Close
  • מוטור אקסטרים באצטדיון רמת גן

חמישיית Monster Trucks מאמריקה היוו את האטרקציה המרכזית במופע מוטורי שמשך עשרות אלפי צופים לאצטריון רמת גן. העם רוצה רעמים, ברקים - וספורט מוטורי. (Photographs: )

יום חמישי האחרון, השעה שש בערב, השמש דועכת לה לכיוון הים אבל עדיין מורגשת היטב, אני ואחי הקטן בדרכנו למופע ראשון מסוגו בארץ - "מוטור אקסטרים". קרקס אמריקאי ,פעלולי אקרובטיקה של אופנועים וטנדרים מפלצתיים במתחם סגור. המתחם הוא אצטדיון רמת גן. החניון של מתחם קניון איילון מתמלא רכבים, אבל הקניון כמעט ריק מאדם. בצד השני של מגרש החניה נאספים להם המון אדם, גברים,נשים וטף וממתינים לתורם להכנס לאצטדיון. המופע מתחיל בשמונה בערב, כך  רשום על הכרטיס.

בשבע נפתחים השערים. אחי ואני קלטנו ששער אחד דל מאנשים, צועדים לעברו  ונכנסים בנונשלנט למגרש הכדורגל  המוכר לנו מהטלוויזיה. איפה הדשא? הכל הפך למגרש גרוטאות צבעוני.

מסלול מכשולים בנוי לתלפיות ומסומן כראוי, טרקטורים גדולים ומלגזות של JCB מסיימים יישור קווים אחרון יחד עם צוות ההפקה ואז בזווית העין אני קולט אותן... חמש מפלצות שממרחק היציע ניראות כאילו שלפו אותן מחנות TOYS-R-US מעבר לכביש. עבודות צביעה בוהקות, הגרפיקה הייחודית לכל רכב וכמובן הגודל – 60 אינץ' קוטר כל גלגל  על פי מה שאני  קראתי בעיתונים... אבל מכאן, נראה שהם פספסו בכמה אינצ'ים!

אנחנו תופסים מקום בשורה הראשונה יחד עם המוני ילדים והורים ומחכים ליריית הפתיחה. בנתיים אנחנו מלקטים מגזיני רכב שחולקו חינם על ידי המארגנים, לשטוף את העיניים לפני המופע. אני מוכרח לציין את הסדר המופתי וההקשבה של הקהל לציבור הסדרנים, ללא דוחק וללא צפיפות, פשוט תענוג.

בשמונה ושלושים המנחה דידי הררי מנסה להלהיב את הקהל האדיש וכמעט מצליח ואז מגיע תורם של המנועים לנסות. התנעה קצרה, לחיצה קלה על דוושת הגז והקהל יוצא מגדרו. רעש מנועים אדיר סוחף את כולם והמופע מתחיל! הצגת המשתתפים ב"סיבוב דאווין" של כל מכונה במגרש תוך שילוב זיקוקין דינור ושאר פירוטכניקות. במילה אחת – מדהים!

אופנועי המוטוקרוס הקלילים יוצאים אחריהם ומנסים להשוות הרמות גלגל עם הרמות הגלגל של מפלצת השוקלת 4.5 טון ונישאת לגובה של 4 מטרים. נסיון יפה ללא ספק.

למעשה מדובר בתחרות המוקצבת על זמן, מי מהמפלצות עושה את מסלול המכשולים הכי מהר (הקונספט מוכר למישהו? ) ולאחר מכן האופנועים נותנים SHOW ומדורגים על ידי שילוט שחולק לצופים בעת כניסתם לאצטדיון. באופן לא כל כך מפתיע, כל הרוכבים קיבלו ציון 10 מהקהל למרות שהיו עוד מספרים שחולקו. אין ספק, כל פעלול היה מדהים יותר מקודמו.

לאחר כשלושים דקות של מופע תחרותי משולב, תחילה המפלצות ואז פעלולי האופנועים ולאחר מנוחה של כעשרים דקות בנסיון לסדר פנצ'ר  לאחת המפלצות, חוזרים לסיבוב נוסף אך הפעם FREESTYLE. תחילה האופנוענים מתהפכים,קופצים,עפים ומתגלגלים באופן שגרם לרבים להחסיר פעימה ואחריהם הטנדרים  -  כל מפלצת עושה כרצונה במגרש במשך דקה וחצי – חגיגה לעיניים ולאוזניים.

רעש מנועי הV8 אדיר. המפלצות מרימות גלגלים, קופצות כמו ילדים על טרמפולינה, רומסות גרוטאות שהיו בעבר מכוניות משפחתיות נפוצות (אני מוכן להשבע שראיתי את האפלאוז של אבא שלי בערימה), רכבי "גזלנים" ואפילו רמפת עפר גדולה שהכילה מערום של פרייבטים ואוטובוס ונישאה לגובה של 6 מטרים, לטענת המארגנים.

קשה להעביר את החוויה בכתב וגם התמונות לא עושות צדק. צילמתי מספר סרטוני וידאו קצרים להנאתכם:

סרטונים בגוגל וידאו

במהלך המופע ידעו חלק מהמפלצות תקלות. מגלגל מפונצ'ר ועד נזק לאחד מגלי ההינע שהצריך חילוץ בגרירה על ידי  הטרקטורים של ההפקה. אבל הSHOW המשיך גם עם התקלות והמתחרים המשיכו להלהיב את הקהל ללא הרף.

זהו... השעה כבר אחת עשרה, לא שמנו לב וחלפו להן 5 שעות מהרגע בו הגענו לאיזור, המקום מתחיל להתרוקן והתנועה זורמת לה לאיטה מחוץ למתחם איילון. 

קצת במבט מהצד, בתור מי שמכיר אירועי ספורט מוטורי בישראל כחלק מצוות הפקה:

האירוע היה מדויק בתכנון ובביצוע, ההמון הרב ציית להנחיות באופן מופתי ונהנה מהמופע תוך שמירה על סדר.   ההדים נשמעו גם במגרש החנייה. צוות ההפקה ביצע עבודתו כראוי ללא ספק, לשלוט בכמות כה גדולה של צופים ולהצליח להעביר אירוע לא שגרתי ומלא אדרנלין שכזה, היא משימה מאתגרת במיוחד אך אפשרית - עובדה. לשאלת הספורט המוטורי וההשפעה שיש לאירוע כזה עליו - לפי כמות הקהל שהייתה, ניתן לראות שיש ביקוש רב למוצר כזה. הסעות שהגיעו מאיזורים שכלל לא קרובים לרמת גן (בית שמש, לדוגמא), הסדרים לרכישת כרטיסים מרוכזת עם ועדי עובדים למיניהם, חסויות ופרסום רב שקיבל האירוע ועוד כהנה וכהנה דוגמאות מוכיחות כי אירוע כזה הוא בעל משמעות לקהל הישראלי, גם לאלה שלא מחזיקים בבית ג'יפ או אופנוע ורק רוצים להנות מההצגה. כן ירבו מופעים מיובאים כאלו, והלוואי ויצטרפו אליהם גם אופנוענים ישראלים ונהגים עבריים במפלצות כחול לבן, חוקיות למהדרין, במהרה בימינו.

Untitled Document