PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניקוי רדיאטור

nitzan
29-03-16, 19:45
אני מעוניין לנקות אתה רדיאטור,(zj)לדעתי הרכב עובד קצת חם מדי והיום ראיתי קצת אבנית צפה במים.
האם גם כדי להוציא את הטרמוסטט לבדיקה? תודה

השועל
30-03-16, 10:51
הי ניצן,

אני אענה לך בשני חלקים:
1. התשובה הקצרה והמדויקת לשאלתך היא כן, כדאי גם לבדוק את מצב התרמוסטט (במידה ואתה לא זוכר מתי החלפת).

2. עכשיו התשובה היותר מקיפה (וכמו שאתה מבין ,לא נגמרת רק בבדיקת התרמוסטט בלבד).
אני לא יודע באיזה מצב המערכת קירור שלך אבל אם צפים לך דברים, הייתי מציע לך לעשות בדיקה קצת יותר מעמיקה, הקיץ קרב ובא, חם בוודאות יהיה.
1. בעניין התרמוסטט - החלף תרמוסטט (לא לבדוק ולהחזיר) כבר פתחת את המערכת אז תחליף, עולה גרושים.
2. בדוק משאבת מים, תנסה להיזכר מתי החלפת או אם בכלל החלפת. דברים צפים יכולים להגיע גם מהמשאבה: להבים סדוקות, שחוקות, לא יעילות=העברת מים לא מספקת, חופש במיסב המרכזי של המשאבה, סימני חלודה או שאריות מים בחלק ההיקפי החיצוני של המשאבה ואטימות המערכת.. (הם לא נבנו לכל החיים, מומלץ וצריך להחליף אם יש סימני שחיקה והתעייפות).
3. עניין הרדיאטור - במידה ותקין - בהחלט תעשה ניקוי יסודי.. + בדיקת לחץ (זה כבר על הדרך). במידה והוא חשוד, אתה כבר יודע מה לעשות.
4. סופר חשוב ומשמעותי ביותר - תשתמש אך ורק במים איכותיים (לא מים רגילים בצבע ירוק, אלא כאלה שמכילים אתילן גליקול ומעלים את טמפ' הרתיחה ל127-132, תלוי ברמת איכות המוצר), יש הרבה טובים, המלצה, לך על פרסטון מיכל צהוב 127 מעלות או אפור, לא משנה. האפור מעלה את נק הרתיחה ל129 אם אני זוכר נכון.
5. עוד המלצה לבדיקה - כבר הורדת מים מהמערכת , תבדוק צינורות מים, אם רכים מדי ויש בהם סדקים או סימני שחיקה, תחליף, זה בדיוק הזמן.
6. פאן קלאץ - בדוק שנכנס לעבודה ותקין.

בהצלחה

nitzan
30-03-16, 13:11
תודה על התשובה המקיפה. משאבה החלפתי לפני 3 שנים, החתיכות הצפות במים נראות כמו אבנית,יתכן מהמשאבה?
נוזל משתמש בוולוליין אדום לא זוכר טמפ רתיחה.

השועל
30-03-16, 16:52
זה יכול להגיע מהרבה כיוונים ולא רק מהמשאבה עצמה, קשה מאוד להצביע על נקודה ספציפית כשמדובר באבנית, אבל ברוב המקרים משאבת מים, נקודות חיבור לצינורות מים, חיבורים בין שני מתכות יהיו נקודות תורפה..

ניצן, אתה יכול להתחיל משטיפה יסודית של הרדיאטור והייתי מציע גם להעביר שטיף גם לבלוק מנוע, פשוט דחוף את המים למנוע (דרך צינורות המים המנותקים) וחכה שהמים יהיו נקיים ויפים ביציאה . להחזיר הכל למקום. ולעקוב אחרי החום והאבנית.
אם נפתרה הבעיה, בא לציון גואל.
אם לא, לך על האופציה המקיפה.

boaz avrahami
30-03-16, 17:47
אתה יכול לצלם את מה שאתה מזהה כאבנית?

לא סביר בעיני שבמערכת סגורה שמוזנת מנוזל קירור בעל שם תופיע פתאום אבנית.

ראית את זה ברדיאטור או במיכל העודפים?
איזה צורה וצבע יש לזה?

תבדוק שמן גיר ותראה אם יש לו צבע ומרקם מוזר ואם המפלס השתנה מעלה או מטה באופן חשוד.
פתח מכסה שמן מנוע ובדוק אם יש עליו צבעים מוזרים.
בדוק את מיכל העודפים של הרדיאטור...

המטרה להרגיע שאין קטסטרופות לפחות...

nitzan
30-03-16, 18:49
לא נראה לי שיש קטסטרופה השמנים תקינים לחלוטין לא חלביים ובמפלס תקין.
את האבנית ראיתי צפה ברדיאטור,אין חופש בציר של המשאבה.לדעתי הצרקולציה של המים קצת לא בסדר.
הרכב לא מתחמם רק עובד יותר חם מהרגיל. אנקה אתה רדיאטור והבלוק , אחליף תרמוסטט ונראה .
תודה

ד ו ר ו ן
31-03-16, 08:02
אבנית לא צפה, אלא שוקעת.

השועל
31-03-16, 10:01
אבנית לא צפה, אלא שוקעת.

אתה צודק דורון.
לא ברור מה בדיוק צף אצל ניצן, אבל מה שזה לא יהיה.. כנראה ניקוי יסודי יעלים את הבעיה.

ניצן נשמח אם תעדכן מה תוצאות הניקוי ואם נפתרה לך הבעיה אחרי שתסיים.

ariel-ro
01-04-16, 08:42
מתעלק בשאלה על השרשור. איך לנקות באופן יסודי באמצעים ביתיים את מערכת הקירור ומעברי המים בבלוק?

Saar
01-04-16, 09:41
מתעלק בשאלה על השרשור. איך לנקות באופן יסודי באמצעים ביתיים את מערכת הקירור ומעברי המים בבלוק?

למה?
זה נשמע כמו משהו שמזמין צרות.
משתמשים בנוזל קירור איכותי. דואגים לצנרת תקינה, טרמוסטט תקין, פאן קלאץ תקין וכמובן רדיאטור תקין ונקי (ואם זה XJ עם רדיאטור מקורי/מיכלי פלסטיק, מחליפים רדיאטור לכזה עם דודי מתכת) וזהו.
אם יש לך בעיה ספציפית זה משהו אחר, אני עוד לא שמעתי על רכב שמתחמם בגלל מעברי מים סתומים במנוע. יתכן שישנם כאלו, אבל זה לא נפוץ למיטב ידיעתי.

asafk
01-04-16, 14:55
אם אני צריך להמליץ, רכב שעובד או נוסע בשטח חייב להחליף יזום אחת ל8 עד 10 שנים את כל הצנרת הגמישה, תרמוסטט, משאבת מים ואם יש מקומות בעייתיים ידועים (ברך כזו או אחרת, מעבר צר בין הראשים וכו׳) - אז גם זה.

אסף.

Saar
01-04-16, 15:51
ועל מנת לחזק את דבריו של אסף, פלאנג' המים במנוע של ה XJ (מתחת ליוניט חום) עלול להאכל וכדאי לבדוק גם אותו/להחליפו בהזדמנות זו.

נדב ש.
01-04-16, 15:56
ראיתי את ה"אבנית" הזאת גם בנוזל האדום של zerex, דומה לגרגירי חול לבן כזה... לא ברור מה זה.
ניצן, זה מה שניתקלת אצלך?

asafk
02-04-16, 15:39
יש מקרים שאחרי תקופת שימוש ארוכה בחומר לא מתאים, מתחילים להשתמש בנוזל קירור טוב יותר עם תכונות ניקוי טובות. הוא יפרק מפני השטח בכל המקומות בהם נוצרה לאורך הזמן קורוזיה, מתכת מחומצנת. זה נראה במקרה מסויימים כמו גרגרים קראמיים (חול) כי מתכת מחומצנת היא בדיוק זה (אלומינה למשל).

אסף.

nitzan
02-04-16, 18:53
אכן זו האבנית המדוברת

nitzan
03-04-16, 15:07
מתלבט האם להוציא את התרמוסטט ולנסוע בלי, הרכב משמש לטיולים בלבד .השלכות?
תודה.

השועל
03-04-16, 17:24
ההשלכות הן בעיקר על יעילות מנוע ותצרוכת דלק. תפקידו של התרמוסטט הוא להביא את המנוע לטמפ' עבודה הכי מהר שאפשר, כמו כן לשמור על טמפ' עבודה לאורך כל זמן העבודה במהלך היום. הרעיון של התרמוסטט הוא לשמור על מרווחי טמפרטורה תקינים של המנוע, ולמניעת שינויים מהירים של הטמפ' שעלולים להשפיע על מכלולי המנוע לאורך זמן.

לשאלתך - נסיעה ללא תרמוסטט ישפיע בעיקר בבוקר כשהמנוע קר, או לחילופין בימים קרים מאוד במהלך היום.
ההשלכות: תצרוכת דלק לא יעילה ומנוע לא מווסת מבחינת טמפ'.

nitzan
03-04-16, 19:28
תודה,התרמוסטט החדש יורכב.ל

-->