Close
  • גגון אלומיניום לסופה

גגון אלומיניום קליל ויפיפה בתכנון ויצור עצמיים, נותן פתרון אלגנטי לבעיית האחסון בטיולים ארוכים שמפריעה גם לבעלי סופה ארוכה. אף פעם אין מספיק מקום! (Photographs: )

זה זמן מה שאני מתכנן לייצר גגון לג'יפ, ולקראת יציאה לטיול שטח בן חמישה ימים בירדן, החלטתי כי הגיעה השעה. בסופה הארוכה שלי יש אמנם מקום רב לציוד, אבל בטיולים ארוכים הכוללים לינה בשטח, הג'יפ משמש כרכב רס"פ לכל המשתתפים וסוחב עצים למדורה, ג'ריקנים, סירים, אסלה ניידת ומזרנים. בעוד אני סובל בלילה על מזרן מתנפח או ספוג דקיק כדי לחסוך מקום, ידידי המפונקים, האישה והילדים חורפים על מזרוני גומאויר שלושה צול. בקיצור, נמאס לי לא לישון בלילות בשטח ולפרק חצי ג'יפ בשביל להגיע לגזיה.

מראש רציתי שהגגון ישמש לנשיאת ציוד קל בלבד - אוהל, מחצלת, שקי שינה וכמובן מזרונים, לכן החלטתי לבנותו קל ונמוך ככל האפשר ולהגביל את גודלו. ראשית, רכשתי זוג מחזיקי גגון תמורת מאתיים שקל באחת מחנויות האבזרים ברח' יצחק שדה בת"א. בחרתי את הדגם המיועד למכוניות מסחריות דוגמת ברלינגו בגלל שהוא יותר מסיבי ובעל משולשי חיבור למרזבים רחבים יותר מהרגילים. החיסרון היחיד של הגשרים הוא גובהם הרב הנובע מכך שהמרזבים במכוניות הללו נמוכים יחסית לתקרה. פתרתי את הבעיה ע"י חיתוך המשולשים , קיצור זווית החיבור וחיבורה למשולשים בנקודה הנמוכה ביותר (ראו תמונה משמאל).

לאחר הרכבת הגשרים על הגג ניגשתי למלאכת המדידה והתכנון. מיקמתי את הגשרים כ 80 ס"מ זה מזה בערך במרכז הגג כדי שיתמכו בגגון באורך כ 110 ס"מ וברוחב גג הג'יפ. בתחילה חשבתי פשוט לחתוך בלייזר פלטת אלומיניום בעובי 4 מ"מ עם חורים לחיבור וקשירת מטענים ולהרכיב אותה ישירות על הגשרים, אבל לאחר מחשבה נוספת החלטתי כי יש צורך בדפנות אנכיות כלשהן כדי להקטין את סכנת ההחלקה של המטען בפניות , עצירות, השכבות ושיפועי צד. מבנה קופסתי יאפשר גם הקטנת עובי החומר והמשקל הכולל.  במקום פלטה תכננתי פרישה של לוח אלומיניום בעובי 2 מ"מ עם דפנות צד בגובה כ- 6 ס"מ. בחזית ובדופן האחורית הוספתי כיפוף אלכסוני כדי להגדיל את הקשיחות ולשפר מעט את מראה מגש האפייה. כדי להקשיח את התחתית הוספתי שלוש קורות חיזוק בצורת אומגה לאורך קרקעית הגגון וגם כיפוף מלא לאורך שפת הגגון לחיזוק השוליים. קורות הגשרים תוכננו להוסיף קשיחות לרוחב הגגון. חורים אובאליים לאורך הדפנות ובתחתית ישמשו לקשירת המטענים. בתמונות הבאות נראה הגגון המתוכנן במחשב בתצורתו הפרושה והסופית:

את הגגון ייצרתי אצל חבר, בעל בית מלאכה לזיווד, המצויד בנוסף לכל הכלים הרגילים בגיליוטינה חשמלית, חותך פינות, מקבים צורניים לחיתוך חורים, מכופפת פח המכונה brake press ושאר טובין. העבודה התחילה בחיתוך לוח למידות הכלליות של הפרישה, לאחר מכן נחתכו הכניסות פנימה בפינות בעזרת חותך פינות. קדחים אובאליים נוקבו בעזרת מקב בעל צורה מתאימה וקדימה לכיפופים.

ראשית, התחלנו בכיפוף השוליים בקיפול מלא לחיזוק. תכננתי את הכיפוף כך שיגיע עד קו החורים ותיווצר שפה מעובית לגגון. בתמונה נראים קיפול השוליים, חורי הקשירה ושחרור הפינה.

שנית, כופפנו את דפנות הצד בכיפוף ניצב רגיל. הכיפופים נעשים ע"ג מכופפת הפחים בעזרת "סכינים" הלוחצות את הפח מול תבנית מתאימה. העבודה דורשת מיומנות ומכופפים את הפח מעט יותר מהדרוש כדי שיחזור לזווית הנכונה.

בשלב הבא כופפנו את הדפנות הקדמית ואחורית שדרשו כיפוף 45 מעלות וכיפוף ניצב רגיל. הדפנות הצדדיות משמשות כשבלונה לכיפופים.

לאחר כיפוף המגש הכנו את קורות החיזוק בצורת  אומגה שגובה 12 מ"מ ורוחבה 40 מ"מ. ומכאן לריתוכים.

ריתכנו את הפינות בתפר מלא ואת הקורות בשורת ריתוכים קצרים ונותר רק לקדוח חורי חיבור ולהרכיב.

כשאני כותב כופפנו,ריתכנו  וכד' אני מתכוון שאני השתדלתי לא להפריע ואת העבודה עשה העובד המיומן של חברי. כל העבודה ארכה כשעתיים.

את הגגון חיברתי לקורות ב6 נקודות בעזרת ברגים. השתמשתי בברגים ארוכים שישמשו כנקודות עיגון נוספות בצד התחתון.

זהו, יצאנו לטיול לירדן, שזה סיפור בפני עצמו. הגגון עמד במשימה בכבוד. הכנתי גם יריעת שמשונית לכיסוי אבל בגלל גודלה ולאחר שהשתחררה מספר פעמים וכמעט קרעה עצמה למוות, ויתרתי עליה ונשארתי עם המראה החשוף.

כשיהיה קצת יותר זמן, יש לי בתכנון גשרים חדשים מחלק אחד וללא כל החיבורים וברזי ההידוק כדי לקבל מראה אינטגראלי יותר ובכלל, זה רק גגון זמני עד שאבנה את הגג החדש שאני מתכנן מפיברגלס וישלב בתוכו מין אמבטיית גגון.

תגובות 1 תגובה
    1. leornevo's Avatar
      leornevo -
      כל הכבוד על עבודת התיכנון והביצוע - ניראה יעיל ומיקצועי - שאפו
    Untitled Document