Close
  • סוף עידן ה4X4

האם אנו עדים להכחדת הדינוזאורים עוד בימי חיינו? אני מוכן להסתכן ולהמר שכן - כל הסימנים מראים שמעבר לים הצונאמי כבר החל וזה עניין של זמן עד שגם אצלנו רכבי 4X4 יחדלו להיות נחשקים. אולי דווקא אז תהיה עדנה לג'יפאים האמיתיים. (Photographs: )
    כשאחד הגולשים בפורום בחר במונח "הכחדת הSUV" ככותרת לדיון, חשבתי שהוא קצת מגזים. יש ירידה במכירות בעקבות עליית מחירי הדלק, אבל לא צריך להיסחף. ואז התעוררתי והבנתי שהוא קלע בול להגדרה.  אני משתדל לעקוב אחרי עיתונות הרכב האינטרנטית ככל שאפשר -  ובעצם הסימנים לסוף עידן הSUV נמצאים בכל מקום. הנה מבחר, מעיתונות הרכב העולמית בשבועות האחרונים:

1. ניסאן הודיעה השבוע על קיצוץ בחצי של ייצור הטיטאן והארמדה  (טנדר וSUV פולסייז לשוק האמריקאי) במפעל גדול במיסיסיפי. לא לדאוג, אין פיטורים כרגע - יצור מכוניות נוסעים באותו מפעל יתוגבר במשמרת שלישית. הונדה  הודיעה לפני שבועיים על צעד דומה - הסטת משאבי ייצור בצפון אמריקה מדגמי SUV וקרוסאובר לעבר מכוניות הונדה סיביק ואקורד. טויוטה - כנ"ל.

2. היפאנים התכוננו ומתמודדים בכבוד עם המשבר. האמריקאים לעומת זאת על הקרשים. מכירות הטנדרים והSUV של שלושת הגדולים, GM, פורד וקרייזלר נחתכו בשליש מתחילת השנה. בתי החרושת  שלהם  לא גמישים מספיק כמו של היפאנים, ולכן הם מודיעים אחד אחרי השני על סגירת מפעלים ופיטור אלפי עובדים. הגנרל חותך 10,000 עובדים. פורד הכריזה על קיצוץ רוחבי של 12% בכוח העבודה... אאוץ'.

3. איך בכל זאת מתמודדים עם עודף עצום של סחורה עומדת במגרשים? מבצעי מכירות. GM למשל, מציעה הנחות ומבצעי cashback שיכולים להגיע עד 5,000 ואף 6,000$ בתנאים ולדגמים מסוימים. וזה הנחות רשמיות, עוד לפני מסחרה עם הדילר. מדובר על הנחות של 15-20% ממחיר רכב חדש. זוהי תגובה למבצע התאבדות של פורד שהוכרז לפני שבוע - במשך חודש יוני, כל דגמי הטנדרים - F150, 250, 350 - נמכרים לציבור הרחב במחירי "עובדים". קרייזלר לעומתם מציעה כבר כמה חודשים מבצע מתוקשר של הבטחת מחיר הדלק, 2.99$ לגלון במשך שלוש שנים למי שרוכש טנדר ראם או ג'יפ למשל (מחיר הדלק כבר דילג מזמן מעל 4$ לגלון במקומות רבים באמריקה).  נראה שזה לא ממש עוזר, פחות מ10% מהרוכשים הולכים על המבצע - רוב הקונים מעדיפים הנחות מזומן. בעצם רוב הקונים מעדיפים לא לקנות קרייזלר...

4. מאי 2008 יזכר כ"מאי השחור", נקודת מפנה היסטורית. טנדר פורד F150 היה דגם המכונית הנמכר ביותר בארה"ב במשך 17 שנים ברציפות. לא עוד. בחודש שעבר,  הF הנצחי איבד את המקום הראשון. מה זה איבד? נמחק, נדרס, הושמד. הונדה סיביק ואקורד, טויוטה קורולה וקאמרי - כולן עקפו אותו. מדובר רבותי, על מהפך כל כך מהיר ואלים שלא פלא שפורד נראית כמו מישהו שמייק טייסון רקד לו על הפנים. עוד ב"מאי השחור": כל מותגי ג'נרל מוטורס ירדו בלמעלה מ20%,  כשהמכירות של  מותג השטח  HUMMER  מתדרדרות לשפל - פחות מ2,000 מכירות בארה"ב כולה... תנצב"ה. (ראו ידיעה משבוע שעבר).

5. הלאה, לעניינים טכניים. לפני כחודשיים התפרסם שGM מתכוונים לבצע צעד דרסטי - להפריד את משפחת הטנדרים ומשפחת הSUV. אתם יודעים איך זה אצל האמריקאים - סונומה וג'ימי, נוואדה ובלייזר או טאהו או סיירה או איך שלא קוראים לטנדרים ולג'יפים הגדולים... אותם המכוניות, קליפות שונות. אבל זהו. עד 2012, SUVים כבר לא יתבססו על אותם שלדות סולם ומכלולים חסונים - הם יהיו, כולם, בעלי שלדות אחידות, מבוססי מכוניות - קרוס-אוברים בקיצור. צעד שעד היום רק ייצרן אמריקאי אחד נקט - ויאמר לזכות חברת JEEP שהיא היתה הראשונה. ביי-ביי שלדת סולם כבדה, להתראות סרנים חיים. הפעם זה סופי.

יאללה מספיק עובדות. יש פרשנות?

אפשר להוסיף עוד ועוד נתונים. מדור שבועי, אם לא יומי. התמונה ברורה? מטריד אותי שהיא יותר מדי ברורה. יש בה מימד של פאניקה תקשורתית, כזאת שמאפיינת את העיתונות הישראלית ביום ראשון בבוקר אחרי שהתגלתה איזו מעטפה חדשה. אבל בכל זאת, מעבר להיסטריה התקשורתית, הנתונים הם מדהימים - המכירות של כל סוגי הטנדרים, הSUV, הג'יפים, ה4X4, הקרוסאוברים, הג'יפונים - גם החסכוניים ואפילו הדגמים ההיברדיים - מתרסקות, בעשרות אחוזים.  וזה קורה ממש עכשיו,  בשלושה-ארבעה חודשים האחרונים, בקצב כזה שאין לכם סיכוי לעקוב אחרי החדשות.

יש מתאם, לפחות בקצב הקיצוני, למחירי הדלק, שבכלל תפסו איזו תרמיקה מטורפת... 120, 130, 140$, מי יודע מה המחיר לחבית נפט כשאתם קוראים שורות אלו? אתמול שילמתי 6.70 שקלים לליטר בנזין בכביש 6. אין לי מושג איפה זה יעצר, אבל אני רגוע - חוקי הטבע והכלכלה יעצרו את הבועה הזאת מתישהו, מחירי הדלק יתיצבו ואף יחזרו אחורה (אז לא, אני לא מוכר את הג'יפ עדיין).

אבל הנזק נגרם.  אני חושב שאני לא מסתכן יותר מדי בקביעה שאופנת ה4X4, כמו שהכרנו אותה מאז תחילת שנות ה90 בארה"ב, בעולם וגם בישראל - מיצתה את עצמה. זה הסוף. המטאור שהורג/יהרוג את הSUV הוא פסיכולוגי - רכבי שטח פשוט חדלו בבת אחת להיות אופנתיים. עד היום הירוקים צקצקו שיניים אבל מי שיכל להרשות לעצמו, קנה רכב 4X4, אין לו מושג אפילו למה. כי לשכן יש. אבל  תוך חודשים ספורים, מקסימום עד סוף השנה, גם נשות הרצליה פיתוח יישרו קו עם הקולגות צבועות השיער מפרברי אמריקה, והלנדקרוזרים, פאג'רואים, טוסונים - כולם יהפכו למוקצים. תרגישו חופשי לבדוק עוד כמה שנים אם צדקתי - שנת 2007 (מקסימום 2008) היתה שנת השיא במכירות של רכב 4X4 חדשים בישראל.  מכאן - ירידה. תלולה, כזאת של ראשון LOW.

אנו מודיעים בצער על מותו של פורום הטיולים. יחי פורום הבונים!

שוק ה4X4 המשומשים בארץ גם ככה לא משהו... היד הראשונה, העשירים שקונים מאולם התצוגה, אולי לא סופרת את הכסף לדלק - אבל ברגע שה4X4 כבר לא יהיה סמל סטטוס אלא "פיכסה", הוא יזרק לשוק. והידיים השניות והשלישיות - אנחנו, עם-ישראל - כן סופרים כסף, וכן עושים חשבון טוב-טוב האם ב7 ו8 שקלים לליטר בנזין בכלל אפשרי להחזיק ג'יפ. ההיצע יגדל, הביקוש יקטן - והתוצאה - ג'יפים וג'יפונים מכל הסוגים ובכל הגדלים במחירי זבל.

זה דווקא מוצא חן בעיני - יתכן שהרנגלרים JK, וההאמרים H3 - רכבי שטח ראויים - יצטרפו למעגל הג'יפים שגולש ג'יפולוג הממוצע יכול להרשות לעצמו מוקדם ממה שציפינו... נוכל לטפח אותם, לשפץ, לתקן, לדגם, להגביה, לנעול ולייצר מהם  פרויקטי אומנות מוטורית לתפארת פורום-הבונים. ופעם בשנה אולי גם נמלא טנק דלק ב1000 שקל ונארגן טיול מצבות.

וכל זה אגב,  לא קשור בגרוש להתחממות כדור הארץ או לאג'נדה הירוקה, שמלאכתה (מלאכת רשעים?) נעשית בידי אחרים... אבל זה עניין למאמר המערכת הבא.

נ.ב. יתכן מאד שאני מקשקש - אתם מוזמנים להביע את הסתיגותכם בפורום ג'יפולוג

Untitled Document