Close
  • טיול נקודות מים בצפון

לקראת החום הקרב: יומן טיול בן חמישה ימים בצפון, של משפחת אורלוב שמדלגת בין עשרות נקודות רטובות, קרירות ומרעננות. (Photographs: )

אמצע אוגוסט, ואני, שבעקרון מחרים טיולי קיץ ומשבית את הג'יפ בחודשים החמים, מקבל חופש של שבוע מהעבודה. להישאר בבית זו לא אופציה, אז החלטתי שאומנם ניסע עם הג'יפ לטייל, אבל באיזי, מסלולים קצרים עד קצרצרים, מה שפחות להיטלטל באבק ובחום ומה שיותר לשהות במים. אז הצגתי בפורום "ארץ ישראל" בג'יפולוג שאלה לגבי המלצות למקומות רטובים בגולן. מקורות נוספים שנעזרתי בהם מוזכרים בסוף הכתבה.

את כל המחקר סיכמתי בקובץ טורבו של נקודות מים, ראויות לרחצה או טבילת רגליים. את הקובץ ניתן להוריד כאן. יש לציין שלא שמתי את הנקודות בדיוק במקום שבו הן צריכות להיות, על מנת שלא להסתיר את הנקודה עצמה במפה. זה קרוב מספיק בשביל שאני אזהה לאן רציתי להגיע. גם אין מסלול מובנה בין הנקודות ולכן אין חשיבות לסדר המספרי של הנקודות. לא התכוונתי להספיק בחמישה ימים להגיע לכל הנקודות,  אלא רשמתי לעצמי את כל מה שראיתי כדי שיהיה לי בנק גדול מספיק של אתרי מים.

יום ראשון, אחה"צ, העמסתי את אופיר, בתי הבכורה, (בת 4.5 ) ואת שני הכלבים על הג'יפ , ויצאנו לדרך. את הלילה הראשון עשינו בגלבוע, על הר שאול, בנקודת תצפית יפה על עמק יזרעאל:

יום שני בבוקר, יצאנו לכיוון עין מודע, לא רחוק מרשפים, לאחר שיורדים מהגלבוע. פינת חמד, עם בריכה ענקית, מלאכותית, בעומק של כ90 ס"מ, מוצלת בחלק מהיום. שולחנות לקמפינג, עצים מצילים. יש גישה לפרייבטים ולכן המקום עלול להיות עמוס, כמו שבאמת היה בסוף הביקור שלנו שם.

טבילה ארוכה, ארוחת בוקר והמשכנו לעין שוירח - עין שריר מעל תל קציר, שבדרום מזרח הכינרת. משאירים את הרכב על השביל שעולה מתל קציר אל הרמה. הולכים כ200 מטר ברגל ומגיעים אל הבריכה המלאכותית שנבנתה ומבוססת על מים מהמעיין. יש גם בוסתן יפה עם כעשרה עצי פרי שונים.

ירדנו אל הכביש המזרחי של הכינרת, נסענו אל היישוב מעלה גמלא, משם עוד כשלושה ק"מ על מסלול כחול דרומה, ומשם עולים לחירבת כנף על מסלול שחור.

המשכנו עד היישוב כנף, ומשם על המסלול השחור שהולך לחירבת כנף הגענו לבריכה חביבה ורדודה בצד ימין של הדרך:

נפגשנו עם טלי ושקד שהגיעו עם הקנגו והחנו אותו במעלה גמלא:

ונסענו לישון בחוף צאלון, הלא מוסדר:

למחרת בבוקר התחלנו מסלול בירדן ההררי. נכנסנו למסלול מייד לאחר שעברנו את גשר אריק מערבה, ונסענו במסלול עד שהתחברנו לשביל שמסומן באדום במפה:

בדרך ראינו ליד גשר כפר הנשיא מתקן מוזר, שיותר מאוחר שאלנו עליו בפורום ג'יפולוג, והסתבר לנו שהוא שימש בתקופה שבה ניסו לבנות את תעלת ההטיה, לצורך ציפוי דפנות התעלה בבטון:

עברנו בגשר כפר הנשיא מזרחה, עצרנו למנוחה קלה:

והמשכנו הלאה, מזרחה,

לבריכת עין-עלמיין. בריכת בטון נחמדה מאוד, בחורשה קסומה, אבל המים קרים בטירוף, יותר מכל מקור מים אחר שהייו בו בטיול הזה. אני לא העזתי להיכנס גם לאחר שאופיר ניסתה למשוך אותי לתוכו בכוח:

משם המשכנו לעין ג'ילבון, שם יש עוד בריכת קצינים, שהיתה תפוסה וגם קצת מלוכלכת, אז המשכנו הלאה, אל שמורת אל'-פגר-נחל שוח . מקום יפהפה בטירוף, עם מים רדודים מאוד וצלולים.

בדרך אל הפג'ר  עוברים מעברי מים יפים:

עברנו ליד עין א-תינה, שהיה מפוצץ בקהל רב, וחזרנו לישון עוד לילה בצאלון.

למחרת, תחת לחץ של האישה שהחליטה שלא נכון שנהיה במשך כל הטיול על גלגלים, התחלנו בסיבוב רגלי בשמורת החולה. בדיעבד, זה היה רעיון די רע, בהתחשב בעונה הרותחת שבה טיילנו:

אכלנו צהריים במסעדה בקיבוץ הגושרים, ויצאנו לטייל ליד נחל חרמון:

עוד לילה בצאלון, ומשם התחלנו להדרים הביתה.

עין פוריה:

קינחנו בסיבוב ביער עין השופט. המפל היה עמוס במטיילים ולכן ויתרנו עליו, אבל האיזור מקסים והבטחנו לעצמנו לחזור אליו, כשיהיו פחות מטיילים.

מקורות נוספים שמהם אספתי מידע על נקודות רטובות בצפון:

מוטוטראקס- אתר טיולים של אופנוענים, כתוב יפהפה, עם המון קישורים מעולים למי שמארגן טיול, מסלולי טיולים ועוד.

מסלול טיול בצפון

ג'יפטריפ – אתר ג'יפאים, עם פורום, מסלולי טיולים ועוד.

מים ונוף בצפון הגולן

Untitled Document