Close
  • מוזיאון Heritage Motor Center באנגליה

כבר החלטתם לוותר על אוכל טוב בחופשה שלכם וביצעתם נחיתה בצד המערבי של תעלת למנש, לפחות תטריחו את עצמכם למוזיאון מוטורי בריטי טיפוסי. אז כן, לנד-רוברים נוזלים שמן, אפילו כשהם עומדים במוזיאון! (Photographs: )

בסוף טיולנו בסקוטלנד, בדרך ללונדון לטיסה חזרה לישראל, השכלנו לעצור במוזיאון המכוניות הבריטי שנמצא בסמוך לעיר Stratford upon Evon (עיר הולדתו של אחד ווילאם שייקספיר). בדרך המובילה ללונדון, צמוד לעיר Gaydon נמצא Heritage Motor Center, מתחם מוזיאוני מרשים שכולל תצוגת מכוניות מרשימה ומסלול חביב של בוץ ומים.

המוזיאון גדוש מכוניות מזמנים שונים וסוגים שונים, לרוב על טהרת התעשייה הבריטית. אין מה לדאוג, הכול מאוחסן תחת גג כך שהמכוניות האנגליות לא נרקבות. בנוסף לא נדרש מהמכוניות לזוז או להניע מה שהופך את תצוגת לנד-רובר למושלמת, כל זמן שיש מגשי איסוף שמן מתחתם. ויש כאלו, באמת! הם אכן נוזלים גם במוזיאון! למעט לנד-רובר ניתן למצוא מוריסים מכל הסוגים והמינים, רולס-רויס ובנטלי, פורד מכל הזמנים, MG, יגואר ועוד מותגים בריטיים ידועים פחות עד כלל לא. יש כמובן חנות מזכרות במחירים שלא יביישו סוכנות מכוניות, מסעדה במחירי החנות וגם שירותים נקיים (בחינם). היריעה קצרה מלסקור את כל כלי הרכב שנכחו בתערוכה המרשימה, אני פשוט אנסה לגעת ברכבי השטח שבתצוגה.

ריינג'-רובר סטורמר קונספט

הוצג בשנת 2004 בתערוכת מכוניות בארצות הברית. עלות הפיתוח עמדה על מעל 1.5 מליון פאונד והוא עדיין לא יצא לשוק באופן מסחרי, כנראה גם לא ייצא.  הריינג' קונספט הכתום מוזן, כרגיל ממנוע V8 בריא בנפח 4197 סמ"ק עם 396 כוח סוס צנועים. הוא מלא גאדג'טים כרימון, אני אגע במה שנראה לי מעניין. כמו בסיטרואן DS האגדית גם כאן פנסי החזית מסתובבים עם הגלגלים הקדמיים, רק בהבדל קטן מה-DS כאן מדובר ביחידות תאורה מפלצתית מסוג קסנון שמעט מאפילה על איכויות התאורה של הליבון משנות החמישים. מראות אין לרכב, ישנן מצלמות קטנות שמציגות את צידי ואחורי הרכב על גבי מסך במרכז הדש-בורד, תם עידן "תכניס אותה קצת פנימה ותרים למעלה". יש גם שני מסכי DVD מובנים בריינג'. ויש כמובן דלתות בנוסח הונדה סיויק "אום אל-פאחם" שמקלים את היציאה מהחנייה הצפופה של משעולי הנגב.

לנדרובר 101

הדגם הוותיק והטוב מסוף שנות השישים מוצג כאן בתערוכה חמוש בעגלה נגררת, גם היא מונעת בכוח המנוע, שהופכת את הרכב לרכבת 6X6. איך זה עובד, אתם לבטח שואלים? מחלקו האחורי של הלנדרובר יוצא PTO (או בעברית: גל הינע) שמחובר לייצול העגלה והולך דרך דרייב שאפט נוסף לסרן מתחת לעגלה. וכן, גם מתחתיו מונח מגש לאיסוף השמן, לנד רובר אמרנו?

לנד-רוברים מקוריים בגלגוליהם עד הדפנדר מככבים במספר וריאציות.  הוא קיים שם במגוון צבעים כולל ורוד מזעזע של דגם צבאי משופצר ליחידת הSAS, הסוואה מושלמת למדבריות... וורודים. בפינות שונות של התצוגה נמצא הדגם המקורי של לנד-רובר, בצד אחד ניתן למצוא אב טיפוס לדגם חדש שמראה מתיחת פנים לדיפנדר, אולי זה ייצא לאור אחרי שיפסיקו לקנות רכב בן 30 שנה בסוכנות המזרח ויחליטו, המזוכיסטים שכאן להפסיק לקנות דיפנדרים מיושנים.

בצד אחר של המוזיאון ניתן למצוא את הכלי המרשים ביותר מתוך כל המשפחה. זה מגיע בצורת רכב נטול גלגלי גומי שעומד על ארבעה זחלים גדולים וזה המקום לכל חובבי הבוץ והסלעים להתעכב ארוכות ולנסות לראות איך לכל הרוחות מתאימים את זה לניסן טראנו שנמצאת בבית. למפלצת המוטורית נוסף מוט תמיכה לאורך כל השלדה כדי לתמוך את כל האלומיניום מעל הזחלים. 

בפינת כוכבי הקולנוע אנחנו מוצאים את הדיפנדר האגדי של לארה קרופט, כוכב הסרט Tomb Rider. כלי מרשים שיושב על BFים במידה סטנדרטית למדי (265/75R16). מה שמושך את תשומת ליבו של כול חובב לנד-רובר (ואני כמובן לא בניהם) הוא כמות בלתי נתפסת של אלומיניום שמכסה את כל האוטו. כן, כן! חלומו הרטוב של חיים רכס מופיע כאן בדמות דיפנדר ארוך פתוח. גם כסאותBucket  וחגורת ארבע נקודות הגנו על לארה היקרה מתלאות הדרך. מי שיחפש דקויות ודאי יבחין בידית הילוכים לא מקורית בעליל. בואו לא נשכח שלארה קרופט, אפילו שגילמה אותה מגה סטאר כמו אנג'לינה ג'ולי ולמרות שהיא דמות של גבר-גבר (על פי הגדרתה של זוגתי), עדיין מדובר בבת המין היפה וזה לא כל כך הולך עם גיר ידני, אתם יודעים בלי להישמע שוביניסט מדי חלילה...

בפינת הגבר גבר האורגינאלית והאוריאנטלית (או פשוט מול הדיפנדר של לארה) אנחנו מוצאים משהו מבוסס על לנדרובר 101 שכיכב לצד סילבסטר סטלונה בסרטו האל-מותי, "השופט". אגב, מי שמטיל ספק שמדובר על לנד-רובר, מבט בקרביו של הרכב המרשים מגלה גם, לא תאמינו שאני שוב חוזר על זה, הסרן הקדמי בהחלט גילה סימני זיעה או במילים אחרות – גם הוא דולף שמן!

באחת הפינות של המוזיאון ישנו מתקן חביב המדמה טלטלות בסוגי קפיצים שונים סלילים, עלים וכריות אוויר. ישנם מתקנים נוספים שמדגימים חלקים נוספים ברכב כמו הגה כוח מול הגה רגיל, פנסים ותאורה ועוד כל מני מתקנים שגם הילדים והילדים הגדולים יותר יכולים ליהנות בידיים ולא רק בעיניים.

מחוץ למוזיאון קיים מגרש משחקים, גם הוא כמובן מלא בשלטי לנד-רובר בכל פינה. המגרש מלא מים (אם באמת הייתי נודניק בלתי נלאה הייתי גם כותב שהוא מלא כתמי שמן אבל כיוון שמספיק עם הבדיחה הלעוסה אני לא אזכיר את זה). אז כמו שאמרתי המגרש מלא מים ובוץ, כמו כל מקום בממלכה הבריטית, עליות חביבות מלאות בוץ שמזכירות את הר חורשן או משחקי הביוב של ליגת קרוס קאנטרי אחרי חורף טוב, כזה שלא ראינו כבר כמה שנים.

אם מזדמן לכן, כמו לנו, לעבור באיזור, הביקור במוזיאון מומלץ ויש עוד הרבה מאד לראות... פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר המוזיאון.

Untitled Document