Close
  • מדריך ג'יפולוג להזרקת סיקס - חלק ד'

התנעה ראשונה, בדיקת תקינות עבודה, איתור תקלות, סיכום וגם עדכון על ההתקנה השנייה שלי, על הג'יפ של ניר. (Photographs: )

התנעה ראשונה:

פותחים מפסק הצתה. אתם אמורים לשמוע זמזום של משאבת הדלק שיימשך כשתי שניות.

מתניעים את המנוע.

לא הולך? אפשר לנסות לפתוח טיפה את המצערת.

תנו למנוע להגיע לטמפרטורת עבודה.

במידה ופעלתם לפי השיטה שמשתמשת במחשב לצורך ההזרקה בלבד, ומשאירה את ההצתה המקורית על כנה, אז דלגו על הסעיפים הבאים שקשורים לכיוון ההצתה.

אם יש לכם אקדח לכיוון תזמון הצתה, אז נתקו את הקונקטור (ניתן לראות את הקונקטור המדובר באחת התמונות למעלה, שמראות גם את מודול ההצתה) שמיועד לנטרול קידום ההצתה מהמחשב וכוונו את ההצתה לנתון הרשום בספר הטיפולים. חברו חזרה את הקונקטור.

במידה ואין לכם אקדח כנ"ל כוונו את המפלג ידנית.

כבו את המנוע.

קצרו את רגליים A B של מחבר הALDL . המתינו שתי דקות. זה יגרום למנוע הצעדים להיסגר, ולהתיישב צמוד לתושבת שלו.

נתקו את המחבר של מנוע הצעדים. זה יגרום למנוע הצעדים להישאר סגור.

התניעו את המנוע, וכוונו את הסל"ד בעזרת בורג כוכב שנמצא בקידמת בית המצערת, בצד נהג של בית המצערת, למעלה. כוונו את הסל"ד כך שתגיעו לסל"ד הנמוך ביותר האפשרי בלי שהמנוע יתחיל לגמגם.

כבו מנוע.

חברו חזרה את הקונקטור של מנוע הצעדים.

בשלב הזה כדאי להתחבר עם מחשב נייד ותוכנת ALDL אל המחשב, ולנסות לראות מה הוא רוצה לספר לכם.

הסבר על ההתחברות למחשב ולתוכנה:

מכאן אתם מורידים תוכנה שנקראת WINALDL אל הלפטופ שלכם:

אתם מתחברים עם הכבל אל כניסת הRS232 במחשב, פותחים את תוכנת הWINALDL , פותחים סוויץ'   .

כנסו לTAB של הRAW DATA , כנסו לCONFIGURATION ובדקו שמופיע למעלה המספר של המחשב שלכם. אם פעלתם בעצתי בהתחלה אז המחשב שלכם הוא 1227747 . את שאר המשבצות תעזבו, למעט הCOM PORT שהוא 1 כברירת מחדל. אם אתם משתמשים בCOM PORT 2 , אז תסמנו בחלון הזה 2 . סגרו את חלון הCONFIGURATION ותחזרו לTAB של הRAW DATA .

אתם מקבלים את התמונה הבאה:

שימו לב לחלון הקטנטן למעלה, משמאל לCONFIGURATION . צריך להיות בתוכו את המספר 20 . זה אומר שהנתונים מתקבלים כמו שצריך. אם אתם מקבלים מספר קטן יותר, אז יש לכם הפרעה כלשהי במעבר הנתונים, ואם יש שם 0 , אז הכבל שלכם לא עובד בכלל.

מכאן אפשר לעבור לחלון של הSENSOR DATA .  במצב אידאלי כשהמנוע עובד בסרק אתם אמורים לראות ש:

הIAC נמצא בערך בצעד ה35 שלו .

טמפ' המנוע הגיונית . לאחר התחממות היא צריכה להיות סביב ה80 מעלות צלזיוס.

מהירות אפס, כמובן. אם לא הרכבתם, כמוני, חיישן מהירות, אז זה לעולם לא ישתנה.

MAP בסביבות ה30 KPA . משהו כמו 1.2 וולט.

סל"ד הגיוני, משהו כמו 700-800 .

TPS כ0.45 וולט .

BLM , אם המנוע כבר התחמם ונכנס למוד של לופ סגור, צריך להסתובב סביב ה128 .

חיישן חמצן 2O , לאחר שהמנוע התחמם והגיע למוד של לופ סגור, צריך להתנדנד סביב ה0.45 וולט.

מתח בטריה, כשהמנוע מונע צריך להתקרב ל14 וולט.

מכאן כבר אפשר לנסוע עם הרכב, ולראות אם התגובות של כל החיישנים תואמות את ההגיון. במצב של מצערת בריצפה, למשל, צריך לראות ערך MAP גבוה, עד כדי 100KPA . לראות אם טמפ' המנוע מתנהגת סביר, אם סל"ד המנוע משתנה בצורה הגיונית ולא בקפיצות פרועות לסל"דים לא סבירים, וכו' .

אפשר להיכנס גם לחלון של הERROR CODES , לראות אם אין משהו חריג. אם הזמנתם צ'יפ בדיוק ליישום שלכם, כמוני, אז אתם לא אמורים לראות קודים של תקלה בכלל. אם אתם עדיין משתמשים בצ'יפ המקורי, ואתם לא משתמשים בחיישן נקישות, או מהירות, אז אתם תראו קודים של תקלה שקשורים לזה.

אפשר ללכת לחלון של הFLAG DATA וללמוד מה קורה שם. לקפוץ לטבלה של הBLM ולראות מה המצב, ועוד. תהנו.

מונחים בכתבה:

TBI Throttle Body Injection- הזרקה בגוף המצערות. זוהי הזרקת דלק שבה יש מזרק דלק אחד או שניים (במקרה שלנו , שניים) שממוקמים על בית המצערת ומשם כבר עוברת תערובת, דרך סעפת היניקה, אל כל הצילינדרים.

BLM , Block Learn Multiplier  המחשב "לומד" את הנתונים של המנוע הספציפי שלכם, והוא מכין לעצמו מעין טבלה שבה כתוב בכמה צריך לשנות את אורך הפולס של הזרקת הדלק ביחס לחישוב המקורי, על מנת להגיע ליחס של 1:14.7 אוויר/דלק. נתון של 128 זה אומר שהמחשב לא משנה בכלל את אורך הפולס. נתון גבוה מזה אומר שהחישוב המקורי היה נותן תערובת ענייה מדי ולכן המחשב מעשיר את התערובת על ידי הארכת משך פולס ההזרקה, ולהיפך. במצב אידאלי, ערך הBLM אמור להסתובב קרוב מאוד ל128 . אם הצ'יפ שאתם משתמשים בו לגמרי לא ממופה נכון ביחס למנוע שלכם, וזה יכול להיות בגלל שהשתמשתם בצ'יפ המקורי, שמיועד למנוע ה6V של הספארי, או שמשהו במנוע שלכם לא במצב נורמלי, כמו משיכות וואקום מצינורות סדוקים, או ששיפרתם את המנוע בפרמטר כלשהו, אז המחשב ינסה לפצות על כך, ותראו ערכי BLM שמתרחקים יותר ויותר מ128 . עד רמה כזו שבה המחשב כבר לא יצליח לעבוד בלופ סגור.

קישורים מומלצים:

דיון בג'יפולוג על חיבור ALDL :

דיון בג'יפולוג על הסבת מערכות הזרקת דלק:

דיון בג'יפולוג על קבלת נתונים מWINALDL

דיון בג'יפולוג על SURGE TANK :

אתר מעולה, עם המון חומר על הזרקות. עם נתונים על החיישנים השונים, והוא למעשה אתר חובה למי שמתכוון לתכנת צ'יפ בעצמו.

האתר של ג'ון (מוכר מערכות מוכנות, מתאמים של TBI לסעפת היניקה, חוברת של "עשה זאת בעצמך" , ויש שם גם חומר קריאה חשוב על הנושא) :

השורה התחתונה לגבי ההסבה הזו, היא שמדובר בעלות של כ2000 ₪. ניתן להוזיל עלויות על ידי שימוש בצ'יפ המקורי, העתקת הצ'יפ ממישהו שהזמין, כמוני, צ'יפ תפור לפי מידה (אם כי זה לא חוקי או אתי) . למי שיש ידיים טובות או גישה לכרסומת יכול לבנות בעצמו את המתאם ולחסוך כ300 ₪, אם הוא משיג את החומר בזול או בחינם. החוש המסחרי שלי אפסי  אז יתכן שתוכלו להשיג מערכת כזו במחיר נמוך בהרבה מזה שאני השגתי.

אם משווים את זה למערכת שג'ון מוכר, אז מדובר בעלות, שבמקרה הגרוע היא חצי מהמחיר שהוא מבקש, אז אין ספק שמבחינה כספית זה משתלם. כל התהליך הזה היה גם מקור של הנאה גדולה מאוד בשבילי. קשה להעריך את כמות המידע שצברתי בחיפוש של חומר על הנושא הזה.

אם החלטתם ללכת על ההסבה הזו, עם ההדרכה שלי, אז אני אשמח מאוד אם תשלחו לי משובים על הכתבה, וכנ"ל גם אם סתם תספרו על כך שביצעתם את ההסבה.

עדכון:

כשבוע לאחר שסיימתי להרכיב את מערכת ההזרקה על הג'יפ מכרתי את הג'יפ. מי שקנה ממני את הג'יפ לא היה מעוניין לשלם על המערכת, ולכן הוא קיבל את הג'יפ בלעדיה. המערכת עברה לניר ל.

לאחר סיום ההרכבה הסתבר שהמערכת לא פועלת באופן מושלם. היו גמגומים בסרק, המנוע כבה לפעמים בסרק, וכן היו פעמים שהמנוע הציף בזמן נסיון ההתנעה, וסירב להתניע ללא נטרול משאבת הדלק, באופן זמני. עוד לא הספקתי לנסות להתמודד עם זה, והג'יפ כבר נמכר.

ניר הרכיב את המערכת, ולאחר ההתקנה הסתבר שהוא נתקל באותן בעיות כמוני: עבודה לא נקייה בסרק, כיבוי מנוע וכו'.

ניר הצליח לפתור את זה לאחר שהוא חזר לעבוד עם מערכת ההצתה המקורית שלו, כאשר החוטים מהפיקאפ מפוצלים גם אל מודול ההצתה של הספארי. זו בעצם השיטה הראשונה שתיארתי בגוף הכתבה. למה זה פתר את הבעיות? שאלה שאין לנו תשובה עליה. אנחנו רק יודעים שעם השיטה הזו, הג'יפ של ניר עובד בצורה מושלמת.

עשינו נסיון קצר להשתמש בצ'יפ המקורי של הספארי. נראה היה שהמנוע עובד בסדר, אם כי בהתחברות עם לפטופ וALDL התברר שחיישן החמצן לא מתפקד. זה לא צריך להפתיע מכיוון שהספארי מודל 89 שממנו לקחתי את המערכת, לא צויד במקור בחיישן חמצן, ולכן הצ'יפ לא תוכנן לעבוד עם חיישן כזה.

האם שווה לקנות צ'יפ מותאם ספציפית מבריאן? או להשתמש בצ'יפ המקורי? אין לי תשובה חד-משמעית, כי לא ניסינו את זה לאורך זמן. מה שברור זה שעם הצ'יפ של בריאן, המחשב סוגר משוב (חוג) והתערובת נעה בצורה תדירה בין מצב עשיר ומצב עני, בדיוק כמו שצריך להיות. בנוסף נורת הCHECK ENGINE לא דולקת עקב תקלות לא נכונות, וכאשר היא כן דולקת, אתה יודע שמדובר בתקלה אמיתית.

לטעמי, לקנות את הצ'יפ הייעודי זו הדרך הנכונה יותר.

דבר נוסף: בזמן פרסום הכתבה, האתר של ג'ון מCUSTOMEFIS , לא היה באוויר, ולכן לא ניתן לקנות ממנו את החוברת.  אם המצב הזה יתמשך אני אנסה ליצור קשר עם ג'ון ולשאול אותו אם אני יכול לפרסם את צילומי החוברת שלו ברשת, ואז זה יחסוך לכם את קניית החוברת. בנוסף, יתכן שלא תוכלו לקנות ממנו את המתאם. זה אומר שתצטרכו למצוא מקור אחר לקניית המתאם, או שתייצרו אותו לבד. אם תחליטו לייצר את המתאם לבד, אני אשמח לקבל על כך תיעוד מפורט, לטובת כלל הגולשים.

Untitled Document