Close
  • החלפת בול-ג'וינטים בסרן קדמי סופה

רוצים לדעת מהי השיטה הארוכה והקשה להחלפת התפוחים בדנה30 של סופה? חגי מסביר איך לעשות את זה. (Photographs: )

הבולג'וינטים הם זוג תפוחים שמאפשרים את ההיגוי ומתפקדים כציר. כדאי לציין, אם כי זה לא נושא הכתבה, שבחלק מהרכבים, הסרן לא עובד עם מיפרקים כדוריים-תפוחים, אלא עם מיסבים פשוטים והחיבור נקרא "קינג-פין".

במבחן הטסט השנתי התגלה חופש בבולג'וינטים ,החופש היה אנכי, והורגש רק כאשר מחזיקים את הגלגל בשעה 12 ו-6 ( חופש שמורגש גם כאשר מחזיקים בגלגל בשעה 3 ו-9 זה חופש שכנראה נובע ממיסבי גלגל משוחררים/בלויים. לא לבלבל) . לאחר התייעצות עם כמה חברים החלטתי להחליף את שני התפוחים. את התפוחים קניתי בנצרת אצל רעוף אבו נעים במחיר של כ- 250 ₪ (לשניהם). התפוחים מגיעים עם פטמות גירוז ,פיני אבטחה ,אומים ,טבעת אבטחה (שלא היה בה צורך) ומין שרוול עם הברגה (שגם בו לא היה צורך).

לפני ההסבר והתמונות ,אני חייב לציין כי את העבודה בצעתי לבד מכמה סיבות: 

1. אני אוהב לעבוד על הג'יפ שלי בעצמי .
    2. מעניין אותי לדעת איך העסק בנוי בכדי לעזור לאחרים ולי בשעת הצורך.
    3. נאמר לי שההחלפה תהיה קלה ושהתפוחים יצאו בקלות.

במבט לאחור הייתי צריך לגשת למוסך או להשיג את החולץ הייעודי , ולכן ההמלצה שלי היא שלמי שאין את הכלי הייעודי לחליצת התפוחים,שלא יעיז לבצע את החליצה וההרכבה בעצמו! החליצה וההתקנה בשיטת הפטיש והמוט קשה ומתישה ביותר ,לידיעתכם.

ניגש לעבודה: 

שילבתי את הגיר להילוך ומשכתי בלם יד.

שחררתי את חמשת בירגי הגלגל .

הרמתי, ע"י ג'ק, את צד הסרן הרלוונטי ואבטחתי בעזרת בוק. אם הרכב יהיה מורם מספיק גבוה אזי לא ייזל שמן לאחר הוצאת הצירייה ויהיה לנו יותר קל לדפוק עם הפטיש על התפוח התחתון.

הורדתי את הגלגל. שימו לב : אין צורך לפרק את פין האבטחה,אום הנעילה,אום הכוונון ואת דסקיות הטבור.

הורדתי את הקליפר ע"י פתיחת 2 הברגים שמחזיקים אותו ,נעזרתי במפתח רינג 1/2 (או 13 מ"מ בהתאם לכלים שברשותכם).

לאחר שהקליפר יצא ,קשרתי אותו בעזרת בנד (סטריפ) למוט המיצב, כדי שהצינור לא ימתח או יקרע.

פירוק תפוח ההגה (של מוט השפור), מוצאים את פין האבטחה ופותחים את האום. כדי לשלוף את התפוח ניתן להשתמש בחולץ ,אם אין, מבריגים קצת את האום חזרה (רצוי הפוך,עם החלק המשונן כלפי הרצפה) על התפוח ובעזרת שני פטישים דופקים משני צידי התפוח, על החלק של הסרן שמחזיק את התפוח ואת מוט השפור. זה יגרום לתפוח מוט השפור להשתחרר וליפול.

לאחר שפרקתי את תפוח ההגה, הרבה יותר קל לפתוח את 3 הברגים שמחזיקים את בית פרק ההיגוי. לפתיחה השתמשתי בבוקסה 2\1 בעלת 12 צלעות. 

כעת נתן לשלוף את הצירייה עם כל הטבור (כולל הדיסק). השלב של הפרדת הטבור ממיפרק הסרן עלול ללכת קשה. אפשר להרכיב חזרה את הגלגל, לשבת לפני הרכב, מתחת למרכז הפגוש הקדמי, על הריצפה, ועם הרגל לדחוף החוצה את הגלגל, עם הטבור.

את הצירייה יש להניח במקום נקי (בתמונה הצירייה מונחת להמחשה בלבד) ואת פתח הכניסה לסרן רצוי לסגור עם סמרטוט.

הסרת בית פרק ההיגוי מתחילה בפרוק אומי התפוחים,חלצתי את פיני האבטחה ופתחתי את האומים( העליון רינג 8\7 והתחתון רינג 28 מ"מ).

מספר דפיקות על בית פרק ההיגוי (כלפי מטה) והוא צריך לצאת ,אם לא, אז ניתן להשתמש בחולץ מזלג. עכשיו מגיע הקטע הקשה, אם אין לכם את החולץ הייעודי (לי לא היה ),אז חבל"ז . לפעולה הזו רצוי להיעזר בכמה חברים עם ידיים בריאות (לי עזרו אבא ומוני) ,כדאי להכות עם הפטיש בתורניות (לא מצחיק). פה גם נגמרות התמונות ,לא היה זמן הייתי חייב לדפוק. שימו לב: רצוי מאוד להתחיל מהתפוח התחתון.

פרוק תפוח תחתון

יש לרסס המון WD40 (אני גמרתי מיכל שלם) לפני תחילת החליצה וגם בזמנה.

התפוח התחתון יוצא כלפי מטה.

הנחתי תמיכה (קונטרה) מתחת לתפוח (ג'ק + בוקסה גדולה מהיקף התפוח).

דפקתי עם פטיש 2.5 ק"ג ובסוף גם עם 3 ק"ג על חלקו העליון של התפוח,רצוי לדפוק גם מסביב לתפוח(על הסרן). יש לשים לב שלא לדפוק על שפת התפוח ,כדי שלא תיווצר פטרייה. לי נוצרה פטרייה ולכן הייתי צריך לדפוק את התפוח חזרה למקומו ולעשות פאזה בעזרת שופין דק (או דיסק).

פרוק תפוח עליון.

שוב יש לרסס כמה שיותר WD40 (לא לחסוך). התפוח העליון יוצא כלפי מעלה. כמו שניתן לראות בתמונה 11, פין התפוח העליון שבור (נשבר לי בחליצת פרק בית ההיגוי),בגלל שהוא לא קיים, שטח הפנים שניתן לדפוק עליו גדול יותר ולכן מכות הפטיש יעילות יותר.

הנחתי על התפוח בוקסה גדולה מהיקפו ומעלייה פטיש 3 ק"ג כקונטרה,הזרוע שמחזיקה את התפוחים גמישה וחלק מאנרגית המכה תיספג על ידה. דפקנו לפי התור מלמטה למעלה על חלקו התחתון של התפוח ובסוף גם הוא יצא (דפקנו המון).

הרכבת התפוחים (קלה יותר מהפרוק):

לפני ההרכבה ממליץ לנקות טוב את המקום אליו נכנסים התפוחים. קיבלתי המלצה לשמן (ע"י שמן מנוע לדוגמה) בנדיבות את התפוחים ואת מקום כניסתם.

נתחיל מהתפוח התחתון: שוב הנחתי פטיש 3 ק"ג על חלקו העליון של מקום כניסת התפוח כקונטרה, כמו שרואים בתמונה הקודמת. פה אין שום בעיה התפוח מוצא ישר את מקומו (בעזרת הפאזה) ולאחר כ 1000 מכות פטיש הוא נכנס עד הסוף. אני קבלתי טבעת אבטחה שאין בה צורך בסרן הנ"ל. את פיטמת הגירוז מומלץ להתקין לאחר התקנת התפוח העליון.

תפוח עליון: פה הסיפור הרבה יותר קשה ,התפוח לא נכנס למקומו (אין פאזה כמו בתחתון). לאחר מספר ניסיונות וכמעט ייאוש החלטנו לנסות את שיטת "היישור". לחצתי כלפי מעלה, פטיש 3 ק"ג, בחלקו התחתון של מקום כניסת התפוח כקונטרה, מוני הניח את התפוח מול המקום אליו אמור התפוח להיכנס (לפי העין) ואבא שלי נתן מכת פטיש רצינית על התפוח. יש לשים לב, התפוח לא אמור להיכנס בצורה אנכית לרצפה ,אלא באלכסון כלפי חוץ. בעזרת מכת פטיש שנייה, מכוונת היטב, יישרנו את התפוח למקומו (שוב לפי העין) וחוזר חלילה ,כול מכת פטיש תקנה את המכה שלפניה. לאחר כ- 6 מכות התפוח נכנס למקום וכל מה שנשאר זה להכניסו עד הסוף.

ההרכבה של כל שאר החלקים מתבצעת הפוך מסדר הפרוק (מהסוף להתחלה):

- הברגת פטמות הגירוז וגירוז התפוחים

- הרכבת בית פרק ההיגוי על התפוחים (לא לשכוח להכניס את הגומי שמגן על המפרק) ,סגירת האומים והכנסת פיני האבטחה.

-הכנסת הצירייה והטבור לתוך בית הסרן.

-סגירת  3 הברגים שתופסים את בית פרק ההיגוי (בוקסה 2\1 12 צלעות) לדעתי רצוי להשתמש בלוק-טיט.

- חיבור תפוח ההגה ,סגירת האום והכנסת פין האבטחה.

- חיבור הקליפר בעזרת 2 ברגים ( בוקסה\רינג 13 מ"מ).

- הרכבת הגלגל חזרה וסגירת 5 הברגים.

- פינוי החמורים\הבלוקים שמאבטחים את הרכב.

- הורדת הרכב מהג'ק.

- הידוק סופי של בירגי הגלגלים.

Untitled Document