבה הישנה שלו - שברולט, אמריקה, טנדרים. אבל אלו לא הסונומות המשופרות שעדיין מסתובבות בפרדס חנה... זה רכב מרוץ, בנוי צינורות ST52, קומפקטי (בסיס גלגלים 3 מטר וטיפה), נמוך (נקווה שהתמונות מעבירות עד כמה) מינימליסטי (רכב פתוח, צר גזרה, אפס מותרות) צמיגים גדולים (37/12.5R17, מקסיס, על חישוקי קרגר פשוטים למדי- הבידלוקים הם קוסמטיים בלבד), מתלים לא מוגזמים (מהלך מתלה של כ22 אינץ' מאחורה, בערך 20 מקדימה) ועוד משהו אחד -  מנוע ב ה מ ה... באוטו כזה, שיש בו כל כך מעט, המנוע הוא השחקן הראשי. שברולט LS3 (ולא LS7 כמו שכתוב על הכיסויים האדומים - עידו שם אותם כי הם נראים טוב), נפח 6.2 ליטר, 480 כ"ס. אמיתיים. המנוע חדש מה"ארגז" - Crate, מקטלוג הPerformance של ג'נרל מוטורס. קצת פחות מ8,000 דולר (לפני רבותי, לפני...) קומפלט, כולל צמה. מצטרף אליו גיר 4L80E - גם חדש מהקופסא, מיובא מארה"ב. את תא המנוע משלימים חיווט וצנרת כמו שצריך, הכל תעופתי, ולא יקר במיוחד, מהקטלוג של Summit Racing המוכר לכולנו. הרכב הזה לא בנוי מג'אנק ישראלי משומש - אלא מחלקים חדשים - כמו שאמורים לבנות מכונית מרוץ.

המתלה הקדמי בעל גיאומטריה קלאסית. מאיפה הנאבות? עידו מחייך - "שברולט C/K, כמובן!" קצת פלדה מגולחת, במקום אחר חיזוקים מתווספים, תפוח עליון מוסב לגדול יותר, זהה לתחתון. מסרק הגה הידראולי Howe 2.5 סוגר את מערכת ההיגוי - הוא זהה לזה המותקן בטרופי טראק של ברוך טולידאנו ובT1 של צוות סרטינה - יש סטנדרטים חדשים בישראל.

מאחור סרן חי, צף, עם דיסקים. מאיזה רכב? "דנה 60 מפורד אקונוליין" - עידו מסנן בשקט, כמעט מתנצל. הוא איש שברולט, לא סובל פורדים. אבל זו בחירה הגיונית, אולי ההגיונית ביותר, מתוך המצאי הקיים בארץ ישראל. על הסרן מינימום של ברזלים נוספים, לחיבור מתלה ה4 לינק. הבולמים האחוריים (בילשטיין 9100 2.5 אינץ' + ביפאס Sway-A-Way בקוטר 3 אינץ' - מקדימה סידור דומה) מחוברים סמוך לסרן עצמו, בסגנון המאפיין את הטנדרים למרוצי אצטדיון, CORR ובניגוד לטרופי טראקס אמיתיים. הזרועות האחוריות קצרות יותר, אינן דורשות חיזוק מסיבי, והתוצאה תורמת למשקל הקל. בכלל, למרות שאנו מכנים את הרכב טרופי-טראק  (ומרוץ חוצה ישראל של מחר הוא הראשון שבו קטגוריה רשמית בשם זה, עם שלושה מתחרים! ), עידו הושפע בתכנון בעיקר מהטנדרים הקלים והפשוטים יותר של המסלולים הסגורים, ואתם יודעים מה? יכול מאד להיות שדווקא נוסחה זו תתגלה כקרובה יותר למה שנדרש מרכב מרוץ ישראלי.

אז כמה הוא שוקל? 1,700 ק"ג, יבש. 480 כ"ס כבר אמרנו? "זה הרכב הראשון שאני, עידו כהן, מפחד לתת בו גז עד הסוף! על ציר המוביל עליתי ל170 קמ"ש, לקטע קצר בלבד, והרפיתי. העוצמה מפחידה אותי!" מי שמכיר את סגנון הנהיגה של עידו כהן, יכול להעריך את הוידוי הכנה הזה. לרכב יש 189 קמ"ש מדודים בGPS בנסיעת מבחן. ומי יודע, אולי בערבה מכשירי הניווט של קיד ירשמו אפילו יותר?

דז'ה-וו.  הרכב מזכיר לי משהו, ראיתי אותו בעבר...  לא ידעתי בדיוק מה נראה לי מוכר, עד שעידו פתר לי את החידה - הטויוטה המיתולוגית של איבן סטיוארט. אלו אותם הצבעים, הכתום וצהוב ואדום על רגע לבן, הגלגלים הענקיים שמתגמדים מתחת למרכב, אותם הפרופורציות בדיוק. הומאז' מקסים למכונית שרבים מחשיבים כפסגת היצירה המוטורית, בהם אני - ומסתבר שגם עידו. תהנו מהתמונות, אני נהניתי לצלם אותן - הרכב יפה יותר במציאות. ומחר, יום שישי ה19 ביוני 2009, נדע אם הוא מספק את הסחורה.

יש לכם דעה? רוצים לדעת עוד? דיון על הרכב החדש של עידו כבר רץ בפורום.

Untitled Document